PDA

View Full Version : Σχολείο-Μάθημα!

Pages : [1] 2 3

DrHouse98
20.06.2011, 08:46
Σε αυτό το θέμα θα συζητάμε για το σχολείο!:)
Πώς τα περνούσαμε,τι τάξη θα πάμε,τι μας προβληματίζει από το σχολείο!:)

anestis375
20.06.2011, 08:49

λοιπον στην α γυμασιου περασα ευκολα και δυσκολα.το πρωτο τριμηνο ηταν πολυ δυσκολο αλλα μετα μπηκα σε σειρα και δεν ειχα προβλημα.τωρα θα παω β γυμνασιου και νομιζω οτι δεν θα δυσκολευτω τοσο πολλυ:D.
αυτα απο εμενα!!
Καλη συνεχεια!!

deppie2002
20.06.2011, 08:49

Καλοριζικο το θεμα!Τα περνουσα πολυ ωραια μεχρι που ηρθε η στιγμη να αποχαιρετησω τους φιλους μου και εκεινη την στιγμη εριξα κλαμα-ποταμι!Του χρονου θα παω τεταρτη ταξη και ελπιζω να ειναι ιδια με την τριτη :) Με προβληματιζουν μονο τα μαθηματα που ειναι ενα καρο!

ranpas
20.06.2011, 08:52
το σχολειο ειναι τελειο περνας ευχαριστα..γνωριζεις νεα ατομα κοινωνικοποιεισαι μαθαινεις ,ειναι ενα μακρινο ταξιδι ενα ονειρο,οποιος διαβασει προαγεται οποιος οχι μενει αυτα εχει παιδια το σχολειο..ειναι ενα μονοπατι με δυσκολιες....πρεπει να τις ξεπερασουμε!!

υγ:ωραιο θεμα χρηστο:)

DrHouse98
20.06.2011, 08:53
Εγώ φέτος πήγα 1η γυμνασίου όπου έπρεπε να προσαρμοστώ σε καινούργιες δυνατότητες!!Στο 1ο τρίμηνο ήταν η προσαρμογή γι αυτό πήρα 17,4 μετά στο 2ο 18,6 και στο 3ο 19,1.:)
Μ.Ο.18,4(για έναν βαθμό δεν αρίστευσα.:()
Στην 2α νομίζω θα είναι λίγο πιο δύσκολα επειδή θα πρέπει να μάθω καινούργια πράγματα.:)

Σοφία έχεις δίκιο,το σχολείο είναι πηγή γνώσεων,άσχετα αν λέμε ότι δεν μας αρέσει ή δεν το θέλουμε,χωρίς αυτό δεν θα μπορούσαμε να ζήσουμε!Θα ήμασταν άνθρωποι των σπηλαίων!!:(

anestis375
20.06.2011, 08:55
Εγώ φέτος πήγα 1η γυμνασίου όπου έπρεπε να προσαρμοστώ σε καινούργιες δυνατότητες!!Στο 1ο τρίμηνο ήταν η προσαρμογή γι αυτό πήρα 17,4 μετά στο 2ο 18,6 και στο 3ο 19,1.:)
Μ.Ο.18,4(για έναν βαθμό δεν αρίστευσα.:()
Στην 2α νομίζω θα είναι λίγο πιο δύσκολα επειδή θα πρέπει να μάθω καινούργια πράγματα.:)

εγω στο α τριμηνο 19 5/13 στο β τριμηνο 19 12/13(!!) και στο τριτο τριμηνο 19 12/13(!!!!!).γενικο εβγαλα:19 10/13!!!του χρονου θα ειμαι παραστατης στην σημαια

DrHouse98
20.06.2011, 08:58
ζητούσε Μπράβο Ανέστη.Οι βαθμοί όμως είναι ένα χαρτί μόνο και δεν έχουν μεγάλη σημασία.Σημασία έχει να είσαι καλό στην κοινωνία.

Στο σχολείο μπορείς να μάθεις πολλά πράγματα!
Ας έρθουν κι άλλα παιδιά!!:)

ranpas
20.06.2011, 09:00
χρηστο ακριβως αν δεν πηγαιναμε σχολειο,δεν θα ξερμανενα γραφουμε να μιλαμε να συζηταμε τπτ!!

ανεστη οι βαθμοι εναντι στο κοινωνικο ον του ανθρωπου δεν ειναι τπτ!!;)

DrHouse98
20.06.2011, 09:02
ζητούσε Ακριβώς Σοφία...στο σχολείο πηγαίνουμε για να μάθουμε 5-10 πράγματα κι όχι για να παίρνουμε καλούς βαθμούς...ναι,μεν οι βαθμοί είναι μια επιβράβευση,αλλά ως εκεί!Όχι κάποιοι στο σχολείο μου που κοκορεύονται λες κι έχουν κερδίσει το τζόκερ!:(

Χωρίς το σχολείο δεν θα ξέραμε τίποτα,δεν θα ξέραμε να γράφουμε,δεν θα ξέραμε την γλώσσα μας!:(

loleras94
20.06.2011, 09:30
fetos htan h kaliterh sxolikh xronia !!!! eixa mia daskala exerethkh eygenikia kai panta me orexh na mas mauei!!!!!!auyto to mauhma pou me diskolece kai phra 9 eno ta ipolipa 10 htan h istoria epeidi thn sixenome kai barieme na thn diabazo alla ntaxi!fetos ton semptembrh pao 1 gymnasio kai mou kolaei to tragoudi pou leei tora arxizoun ta diskola...........

kostas019
20.06.2011, 09:32
ωραίο θέμα μπράβο χρήστο ;)

DrHouse98
20.06.2011, 09:34
loleras94 κι εγώ έτσι έκανα!Αλλά μόλις πήγα είδα ότι άδικα αγχωνόμουν!Ναι μεν θέλει διάβασμα και προσοχή,αλλά μόνο αυτό!Είναι σαν το δημοτικό,αλλά έχει πιο πολλά μαθήματα και λίγο πιο πολύ διάβασμα!;)

Κώστα ευχαριστώ,θες να πεις την γνώμη σου?!?!

kostas019
20.06.2011, 09:39
Κώστα ευχαριστώ,θες να πεις την γνώμη σου?!?!
[/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/SIZE][/SIZE]

Θα περάσω ίσως αργότερα καλή συνέχεια ΜΟ σημαίνει Μέσος Όρος :confused:

DrHouse98
20.06.2011, 09:40
Θα περάσω αργότερα καλή συνέχεια ΜΟ σημαίνει Μέσος Όρος :confused:
Ναι Κώστα.;)

victoriap99
20.06.2011, 11:08
το θεμα σου ειναι πολυ ωραιο!:D
εγω πηγανα Στ'.στην ταξη μου δεν υπηρχε ο ενθουσιασμος που στις αλλες ταξεις ειχαμε. ξεραμε πως ηταν η τελευταια σχολικη χρονια που θα ημασταν ολοι μαζι.η δασκαλα μας προσπαθησε να μας κανει να δουμε πιο θετικα το γυμνασιο και τα καταφερε!!!
παρολο που ξεραμε πως ηταν η τελευταια μας σχολικη χρονια μαζι,το γλεντησαμε οσο τιποτε αλλο:D
τωρα περιμενω να δω πως θα ειναι το γυμνασιο αλλα δεν ανησυχω οπως στην αρχη, ξερω πως ειναι μια εμπειρια και θα τη ζησω οσο καλυτερα μπορω!!:);)

mariliana11
20.06.2011, 11:10
Πολυ ωραια θεμα χρηστο!
Λοιπον εγω φετος τελειωσα την πρωτη λυκειου. Για εμενα ηταν μια ωραια σχολικη χρονια. Δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα με τα μαθηματα ουτε με το νεο "περιβαλλον". Ισα ισα μου αρεσει περισσοτερο το λυκειο απο το γυμνασιο.:) Ειχα υψηλους βαθμους ετσι ημουν και η απουσιολογος. Δεν εχω κανενα παραπονο και περιμενω με αγωνια να παω 2 λυκειου, τριτη λυκειου και μετα να ησυχασω:p

Καλη συνεχεια.

DrHouse98
20.06.2011, 11:14
Βικτόρια έτσι κάναμε κι εμείς!Αλλά ξέραμε πως δεν τελειώνει η φιλία μας στο δημοτικό,αλλά αν είμαστε αληθινοί φίλοι δεν θα χαθούμε στο γυμνάσιο!Έτσι κι έγινε!
Υ.Σ.Στο γυμνάσιο λίγο πιο πολύ προσοχή έτσι?;):)

Μελίνα μου ευχαριστώ πολύ!:)
Δεν έχω πάει λύκειο και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη!!:(
Πάντως πιστεύω πως θα είναι έτσι όπως το γυμνάσιο σχεδόν.Μπράβο για τους καλούς βαθμούς!!:)

ΙΩΑΝΝΗΣ1997
20.06.2011, 11:16
πανω κατω η χρονια κυλησε καλα....δεν υπηρξε καποιο ιδιαιτερο προβλημα...το μονο κακο ειναι οτι του χρονου θα μας ξανααλλαξουν τμηματα και μπορει να χασουμε τις παρεες μας(και με καποια παιδια ειμαστε απο το δημοτικο μαζι και εχουμε δεθει:o)και ολα αυτα επειδη το υπουργειο παιδειας αποφασισε περικοπες στο μαθημα της 2ης ξενης γλωσσας:(:(

annaladygaga
20.06.2011, 11:17
εγω παλι πηγα στην πεμπτη δημοτικου και πηρα σε ολα τα μαθηματα σε ολα τα τριμηνα 10στην αρχη νομιζα οτι θα με κοροιδευουν που πηρα καλους βαθμους,αλλα εγινε σχεδον το αντιθετο:μου συμπεριφερονται οπως ολους τους αλλους:):):)

ΙΩΑΝΝΗΣ1997
20.06.2011, 11:20
εγω παλι πηγα στην πεμπτη δημοτικου και πηρα σε ολα τα μαθηματα σε ολα τα τριμηνα 10στην αρχη νομιζα οτι θα με κοροιδευουν που πηρα καλους βαθμους,αλλα εγινε σχεδον το αντιθετο:μου συμπεριφερονται οπως ολους τους αλλους:):):)

η 5η ειναι πιο δυσκολη απο την 6η.αρα και του χρονου θα εισαι ενταξει αμα συνεχιζεις να διαβαζεις;)

mariliana11
20.06.2011, 11:22
[FONT=Sylfaen

Μελίνα μου ευχαριστώ πολύ!:)
Δεν έχω πάει λύκειο και δεν μπορώ να εκφέρω άποψη!!:(
Πάντως πιστεύω πως θα είναι έτσι όπως το γυμνάσιο σχεδόν.Μπράβο για τους καλούς βαθμούς!!:)
[/FONT]
Παρακαλο χρηστακο.!:)
ναι μην αγχωνεσαι ευκολα ειναι, ευχαριστω. Ελπιζω και εσυ να εβγαλες καλους βαθμους?:confused: εγω και τα τρια χρονια στο γυμνασιο ημουν απουσιολογος εκτος που στην δευτερα γυμνασιου στο δευτερο τριμηνο δεν ημουν:( αλλα στο πρωτο ναι:p
Φιλουσκια!:)

DrHouse98
20.06.2011, 11:23
Άννα γιατί να σε κοροϊδεύουν?!?!Όποιος είναι καλός μαθητής δηλαδή πρέπει να τον κοροϊδεύουν?!?!:eek:

Γιάννη συμφωνώ!Ελπίζω να μην μας αλλάξουν τμήματα !:(

Μελίνα έβγαλα 18,4 :)

victoriap99
20.06.2011, 11:28
Βικτόρια έτσι κάναμε κι εμείς!Αλλά ξέραμε πως δεν τελειώνει η φιλία μας στο δημοτικό,αλλά αν είμαστε αληθινοί φίλοι δεν θα χαθούμε στο γυμνάσιο!Έτσι κι έγινε!
Υ.Σ.Στο γυμνάσιο λίγο πιο πολύ προσοχή έτσι?;):)

το ξερω αυτο αλλα ημασταν πολυ δεμενοι. οσο για το γυμνασιο η δασκαλα μου εχει πει πως θα τα παω καλα γιατι εχω τις βασεις.
ημουν καλη μαθητρια στο δημοτικο ολα 10 παντα. μακαρι να ειμαι το ιδιο καλη μαθητρια και στο γυμνασιο

annaladygaga
20.06.2011, 11:35
η 5η ειναι πιο δυσκολη απο την 6η.αρα και του χρονου θα εισαι εμταξει αμα συνεχιζεις να διαβαζεις;)

ευχαριστω!!!

DrHouse98
20.06.2011, 11:51
το ξερω αυτο αλλα ημασταν πολυ δεμενοι. οσο για το γυμνασιο η δασκαλα μου εχει πει πως θα τα παω καλα γιατι εχω τις βασεις.
ημουν καλη μαθητρια στο δημοτικο ολα 10 παντα. μακαρι να ειμαι το ιδιο καλη μαθητρια και στο γυμνασιο

Κι εγώ 10 είχα πάντα και στα πάντα,αλλά έβγαλα 18,4.;)
Γι αυτό θέλει προσοχή ούτως ή άλλως.;)

victoriap99
20.06.2011, 14:01
Κι εγώ 10 είχα πάντα και στα πάντα,αλλά έβγαλα 18,4.;)
Γι αυτό θέλει προσοχή ούτως ή άλλως.;)

συμφωνω! θελει κι οργανωση,ομως
Υ.Γ μια χαρα βαθμο εβγαλες,μπραβο!

Elenh,Elenaki!
20.06.2011, 15:16
Γεια σας και από εμένα.Φέτος τελείωσα την Α Λυκείου...Μια πολύ δύσκολη τάξη ομολογουμένως.Επέλεξα να καταταχθώ στους μαθητές της Θεωρητικής κατεύθυνσης..Μια και είδα να μιλάτε για βαθμούς,ας πω και τους δικούς μου:
Α Γυμνασίου

1ο τρίμηνο:19,4/13
2ο τρίμηνο: 19,11/13
3ο τρίμηνο: 20
Γ.Μ.Ο:19,10/13Β'Γυμνασίου

1ο τρίμηνο:19,6/13
2ο τρίμηνο:19,11/13
3ο τρίμηνο:20
Γ.Μ.Ο:19,12/13Γ'Γυμνασίου

1ο τρίμηνο:19,6/13
2ο τρίμηνο:19,11/13
3ο τρίμηνο:19,12/13
Γ.Μ.Ο:19,11/13Α'Λυκείου

1ο τετράμηνο:19,3/10
2ο τετράμηνο:20
Γ.Μ.Ο:18,6/10

Νομίζω πως τα έγραψα σωστά...Τους Γ.Μ.Ο πάντως τους θυμάμαι ολόσωστα

DrHouse98
20.06.2011, 15:21
Μπράβο Ελένη μου!Συγχαρητήρια!:):)

kostas019
20.06.2011, 15:25
το θέμα είναι προτότυπο δημιουργικό αλλά δεν έχει ανάπτυξη :( καλή συνέχεια :)

DrHouse98
20.06.2011, 15:28
ζητούσε Κώστα νομίζω 3 σελίδες σήμερα είναι καλά,αν υποθέσεις πως μερικά σε 1 μέρα έχουν 3 ποστ.;)

George4never
20.06.2011, 16:43
Εγώ φέτος τελείωσα το γυμνάσιο και τον σεπτέμβρη θα είμαι πρώτη λυκείου. Δεν έχω καμία όρεξη να πάω επειδή ξέρω πως αρχίζουν τα δύσκολα..η φετινή χρονιά δεν πέρασε καλά για μένα είχα προβλήματα με συμμαθητές στο σχολείο αλλά και οικογενειακά που επηρέασαν μάλλον και το σχολείο. Ελπίζω το σεπτέμβρη να είναι καλύτερα τα πράγματα.. βαθμούς δεν μου αρέσει να λέω δεν αντιπροσωπούν πάντα αυτό που είσαι:p

ntinoula
20.06.2011, 17:13
a gymnasiou:
1 trimino=18,1
2 trimino=18,1
3 trimino=18,7
evgala tn 1 me 17,10(epesa logw twn graptwn)
b gymnasiou
1 trimino=17,10
2 trimino=18,7
3 trimino=18,9
evgala tn 2 me 18,4
auta apo emena
ta sumperasmata dika sas!
:p

DrHouse98
20.06.2011, 17:28
Γιώργο έχεις δίκιο!Απλά οι βαθμοί είναι επιβράβευση και τίποτα περισσότερο!!;):)

Ντινούλα μπράβο σου!:)

DrHouse98
21.06.2011, 10:25
Μια χαρά είναι η 5η τάξη!;)

nikos_2008
21.06.2011, 10:27

Καλορίζικο το καινούριο θεματάκι...Λοιπόν....Ακόμα δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω πως πέρασαν τρία χρόνια στο γυμνάσιο τόσο γρήγορα:) Όταν πήγα 1η γυμνασίου, αλλαξα σχολικό περιβάλλον και ήμουν κάπως αμήχανος με τα άλλα παιδιά. Αν και μερικοί πιστεύουν ότι η πρώτη γυμνασίου είναι η πιο εύκολη τάξη του γυμνασίου, εγώ δεν το πιστεύω. Σ αυτή την τάξη έπεσαν κάπως οι βαθμοί μου, σε σχέση με το δημοτικό (στο σύνολο έβγαλα 18 και 2/13). όχι ότι είναι χάλια, αλλα στο δημοτικό είχα σε όλα 10 και ήμουν και σημαιοφόρος....Πάντως αν μου λέγατε ποια ήταν η καλύτερη χρονιά στο γυμνάσιο...θα έλεγα την β γυμνασίου. Εκεί ανέβηκαν παρα πολύ οι βαθμοί και γενικά πέρασα πάρα πολυ ωραία (είχα συνηθίσει πια το γυμνάσιο). Στη β γυμνασίου μου άρεσε πιο πολύ το β τρίμηνο, διότι κάναμε μάθημα στο υπόγειο του σχολείου (επειδή δεν υπάρχουν όλες οι τάξεις στο κτίριο). Στο σύνολο έβγαλα 19 και 4/13. Τη χρονιά που πέρασε ανέβηκαν κιάλο οι βαθμοί μου, ειδικά Αρχαία (19) και Νεοελληνική Γλώσσα (19) Στο σύνολο έβγαλα 19 και 7/13.....Πάντως πριν λίγες μέρες που πήγα να πάρω του τελικούς βαθμούς, στεναχωρήθηκα λίγο που έφευγα.....Του χρόνου λοιπόν 1η λυκείου. Εχω αποφασίσει περίπου τι θέλω να κάνω στη ζωή μου. Έχω τρία υποψήφια επαγγέλαμτα, ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ, ΦΙΛΟΛΟΓΟΣ και ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι θα επιλέξω Αρχαία και Έκθεση γιατί μου αρέσουν πάρα πολύ και γιατί όλοι μου λένε ότι μπορώ να μάθω κάτι πολύ εύκολα και να το θυμάμαι και ότι έχω πολύ "λέγειν". Εύχομαι λοιπόν σε όλους σας Καλή Πρόοδο σε ότι και αν επιλέξετε!!:)

DrHouse98
21.06.2011, 10:33
Νίκο συμφωνώ απόλυτα!:(Κι εγώ ήμουν 1η γυμνασίου κι έβγαλα την πρώτη με 18,4/13!:(Είναι μέχρι να συνηθίσω!:(Στην 2α πιστεύω τώρα που ξέρω πως είναι το γυμνάσιο κ ο τρόπος διαβάσματος,θα τα πάω καλύτερα!:)Αν είχα 18,5 θα έπαιρνα αριστείο!:(
Μπράβο για τους καλούς σου βαθμούς!:)Εγώ προς το παρών θέλω να γίνω φιλόλογος!:)

nikos_2008
21.06.2011, 10:39
Νίκο συμφωνώ απόλυτα!:(Κι εγώ ήμουν 1η γυμνασίου κι έβγαλα την πρώτη με 18,4/13!:(Είναι μέχρι να συνηθίσω!:(Στην 2α πιστεύω τώρα που ξέρω πως είναι το γυμνάσιο κ ο τρόπος διαβάσματος,θα τα πάω καλύτερα!:)Αν είχα 18,5 θα έπαιρνα αριστείο!:(
Μπράβο για τους καλούς σου βαθμούς!:)Εγώ προς το παρών θέλω να γίνω φιλόλογος!:)

Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο. Αλλά νομίζω κάνεις κάπου λάθος. Για να πάρεις αριστείο πρέπει να βγάλεις 18 και 7/13...;)Έτσι ξέρω πάντως.:):p:o Εγώ έχω πάρει 2 αριστεία στη β' και γ΄γυμνασίου:);)Στην α' δεν τα κατάφερα:(:o:)

Odysseas1908
21.06.2011, 14:15
εγω εβγαλα 18 και 5!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DrHouse98
21.06.2011, 14:17
Νίκο σε εμάς είναι 18,5/13.:)
Οδυσσέα με πέρασες για ένα.:o
Μην κάνεις διπλοποστάρισμα.:o

George4never
21.06.2011, 15:16
Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο. Αλλά νομίζω κάνεις κάπου λάθος. Για να πάρεις αριστείο πρέπει να βγάλεις 18 και 7/13...;)Έτσι ξέρω πάντως.:):p:o Εγώ έχω πάρει 2 αριστεία στη β' και γ΄γυμνασίου:);)Στην α' δεν τα κατάφερα:(:o:)

και σε μας 18 και 5/13 πρέπει να βγάλεις για αριστείο
το θυμάμαι γιατί σαν τον χρήστο και εγώ στη πρώτη γυμνασίου έβγαλα 18 και 4 παραλίγο για αριστείο:(

nikos_2008
21.06.2011, 16:06
Νίκο σε εμάς είναι 18,5/13.:)

και σε μας 18 και 5/13 πρέπει να βγάλεις για αριστείο
το θυμάμαι γιατί σαν τον χρήστο και εγώ στη πρώτη γυμνασίου έβγαλα 18 και 4 παραλίγο για αριστείο:(

ααα....ΟΚ δεν ήξερα ότι δεν είναι παντού το ίδιο...σε εμάς είναι 18 και 7/13:)

christos99
21.06.2011, 16:14
φετος περασα την τελευταια ταξη του δημοτικου.η χρονια περασε πολυ γρηγορα αλλα ευχαριστα.του χρονου θα παω για 1η γυμνασιου και ανυπομονω:) αλλα ταυτοχρονα λυπαμε επειδη θα χασω τους φιλους μου .επειδη θα πανε σε αλλο γυμνασιο:(

DrHouse98
21.06.2011, 16:23
Χρήστο κρίμα.:(
Αλλά σκέψου πως κι εκεί θα κάνεις καινούργιους φίλους.;)

gello115
21.06.2011, 17:54
τελειοσε το δημοτηκο για μενα πια...!!!
και δεν θελω να παω γυμνασιο γιατι δεν ξερω τι θα αντοιμετοποισω τι μαθηματα πως θα τα παω???
αν και το γραφω και στην υπογραφη μου περασα την 5 - 6 ταξη με 10 αλλα..............................????

George4never
21.06.2011, 17:58
και δεν θελω να παω γυμνασιο γιατι δεν ξερω τι θα αντοιμετοποισω τι μαθηματα πως θα τα παω???
αν και το γραφω και στην υπογραφη μου περασα την 5 - 6 ταξη με 10 αλλα..............................????

και εγώ με 10 είχα περάσει το δημοτικό.. όμως τώρα που πέρασα και το γυμνάσιο μπορώ να σου πω πως τα πράγματα είναι δυσκολότερα εκεί:p

DrHouse98
22.06.2011, 07:48

Αλλά στο γυμνάσιο θα προσέχεις πιο πολύ και θα διαβάζεις πιο προσεκτικά.;)Ειδικά αν τα παίρνεις τα γράμματα,όπως εγώ,θα αφιερώνεις το πολύ 1:30-2:00 ώρες...και πολύ σου είπα.;)

zoe-elisabeth1
22.06.2011, 15:03
γεια σας παιδια! εγω τελειωσα την α γυμνασιου και θα παω β! η αληθεια ειναι οτι δυσκολευτηκα αρκετα στο πρωτο τριμηνο (ταχα ηταν περιοδος προσαρμογης ομως μας εβαζαν πιο δυσκολα μαθηματα απτο δευτερο). ακομα δε πιστευα οτι πηγαινα γυμνασιο αλλα σιγα σιγα προσαρμοστηκα. παντως τα πηγα πολυ καλα, εβγαλα 19,7/13.δεν νομιζω οτι οι βαθμοι εχουν σημασια απλα μας δειχνουν σε τι επιπεδο βρισκομαστε.για μενα πολλα μαθηματα ηταν δυσκολα αλλα περισσοτερο τα λογοτεχνικα κειμενα και τα μαθηματικα.εσας?:)

George4never
22.06.2011, 16:01
εμένα στην τρίτη γυμνασίου που ήμουνα με δυσκόλεψαν πολύ τα μαθηματικά και στη δευτέρα γυμνασίου η φυσική

dimitra31999
22.06.2011, 16:01
Γεια σας ! Εγω την ταξη την περασα με 10! Αυτη η χρονια ηταν η καλητερη απο ολες γιατι ...(αμετριτοι λογοι)! Στο γυμνασιο βοβαμαι να παω γιατι δεν μου αρεσει καθολου η ιστορια και μου φαινεται οτι θα μεινω σε εκεινο το μαθημα. Ομως εκει θα ειναι ωραια γιατι θα ειναι <<ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ>> .(το μουσικο γυμ. ειναι σαν το σχολειο της patty)

George4never
22.06.2011, 18:21
Γεια σας ! Εγω την ταξη την περασα με 10! Αυτη η χρονια ηταν η καλητερη απο ολες γιατι ...(αμετριτοι λογοι)! Στο γυμνασιο βοβαμαι να παω γιατι δεν μου αρεσει καθολου η ιστορια και μου φαινεται οτι θα μεινω σε εκεινο το μαθημα. Ομως εκει θα ειναι ωραια γιατι θα ειναι <<ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ>> .(το μουσικο γυμ. ειναι σαν το σχολειο της patty)

τυχερή θα πας σε μουσικό γυμνάσιο! Μην φοβάσαι δεν μένεις εύκολα στο γυμνάσιο πιστεύω θα τα πας καλά:)

ranpas
28.06.2011, 15:00
καλησπερα!!θα ηθελα να πειτε τι γνωμη εχετε για την βιολογια γιατι ειναι σημαντικη στην καθημερινη μας ζωη τι εχει επιτυχγχει ο ανθρωπος με αυτην :)

valaki...!!!
28.06.2011, 15:01
φετος η σχολικη χρονια περασε πολυ ωραια!:)
με γελια χαρες αλλα πανω απο ολα με του φιλους μου!:)
και επιπλεον πηρα και πολυ καλους βαθμους!:)

fifh
28.06.2011, 15:01
γεια σας παιδια εγω τελειωσα την εκτη δημοτικου σε αυτην την χρονια εγιναν αλλαγη ταξης εκανε καποιο παιδι

valaki...!!!
28.06.2011, 15:02
καλησπερα!!θα ηθελα να πειτε τι γνωμη εχετε για την βιολογια γιατι ειναι σημαντικη στην καθημερινη μας ζωη τι εχει επιτυχγχει ο ανθρωπος με αυτην :)

σοφακι οντως η βιολογια ειναι πολυ σημαντικο μαθημα για την ζωη μας...αν και δεν ειναι και απο τα αγαπημενα μου μαθηματα...
εσενα?

ranpas
28.06.2011, 15:07
η βιολογια ειναι ενα επιστημονικο μαθημα .μελεταει την εξελιξη της ζωης των οργανισμων!!ειναι ενα απο τα πιο σημαντικα μαθηματα,αφου μπορουμε μεσω απο εκεινην να αντλησουμε πληροφοριες για διαφορα καθημερινα πραγματα.ας πουμε τις τροφικες σχεσεις μεταξυ των οργανισμων για το οικοσυστημα πως επιβιωνουμε και πολλα αλλα!!επειτα μπορουμε να καταλαβουμε απο τι εξαρταται το φυλλο του ανθρωπου πως αναπαραγονται οι οργανισμοι και το σημαντικ ρολο του κυτταρου!!επσης η ιατρικη τα φαρμακα αλλα και τα συστατικα των τροφων ειναι ενα κομματι της βιολογιας;) χαρη σε αυτην εχουμε εξελιξεις:)επισης ο ανθρωπος εχει κανει μεγαλες προοδους!εμενα μου αρεσει πολυ και θελω να γινω βιολογος!:)

valaki...!!!
28.06.2011, 15:09
συμφωνω σοφακι!!!!!
βιολογος??αληθεια???μια χαρα!;)

ranpas
28.06.2011, 15:11
ναι βιολογος μου αρεσει πολυ!!εσυ γιατι το θεωρεις σημνατικο και γιατι δεν σου αρεσει??θεωριεις οτι αυτο που μλεταει η βιολογια πολλες φορες δεν αντιπροσωπευει την πραγματικοτητα?γιατι δεν σου αρεσει?δεν σου προσελκυει το ενδιαφερον?:(:(απο αυτο το μαθημα τι σου αρεσει πιο πολυ?

valaki...!!!
28.06.2011, 17:19
ναι βιολογος μου αρεσει πολυ!!εσυ γιατι το θεωρεις σημνατικο και γιατι δεν σου αρεσει??θεωριεις οτι αυτο που μλεταει η βιολογια πολλες φορες δεν αντιπροσωπευει την πραγματικοτητα?γιατι δεν σου αρεσει?δεν σου προσελκυει το ενδιαφερον?:(:(απο αυτο το μαθημα τι σου αρεσει πιο πολυ?

δεν ειπα οτι βαριεμαι να ακουω και να μαθαινω πραγματα για την καθημερινοτητα και για το πως δημιουργουνται διαφορα πραγματα...απλα μου φαινεται περιπλοκο και με μπερδευει πολλες φορες...για αυτο σου ειπα οτι δεν ειναι και απο τα αγαπημενα μου μαθηματα!

ranpas
28.06.2011, 17:23
δεν ειπα οτι βαριεσαι παρεξηγησες!:Dη αληθεια ειναι οτι για να διαβασεις βιολογια και εδικα στη γυμνασιου επειδη μπαινουν νεοι ορισμοι θελει να δειξεις ενδιαφερον;)απο την αρχη και επειδη ειναι αλληλεμδετα δεν πρεπει να αφησεις κενο;)γιατι ειναι δυσκολο μετα:( .....στην τριτη γμνασιου στην βιολογια θα μαθεις παρα πολλα;) .... ... εσενα τι σε μπερδευει?:):)εμενα ενα κεφαλαιο με μπερδεψε πολυ το νουκλεοτιδια και τα δεοξυρυβουνοκλεοτιδια και διαφορες ζωτουχες βασεις θα τις μαθετε φετο:) αλλα μετα απο πολλες φορες αναγνωση και διαβασμα τα καταλαβα;)

Alida#
28.06.2011, 17:24
σοφια άλλαξε γραμματοσειρα σε παρακαλω και μην επιλέγεις την πλάγια γραφη ειδικα με τοσο μικρα γραμματα. δεν ειναι ευανάγνωστα

valaki...!!!
28.06.2011, 17:27
δεν ειπα οτι βαριεσαι παρεξηγησες!:Dη αληθεια ειναι οτι για να διαβασεις βιολογια και εδικα στη γυμνασιου επειδη μπαινουν νεοι ορισμοι θελει να δειξεις ενδιαφερον;)απο την αρχη και επειδη ειναι αλληλεμδετα δεν πρεπει να αφησεις κενο;)γιατι ειναι δυσκολο μετα:( .....στην τριτη γμνασιου στην βιολογια θα μαθεις παρα πολλα;) .... ... εσενα τι σε μπερδευει?:):)εμενα ενα κεφαλαιο με μπερδεψε πολυ το νουκλεοτιδια και τα δεοξυρυβουνοκλεοτιδια και διαφορες ζωτουχες βασεις θα τις μαθετε φετο:) αλλα μετα απο πολλες φορες αναγνωση και διαβασμα τα καταλαβα;)

κοιτα αυτα που σε μπερδευουν δε τα εχουμε κανει ακομα οποτε δεν μπορω να σου πω αν ειναι ευκολα η οχι...λογικα δυσκολα θα ειναι εφοσον δεν τα ειχες καταλαβει...
(στην δευτερα δεν ειχαμε)ωστοσο δεν μπορω να πω οτι η βιολογια της πρωτης γυμνασιου ειχε τρομερες δυσκολιες!εκει που μπερδευτηκα λιγο ειναι με τη μικρη και μεγαλη κυκλοφορια του αιματος!αλλα οπως ειπες και εσυ πιο πανω με διαβασμα τα καταλαβα!!!:):)

ranpas
28.06.2011, 17:30
συμφωνω θυμαμαι αυτο το κεφαλαιο;)τα ελεγε μπερδεμενα καπως..:( ;) παντως στην τριτη θα σου αρεσει;)
τελος παντων γενικα εσενα σου αρεσει το σχολειο και γιατι?

οκ κα αλιντα;)

valaki...!!!
28.06.2011, 17:32
συμφωνω θυμαμαι αυτο το κεφαλαιο;)τα ελεγε μπερδεμενα καπως..:( ;) παντως στην τριτη θα σου αρεσει;)
τελος παντων γενικα εσενα σου αρεσει το σχολειο και γιατι?

οκ κα αλιντα;)

ναιι...γιατι μου αρεσει να μαθαινω καινουρια πραγματα που δεν ηξερα...(π.χ στην ιστορια δεν ξεραμε ολα αυτα που ειχαν γινει στο παρελθον...και ειναι ωραια να ανακαλυπτεις διαφορα τετοια πραγματα!)εσενα???

ranpas
28.06.2011, 17:35
εμενα μου αρεσει γιατι ανακαλυπτω τον κοσμο μου γυρω διευρηνω τις γνωσεις ,γνωριζω νεα ατομα καοινωνικοποιουμε;)μαθαινω αξιες οπως ειναι η συνεργασια η καταννοηση και πολλα αλλα!!νομιζω πως ωφελει σε πολλα το σχολειο ...και οχι μονο στην διασκεδαση που πιστευουν πολλοι μαθητες:(..αν και πλεον το εκαπιδευτικο συστημα εχει χαλασει:(

valaki...!!!
28.06.2011, 17:37
εμενα μου αρεσει γιατι ανακαλυπτω τον κοσμο μου γυρω διευρηνω τις γνωσεις ,γνωριζω νεα ατομα καοινωνικοποιουμε;)μαθαινω αξιες οπως ειναι η συνεργασια η καταννοηση και πολλα αλλα!!νομιζω πως ωφελει σε πολλα το σχολειο ...και οχι μονο στην διασκεδαση που πιστευουν πολλοι μαθητες:(..αν και πλεον το εκαπιδευτικο συστημα εχει χαλασει:(

συμφωνω απολυτα σοφακι!πολλοι πιστευουν οτι πανε στο σχολειο μονο και μονο για να "παιζουν"χωρις να οφελει σε κατι...

ranpas
28.06.2011, 17:39
και πολλες φορες μες στο μαθημα δεν αφηνουν πολλα παιδια που θελουν να παρακολυθησουν μαθημα ενοχλωντας τους ειτε πετωντας χαρτακια ειτε μιλωντας τους με ραβασακια ειτε γελωντα με τους διπλανους τους:( .. ηθελα να ηξερα αν δεν υπηρχε το σχολειο τι θα καναμε πως θα συνηπραρχαμε σε μια κοινωνια??:)

valaki...!!!
28.06.2011, 17:42
και πολλες φορες μες στο μαθημα δεν αφηνουν πολλα παιδια που θελουν να παρακολυθησουν μαθημα ενοχλωντας τους ειτε πετωντας χαρτακια ειτε μιλωντας τους με ραβασακια ειτε γελωντα με τους διπλανους τους:( .. ηθελα να ηξερα αν δεν υπηρχε το σχολειο τι θα καναμε πως θα συνηπραρχαμε σε μια κοινωνια??:)

ναι...δεν λεω καλο ειναι και το γελιο...αλλα σε λογικα πλαισια παντα...γιατι αν ξεφυγεις μετα δεν μπορεις να συγκεντρωθεις πολυ ευκολα ξανα στο μαθημα...

ranpas
28.06.2011, 17:44
συμφωνω και μετα θα ερθουν συνεπειες και θα διμαρτυρεσαι;)

valaki...!!!
28.06.2011, 17:45
συμφωνω και μετα θα ερθουν συνεπειες και θα διμαρτυρεσαι;)

ακριβως;)...
εσενα μονο η βιολογια σου αρεσει πιο πολυ απο τα μαθηματα???

ranpas
28.06.2011, 17:47
μου αρεσει η βιολογια η φυσικοχημεια και η ιστορια!:)και λιγο τα κειμενα;)εσενα?

valaki...!!!
28.06.2011, 17:49
μου αρεσει η βιολογια η φυσικοχημεια και η ιστορια!:)και λιγο τα κειμενα;)εσενα?

δηλαδη θετικη στα σιγουρα θα πας εεε??:p;)
εμενα τα κειμενα,η φυσικη(λιγο) και γενικα τα θεωριτικα πιο πολυ!

ranpas
28.06.2011, 17:51
κοιτα μου αρεσουν τα θεωρητικα αλλα λογω της βιολογιας θετικη;) :):)

George4never
28.06.2011, 18:13

και μένα μου φάνηκε ωραία φέτος η βιολογία είχα και καλό βαθμό σε όλα τα τρίμηνα. Όμως με δυσκόλεψε πολύ η κυτταρική διαίρεση και η κληρονομικότητα. Είμαι πιο καλός στα θεωρητικά μαθήματα και θέλω να ακολουθήσω θεωρητική κατεύθυνση..στα θετικά δεν είμαι καθόλου καλός αν εξαιρέσεις την βιολογία που ήθελε πολύ διάβασμα και ορισμούς

ranpas
28.06.2011, 18:30
καταλαβα!!η ληρονομικοτητα δεν ηταν τοσο δυσκολη;) στην ρχη λιγο δυσκολες ηταν οι αζωτουχες βασεις!:(αλλα μετα οκ!!αν λες για τους νομους μεντελ σμφωνω!!εγω παω θετικη μονο και μονο για την βιολογια!:):)οι ορισμοι για εμενα ειναι πιο ευκολοι!

George4never
28.06.2011, 18:50
καταλαβα!!η ληρονομικοτητα δεν ηταν τοσο δυσκολη;) στην ρχη λιγο δυσκολες ηταν οι αζωτουχες βασεις!:(αλλα μετα οκ!!αν λες για τους νομους μεντελ σμφωνω!!εγω παω θετικη μονο και μονο για την βιολογια!:):)οι ορισμοι για εμενα ειναι πιο ευκολοι!

Εκείνα τα προβλήματα με τις πιθανές λύσεις στην γεννητική δεν μπορουσα να τα καταλάβω με τίποτα:p. Ίσως επειδή έμοιαζαν με προβλήματα και εγώ δεν είμαι καλός σε αυτά:)

ranpas
28.06.2011, 18:51
κι εγω στην αρχη δεν μπορουσα αλλα εκανα εξασκηση ελυνα και ελυνα και τις εμαθα!;)τωρα ειναι ευκολες.δεν ειναι προβληματα;) μια σειρα απαντηση;)

Charis97
06.07.2011, 19:00
εγω στο α τριμηνο 19 5/13 στο β τριμηνο 19 12/13(!!) και στο τριτο τριμηνο 19 12/13(!!!!!).γενικο εβγαλα:19 10/13!!!του χρονου θα ειμαι παραστατης στην σημαια

εσυ εισαι πολυ καλος μαθητης! Για τη δευτερα γυμνασιου μην ανησυχεις την περασα εγω!!!
Εβγαλα 19 και12/13!!:):)

DrHouse98
08.07.2011, 07:54
Είστε πολύ καλοί!;)

Δημήτρης861
08.07.2011, 08:24
να πω κι εγώ??βέβαια είναι πιο χαμηλά!!
α' γυμνασίου:
α' τρίμηνο- 17 10/13
β' τρίμηνο- 17 9/13
γ' τρίμηνο- 18 6/13
εξετάσεις- 14 1/9
μέσος όρος: 17 6/13

DrHouse98
08.07.2011, 08:26
να πω κι εγώ??βέβαια είναι πιο χαμηλά!!
α' γυμνασίου:
α' τρίμηνο- 17 10/13
β' τρίμηνο- 17 9/13
γ' τρίμηνο- 18 6/13
εξετάσεις- 14 1/9
μέσος όρος: 17 6/13
Μια χαρά είναι ;) :)

Δημήτρης861
08.07.2011, 08:27
Μια χαρά είναι ;) :)

τα τρίμηνα ναι, οι εξετάσεις όχι!:eek:

sovos
08.07.2011, 08:37
ειμαι χαρουμενος που εκλεισαν τα σχολεια γτ ολο μα ς φωναζε ο κυριος μας και εμεις μιλουσαμε!!!:p:p:p:p:p:p

ranpas
08.07.2011, 20:01
σοβος δεν εχεις δικιο το σχολειο ειναι τελειο μαθανεις πολλα πραγματα κοινωνικοποιεισαι;):)
περνας ευχαριστα!!!

υγ: αν κι εμενα μια φορα στην γυμναστικη παιζαμε ενα παιχνιδι και με βαλανε στον παγκο επειδη διαμαρτυρηθηκα!:mad::mad:και δικαια!!!!!!ευτυχως που δεν πηρα απουσια!!ελεος δλδ!!!!!!

ioli63
08.07.2011, 20:04
λοιποοον εγω θα παω εκτη . η πεμπτη ηταν πολυ ωραια και οχι και τυοσο δυσκολη:p

ranpas
08.07.2011, 20:06
λοιποοον εγω θα παω εκτη . η πεμπτη ηταν πολυ ωραια και οχι και τυοσο δυσκολη:p

εμενα η πεμπτη με δυσκολεψε!!:mad::( .. πολυ:(

ioli63
08.07.2011, 20:09
εμενα πολυ λιγο στην ιστορια σοφια εσυ τη ταξη θα πας?

ranpas
08.07.2011, 20:10
εμενα πολυ λιγο στην ιστορια σοφια εσυ τη ταξη θα πας?

η ιστορια μου αρεσει πολυ!!!εγω θα παω α λυκειου!!!:):)

γιατι στην ισστορια τι βρισκεις δυσκολο?:(

anestis375
08.07.2011, 20:18
εσυ εισαι πολυ καλος μαθητης! Για τη δευτερα γυμνασιου μην ανησυχεις την περασα εγω!!!
Εβγαλα 19 και12/13!!:):)

μπραβο!!εισαι αριστος!!!:):)καλα ποσες ωρες διαβαζεις??:confused::confused::confused:
εγω το πολυ 4-5!!
και που εισαι καλος??εγω στα μαθηματικα ειμαι παρα πολυ καλος αλλα υστερω ελαχιστα στα κειμενα και στην οδυσεια:(:(

ranpas
08.07.2011, 20:21
μπραβο!!εισαι αριστος!!!:):)καλα ποσες ωρες διαβαζεις??:confused::confused::confused:
εγω το πολυ 4-5!!
και που εισαι καλος??εγω στα μαθηματικα ειμαι παρα πολυ καλος αλλα υστερω ελαχιστα στα κειμενα και στην οδυσεια:(:(

εγω διαβαζω..γυρναω 2 τωρρω 2.15 πιανω 2.30 τελειωνω σηνηθως 10.30!:(μπορει και 11 ..αν εχω αγγλικα!:(:(

εγω γενικα ειμαι σε ολα καλη αλλα δεν θελω να το παραδεχτω !!:rolleyes:

κατεχω τα μαθηματικα!!αλλ ειχα προβλημα με τον καθηγητη!!:(

απο βιολογια σκιζω!!:p

anestis375
09.07.2011, 10:47
εγω διαβαζω..γυρναω 2 τωρρω 2.15 πιανω 2.30 τελειωνω σηνηθως 10.30!:(μπορει και 11 ..αν εχω αγγλικα!:(:(

εγω γενικα ειμαι σε ολα καλη αλλα δεν θελω να το παραδεχτω !!:rolleyes:

κατεχω τα μαθηματικα!!αλλ ειχα προβλημα με τον καθηγητη!!:(

απο βιολογια σκιζω!!:p

μπραβο σοφιτσα μου!!και εγω ειμαι σε ολα καλος απλα σε δυο μαθηματα που ειπα παραπανω δεν τα αντεχω και δεν τα παω τελεια οπως με τα αλλα:):)
σοφια μου το ξερουμε οτι σκιζεις στην βιολογια και ξερω οτι σου αρεσει πολυ.μπραβο!!:D:D

ranpas
09.07.2011, 14:12
η οδυσεια η ιλιαδα και ελενη επειδη εχει στιχους και δεν ειναι καθαρα δημοτικη ειναι λιγο δυσκολο στο νοημα!;)
:p
ευχαριστω ευχαριστω!

George4never
09.07.2011, 19:59
Η οδύσσεια, η ιλιάδα και η ελένη δεν μου φάνηκαν δύσκολα αλλά με εκνεύριζε που έπρεπε να εντοπίσουμε πολιτιστικά και ιδεολογικά στοιχεία..
Η χειρότερη απο τις τρεις είναι η ιλιάδα κατά την γνώμη μου επειδή όλη η ιστορία στηριζόταν στο θυμό του αχιλλέα με τον αγαμέμνονα και είχε μόνο μάχες
Η οδύσσεια ήταν καλή αλλά όλοι ξέραμε τι γίνεται
Η ελένη είχε πολλά νοήματα όπως αντιπολεμικά, ήταν ενδιαφέρουσα αλλά δεν με ξετραίλενε σαν μάθημα.
Την θεωρούσα όμως ξεκούραστο μάθημα που δεν χρειαζόταν ούτε τη σκέψη των μαθηματικών ούτε την παπαγαλία της ιστορίας..ήθελε φαντασία ορισμένες φορές και κάποιες γνώσεις που σχετίζονται με την εποχή εκείνη

ranpas
10.07.2011, 08:24
συμφωνω γιωργο!!απο ολα μου αρεσε η οδυσσεια μετα η ελενη και μετα η ιλιαδα!!:(:(αν και οταν ειχαμε αυτα τα μαθηματα εγω βαριομουν!!:p:p

George4never
10.07.2011, 12:14
εγώ όταν τα είχαμε έγραφα τραγουδάκια χαχαχα

Giwtag23
10.07.2011, 12:51
λοιπον...εγω δεν παω σχολειο!!!το τελειωσα...εδωσα εξετασεις και περασα φιλολογος!!!εχω πτυχιο αγγλικων και γαλλικων!ολες τις ταξεις απο δημοτικο,γυμνασιο,λυκειο ημουν αριστη!!κ δυστυχως παντα απουσιολογος!!σας δινω μια συμβουλη...μην αγχωνεστε για τα μαθηματα απο τωρα(γιατι ειστε σε μικρες ταξεισ ακομα)να βγαινετε εξω..να διασκεδαζετε...να φροντιζετε την υγεια σας και οταν ερθει η ωρα,τοτε δωστε τα ολα..:)

George4never
10.07.2011, 13:19
λοιπον...εγω δεν παω σχολειο!!!το τελειωσα...εδωσα εξετασεις και περασα φιλολογος!!!εχω πτυχιο αγγλικων και γαλλικων!ολες τις ταξεις απο δημοτικο,γυμνασιο,λυκειο ημουν αριστη!!κ δυστυχως παντα απουσιολογος!!σας δινω μια συμβουλη...μην αγχωνεστε για τα μαθηματα απο τωρα(γιατι ειστε σε μικρες ταξεισ ακομα)να βγαινετε εξω..να διασκεδαζετε...να φροντιζετε την υγεια σας και οταν ερθει η ωρα,τοτε δωστε τα ολα..:)

στα γαλλικά μέχρι πιο δίπλωμα έχεις;
εγώ θα δώσω το C1

-mk19-
10.07.2011, 13:34
του χρονου θα παω τριτη ταξη.τα περασα μια χαρα.επαιζα με τους φιλους μου.ετρωγα κρουασαν στα δειαλειματα και οτι αλλο μου αρεζε να κανω στα δειαλειματα.δεν με προβληματιζει τιποτα ηταν τελεια.

Giwtag23
10.07.2011, 13:41
μεχρι το β2..φετος που θα εχω περισσοτερο χρονο θα συνεχισω!!γιατι το πηρα στην 1η λυκειου...και μετα σταματησα γιατι ιχα πολλες ωρες φροντηστηρια!!

George4never
10.07.2011, 14:37
Εγω το B2 το πέρασα στη τρίτη γυμνασίου, θα δώσω το C1 τον δεκέμβρη και το τελευταίο δίπλωμα αγγλικών τον νοέμβρη..τον σεπτέμβριο δίνω και Β1 γερμανικά και δεν θα ασχολήθώ ξανά με αυτά για την ώρα.
Πάντως είναι δύσκολο να σκέφτομαι τρεις γλώσσες μαζί με το σχολείο γι'αυτό θα τελειώνω όσο το δυνατό γρηγορότερα.

Giwtag23
11.07.2011, 11:47
καλα θα κανεις..ετσι πρεπει...!!

Odysseas1908
11.07.2011, 13:15
καλα θα κανεις..ετσι πρεπει...!!

συμφωνω απολυτως!!!!!!!!!!!!!!!!!

Charis97
12.07.2011, 08:42

ησουν απουσιολογος και δεν σου αρεσε?!:confused::confused:

George4never
12.07.2011, 11:52
ησουν απουσιολογος και δεν σου αρεσε?!:confused::confused:

νομίζω πως δεν της άρεσε επειδή λέει και δυστυχώς πάντα απουσιολόγος:D

Giwtag23
12.07.2011, 13:48
ναι δεν μου αρεσε γιατι ηταν πολυ μεγαλη ευθυνη!!!οτι και να γινοταν εγω την πληρωνα!!

DANDANAE
12.07.2011, 18:45
γεια,εγω τελιωσα τη πρωτη γυμνασιου και παω για δευτερα.η αληθεια ειναι πως δεν μου φανηκε και τοσο δυσκολη,εβγαλα γενικο μεσο ορο 20 αλλα δεν ημουν απουσιολογος.
σιγουρα αυτο ειναι μεγαλη ευ8υνη και πολυ βαρετο!!:(
ειμαι καλη σε ολα σχεδον τα μαθηματα αλλα μ αρεσει η γυμναστικη,τα καλλιτεχνικα και η βιολογια!!!!
τωρα απολαμβανω το καλοκαιρακι και τη βαρεμαρα μου!!(χα χα χα)
αυτα απο μενα!.

vangelis_1994
19.07.2011, 10:45
Ορίστε και οι δικοί μου βαθμοί:

Α' Γυμνασίου

1ο τρίμηνο: 19,7/13
2ο τρίμηνο: 19,12/13
3ο τρίμηνο: 19,12/13

Γ.Μ.Ο. 19,11/13

Β' Γυμνασίου

1ο τρίμηνο: 19,12/13
2ο τριμηνο: 20
3ο τρίμηνο: 20

Γ.Μ.Ο. 20

Γ' Γυμνασίου:

1ο τρίμηνο: 19,10/13
2ο τριμηνο: 19,12/13
3ο τριμηνο: 20

Γ.Μ.Ο. 19,12/13

Α' Λυκείου:

1ο τετράμηνο: 19,4/10
2ο τρίμηνο: 19,8/10

Γ.Μ.Ο. 19,1/10

Β' Λυκείου

1ο τετράμηνο: 19,2/10
2ο τετράμηνο: 19,4/10

Γ.Μ.Ο. 18,7/10

Του χρόνου θα πάω Γ' Λυκείου και θα δώσω Πανελλήνιες. Φυσικά θα πέσει ο Μ.Ο. γιατί θα επικεντρωθώ στα Μαθηματικά και στη Φυσική πιο πολύ;)

ntinoula
19.07.2011, 12:25
ουαου!
καταπληκτικό!
αχ να ειχα και εγω τετοιους βαθμους...

karpan11
21.07.2011, 16:42
εγώ τώρα θα πάω γ' (τρίτη) δημοτικού.στην δευτέρα και στην πρώτη είχαμε μια πολύ καλή δασκάλα εκτός του ότι φώναζε πολύ.μερικοί συμμαθητές μου είναι ζωηροί(ειδικά τα αγόρια) και από τα κορίτσια το πάμε από τα ντροπαλά μέχρι τις όμορφες και σνόμπ.στην τρίτη δεν θα έχουμε αυτήν τη δασκάλα που σας είπα,(μετά από 2 χρόνια δεν γίνεται να έχουμε την ίδια δασκάλα).θα έχουμε μία στρίγκλα.ένας συμμαθητής μου λέει ότι αυτή (η δασκάλα) είναι στρίγκλα.θα έχουμε μια μεγάλη αίθουσα.και θα είναι δύσκολα. αυτά από εμένα. υγ χρήστο ωραίο θεματάκι!

silvimad
21.07.2011, 16:44
geia sas :D

eimai i irw i aliws argirw.. kai tha paw 2 likeiou..
tha paei kaneis se auti tin ta3ii? :):)

ultras2000
24.07.2011, 07:59
geia sas eimai o xrhstos kai aytin tin xronia inoun 5 dimotikoy oloi tin xronia anipomonousa na erthi to kalokairi kai molis irthe imoun giati tha apoxorizomoun tous filous mou kai tis ( files ) mou

katerina_labrio
24.07.2011, 08:21
εγω θα παω β λυκειου:)...και αν δεν υπηρχαν τα αρχαια θα ηταν ακομα καλυτερα αλλα δεν γινεται:(

silvimad
25.07.2011, 13:24
kai eidika an exeis diale3ei kai thewritiki.. akoma xeirotera.. :/
diavazeis diavazeis diavazeis kai dn teleiwnoun..

maniatisa
28.07.2011, 12:59
μπαινω και εγω στο κλαμπ της β λυκειου απο σεμπτεβρη και ναι μου αρεσουν τα αρχαια
παρακαλω μην μεινετε ετσι:eek::eek::eek:

silvimad
28.07.2011, 15:12
οτι και να λεμε.. δεν παυουν να ειναι δυσκολα σωστα?
για αυτο χρειαζεται πολυς χρονος διαβασματος..

debora121999
28.07.2011, 15:28
6η τάξη

ά τρημινο

όλα 10 αλλά 9 σε γλώσσα και γεωγραφία

΄β τρήμινο

όλα 10

΄γ τρήμινο

όλα 10
:d

basilisagriniara
28.07.2011, 16:55
εγω θα παω γυμνασιο και δεν θελω με τιποτα!
τα παιδια εκει το παιζουν μαγκες και ολο τσακονονται και μαλωνουν!!:(:(
ενω το δημοτικο ειναι αλλη φαση!!πολυ καλυτερα!!:):)

DANDANAE
30.07.2011, 10:32
γεια σου βασιλη!!! ξερεις, κατα καποιον τροπο συμφωνω γιατι και εγω ετσι ενιωθα περυσι τετοια εποχη!!ωστοσω, θα δεις πως στο γυμνασιο 8α γνωρισεις νεους φιλους και θα εχεις ισως μια μεγαλυτερη παρεα!επισης αν διαβαζεις δεν ειναι και τοσο δυσκολο τελικα οπως λενε ολοι......εγω ουτε που καταλαβα πως περασε μια ολοκληρη χρονια και πως τωρα παω για δευτερα γυμνασιου!!!

υ.γ: α, και να αποφευγεις να κανεις παρεα με τετοιους "μαγκες"(παντως σιγουρα δεν ειναι ολοι ετσι.........):D

farm86870
30.07.2011, 10:38
ego tha pao 5 taksi:(:(:(:(:(:(

.Ερμης.1
30.07.2011, 11:28

η πέμτη τάξη είναι η πιο δύσκολη γιαυτό να διαβάσεις και επίσης μπορεί να μάθεις και δεύτερη γλώσσα.

eymioanna
30.07.2011, 11:57
ego 5 taji:D

nikos_2008
30.07.2011, 14:21

η πέμτη τάξη είναι η πιο δύσκολη γιαυτό να διαβάσεις και επίσης μπορεί να μάθεις και δεύτερη γλώσσα.

Παιδιά, οι πιο δύσκολες τάξεις είναι απο γ' γυμνασίου και μετά. Όταν θα πατε θα καταλάβετε;):)

debora121999
01.08.2011, 19:29
γιατί καλέ εγώ θέλω πολύ(υπάρχει και το θετικό)
ανεξαρτησία από τους γονείς.

basilisagriniara
01.08.2011, 19:33
γεια σου βασιλη!!! ξερεις, κατα καποιον τροπο συμφωνω γιατι και εγω ετσι ενιωθα περυσι τετοια εποχη!!ωστοσω, θα δεις πως στο γυμνασιο 8α γνωρισεις νεους φιλους και θα εχεις ισως μια μεγαλυτερη παρεα!επισης αν διαβαζεις δεν ειναι και τοσο δυσκολο τελικα οπως λενε ολοι......εγω ουτε που καταλαβα πως περασε μια ολοκληρη χρονια και πως τωρα παω για δευτερα γυμνασιου!!!

υ.γ: α, και να αποφευγεις να κανεις παρεα με τετοιους "μαγκες"(παντως σιγουρα δεν ειναι ολοι ετσι.........):D

ελπιζω να ειναι καλα!:o
γιατί καλέ εγώ θέλω πολύ(υπάρχει και το θετικό)
ανεξαρτησία από τους γονείς.

ναι ενταξει αλλα στο γυμνασιο μου τα περισσοτερα ειναι αρνητικα!:o:(

ranpas
03.08.2011, 13:38
γιατι βασιλη αρνητικα??:(:(εγω χαρηκα πολυ το γυμνασιο!!τωρα στο λυκειο να δω!!!

χαρη κι εμενα δεν μου αρεσει να ειμαι απουσιολογος!!

nikos_2008
04.08.2011, 09:18
ναι ενταξει αλλα στο γυμνασιο μου τα περισσοτερα ειναι αρνητικα!:o:(

Κι εγώ όταν πήγα 1η γυμνασίου...όλα αρνητικά τα έβλεπα, αλλα τώρα που έφυγα μου λείπει πολύ:o

γιατι βασιλη αρνητικα??:(:(εγω χαρηκα πολυ το γυμνασιο!!τωρα στο λυκειο να δω!!!

και στο λύκειο καλά είναι...δηλαδή ότι μου έχει πει ο αδερφός μου...αλλα εγώ πιστεύω ότι είναι ανάλογα με το σχολείο που θα πας και τους συμμαθητές που θα έχεις;)

despoina3199
04.08.2011, 09:49
Εγω φετος θα παω πρωτη γυμνασιου και δεν ξερω αν πρεπει να χαρω η να λυπηθω.βασικα στεναχοριεμαι πολυ γιατι με τους συμμαθητες μου στην εκτη ειχαμε μια μοναδικη χημεια που δεν ξερω αν θα την βρω στο γυμνασιο!τα μαθηματα δεν με προβληματηζουν ιδιετερα . στο δημοτικο ημουν παραστατησα και παραλιγο σημαιοφορος ασχετα που ειχα να ανοιξω βιβλιο απο την πρωτη δημοτικου. ξερω πως στο γυμνασιο δεν θα ειναι ετσι γιατι οι καθηγητες δεν βαζουν τοσο ευκολα καλους βαθμους οποτε θελει διαβασμα

ranpas
04.08.2011, 09:49
νικο εχεις δικιο:) .... εχω ακουσει οτι το λυκειο που θα παω ειναι πολυ ελαστικο και αυτο με ανθαρρυνει!! ..βασικα ειναι και οι καθηγητες πως αντιμετωπιζουν τα παιδια;)
:(

basilisagriniara
04.08.2011, 13:53

χαρη κι εμενα δεν μου αρεσει να ειμαι απουσιολογος!!

βρε Σοφια στο ιδιο προαυλιο ειμαστε παρα πολλα παιδια!γτ στο ιδιο κτηριο ειναι 2 γυμνασια μαζι!εκει ειναι παρα πολλα παιδια και εχω ακουσει τα χειροτερα!:(

[FONT=Century Gothic][COLOR=Black]Κι εγώ όταν πήγα 1η γυμνασίου...όλα αρνητικά τα έβλεπα, αλλα τώρα που έφυγα μου λείπει πολύ:o

[SIZE="2"][B]ολοι ετσι λετε και απορω τι σας αρεσει?:o:(

ranpas
04.08.2011, 17:37
καταλαβα:(βασιλη!:(

τωρα ομως που θα παω λυκειο στεναχωραι που φευγω αππο το γυμνασιο

αν εισαι καλος μαθηρης και η διαγωγη σου ειναι κοσμιοτατη δεν ειναι να φοβασαι τιποτα;)

-delfinaki-
05.08.2011, 14:40
pao13.4ever (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/member.php?u=257234) σε παρακαλω αλλαξε avatar.

pao13.4ever
09.08.2011, 14:08
loipon, egw eimai 16 xronwn kai 8a paw prwth lykeiou!den mporw na pw oti mou aresei to sxoleio giati poly apla einai bareto!fetos ebgala 17,9!dn eimai teleiws asxetos kai sta test h sta proforika ta paw sxetika kala,e ekei 17,18.....omws oi ka8hghtes dn me sympa8oun idiaitera kai eidika mesa sthn ta3h!dn 8elw na prosexw kai auto tous ekneurizei!epishs me tous kollhtous mou, milame olh thn wra h stelnoume xartakia o enas ston allo!a, kai to allo:skarwnoume kati farses ......teleies!perisy ka8omoun teleutaia 8ranio kai eixe poly fash!mporoume kai stelnoume mhnymata h paizoume paixnidia(xaxa) sto kinhto!
stis kopanes eimai mesa panta!a,epishs exw kanei kamia dyo fores skonaki alla meta oxi!
mou aresei h gymnastikh h plhroforikh to dialeimma kai to sxolasma!
loipon,auta apo mena!ta eipa ola gia th sxolikh mou zwh mexri twra (giati sto lykeio ta pragmata allazoun:rolleyes:)xaxa!

DrHouse98
09.08.2011, 14:23
pao13.4ever ο καθένας ο,τι νομίζει κάνει ;)

nikos_2008
09.08.2011, 14:45
loipon, egw eimai 16 xronwn kai 8a paw prwth lykeiou!den mporw na pw oti mou aresei to sxoleio giati poly apla einai bareto!fetos ebgala 17,9!dn eimai teleiws asxetos kai sta test h sta proforika ta paw sxetika kala,e ekei 17,18.....omws oi ka8hghtes dn me sympa8oun idiaitera kai eidika mesa sthn ta3h!dn 8elw na prosexw kai auto tous ekneurizei!epishs me tous kollhtous mou, milame olh thn wra h stelnoume xartakia o enas ston allo!a, kai to allo:skarwnoume kati farses ......teleies!perisy ka8omoun teleutaia 8ranio kai eixe poly fash!mporoume kai stelnoume mhnymata h paizoume paixnidia(xaxa) sto kinhto!
stis kopanes eimai mesa panta!a,epishs exw kanei kamia dyo fores skonaki alla meta oxi!
mou aresei h gymnastikh h plhroforikh to dialeimma kai to sxolasma!
loipon,auta apo mena!ta eipa ola gia th sxolikh mou zwh mexri twra (giati sto lykeio ta pragmata allazoun:rolleyes:)xaxa!

Καλησπέρα!!!! Απο αυτά που είπες δεν έχω κάνει σχεδόν τίποτα:eek:...Γενικα με συμπαθούν οι καθηγητές και δε θέλω να χαλάσω αυτή την εικόνα που έχουν για μενα. Κοπάνα έχω κάνει μονο μια φορά (την τελευταία μέρα πριν το Πάσχα)...Βασικά δεν ήθελα, αλλα έκανα επειδή συμφώνησε όλη η ταξη και δεν ήθελα να απέχω:o;)......Το καταλαβαίνω ότι ώρες ώρες είναι πολύ βαρετό, αλλα πιστεύω ότι όταν θα ήμαστε μεγάλοι πια τοτε θα καταλάβουμε την πραγματική αξία του Σχολείου.

DANDANAE
09.08.2011, 15:06
παιδια συμφωνω μαζι σας!δεν ειμαι τετοιο ατομο στην ταξη και ουτε θελω να γινω!οι καθηγητες μου με συμπαθουν και εχουν σχηματισει μια πολυ καλη εικονα για μενα!α,οσο για κοπανες δεν εκανα!ξερετε,μονο μια αποχη μια μερα που εγινε καταληψη,μετα την διελυσαν και δεν μπηκε κανεις μεσα και γι'αυτο εφυγα και εγω!σκονακια δεν εχω κανει γιατι ετσι κι αλλιως δεν τα χρειαζομαι!οταν εχω διαβασει ειμαι σιγουρη για τον εαυτο μου!ασε που αν σε πιασουν θα νιωσεις χαλια και θα ντραπεις!οχι με τιποτα!pao13.4ever,να ξερεις πως ισως τα πραγματα δυσκολεψουν στο λυκειο οποτε πρεπει να αλλαξεις και συμπεριφορα,πιστευω!
παντα φιλικα!

nikos_2008
09.08.2011, 18:55
παιδια συμφωνω μαζι σας!δεν ειμαι τετοιο ατομο στην ταξη και ουτε θελω να γινω!οι καθηγητες μου με συμπαθουν και εχουν σχηματισει μια πολυ καλη εικονα για μενα!α,οσο για κοπανες δεν εκανα!ξερετε,μονο μια αποχη μια μερα που εγινε καταληψη,μετα την διελυσαν και δεν μπηκε κανεις μεσα και γι'αυτο εφυγα και εγω!σκονακια δεν εχω κανει γιατι ετσι κι αλλιως δεν τα χρειαζομαι!οταν εχω διαβασει ειμαι σιγουρη για τον εαυτο μου!ασε που αν σε πιασουν θα νιωσεις χαλια και θα ντραπεις!οχι με τιποτα!pao13.4ever,να ξερεις πως ισως τα πραγματα δυσκολεψουν στο λυκειο οποτε πρεπει να αλλαξεις και συμπεριφορα,πιστευω!
παντα φιλικα!

Έχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ τη μια φορά που έκανα κοπάνα ήταν επειδή με πιεζαν οι συμμαθητες μου, ασε που είχε φυγει ολο το σχολείο. Κατάληψη και αποχή δεν έχω κάνει ποτε (και ούτε προκειται)

pao13.4ever αν ήμουν καθηγητής, δε θα ανεχόμουν τέτοια συμπεριφορά μεσα στην ταξη....και ειδικά στο λύκειο όπου οι μαθητες πρέπει να διαβάζουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ:rolleyes:
Φιλικά στο λέω:)

George4never
09.08.2011, 19:14
Η αλήθεια είναι πως στο λύκειο τα πράγματα δυσκολέυουν..δεν είναι δηλαδή όπως να πηγαίνεις από το δημοτικό στο γυμνάσιο. Φυσικά και το δημοτικό έχει τεράστια διαφορά δυσκολίας από το γυμνάσιο αλλά είναι ακόμα δυσκολότερα τα πράγματα όταν από το γυμνάσιο πάει κανείς λύκειο. Το λύκειο είναι ακόμη προαιρετικό(και κακώς πιστεύω) οπότε τα πράγματα εκεί είναι σκληρότερα.
Στο γυμνάσιο οι καθηγητές ίσως να χαρίσουνε κανένα βαθμό που και που. Αν δεν συμβαίνει σε όλους,μπορώ να πω πως έχει συμβεί σε πολλούς μαθητές να τους χαρίζονται βαθμοί. Αυτό γίνεται επειδή το γυμνάσιο είναι υποχρεωτικό και οι καθηγητές πρέπει να βοηθήσουνε ορισμένες φορές τους μαθητές, αρχικά για να ενθαρυνθούν ψυχολογικά και να συνεχίσουν στο λύκειο και δεύτερον για να μη ρεζιλευτεί το συγκεκριμένο σχολείο από τα άσχημα αποτελέσματα των μαθητών και γενικότερα η χώρα. Μπορεί να υπάρχουνε και άλλοι λόγοι, όπως να χαρίζονται βαθμοί σε μαθητές στους οποίους οι καθηγητές έχουνε συμπάθεια.
Στο λύκειο ίσως συμβαίνει να χαρίζονται βαθμοί, δεν είμαι σε θέση να ξέρω εφόσον από του χρόνου θα πάω εκεί. Όμως είμαι της άποψης πως κάτι τέτοιο δεν θα γίνεται συχνά. Οι καθηγητές δεν έχουνε λόγο να βοηθήσουνε τους μαθητές από τη στιγμή που βρίσκονται στα τελευταία χρόνια του σχολείου. Τα πράγματα είναι επίσης αυστηρότερα αφού οι καθηγητές έχουνε να κάνουνε όχι με μικρά παιδιά αλλά με άτομα που υποτίθεται καταλαβαίνουνε και μπορούν να έχουν τον πρέπων σεβασμό.
Το ξέρω ότι έγραψα πολλά,αλλά αυτά αισθάνθηκα όταν άρχισε αυτή η συζήτηση.

nikos_2008
10.08.2011, 10:12
Η αλήθεια είναι πως στο λύκειο τα πράγματα δυσκολέυουν..δεν είναι δηλαδή όπως να πηγαίνεις από το δημοτικό στο γυμνάσιο. Φυσικά και το δημοτικό έχει τεράστια διαφορά δυσκολίας από το γυμνάσιο αλλά είναι ακόμα δυσκολότερα τα πράγματα όταν από το γυμνάσιο πάει κανείς λύκειο. Το λύκειο είναι ακόμη προαιρετικό(και κακώς πιστεύω) οπότε τα πράγματα εκεί είναι σκληρότερα.
Στο γυμνάσιο οι καθηγητές ίσως να χαρίσουνε κανένα βαθμό που και που. Αν δεν συμβαίνει σε όλους,μπορώ να πω πως έχει συμβεί σε πολλούς μαθητές να τους χαρίζονται βαθμοί. Αυτό γίνεται επειδή το γυμνάσιο είναι υποχρεωτικό και οι καθηγητές πρέπει να βοηθήσουνε ορισμένες φορές τους μαθητές, αρχικά για να ενθαρυνθούν ψυχολογικά και να συνεχίσουν στο λύκειο και δεύτερον για να μη ρεζιλευτεί το συγκεκριμένο σχολείο από τα άσχημα αποτελέσματα των μαθητών και γενικότερα η χώρα. Μπορεί να υπάρχουνε και άλλοι λόγοι, όπως να χαρίζονται βαθμοί σε μαθητές στους οποίους οι καθηγητές έχουνε συμπάθεια.
Στο λύκειο ίσως συμβαίνει να χαρίζονται βαθμοί, δεν είμαι σε θέση να ξέρω εφόσον από του χρόνου θα πάω εκεί. Όμως είμαι της άποψης πως κάτι τέτοιο δεν θα γίνεται συχνά. Οι καθηγητές δεν έχουνε λόγο να βοηθήσουνε τους μαθητές από τη στιγμή που βρίσκονται στα τελευταία χρόνια του σχολείου. Τα πράγματα είναι επίσης αυστηρότερα αφού οι καθηγητές έχουνε να κάνουνε όχι με μικρά παιδιά αλλά με άτομα που υποτίθεται καταλαβαίνουνε και μπορούν να έχουν τον πρέπων σεβασμό.
Το ξέρω ότι έγραψα πολλά,αλλά αυτά αισθάνθηκα όταν άρχισε αυτή η συζήτηση.

Καλημέρα!! Συμφωνώ με αυτά που λες...αλλα απ' ότι έχω ακούσει και απ' ότι ξέρω......στο λύκειο δεν είναι και τόσο αυστηροι οι κηθηγητές σχετικα με τους βαθμούς ειδικα στην γ' λυκείου.......Οι καθηγητές βαζουν σχετικα καλούς βαθμούς για να βοηθήσουν τα παιδιά στο Μ.Ο. για το Απολυτηριο Λυκείου....Επίσης όταν βλέπουν ότι ενα παιδί διαβαζε όλα τα μαθηματα στην α' και β' λυκείου.....βάζουν καλούς βαθμους στην γ' λυκείου και ας μη διαβάζει κάποια μαθηματα γιατί πρέπει να επικεντρωθεί σε αυτά που θέλει.......:)

DrHouse98
10.08.2011, 16:57
Παιδιά συμφωνώ.Μια τέτοια συμπεριφορά δεν την βρίσκω καθόλου σωστή.Ποτέ δεν έκανα κοπάνα,ούτε σκονάκια,όσοι τα κάνουν τους βρίσκω θλιβερούς & τραγικούς,αφού αν διαβάσεις & γράψεις καλά,θα νιώσεις μια ικανοποίηση,ενώ με τα σκονάκια...τα ίδια.
Σκέψου pao πώς θα ένιωθες σαν καθηγητής!Λες πως δεν θέλεις να προσέχεις & αυτό τους εκνευρίζει!Φυσικό είναι,αφού δεν θέλεις να προσέχεις,γιατί δεν πας σε μια σχολή να μάθεις μια τέχνη ;:confused:
Θα είναι καλύτερα από το να μην μάθεις τίποτα,αφού δεν θα προσέχεις.
Φιλικά :)

gello115
10.08.2011, 17:20
γεια σας παιδια εγω θα παω 1 γυμνασιου..!!!
και δεν εχω φανταστη τον εαυτο μου με κακο βαθμο..!!!
στην 6 ειμουνα διπλα στον συμεοφορο..!!!
και δεν μπορω να φανταστω να περνουσα με 9..!!:eek::eek:

George4never
10.08.2011, 17:24
Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ κοπάνα στα 9 χρόνια που πήγα σχολείο και είμαι σίγουρος πως δεν θα κάνω ποτέ. Ούτε σκονάκι έκανα ούτε τον δύσκολο μαθητή ο οποίος ταλαιπωρούσε τους καθηγητές. Αυτά δεν τα λέω όμως για να κάνω το καλό παιδί, αλλά απλώς αναφέρω οτι και χωρίς αυτά περνούσα φυσιολογικά στο σχολείο. Μπορεί να μην ήμουν αυτός που έκανε τις πλάκες και όλοι γελούσανε στο μάθημα, όμως ευχαριστήθηκα κάνοντας πλάκα στο διάλειμμα, όχι βέβαια πλάκα που θα έφερνε καμιά καταστροφή στο σχολείο ή να με οδηγήσει σε αποβολή, απλά αστειάκια με φίλους.
Εγώ θεωρώ πως εκείνοι που κάνουν τη λεγόμενη "φασαρία" του δημοτικού, την "πλάκα" του γυμνασίου και τον "χαβαλέ" του λυκείου το κάνουν επειδή θέλουν να γίνουν διάσημοι στο σχολείο ως εκείνοι που κάνουν αστεία στη τάξη και όλοι γελάνε μαζί τους. Μπορεί βέβαια να το κάνουν επειδή δεν τους ενδιαφέρει το μάθημα, όμως ένα παιδί που κάνει τέτοια σε μεγαλύτερες τάξεις όπως αυτές του γυμνασίου και του λυκείου είχε αρχίσει ήδη από το δημοτικό να έχει τέτοιες προθέσεις. Δηλαδή,μετά την άτακτη συμπεριφορά που είχε ένα παιδί σε μικρή ηλικία(με σκοπό να αποκτήσει φίλους, φήμη και δύναμη) προέκυψε σε μεγαλύτερη ηλικία να σημαίνει η συμπεριφορά του, απλή αδιαφορία για το μάθημα και γενικότερα για το σχολείο. Ίσως τα παιδιά αυτά να μην αντιλαμβάνονται πως σε κάτι τέτοιες ανώριμες συμπεριφορές στο σχολείο ωφείλεται η καταστροφή μιας ολόκληρης χώρας..γιατί αν το σκεφτείτε, μια αδιαφορία για το σχολείο προκαλεί αδιαφορία για να μάθει κανείς για τη ζωή και έτσι όλη η κοινωνία έχει άσχημο παρόν και μέλλον.
Όμως σίγουρα αυτά που γράφω είναι πολύ μακρινά. Δεν λέω να είμαστε όλοι αγγελάκια στη τάξη κάτι τέτοιο δεν γίνεται. Άλλωστε πρέπει να δεχόμαστε το διαφορετικό δεν είμαστε όλοι οι ίδιοι. Επίσης, δεν θα μπορούσα να φανταστώ μια τάξη η οποία θα ήταν στην κυριολεξία τάξη. Μια τάξη δηλαδή όπου θα άκουγαν όλοι προσεχτικά και προσηλωμένοι το μάθημα χωρίς την παραμικρή πλακίτσα, έτσι για να ομορφύνει το κλίμα μιας ψυχρής τάξης που απαιτεί μόνο και μόνο συγκέντρωση. Την ψυχρότητα και την απαγόρευση του γέλιου δεν νομίζω οτι την αντέχουν πολλοί από εμάς, μέσα τους και εγώ.
Αυτό που θυμούνται οι περισσότεροι από το σχολείο και αναπολούν τα παλιά, είναι η χαρά που τους έδωσε και όχι τα μαλώματα των καθηγητών ή το πολύ άγχος και το διάβασμα που πρέπει να ρίξουν(:

κρανιδι
11.08.2011, 12:46
καλησπερα παιδια.πηγαινω στην 6η ταξη.τα εχω παρει ολα 10.κι εγω δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου με τουλαχιστον ενα 9 στον ελεγχο.ειναι δυσκολο απο τα ψηλα να πεφτεις στα χαμηλα.μηπως εχω αδικο;;;

DrHouse98
11.08.2011, 12:57
καλησπερα παιδια.πηγαινω στην 6η ταξη.τα εχω παρει ολα 10.κι εγω δεν μπορω να φανταστω τον εαυτο μου με τουλαχιστον ενα 9 στον ελεγχο.ειναι δυσκολο απο τα ψηλα να πεφτεις στα χαμηλα.μηπως εχω αδικο;;;
Αν δεν προσέχεις όταν θα πας γυμνάσιο,δεν είναι καθόλου δύσκολο.Στο γυμνάισο θα πρέπει να προσέχεις πιο πολύ,να είσαι συγκεντρωμένος πιο πολύ,να διαβάζεις πιο πολύ!

κρανιδι
11.08.2011, 13:01
μεχρι στιγμης δεν εχει χρειαστει να διαβασω πολυ.εγω τα περισσοτερα πραγματα τα εχω μαθει απο την παραδωση του μαθηματος.αυτο μου το εχει πει και η δασκαλα μου !!!:)

nikos_2008
11.08.2011, 18:45
μεχρι στιγμης δεν εχει χρειαστει να διαβασω πολυ.εγω τα περισσοτερα πραγματα τα εχω μαθει απο την παραδωση του μαθηματος.αυτο μου το εχει πει και η δασκαλα μου !!!:)

αυτό ισχύει πιο πολύ στις μικρές ταξεις (στο δημοτικό) :);)
στο λυκειο κανείς δεν ασχολείται με την παραδωση του μαθηματος στο σχολείο.....όλοι τρέχουν στα φροντηστήρια;):rolleyes: (ακόμα και στο γυμνάσιο)

DrHouse98
12.08.2011, 07:31
Στο γυμνάσιο δεν θα τα μαθαίνεις από την παράδωση.Άντε να θυμάσαι 2-3 πράγματα.Θα πρέπει να καθίσεις στο σπίτι & να ρίξεις μια ματιά.Σε μερικά μαθήματα το μάθημα ήταν 3-4 σελίδες(στην ιστορία),δεν γίνεται να το μάθεις από έξω!Γι αυτό σου λέω,άλλο δημοτικό,στο γυμνάσιο έχεις πιο πολλές ευθύνες & οι καθηγητές έχουν απαιτήσεις από εσένα!;)
Και όπως έιπε ο Νίκος,μερικοί πάν και φροντιστήριο.

Mitch_461997
12.08.2011, 07:57
Kαλημερα:)
Μπραβο χρηστο ωραιο θεμα :D
Λοιπον το σχολειο ειναι ευχαριστω και νομιζω οτι ολοι οταν εχουμε το καλοκαιρι περιμενουμε πως και πως να ξεκινηση για να δουμε του φιλους μας.
Προσωπικα αν και το μαθημα δεν μου αρεσει(οχι σε ολα τα μαθηματα),στο διαλλημα μια χαρα περναω:p
Εγω τωρα θα παω 3ή γυμνασιου...
Αυτο που προβληματιζει και δεν καταλαβαινω για ποιο λογο ενας καθηγητης να μην σε συμπαθει? Ενταξει αν και αυτη που δεν με συμπαθει (γιατι μια ειναι) ειναι 57+ (αρα την χτυπισε η κλιμακτηριος :D:p).Επισης αυτη εκτος απο εμενα δεν συμπαθει και ολο το αλλο σχολειο...:eek::pΚαι σοβαρολογο;)
Επισης ενα μεγαλο προβλημα τους σχολειο μου ειναι λιγο το κτηριο που ενα βαψηματακι το θελει...Τιποτα αλλο απο εμενα.
Καλη συνεχια :)

George4never
12.08.2011, 10:13
Ναι σίγουρα δεν αρκεί να παρακολουθεί κανείς την παράδωση στις μεγαλύτερες τάξεις. Ειδικά στα θεωρητικά μαθήματα θα χρειαστεί μελέτη στο σπίτι για να μπορέσει κανείς να απομνημονεύσει το μάθημα.
Επίσης είναι φανερό πως στο δημοτικό είναι ευκολότερο να πάρει κανείς καλούς βαθμούς. Ξέρω πολλούς που παίρνανε όλα 10 στο δημοτικό και άντε κανένα 9 σε μαθήματα στα οποία δεν ήταν καλοί. Στο γυμνάσιο όμως το 9 δεν γίνεται 18 όπως κανονικά θα έπρεπε να είναι, επειδή εκεί οι βαθμοί μπαίνουν δυσκολότερα. Οπότε το 9 του δημοτικού σε μαθήματα που δεν είναι κανείς δυνατός μπορεί να γίνει ακόμη και 11 στα 20.
Θυμάμαι πως στο δημοτικό, δεν με εξέταζαν ποτέ στην ιστορία στη γεωγραφία και σε αυτά τα μαθήματα και μου βάζανε 10 χωρίς να το αξίζω. Στο γυμνάσιο όταν πρωτοπήγα, είχα επηρεαστεί από τους εύκολους βαθμούς τους δημοτικού και στην ιστορία δεν διάβαζα όπως έπρεπε. Στο τρίμηνο δεν μπήκε φυσικά καλός βαθμός. Κατάλαβα αργότερα ότι στο γυμνάσιο δεν είχα να κάνω με έναν καθηγητή αλλά με πολλούς, οπότε και με πολλές διαφορετικές προσωπικότητες. Μελετούσα σε κάποια με προσοχή, σε άλλα με φόβο για πιθανή εξέταση και άλλα τα παρατούσα επειδή ήξερα οτι ο καθηγητής δεν βαθμολογεί με χαμηλούς βαθμούς(ναι υπάρχουν και τέτοιοι καθηγητές στο γυμνάσιο μην τους βγάλουμε όλους αυστηρούς:p)

Arielh
13.08.2011, 15:21
εγώ θα πάω γυμνάσιο και δεν έχω ιδέα πως μπορεί να είναι δηλαδή εύκολο ή δύσκολο πάντως το δημοτικό ήταν πολύ εύκολο

DANDANAE
14.08.2011, 17:15
παιδια φετος ποτε αρχιζουν τα σχολεια στις 9 η στις 12?:confused:

sofnas
14.08.2011, 17:23
εγω παλι πρεπει να ειμαι ο μικροτερος θα παω πεμπτη αλλα ξερω πρωτακια που παιζουν φαρμεραμα και ειναι πανω απο 60 επιπεδο!!

pao13.4ever
15.08.2011, 13:41
eee,paidia ok katalaba eiste oloi kaloi kai syneidhtopoihmenoi ma8htes!dn me 8ewrw oute tragiko oute 8libero ma8hth aplws lew thn alh8eia sxetika me emena!diko m 8ema h symperifora mou kai opws lete kai eseis o ka8enas oti nomizei kanei!:rolleyes:
etsi eimai egw(ti na kanoume se opoion aresoume)!

nikos_2008
15.08.2011, 15:00
eee,paidia ok katalaba eiste oloi kaloi kai syneidhtopoihmenoi ma8htes!dn me 8ewrw oute tragiko oute 8libero ma8hth aplws lew thn alh8eia sxetika me emena!diko m 8ema h symperifora mou kai opws lete kai eseis o ka8enas oti nomizei kanei!:rolleyes:
etsi eimai egw(ti na kanoume se opoion aresoume)!

Δεν έχει σημασία αν είσαι καλος και συνηδητοποιημενος μαθητής...όλοι πρέπει να λεμε την αλήθεια και μπράβο σου που τη λες!:).....Ο καθένας διαμορφώνει το χαρακτήρα του όπως θέλει, αλλα πάντα υπάρχει ένα όριο:):o:rolleyes:

DrHouse98
16.08.2011, 08:08
Δεν έχει σημασία αν είσαι καλος και συνηδητοποιημενος μαθητής...όλοι πρέπει να λεμε την αλήθεια και μπράβο σου που τη λες!:).....Ο καθένας διαμορφώνει το χαρακτήρα του όπως θέλει, αλλα πάντα υπάρχει ένα όριο:):o:rolleyes:
Συμφωνώ Νίκο :)

DrHouse98
01.09.2011, 20:13
Επαναφέρω το θέμα!
Πώς σας φαίνεται που σε λίγες μέρες θα αρχίσουν τα σχολεία ;
Εμένα λίγο περίεργο!:(:)

annaladygaga
01.09.2011, 21:08
εμένα δεν μου αρεσει γιατι :εχω πολλες υποχρεωσεις:(
εμένα μου αρεσει γιατι : θα δω τους συμμαθητες μου:)

*Ice*Chicken*
01.09.2011, 21:18
den maresei katholou to sxoleio !!! protimo tin ksapla :p

aristea_2000
01.09.2011, 21:33
αντιθέτως εγώ ανυπομονώ παιδιά:D:D

ranpas
01.09.2011, 21:34
αντιθέτως εγώ ανυπομονώ παιδιά:D:D
συμφωνω μαζι σου!!θα παω α λυκειου και θελω να δω!!πως θα ναι!!:pυπομονη σε 10 μερες αφου περασει μιση ωρα!:p

aristea_2000
01.09.2011, 22:34
συμφωνω μαζι σου!!θα παω α λυκειου και θελω να δω!!πως θα ναι!!:pυπομονη σε 10 μερες αφου περασει μιση ωρα!:p
εγώ πάλι θα πάω 6η δημοτικού
κι επιπλέον ζω μες στην βαρεμάρα της βαρεμάρας

ranpas
02.09.2011, 06:18
εγώ πάλι θα πάω 6η δημοτικού
κι επιπλέον ζω μες στην βαρεμάρα της βαρεμάρας

υπομονη!!τελευταια χρονια στο δημοτικο,στο γυμνασιο πιστεψε με θα ναι πολυ καλυτερα!!!:);)

DANDANAE
02.09.2011, 09:01
εγω θα παω δευτερα γυμνασιου και ανυπομονω να αρχισουν γιατι και εγω πραγματικα βαριεμαι!:(!
ranpas να σε ρωτησω κατι?στην πρωτη λυκειου διαλεγεισ και κατευ8υνση???

ranpas
02.09.2011, 09:01
εγω θα παω δευτερα γυμνασιου και ανυπομονω να αρχισουν γιατι και εγω πραγματικα βαριεμαι!:(!
ranpas να σε ρωτησω κατι?στην πρωτη λυκειου διαλεγεισ και κατευ8υνση???

οχι στη δευτερα λυκειου!!;)

annamaria96
02.09.2011, 09:04
και γω θελω πως και πως να αρχισουν θα παω 1η λυκειου σε καινουργιο σχολειο αντι γι αυτο που θα πηγαινα...! και εχω και λιγο αγχος γτ δεν ξερω απολυτως κανεναν εκει...:(

DrHouse98
02.09.2011, 09:05
Εγώ θα πάω 2α γυμνασίου!Λίγο στεναχωριέμαι γιατί τώρα δεν θα κάθομαι :p
Αλλά πιστεύω σε 4-5 μέρες θα έχω συνηθίσει! ;)

DANDANAE
02.09.2011, 09:06
ναι αλλα επειδη ο αδερφοσ μου θα παει πρωτη λυκειου οπως εσυ......,πηγε σε ενα φροντιστηριο για να εγγραφει για μαθηματικα και του εδωσαν ενα προγραμμα με τις ωρες και τα μα8ηματα του σχολειου!δηλαδη ποσεσ ωρεσ το καθε μα8ημα,καταλαβεσ??ε,και εχει δυο στηλεσ και λεει κατευθυνση α και απο την αλλη β!
εχω μπερδευτει!:confused:

DrHouse98
02.09.2011, 09:07
ναι αλλα επειδη ο αδερφοσ μου θα παει πρωτη λυκειου οπως εσυ......,πηγε σε ενα φροντιστηριο για να εγγραφει για μαθηματικα και του εδωσαν ενα προγραμμα με τις ωρες και τα μα8ηματα του σχολειου!δηλαδη ποσεσ ωρεσ το καθε μα8ημα,καταλαβεσ??ε,και εχει δυο στηλεσ και λεει κατευθυνση α και απο την αλλη β!
εχω μπερδευτει!:confused:
Νομίζω είναι η θετική κατεύθυνση και η τεχνική ή τεχνολογική κάπως έτσι ;)

DANDANAE
02.09.2011, 09:10
εεεε?αφου η ranpas λεει οτι δεν επιλεγεις στην πρωτη λυκειου?!?!?!?!;)

lakis1821
02.09.2011, 09:11
εγώ θα πάω στην έκτη τάξη . στην πέμπτη τάξη στο τελευταίο τρίμηνο είχα τους καλύτερους βαθμούς, για αυτό φέτος , στις 28 οκτωβρίου θα κρατήσω σημαία !!!!!!

DrHouse98
02.09.2011, 09:13
εεεε?αφου η ranpas λεει οτι δεν επιλεγεις στην πρωτη λυκειου?!?!?!?!;)
Μπορεί να γίνεται προετοιμασία,για να τα ξέρει :)

DANDANAE
02.09.2011, 09:15
εγώ θα πάω στην έκτη τάξη . στην πέμπτη τάξη στο τελευταίο τρίμηνο είχα τους καλύτερους βαθμούς, για αυτό φέτος , στις 28 οκτωβρίου θα κρατήσω σημαία !!!!!!
γεια,και εγω στην εκτη ημουν παραστατρια αλλα οχι σημαιοφορος υστερα απο κληρωση φυσικα!θεμα τυχης!παντως ειχε βγει η καλυτερη μου φιλη!ε,και παλι φετοσ στην πρωτη ημουν παραστατρια μονο εγω απο ολη την πρωτη και αυτο υστερα απο κληρωση γιατι ημασταν 8 παιδια που ειχαμε βγαλει 20 στο 2ο τριμηνο,οποτε???!!:)

pao13.4ever
02.09.2011, 09:56
kala re ti m lete!8eletai na arxhsoun ta sxolia?egv kauoloy dn trelauhka akoma!
:mad::p:cool:

nikos_2008
02.09.2011, 10:21
kala re ti m lete!8eletai na arxhsoun ta sxolia?egv kauoloy dn trelauhka akoma!
:mad::p:cool:

Μερικοι, όπως κι εγω, εχουμε αρχισει να βαριομαστε;):rolleyes:...

pao13.4ever
02.09.2011, 10:30
nai dikio exeis kai egw exw idh arxisei na bariemai mono kai mono thn idea poy 8a arxhsoyn ta sxolia!xoxo.e,kala emena m aresei to katsio perissoterw apo to diavasma!
:cool::D:p;)

nikos_2008
02.09.2011, 10:34
nai dikio exeis kai egw exw idh arxisei na bariemai mono kai mono thn idea poy 8a arxhsoyn ta sxolia!xoxo.e,kala emena m aresei to katsio perissoterw apo to diavasma!
:cool::D:p;)

ΟΚ...δεν εχεις και αδικο, αλλα πρεπει να διαβασεις για να κανεις κατι καλό στη ζωη σου;):)

DrHouse98
02.09.2011, 10:36
pao13.4ever μπορείς να μην γράφεις έτσι γιατί τυφλωνόμαστε και είναι δύσκολο στο διάβασμα ; :)

pao13.4ever
02.09.2011, 10:46
keita emena aytos o tropos m aresei alla ok einai ligo kourastikos!kalytera etsi?:D
e,kala bre paidi m egw den anaifera poy8ena to diavasma!egw eipa oti protimw to katso!:p:cool::p:p

nikos_2008
02.09.2011, 10:50
keita emena aytos o tropos m aresei alla ok einai ligo kourastikos!kalytera etsi?:D
e,kala bre paidi m egw den anaifera poy8ena to diavasma!egw eipa oti protimw to katso!:p:cool::p:p

ναι...καλυτερα είναι ετσι;):)

sofia832009
02.09.2011, 20:28
ναι...καλυτερα είναι ετσι;):)
λοιπον φετος θα παω εκτη φετος οπως και αλλοι δυο,η φιλη μου και ενας συμμαθητης μας,ημουνα η καλυτερη στη ταξη τελειωσα με 10 σε ολα τα μαθηματα σε ολα τα τριμηνα εκτος απο το πρωτο που πηρα λιγο το δρομο στραβα και πηρα μερικα 9 αλλα πολυ λιγα αλλα ετσι και αλλιως οπως και οι αλλοι δυο τελειωσα με 9,9 και οι δασκαλοι μας ειπαν οτι αυτο σημαινει 10 και αυτο μας εγραψαν και στο χαρτι τελως παντων που μας εδωσας το αγαπημενα μου μαθηματα ειναι τα μαθηματικα και η γλωσσα ενω τα χειροτερα τα γαλλικα η γεωγραφια η χειροτερη μου αλλα σε αυτη πηρα και στα τρια τριμηνα 10και η φυσικη το ιδιο με την γεωγραφια!εχω αγωνια να δω ποιος θα ειναι σημαιοφορος αλλα και παραστατης δε με πειραζει αλα οκ το μονο που ανυπομωνω να ανοιξουν τα σχολεια ειναι για το οτι θα συναντησω ξανα και θα ξαναενωθει ξανα το γκρουπ μας που φτιξαμε φετος μια μερα ειπαμε να παρουμε ετσι τυχαια μερος σε ενα διαγωνισμο γιατι ολοι μας ελεγαν πως εχουμε καλες φωνες και το αποτελεσμα ολοι να μας λενε ποσο υπεροχες ειναι οι φωνες μας τα αλλα δυο κοριτσια ενθουσιαστηκαν οπως και εγω και για αυτο αποφασησαμε να φτιαξουμε το γκουπ μας αλλα επιδη οι παρεα μας αποτελοταν απο 4 κοριτσια αποφασισαμε να τη κανουμε μανατζερ το αλλο καλυτερο κοριτσι της ταξης που σας ελεγα φτιαξαμε βραχιολακια και ειχαμε και οι 4 μας το ιδιο και ειμαι πολλοι χαρουμενη που τις εχω για φιλες γνωριζομαστε απο οταν ειμασταν στο νηπιο αλλα τελως πανττων για σας επισης στηλτε μου μηνυμα στη φαρμα μου θα ειμαι ευγνομον και θα σας στελνω καθημερινα δωρακια ανυπομωνω να λαβω γραματα σας

O.E.A21
02.09.2011, 20:34
λοιπον παιδια για να μην πολυλογω και σας ζαλιζω καλυτερα να πιγαινα για κανα μηνα το πολυ δυο και μετα ξαπλα τι λετε;;;

fifi265
02.09.2011, 20:40
εγω θα παω β γυμνασιου και δεν εχω καθολου αγχος.....η πρωτη γυμνασιου ηταν μια πολυ ευκολη ταξη νομιζω πως θα ειναι και η β να ξετετε οτι αν διαβαζετε δεν θα σας φαινονται δυσκολα τα μαθηματα και θα τα παιζεται στα δαχτυλα σας!!!!!!ελπιζω να εχετε μια καλη σχοληκη χρονια ολοι!!!!!:):):):)

liliaki1996
04.09.2011, 10:56
εγω θα παω 1η Λυκειου και αν και τα καταφερα καλα μεχρι τωρα μαλλον τα πραγματα θα δυσκολεψουν απο φετος με τις επιλογες που εχω κανει.. το γυμνασιο ηταν αρκετα ευκολο (οι καθηγητες παλι καθολου!:p) και μακαρι και το λυκειο να ναι το ιδιο ή λιγο πιο δυσκολο.. θα ηθελα ομως να μαθω (αν και νωρις ακομα) αν ειναι δυσκολη η θεωρητικη κατευθυνση, γιατι παρολο που ειμαι καλη και στα θεωρητικα μαθηματα και κυριως στα φιλολογικα, αλλα και στα πρακτικα (μαθηματικα, φυσικη κλπ) θα διαλεξω θεωρητικη γιατι θελω να περασω και ψυχολογια! αν μπορει κανεις ας μου πει για την θεωρητικη...:)

-thanos34-
04.09.2011, 11:03
Μερικοι, όπως κι εγω, εχουμε αρχισει να βαριομαστε;):rolleyes:...

εγω μονο περυσυ βαριομουν για να καταλαβετε πηγα στο φροντιστιριο 3 μερες πριν!μετα ωμως απο 1 μηνα το μετανιωσα που πηγα νωριτερα επειδιπιεζομουν με τα μαθηματα αλλα τα καταφερα στο τελος. φετος δεν εχω παραπονα .....

ranpas
04.09.2011, 11:04
φετος θα φοιτησω στην α ενιαιου λυκειου αθηνων!:)εβγαλα με πολυ καλο βαθμο το γυμνασιο και παω στο λυκειο με νεες προοπτικες και με θετικες παντα αποψεις !!! ..... η επιλογη μου αν και δυσκολη ειναι πλεον τελικη!! η συμπαθεια που εχω με την βιολογια με εκανε και να επιλεξω την θετικη κατευνθησηεφοσουν μου αρεσουν τα μαθηματικα και η φυσικοχημεια και φυσικα η εκθεση που ειναι ενα σημαντικο μαθημα!
η νεα σχολικη χρονια αρχιζει σε 8 μερες αν και δυσκολη ευχομαι σε ολους καλη σχολικη χρονια!

και επειδη πλεον δυσκολευουν θα πηγαινω κι εγω φροντιστηριο σε μαθηματα μαθηματικα φυσκη εκθεση και να γινω ακομα καλυτερη και να εχω μια ασφαλεστερη επιτυχια!!

υγ:κατα την γνωμη μου η θεωρητικη ειναι πιο δυσκολη απο θεμα αρχαιων ενω στην θετικη μπορει να εχεις δυσκολιες αλλα ξερεις τι γραφεις διοτι μετραει το αποτελεσμα ενω στην θεωρητικη δεν ξερεις πως ο καθηγητης την αναπτυξη του θεματος θα την κρινει!!;)

Agriogourouno
04.09.2011, 11:05
Εγω θα παω προτη γυμνασιου. Νομιζω πως δεν θα ειναι ωραιο επειδη δεν θα εχω τους φιλους μου. Στο δημοτικο δεν ειμουν καλος στη γλοσσα και γι'αυτο στο γυμνασιο θα ειναι χαλια γιατι θα κανουμε και αρχεα. Ειναι ομορφα στην ελλαδα αλλα γινετε χαμος. Τα παιδια τα αλλα στο δημοτικο με κοροιδευαν επειδη δεν μιλαω καλα και ημουνα ο χηριτερος στη γλοσσα. Δεν τα περναω καλα εκει. Ειναι κατι που δεν μου αρεσει στην Ελλαδα. Και αυτο ειναι το σχολιο. Αυτα απο μενα.

nikos_2008
04.09.2011, 11:15
φετος θα φοιτησω στην α ενιαιου λυκειου αθηνων!:)εβγαλα με πολυ καλο βαθμο το γυμνασιο και παω στο λυκειο με νεες προοπτικες και με θετικες παντα αποψεις !!! ..... η επιλογη μου αν και δυσκολη ειναι πλεον τελικη!! η συμπαθεια που εχω με την βιολογια με εκανε και να επιλεξω την θετικη κατευνθησηεφοσουν μου αρεσουν τα μαθηματικα και η φυσικοχημεια και φυσικα η εκθεση που ειναι ενα σημαντικο μαθημα!
η νεα σχολικη χρονια αρχιζει σε 8 μερες αν και δυσκολη ευχομαι σε ολους καλη σχολικη χρονια!

και επειδη πλεον δυσκολευουν θα πηγαινω κι εγω φροντιστηριο σε μαθηματα μαθηματικα φυσκη εκθεση και να γινω ακομα καλυτερη και να εχω μια ασφαλεστερη επιτυχια!!

υγ:κατα την γνωμη μου η θεωρητικη ειναι πιο δυσκολη απο θεμα αρχαιων ενω στην θετικη μπορει να εχεις δυσκολιες αλλα ξερεις τι γραφεις διοτι μετραει το αποτελεσμα ενω στην θεωρητικη δεν ξερεις πως ο καθηγητης την αναπτυξη του θεματος θα την κρινει!!;)

Σοφια, νομιζω οτι η θετικη είναι η πιο δυσκολη κατευθυνση;)...φυσικα εχει και κάποιες ευκολίες:)
Ειναι και η θεωριτικη δυσκολη, αλλα όποιον και να ρωτησεις τη θετικη θα σου πει;)
Η πιο ευκολη είναι η Τεχνολογική (διοτι εχει μονο μαθηματικα φυσική)
Τα περισσοτερα παιδια επιλέγουν θεωριτικη. Αν ήταν η πιο δυσκολη δε θα την επελεγαν;):rolleyes:

Ετσι και αλλιώς δεν έχει καμια σημασία, αν διαβάζει καποιος δεν εχει κανενα απολύτος προβλημα;)...ασε που αυτα ειναι με το προηγουμενο συστημα;)

ΜΘΠΠ
04.09.2011, 11:17
Σοφια, νομιζω οτι η θετικη είναι η πιο δυσκολη κατευθυνση;)...φυσικα εχει και κάποιες ευκολίες:)
Ειναι και η θεωριτικη δυσκολη, αλλα όποιον και να ρωτησεις τη θετικη θα σου πει;)
Τα περισσοτερα παιδια επιλέγουν θεωριτικη. Αν ήταν η πιο δυσκολη δε θα την επελεγαν;):rolleyes:

Ετσι και αλλιώς δεν έχει καμια σημασία, αν διαβάζει καποιος δεν εχει κανενα απολύτος προβλημα;)...ασε που αυτα ειναι με το προηγουμενο συστημα;)
εμένα Νίκο τα μαθήματα που δεν μου αρέσουν(παρόλο που είμαι αρκετά καλός) είναι η Φυσική και τα Μαθηματικά.Για αυτό θα πάω στην θεωρητική.Το μόνο πρόβλημα που έχω εκεί είναι η έκθεση.Δεν κάνω ορθογραφικά,αλλά δεν έχω καλή δομή:(

ranpas
04.09.2011, 11:18
νικο φυσικα και ειναι πιο δυσκολη η θετικη αλλα εκει τουλαχιστον ξερεις τι γραφεις πχ στα μαθηματικα το λυνεις το θυμασαι κοιτας τις λυσεις και το βρισκεις!;)
ολα τα παιδια πανε θεωρητικη αλλα εμενα επειδη δεν μου αρεσουν τα αρχαια για αυτο ισως τα θεωρω δυσκολα!!! μπορει να ειμαι πολυ καλη στα φιλολογια και μετρια στα αρχαια ισως για αυτο!;)
η εκθεση ειναι το αγαπημενο απο τα φιλολογικα μαθημα διοτι μου αρεσει πολυ . ..

αρα ειναι αναλαογα την κλιση του καθενος εσενα σου αρεσουν τα αρχαια εμενα οχι!!αρα η δυσκολια εξαρταται απο τον μαθητη!!

το διαβασμα εχει σημασια νικο πολυ μαλιστα!εχω διαβασει αρθα σημερινα που ειναι πιο προσφοτα!!:)
και επειδη η εισαγωγη θα ειναι ας το πουμε ελευθερη δεν θα διαβασουμε; εινα λαθος!

nikos_2008
04.09.2011, 11:22
νικο φυσικα και ειναι πιο δυσκολη η θετικη αλλα εκει τουλαχιστον ξερεις τι γραφεις πχ στα μαθηματικα το λυνεις το θυμασαι κοιτας τις λυσεις και το βρισκεις!;)
ολα τα παιδια πανε θεωρητικη αλλα εμενα επειδη δεν μου αρεσουν τα αρχαια για αυτο ισως τα θεωρω δυσκολα!!! μπορει να ειμαι πολυ καλη στα φιλολογια και μετρια στα αρχαια ισως για αυτο!;)

σε αυτό το ότι ξερουμε τι γραφουμε συμφωνω:)
Εσυ επειδη λατρευεις τη βιολογία, σου αρεσει η θετική,
εγω επειδη λατρευω τα αρχαία, μου αρεσει η θεωρτιτικη...
Είναι αναλογα με τα ενδιαφεροντα μας;):)

εμένα Νίκο τα μαθήματα που δεν μου αρέσουν(παρόλο που είμαι αρκετά καλός) είναι η Φυσική και τα Μαθηματικά.Για αυτό θα πάω στην θεωρητική.Το μόνο πρόβλημα που έχω εκεί είναι η έκθεση.Δεν κάνω ορθογραφικά,αλλά δεν έχω καλή δομή:(

Εμενα πιο πολύ δε μου αρεσει η φυσικη, γιατί δεν ξεκινησα καθόλου καλα! Στην β γυμνασίου είχαμε μια "καθηγητρια" που ηταν πολύ.......
Όλη την ωρα καθόταν απο πανω μας σαν τον Δρακουλα και μας ρωτουσε μαθημα . Με αποτελεσμα εγω να μισησω τη φυσικη. Παίζουν ρολο και οι καθηγητες;)

ΜΘΠΠ
04.09.2011, 11:23
σε αυτό το ότι ξερουμε τι γραφουμε συμφωνω:)
Εσυ επειδη λατρευεις τη βιολογία, σου αρεσει η θετική,
εγω επειδη λατρευω τα αρχαία, μου αρεσει η θεωρτιτικη...
Είναι αναλογα με τα ενδιαφεροντα μας;):)

και εμένα μου αρέσουν πολύ τα Αρχαία:)

ranpas
04.09.2011, 11:23
ακριβως αυτο ειπα και παραπανω πριν απαντησεις!;)
γενικα και 2 ειναι ιδιες σε δυσκολια αν και εμεις συγκρινουμε;)

αλλα οποιος διαβαζει δεν εχει προβλημα;)

εγω φυσικοχημεια βιολογια και μαθηματικα τα λατευω!!:):pκαι την εκθεση!!ειμαι πολυ καλη!!:)

nikos_2008
04.09.2011, 11:26

Συμφωνω....τιποτα δεν ειναι ευκολο και τιποτα δυσκολο;)

ΜΘΠΠ
04.09.2011, 11:26

εμενα φυσικοχημεια βιολογια και μαθηματικα τα λατευω!!:):p

έχεις δίκαιο Σοφία;)

ranpas
04.09.2011, 11:27
ακριβως παιδια!!εσεις αν πατε θεωρητικη τι θα γινετε φιλολογοι η κατι αλλο;:)

νικο ελυσα την εξισωση!:cool:

nikos_2008
04.09.2011, 11:28
και εμένα μου αρέσουν πολύ τα Αρχαία:)

Συμφωνω....όποιος ξερει πολύ καλα αρχαία, ξερει και πολύ καλα νεα ελληνικά;)
Τα αρχαια δεν είναι μια ξενη γλωσσα....Ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ;)

ακριβως παιδια!!εσεις αν πατε θεωρητικη τι θα γινετε φιλολογοι η κατι αλλο;:)

νικο ελυσα την εξισωση!:cool:

Ναι...εγω μαλλον φιλολογος ή δικηγορος:)

George4never
04.09.2011, 11:29
Αυτή η θεωρία το ότι οι περισσότεροι πάνε θεωρητική δεν ισχύει. Στο σχολείο μου οι περισσότεροι πάνε θετική. Και το 90% των αγοριών πάνε θετική στο σχολείο μου ενώ θεωρητική πάνε μόνο λίγα αγόρια και αρκετά κορίτσια. Εγώ θα παω θεωρητική αλλά στο σχολείο μου είμαι από τους λίγους. Επίσης από τη θεωρητική κατεύθυνηση δεν βγαίνουν μόνο φιλόλογοι και δικηγόροι.

ΜΘΠΠ
04.09.2011, 11:29
Συμφωνω....όποιος ξερει πολύ καλα αρχαία, ξερει και πολύ καλα νεα ελληνικά;)
Τα αρχαια δεν είναι μια ξενη γλωσσα....Ειναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ;)

εγώ τα αρχαία κείμενα που είχαν τα βιβλία του γυμνασίου μπορούσα να καταλάβω το νόημα,αλλά δεν μπορούσα να τα μεταφράσω λέξη προς λέξη μέχρι να τα κάνουμε με τον καθηγητή

nikos_2008
04.09.2011, 11:32
εγώ τα αρχαία κείμενα που είχαν τα βιβλία του γυμνασίου μπορούσα να καταλάβω το νόημα,αλλά δεν μπορούσα να τα μεταφράσω λέξη προς λέξη μέχρι να τα κάνουμε με τον καθηγητή

εγω τη μεταφραση τη μαθαίνω απ εξω...Στην α γυμνασιου....οταν καναμε το πρωτο κειμενο, δεν καταλαβαινα τιποτα....τωρα, 3 χρονια μετα, οταν ανοιξα το βιβλίο και ειδα το κειμενο, καταλαβα το νοημα αμεσως:p;)

Αυτή η θεωρία το ότι οι περισσότεροι πάνε θεωρητική δεν ισχύει. Στο σχολείο μου οι περισσότεροι πάνε θετική. Και το 90% των αγοριών πάνε θετική στο σχολείο μου ενώ θεωρητική πάνε μόνο λίγα αγόρια και αρκετά κορίτσια. Εγώ θα παω θεωρητική αλλά στο σχολείο μου είμαι από τους λίγους. Επίσης από τη θεωρητική κατεύθυνηση δεν βγαίνουν μόνο φιλόλογοι και δικηγόροι.

Στο λυκειο που θα πάω....το μισο+ σχολείο πάει θεωρητικη. Ο αδεφός μου μου είπε ότι στην ταξη του μονο 6 παιδια πάνε θετικη, και ολα κοριτσια

ranpas
04.09.2011, 11:34
ο γιωργος εχει δικιο και στην ταξη μου 4 παιδια θεωρητικη μονο!;)δεν μπορω να το αρνηθω αυτο!! αλλα στην θετικη εχεις πιο πολλες επιλογες για επαγγελματα!;)στην θεωρητικη εχεις αλλα πιο πολυ φιλολογοι και δικηγοροι ειναι!:(
η τεχνολογικη εχει φυγει και εχει μπει κοινωνικες επιστημες κατι τετοιο!:cool:

γιωργο εσυ θεωρητικη σου αρεσουν τα αρχαια;

νικο εγω την μεταραση απο εξω:(δεν μπορουσα αλλιως!!!

και εσεις θα εχετε και αγνωστο κειμενο!!

George4never
04.09.2011, 11:36
Στο λυκειο που θα πάω....το μισο+ σχολείο πάει θεωρητικη. Ο αδεφός μου μου είπε ότι στην ταξη του μονο 6 παιδια πάνε θετικη, και ολα κοριτσια
Είναι ανάλογα με το σχολείο. Οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για τις προτιμήσεις των μαθητών όλης της Ελλάδας. Το δικό μας σχολείο θεωρείται πολύ των θετικών επιστημών και όχι και τόσο των θεωρητικών. Γι'αυτό σε μας οι περισσότεροι είναι παρα πολυ καλοί στα θετικά και όχι τόσο στα θεωρητικά:).
Σοφία δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω ώρες συνεχόμενες αρχαία. Δηλαδή αν μας έλεγαν τι θα προτιμούσες, να έχεις όλο μαθηματικά και τέτοια ή αρχαία γλώσσες και όλα αυτά εγώ θα διάλεγα το δεύτερο. Επίσης έχω ακούσει πως η θεωρητική είναι δύσκολη κατεύθυνση και όχι ευκολότερη από τη θετική. Στη θετική κατεύθυνση θέλει πολύ εξάσκηση και στη θεωρητική πολύ διάβασμα.

ΜΘΠΠ
04.09.2011, 11:36

έχεις δίκαιο Γιώργο.Στο σχολείο μου οι πιο πολλοί πάνε τεχνολογική και μετά θετική

nikos_2008
04.09.2011, 11:40
Είναι ανάλογα με το σχολείο. Οπότε δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα για τις προτιμήσεις των μαθητών όλης της Ελλάδας. Το δικό μας σχολείο θεωρείται πολύ των θετικών επιστημών και όχι και τόσο των θεωρητικών. Γι'αυτό σε μας οι περισσότεροι είναι παρα πολυ καλοί στα θετικά και όχι τόσο στα θεωρητικά:).
Σοφία δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνω ώρες συνεχόμενες αρχαία. Δηλαδή αν μας έλεγαν τι θα προτιμούσες, να έχεις όλο μαθηματικά και τέτοια ή αρχαία γλώσσες και όλα αυτά εγώ θα διάλεγα το δεύτερο. Επίσης έχω ακούσει πως η θεωρητική είναι δύσκολη κατεύθυνση και όχι ευκολότερη από τη θετική. Στη θετική κατεύθυνση θέλει πολύ εξάσκηση και στη θεωρητική πολύ διάβασμα.

Συμφωνώ!!
Και η θετικη θελει παρα πολύ διαβασμα. Εξαλου η εξασκηση ειναι και αυτη διαβασμα;)

ranpas
04.09.2011, 12:14
γιωργο ακριβως εγω θα διαλεγα τα μαθηματικα!!:) ειναι αναλογα την ταξητο σχολειο του καθηγητες και την κλιση των μαθητων!τα μαθηματικα φυσικοχημεια και βιολογια εξαασκση οπως ειπες δεν ειναι τιποτα το αλλο!

ΣΟΦΙΑ2000
07.09.2011, 11:53
egw 8a pao ekti dimotikou. kai apo ti mia xairomai pou 8a anoixoun ta sxoleia giati 8a xana bre8o me tous sima8ites mou kai 8a iparxi megeliteri epoikinonia ..... alla apo tin alli den 8elo giati 8a arxisoun i fasaries kai ta ma8imata :confused:

anestis375
07.09.2011, 12:49
γεια σας παιδια!!

σε πεντε μερες ανοιγουν τα σχολεια και ειμαι και :) και :(

απο την μια θελω να ανοιξουν γιατι κουραζομαι πολυ να μπαινω 10 ωρες στο ιντερνετ..εχω και μυωπια και δεν κανει καλο..αλλα μου αρεσει τρελα το φαρμεραμα οποτε..

απο την αλλη οσο σκεφτομαι το βουνο απο ασκησεις και προβληματα που μας περιμενουν λεω να μην ανοιξουν ποτε..

ειμαι καλος μαθητης,μ.ο. 19 7/13,απουσιολογος και παραστατης στην σημαια..
οριστε αναλυτικα οι βαθμοι μου:
α΄τριμηνο:19 5/13
β΄τριμηνο:19 12/13
γ΄τριμηνο:19 12/13
εξετασεις:19 1/9
γενικος μ.ο.:19 10/13

αντε να δουμε τι θα γινει με την β γυμνασιου:)

GEORGE45
07.09.2011, 12:58
ειμαι ο θοδωρης και θα παο πρωτη γυμνασιου .....βοηθεια......:eek: αλλα απο την αλλη χαιρομαι που θα βρω νεες παρεες:D

Αξιολογήστε το αγρόκτημά μου! (http://www.farmeramafans.net/gr?ID=2201970&N=THEODORE1999)

επιπεδο φ. 64
επιπεδο ν. 13

kaloudi1
07.09.2011, 13:05
a dn eine tpt eyw ta perasa k 3erw mhn anhseixeis apla pistepse ston eayto soy.........!!!!!!!!!

eyw 9a paw deytera gymnasioy........!!!!!!!!!!!!!!!:cool::cool::D:D:) :):o:o:rolleyes::rolleyes:;);):p:p

-delfinaki-
07.09.2011, 14:16
σοφια2000 σου εξηγησαμε πολλες φορες οτι πρεπει να αφαιρεσεις την υπογραφη σου. αναγκαστικα θα παιρνεις καρτες.

GEORGE45
07.09.2011, 16:28
a dn eine tpt eyw ta perasa k 3erw mhn anhseixeis apla pistepse ston eayto soy.........!!!!!!!!!

eyw 9a paw deytera gymnasioy........!!!!!!!!!!!!!!!:cool::cool::D:D:) :):o:o:rolleyes::rolleyes:;);):p:p

ok tora hsyxasa eyxaristo

EvieK13
08.09.2011, 19:18
Ο ΔΕΚΑΛΟΓΟΣ ΤΟΥ <<ΚΑΛΟΥ>> ΜΑΘΗΤΗ
1.Ο μαθητης δεν κανει σκονακια, κραταει σημειωσεις.
2.Ο μαθητης δεν ζωγραφιζει την ωρα της παραδοσης εκφραζει τις καλλιτεχνικες του ανησυχιες.
3.Ο μαθητης δεν κανει κοπανα, ξεκουραζεται για να ειναι πιο φρεσκος την επομενη φορα.
4.Ο μαθητης δεν αργει επειδη παρακοιμηθηκε αλλα επειδη ηθελε να ειναι πιο προσεκτικοσ την ωρα της παραδοσης
5.Ο μαθητης δεν παει αδιαβαστος απλως "νομιζε οτι τα ηξερε".
6.Ο μαθητης δεν κοιταει τους τοιχους χωρις λογο, αλλα πιστευει πως εχουν υπεροχο χρωμα(!)
7.Ο μαθητης δεν βαριεται απλως τα ξερει και δεν χρειαζεται να παρακολουθησει.
8.Ο μαθητης δεν κοιμαται στο μαθημα, προσπαθει να ξεκουραστει απο την γυμναστικη.
9.Ο μαθητης δεν γελαει επειδη κατι του ειπε ο συμ/της του αλλα γιατι "κατι θυμηθηκε"
10.Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ!
:D:D:D:D:D:D

annaladygaga
08.09.2011, 20:21
egw 8a pao ekti dimotikou. kai apo ti mia xairomai pou 8a anoixoun ta sxoleia giati 8a xana bre8o me tous sima8ites mou kai 8a iparxi megeliteri epoikinonia ..... alla apo tin alli den 8elo giati 8a arxisoun i fasaries kai ta ma8imata :confused:

συμφωνω!!!

frapetaki
09.09.2011, 14:02
βρε παιδια εγω τι να πω που θα παω 2 γυμνασιου?

ΣοφιαΑριδακη
09.09.2011, 14:18
den mou les diskoli einai i ekti:confused:

elenoumpini
09.09.2011, 14:23
λοιπον..ας πω κ εγω δυο πραγματακια :)
θα παω α΄λυκειου και εχω τεραστια αγωνια καθως θα ειναι κατι τελειως διαφορετικο!
επισης επειδη το λυκειο ειναι μακρια θα πρεπει καθε πρωι να πηγαινω με το λεωφορειο!
το θετικο ειναι οτι θα μαι με τους συμμαθητες μου αλλα θα γνωρισω και νεα ατομα :)
και αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αρχιζει μια σχολικη χρονια γεματη προβληματα και χωρις βιβλια..

rafahlia091
09.09.2011, 15:14
geia sas egw fetos tha paw gia ekth!!..de nomizw oti einai dhskolh xrwnia auth.. giati sthn ekth tha kanoume peripou ta idia pragmata pou kaname sthn pempth!!opote den anxonomai katholou fetos!!! THA EINAI OLA POLY EUKOLA!!:D:)

den mou les diskoli einai i ekti:confused:
mhn anxonaisai sofia eukolh einai h ekth diokse to stres!!:cool::D

ΣΟΦΙΑ2000
10.09.2011, 13:50
elpizo na einai eukoli giati apo ti akousa mexri ton ianouario den 8a exoume bibleia:rolleyes:

aristea_2000
10.09.2011, 14:01
καλά τώρα απ'το γυμνάσιο στο λύκειο
δεν αλλάζουν κ πολλά πράγματα
αλλά από δημοτικό σε γυμνάσιο αλλάζουν πιο πολλά!!!

farmks
10.09.2011, 14:04
8a pav 1 gymnasiou den 3erv pvs8a einaipisteyv vrea
pantos fetos to kalokairi perase pl grhgora:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

-TSwimmer5123-
10.09.2011, 15:03
γεια σας με λενε αντωνη και θα παω 6ή δημοτικου.ειμαι πολυ καλος μαθητης απο τους πρωτους και μενω στο ηρακλειο αττικης.τοσα χρονια δεν ειχα προβλημα με τουσ δασκαλους αλλα περυσι ειχα μια ολιγων κακια δασκαλα.ευχομαι για ολους το 2012 να ειναι η καλυτερη χρονια για οσους θα πανε σχολειο ή πανεπιστημιο ή αυτοι που εχουν τελειωσει τις σπουδες και θα πανε ξανα στις δουλιες τους!!!!:d

2 μερες μεχρι τα σχολεια,καλη επιτυχια!

gago09
10.09.2011, 21:26
εγω θα παω τωρα 6η δημοτικου και ειμαι πολυ αγχομενος για το γυμνασιο. καλη τυχη και καλη σχολικη χρονια σε ολους

αξιολογιστε το λιβαδι μου με ενα τεσσερακι:
http://fa-usr-strg.bpcdn.net/gp/2/71/1/27104274_1314276042.jpg

ΣΟΦΙΑ2000
11.09.2011, 11:20
kai ego poio poli gia to gimnasio :o

mpapail
11.09.2011, 11:43
αντε να ξεκινησει αυτο το σχολειο,φετος πιστευω θα ειναι η καλυτερη σχολικη χρονια
1ον)θα γινω σημαιοφορος
2ον)θα δω τους συμμαθητες μου
και
δεν θα μου φανει καθολου βαρετο το μαθημα γιατι εκανα επαναληψεις απ'τον ιουλιο(τον ιουλιο με κεφαλαια το εγραψα)
θα παω 6η δημοτικου

sssoty
12.09.2011, 13:50
εγω θα παω πρωτη γυμνασιου.δεν αγχωνομαι και πολυ για τα μαθηματα...αλλα αυτο που με αγχωνει ειναι οτι μπορει να μην ειμαι στο ιδιο τμημα με τις φιλες μου...

Nnikostarss
12.09.2011, 14:00
γειά σας :)
θα πάω 2α γυμνασίου :)

panagiotak1999
15.09.2011, 21:05
εγω φετος πηγαινω 1η γυμνασιου.ολο το καλοκαιρι,δεν ειχα καθολου ανχος,αλλα με το που πατησα στο προαυλιο το ποδι μου ειδα τον ουρανο και τ΄αστρα!δεν εβλεπα κανενα παιδι απο το σχολειο μου και εκανα ολο βολτες μπας και τους δω.ξαφνικα,να ενα κοριτσι απο την ταξη μου!πηγα μαζι της και μετα απο λιγο ηρθαν και οι υπολοιπες φιλες μου!μετα την πρωτη μερα το αγχος ειχε φυγει.τελικα,πιστευω οτι θα περασω ωραια στο γυμνασιο!:)

gelaki
20.09.2011, 15:33
εγω παω φετος δευτερα :):cool:! η πρωτη ηταν πολυ ευκολη την περασα με οχι παραπανω απο 15 λεπτα διαβασμα για ολα με 19και 12/13:D:D αχχχ ομως οσο σκευτομαι τι περασα στην πρωτη με τα τμηματα :(:(.............ουυυυυυυυυυυφ ειχα αλαξει 3-4 λογο ενος λαθους που ειχε γινει με τα προγραμματα:eek::eek:. πανω που συνηθιζα αλλαζα τμημα :eek:.....στο τελος ομως πηγα εκει που ηθελα απο την αρχη :):)!!! δεν ανυσηχω καθολου για φετος :)ολα ειναι πολυ καλα ,βεβαια με τα ανυπαρκτα βιβλια:D:D ειναι καπως ...:o:cool: καλη επιτυχεια σε ολους τους μαθητες αλλα και σε αυτους που δεν ειναι πια !!!!!!!:D:D:):)

Lizy2001
02.10.2011, 13:20
lipon emena m aresoun genika ta mathimata den simpauo kai poli ta mathimatika giati me problimatizoun merikes fores a ke pao pemti dim.

nikos_2008
02.10.2011, 13:36
lipon emena m aresoun genika ta mathimata den simpauo kai poli ta mathimatika giati me problimatizoun merikes fores a ke pao pemti dim.

Η 5η Δημοτικού δεν είναι τίποτα μπροστά στο Λύκειο:rolleyes:

ranpas
11.10.2011, 10:07
τα τελευταια χρονια,το εκπαιδευτικο συστημα εχει καταστρεψει παρα πολλους! ειναι γεγονος οτι σημερα οι καθηγητες και δασκαλοι δεν δινουν ιδιεταιρη βαση την εκμαθηση των παιδιων δεν ενδιαφερονται και μερικοι χρησιμοποιουν την λεκτικη βια και ως εκ τουτου τα παιδια νιωθουν μειονεκτικα και γινονται παθητικοι δεκτες!ομως αυτο θα συνεχιστει για πολυ ακομα;πρεπει οι μαθητες να φοβουνται να πηγαινουν σχολειο να νιωθουν μειονεκτικα και οι καθηγητες να τους ενοχλουν μειονοντας τα;μηπως πρεπει να γινουν καποιες αλλαγες; αν ναι τι προτεινετε ποια ειναι τα προβληματα σας;
εχετε καποια αναλογη εμπειρια;

υγ:θελω να ακουσω και την γνωμη των μεγαλυτερων!

-jessica_spinos-
11.10.2011, 10:57
ομως αυτο θα συνεχιστει για πολυ ακομα;πρεπει οι μαθητες να φοβουνται να πηγαινουν σχολειο να νιωθουν μειονεκτικα και οι καθηγητες να τους ενοχλουν μειονοντας τα;μηπως πρεπει να γινουν καποιες αλλαγες; αν ναι τι προτεινετε ποια ειναι τα προβληματα σας;
Yποτίθεται ότι έχει καταρριφθεί το μοντέλο του καθηγητή-αυθεντία, μιάς και η γνώση δεν χαρακτηρίζεται από πεπερασμένο, δηλαδή βασικό στοιχείο της είναι πως δεν τελειώνει ποτέ και δεν μπορεί να κατακτηθεί στο σύνολό της, κοινώς δεν υπάρχουν πιά "πανεπιστήμονες" όπως συνέβαινε στην αρχαιότητα εως και το μεσαίωνα. Το σχολικό μάθημα θα έπρεπε να έχει ως επίκεντρο το μαθητή και την ολόπλευρη ανάπτυξή του, κάτι που προφανώς δε συμβαίνει, γιατί και ο θεσμός του σχολείου "υπολειτουργεί" όπως και καθετί άλλο στην Ελλάδα! Είναι όλα θέμα νοοτροπίας, κανένας δεν τους ελέγχει και δρουν ανεξέλεγκτα. Αν ένας καθηγητής "μειώσει" έναν μαθητή κι εκείνος του ζητήσει το λόγο, ο μαθητής θα είναι εκείνος στον οποίον θα επιρριφθούν οι ευθύνες τελικά κι, επίσης, θα στοχοποιηθεί από τους καθηγητές του. Κι εκείνοι ως ένα είδος "κλίκας" συμπεριφέρονται κάποιες φορές, υπερασπίζοντας ο ένας τον άλλο γιατί νωρίς συνειδητοποίησαν πως θα ήταν περισσότερο ευάλωτοι μόνοι τους. Για να τη διεκδίκηση των δικαιωμάτων μας υπάρχουν τα μαθητικά συμβούλια. Ίσως πρέπει να πάθουμε πολλά ως μαθητές για να μάθουμε να μην ψηφίζουμε τους "κουλ" και τους "ωραίους"!

ranpas
11.10.2011, 11:14
εγω παλι πιστευω πως ολα τα σχολεια της ελλαδος πρεπει να δρασουμε αμεσα!
προσωπικα εχω ηδη μια εμπειρεια απο το μαθηματικο στο γυμνασιο!φετος ευτυχως ειναι ολα μια χαρουλα!
οσο για τα μαθηματικα συβουλια δεν ψηφιζουμε με κριτηριο ικανοτητες αλλα με κατι αλλο το ποιο ειναι λαθος!

-jessica_spinos-
12.10.2011, 12:39
εγω παλι πιστευω πως ολα τα σχολεια της ελλαδος πρεπει να δρασουμε αμεσα!

Και πώς λες να γίνει αυτό πέρα από το να συσπειρωθούν μέσω των 15αμελών??

tania11
15.10.2011, 15:01
Eμεις εχουμε πολλες εληψεις βιβλιων εσεις??:(

Γεωργια12
15.10.2011, 17:44
γεια σας !
και εμας λυπουν αρκετα βιβλια και να φανταστητε εχουν στειλει το βιβλιο που θα χρειαστουμε αφου τελειωσουμε την ιλιαδα και δεν εχουν στειλει την ιλιαδα !

tania11
15.10.2011, 19:35
γεια σας !
και εμας λυπουν αρκετα βιβλια και να φανταστητε εχουν στειλει το βιβλιο που θα χρειαστουμε αφου τελειωσουμε την ιλιαδα και δεν εχουν στειλει την ιλιαδα !
Τι ταξη πας???:o

-Ορέστης-
24.10.2011, 10:59
Καλημερα σας!!! :)

Σε εμας τα βιβλια ηρθαν απο την πρωτη μερα!!! Δεν εχουμε κανενα παραπονο!!! ;) Μονο της ιστοριας μας λειπει αλλα δεν πειραζει. ;) Γενικα,φετος η παιδεια εχει γινει ενα μπαχαλο!!! :( Αυτα απο εμενα... :) Καλη συνεχεια σε ολους!!!

ria7!
08.01.2012, 18:32
εμεις παλι......!τα βιβλια αργησαν πολυ!

leka170
29.01.2012, 18:18

:(:cool:χαλαρα

-Ορέστης-
01.02.2012, 08:21
Καλημερα! :) Σημερα, ο δημος αποφασισε να μην παμε σχολειο γιατι κανει κρυο! :D Και ετσι, βρισκομαι εδω! :p

Sofoula55
13.04.2012, 16:43
Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ κοπάνα στα 9 χρόνια που πήγα σχολείο και είμαι σίγουρος πως δεν θα κάνω ποτέ. Ούτε σκονάκι έκανα ούτε τον δύσκολο μαθητή ο οποίος ταλαιπωρούσε τους καθηγητές. Αυτά δεν τα λέω όμως για να κάνω το καλό παιδί, αλλά απλώς αναφέρω οτι και χωρίς αυτά περνούσα φυσιολογικά στο σχολείο. Μπορεί να μην ήμουν αυτός που έκανε τις πλάκες και όλοι γελούσανε στο μάθημα, όμως ευχαριστήθηκα κάνοντας πλάκα στο διάλειμμα, όχι βέβαια πλάκα που θα έφερνε καμιά καταστροφή στο σχολείο ή να με οδηγήσει σε αποβολή, απλά αστειάκια με φίλους.
Εγώ θεωρώ πως εκείνοι που κάνουν τη λεγόμενη "φασαρία" του δημοτικού, την "πλάκα" του γυμνασίου και τον "χαβαλέ" του λυκείου το κάνουν επειδή θέλουν να γίνουν διάσημοι στο σχολείο ως εκείνοι που κάνουν αστεία στη τάξη και όλοι γελάνε μαζί τους. Μπορεί βέβαια να το κάνουν επειδή δεν τους ενδιαφέρει το μάθημα, όμως ένα παιδί που κάνει τέτοια σε μεγαλύτερες τάξεις όπως αυτές του γυμνασίου και του λυκείου είχε αρχίσει ήδη από το δημοτικό να έχει τέτοιες προθέσεις. Δηλαδή,μετά την άτακτη συμπεριφορά που είχε ένα παιδί σε μικρή ηλικία(με σκοπό να αποκτήσει φίλους, φήμη και δύναμη) προέκυψε σε μεγαλύτερη ηλικία να σημαίνει η συμπεριφορά του, απλή αδιαφορία για το μάθημα και γενικότερα για το σχολείο. Ίσως τα παιδιά αυτά να μην αντιλαμβάνονται πως σε κάτι τέτοιες ανώριμες συμπεριφορές στο σχολείο ωφείλεται η καταστροφή μιας ολόκληρης χώρας..γιατί αν το σκεφτείτε, μια αδιαφορία για το σχολείο προκαλεί αδιαφορία για να μάθει κανείς για τη ζωή και έτσι όλη η κοινωνία έχει άσχημο παρόν και μέλλον.
Όμως σίγουρα αυτά που γράφω είναι πολύ μακρινά. Δεν λέω να είμαστε όλοι αγγελάκια στη τάξη κάτι τέτοιο δεν γίνεται. Άλλωστε πρέπει να δεχόμαστε το διαφορετικό δεν είμαστε όλοι οι ίδιοι. Επίσης, δεν θα μπορούσα να φανταστώ μια τάξη η οποία θα ήταν στην κυριολεξία τάξη. Μια τάξη δηλαδή όπου θα άκουγαν όλοι προσεχτικά και προσηλωμένοι το μάθημα χωρίς την παραμικρή πλακίτσα, έτσι για να ομορφύνει το κλίμα μιας ψυχρής τάξης που απαιτεί μόνο και μόνο συγκέντρωση. Την ψυχρότητα και την απαγόρευση του γέλιου δεν νομίζω οτι την αντέχουν πολλοί από εμάς, μέσα τους και εγώ.
Αυτό που θυμούνται οι περισσότεροι από το σχολείο και αναπολούν τα παλιά, είναι η χαρά που τους έδωσε και όχι τα μαλώματα των καθηγητών ή το πολύ άγχος και το διάβασμα που πρέπει να ρίξουν(:

συμφωνω μαζι σου απολυτοτατα! εγω παω εκτη. τα γυμνασιολυκειακα προβληματα δεν τα ξερω και δεν καιγομαι να τα γνωρισω, αλλα πρεπει. :( στην ταξη μου υπαρχουν καποια παιδια, που πιστευουν οτι αμα γινουν καραγκιοζηδες, θα πετυχουν κατι ιδιαιτερο, αλλα θεωρω οτι κανουν λαθος.
δεν ειμαι ιδιαιτερα δημοφιλης σαν παιδι με πλακες, αλλα περναω μια χαρα στο σχολειο, εστω και χωρις φαρσες. εχω κανει πιστευω καλη εντυπωση στους δασκαλους και δε θελω να τη χαλασω. Δειτε το και ετσι: ποιος ειναι πιο <<καλος>>; ενας που κανει συνεχεια φασαρια, τον συμπαθουν μονο μερικα παιδια και οταν μεγαλωσει ( βλ. γυμνασιο-λυκειο) θα τα βρει μπαστουνια, ή καποιος που εχει καλη εικονα απο την αρχη του σχολειου, προσπαθεικαι τα καταφερνει δικαια, μονος του και οχι με τη βοηθεια απο τα σκονακια. οταν παω γυμνασιο θα κανω κοπανα μονο οταν το πιστευω και για να μη θεωρηθω <<περιεργη>> απο τους υπολοιπους. Συμφωνειτε μαζι μου; οποιος συμφωνει, ας μου το πει. σε παραθεση.

Iwanna1999
14.04.2012, 12:42
(synfono apolhta mazi soy):)

:rolleyes:

-snorkel-
14.04.2012, 13:25
tasos_xar96 αρχίσαμε τα παιχνιδάκια;

Sofoula55
15.04.2012, 07:12
ΤΟ ΞΕΡΩ, ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Το δημοτικο ειναι πολυ καλυτερο, και εγω του χρονου θα παω γυμνασιο και δε θελω σε καμια περιπτωση.:(
Μερικα παιδια χαιρονται, αλλα εγω δεν καταλαβαινω γιατι, αφου ολοι λενε οτι στο γυμνασιο αρχιζουν οι εξετασεις, και τα δυσκολα. και μπλα μπλα μπλα.
:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Sofoula55
15.04.2012, 07:27

εγω παλι συμφωνω με τη Σοφια. εμενα απο τωρα μου αρεσουν τα μαθηματα της θετικης, αλλα ειναι πολυ νωρις για να αποφασιζωω τετοια. Παω εκτη.

Sofoula55
15.04.2012, 07:31
τα τελευταια χρονια,το εκπαιδευτικο συστημα εχει καταστρεψει παρα πολλους! ειναι γεγονος οτι σημερα οι καθηγητες και δασκαλοι δεν δινουν ιδιεταιρη βαση την εκμαθηση των παιδιων δεν ενδιαφερονται και μερικοι χρησιμοποιουν την λεκτικη βια και ως εκ τουτου τα παιδια νιωθουν μειονεκτικα και γινονται παθητικοι δεκτες!ομως αυτο θα συνεχιστει για πολυ ακομα;πρεπει οι μαθητες να φοβουνται να πηγαινουν σχολειο να νιωθουν μειονεκτικα και οι καθηγητες να τους ενοχλουν μειονοντας τα;μηπως πρεπει να γινουν καποιες αλλαγες; αν ναι τι προτεινετε ποια ειναι τα προβληματα σας;
εχετε καποια αναλογη εμπειρια;

υγ:θελω να ακουσω και την γνωμη των μεγαλυτερων!

δεν ξερω αν εννοεις γυμνασιο ή λυκειο, αλλα εγω μεχρι στιγμης τετοιους δεν εχω γνωρισει. Φετος ειχαμε ενα δασκαλο καταπληκτικο που τον εχουν συμπαθησει ολοι.

nikos_2008
15.04.2012, 09:49
εγω παλι συμφωνω με τη Σοφια. εμενα απο τωρα μου αρεσουν τα μαθηματα της θετικης, αλλα ειναι πολυ νωρις για να αποφασιζωω τετοια. Παω εκτη.

Μέχρι να πας Λύκειο, θα αλλάξεις πολλές φορές γνώμη! Εγώ στο Λύκειο πήγα, με την ιδέα ότι θα επιλέξω Θεωριτική Κατεύθυνση, ενώ τώρα έχω αλλάξει γνώμη και θα επιλέξω Θετική! Και είναι πολύ νωρίς να κρίνεις από τώρα τα μαθήματα! Τη σωστή κρίση θα την έχεις όταν τελειώσεις την Α' Λυκείου και θα κλιθείς να επιλέξεις Κατεύθυνση!

Sofoula55
17.04.2012, 11:31
Μέχρι να πας Λύκειο, θα αλλάξεις πολλές φορές γνώμη! Εγώ στο Λύκειο πήγα, με την ιδέα ότι θα επιλέξω Θεωριτική Κατεύθυνση, ενώ τώρα έχω αλλάξει γνώμη και θα επιλέξω Θετική! Και είναι πολύ νωρίς να κρίνεις από τώρα τα μαθήματα! Τη σωστή κρίση θα την έχεις όταν τελειώσεις την Α' Λυκείου και θα κλιθείς να επιλέξεις Κατεύθυνση!
πιθανον. εμενα παντως αυτα μου αρεσουν. μπορει να εχεις δικιο.

ranpas
17.04.2012, 14:43
εννοω γενικα σε ολην την σχολικη σου πορεια(εγω παω λυκειο για αυτο το λεω) ..δυστυχως σε καθε σχολειο υπαρχουν καλοι και κακοι αλλοι δεν ενδιαφερονται και αλλοι ενδιαφερονται .προσωπικα την καλυτερα δασκαλα την ειχα στο δημοτικο α και β ταξη που εδινε τα παντα για να μας μαθει ορθογραφια και αυτο με εχει βοηθησει πολυ στις εκθεσεις και δεν χρησιμοποιω greeklsih η αλλιως συντομογραφιες συντακτικου χαρακτηρα που εχουν αποτερο σκοπο να κατασρεψουν την γλωσσα μας ...
ομως εχω συναντησει καιμ καθηγητες που μονο μαθημα δεν κανουν ..τι να πω ..
οσο για την κατευνθηση συμφωνω ...κι εγω αλλαξα απο θετικη θα παω θεωρητικη!

Sofoula55
17.04.2012, 16:28
εννοω γενικα σε ολην την σχολικη σου πορεια(εγω παω λυκειο για αυτο το λεω) ..δυστυχως σε καθε σχολειο υπαρχουν καλοι και κακοι αλλοι δεν ενδιαφερονται και αλλοι ενδιαφερονται .προσωπικα την καλυτερα δασκαλα την ειχα στο δημοτικο α και β ταξη που εδινε τα παντα για να μας μαθει ορθογραφια και αυτο με εχει βοηθησει πολυ στις εκθεσεις και δεν χρησιμοποιω greeklsih η αλλιως συντομογραφιες συντακτικου χαρακτηρα που εχουν αποτερο σκοπο να κατασρεψουν την γλωσσα μας ...
ομως εχω συναντησει καιμ καθηγητες που μονο μαθημα δεν κανουν ..τι να πω ..
οσο για την κατευνθηση συμφωνω ...κι εγω αλλαξα απο θετικη θα παω θεωρητικη!
μπορει να εχεις δικιο, αλλα εγω οταν σκεφτομαι, εστω και χωρις να ξερω απ ' αυτα, τα μαθηματα που κανω απο τωρα και ειναι της θεωρητικης... βαριεμαι...για να μην πω τιποτα χειροτερο.

nikos_2008
17.04.2012, 16:50
μπορει να εχεις δικιο, αλλα εγω οταν σκεφτομαι, εστω και χωρις να ξερω απ ' αυτα, τα μαθηματα που κανω απο τωρα και ειναι της θεωρητικης... βαριεμαι...για να μην πω τιποτα χειροτερο.

Αφού πας δημοτικό, τα μόνα μαθήματα της Θεωριτική που κάνεις είναι η Γλώσσα (Έκθεση δηλαδή που τη δίνουν και οι 3 κατευθύνσεις) και η Ιστορία! Στο Γυμνάσιο/Λύκειο θα κάνεις και Αρχαία και Λογοτεχνία και αν επιλέξεις και Θεωρητική θα κάνεις και Λατινικά! Γι αυτό σου λέω, μην κρίνει από τώρα τα μαθήματα!

Sofoula55
18.04.2012, 18:43
Αφού πας δημοτικό, τα μόνα μαθήματα της Θεωριτική που κάνεις είναι η Γλώσσα (Έκθεση δηλαδή που τη δίνουν και οι 3 κατευθύνσεις) και η Ιστορία! Στο Γυμνάσιο/Λύκειο θα κάνεις και Αρχαία και Λογοτεχνία και αν επιλέξεις και Θεωρητική θα κάνεις και Λατινικά! Γι αυτό σου λέω, μην κρίνει από τώρα τα μαθήματα!
ενταξει. ωραια τα αρχαια;