PDA

View Full Version : ''παντρεψε''τις λεξεις-φτιαξε ιστοριουλα...

peggy1977
19.02.2011, 15:21
Για να τεσταρουμε ολοι,την ευρηματικοτητα-δημιουργικοτητα μας !!!
Ο κάθε παικτης δινει 3 ασχετες μεταξυ τους λεξεις.
Ο επομενος χρησιμοποιει αυτές τις λεξεις ,φτιαχνοντας μια ιστοριουλα…περιπου μια παραγραφο.
Μετα παραθετει τις δικες του λεξεις!!
υ.γ παρακαλω τους φιλους αγροτες να χρησιμοποιουν και τις 3 λεξεις και φυσικα με οποια σειρα θελετε...
καλη συνεχεια...

Για παμε..
Αρχιζω: γλαρος,πορτα,ταξι

‘’Ο Γιαννης ,εκλεισε βιαστικα την πορτα πισω του.
Μπηκε σ’ένα ταξι ..η πιο καταλληλη ωρα..σουρουπο
Προορισμος του : η πιο κοντινη παραλια…
Παρεα με τους γλαρους που πετουσαν ‘’εσβησε’’ μεσα το πορφυρο νερο’’…
Επομενος: υποσχεση,ματια,αστερι

georgia39
19.02.2011, 15:39
"ηταν η νυχτα των λεοντιδων και η παραλια γεματη κοσμο..
ειχα καρφωμενα τα ματια μου στον ουρανο και μολις που
προλαβα να δωσω μια υποσχεση στον εαυτο μου την στιγμη που ενα αστερι επεφτε και χανοταν στη θαλασσα..καθε χρονο τετοια νυχτα θαμαι παντα εκει"

επομενος:χάραμα,υπομονη,ου ανος

peggy1977
19.02.2011, 17:07
-ου...περασαμε απιθανα...μου ειπες περπατωντας
στο λιμανι το χαραμα !
σου κρατουσα το χερι και εκανα υπομονη ,σε ακουγα,να μιλας...με τοσο χαρα...δεν ηθελα να σε διακοψω..
αραγε,σκεφτηκα,γιατι δεν ημουν μαζι σου?!!

επομενος: γραμμα,γαντι,δρομος

-geoxe-
19.02.2011, 17:49
στον γιαννακη ηρθε ενα γραμμα που ελεγε:γιαννη πρεπει να πας να αγορασεις ενα γαντι του baseball για το τουρνουα baseball.

με αγαπη ο δασκαλος σου στεφανος:)

Dimitra-77
19.02.2011, 18:02
γραμμα,γαντι,δρομος

αν είναι δυνατόν! φώναξε η σοζα ντε λα μοντε δελ ακουα. τι γράμμα είναι αυτό και απο ποιόν? μοιάζω εγω για δον φερνάντο δε λαμουχιέρες κον χαρνιεθες? στον άντρα μου? οχι μοιάζω? οποία προσβολή!! σοζίνια παιδί μου... πάρε το γάντι μου (δις), εκείνο το καλό το μεταξοτοδικτυοτένιο, πάρτο και πέτα το στα μούτρα της της ξετσίπωτης δόνας ντε λα ντολόρες θαμπρωχους. και μην ξεχάσεις να της πεις..θα την περιμένω στο δρόμο ανάμεσα στη πλάθα ντε σκον και το ποτοπωλείο του δανδε καρμιλιο.
κερνάω σφηνάκια...

επόμενες : σουρωτήρι, κόρνα, καμηλοπάρδαλη

edit : ω, σορρυ-geoxe- (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/member.php?u=67231) ήταν θέμα χρονου... πάσο στις επόμενες ;) λέξεις, δικές σου :)

mara_libra
19.02.2011, 18:11
ταξιδι,λονδινο,αξιοθεατα

Ήταν πάντα μέσα στα σχέδια της ζωής μου...ένα ταξίδι στο Λονδίνο! Το βροχερό σκηνικό, ο γκρίζος ουρανός και τα υπέροχα αξιοθέατα με τραβούσαν σαν μαγνήτης...Και τελικά τα κατάφερα και πήγα!

επόμενες : σουρωτήρι, κόρνα, καμηλοπάρδαλη
ας κάνουμε της Δήμητρας!:)

-geoxe-
19.02.2011, 18:20
σουρωτήρι, κόρνα, καμηλοπάρδαλη

ημουν στο εξοχικο μου και σουρωνα με το σουρωτηρι μια πορτοκαλαδα για το παιδακι μου...στη συνεχεια βγηκα λιγο εξω στο μπαλκονι να παρω λιγο αερα απο τις δουλειες και ειδα μια καμηλοπάρδαλη στο δρομο!!πιο περα ερχοταν ενα αμαξι που πατουσε ο οδηγος την κορνα ολη την ωρα και ετρεχε και με παρα πολυ μεγαλη ταχυτητα και τοτε τρομαξα!!!καθησα με αγωνια να δω τι θα συμβει αλλα για κακη τυχη της καμηλοπαρδαλης ο οδηγος ηταν μεθυσμενος και την χτυπησε!!:(το αμαξι τσακιστηκε και ο οδηγος ειχε χτυπησει ασχημα,ετσι πηρα τηλεφωνο στο νοσοκομειο και ειδοποιησα για τον κυριο που ειχε χτυπησει.η καημενη η καμηλοπαρδαλη χτυπηθηκε παρα πολυ ασχημα και μεσα σε λιγα λεπτα ειχε πεθανει:(:(.ειχα παθει σοκ..και απο τοτε πουλησα αυτο το εξοχικο και δεν ξαναπηγα ποτε εκει!!

επομενες λεξεις=υπνος,ονειρο,μελλον

peggy1977
19.02.2011, 18:27
φιλε geoxe δε φαινεται η τριτη λεξη,ξαναγραψτει σε παρακαλω!;)

-geoxe-
19.02.2011, 18:28
φιλε geoxe δε φαινεται η τριτη λεξη,ξαναγραψτει σε παρακαλω!;)

δεν ξερω γιατι δεν φενεται παντως αλλαξα τελειως τις λεξεις

Dimitra-77
19.02.2011, 18:39
(λέξεις -geoxe- πρίν την αλλαγή) ορειβασια,εβερεστ,δυσκολη καταβαση

-Μαρίααα ξύπνα πουλάκι μου!!! σήμερα πάμε για ορειβασία (οεο) ξύπναααα
-μμμ 5λεπτά ακόμα... έλα δεν πάμε και στο Έβερεστ... είναι ο λόφος Σκουζέ βουνό και το περπάτημα ισοδυναμεί με ορειβασία? έχουμε τρελάθει πρωι πρωι?
-Μαρία όταν ''ο εγγλεζος ανέβηκε ενα λοφο και κατεβηκε ενα βουνο'' δεν ξέρω αν ανέβηκε με ευκολία ή βρήκε δύσκολη την κατάβαση του. Ξύπνα λοιπόν τα 5' πέρασαν!

επόμενες : υπνος,ονειρο,μελλον (μετά από αλλαγή -geoxe-)

υ.γ. -geoxe- μέχρι να ''δημιουργήσω'' μου αλλάζεις τα δεδομένα... αχ:)

peggy1977
19.02.2011, 18:46
το ονειρο ειναι ισως... ο μοναδικος τροπος για να καλυτερο μελλον
αλλα ... ελα μου ντε...
που δεν με ''πιανει'' υπνος....

επομενος: κατασταση,αεροπλανο,τηλεφω νο

ireneirene68
19.02.2011, 18:51
κατασταση, αεροπλανο, τηλεφωνο

η κατασταση ειχε φτασει στο απροχωρητο....το πα και το κανα.... πηρα το πρωτο αεροπλανο για χαβάη και μην την είδατε.... μπαινοντας στο αεροπλανο έκανα και τη σοφή κίνηση...πέταξα το κινητο .... δεν ηθελα κανενα τηλέφωνο να ενοχλήσει τις απροσδιορίστου διάρκειας διακοπές μου...

>>>>>νυχτα , μυρωδια , νιπτηρας

mara_libra
19.02.2011, 18:59
νυχτα , μυρωδια , νιπτηρας

Οι νύχτες στη Χαβάη είναι γεμάτες με εξωτικές μυρωδιές...οι ήχοι της θάλασσας και του αέρα μέσα στις φοινικιές μια απόλαυση στις κουρασμένες μου αισθήσεις! Σηκώνομαι βιαστικά από το κρεβάτι, τρέχω στο νιπτήρα και ξεπλένω με δροσερό νερό το πρόσωπό μου! Όλα σε αυτό το μέρος είναι τόσο αναζωογονητικά!

θάλασσα, κοχύλια, βροχή

-geoxe-
19.02.2011, 19:02
κατασταση, αεροπλανο, τηλεφωνο

η κατασταση ειχε φτασει στο απροχωρητο....το πα και το κανα.... πηρα το πρωτο αεροπλανο για χαβάη και μην την είδατε.... μπαινοντας στο αεροπλανο έκανα και τη σοφή κίνηση...πέταξα το κινητο .... δεν ηθελα κανενα τηλέφωνο να ενοχλήσει τις απροσδιορίστου διάρκειας διακοπές μου...

>>>>>νυχτα , μυρωδια , νιπτηρας

μια νυχτα πηγα με το κοριτσι μου σ'ενα ρομαντικο χοραφι:p.μετα μυριζα μια παραξενη μυρωδια και ηταν απο τα παπουτσια μου!!ειχα πατησει κοπρανα,το κοριτσι μου το ειδε και αρχισε να με λεει βρομιαρη!!μετα με παρατησε:(.στο τελος πηγα στο νιπτηρα του μπανιου να πλεινω τα παπουτσια και ενταξει...εγιναν πεντακαθαρα!αλλα μετα ηρθε η μητερα μου και αρχισε να μου φωναζει γιατι επλεινα τα παπουτσια στον νυπτηρα του μπανιου!!απο τοτε δεν ξαναπηγα σε χωραφι!!

λεξεις=σκυλος,χτυπημενος,ken tro igeias

peggy1977
19.02.2011, 19:10
θάλασσα, κοχύλια, βροχή

βουτηξα στη θαλασσα να βρω και να σου φερω
τα πιο παραξενα κοχυλια...
να διωξω το χειμωνα και τη βροχη απ'τη ψυχη σου θελω..

επομενες (απ:geoxe) σκυλος,χτυπημενος,κεντρο υγειας

mara_libra
19.02.2011, 19:29
σκυλος,χτυπημενος,κεντρο υγειας

Η βροχή έκανε τους δρόμους επικίνδυνους για ζώα και ανθρώπους... Ένας ασυνήδειτος οδηγός εγκατέλειψε ένα δύστυχο σκύλο, χτυπημένο στη μέση του δρόμου...Τον σταμάτησα, φώναξα ένα αστυνόμο και τον συνοδέψαμε στο κοντινό κέντρο υγείας!

επόμενες: τζάκι, ζεστασιά, χαλάρωση

peggy1977
19.02.2011, 19:34
τζάκι, ζεστασιά, χαλάρωση

να χαλαρωσω στο τζακι αποψε σκεφτομαι..
να λιωσω στη ζεστασια της αγκαλιας σου..
να νιωσω την απολυτη χαλαρωση...τις σκεψεις μου απο τα δυσκολα..να βγαλω!
ελα, και κανε μου παρεα..

επομενες αποκαλυπτω,φαντασια,φυση

Dimitra-77
19.02.2011, 19:46
αποκαλυπτω,φαντασια,φυση

σου αποκαλύπτω τον πραγματικό μου εαυτό. δεν θέλω στην φαντασία σου να είμαι, μα στη ζωή σου. Και αν στη φύση είναι γραπτό να είμαστε μαζί, θα είμαστε .. γιατί δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά.

επόμενες : βάρβαρος, αγωνία, τραπεζομάντηλο

mara_libra
19.02.2011, 19:51
βάρβαρος, αγωνία, τραπεζομάντηλο

Μπαίνω μέσα στο σπίτι...είναι άγνωστο και το περιεργάζομαι! Ένα τεράστιο τραπέζι βρίσκεται μπροστά μου. Πάνω του στρωμένο ένα υπέροχο τραπεζομάντηλο! Νοιώθω μια ταραχή ανεξήγητη, μια αγωνία. Μέσα στις σκιές διακρίνω το πρόσωπο ενός αγνώστου, άγριο σχεδόν βάρβαρο...

επόμενες λέξεις: φόβος, τρέχω, καταφύγιο

peggy1977
19.02.2011, 20:01
φόβος, τρέχω, καταφύγιο

φοβο.. ματια μου δε θα νιωσεις,ποτε κοντα μου..
τρεχω στα ονειρα σου...δες με.. ειμαι εδω.. παντα θα'μαι...
για σενα μονιμο καταφυγιο η αγκαλια μου...να αφεθεις μοναχα..

επομενη καταρρακτης, μαντεψε, νιωσε

Dimitra-77
19.02.2011, 20:14
καταρρακτης, μαντεψε, νιωσε

(Η καφετζού)
για κάτσε να το γυρίσω. μμμ...αχα...μμμ βλέπω έναν ψηλό μελαχρινό. μμμ.. ''γ'' . έχεις κάποιον απο ''γ'' ? όχι? μμμ...καταρράκτη βλέπω, χμ.. για στάσου! ασφάλεια και εκπλήρωση της πιο τολμηρής επιθυμίας με το ''γ'' να τι είναι ο καταρράκτης! εμ βγάζει μάτι. βρε έχεις κάποιον από ''γ''? όχι? τι όχι! μάντεψε! θα γνωρίσεις!!!
βάλε το δάχτυλο σου στον πάτο και νιώσε την επιθυμία σου... μμμμ. Φως φανάρι. Επιτυχία! αμ στα λεγα εγώ. (50ευρώ παρακαλώ)

επόμενες : λιμάνι, τρένο, ταξί

mara_libra
19.02.2011, 20:21
λιμάνι, τρένο, ταξί

Το τρένο της ζωής, με πήγε σε ταξίδια που άλλοτε ήθελα και άλλοτε δεν ήθελα να κάνω...Μπήκα σε πολλά ταξί και ξέχασα το σκοπό μου...Να ζήσω και να προλάβω να κάνω ό,τι ονειρεύτηκα! Όμως δεν φοβάμαι γιατί πάντα έχω το ασφαλές λιμάνι μου- να καταφύγω- ...ΕΣΕΝΑ!

επόμενες λέξεις: κρασί, πάγος, φιλί

peggy1977
19.02.2011, 20:30
λιμάνι, τρένο, ταξί

ειπα να παρω το ταξι...μα που θε να με παει??
τι να του πω του ταξιτζη..θαλασσα ? στο λιμανι ??
μπα...στο τρενο λεω να του πω να με αφησει στο σταθμο
βολτα ατερμονη να παω ...για να δω?? θα το προλαβω??

επομενη : απο mara_libra κρασί, πάγος, φιλί

msprincess
19.02.2011, 20:31
λιμάνι, τρένο, ταξί

Το τρένο της ζωής, με πήγε σε ταξίδια που άλλωτε ήθελα και άλλωτε δεν ήθελα να κάνω...Μπήκα σε πολλά ταξί και ξέχασα το σκοπό μου...Να ζήσω και να προλάβω να κάνω ό,τι ονειρεύτηκα! Όμως δεν φοβάμαι γιατί πάντα έχω το ασφαλές λιμάνι μου- να καταφύγω- ...ΕΣΕΝΑ!

επόμενες λέξεις: κρασί, πάγος, φιλί

Ήρθαν οι καλεσμένοι ματς μουτς φιλιά κακό τους υποδέχτηκα με τιμές …πηγαίνω στην κουζίνα ανοίγω την κατάψυξη και τι να δω , δεν είχε πάγο !φτου σου ,είπα…
Δε πειράζει θα βγάλω κρασί σκέφτηκα…
επόμενες λέξεις:

Καλή, συνέχεια, κορίτσια

Dimitra-77
19.02.2011, 20:53
καλή, συνέχεια, κορίτσια

καλή καλή αλλά νισάφι! έλεος δηλαδή. μπορώ να κάθομαι συνέχεια να μαντάρω κάλτσες? είναι κατάσταση αυτή. να πάει στη λαϊκη να πάρει 30ζευγάρια 9,7ευρώ και ένα σοσόνι (για μένα) δώρό. δεν μπορώ βρε κορίτσια. λογιστή παντρεύτηκα ή ποδοσφαιριστή?

επόμενες : φασιανός, ταβανόπροκα, χωρίζω

mara_libra
19.02.2011, 21:01
φασιανός, ταβανόπροκα, χωρίζω

Ωχ! πάλι ήρθε αυτή, σκέφτηκα...Ποιος ξέρει τι ταβανόπροκα θα πετάξει πάλι! Από τότε που χώρισε με τον καημένο τον άντρα της, δεν με αφήνει σε ησυχία! Μπαίνει και κορδώνεται και φουσκώνει και τεντώνεται σαν παρδαλό πουλί, σαν φασιανός, και τότε μου'ρχεται να την ξεπουπουλιάσω και να ησυχάσω!!(:D:D)

σεβασμός, ομορφιά, τόξο

peggy1977
19.02.2011, 21:06
Καλή, συνέχεια, κορίτσια

μια μαντιναδα σκεφτηκα να γραψω ,μια δικια μου..
μιας και τσι Κρητης ειμαι'γω ..αναθρεμμα και θρεμμα..
κοριτσια, αγορια, ολοι σας ..χωρατε στη παρεα
και το μυαλο ακονιζετε για μια καλη συνεχεια...
λεξεις... βρε δοξα το Θεο ..υπαρχουνε χιλιαδες...
και εμπνευση να δωσετε..ελατε.. και κοπιαστε!!

επομενες απο mara_libra) σεβασμός, ομορφιά, τόξο

σορυ δεν προλαβα ... κοριτσια !! παμε με της maras,,

Arielh
19.02.2011, 21:09
σεβασμός, ομορφιά, τόξο

Ήταν μία βασίλισσα που είχε πολύ ομορφιά και για αυτό όλοι τις έδειχναν σεβασμό.Μια μέρα όμως ένας κυνηγός με το τόξο του την σκότωσε.

χάρισμα,θαυμαστικό και βιομηχανία

peggy1977
19.02.2011, 21:22
χάρισμα,θαυμαστικό και βιομηχανία

χαρισμα σου βρε... παρτον αφου τον θες??
ελεος τι του βρηκες??
ασε ξερω εχει ολοκληρη βιομηχανια αλλαντικων..
ναι αλλα..τπτ αλλο δυστυχως
ενα 3 του βαζω επιεικος.. χωρις κανενα θαυμαστικο....:D

επομενες... καστανο,ηλιος,δοντι

mara_libra
19.02.2011, 21:37
καστανο,ηλιος,δοντι

Ο ήλιος λάμπει εκτυφλωτικός...κλείνω τα μάτια και κόβω μια μπουκιά από το κατακόκκινο μήλο, που κρατάω στο χέρι μου. Το μονοπάτι προχωρά μέσα σε ένα χωράφι από καστανιές και χάνεται μέσα στο πυκνό δάσος...<<Γεια!>> μου φωνάζει ένας όμορφος νεαρός και τα κάτασπρα δόντια του αστράφτουν όταν μου χαμογελά...<<Γεια και σε σένα>> του απαντώ!!

επόμενες: κόκκινο, όμορφο, λαμπερό

Χρήστος.
19.02.2011, 21:48
κόκκινο, όμορφο, λαμπερό

το κόκκινο είναι ένα όμορφο και λαμπερό χρώμα.

παπούτσι, χάλια, λέξη

peggy1977
19.02.2011, 21:57
παπούτσι, χάλια, λέξη (Χρηστο την επομενη φορα,μη μεινεις σε μια προταση..φτιαξε κατι παραπανω:).. )

''τα παπουτσια μου μουσκεμενα απ'τη βροχη
εγιναν χαλια........ δεν μπορω να αρθρωσω
λεξη απο το κρυο..
βιαζομαι να ερθω ...περιμενε με..
φτανω σε λιγο'' του ειπα στο τηλεφωνο

επομενες... αβασταχτη,τραπουλα,ενοχες

mara_libra
19.02.2011, 22:04
αβασταχτη,τραπουλα,ενοχες

Για άλλη μια φορά με γεμίζεις ενοχές! Σιγά πια, είναι έγκλημα να παίζω πότε πότε με τις φίλες μου? Ένα αθώο παιχνίδι με τράπουλα παίζουμε και εσύ το κάνεις να φαίνεται έγκλημα και μου μιλάς με λόγια αινιγματικά και κάτι μουρμουράς...για την <<αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι...>>!

επόμενες: θάνατος, ζωή, αισιοδοξία

skorpina29
19.02.2011, 22:51
γεια σου πεγκυ!!τελειο θεματακι!!καλη αρχη ευχομαι...

ειναι ωραιο να αντιλαμβανεσαι την αξια της ζωης εστω και αργα...θυμαμαι τον παππου μου τον κυρ στελιο οπως τον φωναζαν να καθεται στην κουνιστη καρεκλα του εξω στην αυλη...θυμαμαι χαρακτηριστηκα τον φθινοπωρο, αργα με τα ποδια του εσπρωχνε την καρεκλα, τα χερια του ηταν σταυρωτα παντα φοραγε ενα ψαθινο καπελο...τα κιτρινα φυλλα των πλατανιων περναγαν απο κατω απο τα ποδια του...μαγκονοντουσαν στις καμαρες των ποδιων της καρεκλας μετα απο λιγο ελευθερονοντουσαν και τα επαιρνε ο ανεμος...ο παππους σκληρος δεν σηκωνε κουβεντα λιγομιλητος αλλα με βαρια ιστορια στην πλατη ειχε περασει πολεμους...εξοριες...φυλακες ...αλλα ακριβως επειδη υπηρχε παντα αυτη η λεπτη αορατη γραμμη μεταξυ ζωης και θανατου...δεν μπορουσε να ανταποκριθει συναισθηματικα σε εμας τα εγγονια του...δεν ηταν γλυκος...δεν ηταν ο καλος παππους, δεν μας επαιρνε με το καλο αλλα μας τα παρειχε ολα...περιεργος συνδιασμος..ναι.. πραγματι...ο παππους εμφανισε τα συναισθηματα του μονο οταν αρρωστησε η γιαγια μας, μονο τοτε...περιεργο, εκλαιγε, πρωτη φορα τον ειδα ετσι..λιγοψυχος!?παρολο που την αποπαιρνε και αυτην, η δυναμη του τελικα ηταν επιφανειακη και προφανως την αντλουσε απο εκεινη, εκεινη του εδινε....ζωη...ομως καταλαβε την αξια της ζωης πολυ αργα αλλα την ενιωσε βαθια...πολυ βαθια...ετσι γεννιεται η αισιοδοξια οτι ολα τα πραγματα αργα ή γρηγορα τα καταλαβαινουμε...τα αντιλαμβανομαστε...τα βιωνουμε...ειναι ωραιο να καταλαβεις την αξια της ζωης εστω και αργα οπως και ολα τα πραγματα στην ζωη...

επομενες λεξεις
δικαιοσυνη, αδικια, τυχη

peggy1977
19.02.2011, 23:27
ευχαριστω Δεσποινακι!!

δικαιοσυνη, αδικια, τυχη

τη δικαιοσυνη ασε παντα να λαμπει στη ζωη σου
τοτε θα νιωσεις 'λευτερος και δυνατος
το δικαιο ανθρωπο ...τυχερος οποιος τον κανει φιλο..αδικια δε θα νιωσει...μια τυχη μεσα στης ζωης το δρομο θα'χει βρει!!

επομενες: ψιχαλες,ακροβατω,βραχια

carolo$
19.02.2011, 23:54
ο γιαννης ακροβατουσε στα βραχυα...ενω επεφταν ψιχαλες βροχης!

επομενοσ:βαλεντινος,αγαπη, ειρηνη

Dimitra-77
20.02.2011, 04:05
βαλεντινος,αγαπη, ειρηνη

όχι ρε φιλενάδα, μισό.. οχι πες μου τι να τα κάνω τα λέλουδα και τις σοκολατένιες τις καρδούλες του όταν ο ακατανόμαστος και η αγάπη έχουν τσακωθεί! να τα βράσω. έτσι είναι η αγάπη? οκ ναι δεν μου φταίει ο βαλεντίνος. τι να κάνει και αυτός! τη δουλειά του κάνει δε λέω...απλά την κάνει μια φορά το χρόνο! μια τέτοια δουλειά θέλω αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. ε ναι είμαι παρμένη. βρε τι μου τσαμπουνάς? εσύ δεν θα ήσουνα? να ηρεμήσω , πως να ηρεμήσω (γιορτάρα μέρα αχ) από χτες δεν έχει δώσει σημάδι ζωής σου λέω και το πρωί μου ρθε το ντελίβερι! θα τον καρυδώσω! εδώ είσαι και εδώ είμαι. όχι δεν η-ρε-μώ! ωστέ έτσι έ? α, σου χε πει οτι ήθελε να μου κάνει έκπληξη ε? α ήθελε να εξαφανιστεί για να με ξαφνιάσει ε.. και το βράδυ ρομαντικό δείπνο ε? σώπα μωρέ το γλυκούλι μου! αχ είναι πολύ καλός, δεν είναι...? πες το χρυσόστομη απο την αρχή που κάθομαι και λυσσάω, ουφ Ειρήνη ημιν

επόμενες : απρόσμενα, καλημέρα, αισθήσεις

peggy1977
20.02.2011, 08:08
απρόσμενα, καλημέρα, αισθήσεις

μια καλημερα στη νεα μερα..
να'ναι απροσμενα ωραια ,τουτη εδω η Κυριακη...
αισθησεις 7 σε εγρηγορση...νιωθω καλα
στου κοσμου τη βοη θα μπω...
παω για λιγο να χαθω..
θελω σημερα να ξεχαστω..
φευγω για λιγο..μα θα ξαναρθώ...

επομενες.... περαστικος,χαμογελο,ψεμα

-flower4169-
20.02.2011, 09:27
περαστικος,χαμογελο ,ψεμα

Καλημερα στην ομορφη παρεουλα
Θα ηταν ψεμα αν ελεγα οτι ειμαι απο δω περαστικη/ος
Σας ευχομαι να εχετε μια υπεροχη μερα ...και ριξτε και κανενα
χαμογελο..κανει τον αλλο να ανησυχει....

επομενες:αγαπη-εμποδιο-αποτελεσμα
καλη συνεχεια

msprincess
20.02.2011, 09:47
αγαπη-εμποδιο-αποτελεσμα

ντριν χτυπαει το τηλέφωνο
-αγάπη τι κάνεις ?ήταν η θεια Κούλα :eek:…ανατρίχιασα
-καλά είμαι ,της λέω…:(
-θέλω να έρθω να σας δω αύριο. είσαστε εύκαιροι?
-ναι ,της λέω:(
Δε ξέρω τι με εμπόδισε να αρνηθώ την επίσκεψη !
Το αποτέλεσμα ήταν να τρέχω όλη μέρα να καθαρίζω να μαγειρεύω …και να βρίζω:mad:

Μπουγάτσα,πάτωμα,υπολογιστ ής

kath3111
20.02.2011, 10:21
Μπουγατσα,πατωμα ,υπολογιστης

Καλημερα....Μολις ξυπνησα εφτιαξα καφεδακι και ανοιξα υπολογιστη
Καλο το καφεδακι..αλλα αν ειχα και μια μπουγατσα γλυκια γλυκια..δεν θα μου επεφτε και ασχημα.......
Η πορτα ανοιγει..ειναι ο καλος μου..κατι κρατα στα χερια...δεν το πιστευω...
στη σκεψη μου ηταν..εχει μια μπουγατσα..λιωμα με εκανε ..
επεσα στο πατωμα

επομενες:φαγητο-τρελα-ονειρο

καλημερα-καλη συνεχεια

FayKalymnos7
20.02.2011, 10:32
Γεια σας.

Μολις ξυπνησα το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ειναι το φαγητο που το ειδα και το ονειρο μου.Ιδικά το κοτοπουλο αλλα κρεμ ειναι τρελα.:)

επομενο:δωματιο-διασημο-ς-ξετρελαθηκα.
Καλη συνεχεια σε ολους.:):)

Dimitra-77
20.02.2011, 11:02
( 2 - 3 σε 1 )

msprincess - Μπουγάτσα, πάτωμα, υπολογιστής

kath3111 - φαγητο-τρελα-ονειρο

FayKlymnos7 - δωματιο - διασημος - ξετρελαθηκα.

-ε καλά είναι να τρελένεσαι. αφήνεις το δωμάτιο σου στη πόλη του νέφους να πας παραλία. αποφεύγεις το σαββατοκύριακο και πας να πλατσουρίσεις μέρα καθημερινή και οχι οποιαδήποτε αλλά Δευτέρα! ξημερώματα ντάλα ήλιος. Στην παραλία μη φανταστείς κανένα διάσημο, εσύ πας έτσι κι αλλιώς για να μη βρεις ούτε καν έναν άσημο. Έτσι φτάνεις και είσαι εσύ και το όνειρο που μοιάζει με εφιάλτης...το πούλμαν με το β' καπη αρμανιάδας. Έχεις αποφεύγει τις ρακέτες τακατις-τουκατις και το μπαλάκι στόχος μέσα σε όλα αλλά τη διασημο-ασημότητα... με τίποτα. Αν σου έλεγαν να διαλεξεις ίσως το πρώτο να επέλεγες αντι της μοναχικής ηρεμίας, γιατί με το δευτερο ξετρελάθηκες και πωωως σου φαίνεται στα μούτρα δεν λέγετε! Το κρύβεις πίσω απο την αντιηλιακή όμως και υπο έλεγχο όλα! Δεν θα χαλάσεις τη ζαχαρένια σου.. μέχρι που σου σου ρχεται ο μπουγατσάς κατακέφαλα και όχι το μπαλάκι! <μπουγάτσααα, λουκουμάςςς, κουλούριιι, έλα πάρε πάρε! φρέσκο κυρία φρέσκοοο> H δε κυρία να τα ψωνίζει 10-10 τα καλούδια λες και έχει να δει φαγητό από την κατοχή. Το μεν ''παλικάρι'' να βγάζει από το τσεπίδιο του κοντομάνικου πουκαμίσου του τον υπολογιστή τσέπης να δει το κόστος ανά τεμάχιο καθώς εν μέσω κρίσης έχει σκοπό να πληρώσει μόνο ότι του αναλογεί και όχι τα σπασμένα της συντροφιά του. Να σου ρχεται τρέλα! Να θες να χτυπάς το κεφάλι σου στο πάτωμα σιχτιρίζοντας την ατυχία σου (αν πεινάς αλλάζει το σενάριο) και αυτομάτως να νιώθεις τυχερός που η παραλία είναι στρωμένη με άμμο και όχι μάρμαρο. Εκεί το παίρνεις και απόφαση. Γλυτώνεις το κεφάλι σου πρώτον και δεύτερον σκέφτεσαι ''περαστικό και αυτό όπως και τόσα άλλα''! βουρ στη θάλασσα για βουτιά. ;) .
(και όχι στα βαθιά Γιαννάκηηηη)

(sorry για το 2 - 3 σε 1 αλλά την ώρα που πόσταρα το μπουγατσοκείμενο είδα ότι πλέον είχε καλυφθει από kath3111. αλλά αν και το διέγραψα, να το πετάξω επ ουδενι! έτσι έγινε ανακατασκευή και προσθήκες ;).Μετά πάω να το ποστάρω και τσουπ FayKlymnos7 . Ε :confused: να το άφηνα έτσι...ευχαριστώ για την κατανόηση :))

επόμενες : καμπάνα - μπανάνα - σαμπάνια

-fenia1-
20.02.2011, 11:09
xtupaei xarmosina i kampana!
arxizei o gamos!sto glenti servirete sampania alla kapoia stigmi ena pataei mia mpanana kai fssst parton kato!
_________
epomenes le3eis!asteio,kloun,gelia

( http://www.farmeramafans.net/gr?ID=10340931&N=-fenia1)
(a3izei 4!antapodido me psifo kai doro)

mara_libra
20.02.2011, 12:41
asteio,kloun,gelia

Ποτέ δεν έβρισκα τίποτα αστείο στους κλόουν, να μη σας πω, ότι τους βρίσκω μάλλον τρομακτικούς! Αυτό που είναι πραγματικά για γέλια -και αξίζει να παρατηρηθεί- όμως, είναι η έκφραση των μικρών παιδιών όταν τους παρακολουθούν! Απορία, θαυμασμός, θυμός μέχρι και φόβος! Τα παιδιά είναι ό, τι καλύτερο!

παραλία, καφές, ούζο

GZOGAKI
20.02.2011, 12:54
ενα παιδακι είδε στον υπνο του ενα τελειο ονειρο.κατι καλο θα συμβει στο μελλον.το πρωι μολις ξυπνησε ακουσε την μητερα του να λεει:1.000.000 ευρω!!!κερδισαμε το τζοκερ.

ο επομενος:ηρωας,παρελθόν,ισ ορία.

αξιολογηστε το αγροκτημα μου

kath3111
20.02.2011, 13:40
Παραλια,καφε,ουζο

Σημερα η μερα ειναι υπεροχη.....
Ιδανικη για βολτα στην παραλια...
Πρεπει ομως να υπαρχει και η αναλογη καλη παρεα για να περασεις καλα....Τα τηλεφωνα πηραν φωτια....-παμε παραλια για καφε;
και οτι προκυψει στην πορεια......Το καφεδακι τελειο αλλα το στομαχι διαμαρτηρεται..ειναι μαλλον ωρα για φαγητο....Παραλια και ψαρακι και βεβαια το ουζακι να συνοδευει το φαγητο...το πως θα σηκωθεις μετα ......ειναι μια πονεμενη ιστορια...

επομενες:διαβασμα, κουραση, υπνος
καλο μεσημερι

sun-rise40
20.02.2011, 14:34
Διαβασμα,κουραση ,υπνος

Παλι διαβασμα δε θα τα'ντεξω..
ποτε επιτελους θα τελειωσω αυτο το σχολειο???
ακομη και τωρα που εχω παιδια σχολειο πηγαινω.....
Μαλλον δεν το γλιτωνω και ας ειμαι κοματια απο την κουραση..Θελει ομως και λιγη προσπαθεια γιατι με βλεπω να με περνει ο υπνος στην καρεκλα...

επομενες:δεντρο,φωτια,βροχ

ireneirene68
20.02.2011, 15:19
δεντρο, φωτια, βροχη

Η βροχή ήταν πολυ δυνατη ... δεν εβλεπα την στιγμη να φτασω σπιτι και να αναψω το τζακι , να κατσω διπλα στη φωτια .... ξαφνικά ένας δυνατός κρότος ακούστηκε.... ήταν ένας κεραυνός καμμιά εκατοστή μέτρα πιο πέρα.... ένα δέντρο καιγόταν ....έπρεπε να καλέσω βοήθεια αμέσως...

>>>> μαξιλάρι , ουρανός , σίδερο

-fenia1-
20.02.2011, 15:35
δεντρο, φωτια, βροχη

Η βροχή ήταν πολυ δυνατη ... δεν εβλεπα την στιγμη να φτασω σπιτι και να αναψω το τζακι , να κατσω διπλα στη φωτια .... ξαφνικά ένας δυνατός κρότος ακούστηκε.... ήταν ένας κεραυνός καμμιά εκατοστή μέτρα πιο πέρα.... ένα δέντρο καιγόταν ....έπρεπε να καλέσω βοήθεια αμέσως...

>>>> μαξιλάρι , ουρανός , σίδερο
ka8os koimomoun sto anapautiko mou krevataki me to kefali mou sto poupoulenio ma3ilaraki x8es to vradi oneireutika oti petaga ston ourano!
omos gia kki mou tixi to oneiro kateli3e se tragodia afou ena sidero mou epese sto kefali!!!
apomenes le3eis!klama lampa sxoleio

http://www.farmeramafans.net/gr?ID=10340931&N=-fenia1
a3izei 4!antapodido me psifo kai doro

mara_libra
20.02.2011, 16:30
klama lampa sxoleio

Δευτέρα πρωί και ο μικρός, όπως πάντα σηκώθηκε με γκρίνια και με κλάμα από το κρεβάτι...Φτιάχνω το γάλα του και μέσα στη νύστα και στην ζαλάδα μου, κοπανάω το κεφάλι μου στη λάμπα! Ωραία ξεκίνησε πάλι η βδομάδα, σκέφτηκα... Γρήγορα ντυνόμαστε και με την ψυχή στο στόμα, τον αφήνω στην πόρτα του σχολείου.

επόμενες λέξεις: άγχος, ναυτία, σκέψεις

-geoxe-
20.02.2011, 17:03
άγχος, ναυτία, σκέψεις

θα εμπαινα για πρωτη φορα σε πλοιο και ειχα αγχος!!μαλιστα το μεγαλυτερο του κοσμου!!θα ειχε πισινα ,καταστηματα, δωματια,με λιγα λογια θα ηταν καταπληκτικα!!αλλα οταν μπηκα με επιασε ναυτια (εκανα εμετους και ζαλιζομουνα).στο τελος αυτη η κρουαζιερα με εβαλε σε σκεψεις:να μπω ή να μην ξαναμπω σε καραβι αφου με πιανει ναυτια?:confused:

επομενες λεξεις=βιβλιο,διαβασμα,τεσ .

sofiaeleni
20.02.2011, 17:07
βιβλιο,διαβασμα,τεστ

σημερα το πρωι η κυρια ανοιξε το βιβλιο και ειπε στα παιδια τι θα διαβασουν για το τεστ. ο τοτος παει σπιτι καιι λεει στην μαμα του
- μαμα αυριο εχω τεστ..
- να διαβασεις καλα
- δεν θελω...
- θελω εγω!
- ε τοτε τραβα διαβασε για εμενα!!

επόμενες λέξεις: γίγαντας, θανατος , χρυσόφυλλο δέντρο

peggy1977
20.02.2011, 18:15
γίγαντας, θανατος , χρυσόφυλλο δέντρο

θα'θελα λεει...
να υπηρχε το αντιδοτο του θανατου..
σε χωρα μακρινη να ταξιδεψεις για να το αποκτησεις..
θα'θελα λεει..
σε ενα χρυσοφυλλο δεντρο..να'ταν κρεμασμενο..
το αντιδοτο...αυτο το τοσο πολυτιμο..
αυτο που το θανατο νικά...
θα'θελα λεει...
ενας γιγαντας να το φυλαει..
να μπορει μεσα σου να ''δει''
μεσα στη καρδια σου...να ''κοιταξει'' και μοναχα τοτε
αν αξιζεις .... να μπορεις να αποκτησεις,
του κοσμου....το καλυτεροτερο...
το πολυτιμοτερο και ''ακριβοτερο''...

επομενες... ωρα,θαμπαδα,κυκνειο ασμα

Arielh
20.02.2011, 18:58
τι σημαίνει κύκνειο άσμα;

peggy1977
20.02.2011, 19:22
ειναι λιγο δυσκολο να σου το εξηγησω..αλλα με δυο λογια μεταφορικα, σημαινει το τελευταιο σημαντικο εργο ενος καλλιτεχνη.
πιστευεται ότι ο αγριοκυκνος πριν πεθανει λεει ενα ομορφο τραγούδι!!απο εκει προηλθε και αυτη η φράση.
στην πραγματικοτητα, οι κυκνοι, αναλογα με το ειδος τους, βγαζουν ηχους σαν τρομπετα ή σαν κροταλο.
το κανουν σπανια και μονον οταν απειλουνται ή λιγο πριν πεθανουν...λεγεται οτι ηχος τους τοτε μοναχα ειναι πανεμορφος...
καλυτερα βεβαια αν δεν ξερεις πως χρησιμοποιησεις τη ''λεξη'' αστη για αλλο παικτη:)

υ.γ..γραψτε μοναχα οταν μπορειτε να παντρεψετε τις''λεξεις''

καλη συνεχεια ;)

-flower4169-
20.02.2011, 19:24
ωρα , θαμπαδα , κυκνειο ασμα

Eιναι Σαββατο βραδυ και βρισκομαι προσκεκλημενη σε μια gallery...
Tα εκθεματα ολα ειναι υπεροχα , δεν ξερεις ποιο να πρωτοκοιταξεις....Ομως μεσα σε ολα αυτα υπαρχει και ενα που ξεχωριζει με την πρωτη ματια...
απεικονιζει κατι αφηρημενο δεν μπορεις να καταλαβεις τι.....Εκεινο ομως που το κανει να ειναι αξιολογο ειναι μια περιεργη θαμπαδα που σε ανατριχιαζει....
Απο οτι ακουσα ειναι και το τελευταιο εργο του καλλιτεχνη λιγο πριν πεθανει..
Ειναι το κυκνειο ασμα του...Η ωρα ομως περασε πολυ γρηγορα και οι εντυπωσεις απεριγραπτες....

επομενες:εκκρεμοτητα , σφαιρα , ανυπομονω

Arielh
20.02.2011, 19:41
εκκρεμοτητα , σφαιρα , ανυπομονω

Μια μέρα ανυπομονούσα να δω το τέλος της αγαπημένης μου σειράς.Αλλά ο ήρωας πέθανε από μία σφαίρα επειδή είχε αφήσει μία εκκρεμότητα ανοιχτή.Μετά το τέλος σκέφτηκα πως δεν έπρεπε να ανυπομονούσα να δω το τέλος.

επόμενες βούδας, διαστημόπλοιο και φατσούλα

peggy1977
20.02.2011, 21:16
βούδας, διαστημόπλοιο και φατσούλα

σε κοιτω..
μα τι φατσουλα :)ειν'αυτη??
απολυτα χαλαρος και ηρεμος..νιρβανα..
σαν βουδας καθεσαι καλο μου...
λες και πηρες το διαστημοπλοιο
και χαθηκες σε αλλους γαλαξιες..ενα πραμα!!
μα καλα!! σου μιλαω...hallo..''κατεβα'' και λιγο γη..

επομενες... μαλλια,ρολοι,αμμος

Dimitra-77
21.02.2011, 02:54
μαλλια,ρολοι,αμμος

Εσείς μας το ζητήσατε και εμείς σας το βρήκαμε ;)

«Μαλλιά δαιμονισμένου αγγέλου» (σουφλέ με φύλλο κανταΐφι και λαχανικά)

ΥΛΙΚΑ

• Φύλλο κανταΐφι / 500 γρ. σπανάκι / 1 μαρούλι / 1 κολοκύθι τριμμένο / 1 καρότο τριμμένο / 1 πράσο / 1 πιπεριά / 4 πατάτες / Λίγη φέτα / 2 κ.σ. τυρί κρέμα / Μαϊντανό / /Αλάτι, πιπέρι / Διάφορα κίτρινα τυριά / 2 αυγά / ½ ποτήρι γάλα

Ανοίγετε με τα στιβαρά αγροτικά σας χέρια σας το φύλλο κανταΐφι. Το απλώνετε σε ένα πυρέξ με κινήσεις αέρινες υπο τη συνοδεία μουσικών ασμάτων της επιλογής σας. Από πάνω βάζετε μια στρώση πατάτες (4,5φ/τμχ αυτή τη στιγμή στην αγορά) κομμένες σε ροδέλες κατα προτίμηση διαμέτρου 3,2cm, που τις έχετε τηγανίσει και στραγγίξει καλά από το παρθένο λάδι παραγωγής σας (για τους φίλους μας άνω του επιπέδου 52). Σε μια κατσαρόλα αδιάφορης μάρκας σοτάρετε σε ελαιόλαδο (είπαμε επ.52) το κρεμμύδι (για τους φίλους μας άνω του επιπέδου 65), το πράσο (για τους φίλους μας άνω του επιπέδου 80), το σπανάκι (για τους φίλους μας άνω του επιπέδου 72) και τα υπόλοιπα λαχανικά (για τους φίλους μας ανεξαρτήτου επιπέδου) και μυρωδικά τα οποία θα βρείτε στη φάρμα σας ή πολλοί στο άγριο λιβάδι σας / αχυρώνα. Αλατοπιπερώνετε και προσθέτετε τη θρυμματισμένη φέτα φρέσκια-φρέσκια απο τη στάνη κατσικών σας και το τυρί κρέμα κατευθείαν απο την παραγωγή στην κατανάλωση που σας προσφέρει η στάνη των αγελάδων σας. Αδειάζετε τα σοταρισμένα λαχανικά στο πυρέξ πάνω από τις πατάτες και πασπαλίζετε με τα τριμμένα κίτρινα τυριά (μια μίξη δηλαδή από τις παραγωγές της στάνης αγελάδων/προβάτων/κατσίκας). Χτυπάτε τα αυγά (χωριάτικα και βιολογικά!!! κοτέτσι XXL για συντομία παραγωγής αλλά και μικρότερο μας κάνει) με το γάλα (α - α ποιότητας μιας και δεν είναι του εμπορίου) και τα ρίχνετε πάνω από το φαγητό. Αφήνετε να «σταθεί» 10 λεπτά με το ρολόι και ψήνετε μέχρι να ροδίσουν τα τυριά και να πάρουν το λαμπυρίζον χρώμα της άμμου!

Καλή σας όρεξη!

(*αν βγάλεις τα μωβ η συνταγή είναι πραγματική ;) )

επόμενες : καλώδιο, θέλω, ζυμαρικά

mara_libra
21.02.2011, 08:30
καλώδιο, θέλω, ζυμαρικά

Ξημέρωσε άλλη μια Δευτέρα...Σηκώνομαι με το ζόρι από το κρεβάτι, αχ πως νύσταζω ακόμη! Θέλω καφέ επειγόντως! Πηγαίνω στην κουζίνα, βάζω το καλώδιο του βραστήρα στη μπρίζα και σκέφτομαι με μεγάλη δυσαρέσκεια τι θα μαγειρέψω για το μεσημέρι..
Α!ναι, η εύκολη λύση...Ζυμαρικά!
(τέλεια η συνταγή σου Δήμητρα!!θα την δοκιμάσω οπωσδήποτε!)

επόμενες: halloween, φαντάσματα, πανσέληνος

-flower4169-
21.02.2011, 15:49
http://1.bp.blogspot.com/_o-Pru2T_WOk/THOAV2R4meI/AAAAAAAANyc/LkBt_zrWPfY/s320/full_moo

Η πανσεληνος ειναι ενα φαινομενο ομορφο και μυστηριακο ταυτοχρονα.Κι αποψε εχουμε πανσεληνο.Η νυχτα θα γινει πιο μαγευτικη και ταυτοχρονα τρομακτικη.Ερχονται και τα φαντασματα και ολες οι φαρμες θα γεμισουν απ'αυτα.....ο καθενας οτι προλαβει...Το halloween αρχιζει......οπλιστητε με υπομομη και αρκετο ξενυχτι......

επομενες:χρωματα , τσεπη , επικοινωνια

demoulatennis
21.02.2011, 15:56
Το νεο μου κινητο ειναι μεσο επικοινωνιας .Βγαινει και σε αλλα χρωματα.Εγω προτιμησα το ασπρο,γιατι ειμαι ''θετικος΄΄ τυπος και μου αρεσει να ειναι ασπρο μιας και βρισκεται καθημερινα στην τσεπη μου!!!:p
επομενες:θεα,νωρις,ηλιοβασ λεμα

sofiaeleni
21.02.2011, 15:59
το σπίτι μου είναι τεράστιο. έχει θέα στην θάλασσα. καθημερινά ξυπνάω νωρίς για να έχω την ευχαρίστηση να βλέπω το ηλιοβασίλεμα.

επόμενες: αγάπη,χωρισμός,τραγούδια

kath3111
21.02.2011, 16:24
Αγαπη χωρισμος τραγουδια

Πολλα τραγουδια εχουν υμνησει την αγαπη και τον χωρισμο

Μίσος κρατώ του χωρισμού την ώρα καταρούμαι

γιατί αφορμή εστάθηκε χρόνους και τυραννούμαι.

Κάνω πολλές προσπάθειες μήπως και καταφέρω

μια αγάπη πού την έχασα πίσω να τηνε φέρω.

‘Οτι κι αν κάνω ο δυστυχής θωρρώ πως στράφι πάει

γιατί η χαρά με προσπερνά κι ο πόνος θα με φάει.

Δεν Θέλω αν χωρίσουμε το δάκρυ σου ν' αφήσεις

να βγει στην άκρη των ματιών για να με συγκινήσεις.

0 χωρισμός με κυνηγά κι ας μπόρουν να ξεφύγω

έστω και ψεύτικη χαρά να δώ στον κόσμο λίγο

Αρέσει μου να τραγουδώ στση θάλασσας το κύμα

να κλάψω εκεί τον χωρισμό να πνίξω εκεί το κρίμα.

Θεε μου και δώς της φώτιση οπίσω να γυρίσει

προτού η φλόγα του σεβντά που ΄χω για κείνη σβήσει.

επομενες:διαμερισμα , αγγελος , χαραυγη

peggy1977
21.02.2011, 16:54
διαμερισμα , αγγελος , χαραυγη

φυγαμε απ'το διαμερισμα
η χαραυγη,μας βρηκε αγκαλια στη θαλασσα....
η αρμυρα της,η αυρα της...γεμιζω ευτυχια...
σε κοιτω,κοιμασε σαν αγγελος ...
βουτω στο νερο,βαθια στο βυθο .. να δροσιστω..
σε πλησιαζω σιγα,σταζω πανω σου λιγη θαλασσα..
-καλημερα..
σου λεω,σκυβω και σε φιλω!

επομενες.... βιάστηκα,αποτελεσμα,χαδι

vasw-xristina
21.02.2011, 17:05
διαμερισμα , αγγελος , χαραυγη

φυγαμε απ'το διαμερισμα
η χαραυγη,μας βρηκε αγκαλια στη θαλασσα....
η αρμυρα της,η αυρα της...γεμιζω ευτυχια...
σε κοιτω,κοιμασε σαν αγγελος ...
βουτω στο νερο,βαθια στο βυθο .. να δροσιστω..
σε πλησιαζω σιγα,σταζω πανω σου λιγη θαλασσα..
-καλημερα..
σου λεω,σκυβω και σε φιλω!

επομενες.... βιάστηκα,αποτελεσμα,χαδι

Βιάστικα να κλείσω την πόρτα
να σου πω Αντίο και να τελειώνω
μαζί σου....
Πέρασε καιρός που είχα να σε δω
και χθες σε ξανα αντίκρισα
τόσο τέλειος όπως πάντα
τώρα πληρώνω το αποτέλεσμα εκείνου
του βραδινού λάθους
τώρα σε σκέφτομαι περιμένοντας
εκείνο σου το χάδι...

επόμενες:αγάπη,τρέλα,ζωή

chefMarie
22.02.2011, 00:44
Η ζωή είναι ένας δρόμος με πολλά μονοπάτια και πολλές φορές δεν ξέρεις ποιο από αυτά να διαλέξεις. Σε μια τέτοια κατάσταση βρίσκομαι τώρα και εγώ. Βρίσκομαι σε μια διχάλα... από την μία είναι η αγάπη μου για σένα και η καθημερινότητα μαζί σου, ενώ από την άλλη η τρέλα του να κάνεις την κάθε μέρα διαφορετική και η φωτιά της ανακάλυψης.. Πόσο μισώ τα διλήμματα... Πόσο επιθυμώ να βρω τον δικό μου δρόμο...!

επόμενες: Αγγλία, φιλί, όνειρο

kath3111
22.02.2011, 07:13
Aγγλια , φιλι , ονειρο

Καλημερα...στην ομορφη παρεα..και ενω απομβανω το πρωινο μου καφεδακι που εχω φτιαξει,και εχω βαλει τις σκεψεις μου σε μια σειρα για το σημερινο μου προγραμμα,την σκεψη μου διακοπτει το ντριν του τηλεφωνου.....ειναι ο αδερφος μου απο την Αγγλια....Νομιζω οτι ζω ενα ονειρο...Θεε μου! ποσο καιρο εχω να τον ακουσω??......Η ωρα ομως περασε πρεπει να φυγω για δουλεια την καλημερα μου σας στελνω και ενα γλυκο φιλι σε ολους/ες
http://media.superpimper.com/glitter_graphics/Kisses/kisses-157.gif

επομενες:αμαρτια , καλοκαιρι , φεγγαρι

peggy1977
22.02.2011, 10:24
αμαρτια , καλοκαιρι , φεγγαρι

μια βραδια..μια παρεα...ενα καλοκαιρι..
''Η παρεα αποφασισε..
ειναι αμαρτια να παει ''χαμενο'' τετοιο Αυγουστιατικο φεγγαρι..
Πηραμε τις σκηνες camping,τις μηχανες μας και ξεκινησαμε μεσημερι
Σε παραλια απομερη,στησαμε τις σκηνουλες μας,αστειευομενοι ''ποιος εχει το καλυτερο στησιμο'' !!!
σαν ηρθε η νυχτα,ολοι μας περιμεναμε να φωτισει ο ουρανος..
μα τι φεγγαρι...Θεε μου..εκανε τη θαλασσα, ασήμι...
τι αστρικη ενεργεια....
-παμε ολοι μεεεεσαααα
φυσικα ακολουθησε μουσικη,χορος,ποτακια, κατω απο μια μαγικη αυγουστιατικη πανσεληνο''!!

παραλια Λιγκες- Κρητη 2010

επομενες... προσωπο,λυχναρι,φαντασια

mara_libra
22.02.2011, 16:11
προσωπο,λυχναρι,φαντασια

Μια φορά κι έναν καιρό, στη <<χώρα των επιθυμιών>>, ζούσε μια όμορφη κοπέλα...Την θαύμαζαν και τη ζήλευαν όλοι, για την ομορφιά της και για το μεγαλείο της ψυχής της. Το πρόσωπό της καθρέφτιζε την ψυχή της, έτσι ώστε όσοι την κοίταζαν έμεναν άφωνοι από θαυμασμό...Σ'αυτή τη χώρα της φαντασίας λοιπόν, υπήρχε το μαγικό μας λυχνάρι-αυτό, που θα ικανοποιούσε τις επιθυμίες μόνο ενός, πραγματικά άξιου προσώπου...

επόμενες λέξεις:παγωτό, σκαλοπάτι, επιστροφή

http://img443.imageshack.us/img443/8373/trickortreatemoticon.gif

georgia39
22.02.2011, 17:15
μου ειχε υποσχεθει πως δεν θα αργουσε να ερθει και για μια ακομα φορα τον πιστεψα...η ωρα περνουσε και αποφασισα να τον περιμενω εξω...πηρα ενα παγωτο,εκατσα στο σκαλοπατι της πολυκατοικιας και περιμενα την επιστροφη του...κι ακομα περιμενω!!!!!:d

επομενος: επανασταση,αγαπη,καταδικη

mara_libra
23.02.2011, 06:31
επανασταση,αγαπη,καταδικη

Είναι δύσκολα χρόνια για την αγάπη. Η επανάσταση, ο πόλεμος και ο φόβος, δεν αφήνουν περιθώρια για συναισθηματισμούς. Όμως, μέσα στο χάος και στον πόνο γεννήθηκε μια αγάπη μεγάλη, χωρίς να νοιάζεται για την σίγουρη καταδίκη της σε θάνατο. Ζήσε το τώρα και μη σκέφτεσαι το αύριο, γιατί τελικά μπορεί και να μην υπάρξει αύριο!

επόμενες λέξεις: σύννεφα, ήλιος, χαρά

stella050368
23.02.2011, 06:52
Mη σε επιρεαζουν τα συννεφα. ο ηλιος θα λαμψει και παλι και η χαρα θα γεμισει την ψυχη σου!!!
επομενες λεξεις ψυχη, ελπιδα, ανοιξη

basilisagriniara
23.02.2011, 06:53
Τα παιδιά στη βόρειο Ευρώπη δεν βλέπυν ποτέ καθαρό ουρανό αφού είναι μέσα στα σύννεφα.Δεν μπορούν να παίξουν μέασ στο χιόνι ή τη βροχή!Αντίθετα εμεισ τα παιδιά στην Ελλάδα εχουμε τον ωραίο ήλιο μας και δεν το εκμεταλευόμαστε!!Κανονικά πρέπει παίζουμε το απόγευμα με του φίλους μας και η χαρά να πλυμμυρίζει τις καρδιές μας!:D

επόμενες λέξεις μωρό,παιδί,ενήλικας

peggy1977
23.02.2011, 07:24
ψυχη, ελπιδα, ανοιξη
μωρο,παιδι,ενηλικας

αν και ενηλικας .. στη ψυχη του παραμενει ενα μικρο παιδι..
και αυτο ειναι που τον κανει τοσο μοναδικο!
αυτη η αθωα καρδια και η θετικη οπτικη του στα πραγματα...
μια καθαρη,αθωα ψυχη μωρου!!!
σαφως και ειμαι περηφανη για τη φιλια μας...για τις στιγμες που
εφερε στην ανοιξη στην καρδια μου..οταν μοναχα το ψυχος
επικρατουσε...ευχαριστω φιλαρακι μου.......

επομενες.. αγαπω,πετρα,αποσταση

mara_libra
23.02.2011, 07:43
αγαπω,πετρα,αποσταση

Τεντώνω τα πόδια μου και στρέφω το πρόσωπό μου στον ήλιο, νοιώθω μια απίστευτη χαλάρωση! Η θάλασσα είναι γαλήνια, τα παιδιά μου τρέχουν στην άμμο...η καρδιά μου ξεχειλίζει από αγάπη...Αχ, και να κρατούσαν αυτές οι στιγμές για πάντα! Παίρνω μια πέτρα και την πετώ στη θάλασσα. Μετρώ την απόσταση και φωνάζω στο γιο μου να κάνει μια προσπάθεια να με ξεπεράσει!

επόμενες λέξεις: λάμψη, κρότος, ομίχλη

kath3111
23.02.2011, 09:47
λάμψη, κρότος, ομίχλη

Ανοίγω το παράθυρο για να κάνω ένα τσιγάρο. Αλλά το νυχτερινό θέαμα είναι κάτι παραπάνω απο μαγευτικό: Η ομίχλη έχει καλύψει τα πάντα. Όσο καπνίζω προσπαθώ να αποφασίσω αν η σκηνή θα ήταν καλή σε μια ταινία τρόμου. Οχι, οχι, σε ταινία τρόμου αποκλείεται. Είναι απλά πολύ ομορφο για να σε τρομάξει. Θα ήταν κατάλληλη σε ένα παραμύθι, φαντάζομαι απο εκείνα που μυθικά πλάσματα κυκλοφορούν στους δρόμους όταν η πόλη κοιμάται. Πρέπει να την αποθανατήσω αυτή την σκηνή αλλά καμμιά φωτογραφία που έβγαλα δεν μπορεί να αποτυπώσει αυτό που βλέπει το μάτι. Είναι μάλλον απο εκείνες τις στιγμές που απλά σου μένουν στο μυαλό.Περα στον οριζοντα μια λαμψη μου αποσπα την προσοχη και την ακολουθει και ενας κροτος δυνατος.Μαλλον κατι ομορφο συμβαινει.....
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSwzyfpIKqtobzyLAZExc8_-bdTMKbCmk8SXzXOoyHD2yqzYeWZ

επομενες:αφυδατωμενο , θηλυκο , ηλικια

marinita1998
23.02.2011, 14:36
etrexa sinexosme apotelesma na exo enaafidatomeno kormi.phgenontas na pio nero eida ena 8iliko pou me gohteuse!!htan megaliterh ma den m endiaferei h ilikia!!

epomene le3eis:thleorash,sxoleio ipnos

[MaRiNa1995]
23.02.2011, 14:48
etrexa sinexosme apotelesma na exo enaafidatomeno kormi.phgenontas na pio nero eida ena 8iliko pou me gohteuse!!htan megaliterh ma den m endiaferei h ilikia!!

epomene le3eis:thleorash,sxoleio ipnos
Ta mesimeria otan epistrefw apo to sxoleio, kanw ghgora ta ma8hmata mu, k otan teleiwsw, ka8omai k vlepw thleorash, k to vradu, paw apo nwris gia upno!!

*Tpt apo ta parapanw den usxiei!
Epomenes le3eis: Radio, Grafeio, moluvi.

-fenia1-
23.02.2011, 14:55
;737545']Ta mesimeria otan epistrefw apo to sxoleio, kanw ghgora ta ma8hmata mu, k otan teleiwsw, ka8omai k vlepw thleorash, k to vradu, paw apo nwris gia upno!!

*Tpt apo ta parapanw den usxiei!
Epomenes le3eis: Radio, Grafeio, moluvi.

x8es ka8os imoun sto oraia mou grafeio anoi3a katala8os to radio!akouga mousiki 2-3 ores!i mitera mou mou fona3e gt dn eixa kn ta ma8imata mou!
etsi pira to molivi kai me klama ekana ta ma8imata mou!:(

epomenes le3eis:xarti,kalamari,fantasisoseis

aekole214ever
23.02.2011, 16:53
μια φορα κι ενα καιρο ηταν ενα ''καλαμαρι'' που ολο ''φαντασιωσεις'' του ερχοταν στο μυαλο.σε κανεναν ομως δεν του αρεσαν οι ιδεες του.αλλα μια μερα του ηρθε μια ιδεα καλη,πολυ καλη, τοσο καλη που σε ολους αρεσε αυτη η ιδεα!!!!η ιδεα του ηταν το ''χαρτι'' για να γραφουν.απο εκεινη την ημερα ολοι οσοι ζουσαν στη θαλασσα εμαθαν να γραφουν.τελος!!!!

επομενες λεξεις (σοκολατα,σκουλικι,ασπιρην )

-fenia1-
23.02.2011, 17:30
prin apo 50 xronia otan o papous mou itan neos kai epaize mikro paidaki eide ena skouliki to opoio prospa8ouse na faei mia sokolata!efage ligi alla epeidi ekane kati perierga o papous mou tou edose aspirini!to fantazeste!xaxa :D:D
(fisika auto pou egrapsa dn einai ali8ia!)
epomenes le3eis!bahamarama, farma,politikoi

peggy1977
23.02.2011, 21:03
bahamarama,φαρμα,πολιτικοι

δεκα,κινησαν πολιτικοι ...επισκεφτηκαν την ψυχιατρικη
μαζευτηκαν τοτε,ολοι οι γιατροι...
η συσταση τους ηταν απλη : γιατι δεν πατε σε μια φαρμα ??
ή στο νησι το bahamarama??
θα'ναι καλο για ολη την Ελλαδα!!:rolleyes:

επομενες... αφοσιωση,τεχνη,ξημερωμα

-fenia1-
24.02.2011, 14:31
bahamarama,φαρμα,πολιτικοι

δεκα,κινησαν πολιτικοι ...επισκεφτηκαν την ψυχιατρικη
μαζευτηκαν τοτε,ολοι οι γιατροι...
η συσταση τους ηταν απλη : γιατι δεν πατε σε μια φαρμα ??
ή στο νησι το bahamarama??
θα'ναι καλο για ολη την Ελλαδα!!:rolleyes:

επομενες... αφοσιωση,τεχνη,ξημερωμα

simera ta 3imeromata dn 3ero pos mou ir8a alla i8ela na kano kati dimiourgiko!
piga se mia sxoli kalon texnon kai mou eipan oti gia na kano kati kalo prepei na afosio8o!

apomenes:mera,nixta,kalinixta

skorpina29
24.02.2011, 21:55
η μερα αρχισε να ξεψυχαει και τα ομορφα αστρα ξεκινανε να λαμπιριζουν στο σουρουπο το ενα μετα το αλλο σαν πενθιμα καντηλακια που αποχαιρετουν σιγα σιγα και αυτην την ψυχουλα...σιωπηλα...παει και αυτη η μερα ερχεται μια ξαστερη νυχτα...αστερολουστη χωρις φεγγαρι...θαρρεις πως ο θεος σκεπαζει την γη με ενα μαυρο μαντηλι...και υστερα πιανει μια καρφιτσα και τρυπαει το μαντηλι σε διαφορα σημεια αλλου περισσοτερο αλλου λιγοτερο ετσι καταφερνουν λιγες ηλιαχτιδες να φτασουν σε μας...ειναι ισως η πιο ομορφη νυχτα που εχω ζησει καθαρο αερακι,δροσερο, αραγε γιατι φτιαχτηκε το σκοταδι με μικρες ηλιαχτιδες...αχ ακομα και το συμπαν παρολο που ειναι παγωμενο εχει φως...ισως για αυτο...μα ναι!!ω ναι!το βρηκα!!για να μας θυμιζει πως οσο και αν κανει κρυο, οσο μαυρη και αν ειναι μια ζωη, μια ψυχη, ενα παθος, μια νυχτα, παντα θα υπαρχει λιγο φως...τιποτα δεν ειναι απολυτα σκοτεινο ή φωτεινο ακομα και την ημερα καπου υπαρχει σκοταδι....
ηρεμησα λιγο τα ματια κλεινουν...προσπαθω να βαλω σε μια ταξη τι θα κανω αυριο..τι εγινε σημερα...τι λαθη εκανα...τα ματια κλεινουν....το φως ανοικτο...δεν εχω κουραγιο να σηκωθω...καληνυχτα...:)

αφιερωμενο σε ολους σας!!

επομενες
καλοκαιρι, φθινοπωρο, ανταμωση

peggy1977
25.02.2011, 16:33
καλοκαιρι, φθινοπωρο, ανταμωση

''δε σου ζητω ανταμωση
μονο στα ονειρα μου..
εκει θελω να ερχεσαι
να βλεπω σε χαρα μου...

το καλοκαιρι σαν θα'ρθει
θα εισαι μακρια μου..
και το φθινοπωρο αργει
δε θα'σαι εδω καρδια μου..''

επομενες... κινηση,ευθεια,ερωτημα

Dimitra-77
25.02.2011, 17:43
κινηση,ευθεια,ερωτημα

να θέσω και γω ένα ερώτημα : αν η κίνηση στους δρόμους της Αθήνας λόγω απεργίας αυξάνεται καθημερινά 2 λεπτά ανά 0.014χιλ σε πόση ώρα θα διανύσει κάποιος την ευθεία της Μεσογείων (ημέρα Δευτερά και ώρα 15:00) από το ύψος της Κατεχάκη έως την Αγία Παρασκευή ?

επόμενες : απάντηση, σαμποτάζ, πάπας

msprincess
25.02.2011, 19:47
Απάντηση δεν έχω στο ερώτημα γιατί α)δε γνωρίζω το μήκος της Μεσογείων από το ύψος της Κατεχάκη ως την Αγ.Παρασκευή ( είμαι από Θεσσαλονίκη ) και β)νομίζω ότι πας να μου κάνεις σαμποτάζ επειδή είμαι σκράπας στα μαθηματικά και θέλεις να ξεφτιλιστώ
Αν έρθει ο Πάπας θα τον ρωτήσω μήπως γνωρίζει την απάντηση
επόμενες:oύζο, κέντρο, ρεπό

Dimitra-77
25.02.2011, 20:44
:oύζο, κέντρο, ρεπό

η Μπόσα η Καμπόσα, μια άγνωστη αιδώς του ελληνικού λαϊκου πενταγράμμου, μόλις στα 73 της χρόνια, έδινε για άλλη μια φορά το δικό της ρεσιτάλ!

Μέσα στο κέντρο διασκέδασης, γνωστό στην καλή κοινωνία ως ''τα κοψίδια του τσολιά'', κάτοχος 2 αστέριων μις Ελέν παρακαλώ, η Μπόσα η Καμπόσα μάγευμε τα μεθυσμένα απο ώρα πλήθη παρασκευές - σαββατα (μετά τις 01:00)... !

Βράδυ τσικνοπέμπτης (για να είμαστε μέσα στο κλίμα και λόγω εορτής) πάνω στο τσακίρ το κέφι ..ερμήνευε με δεξιοτεχνία το <ούζο όταν πιείς γίνεσαι ευθύς ..> από λα ματζόρε συνοδεία εγχόρδων, όταν ο Βιδίας Σκυλάκης κυνηγός ταλέντων και έχων πρώτο τραπεζοκάρεκλο πίστα και το λελουδικό απάνω από το κεφάλι του, πετάχτηκε σύγκορμος και ανατριχιασμένος απο την ανακάλυψη! Ρεπόοοοοο φώναξε..μα άλλο εννοούσε... Για αυτό ξαναφώναξε. Ρε πω πω πω

η Μπόσα η Καμπόσα είχε κάνει την τύχη της...
(κι αν έχεις τύχη διάβαινε...)

επόμενες : κομφετί, χορός, αργώ

[MaRiNa1995]
25.02.2011, 21:25
:oύζο, κέντρο, ρεπό

η Μπόσα η Καμπόσα, μια άγνωστη αιδώς του ελληνικού λαϊκου πενταγράμμου, μόλις στα 73 της χρόνια, έδινε για άλλη μια φορά το δικό της ρεσιτάλ!

Μέσα στο κέντρο διασκέδασης, γνωστό στην καλή κοινωνία ως ''τα κοψίδια του τσολιά'', κάτοχος 2 αστέριων μις Ελέν παρακαλώ, η Μπόσα η Καμπόσα μάγευμε τα μεθυσμένα απο ώρα πλήθη παρασκευές - σαββατα (μετά τις 01:00)... !

Βράδυ τσικνοπέμπτης (για να είμαστε μέσα στο κλίμα και λόγω εορτής) πάνω στο τσακίρ το κέφι ..ερμήνευε με δεξιοτεχνία το <ούζο όταν πιείς γίνεσαι ευθύς ..> από λα ματζόρε συνοδεία εγχόρδων, όταν ο Βιδίας Σκυλάκης κυνηγός ταλέντων και έχων πρώτο τραπεζοκάρεκλο πίστα και το λελουδικό απάνω από το κεφάλι του, πετάχτηκε σύγκορμος και ανατριχιασμένος απο την ανακάλυψη! Ρεπόοοοοο φώναξε..μα άλλο εννοούσε... Για αυτό ξαναφώναξε. Ρε πω πω πω

η Μπόσα η Καμπόσα είχε κάνει την τύχη της...
(κι αν έχεις τύχη διάβαινε...)

επόμενες : κομφετί, χορός, αργώ

X8es to vradu, phga se ena apokriatiko party!
Htan ena party me polu xoro, k pollous maskarades!!!
Oute pou katlava pws perae h wra, alla opws ka8e fora pu phgainw se party k argw na paw sto spiti, etsi egine k auth th fora! Gia na mhn tuxei 3upnisoun oi gwnois mu k me doun me ta komfeti k me "katsadiasoun", etre3a grhgora sto dwmatio mu!!!!

Epomenes le3eis: Klooun, dj, kokte'i'l

peggy1977
25.02.2011, 21:39
-ελα τελειωνε....
ακουω μια φωνη..
μα πως?? θελω να φτιαχτω..πως θα παω στο χορο?
-ενα λεπτο... απαντω
να βαλω το κραγιον..τη βλεφαριδα ''καγκελο'' να βαψω..
και την περουκα μου να βαλω..
φτερα με χρωματα να κρεμασω και τη μασκα μου να παρω..
τα τακουνια μου στις σκαλες,τελευταια βαζω ...
πω πω ενα αγχος...
χαχαχαχ σα χαρταετο -πεταλουδα μοιαζω!!:D

επομενες... γελια,διασκεδαση,ζαλαδα

υ.γ οι λεξεις ηταν της kathi...αλλα μαλλον εσβησε το post..
αλλα εγω καταναλωσα φαια ουσια...
καλη συνεχεια

kath3111
25.02.2011, 21:51
Κομφετι ,χορος αργωhttp://1.bp.blogspot.com/-3CFOyZq2NuM/TWWI_k5eeeI/AAAAAAAABFc/2g9bGdGqcBM/s320/apokries09_600_93674_039L52.jpg

Πως πετουν τα πουλια
θα πεταξω κι εγω
στου χορου τη χαρα
την τρελη αποκρια

Εις τα ποδια φτερα
το γοργο το ρυθμο
με καινουργιους σκοπους
θα χορεψω δεν αργω

Να πιεροτοι ,να και κολομπινες
να κομφετι,να και σερπαντινες
γυρνα απο δω,γυρνα κι απ'εκει
για να δουμε ποιος θα ζαλιστει

Κλοουν, dj , κοκτειλ
Eιμαι ο Kλοουν
κι όλοι γελούν μαζί μου, τούρτες κλοτσιές μου δίνουνε και εγώ με το βιολί μου
κάνω πολλά κολπάκια στο τσίρκο της ζωής,γιατί κάποτε έμαθα πως είναι να μην ζεις….
Όταν ο κλόουν σας γελά, να ξέρεται πως κλαίει κι όταν αυτός χοροπηδά κι εκείνος κάτι θέλει…
θα κάνω ότι θέλετε, θα κάνω ότι πείτε ,αρκεί μονάχα φίλοι μου, κακό να μην μου πείτε!!! Σε σας γελώ, μάσκα φορώ κλόουν αστείος,
χορεύω μόνος σ΄ ένα σανίδι, dj μπορω να γινω, ο κόσμος κρύος..Να μ΄ αγαπάς, να μου μιλάς να με θυμάσαι,κοκτειλ το δάκρυ κρύβω σε μια μου τσέπη ,
μη με φοβάσαι..Χλωμό φεγγάρι και το σκοτάδι με ξεγυμνώνει, πετώ τη μάσκα η νύχτα φεύγει , δε ξημερώνει….
Κι αν ο καιρός , είναι ακριβός και σε χρεώνει , αλλάζει ο κλόουν μάσκα και ρούχα και τον πληρώνει !!!
Σε σας γελώ και ας πονώ χειροκροτήστε, μ΄ένα λυγμό μου μ’ένα χαμόγελο,τραγούδι αρχιστε

επομενες:γελια , διασκεδαση , ζαλαδα

peggy1977
25.02.2011, 21:57
γελια,διασκεδαση,ζαλαδα

να οι χοροι...
να τα και τα γλεντια...
μου'ρθε ομως μια ζαλαδα....λετε να'ναι απο τα σφηνακια??
δεν με νοιαζει και διολου..η διασκεδαση..χαλαλι...
λιγο ολα μου γυριζουν.. βρε..παρεα αφηστε βρε ,τα γελια !!

επομενες... κερασμα,ηχος,πατω

kath ..μια χαρα το εσωσες,μπραβο για την ευρηματικοτητα!!

ΔόνΚιχώτης
25.02.2011, 23:54
επομενες... κερασμα,ηχος,πατω
πριν μερικές μέρες χάρισα ενα τραγουδάκι στον snorkel μου λέει ο ήχος δεν μ' αρέσει αυτά τα τραγούδια έπιασαν πάτο!!!
(είναι από το ποστ 281 το τραγούδι νούμερο 4.
http://de.board.bigpoint.com/farmera....php?p=7812291 (http://de.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?p=7812291))
τι να κάνω κι εγώ? πατώ στην google και βρίσκω ένα βιντεάκι με τον donald μου λέει ο σνορκελ δεν βλέπω κινούμενα σχέδια,χάρισμά σου:D
και τελικά το κέρασμα το πήγε η ranpas/σοφία:D
http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=45866&page=77

επόμενο: πατάτες,λαβύρινθος,κανάτα.. .:D

o-thrax
26.02.2011, 01:24
πατάτες,λαβύρινθος,κανάτα
πέρσι πήγα στην αγγλια για τουρισμό μας κάλεσε η βασίλισσα και μας ξενάγησε στους κήπους με τα τριαντάφυλλα στον κήπο με σχήμα από λαβύρινθο εννοείτε στο παλάτι και αφού μας ξεκατίνιασαν στο περπάτημα μας έφεραν και μια κανάτα χυμό πορτοκαλιού!!! αλλα δεν μπορώ να πω ολλα ηταν υπέροχα!!!και μόλις έκανα μια πατάτα ξέχασα να γράψω για τις πατάτες:D

επομενες: ποδήλατο μπαλόνι αγάπη!!!

kouax
26.02.2011, 02:08
Ποδηλατο με εκανε
η αγαπη σου η πλανα
σαν μπαλονι που εσκασε
και πλανταξα στο κλαμα

Επομενες λεξεις: αγγελος, τραγουδι, παιχνιδι

o-thrax
26.02.2011, 02:29
Επομενες λεξεις: αγγελος, τραγουδι, παιχνιδι

είσαι όνειρο,άγγελος,λουλούδι
για σενα θα γράψω ένα τραγούδι
να λέει για την ομορφιά σου
τα μάτια σου τα καστανά σου

η αγάπης σου λέω δεν είναι παιχνίδι
μα εσύ σαν γελάς είσαι ένα στολίδι
τα μάτια σου λάμπουν σαν με κοιτάς
αλήθειες μου λένε πως με αγαπάς!!!

οι επόμενες λέξεις είναι για αγάπη μίσος δύναμη

stella050368
26.02.2011, 05:56
είσαι όνειρο,άγγελος,λουλούδι
για σενα θα γράψω ένα τραγούδι
να λέει για την ομορφιά σου
τα μάτια σου τα καστανά σου

η αγάπης σου λέω δεν είναι παιχνίδι
μα εσύ σαν γελάς είσαι ένα στολίδι
τα μάτια σου λάμπουν σαν με κοιτάς
αλήθειες μου λένε πως με αγαπάς!!!

οι επόμενες λέξεις είναι για αγάπη μίσος δύναμη

οταν ημουν μικρη πιστευα οτι στη ζωη υπερτερουσε η "αγαπη".
μεγαλονοντας διαπιστωσα οτι κερδιζε επικινδυνα εδαφος το "μισος".
θελει αγωνα και "δυναμη" ψυχης για να κανουμε τα παιδικα μας ονειρα πραγματικοτητα!!!!

επομενες λεξεις...φιλος, χαδι, υπομονη ;);)

mara_libra
26.02.2011, 08:09
φιλος, χαδι, υπομονη

Ένας καλός φίλος, μοιάζει με χάδι στη ψυχή...Σε ανακουφίζει στον πόνο, σε συμβουλεύει στην σύγχιση, σε οπλίζει με υπομονή στην ανάγκη. Οι φίλοι μας είναι η εικόνα και η ανταμοιβή μας...

επόμενες λέξεις: πρωί, σκέψεις, καφές

stella050368
26.02.2011, 09:09
επόμενες λέξεις: πρωί, σκέψεις, καφές

Kαθε "πρωι" την ωρα που ξυπναω το μυαλο μου βρισκεται σε κατασταση απενεργοποιησης!!
Οι μονες "σκεψεις" που κανω ειναι γυρο απο μπρικι-νερο-"καφε".
Αφου πιω τις πρωτες γουλιες θεωρω οτι αρχιζω να λειτουργω φυσιολογικα...(λεμε τωρα!!!!!!)
:p;):p;):p;)

επομενες λεξεις : καρδια, χαμογελο, ηλιος

peggy1977
26.02.2011, 09:23
καρδια, χαμογελο, ηλιος

το χαμογελο σου..φως του ηλιου
στη καρδια μου...
σε κρατω μεσα μου...φυλαχτο!!
οπου και να 'σαι
οτι και να'σαι...
σ'αγαπω,σε σκεφτομαι,σ'ευχαριστω.....

επομενες... καρδια,ευχη,κρατα

vasw-xristina
26.02.2011, 09:27
καρδια, χαμογελο, ηλιος

το χαμογελο σου..φως του ηλιου
στη καρδια μου...
σε κρατω μεσα μου...φυλακτο!!
οπου και να 'σαι
οτι και να'σαι...
σ'αγαπω,σε σκεφτομαι,σ'ευχαριστω.....

επομενες... καρδια,ευχη,κρατα
Η καρδιά μου πάλι χτυπούσε δυνατά
εκείνο το βράδυ...
Ήμουν τόσο χαρούμενη και τόσο ευτηχισμένη
Εκείνο το βράδυ έπεσε ένα αστέρι
έκανα μια ευχη για μας τους 2...
Ελπίζω να βγει...
Μόνο μια λέξη όμως κράτα και θυμήσου
Σ'αγαπώ!!!!

Επόμενες:ψυχή,μάτια,φως

mara_libra
26.02.2011, 10:00
ψυχή,μάτια,φως

Μέσα στα υπέροχα, πράσινα μάτια σου, βλέπω το φως της ψυχής σου...και είναι αυτό το φως τόσο λαμπερό, τόσο ζωογόνο! Εύχομαι ... να μη σβήσει ποτέ και να είσαι πάντα, όπως και τώρα! Ένας ζωντανός...ΘΕΟΣ!!

επόμενες λέξεις: Σάκης, αισθάνομαι, ερωτευμένος

msprincess
26.02.2011, 10:10
Ήταν επάνω στη σκηνή όταν τον πρωτοαντίκρισα… αυτό το θεσπέσιο πλάσμα με το θεϊκό σώμα και βλέμμα ….και ακούω τη μαγική λέξη από τα χείλη του ‘αισθάνομαι’ και ξανάλεει ‘αισθάνομαι’ τότε όλες οι λυσσάρες όρμισαν ουρλιάζοντας Σάκηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη
Όλες είχαν την κρυφή ελπίδα μήπως νιώσει έστω για λίγα λεπτά ερωτευμένος μαζί τους
Ένας ημίθεος όμως δε χαρίζεται στο κοινό του έτσι απλά!

Επόμενες λέξεις: ηχεία, πακέτο ,μπάνιο

Dimitra-77
26.02.2011, 10:41
ηχεία, πακέτο ,μπάνιο

Έχεις πακέτο! τρέϊλερ...
στο πλάνο εμφανίζεται η μάνα ρέιβερ του 1995...μια μακρυμαλλούσα κοπελιά χτυπάει την πόρτα παραδίδοντας της το πακέτο.. περιέχει ηχεία dolby surround 7.1 και 2 συλλογές cd. συγκίνηση! o κάμεραμαν εστιάζει στη μάνα... η μάνα...υποψιάζεται τον αποστολέα! σιγή... δάκρυα κυλάν στα μάτια...(ζουμ στα μάτια) η μάνα ρέιβερ ξεπερνάει το πρώτο σοκ και αφήνει την μακρυμαλλούσα και τον κάμεραμαν σύξυλους..τρέχει στο μπάνιο... (εδώ έχουμε πλάνο γειτονιάς). Η μάνα ρέιβερ επιστρέφει ... ζουμ καρφί πάνω της. Εμφανώς μακιγιαρισμένη και με κούπ τηλεοπτική ανοίγει το στόμα να μιλήσει... το πλάνο κλείνει....
άραγε ο κανακάρης της έγινε dj στας αγγλίας ή το πακέτο είναι από τις ιντερνετικές του αγορές..?
...η συνέχεια στη μικρή σας οθόνη.

επόμενες : κιλίμι, τσόκαρο, συμφωνία

msprincess
26.02.2011, 11:35
Τρίτη πρωί, η Μπούλα Μπουμπούλα σηκώνεται από το κρεβάτι με τα χίλια ζόρια πρέπει να κάνει μια εξόρμηση στο L.A (λαϊκή αγορά)
έχει δει ένα κιλίμι καταπληκτικό για το γάμο του κουμπάρου που πρέπει να το πάρει αυτή τη φορά, τα παζάρια που είχε κάνει δεν πέτυχαν και σκεφτεται ‘αν το χάσω θα είναι τόσο κρίμας’…. φοράει άσπρη κάλτσα και τα ξύλινα τσόκαρα που είναι must ένεκα της άνοιξης …κρατς κρουτς περιπατάει όλο χάρη με το καροτσάκι στο χέρι και τη νάιλον σακούλα σουπερ μάρκετ στο μαλλί ,μην χαλάσει μέχρι την Κυριακή αφού είχε ήδη πάει κομμωτήριο 3 μέρες πριν …εντοπίζει το κιλίμι από μακριά αλλά μια κύρια είναι ήδη στα παζάρια
τρέχει αφηνιασμένη της το αρπάζει και λέει στην κύρια:
-δώσε με το χαλί μη σε βγάλω το μαλλί…
τότε η κύρια παρατάει το κιλίμι και φεύγει τρέχοντας
η Μπούλα η Μπουμπούλα κέρδισε και αυτή τη μάχη με το γνωστό δικό της τρόπο …η συμφωνία έκλεισε το χαλί ηγοράσθει σήμερις τελικώς

επόμενες:ντέρτι(ή dirty ο,τι σας αρέσει),καρντάσι,πιτόγυρος

Dimitra-77
26.02.2011, 22:11
ντέρτι(ή dirty ο,τι σας αρέσει),καρντάσι,πιτόγυρος

- ναι, παρακαλώ ένα πιτόγυρο φουλ έξτρα, μία πατάτες, μια χωριάτικη, μια τζατζίκι, δύο κεμπάπ και 3 μπύρες.
- που τα φέρνουμε ρε καρντάσι?
- ντέρτι 32 στον 3ο ορ. α, και το κουδούνι τα χει παίξει! πες στο παλικάρι να με πάρει τηλέφωνο να ανοίξω. και που σαι! πέτα καμιά χαρτοπετσέτα μέσα αδερφέ!
--έφτασεεεεε

επόμενες : συνάντηση, διακοπή, λόγος

kath3111
27.02.2011, 01:34
επόμενες : συνάντηση, διακοπή, λόγος

Νομίζω οτι ο κυριότερος λόγος που με κάνει να ξετρελαίνομαι μαζί του είναι οτι με κάνει να νιώθω παιδί. :)Όοοοχι οτι είμαι και τόσο μεγάλη πια, αλλά και παιδί δεν με λες! Λοιπόν σήμερα είχαμε μια συναντηση στο σπίτι μιας φιλης μου,κι αφού φάγαμε,αφού χαζολογήσαμε όσο χαζολογήσαμε,τι τους ήρθε και λέγανε ιστορίες γνωστών τους που έχουν σχέση με δαιμονισμούς και παραφυσικά πράγματα γενικότερα, που μόνο που τα θυμάμαι μου σηκώνεται η τρίχα.Μια φοβία με όλα αυτά την έχω και την παραέχω, γιατί έχω διαβάσει πολλά σχετικά και έχω ακούσει ακόμα περισσότερα, κι αυτά είναι που σε τρομάζουν περισσότερο, γιατί ενα βιβλίο εντάξει πες το αμφισβητείς αλλά κάτι που στο λέει κάποιος που ξέρεις και εμπιστεύεσαι πως να το αμφισβητήσεις?? Φεύγοντας λοιπόν απο κει,και περπατώντας μέχρι το αυτοκίνητο ερχόντουσαν στο μυαλό μου λόγια και εικόνες απο την συζήτηση πριν και φύλλο να κουνιόταν δίπλα μου έλεγα φάντασμα θα ναι! Τι σου είναι το μυαλό, είναι να μην σου μπεί η ιδέα... δεν ξέρω αν το 'χετε πάθει! Μπαίνω στο αυτοκίνητο βιαστική,να φτάσω γρήγορα γρήγορα σπίτι,και πριν προλάβω να στρίψω στη γωνία, η φιλη μου ήταν πίσω μου,μου αναβόσβησε τα φώτα και με ακολούθησε σε όλη τη διαδρομή μέχρι το σπίτι. Για να μην φοβάμαι. Κι εγώ τι άλλο να γράψω? δεν βρίσκω λέξεις.διακοπη Ξέρω... δίνω σημασία σε πράγματα που δείχνουν τόσο καθημερινά και απλά... όμως στα καθημερινά απλά πράγματα βρίσκεται η ευτυχία.
τάδε έφη κατερινα...χα χα...χα...χα..χα
κι είτε φαίνεται παιδιάστικο είτε όχι είναι αλήθεια!
αναλωνόμαστε και αφήνουμε τον χρόνο να μας προσπερνάει περιμένοντας τι??? η αγάπη υπάρχει παντού γύρω μας, κι εμείς περιμένουμε πυροτεχνήματα για να την προσέξουμε????

επομενες λεξεις:γονεις , μανδυας , συναισθηματα

καληνυχτα καλη ξεκουραση

mara_libra
27.02.2011, 13:48
γονεις , μανδυας , συναισθηματα

Θυμάμαι με νοσταλγία και αγάπη την εποχή που ήμουν παιδί, τότε που ο κόσμος όλος ήταν γεμάτος από συναισθήματα. Γύριζα σπίτι φορτωμένη από σκέψεις και λόγια και είχα τους γονείς μου να γαληνέψουν τις ανησυχίες μου. Τώρα που μεγάλωσα, σκέφτομαι πόσο τυχερή υπήρξα και ελπίζω με τη σειρά μου να γίνω ένας προστατευτικός <<μανδύας>> για τα δικά μου τα παιδιά...

επόμενες λέξεις: νεύρα, πίκρα, αλήθεια

kath3111
27.02.2011, 14:54
επόμενες λέξεις: νεύρα, πίκρα, αλήθεια

Κρατώ στα χέρια μου σφιχτά μία φωτογραφία,
το μόνο που έχει να μου πει είναι μια ιστορία..
Μπορεί να φαίνεται πολύ σα να 'ναι παραμύθι
και ίσως γι'αυτό την άφησα να βυθιστεί στη λήθη..
Δεν είχαν πρόσωπα οι ήρωες, κανένα παρελθόν
-θα πω ένα ψέμα κάπου εδώ' ζούσαν για το παρόν..
Μια μέρα ονειρεύτηκαν να φτάσουνε τ' αστέρια'
την ώρα που ταξίδευαν, αφήσανε τα χέρια..
Αρκούσε μόνο αυτή η στιγμή το δρόμο τους να χάσουν
κ έτσι σε άλλους προορισμούς κατάφεραν να φτάσουν.
Τη μοναξιά,αλλά πίκρα δεν άντεξαν και ήθελαν να γυρίσουν,
το ίδιο χέρι αυτοί να βρουν, πάλι να το κρατήσουν.
Πίστεψαν και πάλεψαν για να ξαναβρεθούνε
το άλλο μισό τους για να βρουν ότι και να τους πούνε.
Τον είδε στο σκοτάδι αυτή και έτρεξε κοντά του
έκλαιγε μ' αναφιλητά μέσα στην αγκαλιά του.
Ένα αστέρι εκεί κοντά- το λέγανε Αγάπη
τους είπε πως ο έρωτας έσβησε από τον χάρτη.
Κανένας τους δεν ήθελε αυτό να το πιστέψει'
ποια δύναμη του Σύμπαντος μαζί τους είχε παίξει?
Κάθησαν και συζήτησαν χωρις νευρα τι θα να κάνουν..
μαζί πια να 'ναι δεν μπορούν..μα, χώρια θα πεθάνουν..
Είπαν να βάλουν στοίχημα για τη συνέχειά τους
να μείνουν λίγο χωριστά να δουν τα αισθήματά τους.
Τότε το συμφωνήσανε να πάνε πάλι πίσω..
Μα έσβηναν οι μέρες τους στης μοναξιάς το γκρίζο..
Συνήθισαν να 'ναι μακριά κάθε ώρα και λεπτό τους
και ας ήξεραν πως κάτι βαθιά λείπει απ' το "εγώ" τους.
Κανείς δεν ήθελε να πει "μη φύγεις από μένα"
φοβόντουσαν μη ζήσουνε σ' ένα μεγάλο ψέμα..

Η μονη αληθεια σε όλη αυτη την ιστορία,
είναι πως δε θα σας πω αν μπήκε η τελεία..

επομενες:βασιλιας , προσευχες , ερημο

mara_libra
27.02.2011, 15:31
βασιλιας , προσευχες , ερημο

Είμαι ένας βασιλιάς εγώ, στον κόσμο τούτο,
είμαι ένας βασιλιάς θαρραλέος και τρανός,
και έχω μόνο ένα σκοπό...
μονάχος να γεμίσω τη σιωπή,
τον έρημο αυτό πλανήτη να αρπάξω και με δύναμη
τιτάνα να τραντάξω...
Όπλα στα χέρια μου ένα σφυρί, στη μέση
ξίφος και μαχαίρι...Ξυπνήστε τώρα, εσείς εκεί
που μέσα στο σκοτάδι, ρημάζετε και καταστρέφετε,
τρέξτε για να σωθείτε - γιατί καμμιά απολύτως προσευχή
δεν θα με κάνει να λυγίσω ...θα σας πατήσω!

http://img703.imageshack.us/img703/9437/raywinstoneinbeowulfwal.jpg
επόμενες λέξεις: νύχτα, αφρόλουτρο, κρεβάτι

peggy1977
27.02.2011, 16:29
νύχτα, αφρόλουτρο, κρεβάτι

μια συμβουλη για εναν ηρεμο υπνακο..
σαν ερθει η νυχτα ....
αφρολουτρο...λεβαντα....
χαλαρη μουσικουλα...
''μουλιαζεις'' στη μπανιερα....
και πεφτεις στο κρεβατι ''πουπουλο''....
αποφορτισμενος απο αλλη μια ''τρελη''μερα...

επομενες... κρυο,βροχη,αναπολω

mara_libra
27.02.2011, 16:59
κρυο,βροχη,αναπολω

Κυριακή σήμερα, ημέρα τεμπελιάς...Απλώνομαι στο ζεστό μου κρεβατάκι και νοιώθω μια βαθιά ικανοποίηση. Μπορώ να μείνω όσο θέλω...Έξω ρίχνει μια μονότονη βροχή και κάνει ένα κρύο τσουχτερό! Κουκουλώνομαι ακόμα περισσότερο και μέσα στα σπεπάσματα, αναπολώ ευτυχισμένες στιγμές που πέρασαν, αλλά δεν ξεχάστηκαν...

επόμενες λέξεις: γάτα, ομορφιά, χαλί

peggy1977
27.02.2011, 17:11
γάτα, ομορφιά, χαλί

ο τυπος 'γατα'.... δυο-δυο τις ειχε τις φιλεναδες...
και αυτη η καημενη που εγινε 'χαλι' για 'κεινον...
να λιωνει..
-βρε σιγα την ομορφια του...
της ελεγα,αλλα αυτη που να ακουσει...
σε 'ληθαργο' ειχε πεσει...
ευχομαι να ξυπνησει...

επομενες.. παλικαρι,ημερομηνια,καφες

vasw-xristina
27.02.2011, 17:49
γάτα, ομορφιά, χαλί

ο τυπος 'γατα'.... δυο-δυο τις ειχε τις φιλεναδες...
και αυτη η καημενη που εγινε 'χαλι' για 'κεινον...
να λιωνει..
-βρε σιγα την ομορφια του...
της ελεγα,αλλα αυτη που να ακουσει...
σε 'ληθαργο' ειχε πεσει...
ευχομαι να ξυπνησει...

επομενες.. παλικαρι,ημερομηνια,καφες

Μια μέρα είχα πάει για καφέ
με την παρέα μου..
Σε είδα που με κοιτούσες
τόσο όμορφος τόσο τέλειος
ήσουν ένα ψηλό,καστανόκανθο παλικάρι
νρεπόμουν να σε κοιτάξω
ήρθες και μας χαιρέτησες..
εκείνη την ώρα σε κοιτούσα και έλιωνα..
πόσο όμορφος...
μου ζήτησες να βγούμε...
βγήκαμε και ξαναβγήκαμε..
ποτέ δεν θα ξεχάσω την ημερομηνία
που σε γνώρισα...
ήταν η πιο όμορφη μέρα...

Επόμενες:ευχαριστώ,ξεχωρισ τός,φανερό

kath3111
27.02.2011, 18:47
Επόμενες:ευχαριστώ,ξεχωρισ τός,φανερό

Ενα μεγάλο ευχαριστώ οφειλω στο ανθρωπο που μου εμαθε της αξιες της ζωης και μπορω τωρα να στεκομαι στα ποδια μου:παντα μου ελεγε: Οσο πιο γρήγορα μάθεις στον εγωισμό σου να ξεχωρίζει το ξεχωριστό απο το μοναδικό τόσο πιο γρήγορα θα κάνεις την μικρή φωνούλα μέσα σου να σταματήσει να μιλάει. Είμαστε όλοι ίδιοι και μοναδικοί ο καθένας με την ύπαρξη του. Δεν μας χωρίζει τίποτα και το μόνο πραγματικό αγαθό μας είναι ο χρόνος μας.Ειναι φανερό πως ο χρόνος δεν μπορεί να είναι ποτέ διαφορετικός σε αξία από τον ένα στον άλλο άνθρωπο. Ένα εισιτήριο ζωής με στόχο την μεγαλύτερη διαδρομή πριν την επιστροφή αυτό είναι αρχικά ο χρόνος. Για αυτό ποτέ να μην κοιτάξεις χρώμα, ιδέα, θρησκεία, γεωγραφία όταν έχει να κάνει με ανθρώπους, εσύ ,αυτοί είσαστε βέλη από ένα τόξο που σημάδεψε την ζωή..απολαύσετε το όσο διαρκεί
επομενες:καραβι , απολαυση , τελος

peggy1977
27.02.2011, 20:05
καραβι , απολαυση , τελος

δεν θα υπαρξει τελος ...
γιατι πολυ απλα,ποτε δεν υπηρξε αρχη...
δεν θα νιωσω απολαυση...
γιατι ποτε δεν γνωρισα τη ''γευση'' της
θα υπαρχει ομως παντα ενα καραβι...
για να σαλπαρω...
και να γνωρισω ολα τα παραπανω...

επομενες... ευαισθησια,αρνηση,λογικη

Dimitra-77
28.02.2011, 15:46
ευαισθησια,αρνηση,λογικη

τσου : εκφράζεται σε περιπτώσεις βαρεμάρας και έλλειψης διάθεσης για ολοκληρωμένες προτάσεις. δηλώνει άρνηση και ειπώνεται απαραιτήτως με γκριμάτσες δήθεν αδιαφορίας και ταυτόχρονα με αίσθημα ανωτερότητας. Το ''τσου'' επιλέγεται καθώς αφήνει να πλανάται μια παιδικότητα στην ατμόσφαιρα που επιτρέπει στον εκφραστής της την αλλαγή του ''τσου'' σε ''αμέ'' αναλόγως επιθυμητής έκβασης.

αχχχ : εκφράζεται σε περιπτώσεις τονισμού των χαρισμάτων του εσωτερικού κόσμου του εκφραστή. δηλώνει ευαισθησία..άλλοτε ρομαντικής ψυχής, άλλοτε βασανισμένης ψυχής, άλλοτε ερωτευμένης ψυχής, άλλοτε πονεμένης ψυχής και κοινώς μπιρι μπιρι ψυχής. Χρησιμοποιείται άρδην από τις κυρίες, ανεξαρτήτου ηλικίας, πολλές φορές για σοβαρό λόγο αλλά τις περισσότερες για ψύλλου πήδημα. Ο αντρικός πληθυσμός όντας πιο βαρβάτος το τιμά μέσω λαϊκών ασμάτων π.χ. <αχ, να σου δωσω μια να σπάσεις αχ βρε κόσμε γυάλινε> εκδηλώνοντας έτσι τον βαθύ εσωτερικό πλουτισμό του, διχάζοντας και προβληματίζοντας παράλληλα το θηλυκό ακροατήριο το οποίο έχει καρφωθεί στο σπάσιμο και όχι στο αχχχ του στίχου.

μμμ... : χρησιμοποιείται κατά κόρον από όλους τους σκεπτόμενους ομιλητές οι οποίοι κατά τη διαπροσωπική συνομιλία, την τηλεφωνική συνδιάσκεψη αλλά και το ηλεκτρονικό αλισβερίσι (chat), επιθυμούν να δώσουν έναν τόνο μυστηρίου, ένα τάχα μου ψαγμένο στυλ, μια λογική αμφιβολία και αμφισβήτηση ενώ είθισται ο μμμ..χρήστης να θέλει απλά να κερδίσει χρόνο και να δημιουργήσει εντυπώσεις!

επόμενες : κατσαρόλα, χαμάμ, κουκουνάρι

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ79
01.03.2011, 00:46
στο δασος που επηγαινα....
συναντησα ενα πευκο
τι κουκουναρι και κακο
στο εδαφος για δες το

μαζευω κουκουναρια
και παω για το σπιτι
την κατσαρολα επλυνα
μεσα στον νεροχυτη

θα βρασω αρκετο νερο
να βγαινουνε ατμοι
το σπιτι μου να κανω
χαμαμ στο πι και φι

επομενες....ροδα.....δεντρο και σκοπια:)

peggy1977
01.03.2011, 00:51
κατσαρόλα, χαμάμ, κουκουνάρι

πανω απ'τη κατσαρολα ειμαι
-τι μου λειπει,τι μου λειπει..
ααα ξεχασα το κουκουναρι !!
πρεπει να παω στο μπακαλη...
τρεχω γρηγορα αλλα ξεχνω
βρε το ματι ...ανοιχτο!!!
-μα ειναι δυνατον??
γυριζω και τη βλεπω??
ενα καπνο,ενα χαμαμ ...
Θεε μου μια συμφορα!!

επομενες... ροδα.....δεντρο και σκοπια (απο Αναστασια)

απο οποια ''σκοπια'' και να το δεις το θεμα,φιλη μου
εχεις δικιο...
ασε μην το πολυ αναλυουμε αλλο το θεμα..αφου ξερεις
η ζωη ειναι ροδα που γυριζει!!
μη χανεις την ουσια..κοιτωντας το δεντρο χανεις το δασος...

επομενες...
καλημερα,πακετο,κρυφα

kath3111
01.03.2011, 09:55
επομενες...
καλημερα,πακετο,κρυφα

καλημέρα και σήμερα...καλο μηνα
φτάσαμε και στην Τριτη αυτής της εβδομάδας!
περνάνε οι μέρες….κυλάνε σαν το νερό στο αυλάκι…
κι εμείς κρυφα μεγαλώνουμε, προχωράμε στη ζωή,
άλλοι με μεγαλύτερους ρυθμούς, αλλοι πιο αργά..
το θέμα όμως είναι να καταφέρνουμε να βελτιωνόμαστε,
να πάμε μπροστά, να βλέπουμε το μέλλον και όχι πίσω μας..
αχχχ τι με έπιασε πρωινιάτικα και αμπελοφιλοσοφώ….
μία καλημέρα μέσα από την ψυχή μου ήθελα να σας πω και όχι να σας κουράσω....
όμορφη ημέρα λοιπόν εύχομαι σε όλους σας!
και με ενα ομορφο πακετο που μόνο χαρές έχει να μας δώσει

και να θυμάστε οτι ...

αν κάποτε καμφθείς στη ζωή, και
βρεθείς στο κάτω μέρος του κύκλου,
κάνε υπομονή,
αργά ή γρήγορα ο κύκλος θα γυρίσει….

επομενες:τριανταφυλλα,αγαπ η, γρηγορα

peggy1977
01.03.2011, 20:11
τριανταφυλλα,αγαπ η, γρηγορα

ποσο μ'αρεσουν οι καραμελιτσες..
θα'θελα να'χα δεκα σακουλιτσες..:D
δεν σας το λεω,φιλοι μου γι'αστειο..
θα'θελα να'χα ζαχαροπλαστειο..
αλλα...........
ακομα.....

πως θα'θελα να'χα και ανθοπωλειο...
τριανταφυλλα ντουζινες να παραγω..
να πουλω και να κραταω..
γρηγορα να μεγαλωνουν
να τα βλεπω να φουντωνουν....
με αγαπη...να θεριζω....
και οχι εδω μεσα με αναλγητικα...
να καταληγω....:D

επομενες.... κεφαλαλγια,υπομονη,τρέλα

kath3111
02.03.2011, 10:08
επομενες.... κεφαλαλγια,υπομονη,τρέλα

Kαλημέρα..ξυπνήσαμε με πονοκέφαλο πρωί πρωί???Σου έρχεται μια τρέλα είναι κάτι πολύ συχνό για όλους, ωστόσο ελάχιστοι από εμάς αναζητάμε ιατρική βοήθεια. Συνήθως «καταπίνουμε» κάποιο παυσίπονο ή κάνουμε υπομονή και δίνουμε… τόπο στην οργή. Αυτή, όμως, είναι η συνηθέστερη και χειρότερη αντιμετώπιση, αφού εικάζουμε ότι είναι κάτι συχνό που συμβαίνει σε όλους.
Η κεφαλαλγία είναι ένα από τα σοβαρότερα προβλήματα υγείας που πρέπει να αντιμετωπίζουμε αναζητώντας τη βοήθεια ειδικού

Επομενες:βροχή , αλήθεια , ζεστασιά

Dimitra-77
02.03.2011, 17:48
βροχή , αλήθεια , ζεστασιά

Ζεστασιά σχεδόν σε όλες τις φάρμες και μικρή άνοδο της θερμοκρασίας προβλέπεται για το 3ήμερο της καθαράς δευτέρας.
Στο άγριο λιβάδι θα έχουμε λίγες νεφώσεις, οι άνεμοι θα είναι ΝΔ ασθενείς εώς ανύπαρκτοι και η θερμοκρασία θα κυμανθεί από 1 - 16 βαθμούς Κελσίου.
Ενώ στον κήπο θα έχουμε τοπικές νεφώσεις και ίσως βροχή στα βόρεια κοντά στην μπάρα πόντων.

και αν βρεις αλήθεια στο κείμενο κερδίζεις καραμέλα ;)

επόμενες : πατατοσαλάτα, αγαπημένος, εκνευρισμός

sun-rise40
03.03.2011, 13:33
επόμενες : πατατοσαλάτα, αγαπημένος, εκνευρισμός

Εφτασε και παλι οπως καθε μερα αισιος το μεσημερι.Και παντα στο μυαλο ερχεται τι ιδιο βασανιστικο ερωτημα.Τι θα φαμε και σημερα;
Εχω βαρεθει να το σκεφτομαι ποσο μαλλον να το εκτελω.Μια ευκολη και γρηγορη λυση μετα απο την κουραστικη μερα που περασε ειναι μια νιστιμη πατατοσαλατα.Στο ραδιοφωνο ακουγεται ο αγαπημενος μου τραγουδιστης.Λιγη μουσικουλα χαλαρωνει και κατευναζει το πνευμα,μετα απο την κουραση και τον εκνευρισμο της ημερας..

Επομενες:γεμάτη , ροή , σκοπός.

καλο μεσημερι http://www.mygreekme.gr/uploads_wink/1000/40/dinner_thumb.gifκαλη ξεκουραση

kath3111
03.03.2011, 14:13
Επομενες:γεμάτη , ροή , σκοπός.

Για να ζησεις μια γεματη ζωη που σε ικανοποιει,σκεψου με την καρδια σουhttp://i207.photobucket.com/albums/bb136/odyodyodys/07_nov/fbico13.pngεχε πιστη στα ονειρα σου,νιωσε τα συναισθηματα σουhttp://i207.photobucket.com/albums/bb136/odyodyodys/07_nov/fbico16.pngσεβασου τις σχεσεις σου,αψηφησε τους φοβους σουhttp://i207.photobucket.com/albums/bb136/odyodyodys/07_nov/fbico19.pngκυνηγησε τις επιθυμιες σου,βρες τη ροη σου,εξωτερικευσε την ενεργεια σου, απολαυσε τη στιγμη, προσφερε στην κοινοτητα σου, μεινε για παντα νεος και διατηρησε την περιεργεια σου http://i207.photobucket.com/albums/bb136/odyodyodys/07_nov/fbico20.png.Θρεψε το μυαλο σου,το σωμα σου και την ψυχη σου,εκπληρωσε τον ανωτερο σκοπο σου, αφησε την κληρονομια σου και ζησε με αγαπη....
Να εισαι ευτυχισμενος,ειλικρινης,αι σιοδοξος.Να εισαι ολα οσα μπορεις να εισαι.Να εισαι ο εαυτος σου.......

Επομενες:αγνοησε , μυαλο , προσεκτικα.
Καλο απογευμαhttp://r12.imgfast.net/users/1212/65/70/70/smiles/384689.gifκαλη ξεκουραση

mara_libra
03.03.2011, 15:46
αγνοησε , μυαλο , προσεκτικα

"Να ερωτευτείς; Να ανοιχτείς; Να κάνεις τρέλες σαν μικρό παιδί;"
Καλή σου τύχη και αγνόησε όλους αυτούς που-συνήθως με
καλή πρόθεση- μας σπρώχνουν να δημιουργούμε τείχη και να γινόμαστε εγωϊστές ουσιαστικά, αντί να αγαπάμε και τον εαυτό μας και τους άλλους... Να είσαι προσεχτικός όμως...το μυαλό να συμμετέχει μαζί με την καρδιά...http://sxeseis.gr/images/smilies/wink.gif

επόμενες λέξεις: αγάπη, λόγια, ομορφιά

peggy1977
03.03.2011, 16:20
αγάπη, λόγια, ομορφιά

Νομιζεις ματια μου,οτι δεν το εχω καταλαβει ?
Περα απο την ομορφια, υπαρχει μοναξια...
η αγαπη δυσκολη..
ανυφορικος δρομος,που αρνηθηκες να περπατησεις...
κρατω τα λογια σου,σαν φυλαχτο..
Ευχομαι οτι, λεω οτι, ισως μια μερα θα σε δω...
...απροσμενα να μου χαμογελας...

επομενες... ονειρο,φιλος,εξομολογηση

zisidispanagiotis
03.03.2011, 16:24
ονειρο,φιλος,εξομολογηση

ονειρο η αγαπη ο φιλος στη δυσκολη εξομολογιση και το μελλον αναβει.

επομενες:τραγουδω,ηρεμω, κοιμαμαι

ypomoni
03.03.2011, 20:18
τραγουδώ ηρεμώ κοιμάμαι

μόνο όταν τραγουδώ,βρίσκω έναν τρόπο για να ηρεμώ,
χάνομαι στις μελωδίες, ταξιδεύω με το στίχο και ζω με την ψυχή μου..
αισθάνομαι να ζω, να μην χορταίνω τη ζωή μου!!
δεν θέλω να κοιμάμαι απλά και μόνο για να μην χάνω τις στιγμές μου,
τις καλές και τις κακές, εκείνες που ολοκληρώνουν την ύπαρξή μου..

συμπόνια κατανόηση παιδί

sun-rise40
04.03.2011, 00:13
συμπόνια κατανόηση παιδί

Αγαπω τους αληθινους ανθρωπους.Αυτους που αγαπουν τον εαυτο τους και δεχονται και τους αλλους οπως ειναι.
Ειναι ειλικρινεις μαζι σου ειτε αυτο σημαινει πως σε συπμαθουν , ειτε οχι.Θα σου πουν ενα καλο λογο.Θα σε συνετισουν.Δεν κολλανε σε στερεοτυπα και προκαταληψεις και κανουν οτι τους αρεσει.Ειναι αυθορμητοι και οχι σνομπ.Αγαπουν δυνατα.εχουν συμπονια , λυπουνται πραγματικα , γελανε και το γελιο τους αντηχει και ειναι τοσο μα τοσο αληθινο.Εχουν την ψυχη μικρου παιδιου.Χαιρονται με τα πιο απλα πραγματα ,εχουν μεγαλη κατανοηση ,ειναι αγαπητοι εχουν παρεες παντου.Περιβαλλεσαι απο πολλους που ειναι ετσι.Να τους κρατησεις διπλα σου.Μην τους αφησεις να φυγουν ποτε.Ειναι τοσο ομορφο ν αεχεις τετοιους ανθρωπους γυρω σου

επομενες:παθος , πορεια , μεταμορφωνει

Dimitra-77
04.03.2011, 00:28
συμπόνια κατανόηση παιδί

κυρία στο πάνω όροφο κράζει σε ώρα κοινής ησυχίας (πως αλλιώς θα άκουγα...)

που νομίζεις οτι μιλας? ε? Εχεις την εντύπωση πως ήταν η ζωή μου κόλαση πριν σε γνωρίσω και συ την έκανες απόλαυση? Είσαι γελασμένος κύριε. Μάλιστα κύριε (μάλιστα κύυυριε). Οχι θα κάθομαι να σε ακούω, που γυρνάς στα κρεβάτια τα ξένα και μετά να μου λες πως ονειρεύεσαι εμένα. Κατανόηση καμία. Άκου θράσος! Μπουμπούκι ήμουν βρε. Μπουμπούκι και με 'χεις κάνει από τα νεύρα μου τσουκνίδα! Παιδί μάλαμα σου λέει... Έτσι είναι το μάλαμα? Αλλά τι σχέση έχεις εσύ με τον Σωκράτη..ούτε να τον πιάνεις στο στόμα σου ακαμάτη. Να φύγεις κύριε. Να πας αλλού! Στη μάνα σου! Και δεν θέλω τη συμπόνια ούτε τη δικιά σου ούτε κανενός! Τον έζησα τον κόσμο και τον είδα. Και να ξέρεις κάτι, περνώ και μόνη μου καλά, τα καταφέρνω μια χαρά. Αντίο λοιπόν αντίο το χάσαμε κι αυτό το πλοίο ...
Απόψε σήμερα και χτες, όλες οι πόρτες είν' κλειστές και σου φωνάζω ---Όξω---!

επόμενες : σουρλουλού, μπογιατζής, καγκελόπορτα

edit για τις επόμενες καθώς συμπέσαμε..

sun-rise40 (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/member.php?u=106517) : παθος , πορεια , μεταμορφωνει

kath3111
04.03.2011, 01:05
sun-rise40 (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/member.php?u=106517) : παθος , πορεια , μεταμορφωνει

Το παθος εχει τη δυναμη να μεταμορφωνει τη ζωη σου , να αποκαλυπτει το στοχο σου , το σκοπο της ζωης σου , την προσπαθεια σου.Για να αποκαλυψεις ποιο ειναι το παθος σου, ρωτα τον εαυτο σου:<<τι θα εκανα αν τα χρηματα δεν επαιζαν κανενα ρολο;>>Θα ζωγραφιζες; Θα διδασκες; Θα χορευες; Θα καλλιεργουσες ενα αμπελι ή θα ξεκινουσες μια αγαθοεργια;Το μυστικο ειναι να σκεφτεσαι μεγαλοπνοα και μετα να ξεκινας με μικρα και σταθερα βηματα την πορεια προς τον εαυτο σου. Ο Μαρκ Τουειν ειπε πως<<το μυστικο της επιτυχιας ειναι να νιωθεις τη δουλεια σου σαν να εισαι σε διακοπες>>
επομενες απο Dimitra-77:σουρλουλου ,μπογιατζης , καγκελοπορτα
http://www.my-homepc.gr/forum/images/smilies/kalinixta.gif

καληνυχταhttp://secret.pblogs.gr/files/f/195156-cv.gifκαλη ξεκουραση..

mara_libra
04.03.2011, 06:50
σουρλουλου ,μπογιατζης , καγκελοπορτα

Οι σουρλουλούδες τρέφονται με λεφτά (Εξ'ου και το "πού πας", αυτή είναι σουρλουλού, θα σου φάει τα λεφτά") και με ανθρώπους (Εξ'ου και το "θα σε φάνε οι σουρλουλούδες εσένα"). Ενίοτε αρέσκονται και σε ΙΧ επιβατικά (πχ "του' φαγε τ'αμάξι").
Αυτός σύμφωνα πάντα με το λεξικό(:D), είναι ο επίσημος ορισμός της σουρλουλούς...Μια τέτοια λοιπόν έχω και εγώ για γειτόνισσα (μην παρεξηγηθώ, γειτόνισσα εκτός φάρμας:rolleyes:)...Από αυτή λοιπόν ούτε ο μπογιατζής δεν γλύτωσε...Για την καγκελόπορτα ήρθε, την μεγάλη πόρτα της εκκλησίας διάβηκε...:eek:

επόμενες λέξεις: πρωί, νύστα, καφές

(καλημέρα να έχετε, ήρεμη και χαρούμενη:))

peggy1977
04.03.2011, 07:09
πρωί, νύστα, καφές

ηρθε αλλο ενα πρωι ..
αλλα.. εχω μια νυστα φοβερη...
λετε να'ναι απ'τα ξενυχτια ?
φτιαχνω καφε ...επειγοντως ενα νες..
να τον πιω ,μπας και ανοιξει, το ματακι να γυαλισει...
να'ρθει η μερα να κυλησει και ο Θεος ας βοηθησει..
τους αγροτες να ''φωτισει'' :rolleyes:

επομενες... καραμελα,θεριζω,αγωνια

msprincess
04.03.2011, 08:40
[καραμέλα, θερίζω, αγωνία]

Σαββατόβραδο η κουμπαροπαρέα μαζεμένη γύρω από το τζάκι πίνει τα ποτάκια της και παίζει αδιάκοπα αγωνία από το μεσημέρι… λόγω του φρενήρη ρυθμού εναλλάσσεται απο σύνθετη σε απλή και τούμπαλιν για να μη βαρεθεί κανείς… κάποια στιγμή πριν λιποθυμήσουμε όλοι από τη νύστα σερνόμαστε μέχρι τα κρεβάτια μας για να είμαστε φρέσκοι την επομένη να συνεχίσουμε το έργο μας…ενώ έχω ξαπλώσει και είμαι σε κατάσταση νιρβάνα, με ένα χαμόγελο ευτυχίας ζωγραφισμένο στο κουρασμένο κατα τα άλλα πρόσωπο, ακούω έναν εκνευριστικό ήχο δίπλα στο αυτί μου... ανοίγω το ένα μάτι και τον βλέπω να καταβροχθίζει τις καραμέλες με μανία!!!η τρίχα σηκώνεται κάγκελο και πετάγομαι με το γνωστό ήρεμο τόνο λέγοντας: σταμάτα επιτέλους να τρως δίπλα στο αυτί μου γιατί αλλιώς θα σε θερίσω …σταμάτησε!

Επόμενες:σφουγγαρίστρα,greekl ish,κόλπο

peggy1977
04.03.2011, 17:59
σφουγγαρίστρα,greeklish,κόλπο

πριν δυο μερες,σκαει ενα μνμ στη φαρμα μου...
η καλη μου γειτονισσα , αχ τι χαρα..
ανοιγω το φακελο και τι να δω οεο??
το μνμ,γραμμενο σε απταιστα greeklish!
παθαινω σοκ.. μα πως ειναι δυνατον?
εμεις, που εχουμε δωσει αγωνες ... (ξερει αυτη) ?...
να μου γραφει .... σε greeklish..
-πλακα με κανεις γειτονισσα,τι κολπο ειναι παλι τουτο??
της γραφω και παραλληλα αφηνω να πεσει η σφουγγαριστρα
με τακτ στο πατωμα...
-δεν ειναι κολπο γειτονισσα..
που απαντα,σαφως ξανα σε greeklish...
-προμπλεμ, και δεν μπορω να γραψω ελληνικα,δεν εξηγειται διαφορετικα.. χα χα χα χα
με εχει ''καταραστει'' αγροτης,λατρης αυτης της γραφης!!
- δεν ειναι δυνατον να σου συμβαινει γειτονισσα αυτο!!
αμεσως της απαντω..
-κατσε να ξορκισω το ''κακο''... εκανα μια προσευχη,
ελα γειτονισσα εισαι εκει....???

επομενες... αναπτηρας,σκεψη,δαγκωνω

-lasdivinas180799-
04.03.2011, 18:12
Κοιμήθηκες καλά, με ρώτησε η μητέρα μου.Εγώ σκέφτηκα τον παράξενο ύπνο μου και το φανταστικό όνειρο μου για το μέλλον.Πολύ καλά,της απάντησα!!!!!

Επόμενες λέξεις:διαμελισμός,Ευρώπη, ατακόρυφος

Δύσκολες!!!!!::confused:

ΔόνΚιχώτης
04.03.2011, 22:28
αναπτηρας,σκεψη,δαγκωνω έχω μια σκέψη μα πως να την εκφράσω? ανάβω ενα τσιγάρο
με τον αναπτήρα.
πάλι στο μυαλό μου φέρνω εκείνη την σκέψη
τραβάω μια βαθιά ρουφηξιά νιώθω τον καπνό να ρέει στο μυαλό...
δαγκώνω το τσιγάρο και παντρεύω τις λέξεις...
επομενες:
πόλεμος, θέατρο,νιώθω...

kouax
04.03.2011, 23:55
πολεμος ειναι η αγαπη που νιωθω
θεατρο παιζω να κρυψω τον ποθο
σε καθε αντικρυσμα καρδιοχτυπω
μα ουτε μια λεξη να πω δεν τολμω

επομενες λεξεις: λαχταρα, ποντικι, εγωισμος

ΔόνΚιχώτης
05.03.2011, 01:42
πολεμος ειναι η αγαπη που νιωθω
θεατρο παιζω να κρυψω τον ποθο
σε καθε αντικρυσμα καρδιοχτυπω
μα ουτε μια λεξη να πω δεν τολμω

επομενες λεξεις: λαχταρα, ποντικι, εγωισμος
μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένα ποντίκι που το έλεγαν ...ποντίκι:D
αυτό το ποντίκι είχε μια λαχτάρα ένα όνειρο, να πάει μια μέρα στο ψυγείο και να τα φάει οοολα που είχε μέσα. να μην αφήσει τίποτα.
ο μπαμπάς του το ποντίκι του λέει μην πας εκεί γιατί θα σε πιάσουν οι άνθρωποι και θα σε σκοτώσουν. έλα όμως που το μικρο μας ποντικάκι είχε πολύ εγωισμό και νόμιζε ότι ήταν πιο έξυπνο απο τον μπαμπά ποντικό!!!
μια μέρα που λέτε το μικρο το αγοράκι από το σπίτι ξέχασε το ψυγεία ανοιχτοοοο!!!
το βλέπει το ποντικάκι και μια και δυο μπαίνει μέσα στο ψυγείο...
έφαγε έφαγε έφαγε κόντεψε να σκάσει.
κι έτσι αφού έφαγε πήγε πίσω στην φωλιά του και από τότε το λένε το τυχερό ποντικάκι...:)
επόμενες:
modiator- λαγουδάκι-snorkel:D

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSM0WqPB4TApROCUFEGVXQNufVJQhuur mJEGDJou0mG915k1orsUg

-snorkel-
05.03.2011, 06:48
Μια φορά και ενα καιρό αποφάσισα να παίξω farmerama. Το ονομα που επέλεξα ηταν λαγουδάκι. Οταν έγινα moderator (ασχετα αν καποιοι με αποκαλούσαν modiator )
επέλεξα το Snorkel. :D

Επόμενες λέξεις: Δον Κιχωτης , O-thrax , θέματα

ranpas
05.03.2011, 09:36
Μια φορά και ενα καιρό αποφάσισα να παίξω farmerama. Το ονομα που επέλεξα ηταν λαγουδάκι. Οταν έγινα moderator (ασχετα αν καποιοι με αποκαλούσαν modiator )
επέλεξα το Snorkel. :D

Επόμενες λέξεις: Δον Κιχωτης , O-thrax , θέματα
ειναι ενας παιχτης ο οποιος ονομαζεεται δον κι χωτης αλλα και οθραξ!!και συνεχεια ανοιγει θεματα και γκρινιαζει:pκαι ολο με πειραζει!:cool::Dαλλα εχει πολυ φαση!(πλακα κανω αφου με πειραζει τον πειραζω κι εγω!!!)
επομενες λεξεις ραπανακι καρτες γκρινιαρικο ζουζουνακι πειραχτηρι

kouax
05.03.2011, 10:28
στο φαρμεραμα ειναι παρον ενα ζουζουνακι
που εχει πολλα ονοματα εκτος απ' το ραπανακι
ολημερις ολονυχτις καρτες αυτο μοιραζει
κι αν οι παικτες θυμωνουνε καθολου δεν το νοιαζει.

υπαρχε κι ενα πολυ γκριναρικο βατραχακι
που ψαχνει να βρει συνεχεια τα δικα λαθη
αποκτησε ξαφνου αλλο νοημα το δικο του παιχνιδι
απολαμβανει χαιρεται αφου ειναι πειραχτηρι.

επομενες λεξεις: δραμα, αλλαγες, συγνωμη.

ranpas
05.03.2011, 12:14
στο φαρμεραμα ειναι παρον ενα ζουζουνακι
που εχει πολλα ονοματα εκτος απ' το ραπανακι
ολημερις ολονυχτις καρτες αυτο μοιραζει
κι αν οι παικτες θυμωνουνε καθολου δεν το νοιαζει.

υπαρχε κι ενα πολυ γκριναρικο βατραχακι
που ψαχνει να βρει συνεχεια τα δικα λαθη
αποκτησε ξαφνου αλλο νοημα το δικο του παιχνιδι
απολαμβανει χαιρεται αφου ειναι πειραχτηρι.

επομενες λεξεις: δραμα, αλλαγες, συγνωμη.
περασα και δεν ακουμπησα!:p

hta-vita
05.03.2011, 12:35
Το δραμα του Φαρμεραμα ηταν οι αλλαγες στο παιχνιδι και τωρα μοιαζει στο zoomumba!Οι moderator και η εταιρια μας οφειλουν μια συγνωμη!!!!!!

Ο επομενος.πινακας πορτα ταχυδρομος!!

KOAG
05.03.2011, 13:21
την ωρα ωρα που μου ελεγε η μανα μου την ορθογραφια χτυπαει η πορτα ανοιγο και βλεπω το μπαμπα να φοραει στολη ταχυδρομου και μου εφερε δωρο εναν πινακα!!!!!!!!!!

αστερι,συνεφο,τουαλετα!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!

peggy1977
05.03.2011, 13:32
αστερι,συννεφο,τουαλετα

-''η αστραφτερη τουαλετα που φορας,δεν μπορει να σε κανει
να νιωσεις, ευτυχια''..... μου ειχες πει..
-ουτε τα πολλα ''φτιασιδια'',ματια μου..
.... σου απαντησα...
αν μονο συννεφο βλεπουν τα ματια σου... δεν νιωθεις τη χαρα..
αστερι μου,ανασα μου και φως μου....δες με ειμαι εδω,αφησου στα χερια μου..λυτρωσου...

επομενες... πεμπτουσια,αλτρουισμος,ακα τεργαστο

o-thrax
05.03.2011, 16:16
η πεμπτουσία είναι η συνέχεια μετά το νερό την φωτιά τον αέρα και την γη!!!
η πέμπτη-ουσία είναι το τέλειο όπως τέλειο θα ήταν άμα υπήρχε αλτρουισμός αλλά αυτο το αίσθημα του αλτρουισμού ειναι τοσο σπανιο σ' εμάς τους ανθρώπους όσο ένα ακατέργαστο διαμάντι!!!
μονάχα άμα φτάσουμε στο αμήν το χρησιμοποιούμε!!!:D
(πω πω πω βρε κοπέλα μου πολύ με παίδεψες)
επομενες:

πυροσβέστες αγάπη δουλειά
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ6oZT1NVlpqZXnBuZFAcr5mQLpQE-QKrZuQPRmIfOJZfsmGtLC

mara_libra
05.03.2011, 16:26
πυροσβέστες αγάπη δουλειά

Οι πυροσβέστες, όπως άλλωστε λέει και ο ορισμός, σβήνουν φωτιές...Είναι όμως γνωστό πως αν έχεις την ατυχία να τους χρειαστείς, ότι άφησε όρθιο η φωτιά, θα το ισοπεδώσουν αυτοί! Παρ'όλα αυτά πρέπει να τους αποδώσουμε -τα του καίσαρος τω Καίσαρι-! Αγαπούν τη δουλειά τους και την κάνουν με αυταπάρνηση!

επόμενες λέξεις: λογική, υπομονή, όρια

o-thrax
05.03.2011, 16:39
αυτο θα επρεπε να το εβαζες στα παραπονα!!!:D
η υπομονή μου τέλειωσε
τα νεύρα στα όρια έχουν φτάσει
η λογική μου λέει έξω από δώ
το πείσμα <μην τολμήσεις>

ρανπας παιχνίδι καροτσάκι!!!
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRGX5Dn38M1shryfo_RJv6Vkb0TsRCQx T1vgWxFyCZYM0EvYB4W

martho0litsa
05.03.2011, 17:14
Mia Erotisi Ti Simeni Ranpas Einai Paixnidi ? Eipe O Giannakis
O Daskalos To0 Apantise <<esi Ti Les Na Einai Karotsaki Gia Laiki?>>

Epomenes Lexis....mpaleto Apokoimiemai Sirtari
Xaxa:d

ranpas
05.03.2011, 17:39
Mia Erotisi Ti Simeni Ranpas Einai Paixnidi ? Eipe O Giannakis
O Daskalos To0 Apantise <<esi Ti Les Na Einai Karotsaki Gia Laiki?>>

Epomenes Lexis....mpaleto Apokoimiemai Sirtari
Xaxa:d

αχ τι θα σε κάνω!!! καλά δεν ξέρεις την ranpas/Σοφία?
τστστσστ
αφού απαντάει σε όλα τα μηνύματα!!! :D παίκτρια είναι!!!ή φορουμ freek!!!:D
sorry παιδιά δεν θα άντεχα άμα δεν το έγραφα!!!:D
χαχαχαχαχαχα:D:Dειμαι διασημη !οπα??:Dνα ενας που δεν με ξερει!:Dοπα?

σοφια καλε!!!που ζεις??

επομενες λεξεις σιωπη μετανοια ωραιος!

mara_libra
05.03.2011, 17:55
σιωπη μετανοια ωραιος

Μέσα σε απόλυτη σιωπή, τον παρακολουθώ...Είναι απλά καταπληκτικός...Ένα όραμα!! Η λέξη ωραίος είναι πολύ φτωχή για να περιγράψει το μεγαλείο του... Μετά από όλα αυτά όμως, νοιώθω πως ...αμάρτησα!!:p Το βράδυ πριν κοιμηθώ θα κάνω 5 μετάνοιες και θα ευχηθώ να με συγχωρήσει ο Θεός!!:rolleyes:

επόμενες λέξεις: σαλάτα, Κυριακή, οικογένεια

msprincess
05.03.2011, 19:32
Την Κυριακή θα έρθει ο φίλος μας ο Βασίλης για να φάμε όλοι μαζί ,εκτός αυτου είναι σα μέλος της οικογένειας πια….όμως τώρα που το σκέφτομαι δεν έχω σαλάτα!!! Νοικοκυρά σου λέει μετά…

Επόμενες: παράλληλο , σχετικό , σκόνη

DeanWin
06.03.2011, 15:16
παράλληλο , σχετικό , σκόνη

Η αλήθεια είναι μια έννοια σχετική...καθώς υπάρχει ως γνωστό, η αλήθεια η δική μου - αλλά και η αλήθεια των άλλων! Πολλές φορές λοιπόν, μιλάμε γενικά και γυρίζουμε γύρω γύρω, αλλά δεν φτάνουμε στον πυρήνα του προβλήματος! Ζούμε ζωές παράλληλες και συμβατικές.
Αυτά σκεφτόμουν... καθώς έβλεπα την σκόνη που άφηναν τα παπούτσια της στο δρόμο! Δεν γύρισε ούτε μια στιγμή πίσω να με κοιτάξει...

επόμενες: λάθη, τρίγωνο, επόμενη

peggy1977
06.03.2011, 21:33
λαθη,τριγωνο,επομενη

και τι να δω!! ''βουνο'' τα λαθη,στο τετραδιο της γεωμετριας...μα να εχει ''μαλλιασει'' η γλωσσα μου..να το λεμε και να το ξαναλεμε..
''το τετραγωνο της υποτεινουσας ορθογωνιου τριγωνου ισουται με το αθροισμα των τετραγωνων των δυο αλλων καθετων πλευρων''... ελεος... την επομενη φορα θα το εχεις γραψει 10 φορες,μηπως και σου ''μεινει'' κατι!!

επομενες... ανωτεροτητα,σκληροτητα,αδι αφορια

mara_libra
06.03.2011, 22:50
ανωτεροτητα,σκληροτητα,αδι αφορια

Στην σημερινή εποχή, λένε, πρέπει να είμαστε δυνατοί...Αδιάφοροι στον πόνο των άλλων -γιατί διαφορετικά θα πεθάνουμε πριν από αυτούς!- Σκληροί με τα παιδιά μας, -γιατί πρέπει να μάθουν από νωρίς- να αντιμετωπίζουν τις δυσκολίες και τις προκλήσεις της ζωής...Τελικά όμως μαθαίνουμε και τους μαθαίνουμε, πως η ανωτερότητα του ανθρώπινου είδους είναι η ανικανότητα για αγάπη, συμπόνοια και σεβασμό!

επόμενες λέξεις: Καθαρή Δευτέρα, τραπέζι, αέρας

peggy1977
08.03.2011, 09:08
Καθαρή Δευτέρα, τραπέζι, αέρας

μονο σημερα συνηλθα απ'το σαρακοστιανο τραπεζι...
και μετα σου λενε,πως τα φαγητα της Καθαρας Δευτερας..
ειναι λιτα και απεριττα....μεγα μυθος!!
περισσοτερο τρως! το εχουμε και εμεις σαν λαος..
αλλος αερας,παιδι μου...να μη στερηθουμε τιποτα !:p

επομενες... βραδυ,σκονη,κρυωνω

mara_libra
08.03.2011, 12:53
βραδυ,σκονη,κρυωνω

Ο αέρας σήκωσε τους χαρταετούς ψηλά στον ουρανό, ένα θέαμα που πραγματικά άξιζε, αλλά σήκωσε και τόση σκόνη, που τα μάτια μου έγιναν κόκκινα, σαν του κόμη Δράκουλα!! Από το πρωί που φύγαμε μέχρι και το βράδυ που γυρίσαμε σπίτι...ήταν μια μέρα πραγματικά ατέλειωτη! Ένοιωθα ένα πτώμα, καθώς η ατέλειωτη ενέργεια των παιδιών και το πέταγμα του αετού, με <<τερμάτισε>>! Όταν πια μπήκαμε στο σπίτι...κρύωνα τόσο πολύ, που μου φάνηκε πως μπήκα στον προσωπικό μου παράδεισο με θέρμανση!

επόμενες λέξεις: γιορτή, γυναίκα, μητέρα

peggy1977
08.03.2011, 13:03
γιορτή, γυναίκα, μητέρα

ναι ειναι η γιορτη μας...
χρονια μας πολλα!!
ειμαι γυναικα,μητερα...νιωθω ευλογημενη γι'αυτο!!
παραλληλα και το κοριτσακι μου,το μωρακι μου γινεται σημερα 7 χρονων!!
να μου ζησει το παιδακι μου,ευχομαι να ειναι παντα ευτυχισμενο
και τυχερο στη ζωη του!!!! η μερα που γεννηθηκε ''μοναδικη''....
αστερι μου... να σε χαιρομαι!!!!

επομενες... ευτυχια,αγαπη,νιωθω

skorpina29
09.03.2011, 00:51
γιορτή, γυναίκα, μητέρα

ναι ειναι η γιορτη μας...
χρονια μας πολλα!!
ειμαι γυναικα,μητερα...νιωθω ευλογημενη γι'αυτο!!
παραλληλα και το κοριτσακι μου,το μωρακι μου γινεται σημερα 7 χρονων!!
να μου ζησει το παιδακι μου,ευχομαι να ειναι παντα ευτυχισμενο
και τυχερο στη ζωη του!!!! η μερα που γεννηθηκε ''μοναδικη''....
αστερι μου... να σε χαιρομαι!!!!

επομενες... ευτυχια,αγαπη,νιωθω

καλημερα καλημερα!!
γεια σου πεγκυ!!:)

νιωθω την αγαπη να πλημμυριζει γυρω μου τον αερα. την εισπνεω, την νιωθω, κινουμαι στο κενο της λες πως ειναι αερας...αραγε ετσι να ειναι η ευτυχια συναγροτες!?
μα ναι ετσι ειναι....να βρισκεις την αγαπη παντου στα πιο ασημαντα, στα πιο απλα πραγματα...ετσι μονο την απολαμβανεις...την αποδεχεσαι και δεν αναρωτιεσαι αν ειναι ονειρο αν ειναι εξωπραγματικη...ναι φιλοι μου ετσι ειναι...στον πρωινο σας καφε...στο πρωτο σας πρωινο τσιγαρο...στο χρωμα απο το καλαμακι του καφε...σε μια αυθορμητη αγκαλια...σε μια ανατολη...σε μια ανοιξιατικη μερα....σε ενα ουρανιο τοξο μετα απο βροχη...μεσα απο τις απλες εμπειριες του ο καθενας μας μπορει να νιωσει ετσι απλα τι ειναι αγαπη...τι ειναι ευτυχια...

Υ.Γ. πεγκυ το τραγουδι που ζητησες το επεξεργαζομαι στειλε κανενα π.μ. να σου πω...σε εχασα:)

επομενες..

αλαφροισκιωτος, ανατολη, πηγαδια

sun-rise40
09.03.2011, 20:18
επομενες..

αλαφροισκιωτος, ανατολη, πηγαδια

Kανοντας μια αναδρομη στο παρελθον, πολλα χρονια πριν, τοτε που οι ανθρωπινες σχεσεις ηταν αγνες και εποικοδομητικες. τοτε που οι χρυσες ακτινες του ηλιου εβγαιναν απο την ανατολη και λαμπιριζαν, τοτε που οι ανθρωποι ετρεχαν στα πηγαδια για να προμηθευτουν το νερο της ημερας , τοτε που τα κρυα βραδια τα περνουσαν λεγοντας μυθους , θρυλους και καθετι μεταφυσικο...Οπως πχ.θεωρουσαν σοφο τον αλαφροισκιωτο ανθρωπο και σεβοντουσαν ολοι τη γνωμη του , πιστευαν πως αυτος εβλεπε πολυ μακρυτερα απο τους αλλους ανθρωπου......

επομενες λεξεις:εκδικηση , συναισθημα , αποστασιοποιηση

kath3111
09.03.2011, 21:01
επομενες λεξεις:εκδικηση , συναισθημα , αποστασιοποιηση

Οργη.Εκδικηση.Μνησικακια.
Το μισος ποναει
Αν αρχισεις να νιωθεις μισος,σταματα.
Ειναι θανατηφορο συναισθημα.
Και θα σε οδηγησει σε μερη οπου
δεν θελεις να πας.
Γι'αυτο, ηρεμησε
Σιμφιλιωσου με τον εαυτο σου και με τον κοσμο.
Ασκησε θετικο ελεγχο της σκεψης
Αποσταση.Πειθαρχια.
Γαληνια αποστασιοποιηση
Απαλλαξου απο την πικρια, τη ζηλια τον πονο και το θυμο
Καταπραυνε τους φοβους σου.
Και μη ριχνεις λαδι στη φωτια
Εσενα θα καψεις......

επομενες λεξεις:ισορροπια , σωμα , προσεκτικα

mara_libra
10.03.2011, 07:46
(καλημέρα σε όλους με χαμόγελο:))

ισορροπια , σωμα , προσεκτικα

Το σώμα και η ψυχή μας πρέπει να βρίσκονται σε ισορροπία... καθώς είναι εξίσου σημαντική η υγεία και των δύο! Όπως πολύ σωστά έλεγαν οι αρχαίοι Έλληνες: «νους υγιής εν σώματι υγιεί»! Έτσι λοιπόν πρέπει να ζούμε, όσο το δυνατόν <<προσεκτικά>> και με σεβασμό για την ψυχή μας, αλλά και για το ναό της, το σώμα μας!

επόμενες λέξεις: κρύο, χιόνι, απροετοίμαστοι

-flower4169-
10.03.2011, 13:53
επόμενες λέξεις: κρύο, χιόνι, απροετοίμαστοι
Ολοι ηταν απροετοιμαστοι
και ο καιρος γυριζει
Χιονιζει εξω απο νωρις
και στο δρομο πια κανεις
θες ο λυκος τους τρομαζει
θες το κρυο τους πειραζει

Το καπνισμενο τζακι μοναχο
αφοβο στον παγετο
κουτσοπινουμε κοντα του
θεριευουμε ολο τη φωτια του

Υποδαυλιζουμε με λεξεις
του φυσουμε σκεψεις, σκεψεις
καθως μιλουμε για το χιονι
Που ‘ναι ο φιλος; Δε ζυγωνει

Ωρες ψαχνει το παλτο του
ή τις μποτες, το κασκολ του
μα στο χιονι τουτο δω
κοντομανικα φορω.

επομενες λεξεις:ομορφιες , ανεξαρτητα , εμπειριες

kath3111
10.03.2011, 15:17
επομενες λεξεις:ομορφιες , ανεξαρτητα , εμπειριες

H ζωη εχει τοσες ομορφιες που ακομα κι αν φαινεται οτι εχουμε πιασει πατο.οτι εχουμε χασει τα παντα,οτι εχει χαθει καθε ελπιδα για μας,υπαρχει τροπος να κανουμε το κλικ,να μας ερθει η θεια φωτιση και να καταφερουμε τις αλλαγες μας,ανεξαρτητα απο την ηλικια μας..Αγαπωντας τη ζωη μας μπορουμε να δυναμωσουμε ξανα και να την αξιοποιησουμε σωστα..Οχι για να πιουμε,να φαμε,και να αρπαξουμε,αλλα για να δωσουμε,να αγαπησουμε,να νιωσουμε εμπειριες ,να εκφρασουμε τον εαυτο μας,να μαθουμε καινουργια πραγματα,να εξελιχθουμε πνευματικα και ψυχικα....

επομενες λεξεις:δεδομενο , αδιαφοροι , προνομιουχοι

καλο απογευμα σε ολους

peggy1977
10.03.2011, 18:09
δεδομενο , αδιαφοροι , προνομιουχοι

τιποτα δεν ειναι δεδομενο σ'αυτη τη ζωη..τιποτα ομως!
τα παντα αλλαζουν ανα πασα στιγμη...
και'μεις,προσπαθουμε την καθε μερα μας,να την κανουμε καλυτερη..
να ζουμε θα πρεπει τελικα τη στιγμη...!!!
στη ζωη δεν υπαρχει το απολυτο,σε καμια μορφη...
και σαφως δεν υπαρχει η απολυτη..ευτυχια...
η ευτυχια ειναι ...στιγμες που πρεπει να εποφελουμαστε απ'αυτες
και να νιωθουμε προνομιουχοι...
να ζουμε λοιπον με τις στιγμουλες αυτες της καθε μερας,χωρις να ειμαστε αδιαφοροι,κυνικοι και χωρις ιχνος ευαισθησιας...
ας ριξουμε ολοι μας ''μια βαθια βουτια''στα μεσα μας...
για να βρουμε τις αληθειες μας!!

επομενες... σκονη,εγραψα,περιμενω

mara_libra
10.03.2011, 19:21
σκονη,εγραψα,περιμενω

Έγραψα τη λίστα με τα ψώνια...Μμμ για να δω, τα θυμήθηκα όλα? Τώρα τελευταία όλο και κάτι θα ξεχάσω και μετά θα τρέχω σαν τρελή να προλάβω τα μαγαζιά!! Ναι, πιστεύω πια πως τα έγραψα όλα!! Τώρα ας περιμένω μέχρι να τελειώσει και το πλυντήριο και έφυγα... Στο δρόμο της επιστροφής, σταματώ και ...<<Ε, όχι πια, ήμαρτον, ξέχασα να πάρω τη σκόνη του πλυντηρίου!!>>

επόμενες λέξεις: τάξη, πειθαρχία, πανικός

chrisvelaetis13
10.03.2011, 19:33
σκονη,εγραψα,περιμενω

Έγραψα τη λίστα με τα ψώνια...Μμμ για να δω, τα θυμήθηκα όλα? Τώρα τελευταία όλο και κάτι θα ξεχάσω και μετά θα τρέχω σαν τρελή να προλάβω τα μαγαζιά!! Ναι, πιστεύω πια πως τα έγραψα όλα!! Τώρα ας περιμένω μέχρι να τελειώσει και το πλυντήριο και έφυγα... Στο δρόμο της επιστροφής, σταματώ και ...<<Ε, όχι πια, ήμαρτον, ξέχασα να πάρω τη σκόνη του πλυντηρίου!!>>

επόμενες λέξεις: τάξη, πειθαρχία, πανικός

μεσα στην ταξη πρεπει να υπαρχει πειθαρχια για να μην διμιουργητε πανικος
επομενες λεξεις φαρμεραμα φορουμ παιζω

[MaRiNa1995]
10.03.2011, 19:36
μεσα στην ταξη πρεπει να υπαρχει πειθαρχια για να μην διμιουργητε πανικος
επομενες λεξεις φαρμεραμα φορουμ παιζω

Paizw ka8hmerina Farmerama, k thn perissoterh wra thn pernaw sto Forum grafontas mnmata, ekfrazontas etsi thn gnwmh mou se diafora 8emata! :)

Epomenes le3eis: Wra, Fws, Dwmatio

chrisvelaetis13
10.03.2011, 19:51
;779425']
Paizw ka8hmerina Farmerama, k thn perissoterh wra thn pernaw sto Forum grafontas mnmata, ekfrazontas etsi thn gnwmh mou se diafora 8emata! :)

Epomenes le3eis: Wra, Fws, Dwmatio
ημουνα μια μερα στο δωματιο μου ειχα ποροθει με την φαρμεραμα και ξαφνικα βλεπω την ωρα
φωβισμενος τοτε λεω ωχ πηγε αργα θα μου φωναξει η μανα μου σβηνω το φως κλεινω το λαπτοπ και κοιμαμεεεε ζζζζ

επομενες λεξεις νοισταζω μπορω τρεχω

Alida#
10.03.2011, 19:55
[MaRiNa1995] (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/member.php?u=89753) άλλαξε σε παρακαλω την εικόνα της υπογραφη σους

[MaRiNa1995]
10.03.2011, 20:55
[MaRiNa1995] (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/member.php?u=89753) άλλαξε σε παρακαλω την εικόνα της υπογραφη σους

Ok!:( Thn svhnw!:(

peggy1977
11.03.2011, 10:45
καλημερα σε ολους.
θα ηθελα να ευχαριστησω μεσα απο την καρδια μου,ολους τους συμπαικτες για την συμμετοχη τους σε αυτο το θεμα.
με τους περισσοτερους ειμαι φιλη και τους αγαπω πολυ..(γειτονισσες και φιλες μου) σας ευχαριστω ιδιαιτερος...

σε αυτο το σημειο θα ηθελα να παρακαλεσω να κλεισετε το νημα αυτο
για λογους που δεν θα ηθελα να αναφερω.

καλη συνεχεια σε ολους...

Alida#
11.03.2011, 13:04
το θέμα κλείνει κατόπιν επιθυμίας της συντάκτριας