PDA

View Full Version : Απροσάρμοστοι σπόροι

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

demon071998
18.08.2011, 15:15
ωραιο θεαμα η φωτο σου μεγαλε προεδρε! μαζευε γιατι αν αγορασει εκεινος ο τυπας το παιχνιδι δεν ξερουμε τι θα σκαρφιστει να μας βαλει σε αποστολες:D:p μετα θα αναπολουμε τις καλες φαρμεραμα μερες που αντι να τις εκτιμησουμε γκρινιαζαμε:p

Νικο με επιρεασες και μαλλον θα το ξαναρχισω το σπορ
Ανεστη δεν εχει σημασια ο αριθμος των σελιδων αλλα το τι λεμε μεσα σ' αυτες

anestis375
18.08.2011, 15:29
Οκ Τασο και νικο!!απλως το ανακοινωσα....:)
παιδια αλλαξα υπογραφη..τωρα λεει:Aprosarmosto Sporaki
γιατι ειμαι ακομα στην ακαδημια..δεν εχω γινει κανονικος απροσαρμοστος σπορος;)
εgω εχω 5 κουρεια λαγων και ετσι καθε μερα παιρνω 5 μαλλια αγκυρας
http://img402.imageshack.us/img402/7881/hrthjrtjh.jpg
α εχω ετοιμο τον ταρανδο..παω να τον μαζεψω και ερχομαι;)

lazos95
18.08.2011, 15:33
Καλησπερα σε όλες και σε όλους.:)

Τελικά την πάτησα και εγώ όπως και ο Τάσος με τα μαλλιά και τα αυγά και τώρα παλεύω να τελειώσω τις αποστολες (η ετήσια αγορα μου έχει μείνει ακόμα εχω κολλήσει στα αυγά και στα μαλλια:() για να παρω κανένα αστεράκι για το δέντρο:rolleyes: (το οποίο είναι έτσι αυτήν την στιγμή)
http://img16.imageshack.us/img16/8852/53404857.jpg
Γιάννη να σου ζήσουν τα γλυκούλια γατάκια σου είναι απλά υπέροχα!!!:):o

anestis375
18.08.2011, 15:42
Γεια σου Λαζαρε!!και εσυ καλατα πας...
εγω εχω λιγους ποντους δεντρου σε σχεση με σας..κοιτα το δικο μου δεντρο:
http://img269.imageshack.us/img269/9579/jygjg.jpg

σπορακια μου σας αφηνω..
θα ερθω αργοτερα;)

buenakias
18.08.2011, 15:43
Κούτσα-κούτσα, πάει να ισορροπήσει η λαϊκή. Απ΄το πρωί οι προσφορές στις ντομάτες και στις φράουλες ξεμαύρισαν . Θα δείξει για πόσο βέβαια.....

http://img820.imageshack.us/img820/3609/laiki.jpg

Το μόνο σίγουρο παιδιά με τις μαρμελάδες και τα ψωμιά είναι ένα.
Ότι με μια κίνηση της εταιρίας για την περαιτέρω αξιοποίησή τους (π.χ. αποστολές) θα επηρεάζονται αυτόματα οι μισές κατηγορίες της λαϊκής, από φυτά και προϊόντα (π.χ μήλα, αυγά) μέχρι ζώα και τροφές που χρειάζονται για τα εργαστήρια !!! :eek:

Ζαλίστηκα :rolleyes:

demon071998
18.08.2011, 15:44
Λαζαρε καλο το δεντρακι σου, στο αριστερο κλαδι η προτελευταια ρουνα ειναι πολυ καλη! αν μαζεψεις αστερια σου προτεινω να την ανοιξεις;)

Σπυρο καλα κανω λοιπον και κραταω στην καβατζα τα αυγουλακια μου

lazos95
18.08.2011, 15:56
Λες Τάσο?? Μμμμ δεν ξέρω ακόμα:confused:
Αυτό που με προβληματίζει σε αυτήν την ρούνα είναι το επίπεδο που έχουν οι γειτονές μου;)Να φανταστείς ο τελευταίος είναι στο 58ο και ο προτελευταίος είναι στο 73o οπως μπορείς να δεις μετα αρχίζει μεγαλη ανηφόρα:eek:;).
http://img31.imageshack.us/img31/5237/40288933.jpg
Για τους 3 πρώτους ούτε συζήτηση,είναι στο (83ο 81ο και 80ο):eek:
Αρα είμαι σε δίλημμα:confused:

demon071998
18.08.2011, 16:01
Λαζαρε το οτι ειναι σε μεγαλα επιπεδα σημαινει οτι ειναι εργατικοι αρα αναβαινουν! θα σε χαλαγε δηλαδη απο τις ανοδους +50% επιπλεον πε? εσυ ξερεις ομως, εγω απλα τη γνωμη μου ειπα

lazos95
18.08.2011, 16:07
Οχι βρε καλά έκανες και σου λεω και εγώ την γνωμη μου:)επίσης το ότι είναι σε μεγάλο επίπεδο καταλαβαίνεις Τάσο πόσο καιρό θα κάνουν για να ανέβουν επίπεδο με τα εκατομμύρια Π.Ε που χρειάζονται;).Το καλό είναι πως είναι εργατικοί:rolleyes: Είμαι στην μέση εδω 50-50 δεν ξέρω τι να κάνω:confused: Μάλλον θα προτιμήσω την ρούνα που δίνει 20% πιθανότητες στις εκτροφές και μετα την ρούνα με τους +50% Π.Ε από τους γείτονες:cool:

Καλό απόγευμα σε όλες και σε όλους και καλές σοδιες!!!:o

αγροτης1980
18.08.2011, 16:09
efxaristo gia tin simvouli ;)
ala panta iper kaliptete i zitisi
15 mou exoun zitisi 4 ekane;) skotomos ginete pios tha proto pari[/quote]

Πραγματικα χαιρομαι πολυ. Δεν ξερω που ζεις, παντως εμεις εδω κατω εχουμε γεμισει με αδεσποτα και τα ποναει η ψυχη μου.
Γι' αυτο και μονο στο ειπα. Για να μη βρεθουν στο δρομο!

serelis
18.08.2011, 16:45
Πραγματικα χαιρομαι πολυ. Δεν ξερω που ζεις, παντως εμεις εδω κατω εχουμε γεμισει με αδεσποτα και τα ποναει η ψυχη μου.
Γι' αυτο και μονο στο ειπα. Για να μη βρεθουν στο δρομο!

den ksero an katalaves den milame gia keramidigata milame gia arxontisa me ta opa tis, ta mpania tis, ta lousa tis, to vivliario igias tis ine pio enimeromeno apo to dikomou pou doulevo kentriki evia mes ton tourismo me ena karo elenxous ;)

elpizo na se kalipsa an den pistevis des tis foto
xali ginomaste na kimithi:D:D

demon071998
18.08.2011, 16:50
Γιαννη η γατα πως τα παει με τα σκυλια σου? τα καναρινια σου τα γλυκοκοιταζει?

george-eyh
18.08.2011, 18:26
καλησπερα σποροι.ειχα καιρο να γραψω αλλα διαβαζα ολα τα ποστς.προεδρε να σου ζησουν.το εργο παει να γινει φιορινι-φιορινι-φιορινι για τα παντα.

L1sy
18.08.2011, 19:03
Καλησπερα σε ολους... ομορφη μερα σημερα :p χαρες η εταιρεια τροπαια , μπραμπια ποιος τη χαρη της... εδωσε και σε μας το κατι τις μας μια χαρα...
Η σημερινη κουβεντουλα εδω ειναι τα κατοικιδια μας :D Θανο εχω και εγω εναν Μπιζου :p
το μικρο μου ειναι σχεδον 8 μηνων και 2 κιλα σιγουρα πιο μικρος απο την δικια σου Μπιζου :D

http://i180.photobucket.com/albums/x235/piporel/Bijou-pass.jpg

dias19751
18.08.2011, 19:38
Καλησπέρα στα μικρά και στα μεγάλα σπόρια!!!!

Φιρί φιρί το πάτε να τρέχουμε να αγοράζουμε σκυλάκια και γατάκια καλοκαιριάτικα:p. Πανέμορφα όλα.

Τάσο αγοράζοντας μερικά καρβέλια από τη λαϊκή και δίνοντας 5 την ημέρα μπορείς να ανέβεις εύκολα το πρώτο επίπεδο.
Το θέμα είναι μετά τι κάνουμε....
Δεν θέλω να φανώ γκαντέμης αλλά αυτό θα κάνει η εταιρεία.
Θα βάλει τα προϊόντα φούρνου/μαρμελάδικου σε αποστολές.
Και μετά θα τρέχουμε να ψάχνουμε αλάτια-ζάχαρες-φράουλες-αυγά κλπ, κλπ.

Πολύ σωστός ο αντιπρόεδρος και στα δύο που είπε.
Έχω εφοδιαστεί και εγώ με καμιά 500αρια ψωμάκια με τιμές γύρω στα 800 με 850 χ.τ από την λαϊκή και παραδίδω 5 κάθε μέρα. Βέβαια τα "δύσκολα" τώρα ξεκίνησαν που μπήκα 2ο επίπεδο. Και επειδή δεν είμαι διατεθειμένος να δίνω τα λίγα αυγά που έχω για συνταγές θα συνεχίσω να δίνω 5 ψωμάκια την ημέρα(ας ελπίσουμε ότι κάποια στιγμή θα γίνει αύξηση αυτού του ορίου και θα μπορούμε να παραδίδουμε καμιά 10αρια)
Τώρα που το σκέφτομαι αν δίνω μόνο ψωμάκια χωρίς να φτιάχνω εγώ προϊόντα τότε θα ανέβω στο τρίτο επίπεδο σε 3 μήνες δηλαδή τέλη Νοεμβρίου :D. Δεν είναι κακό όμως γιατί θα έχει κρύο και δε θα καίγομαι στον φούρνο μου να φτιάχνω τις δύσκολες σφολιάτες του επαγγελματία φούρναρη :rolleyes::p.
Αν γίνουν αποστολές με τα προϊόντα των επαγγελμάτων, τότε τα επικίνδυνα θα είναι οι ζύμες και τα ζελέ, από τα υπόλοιπα προς το παρών υπάρχουν στην λαϊκή. (είναι λίγο δύσκολο να ζητήσουν προϊόντα μεγάλων επιπέδων εκτός και αν είναι μόνιμες).

Επιτέλους τα πούπουλα εξαφανίστηκαν από την λαϊκή μου και άρχισα να πουλάω σιγά σιγά στην μέγιστη τιμή. Ελπίζω κάποια στιγμή να γίνει το ίδιο και με το φυστικοβούτυρο.

http://img35.imageshack.us/img35/2502/62611368.png

αγροτης1980
18.08.2011, 19:40
den ksero an katalaves den milame gia keramidigata milame gia arxontisa me ta opa tis, ta mpania tis, ta lousa tis, to vivliario igias tis ine pio enimeromeno apo to dikomou pou doulevo kentriki evia mes ton tourismo me ena karo elenxous ;)

elpizo na se kalipsa an den pistevis des tis foto
xali ginomaste na kimithi:D:D

Δε διαφωνώ σε τίποτα από αυτά που λες. Και τη γατούλα την είδα και είναι υπέροχη. Αλλα δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν ζώα ράτσας και δίνουν ένα σωρό χρήματα και μετά επειδή βαριούνται να αφιερώνουν χρόνο στο σκυλί ή στο γατί τους βρίσκουν την εύκολη λύση να το παρατήσουν στο δρόμο.
Εγώ αυτά που είπα δεν τα είπα για να σε αμφισβητήσω ούτε για να σε προσβάλω. Ξέρω πολύ καλά οτι τα νοιάζεσαι τα ζώα γιατί εχω διαβάσει αρκετά post σου.;)

thanasis_2010
18.08.2011, 19:48
γεια χαραντάν αγρότες.

οπως πληροφορηθήκαμε μόλις, η συχνότητα των τουρτών είναι 5 - 20 λεπτά σε τυχαία διάρκεια.

ο μέσος όρος είναι 11 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα.

ζητάμε συγνώμη για την σύγχυση που δημιουργήθηκε.

γεια σας σπόροι!αφού κάθε 10 λεπτά βγαίνει μια τούρτα, πως είναι δυνατόν να έχω βγάλει μόνο 8 τούρτες όλο βράδυ???

Omgroflme
18.08.2011, 19:50
L1sy i mpizou einai terastia!! kai monimws me "stravwmeno" ifaki.. :D :cool:
http://img42.imageshack.us/img42/4745/p7220132.jpg

peggy1977
18.08.2011, 19:54
το ευαισθητο σημειο μου αυτες οι τουρτες...καθε 20+ λεπτα ολο μα ολο το απογευμα περιμενα να βγει το ερμο το προβατο να φερει το τουρτακι!!
δεν ξερω τι κανετε εσεις αλλα εγω σημερα εχω εκνευριστει!!
αλλα δεν αγοραζω δεν αγοραζω δεν αγοραζωωωω :d

Omgroflme-Θανο εγω ξετρελαθηκα με το σκυλακι σου!!
απιστευτη φατσουλα!!!

L1sy
18.08.2011, 19:56
[quote=Omgroflme;1156325]L1sy i mpizou einai terastia!! kai monimws me "stravwmeno" ifaki.. :D :cool:

Ναι το βλεπω :p ειχα και εγω γατα παλια το ονομα της Σαντε :D ο μεγας κυνηγος καναρινιων στη γειτονια τα βουταγε απο τα κλουβια δεν τα ετρωγε τα αφηνε στο πατακι της να δουμε τη καλη κυνηγος ηταν :D:D

@peggy1977 (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/member.php?u=71785) ουτε εγω αλλα βασικα αυτο το ιβεντ δεν το "κυνηγησα" απο την αρχη λογο χρονου...

Omgroflme
18.08.2011, 20:05
http://img851.imageshack.us/img851/5762/p7250139.jpg
H Mpela einai ola ta lefta!! Paixnidiara.. ase pou olo kinigaei tin Mpizou (pou tis aresei na arazei perisotero)

Mia fora sti marina tou floisvou i Mpela gavgize se kati terastia adespota.. peiraxtiri megalo.. tote eixa fovithei min ormi3oun ta alla.. "kai eixame alla.."

Alla einai glika otan koimate :p
http://img841.imageshack.us/img841/2690/p7250144z.jpg

dias19751
18.08.2011, 20:07
Ναι το βλεπω :p ειχα και εγω γατα παλια το ονομα της Σαντε :D ο μεγας κυνηγος καναρινιων στη γειτονια τα βουταγε απο τα κλουβια δεν τα ετρωγε τα αφηνε στο πατακι της να δουμε τη καλη κυνηγος ηταν :D:D

Τι μου θύμησες τώρα. Παλιά είχα μια αλητόγατα (βέβαια είχε μάθει και δεν έμπαινε στο σπίτι) και όταν την ταΐζαμε για να μας ευχαριστήσει και να μας δείξει ότι κάνει καλά και αυτή την δουλειά της στο χωράφι μας έφερνε ποντίκι και το άφηνε έξω από την πόρτα (αξέχαστες στιγμές) :D:D

serelis
18.08.2011, 20:08
δεν ξερω τι κανετε εσεις αλλα εγω σημερα εχω εκνευριστει!!
αλλα δεν αγοραζω δεν αγοραζω δεν αγοραζωωωω :d

exoume 9 meres perithorio akoma
o stoxos ine to 8o epipedo prolavenoume pistevo to 9o ine me proionta min anxoneste;)

dias ta poupoula ke edo komple ine
ekina ta atima ta psaria ke ta avga stroutho ti tha ta kanoume ?
les na arxiso na taizo tin tami na katevasi gala:D

opa opa min arxiso tora istories me ta zoudia mou giati den telionoun xaxaxa

peggy1977
18.08.2011, 20:08
L1sy...ειπα λεει κ'γω σημερα να καθησω χαλαρα στο σπιτι,να μην παω μπανακι..ειχε και κυμα.. αλλα καλυτερα να πηγαινα τελικα... εκνευριστικα τοσο πολυ.. να μην ερχονται με τπτ οι τουρτες!!
λες και μου το κανουν επιτηδες βρε παιδι μου...αφου οταν δεν πολυασχολουμε πιο πολλες εμφανιζονται....:eek:
μπορει σημερα να ηταν τυχαιο..δεν ξερω...:cool:

dias19751
18.08.2011, 20:11
dias ta poupoula ke edo komple ine
ekina ta atima ta psaria ke ta avga stroutho ti tha ta kanoume ?
les na arxiso na taizo tin tami na katevasi gala:D

Χαχαχαχα , όχι πρόεδρε, υπομονή θα πιάσουν και αυτά την μέγιστη τιμή. Γαλατάκι στην τάμι (όχι από την δική μας λαϊκή γιατί δε βρίσκεις αυτή την εποχή), αλλά από σούπερ μάρκετ:D:D

serelis
18.08.2011, 20:15
pantos diakrino stis polisis mia sixnotita afksimeni sta avga ke sta malia lagou arxizoun na telionoun i apostoles nomizo gia na doume

L1sy
18.08.2011, 20:23
L1sy...ειπα λεει κ'γω σημερα να καθησω χαλαρα στο σπιτι,να μην παω μπανακι..ειχε και κυμα.. αλλα καλυτερα να πηγαινα τελικα... εκνευριστικα τοσο πολυ.. να μην ερχονται με τπτ οι τουρτες!!
λες και μου το κανουν επιτηδες βρε παιδι μου...αφου οταν δεν πολυασχολουμε πιο πολλες εμφανιζονται....:eek:
μπορει σημερα να ηταν τυχαιο..δεν ξερω...:cool:

Μπ@ ... το ειδα και εγω οτι δεν παιζει το 12λεπτο αλλα σου ειπα δεν με νοιαζει το ιβεντ και δεν εκανα καθολου κουβεντα , δεν βαριεσε λεω ας μην γκρινιαζουμε ολοι μαζι ...:rolleyes:

Κατι αλλο ομως ...διαβασα ενα ενδιαφερον ποστ στο φορουμ δεν θα το σχολιασω , ειχε γραψει και ο Θανος και ο Αλεξανδρος εκει ... ομωςςς το ποστ ξεφυγε απο το αρχικο του θεμα και ειπωθηκαν κουβεντες για το spamming ... δεν ξερω αν ειμαι η μονη η και αλλοι το εχουν καταλαβει αλλα το να φωναζουν συνεχεια οι μοντ για το spamming ειναι αδικο .. αν βγαλουν απο το προφιλ μας ποσα μηνυματα εχουμε και ολα τα "ζωντανοι θρυλοι του φορουμ" θα ηταν η ζωη τους καλυτερη , των μοντ εννοω βσκ και η δικη μας ομως , ωστε να μην εχουμε μετεωριτες εδω και εκει :rolleyes:

serelis
18.08.2011, 20:36
Κατι αλλο ομως ...διαβασα ενα ενδιαφερον ποστ στο φορουμ δεν θα το σχολιασω , ειχε γραψει και ο Θανος και ο Αλεξανδρος εκει ... ομωςςς το ποστ ξεφυγε απο το αρχικο του θεμα και ειπωθηκαν κουβεντες για το spamming ... δεν ξερω αν ειμαι η μονη η και αλλοι το εχουν καταλαβει αλλα το να φωναζουν συνεχεια οι μοντ για το spamming ειναι αδικο .. αν βγαλουν απο το προφιλ μας ποσα μηνυματα εχουμε και ολα τα "ζωντανοι θρυλοι του φορουμ" θα ηταν η ζωη τους καλυτερη , των μοντ εννοω βσκ και η δικη μας ομως , ωστε να μην εχουμε μετεωριτες εδω και εκει :rolleyes:

to ida ke ego ke ipa na miliso ala ixe ksefigi ke to afisa

exo mono mia enstasoula oso anafora tous ksenixtides pou rotane kata tis 3.00 kati eki tha eprepe na mporoume na dosoume kati ena link mia apantisi giati oi mod mpenoun arga to proi ke oso nane spazete o alos pou ine filakas kapou i nixterinos kapou ke den ine pitsirikos na min pari mia apantisi ti lete?

anestis375
18.08.2011, 20:37
Γεια σας σπορακια μου!!
πως σας φαινεται η υπογραφη μου??
δειτε και αυτο:http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?p=1155678#post1155678
α και αυτο:
http://img43.imageshack.us/img43/2305/11985683.jpg
επιτελους μπηκα στην 5αδα ομορφιας εστω και στην 4η θεση

L1sy
18.08.2011, 20:45
to ida ke ego ke ipa na miliso ala ixe ksefigi ke to afisa

exo mono mia enstasoula oso anafora tous ksenixtides pou rotane kata tis 3.00 kati eki tha eprepe na mporoume na dosoume kati ena link mia apantisi giati oi mod mpenoun arga to proi ke oso nane spazete o alos pou ine filakas kapou i nixterinos kapou ke den ine pitsirikos na min pari mia apantisi ti lete?

Εγω δεν σχολιαζω καθολου αν πρεπει η οχι να απανταμε σε αλλα ποστ ... ειλικρινα σεβομαι την καθε αποψη , γιατι εχει και τα καλα και τα ασχημα αυτο το θεμα...
Ομως εχω παρακολουθησει μικρους φιλους του φορουμ που απανταν σε καθε ειδος ποστ απλα για να εχουν μεγαλυτερο αριθμο ποστς στο προφιλ τους με οτι συνεπαγετε αυτο ..αν αυτο βγει απο το προφιλ μας θα εχουμε πολυ μικροτερο αριθμο spamming ....

peggy1977
18.08.2011, 20:50
Εγω δεν σχολιαζω καθολου αν πρεπει η οχι να απανταμε σε αλλα ποστ ... ειλικρινα σεβομαι την καθε αποψη , γιατι εχει και τα καλα και τα ασχημα αυτο το θεμα...
Ομως εχω παρακολουθησει μικρους φιλους του φορουμ που απανταν σε καθε ειδος ποστ απλα για να εχουν μεγαλυτερο αριθμο ποστς στο προφιλ τους με οτι συνεπαγετε αυτο ..αν αυτο βγει απο το προφιλ μας θα εχουμε πολυ μικροτερο αριθμο spamming ....

ετσι ακριβως ειναι,οπως τα λες!!
εδω γινεται ''ατυπος διαγωνισμος'',μεταξυ ορισμενων μικρων φιλων για των αριθμο ποστ και τη ''μαρκιζα''...

serelis
18.08.2011, 20:50

ne se afto simfono apolitos;)
na kali ora tora:p;)

dias19751
18.08.2011, 20:53
Μπράβο Ανέστη. Άντε με το καλό και πρώτος.

Το είχα ξαναπεί και παλιά να υπάρχει ημερήσιος περιορισμός μηνυμάτων, ώστε όταν κάποιος θέλει να γράψει κάτι , να το σκέφτεται καλά και να μην γράφει ότι σαχλαμάρα του έρχεται στο μυαλό. Βέβαια δε ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να γίνει κάτι τέτοιο. Όσο αφορά αυτό που λες είναι σωστό ,αλλά νομίζω ότι πολλά πιτσιρίκια γράφουν μόνο και μόνο για να δείχνουν την παρουσία τους στο forum ,επομένως δε ξέρω κατά πόσο θα ήταν αποτελεσματικό κάτι τέτοιο.

L1sy
18.08.2011, 21:06
@δια οχι δεν θα ηθελα περιορισμο μυνηματων γιατι μπορει να μην γραφω πολυ στο φορουμ αλλα κολλαρο στο λαιμο μου δεν θελω :) ας γινοταν ενα πρωτο βημα με αφαιρεση "μαρκιζων" οπως το χαρακτηρισε και η πεγκυ και μετα να κουβεντιαζαμε αλλες λυσεις ...;)

Wallas.
18.08.2011, 21:09
Καλησπέρες σπόρια.

Σχετικά με τα νέα μέτρα... το σημαντικό είναι να κάνουμε μια αναζήτηση πριν ανοίγουμε ένα θέμα, 9/10 θέματα ρωτάνε τα ίδια και τα ίδια. Αν γίνει αυτό, χαλαρά τα ποστς θα πέσουν στο 1/4 καθημερινά.

Το πως θα γίνει είναι το δύσκολο, πρέπει οι ίδιοι οι συντονιστές να προτρέψουν (αναγκάσουν μάλλον) τους χρήστες να κάνουν αναζήτηση.

Συνήθη θέματα αποριών: :D
Που θα βρω την πιπεριά;
Που θα βρω το λίτσι;
Πως δουλεύει η ρούνα διακοπών;

Και φυσικά σε ένα eventοθέμα μετά την 3,4 σελίδα τα μισά ποστς είναι οι ίδιες και οι ίδιες ερωτήσεις.

Συνοψίζοντας, αναζήτηση πριν ανοίξουμε/ποστάρουμε και πολλά προβλήματα θα λυθούν σε αυτό το φόρουμ. :)

douko
18.08.2011, 21:15
peggy1977 αν εισαι συνεχως online πατα f5 καθε 15-20 λεπτα και η τουρτα εμφανιζεται.σε μενα πιανει. οσον αφορα των αριθμο των ποστς ειμαι κι εγω της αποψης οτι πρεπει να περιοριστουν.ισως ορισμενα παιδια θεωρουν πως οσα περισσοτερα εχουν τοσο πιο σπουδαια ειναι,τα παιδια μου δεν γραφουν στο φορουμ αλλα διαρκως μου επισημενουν πως εχω μεινει πισω σε μυνηματα και πρεπει να γραφω διαρκως για να φτασω τους παλαιοτερους και πιστευω πως ετσι σκεφτονται οι περισσοτεροι αυτης της ηλικιας(αυτο δεν το λεω υποτιμητικα).και ας μη ξεχναμε τις απειρες ολοιδιες ερωτησεις που απο τον τιτλο πια καταλαβαινει κανεις ποια θα ειναι η ερωτηση και η απαντηση.

dias19751
18.08.2011, 21:20
@δια οχι δεν θα ηθελα περιορισμο μυνηματων γιατι μπορει να μην γραφω πολυ στο φορουμ αλλα κολλαρο στο λαιμο μου δεν θελω :) ας γινοταν ενα πρωτο βημα με αφαιρεση "μαρκιζων" οπως το χαρακτηρισε και η πεγκυ και μετα να κουβεντιαζαμε αλλες λυσεις ...;)

Όπως έχεις καταλάβει τόσο καιρό από αυτά που γράφω ούτε εμένα μου αρέσουν οι περιορισμοί, αλλά για παράδειγμα σε πολλά θέματα δε νομίζω οι διάλογοι που γίνονται να έχουν μοναδικό σκοπό την αύξηση των μηνυμάτων. . Για παράδειγμα υπάρχουν άτομα εδώ μέσα με 26.000 μηνύματα που έχουν εγγραφή μαζί με εμένα. Αυτό ξέρεις τι σημαίνει; 59 μηνύματα ημερησίως . Πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου και θα έλεγα ας γίνει μια αρχή με την αφαίρεση των τίτλων και μετά βλέπουμε :)

Πρέπει να φύγω. Σας καληνυχτίζω και σας εύχομαι καλή συνέχεια σε ότι και αν κάνετε

peggy1977
18.08.2011, 21:29
αυτο που λεει ο Wallas ειναι το λογικο...
εχω μια απορια? κανω αναζητηση και αν δεν βρω απαντηση,ποσταρω ...τοσο απλο αλλα παραλληλα και τοσο περιπλοκο για ορισμενους...οπως εχουμε διαπιστωσει :cool:
αλλα βρε παιδια,τωρα θα αλλαξουν την τακτικη αυτη,ορισμενοι?
μαθαμε το γρηγορο και ευκολο ''φαγητο'' ετσι?
να μη κουρασουν τα ματακια τους,να ψαξουν!!
λες και οι υπολοιποι που το κανουν ειναι κοροιδα...να το πω ?

douko ευχαριστω για την πληροφορια σχετικα με το f5...το κανω..
αλλα σημερα δεν ξερω τι εχει παθει το προβατο και εχει στραβωσει ,με τη φαρμα μου!! :D

L1sy
18.08.2011, 21:30
Πιστευω πως υπαρχουν 3 κατηγοριες μελων στο φορουμ ... αυτοι που εχουν βρει ενα μερος και κουβεντιαζουν καλη ωρα οπως εμεις και που και που ποσταρουν και σε μερικα αλλα θεματα ...οι αλλοι που απλα γραφουν για να εχουν "μαρκιζα" και οι τριτοι που βαριουντε να ψαχνουν και ρωτανε σε θεματα που εχουν απαντηθει μυρια φορες πιο πριν ....για τους τριτους αποκλειστικα υπευθυνοι ειναι οι Μοντ και οι κανονες του φορουμ ... οι δευτεροι ειναι το μεγα θεμα κατα την ταπεινη μου αποψη ...:o

@Πεγκυ μου το προβατακι εχει στραβωσει με ολες τις φαρμες... ακουμε που σου λεω :D

nikexad
18.08.2011, 21:43
Αν με την "μαρκίζα" εννοείτε να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στο φόρουμ, έχετε δίκιο.
Κακώς θεωρούν ότι ο μεγάλος (σε μερικούς είναι τεράστιος) αριθμός δημοσιεύσεων τους κάνει πιο δημοφιλής, τους παρουσιάζει πιο "έμπειρους" ίσως και με μεγαλύτερη βαρύτητα άποψης.
Το λάθος δεν είναι μόνο δικό τους βέβαια, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.

Η επιλογή που έγινε μέσω της δημοσκόπησης (παρότι δεν ψήφισα) νομίζω είναι σωστή.
Κι εγώ φοβήθηκα μήπως η υπερβολική αποστείρωση και έλεγχος των δημοσιεύσεων, "σκοτώσει" το φόρουμ από τη ζωντάνια της κουβεντούλας, αλλά ευτυχώς περιορίστηκε στα θέματα των ερωτήσεων και όχι της απλής κουβεντούλας.
Οπότε ήταν σωστή η απόφαση των mods.

Με μία προϋπόθεση.
Αν στερώντας τους την -ασυγκράτητη- ανάγκη για συνεχείς δημοσιεύσεις των μικρών μας φίλων, τους κατεύθυνει μαζικά στις ..... κουβεντούλες.
Και τότε θα έχουμε όλοι μας σοβαρό θέμα.... ή μπορεί να μην έχουμε και κανένα πια θέμα.
Θα δείξει.

L1sy
18.08.2011, 21:53
Νικο αυτο εννοουμε ... μαρκιζα = βαρωνος ,δουκας,θρυλος και οτι αλλο, τσπ δεν πιστευω πως θα το αλλαξει η εταιρεια αυτο γιατι μπορει απο την μια να λενε οχι spamming αλλα και το τζερτζελο στο φορουμ το θελουν ...θα δουμε ... δεν μπαινω καν στον κοπο να το προτεινω σαν ιδεα ...αυτααααα για αποψε απο εμενα :) παω για νανι γιατι εχω πρωινο ξυπνημα.. καλη συνεχεια σε ολους και καλο ξημερωμα :)

peggy1977
18.08.2011, 21:53
νικο εχεις δικιο..θα δειξει..
ευχης εργον βεβαια θα ηταν, ολα να γινονται για το καλο...
συντομα θα φανει..που θα παει?

εγω θα σας καληνυχτισω :) καλη συνεχεια...

anestis375
18.08.2011, 22:02
σας καληνυχτιζω και εγω σπορακια μου!!
σας ευχομαι καλη συγκομιδη και καλη συνεχεια!!
θα ερθω αυριο να συζητησουμε ενα θεμα που εχω στο μυαλο μου;)
καλο βραδυ:):)

asimeniah1
19.08.2011, 10:31
καλή σας μέρα σπόροι! :)
καλές σοδειές να έχουμε και προσοχή όσοι είναι ευαίσθητοι με το σακχαρό τους :rolleyes:
είμαστε και κάποιας ηλικίας, πρέπει να κρατάμε τις ισορροπίες :D

Omgroflme
19.08.2011, 10:36
Kalimera ki apo mena! Vrika ena kalo anekdoto kai tha to "peta3w" edw.. :p

Ένας γύφτος αγοράζει οικόπεδο δίπλα από το σπίτι ενός γιατρού.
Φωνάζει λοιπόν ένα μηχανικό και τον βάζει να του κτίσει ένα ίδιο ακριβώς σπίτι.
Όταν τελείωσε το σπίτι του ο γύφτος βγαίνει στο μπαλκόνι και φωνάζει το γιατρό.
- Γιατρέ - γιατρέ!
- Τι είναι ρε παλιόγυφτε; του λέει ο γιατρός
- Να του λέει ο γύφτος εσύ μπορεί να μην με χωνεύεις αλλά εγώ είμαι ίδιος με σένα γιατί έχουμε το ίδιο σπίτι!
- Αποκλείεται του λέει ο γιατρός γιατί δεν έχουμε τα ίδια έπιπλα...
Σκυλιάζει ο γύφτος παραγγέλνει τα ίδια ακριβώς έπιπλα με του γιατρού και ξαναβγαίνει στο μπαλκόνι.
- Γιατρέ - γιατρέ ίδιο σπίτι έχουμε ίδια έπιπλα είμαι ίδιος με σένα.
- Τι λες ρε παλιόγυφτε του λέει ο γιατρός έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο;;
και του δείχνει μια πολυτελή MERCEDES που είχε στο γκαράζ.
Σκυλιάζει ο γύφτος βάζει γραμμάτια παίρνει δάνεια και αγοράζει μια ακριβώς ίδια MERCEDES και βγαίνει πάλι στο μπαλκόνι.
- Γιατρέ - γιατρέ!
- Τι θες ρε παλιόγυφτε; του λέει ο γιατρός
- Είμαι "καλύτερος" από σένα!
- Γιατί ρε; του λέει ο γιατρός
- Να του λέει ο γύφτος έχουμε ίδιο σπίτι ίδια έπιπλα και ίδιο αυτοκίνητο
- Συμφωνώ, αλλά από που και ως που είσαι καλύτερος από μένα;
λέει ο γιατρός
- Γιατί εγώ έχω γείτονα γιατρό, ενώ εσύ έχεις γείτονα ΓΥΦΤΟ!!!!

lazos95
19.08.2011, 10:38
Καλημέρα σε όλες και σε όλους τους απροσάρμοστους σπόρους.:)

καλές σοδειές να έχουμε και προσοχή όσοι είναι ευαίσθητοι με το σακχαρό τους :rolleyes:

Γεια σου Ασημένια (ελπίζω να το λέω σωστά:o) Προσοχή και με το αλάτι. Το πολύ αλάτι αυξάνει την αρτηριακή πίεση:rolleyes::D

χα:Dχα:D Πολύ ωραίο Θάνο!!

asimeniah1
19.08.2011, 10:43
ναι, λάζαρε αλλά τις τελευταίες μέρες έχουμε διπλή δόση ζάχαρης με τις ζαχαρότουρτες , ενώ το αλάτι εξακολουθεί να είναι με το σταγονόμετρο ;)
θάνο πολύ καλό το ανέκδοτό σου, θα το μεταφέρω και στους γιους μου:d

σωστό το όνομα! ασημένια , μένια, μενάκι, κυρ-ασήμω, όπως κι αν με φωνάξεις, ακούω
(ακόμα και ζαχαρένια ;) )

αφιερωμένο σε κάθε "ταλαίπωρο" γαμπρό ;)

Ένα κοριτσάκι, παρακολουθώντας για πρώτη φορά ένα γάμο, ψιθυρίζει στην μητέρα του :
- " Γιατί η νύφη φοράει λευκά ; "
- " Γιατί το λευκό είναι το χρώμα της χαράς και σήμερα είναι η πιο χαρούμενη μέρα της ζωής της ! " , απαντάει η μητέρα της , όσο πιο απλά μπορούσε.
Το κοριτσάκι μετά από λίγη σκέψη , λέει :
- " Τότε ο γαμπρός γιατί φοράει μαύρα ; "

serelis
19.08.2011, 11:04
kalimera κυρ-ασήμω

thano ego na dis ti epatha proxthes stin doulia (anekdoto)

erxete mia ksanthia ke mou zitai ena komati sirma:)
to thelo mou lei giati ksexasa ta klidia mesa sto amaksi ke thelo na ta piaso apo to parathiro;)
tis dino lipon ke tin parakoloutho na pedevete kana misaoro:confused:
leo den pao na tin voithiso:rolleyes: ke plisiazo sto amaksi kitao ke ti na do:confused:
mesa sto amaksi itan mia ali ksanthia ke tis edine odigies :eek:
pio deksia pio aristera ligo pio kato:cool::D:D

mara_libra
19.08.2011, 11:33
Καλησπέρα σας σπόρια!http://i717.photobucket.com/albums/ww173/prestonjjrtr/Smileys/1sm007hiya.gif
Σήμερα βλέπω ξεκινήσατε με ανέκδοτα, έτσι κι εγώ θα γράψω ένα αφιερωμένο σ'όλες τις μαμάδες, προς απάντηση των μπαμπάδων...:rolleyes:
<<Μια μέρα γυρνάει ο άντρας από τη δουλειά του και βρίσκει το σπίτι και τον κήπο άνω-κάτω. Τα παιδιά, με τις πιζάμες τους ακόμη, παίζανε μέσα στη λάσπη και σε βρωμιές και ήταν σε άθλια κατάσταση, άδεια κονσερβοκούτια και παλιόχαρτα ένα γύρο.
Προχωράει στο σπίτι και το βρίσκει σε ακόμη χειρότερη κατάσταση. Πιάτα σωρός στο νεροχύτη, το φαΐ του σκύλου χυμένο παντού, ένα σπασμένο ποτήρι κάτω από το τραπέζι, και ένας μικρός σωρός άμμου στην πίσω πόρτα. Το καθιστικό είναι γεμάτο με παιχνίδια και διάφορα είδη ρουχισμού και μια επιτραπέζια λάμπα έχει αναποδογυριστεί.
Πάει επάνω να δει τη γυναίκα του, πατώντας σε διάφορα σπασμένα παιχνίδια και σκουπίδια. Είχε ήδη αρχίσει να ανησυχεί ότι μπορεί να ήταν άρρωστη, ή ότι είχε πάθει ατύχημα.
Τη βρήκε στην κρεβατοκάμαρα, στο κρεβάτι με το νυχτικό της ακόμη, να διαβάζει ένα βιβλίο. Τον κοίταξε, του χαμογέλασε και τον ρώτησε πώς ήταν η μέρα στη δουλειά. Αυτός την κοίταξε απορημένος και:
- Μα τι συνέβη εδώ σήμερα; ρώτησε.
Εκείνη του χαμογέλασε πάλι και απάντησε:
- Ξέρεις, κάθε μέρα που έρχεσαι σπίτι από τη δουλειά, με ρωτάς τι έκανα όλη μέρα.
- Ε και λοιπόν;
- Ε λοιπόν σήμερα δεν το έκανα!>>

nikexad
19.08.2011, 13:09
γεια σας σπόροι...

Πω, πω βαρεμάρα. Λιώσιμο..... Ούτε τούρτες δεν υπάρχει όρεξη να μαζέψουμε.
Φοβερή ιδέα.
Να μαζεύεις Αυγουστιάτικα τούρτες σαν υπνωτισμένος.

Τυχεροί αυτοί που λείπουν και πλατσουρίζουν στο κύμα.

Καλά είναι και τα ανέκδοτα.
Εγώ δεν μπορώ ν'ανεβάσω κανένα γιατί όσα ξέρω είναι σόκιν και θα με κόψει η λογοκρισία.....

@mara-libra
Καλό -και διδακτικό- το ανέκδοτο.
Ελπίζω βέβαια να μην το διαβάσει η γυναίκα μου και της κατέβουν ιδέες....

καλή συνέχεια σε όλους και όλες..

maraki85
19.08.2011, 13:34
γεια σας σπόροι...

Φοβερή ιδέα.
καλησπερα,Νικο.αυτο ακριβως με συμβαινει :o
αρα δεν ''αρρωστησα'':p
υπαρχουν κι αλλοι στην ιδια φαση :)

gello115
19.08.2011, 13:38
γεια σας σπόροι...

Φοβερή ιδέα.

Τυχεροί αυτοί που λείπουν και πλατσουρίζουν στο κύμα.

Καλά είναι και τα ανέκδοτα.
Εγώ δεν μπορώ ν'ανεβάσω κανένα γιατί όσα ξέρω είναι σόκιν και θα με κόψει η λογοκρισία.....

@mara-libra
Καλό -και διδακτικό- το ανέκδοτο.
Ελπίζω βέβαια να μην το διαβάσει η γυναίκα μου και της κατέβουν ιδέες....

καλή συνέχεια σε όλους και όλες..

βαρεμαρα.!!!:eek::eek::eek:
δεν λες τιποτα βαργεμε να φυτεψω..!!!
δειτε την υπογραφη μου και στειλτε μου μηνημα και θα τα βρουμε!

nikexad
19.08.2011, 13:41
Ξέρεις ποιο είναι το πρόβλημα Αφροδίτη?
Οτι το farmerama το έχουν Βορειοευρωπαίοι.
Εκεί τώρα βρέχει και ανοίγουν και τα σχολεία τους.
Δεν σκέφτονται κι εμάς τους νότιους που λιώνουμε από την ζέστη τον Αύγουστο.

Αν το είχαν Ιταλοί ή Ισπανοί θα είχαν κατεβάσει ρολά τώρα.
Θα είχαν βάλει κι ένα event να διαρκεί όλο το καλοκαίρι (πχ παράδοση φυτών-ζώων-προιόντων και κάθε 50-100.000 χτ θα παίρνεις χ αστεράκια) και θα είχαμε ξενοιάσει όλοι.

Και θα ήταν ευτυχής και ο Πρόεδρος γιατί θα πήγαιναν στα ύψη τα νισικιγκόι....

annita68
19.08.2011, 13:49
αρα δεν ''αρρωστησα'':p
υπαρχουν κι αλλοι στην ιδια φαση :)

geia kai apo mena...
oxi-oxi afroditi den eisai arosti:)mia ap'ta idia as kanoume ipomoni 19 augoustou simera se ligo tha eimaste oli kalitera...thelo na pisteuo;)

nikexad
19.08.2011, 14:12
se ligo tha eimaste oli kalitera...thelo na pisteuo;)
Γιατί βρε annita68 τι θα γίνει σε λίγο?:)
Εκτός κι αν εννοείς το φθινόπωρο που θα έρθει...

Ενημερωτικά να σας πω (είπαμε βαριέμαι και δεν έχω τι να κάνω για κανένα μισάωρο ακόμη) ότι έχουμε μαζική ελληνική απόβαση στις ακτές της Αγγλίας.
Δεν δίνω links γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται...

Οποιος βαριέται εξίσου με μένα ας κάνει μια επίσκεψη κατά κει και θα καταλάβει...
Ο κωδικός της απόβασης είναι "Shokena"

Εννοείται ότι οι Αγγλοι (οι οποίοι έχουν άγνοια κινδύνου) δεν έχουν ιδέα τι μπορεί να τους συμβεί.

serelis
19.08.2011, 14:49
Και θα ήταν ευτυχής και ο Πρόεδρος γιατί θα πήγαιναν στα ύψη τα νισικιγκόι....

ei psit
ase ta psarakia mou isixa ee:eek: ke katse sta avga tou strouthokamilou sou!! tora pou ta sinithisa tha ta pouliso??toso kero ta exo tha mou kakofani na ta diokso tora:rolleyes: ase pou ta kalokitai i tami (gata) mou:p:D

nikexad
19.08.2011, 14:53
ase pou ta kalokitai i tami (gata) mou:p:D

γεια σου Γιάννη...

Αν ταίσεις την Τάμι τόσες χιλιάδες ψάρια νισικιγκόι που μάζεψες και ειδικά όταν θα ακριβύνουν, δύο πράγματα θα συμβούν...

1ον... Η Τάμι θα γίνει πιο χοντρή από το πρόβατο Shaun και
2ον ... Η Τάμι θα αξίζει πιο πολύ από χρυσό πρόβατο. Ανετα θα έπιανε 10 μύρια στη λαική.. :D

maraki85
19.08.2011, 15:06
geia kai apo mena...
oxi-oxi afroditi den eisai arosti:)
σ ευχαριστω:) μαλον η νονα πρεπει να μας δωσει βιταμινες..:Dνα τονωθουμε :D

Οποιος βαριέται εξίσου με μένα ας κάνει μια επίσκεψη κατά κει και θα καταλάβει...
Ο κωδικός της απόβασης είναι "Shokena"

Εννοείται ότι οι Αγγλοι (οι οποίοι έχουν άγνοια κινδύνου) δεν έχουν ιδέα τι μπορεί να τους συμβεί.
που τα βρισκεις!!!! :o
ενα εχω να πω,σκουριασμενα τ αγγλικα μου:(
προεδρε τι θα ελεγες να ξεσκονιζαμε λιγο τ αγγλικα μας?:D:D
νικο μας φανταζεσαι εκει?:D:D

serelis
19.08.2011, 15:10
2ον ... Η Τάμι θα αξίζει πιο πολύ από χρυσό πρόβατο. Ανετα θα έπιανε 10 μύρια στη λαική.. :D
xaxa les
edosa kamia1000ada sta 1150 ke mou exoun mini akoma tosa ala den ta vlepo oreksata
vromise psarila i apothiki na tin freskaro vre pedi

afro ama pas me google den xriazete na milas aglika

nikexad
19.08.2011, 15:12
νικο μας φανταζεσαι εκει?:D:D
Εσύ φαντάζεσαι τις Αγγλίδες mods όταν πάμε εμείς εκεί? χαχαχα
Αστο καλύτερα.... τουλάχιστον εδώ μας συνήθισαν(?)

Και μη φορτώσουμε ξένες κοπέλες και με μας... Κάτι μου λέει ότι μπορεί να έχουν κι άλλα προβλήματα σε λίγο.
Μην τους φορτώσουμε και τους "σπόρους"

annita68
19.08.2011, 15:18
Γιατί βρε annita68 τι θα γίνει σε λίγο?:)
Εκτός κι αν εννοείς το φθινόπωρο που θα έρθει...

auto akrivos enoousa nikexad:)na figei o augoustos kai na drosisi ligo o kairos...gia na exoume perisoteri oreksi gia ta nea events...:)pou tha erthoun!

Wallas.
19.08.2011, 17:54
Καλησπέρα σε όλους.

[απ.σπορ mode on]Κάτι πρέπει να γίνει με αυτά τα event, να βρούνε κάποια νέα ιδέα, δεν πάει άλλο με τα ίδια και τα ίδια. [απ.σπορ mode off]

buenakias
19.08.2011, 18:04
Καλησπέρα.

Είδατε? : http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?p=1158316#post1158316

Άντε να δούμε αν θα υπάρχει αισθητή διαφορά (γιατί δε νομίζω να εννοούν μόνο 2-3% παραπάνω) ή είναι κουραφέξαλα.

serelis
19.08.2011, 18:26
Καλησπέρα.

Είδατε? : http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?p=1158316#post1158316

Άντε να δούμε αν θα υπάρχει αισθητή διαφορά (γιατί δε νομίζω να εννοούν μόνο 2-3% παραπάνω) ή είναι κουραφέξαλα.

are poso dikio ixa otan paraponiomoun gia ta ilika tis viomixanias me + 45%
8-10 to 24oro emena giati mou vromage toses meres exo paraponethi 2 fores sovara stin kouventa tora tha diorthothi a na doume

ara ixan kopi ta ilika ke ixan anevi ta f.i gia alatia ke zaxares

L1sy
19.08.2011, 18:27
Εσύ φαντάζεσαι τις Αγγλίδες mods όταν πάμε εμείς εκεί? χαχαχα
Αστο καλύτερα.... τουλάχιστον εδώ μας συνήθισαν(?)

Και μη φορτώσουμε ξένες κοπέλες και με μας... Κάτι μου λέει ότι μπορεί να έχουν κι άλλα προβλήματα σε λίγο.
Μην τους φορτώσουμε και τους "σπόρους"

Καλησπερα και απο μενα ... Νικο ασε το εχουν κανει ηδη αλλα "βλασταρια" διαβαζα σε αλλο φορουμ "Θρυλους" απο εδω...δεν τους φτανει το ελληνικο εκαναν αναβαθμηση σε ξενα... εχει πλακα :p
Τωρα για το "περισσοτερα " εργαλεια αυτο θα δειξει ... αν και δεν περιμενω πολλα :rolleyes:

nikexad
19.08.2011, 18:38
Το είδα L1sy. :D
Δεν ξέρω αν θα είναι πλάκα για τους εκεί mods όταν θ'αρχίσουν το κυνηγητό....

Μισό για να καταλάβω... όταν λέμε "εργαλεία" εννοούμε αλατοζάχαρες?

Γιατί από καρφιά, σφυριά και βίδες.... ανοίγουμε σιδεράδικο σε λίγο.

L1sy
19.08.2011, 18:43
Το είδα L1sy. :D
Δεν ξέρω αν θα είναι πλάκα για τους εκεί mods όταν θ'αρχίσουν το κυνηγητό....

Μισό για να καταλάβω... όταν λέμε "εργαλεία" εννοούμε αλατοζάχαρες?

Γιατί από καρφιά, σφυριά και βίδες.... ανοίγουμε σιδεράδικο σε λίγο.

Λογικα ολα πρεπει να ανεβουν ..οσο ανεβουν δλδ...

Κατι ασχετο ...εγω τωρα το ειδα αλλα ο τριτος πιο πλουσιος παιχτης στο παιχνιδι ειναι ελληνας :p

Omgroflme
19.08.2011, 18:49
Kalispera!

Me to event pws ta pate? mpika sto 8o vima epitelous.. nomizw oti to 9 to xw! :D (to 10 de me noiazei)

serelis
19.08.2011, 18:53
Λογικα ολα πρεπει να ανεβουν ..οσο ανεβουν δλδ...
ne re pedia ola prepi emena mou ipe i nona na stilo stin ipostiriksi gia afto

Κατι ασχετο ...εγω τωρα το ειδα αλλα ο τριτος πιο πλουσιος παιχτης στο παιχνιδι ειναι ελληνας :p
aman tritos krima itan 2os poli kero tora

george-eyh
19.08.2011, 19:16
καλησπερα σποροι.λογω φορτου εργασιας απεχω για λιγο καιρο.εχω γινει πολυ καχυποπτος τα παντα απο δω και περα μου μυριζουν χρημα.οσο για το φορουμ παλαιοτερα ειχα κανει ενα θεματακι για τα πολλα ποστς και οι μικροτεροι σε ηλικια παιχτες μετραπηκαν σε αγανακτισμενους.μενει να δουμε ποιος θα ειναι ο νουμερο 1 σε ποστς(τι κανεις καλα?-καλα ειμαι εσυ?).οσο για τα υπολοιπα τα ευροπουλα μετρανε οπως λεει και μια ψυχη στην ελληνικη τηλεοραση.

L1sy
19.08.2011, 19:28
Kalispera!

Me to event pws ta pate? mpika sto 8o vima epitelous.. nomizw oti to 9 to xw! :D (to 10 de me noiazei)

Θανο σημερα τελειωσα το δευτερο βημα και εχω καμια 20ρια απο τα 150 που θελει το τριτο ..καλα κρασα :rolleyes:

anestis375
19.08.2011, 19:48
γεια σας σπορακια μου!!

γυρισα:):)

παντως ειναι πολυ καλο που θα αυξηθει η ποσοτητα υλικων στην συγκομιδη γιατι δεν τυχαινα πολλα υλικα...
ενας φιλος μου μού ειπε οτι απο ενα χωραφι ετυχε και φτυαρι και αλατι και οτι απο δεκα χωραφια ετυχε 10 κρφια..
ηταν πολυ τυχερος προλο που ειχαμε ιδια κυπελλα...

εγω στο ιβεντ ειμαι στο 6ο αλμα και θελω ακομα 20 τουρτες!!

peggy1977
19.08.2011, 19:51
καλησπερα σε ολους!

κ'εγω με το ιβεντ..καλα κρασια επισης L1sy ..θελω ακομα 87 τουρτακια για να παρω το φοβερο και τρομερο (1 χ μεγαλη χαρα) ... ερχεται και σ/κ.. αστα βραστα ... δυσκολα παιδια,δυσκολα :o
λεω σημερα το βραδυ να καθησω μεχρι ''τελικης πτωσης''.... χαχαχαχαχα μπας και κανω κατι!!
φερτε κανενα καφεδακι...

anestis375
19.08.2011, 20:02
Γεια σου peggy1997
σε ποιο επιπεδο εισαι??
τι επαγγελμα εχεις επιλεξει??
εγω ειμαι μαρμελαδοποιος!!!
εχω 1440/1500!!
αυριο θα ανοιξω την 2η αποστολη για τον εμπειρο μαρμελαδοποιο;)

george-eyh
19.08.2011, 20:04
σπορια καληνυχτα.τα λεμε αυριο.καλο ξημερωμα σε ολους.

anestis375
19.08.2011, 20:08
σπορια καληνυχτα.τα λεμε αυριο.καλο ξημερωμα σε ολους.

Καληνυχτα και σενα!!;);)

L1sy
19.08.2011, 20:10
καλησπερα σε ολους!

κ'εγω με το ιβεντ..καλα κρασια επισης L1sy ..θελω ακομα 87 τουρτακια για να παρω το φοβερο και τρομερο (1 χ μεγαλη χαρα) ... ερχεται και σ/κ.. αστα βραστα ... δυσκολα παιδια,δυσκολα :o
λεω σημερα το βραδυ να καθησω μεχρι ''τελικης πτωσης''.... χαχαχαχαχα μπας και κανω κατι!!
φερτε κανενα καφεδακι...

Βρε Πεγκυ διπλα σου ειναι ο καφες ,αχ θα σε μαλωσω :p

http://i180.photobucket.com/albums/x235/piporel/_1_1a20090401184628433.jpg

peggy1977
19.08.2011, 20:19
anestis375 ειμαι 75 επιπεδο και εγω με το φαρμεροζαχαροπλαστειο ασχολουμαι..στο δευτερο επιπεδο και εχω...μελλον....

L1sy,ευχαριστω για το καφεδακι..εχει και φουσκαλες! τωρα ''ματακια'' ειναι αυτα που με κοιταν? :rolleyes: που θα ελεγε και η γιαγια μου...:D
στην υγεια σου...φιλη !!...παει ο πρωτος ;)

αυτο το προβατο να ξερατε ποσο αχτι το'χω.... αααχχχ

anestis375
19.08.2011, 20:37
peggy 1977 οκ..
α και να με φωναζεις ανεστη..
το λεω σε ολους εδω μεσα...
πλεον ειμαι και εγω απροσαρμοστος σπορος..
βεβαια ακομα δεν ειμαι ακομα κανονικος απροσαρμοστος σπορος...
ειμαι στην ακαδημια και σε λιγο θα αποφοιτησω:p:p

L1sy
19.08.2011, 20:40
Θανο ξεχασα να σου πω προχτες αυτος ο κομητης ειναι με pedigree δλδ με χαρτια ;)

http://i180.photobucket.com/albums/x235/piporel/movie/611_ph1.jpg

serelis
19.08.2011, 23:03
popo kseraila apopse
oloi sta glika pesate??:D 42 gia na pao sto 8o meta katharisa ke to 9o:)

thanasis_2010
19.08.2011, 23:08
Θανο ξεχασα να σου πω προχτες αυτος ο κομητης ειναι με pedigree δλδ με χαρτια ;)

Τι εννοείς?

serelis
19.08.2011, 23:12
Τι εννοείς?

den ine gia esena ine gia alon thano ;)
afton apo tas seras:D

thanasis_2010
19.08.2011, 23:21
den ine gia esena ine gia alon thano ;)
afton apo tas seras:D

Α οκ!Τι νέα σποράκια?

mara_libra
20.08.2011, 00:11
Γεια σας σπόροι ή μάλλον καλή σας μέρα!
Με έστειλαν να σας ενημερώσω, να μην περιμένετε λέει το χοντρο-πρόβατο, γιατί έχει πέσει λέει για ύπνο!:D
Άντε καλά μου, πηγαίνετε και εσείς σιγά σιγά...το πρωί θα έρθει πάλι!:p
Καλό ξημέρωμα σε όλους!
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRodN_clZCxuOen65CKRS044PRCiaYlv PQq50iqWE9nnU7Pfwr1Mg

nikos_2008
20.08.2011, 09:31
Καλημέρα στους απροσαρμοστους σπόρους!!! Είπα να περάσω και να πω ενα "Γεια":)

anestis375
20.08.2011, 11:59
Γεια σας σποροι μου!!!
Τι κανετε??

πως τα πατε με το ιβεντ??

εγω ειμαι στο 8ο αλμα και θελω ακομα 188 τουρτες:):)
εσεις??

Τωρα βγαινω...
Τα λεμε:p

serelis
20.08.2011, 12:11
xerete

ti egine to ksenixtisa exthes?? simera to vradi teliono to 8o ke meta kapaki to 9o

tora gianaleme ke tou strvou to dikio ta alatozaxara pedia epidi ixa moularosi ke ta parakolouthousa ontos simera pira poli parapano pote den ixa pari 22zaxares ke 24 alatia malon to eftiaksan tora oso gia afta pou xasame ??isos na mas ta kalipsan me ton monous kod pou mas edosan;)

Θεοδόσης61
20.08.2011, 13:16
καλησπερα σ΄ολους τους σπορους.
και εγω θελω 100 τουρτες για το 8ο βημα.
τελικα νομιζω οτι αξιζει και το δεκατο βημα γιατι αν δεν δωσουμε τις τουρτες παιρνουμε 250 επι 100=25.000 πε αν παρουμε την αναβαθμηση 300 πε καθε 12 ωρες επι 2= 600 πε καθε μερα επι 45 μερες 27.000 πε.
ολα αυτα βεβαια κατα την προσωπικη μου αποψη.

serelis
20.08.2011, 13:21
τελικα νομιζω οτι αξιζει και το δεκατο βημα γιατι αν δεν δωσουμε τις τουρτες παιρνουμε 250 επι 100=25.000 πε αν παρουμε την αναβαθμηση 300 πε καθε 12 ωρες επι 2= 600 πε καθε μερα επι 45 μερες 27.000 πε.

poli sosta
apla leo natis kratao ke ama simlirothoun tis dino an den tis kano p.e
diladi to 10o tis tourtes tis paradinoume simliromenes;)

Θεοδόσης61
20.08.2011, 13:35
poli sosta
apla leo natis kratao ke ama simlirothoun tis dino an den tis kano p.e
diladi to 10o tis tourtes tis paradinoume simliromenes;)

Ετσι ειναι ακριβως.
Αν και πιστευω οτι θα τις μαζεψουμε τελικα.:)

nikexad
20.08.2011, 14:07

simera to vradi teliono to 8o ke meta kapaki to 9o

Παλλικάρια, ή έχετε κάνει πατέντες στα δικά σας pc ή το δικό μου θέλει ευχέλαιο.

Έχετε μαζέψει 400 τουρτάκια σε 5 μέρες δλδ 80 την ημέρα δια 5 σημαίνει 16 ώρες on line την ημέρα ή 16 login την ημέρα ανά μία ώρα???? :confused:
Κι όλα αυτά τον Αυγουστο???

Κάτι τέτοια γράφετε και οι Γερμανοί την επόμενη φορά θα μας βάλουν να μαζεύουμε καμιά χιλιάδα....εξωγήινους-αυγουλάκια ή τουρτάκια μέσα σε 5 ημέρες...
Αλίμονο σας έτσι και τους μπουν τέτοιες ιδέες... χαχαχαχα

Γεια σας σπόροι...
πάω να μαζέψω καμιά τούρτα μπας και βγάλω το 6ο !!! βήμα

serelis
20.08.2011, 14:15
Έχετε μαζέψει 400 τουρτάκια σε 5 μέρες δλδ 80 την ημέρα δια 5 σημαίνει 16 ώρες on line την ημέρα ή 16 login την ημέρα ανά μία ώρα???? :confused:
Κι όλα αυτά τον Αυγουστο???

etsi akrivos
apo tin imera pou arxise to event den vgika ke katholou me vardies to pame stin doulia ta pedia ;)agantaroun ke sto spiti oloi voithane tha ekpedefso ke ta zoa tora :D
gatia skilia poulia oloi ston agona:D:D

http://img143.imageshack.us/img143/7407/55028918.png

nikexad
20.08.2011, 14:23
agantaroun ke sto spiti oloi voithane tha ekpedefso ke ta zoa tora :D
gatia skilia poulia oloi ston agona:D:D
Τώρα μου το λες βρε Γιάννη?
Εγώ γατιά, σκυλιά και καναρίνια δεν έχω γι'αυτό λοιπόν παίρνω τηλέφωνο την πεθερά μου να της πω τον κωδικό και να της εξηγήσω πως θα μαζεύει τα τουρτάκια.
Συνταξιούχος είναι άλλωστε δεν έχει να κάνει και πολλά.
Φτιάχνω και τις βάρδιες για την γυναίκα και την κόρη μου πότε θα μπαίνουν να μαζεύουν τουρτάκια.
Λες να το πω και στον μικρό μου να το κάνει κι αυτός?
Αλλά είναι 3 χρονών ο μπαγάσας και φοβάμαι μην τυχόν μου πουλήσει τα πάντα για να πάρει το αεροπλανάκι της Ζωζώς.

Μεταξύ μας, περισσότερο την πεθερά μου φοβάμαι μην τυχόν μου το κάνει αυτό...

Πάλι ζέστη κάνει και δεν πάμε καλάαααα....

serelis
20.08.2011, 14:37
xaxa niko ego tous ixa ekpedefsi to pasxa :D:D ti tampa pigame stin eklisia me to laptop??
ides pou xriastike?? tora ine oloi sainia;)

Θεοδόσης61
20.08.2011, 15:06
[quote=nikexad;1160028]Παλλικάρια, ή έχετε κάνει πατέντες στα δικά σας pc ή το δικό μου θέλει ευχέλαιο.

Το κολπο ειναι απλο Νικο.Δεν μαζευουμε τις τουρτες μια-μια τις αφηνουμε να γινουν 5 και μετα μαζευουμε.Καλη συνεχεια:)

nikexad
20.08.2011, 15:16
Το κολπο ειναι απλο Νικο.Δεν μαζευουμε τις τουρτες μια-μια τις αφηνουμε να γινουν 5 και μετα μαζευουμε.Καλη συνεχεια:)
Μα τότε Θεοδόση σημαίνει ότι πρέπει να κάνουμε 16 login την ημέρα!!!

Παιδιά μόλις τηλεφώνησα την πεθερά...
Μου είπε ότι δεν μπορεί να βοηθήσει γιατί φοβάται ότι με όλες αυτές τους τούρτες θα της ανέβει το ζάχαρο....

Κάτι ακόμα.....

Παιδιά εσείς εκεί στο Αμβούργο.....
Του χρόνου να δώσετε άδεια σε όλους τους προγραμματιστές σας τον Αυγουστο, γιατί αυτοί που μένουν πίσω στα γραφείας σας ψάχνουν να βρουν τρόπο να βασανίζουν όλους εμάς, βάζοντας μας να μαζεύουμε τουρτάκια μες στην κάψα.

Θεοδόσης61
20.08.2011, 15:26
[quote=nikexad;1160183]Μα τότε Θεοδόση σημαίνει ότι πρέπει να κάνουμε 16 login την ημέρα!!!

Δεν εννοω αυτο ακριβως.
Απλα οταν εισαι online και σου βγαζει μια τουρτα μην την παιρνεις.Περιμενε να βγαλει και τις 5 και μετα μαζευετες.Να πατας και F5 .

ΔΙΑΚΟΣ
20.08.2011, 16:29

μην το βλεπετε ετσι παιδια.τους 150 π.ε.τους εχουμε ηδη απο την 2η αναβαθμιση.οποτε το 10ο βημα ειναι για συν 150 π.ε.βεβαια συμφωνω οτι αν αποκτηθει ειναι καλο για μας που παιζουμε με μακροπροθεσμο οριζοντα κ αχι για 2-3 μηνες.απλως θα παρει περισοτερο χρονο η αποσβεση των π.ε. απ'οτι αν εξαργυρωσουμε τις τουρτες για π.ε.

demon071998
20.08.2011, 16:48
καλησπεριζω την παρεα:)μολις αξιωθηκα και μπηκα στο 8ο βημα. θα προλαβω να μαζεψω 200 τουρτες μεχρι τις 28 του μηνος? το 9ο βημα δεν το συζηταμε ειναι ευκολο

oikon4
20.08.2011, 19:13
καλησπεριζω την παρεα:)μολις αξιωθηκα και μπηκα στο 8ο βημα. θα προλαβω να μαζεψω 200 τουρτες μεχρι τις 28 του μηνος? το 9ο βημα δεν το συζηταμε ειναι ευκολο

Θα προλάβεις αν μαζευεις 50 την ημέρα, αν δεν πας για το 10ο βήμα!:)

sotohoraki
20.08.2011, 20:10
γεια σας αγροτες!ο λογος που γραφω ειναι γιατι βλεπω οτι στις δοκιμασιες του φουρναρη ζητουνται κατσικισιο γαλα και γαλα αγελαδας σε πολυ μεγαλες ποσοτητες. ΠΩΣ θα περασουν τις δοκιμασιες ατομα που δεν εχουν τα υλικα για κατασκευη γαλακτοκομειων εφοσον δεν υπαρχουν προσφορες στη λαϊκη?:mad::mad::mad: γενικα οι απαιτησεις ειναι πολυ υψηλες και η επιτευξη των δοκιμασιων ανεφικτη γεγονος που πραγματικα ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΕΙ τους χρηστες οι οποιοι χανουν το ενδιαφερον τους.

alexandros1970
20.08.2011, 20:15
γεια σας αγροτες!ο λογος που γραφω ειναι γιατι βλεπω οτι στις δοκιμασιες του φουρναρη ζητουνται κατσικισιο γαλα και γαλα αγελαδας σε πολυ μεγαλες ποσοτητες. ΠΩΣ θα περασουν τις δοκιμασιες ατομα που δεν εχουν τα υλικα για κατασκευη γαλακτοκομειων εφοσον δεν υπαρχουν προσφορες στη λαϊκη?:mad::mad::mad: γενικα οι απαιτησεις ειναι πολυ υψηλες και η επιτευξη των δοκιμασιων ανεφικτη γεγονος που πραγματικα ΑΠΟΘΑΡΡΥΝΕΙ τους χρηστες οι οποιοι χανουν το ενδιαφερον τους.

Καλησπέρα ... μάλλον επέλεξες λάθος επάγγελμα ...
Σίγουρα η ζαχαροπλαστική προσφέρει περισσότερες ''ευκαιρίες''... μόνο μελί χρειάζεται και σε μεγάλο επίπεδο . Αφού μπορούσες να δεις τι θα σου χρειαστεί από πριν και δεν είχες προϊόντα εργαστηριού στον ανάλογο αριθμό , δεν έπρεπε να πας στο φούρνο .

serelis
20.08.2011, 20:29
sotohoraki ne ontos etsi ine opos to lei o aleksandros
ala ke an ta kataferis na ton stisis ton fourno pali den palevete:confused:
zitai se kathe sintagi avga ke gala ke ine adinaton na proxorisis
exontas ke ta 2 epakgelmata sto fourno ime stin arxi tou 2ou epipedou eno sto zaxaroplastio kontevo to 4o den xalalizis 2 evroulakia na kanis douliasou na pernis ke kana pontaki gia tin farma sou;)

Wallas.
20.08.2011, 20:29
Καλησπέρες.

Κι εγώ κοιτούσα πρόσφατα τι απαιτεί το επάγγελμα του φούρναρη και μ' έπιασαν τα γέλια. Βάλθηκαν να μαυρίσουν μόνιμα όλο τον τομέα των προϊόντων, μόνο τα ψαράκια και οι τα αυγά στρθκμλ έμειναν.

Το ερώτημα όμως είναι πως θα μας ωθήσουν να ασχοληθούμε με τα βιοτεχνικά, γιατί θα χρειαστεί να προσπαθήσουν πολύ για να μας πείσουν. :p

sotohoraki για την ώρα άραξε και απλά μην ασχολείσαι, τρώγε κάνα ψωμάκι και πάμε γι' άλλα. :D

serelis
20.08.2011, 20:32
Wallas. xaxa tsak mpam 22.29 ke oi 2 postarame stimenoi sto apenanti pakgaki ke oi 2 ee??:D:D

Wallas.
20.08.2011, 20:40
Τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται πρόεδρε. :D

Διάβασα πως τα πάτε με τις τούρτες.:eek: Εγώ στο 6ο και χλωμό το βλέπω (έως αδύνατο) να πιάνω το 8ο. Αν ξαναγίνει κάτι παρόμοιο ειλικρινά θα κάνω τρίπλες στη φάρμα για να μην τα μαζεύω.

dissidenttp
20.08.2011, 20:42
καλησπερα. μια και λετε για τα επαγγελματα θελω, αν ξερει κανεις να μου πει σε ποια χωρα τρωνε σπανακοπιτακι με ψαρι μεσα :D
και τι ψαρι!!!ψεκασμενο με γραφιτι

τη στειλανε τη συνταγη τελειως....μ αρεσει που θελανε και τις προτασεις μας

οι τουρτες αποτυχια γιατι δεν δινουν αστερια....θα τις μαζεψω ολες στις 28 που εχω birthday

δειτε και αυτο και πειτε μου τη γνωμη σας (post 5) http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=76800

καλο σαβατοβραδο σε ολους

Omgroflme
20.08.2011, 20:48

Diladi esi pou paizeis apo perisi ton aprilio thes na mou peis oti den exeis ergastiria gia na parageis? ti na poun autoi pou 3ekinisan prin apo kana 4 mino to paixnidi...
Mou fenete eixame oloi kalomathei me ti laiki pou eixe ta panta, eixame voleutei me ta apeira dentra pantou kai premium kai login mia fora ti vdomada..
To paixnidi apaitei activity (kai gia osous mporoun kai xrima)

P.S auto to spam me tis fatsoules sti seira.. ti ennoeis? neuriasmenos epi 3? Aporw omws giati de postareis me to kanoniko sou account, alla apo 3o-4o...

serelis
20.08.2011, 20:50
poli kali i idea sou
an ke ego protimo epektasi tou kipou ton exo tinkga ke tis 2 mpares me to louloudi apelpistika gemates me pragmata pou dinoun p.e ke ta exo ke kathonte

-Kikko11-
20.08.2011, 20:54
Καλησπέρα σπόροι.

Τι κάνετε, κυνηγάτε τουρτίτσες?
Προσωπικά I don't care!!
Και ποιος είναι ο Shaun που θα μου κάνει καψόνια Αυγουστιάτικα? Τον ξέρατε? γιατί από ότι κατάλαβα είναι διάσημος.. :confused:

Νίκο, το ποστ σου για την απόβαση στην Αγγλία, κωδικός "Shokena" με έκανε να γελάσω πάρα πολύ!

Θάνο, πως έμπλεξες έτσι βρε παιδί μου.. ε όχι και όμορφη! :eek:

dissidenttp
20.08.2011, 20:57
pistevo oti enas kipos einai gia louloudia kai oxi mousio gia epathla,,,kalitera na mas dinane ktirio na bazame afta pou bazoume sto kipo tora.... kai isos na mas dosoun giati eida tous graphic artists na sxediazoun i nea ktiria i antikatastasi ton idi iparxonton sti poli....eidomen

Omgroflme
20.08.2011, 20:57
Kiriaki sto 8o vima eimai me 76 tourtitses (nomizw pws to 9 to xw gia plaka :D ) As einai kala i e3etastiki pou me krataei spiti :p

Asto auto me to "omorfi"... prepei na mou kanoun plaka diadiktiaka.. kai se allo game pou paizw etsi arxisan na me lene, sto arseniko tou omws..

maraki85
20.08.2011, 21:01
καλησπερα σ ολους :)
σημερα ειμαι πολυ τυχερη.... εχω παρεα που εχουν παιδακια και μου μαζευουν τις τουρτες :p κι ετσι ολοι ειμαστε ευχαριστημενοι :D
βαλαμε μαγκαλι,εφερα μεζε :p
http://www.gourmed.gr/filesbank/web/2009103016749_Octopus-grilling_320.jpghttp://bp0.blogger.com/_PMUFrlE-U1o/R9cLBFYD94I/AAAAAAAACcw/UQV2f-TfkpU/s400/my1.JPG

alexandros1970
20.08.2011, 21:08
Άντε καλή όρεξη παιδιά ... εγώ δεν θα κάτσω γιατί απαγορεύεται το ποτό ..και χταποδάκι στα κάρβουνα χωρίς ''συνοδεία'' δε λέει ....:D
Καλό βράδυ ...

serelis
20.08.2011, 21:10
maraki85 etsi etsi den palevete alios o nikos exi mini monos den ton vithai kanenas

thano ise megali gata;)

Omgroflme
20.08.2011, 21:15
Ki epeidi Gianni exw ena kefali kazani, gia na min arxisw na gratsounaw paw na dw kamia tenioula kai vour gia nani nwris! :p

Sas kalinixtw sporoi!! :D tha ta poume aurio

maraki85
20.08.2011, 21:15
Άντε καλή όρεξη παιδιά ... εγώ δεν θα κάτσω γιατί απαγορεύεται το ποτό ..και χταποδάκι στα κάρβουνα χωρίς ''συνοδεία'' δε λέει ....:D
Καλό βράδυ ...
τι να σε κανω? να φερω ''νερο'' ?;)
λες να φανει καμια νονα και να κανει μετρηση αλκοολ στο ποτηρι?:D

alexandros1970
20.08.2011, 21:19
τι να σε κανω? να φερω ''νερο'' ?;)
λες να φανει καμια νονα και να κανει μετρηση αλκοολ στο ποτηρι?:D

Άστο Αφροδίτη ...οι νονές κυκλοφορούν με μετρητή αλκοόλ στο χέρι ...δεν γίνεται τπτ ...
να είσαι καλά ....θα βγω σήμερα ούτως ή άλλως ... εκεί που θα πάω δεν νομίζω να με βρουν ..:D

_ελενη_
20.08.2011, 21:26
αφροδιτη μου επιτηδες το εκανες;που θα παει ,θα ερθω καποτε Θεσσαλονικη,δεν θα ερθω;θα εχω και αυτη τη φωτο με το χταποδι μαζι μου .:p

maraki85
20.08.2011, 21:30
θα βγω σήμερα ούτως ή άλλως ... εκεί που θα πάω δεν νομίζω να με βρουν ..:D
καλα να περασεις:) για το αν θα σε βρουν μην εισαι τοσο σιγουρος:D ειναι πανταχου παρουσες :D

L1sy δεν ηθελα να σ αναστατωσω:p:D
αφροδιτη μου επιτηδες το εκανες;που θα παει ,θα ερθω καποτε Θεσσαλονικη,δεν θα ερθω;θα εχω και αυτη τη φωτο με το χταποδι μαζι μου .:p
μακαρι να ερθεις... τι ειναι αυτα? δειγμα μονο...:p

Alida#
20.08.2011, 21:31
L1sy (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/member.php?u=148450) πριν λιγες μερες εκανα παρατηρηση για την ιδια ακριβως εικονα του αλκοολούχου ποτου. Μάλλον το μπέρδεψες και εσυ με σουμάδα :rolleyes:

Θα παρακαλέσω να ειστε προσεκτικοι:)

L1sy
20.08.2011, 21:33
Αφροδιτη δεν ηθελες αλλα ... το εκανες :D αχχ κακια που εισαιιι :p ασε και απο εκει που καταγομαι εχουμε το καλυτερο χταποδακι στα καρβουνα .... ;)

@ Συγνωμη βρε Αλιντα μου αλλα Σαββατοβραδο ειναι και μπερδευτηκα λιγακι ... δεν θα ξαναγινει ...ειλικρινα :)

alexandros1970
20.08.2011, 21:46
Νάτο ...δεν το ειπαμε ;....με τον μετρητή στο χέρι είναι ...
Μην ενόχλησε Αλίντα ... εδώ είναι τα ''καλά'' παιδιά ...δεν πίνουμε τπτ ...
Ξέρουμε τη κατάσταση μας , όπως την ξέρεις και εσύ άλλωστε, τόσες ενέσεις μας έχεις κάνει .. ... ακόμα και με το νερό θα γίνουμε χάλια ...δεν το σηκώνει η κατάσταση μας ... είμαστε ούτως ή άλλως σε φάση ....:D:D:D.

serelis
20.08.2011, 21:51
ti na po ke ego pou me exoun kalesi se party sto kafenio ke tin vgazo me tilio:D
ax vre afroditi ora pou vrikes na ta feris:p:D

L1sy
20.08.2011, 21:52
οτι δεν πινουμε δεν το συζηταω καν ... γιαυτο αλλωστε μπερδευουμε και τις φωτο μερικες φορες ...σε ευχαριστω βρε αλεξανδρε μες στο μυαλο μου εισαι :)

προεδρε δεν εχεις δικιο το τηλιο σε χαλαρωνει κανεις ωραιο νανι οπως και αλλα ροφηματα ....

peggy1977
20.08.2011, 22:00
γεια χαρα σπορια..

εγω μια φορα τα ποτακια μου τα ηπια εξω...
εδω απαγορευεται...εξαλλου :D
και ειμαι μια χαρα και δε με νοιαζει που εχασα και τα τουρτακια...χαλαλι,σιγα μη σκασω!!
οπως ειπε πολυ σωστα η kikko..μεγαλη χαρη του προβατου,δε θυμαμαι και πως το λενε χαχαχαχα αυγουστιατικα να μας κλεισει μεσα...
μεγαλη η χαρη του...

sotohoraki
20.08.2011, 22:13
Diladi esi pou paizeis apo perisi ton aprilio thes na mou peis oti den exeis ergastiria gia na parageis? ti na poun autoi pou 3ekinisan prin apo kana 4 mino to paixnidi...
Mou fenete eixame oloi kalomathei me ti laiki pou eixe ta panta, eixame voleutei me ta apeira dentra pantou kai premium kai login mia fora ti vdomada..
To paixnidi apaitei activity (kai gia osous mporoun kai xrima)

P.S auto to spam me tis fatsoules sti seira.. ti ennoeis? neuriasmenos epi 3? Aporw omws giati de postareis me to kanoniko sou account, alla apo 3o-4o...
ξερεις κατι εγω συμφωνω μαζι σου και λογω προσωπικων θεματων αναγκαστηκα να παρατησω το παιχνιδι για αρκετο καιρο.παρ'όλα αυτα δεν αναφερομαι στους σπορους,τα ζωα και τα δεντρα αλλα στα προιοντα και ναι οσο παραξενο και αν σου φαινεται δεν εχω εργαστηρια για ολα και σ'αυτο δε φταιω εγω γιατι δε γινεται μονο οργωνοντας να παρω αρκετα εργαλεια...

L1sy
20.08.2011, 22:18
ξερεις κατι εγω συμφωνω μαζι σου και λογω προσωπικων θεματων αναγκαστηκα να παρατησω το παιχνιδι για αρκετο καιρο.παρ'όλα αυτα δεν αναφερομαι στους σπορους,τα ζωα και τα δεντρα αλλα στα προιοντα και ναι οσο παραξενο και αν σου φαινεται δεν εχω εργαστηρια για ολα και σ'αυτο δε φταιω εγω γιατι δε γινεται μονο οργωνοντας να παρω αρκετα εργαλεια...

Συγνωμη αλλα δεν εχω καταλαβει κατι ... οταν λες δεν φταις εσυ αν δεν εχεις εργαστηρια τι εννοεις :confused: δλδ εγω που αρχισα το παιχνιδι απο τον Φεβρουαριο και εχω καποια εργαστηρια χωρις να εχω αγορασει κουτια με εργαλεια μου τα χαρισαν :confused:

stefroditis
20.08.2011, 22:20
Καλησπέρα σπόροι.

Τι κάνετε, κυνηγάτε τουρτίτσες?
Προσωπικά I don't care!!
Και ποιος είναι ο Shaun που θα μου κάνει καψόνια Αυγουστιάτικα? Τον ξέρατε? γιατί από ότι κατάλαβα είναι διάσημος.. :confused:

ουτε εγω τον ξερω τον κυριο Σαουν, αλλα μου εκανε ενα πραγμα εντυπωση δηλαδη που απευθυνεται το παιχνιδι? στον 10χρονο με ικανοτητες kyle xy που μπορει να κανει μαθηματικους υπολογισμους στο πιτς φυτιλι να πουλαει στη λαικη με μεγιστο κερδος και να εχει ικανοτητες να προβλεψει τις τιμες? αλλα ταυτοχρονα να εχει αποστιθισει τους πινακες με τους π.ε. για να εχει και μεγιστη αποδοση, για να εχουν παιδικες χαρες δωρα κατι τετοιο φανταζομαι:rolleyes:
εγω παντως απο τουρτιτσες σημερα δεν τα πηγα καλα.

υγ. ξερετε ποιες ηταν οι τελευταιες λεξεις του ταρζαν "ποιος ... εβαλε γρασσο στο σκοινι?" :D

sotohoraki
20.08.2011, 22:22
sotohoraki ne ontos etsi ine opos to lei o aleksandros
ala ke an ta kataferis na ton stisis ton fourno pali den palevete:confused:
zitai se kathe sintagi avga ke gala ke ine adinaton na proxorisis
exontas ke ta 2 epakgelmata sto fourno ime stin arxi tou 2ou epipedou eno sto zaxaroplastio kontevo to 4o den xalalizis 2 evroulakia na kanis douliasou na pernis ke kana pontaki gia tin farma sou;)
οκ ευχαριστώ πολύ! την επομενη φορα θα φροντισω να ειμαι πιο ''οργανωμενος'' :rolleyes:

-------------------------------

Συγνωμη αλλα δεν εχω καταλαβει κατι ... οταν λες δεν φταις εσυ αν δεν εχεις εργαστηρια τι εννοεις :confused: δλδ εγω που αρχισα το παιχνιδι απο τον Φεβρουαριο και εχω καποια εργαστηρια χωρις να εχω αγορασει κουτια με εργαλεια μου τα χαρισαν :confused:
εμ δε φταιω αν οι γειτονες μου ειναι τσιγκουνηδες :/

dissidenttp
20.08.2011, 22:29
stefroditis post #5132

ta pes ola atomo

ma ola

Alida#
20.08.2011, 22:30
sotohoraki (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/member.php?u=35357) διαβασε τους κανονες του φορουμ πριν κανεις το επομενο ποστ σου. Διπλοποσταρεις συνεχεια

stefroditis
20.08.2011, 22:37
stefroditis post #5132

ta pes ola atomo

ma ola
φιλε/φιλη μαλλον με καταλαβες ειναι καπου αντιφαση το θεμα γιατι το παιχνιδι ειναι ακρως απαιτητικο και θελει πολλους υπολογισμους και στρατηγικες κινησεις για να προχωρησεις αξιοπρεπως αλλα απο την αλλη ο shaun και η παιδικη χαρα μου φανηκε καπως,
μπορει να ειμαι εγω λιγο περιεργος τεσπα σημερα ημουν για μπανιο ολη μερα:D

-Kikko11-
20.08.2011, 22:41
ουτε εγω τον ξερω τον κυριο Σαουν, αλλα μου εκανε ενα πραγμα εντυπωση δηλαδη που απευθυνεται το παιχνιδι? στον 10χρονο με ικανοτητες kyle xy που μπορει να κανει μαθηματικους υπολογισμους στο πιτς φυτιλι να πουλαει στη λαικη με μεγιστο κερδος και να εχει ικανοτητες να προβλεψει τις τιμες? αλλα ταυτοχρονα να εχει αποστιθισει τους πινακες με τους π.ε. για να εχει και μεγιστη αποδοση, για να εχουν παιδικες χαρες δωρα κατι τετοιο φανταζομαι:rolleyes:
εγω παντως απο τουρτιτσες σημερα δεν τα πηγα καλα.

υγ. ξερετε ποιες ηταν οι τελευταιες λεξεις του ταρζαν "ποιος ... εβαλε γρασσο στο σκοινι?" :D

Έλα ρε παιδί μου! Που ήσουν? Ευτυχώς που υπάρχεις και εσύ γιατί είχα την αίσθηση ότι ζούσα στην "ζώνη του λυκόφωτος".. Τι γίνεται με τους σπόρους μήπως έχουν "πλαδαρέψει" λιγάκι? :p
Μα είναι δυνατόν να καθόμαστε να μαζεύουμε 650 τούρτες για να έχουμε στην συλλογή μας την ανεκτίμητη παιδική χαρά?
Θα μου πείτε όχι βέβαια, το κάνουμε για τους 1.000 Χ επίπεδο, αλλά και πάλι δεν αξίζει αυτό το βασανιστήριο!

ΥΓ. Stef , είμαι σε φάση "Ταρζάν" γιατί θέλεις να μου γκρεμίσεις τον μύθο.. χαχαχα!

dissidenttp
20.08.2011, 22:51
φιλε/φιλη μαλλον με καταλαβες ειναι........

"φιλος" ονοματι θανος(35) (αθηνα)

οπως ειπες ,,,,ειναι ενα παιχνιδι
μπαινεις ...πεζεις....βαριεσε...σου δινουν κατι παραπανω (οπως οι φουρνοι) και προχωρας παλι πεζοντας εχοντας ενα στοχο παντα με το πασο σου ....
δεν ειναι ολυμπιακοι αγωνες
αμα τα κανεις ολα αμεσως τι νοημα εχει?
πεζω και ενα αλλο online game και εχω γυρισει το μισο καναδα κυνηγωντας ελαφια....αμα τα βρισκα μολις εβγενα απο τη παραγκα τι θα κερδιζα?
και δω κακως παραπονουνται..... θελει ρεγουλα
κατα τη γνωμη μου

maraki85
20.08.2011, 22:57
που να το φανταστω βρε παιδια....:p
Αλιντα ... πανταχου παρουσα :D
ειπα με τοσες τουρτες ,να κερασω απο το μαγκαλι μου να ερθουμε στα ισα .μονη μου να τρωω?:(

αυτα ειναι για να με συγχωρεσετε που σας αναστατωσα:)
http://eirini.pblogs.gr/files/231547-6713.jpg

Alida#
20.08.2011, 22:58
Σε συγχωρουμε Αφροδιτη και για να μας πιστεψεις θα πάρω το ροζ παγωτακι :p

maraki85
20.08.2011, 23:09
Σε συγχωρουμε Αφροδιτη και για να μας πιστεψεις θα πάρω το ροζ παγωτακι :p
ημουν σιγουρη:Dτο ροζ θα επαιρνες ;)
http://i77.servimg.com/u/f77/11/67/10/33/12015511.gif

serelis
20.08.2011, 23:11
stefroditis stef molis pira to 1000x epipedo ke leo na kano 10 meres apotoksinosi;) mono gia ta ergastiria tha mpeno ke xalara ma telios xalara eti kialios ama den figi o provatos den vlepo kati kenourgio;)

http://img819.imageshack.us/img819/2042/no1z.png
http://img163.imageshack.us/img163/5239/no2w.png
http://img268.imageshack.us/img268/8786/39215542.png

dissidenttp
20.08.2011, 23:13
proedre? ta polla sti mesaia foto ti dentra einai?

-Kikko11-
20.08.2011, 23:13
Αφροδίτη, μήπως σου βρίσκεται στο ψυγείο κανένα παγωτάκι σαντουιτσάκι για μένα? :o
έλα κάνε ένα κόπο μιας και σήμερα έχεις προσλάβει έκτακτο προσωπικό για τις τουρτίτσες και δεν έχεις πολλή δουλειά.. :D

serelis
20.08.2011, 23:17
proedre? ta polla sti mesaia foto ti dentra einai?

zaxarenio sfendami

epi ti efkeria pedia me ta 3 kotetsia pano kaliptonte ta ekolaptiria aneta ine 3xxl

-Kikko11- kala e to level mpanion ine ola ta lefta xaxa

maraki85
20.08.2011, 23:23
Αφροδίτη, μήπως σου βρίσκεται στο ψυγείο κανένα παγωτάκι σαντουιτσάκι για μένα? :o
έλα κάνε ένα κόπο μιας και σήμερα έχεις προσλάβει έκτακτο προσωπικό για τις τουρτίτσες και δεν έχεις πολλή δουλειά.. :D
http://www.kaloudakis.com/images/product%20icons/2.14/16.jpgδεν χαλαω χατηρια :D
κατσε να προσθεσω κι αυτο μην περασει η Αλιντα το δει ροζ και το παρει...:D
http://www.atenae.gr/cms/gallery/Image/sandwich/big_joy_s.jpg

xkouzou
20.08.2011, 23:28
καλημερα και απο μενα ! συγνωμη που μπαινω σφηνα στην κουβεντα σας ,αλλα αυτη την στιγμη ενας ελληνας εκανε το θαυμα του :) το ακτινιδιο ειναι πρωτος στα χορτοταλιρα ! ενα ευγε απο μενα του αξιζει !!
αντε και καποιος συντομα ελληνας και στα πε !;)
αντε και τους φαγαμε !:d
καλη σας συνεχεια

thanasis_2010
20.08.2011, 23:32
καλησπέρα σπόροι!είναι κανείς εδώ?έχετε τίποτα να τσιμπήσουμε?τι να κεράσω?

stefroditis
20.08.2011, 23:33
stefroditis stef molis pira to 1000x epipedo ke leo na kano 10 meres apotoksinosi;) mono gia ta ergastiria tha mpeno ke xalara ma telios xalara eti kialios ama den figi o provatos den vlepo kati kenourgio;)

γεια σου προεδρε, να'σαι καλα
και εγω πιστευω το επι 1000 να το παρω αυριο μεθαυριο σημερα δεν μπορεσα γιατι πηγα για μπανιο και μετα σε ψαροταβερνα και χτυπησα κατι καλαμαρακια,αχινους, σαρδελες κλπ.
παντως το μαγκαλι με το χταποδι ηταν χαρμα οφθαλμων :)
μια ερωτηση το σπινιαλο (πινα) σας αρεσει?:D

dissidenttp
20.08.2011, 23:34
καλημερα και απο μενα ! συγνωμη που μπαινω σφηνα στην κουβεντα σας ,αλλα αυτη την στιγμη ενας ελληνας εκανε το θαυμα του :) το ακτινιδιο ειναι πρωτος στα χορτοταλιρα ! ενα ευγε απο μενα του αξιζει !!
καλη σας συνεχεια

ουαου......μπραβο του

χτες ηταν τριτος

εγω φιλοδοξω στις επομενες εκτροφες να βγαλω το χρυσο προβατο....
ετοιμαζω οταν ερθει η ωρα να κανω χοντρη τρελα
για να ανηκει και παλι το χρυσο στους ελληνες :D

maraki85
20.08.2011, 23:37
παντως το μαγκαλι με το χταποδι ηταν χαρμα οφθαλμων :)
μια ερωτηση το σπινιαλο (πινα) σας αρεσει?:D
ο αντρουλης μου που ειναι απο νησι τρελαινεται,
εγω προτιμω να φαω μια κουταλια μπεταντιν:D

thanasis_2010
20.08.2011, 23:40

Γιατί!!??:eek:(τι είναι το σπινιάλο)?:confused:

serelis
20.08.2011, 23:43
Γιατί!!??:eek:(τι είναι το σπινιάλο)?:confused:

theli kalo katharisme stef exi afto to karvouno mesa ke an den kseris den trogete

http://lh3.ggpht.com/_LAOYkBaeX6A/SkT-5uagKQI/AAAAAAAAAhQ/kd49mMuYek4/Pinna-nobilis.jpg

stefroditis
20.08.2011, 23:45

και εγω απο δωδεκανησα ειμαι και το τιμω δεοντως (αμα το βρω)
βρε τι παθαμε με αυτα τα θαλασσινα, δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο:cool:
τις τουρτες δεν τις τρωω, αστες να τις φαει ο shaun :D:D

maraki85
20.08.2011, 23:48
αντε αφου δεν τρως γλυκα εσενα να σε κερασω αχινους:p
http://www.newskosmos.com/images/stories/10-10/axinoi.jpg

thanasis_2010
20.08.2011, 23:51
Κάτι για παγωτό άκουσα πιο νωρίς.....Να κεράσω?
http://3.bp.blogspot.com/-AOROamhAYB8/TZh9S***LeI/AAAAAAAAABg/CDiB_mCJg0I/s1600/ice-cream-sundae.jpg

nikexad
21.08.2011, 00:10
Πιάσατε την πολυλογία πάλι σπόροι και γεμίσατε 5 σελίδες Σαββατιάτικα...
Αντε τώρα να κάτσεις να διαβάσεις με κεφάλι καζάνι...
Εμμμ αφού κόψανε τα ποτά εδώ, πάμε και τα πίνουμε έξω....

καλη σας συνεχεια
Καλά, εσάς τους "πλούσιους" πως σας ξέφυγε αυτός ο/η akthnidio?
Κανoνικά έπρεπε να είναι επίτιμος πρόεδρος σας...:)
Καλοδεχούμενοι οι πάντες...σφήνα δεν θεωρείται κανένας...
Η L1sy βέβαια παρακολουθεί τώρα τελευταία κάτι αστεροειδείς και κομήτες αλλά είναι άλλη περίπτωση ..... δεν είστε εσείς σ'αυτούς.

και εγω απο δωδεκανησα ειμαι και το τιμω δεοντως (αμα το βρω)
Αμα τα έτρωγα κι εγώ stef θα σου τα έστελνα αλλά ασχολούμαι με τουρτάκια που ταίζω το χοντροπρόβατο...
Ασε που σπινιάλο με λεμονάδα και σουμάδα δεν πάει κάτω με τίποτα...
Πιο καλά να πιεις betadin που γράφει και το maraki...

thanasis_2010
21.08.2011, 00:22
Πώς τα πάτε με το event?

george-eyh
21.08.2011, 09:15
καλημερα σποροι.ολοι ειστε για μπανιο σημερα.εγω διπλοβαρδια σημερα.

serelis
21.08.2011, 13:32
xerete
entaksi ego kano koura 10imeri xalarosi
oi ipolipoi ti pathate ??
katalava tha iste piso apo kamia xourmadia ke kataskopevete me to dikano gia kamia tourta ee??

anestis375
21.08.2011, 13:50
xerete
entaksi ego kano koura 10imeri xalarosi
oi ipolipoi ti pathate ??
katalava tha iste piso apo kamia xourmadia ke kataskopevete me to dikano gia kamia tourta ee??

Γεια σου προεδρε..:p:p
η αληθεια ειναι οτι κυνηγαω ολες τις τουρτιτσες...
δεν χανω ουτε μια...
ειμαι στο 8ο αλμα και θελω ακομα 137 τουρτες..
λογικα μεθαυριο θα το ολοκληρωσω...
το 9ο δεν το συζητω εχω αρκετες ελιες ενω το 10ο η θα το προλαβω ισα-ισα η οι τουρτιτσες θα πανε για π.ε. τα οποια δεν ειναι λιγα
αν μου περισσεψουν 200x100=20.000

kostas019
21.08.2011, 15:26
Πως τα πάω :confused::D

http://img217.imageshack.us/img217/4301/636g.pnghttp://img814.imageshack.us/img814/4821/25635.png

mara_libra
21.08.2011, 15:29
Καλησπέρα σας σπόροι!http://www.smileystar.com/emoticons/msn-smiley-emoticons/wave-smiley.gif
Ακόμα 46 τούρτες και τελειώνω το 8ο...Πραγματικά θεωρώ ότι έκανα άθλο!
Γιάννη δεν είχα και βοήθεια! Τόσα <<χέρια>> έχεις εσύ, έπρεπε να στείλεις και σε μας!:D
*Ανέστη μια χαρά το πας...:)
http://www.probz.com/style_emoticons/default/Birthday%20100.gifAυτή η τουρτίτσα για σας!

dias19751
21.08.2011, 15:52
Καλησπέρα σας!!!!

Βλέπω εχθές πηγαινοερχόντουσαν τα θαλασσινά στο θέμα μας:p

Μια χαρά τα πηγαίνετε όλοι με τις τούρτες. Μόνο εγώ έχω μείνει λίγο πίσω. Αλλά πήρα την εκδίκηση μου :D:D

mara_libra
21.08.2011, 16:11
Αμάν!http://www.leakylounge.com/public/style_emoticons/default/surprise.gif
Από πότε οι θεοί καταδέχονται να τα <<βάλουν>>, μ'ένα αθώο, χοντρό και ασυνεπές πρόβατο;;:p

dias19751
21.08.2011, 16:13
Αμάν!http://www.leakylounge.com/public/style_emoticons/default/surprise.gif
Από πότε οι θεοί καταδέχονται να τα <<βάλουν>>, μ'ένα αθώο, χοντρό και ασυνεπές πρόβατο;;:p

Από τότε που τα αθώα χοντρά προβατάκια εισβάλουν στις φάρμες μας και παίζουν με τα νεύρα μας. :p:D

kostas019
21.08.2011, 16:14
dias19751 να σου στείλω ψωμί για να μου στείλεις εργαλειοθήκη :confused:

mara_libra
21.08.2011, 16:19
Από τότε που τα αθώα χοντρά προβατάκια εισβάλουν στις φάρμες μας και παίζουν με τα νεύρα μας. :p:D

http://www.lukegossforum.com/forum/public/style_emoticons/default/naughtywag_smilie.gifτσ τσ τσ...ζαβολιάρη! Αλλά, καλά του έκανες!
Του άξιζε!:D

alcimede
21.08.2011, 16:50
στη δικιά μου λαική έχει μαυρίσει το λίπασμα. καμιά ιδέα γιατι;

anestis375
21.08.2011, 17:49
Γεια σας σποροι μου!!
Με το ιβεντ ειμαι στο 8ο αλμα και θελω ακομα 116 τουρτες:);)
Πως τα πάω :confused::D

http://img217.imageshack.us/img217/4301/636g.pnghttp://img814.imageshack.us/img814/4821/25635.png

απλως τέλεια!

Εγω χθες πηγα στο 2ο επιπεδο του μαρμελαδοποιείου!!!
εσυ ποτε προλαβες??

serelis
21.08.2011, 17:51

ke stin dikia mou
mia eksigisi ine oti to dentro tou event dini
agrotikous voithous ke me to lipasma kerdizoun xrono
perisoteres paragoges diladi
eti ipotheto ;) ke ego afto ekana idika sta mesea fita

kolokuthaki
21.08.2011, 17:52

2 είναι τα τινά αλχημίδη, ή που χρειάζεται για τις νέες μαρμελάδες στις κρυφές συνταγές των TGP "πατέ λίπασμα" και "κις λιπάσματος" ή που φτάσαν όλοι στις αποστολές του χοντροπροβάτου με τους αγροτικούς βοηθούς και σπέρνουν όλη την ώρα. Μάλλον το 2ο είναι..

Υ.Γ.: προς κάθε ενδιαφερόμενο, πλάκα κάνω, δεν υπάρχουν συνταγές με λίπασμα στους TGA (και αν υπήρχαν σιγά μη τις λέγαν σε μένα..)

-Kikko11- (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/member.php?u=132696) ανέβηκες κανά level μπάνιου :)?μήπως πρέπει να ρίξεις φιορίνια και εκεί??

anestis375
21.08.2011, 17:54
ke stin dikia mou
mia eksigisi ine oti to dentro tou event dini
agrotikous voithous ke me to lipasma kerdizoun xrono
perisoteres paragoges diladi
eti ipotheto ;) ke ego afto ekana idika sta mesea fita

και σε μενα το ιδιο συμβαινει...εχω πολυ λιγες προσφορες..

serelis
21.08.2011, 18:06
anestis375 kane afto pou ekana ego katse mia oritsa eki agoraze efkeries 2.50 -3.00
ke poula 4.5 i an exis tin rouna 5.25
ego entaksi evgala ta petrelea gia to traxter;):D:D

anestis375
21.08.2011, 18:19
anestis375 kane afto pou ekana ego katse mia oritsa eki agoraze efkeries 2.50 -3.00
Γιαννη τελικα οι προσφορες μηδενιστηκαν:
http://img830.imageshack.us/img830/9863/lipasma.jpg
αν ειχε θα αγοραζα αλλα δεν θα τα πουλουσα γιατι εγω χρησιμοποιω λιπασμα...
δεν ξερω για εσας..
την ρουνα την εχω ενεργοποιημενη...

dias19751
21.08.2011, 18:51

Τι έγινε πρόεδρε, άρχισε η εκπαίδευση των μαθητευόμενων σποριών;:D:D 1ο μάθημα: Πως να γίνεις πλούσιος; Πρέπει να ορίσεις ημερομηνία για τις τελικές εξετάσεις όπου θα προβιβαστούν και σε κανονικούς σπόρους. :rolleyes::p

Αμάν βρε παιδιά τα τσακίσατε τα λιπάσματα.
Ούτε ......... δε βρίσκεις πια σε αυτή την λαϊκή :D

anestis375
21.08.2011, 19:12
Τι έγινε πρόεδρε, άρχισε η εκπαίδευση των μαθητευόμενων σποριών;:D:D 1ο μάθημα: Πως να γίνεις πλούσιος; Πρέπει να ορίσεις ημερομηνία για τις τελικές εξετάσεις όπου θα προβιβαστούν και σε κανονικούς σπόρους. :rolleyes::p

Αμάν βρε παιδιά τα τσακίσατε τα λιπάσματα.

Δια ειμαι μαθητευομενος σπορος:p:p
αλλα σε λιγο θα αποφοιτησω απο την ακαδημια μολις ο προεδρος ορισει την ημερομηνια εξετασεων και απονομης των απολυτηριων:p

serelis
21.08.2011, 19:15

ti na kano pos na perasi i ora oi tourtes erxonte pou ke pou:D

Τι Αμάν βρε παιδιά τα τσακίσατε τα λιπάσματα.

mila nte posi thes na sou fero:D
http://i.mblogs.gr/c/54D389/914963/ssc10/home/093/it.is.friday/albums/kopria.jpg_320_320_0_9223372036854775000_0_1_0.jpg

dias19751
21.08.2011, 19:22
Δια ειμαι μαθητευομενος σπορος:p:p
αλλα σε λιγο θα αποφοιτησω απο την ακαδημια μολις ο προεδρος ορισει την ημερομηνια εξετασεων και απονομης των απολυτηριων:p

Ανέστη κάτι άκουσα ότι θα είναι δύσκολα τα θέματα.:D Οπότε προσοχή στα μαθήματα του προέδρου ;). Αν και εσύ είσαι τσακάλι και δε σε φοβάμαι.

mila nte posi thes na sou fero:D

Ελπίζω να είναι καλά χωνεμένη και να αξίζει τα λεφτά της 5,25χτ το τεμάχιο. Γιατί διαφορετικά θα πάω να βρω αχώνευτη με 3 χτ.:D

serelis
21.08.2011, 19:27
Ελπίζω να είναι καλά χωνεμένη και να αξίζει τα λεφτά της 5,25χτ το τεμάχιο. Γιατί διαφορετικά θα πάω να βρω αχώνευτη με 3 χτ.:D

e ma ti leme tosi ora ke ego axonefti perno 3.00 tin xonevo:D:D
ke tin dino 5.25:D:D:cool:

pantos otan ego elega na tin kanoume tin laiki sintrivani me koroidevate
skaste stin zesti tora:rolleyes::rolleyes:

anestis375
21.08.2011, 19:31
Ανέστη κάτι άκουσα ότι θα είναι δύσκολα τα θέματα.:D Οπότε προσοχή στα μαθήματα του προέδρου ;). Αν και εσύ είσαι τσακάλι και δε σε φοβάμαι.

ελπιζω να τα εχω τα θεματα γιατι μου αρεσει η παρεα σας:D:D

παιδια δεν ξερω αν το προσξετε αλλα κοιταξτε:
http://img851.imageshack.us/img851/2471/80520860.jpg
ενας ελληνας πηγε πρωτος στην καταταξη χορτοταλιρων!!
ηταν τριτος και πηγε πρωτος!!
δηλαδη τι πουλησε??10 χρυσα προβατα η 15 πασχαλινους λαγους??

dias19751
21.08.2011, 19:33
e ma ti leme tosi ora ke ego axonefti perno 3.00 tin xonevo:D:D
ke tin dino 5.25:D:D:cool:

Ανέστη βλέπεις ο επιχειρηματίας πρόεδρος τι κομπίνες κάνει ? Πρόσεξέ το από τα sos θέματα :D

pantos otan ego elega na tin kanoume tin laiki sintrivani me koroidevate
skaste stin zesti tora:rolleyes::rolleyes:

Το σωματείο των απροσάρμοστων σπόρων σύσσωμο ήρθε να υπερασπιστεί την ιδέα σου. Αλλά πέσαμε στο μπλόκο των μικρών.:confused: Και έχουμε μείνει με μια λαϊκή που ούτε χωνεμένη ούτε αχώνευτη έχει την δυνατότητα να μας προσφέρει.

anestis375
21.08.2011, 19:36
Ανέστη βλέπεις ο επιχειρηματίας πρόεδρος τι κομπίνες κάνει ? Πρόσεξέ το από τα sos θέματα :D

OK Δια!!το σημειωνω στο μπλοκακι μου:

SOS ερωτησεις:
1.Πως βγαζουμε λεφτα?
Απαντηση:Οταν βλεπουμε οτι οι προσφορες για λιπασμα τελειωνουν αγοραζουμε και μετα το πουλαμε ακριβοτερα για να εχουμε κερδος:)

Σωστος??

nikexad
21.08.2011, 19:46
καλησπέρα παιδια....
Τι βλέπω? Ξαναγυρίσαμε στα θρανία?
ελπιζω να τα εχω τα θεματα γιατι μου αρεσει η παρεα σας:D:D

παιδια δεν ξερω αν το προσξετε αλλα κοιταξτε:

ενας ελληνας πηγε πρωτος στην καταταξη χορτοταλιρων!!
ηταν τριτος και πηγε πρωτος!!
δηλαδη τι πουλησε??10 χρυσα προβατα η 15 πασχαλινους λαγους??
Ωπ.... Ανέστη αδιάβαστος.
Πρέπει να διαβάζεις όλα τα θέματα εδώ στους "σπόρους"
Πρώτον για να ενημερώνεσαι και δεύτερον για να μην επαναλαμβάνεσαι...
Από χθες το βράδυ γράφτηκε αυτό που λες....

καλη σας συνεχεια

SOS ερωτησεις:
1.Πως βγαζουμε λεφτα?
Απαντηση:Οταν βλεπουμε οτι οι προσφορες για λιπασμα τελειωνουν αγοραζουμε και μετα το πουλαμε ακριβοτερα για να εχουμε κερδος:)

Σωστος??
Λάθος....
Δεν περιμένουμε να αρχίζουν να τελειώνουν οι προσφορές γιατί ήδη είναι πολύ αργά.
Εχει ανέβει η τιμή τους και αφαιρώντας και το 10% προμήθεια δεν αξίζει πια ν'ασχοληθούμε.
Τις αγορές τις κάνουμε όταν όλοι πουλάνε και είναι πολύ χαμηλή.
Στο λίπασμα δεν μπορείς να το εφαρμόσεις γιατί δεν έχεις που να την αποθηκεύσεις.
Διάβασμα Ανέστη... Διάβασμα συνεχώς....
Σημασία έχει το διάβασμα και όχι οι δημοσιεύσεις.

dias19751
21.08.2011, 19:47
Σωστός Ανέστη. Βέβαια αυτά είναι για τα πρώτα μας χ.τ. Μετά αρχίζουμε και παίζουμε με πιο χοντρά πράγματα. Φυτά, ζώα , προϊόντα. Αγοράζουμε φτηνά και πουλάμε ακριβά. Αλλά τώρα έτσι που έγινε η λαϊκή και έχουν πάει στα ύψη όλα, είναι πιο δύσκολο να βγάλουμε μεγάλο κέρδος από την λαϊκή.

Εμείς οι παλιοί είχαμε προλάβει την λαϊκή όταν τα προϊόντα ήταν πολύ φτηνά. Για παράδειγμα η μία κότα έκανε 1 χ.τ. το μαρούλι έκανε 0,08χ.τ , το ένα μήλο το έβρισκες 0,80 χ.τ κ.ο.κ,
Οπότε καταλαβαίνεις πόσο εύκολο ήταν να βγάλει κάποιος χρήματα όταν αγόραζε σε αυτές τις τιμές και πουλούσε πιο ακριβά όταν γινόταν τα event.

serelis
21.08.2011, 19:50

SOS ερωτησεις:
1.Πως βγαζουμε λεφτα?

Σωστος??

oxi diavase edo prosektika ke avrio tha se rotiso;);)
http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1152323&postcount=72

kalispra niko vlepis pos tha pername tin ora mas???
simera milame gia poli xalaraaa:D:D

kostas019
21.08.2011, 19:51
Λάθος anestis375 δεν συμφέρει ;)

serelis
21.08.2011, 19:54
Εμείς οι παλιοί είχαμε προλάβει την λαϊκή όταν τα προϊόντα ήταν πολύ φτηνά. Για παράδειγμα η μία κότα έκανε 1 χ.τ. το μαρούλι έκανε 0,08χ.τ , το ένα μήλο το έβρισκες 0,80 χ.τ κ.ο.κ,
Οπότε καταλαβαίνεις πόσο εύκολο ήταν να βγάλει κάποιος χρήματα όταν αγόραζε σε αυτές τις τιμές και πουλούσε πιο ακριβά όταν γινόταν τα event.

ela pedia gia na thimonte oi palioi ke na mathenoun oi neoi;)
http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=60626

dias19751
21.08.2011, 19:56
O nikexad είναι ο αντιπρόεδρος του θέματος και είναι από τους πιο αυστηρούς..(οι άλλοι μαθητές τον φωνάζουν ξυνομούρη:D) Ποτέ δεν είναι ευχαριστημένος από τις απαντήσεις. Τα θέλει όλα με πολλές λεπτομέρειες .:p:D

edit : Πρόεδρε αυτές οι τιμές είναι πολύ πρόσφατες. Εγώ μιλάω για πιο παλιές εποχές τότε που ξεκίναγα να παίζω που ήταν εντελώς εξευτελιστικές.

anestis375
21.08.2011, 19:57
αμαν βρε πανω μου πεσατε που ειχα μια λαθος απαντηση..

νικο οκ το καταλαβα..ευχαριστω

δια και εγω αυτο σκεφτομουν..απλως εγραψα λιπασμα γιατι αυτο συζητουσαμε...

γιαννη το διαβασα το λινκ αλλα την 1η συμβουλη δεν την καταλαβα..την 2η την ηξερα..αυριο θα σου απαντησω μονο σε αυτο που καταλαβα...

κωστα οκ...

kostas019
21.08.2011, 19:57

τα θυμάμαι εγώ τώρα για αυτό φταίει η ρούνα :confused:

nikexad
21.08.2011, 20:01
O nikexad είναι ο αντιπρόεδρος του θέματος και είναι από τους πιο αυστηρούς..(οι άλλοι μαθητές τον φωνάζουν ξυνομούρη:D) Ποτέ δεν είναι ευχαριστημένος από τις απαντήσεις. Τα θέλει όλα με πολλές λεπτομέρειες .:p:D
χαχαχαχα
Πρέπει να προετοιμαστούν σωματικά και ψυχολογικά για ν'αντέξουν στο πιο δύσκολο πράγμα του farmerama.... τη λαϊκή !!!!

Παλιές καλές εποχές....που τα βρήκες βρε Γιάννη?

Τι έγινε? Τελειώσατε να ταϊζετε το χοντροπρόβατο και το ρίξατε στην εκπαίδευση ε?

Να σας βάλω μια δύσκολη ερώτηση?

serelis
21.08.2011, 20:03
edit : Πρόεδρε αυτές οι τιμές είναι πολύ πρόσφατες. Εγώ μιλάω για πιο παλιές εποχές τότε που ξεκίναγα να παίζω που ήταν εντελώς εξευτελιστικές.

ne to ksero apla ine oi mones katagramenes
aftes pou les tis prolava ke ego;)
oloklira katevata apo ola ta mikra na sapizoun stous pakgous:(:(

niko edo ine sti piso selida
gia rota na doume

anestis375
21.08.2011, 20:04
Τι έγινε? Τελειώσατε να ταϊζετε το χοντροπρόβατο και το ρίξατε στην εκπαίδευση ε?

βαλε βρε νικο..βαλε:)

kostas019
21.08.2011, 20:04

για βάλε :D:cool:

nikexad
21.08.2011, 20:08
λοιπόν....

οι προσφορές στα χρωματιστά πρόβατα έχουν εξαφανιστεί (στα λαμπερά) ή έχουν μειωθεί πάρα πολύ (στα πουλόβερ) με αποτέλεσμα η τιμή να πάει στα ύψη.

στα ζαχαρένια και στα χρυσά όμως παραμένουν οι ίδιες.

η ερώτηση είναι....

οι προσφορές εξαφανίστηκαν γιατί αγόρασαν οι παίκτες ή γιατί διαγράφηκαν επειδή πέρασαν οι 7 ημέρες?
και αν αγόρασαν οι παίκτες γιατί δεν αγόρασαν και ζαχαρένια και χρυσά?

dias19751
21.08.2011, 20:13
ne to ksero apla ine oi mones katagramenes
aftes pou les tis prolava ke ego;)
oloklira katevata apo ola ta mikra na sapizoun stous pakgous:(:(

Τότε που ήμασταν στα πρώτα επίπεδα, ήταν πολύ δύσκολο να αυξήσουμε τα χορτοτάλιρα μας. Διότι οι παραγγελίες ήταν πολύ χαμηλές και στην λαϊκή αν πουλούσες στα αγόραζαν για ένα κομμάτι ψωμί (όχι το σημερινό ψωμί του φούρναρη). Θυμάμαι ότι για να αγοράσω στάβλους από το ξυλουργείο και να τους βάλω στην φάρμα το σκεφτόμουν αρκετά για τρεις λόγους. Πρώτο, λόγω χρημάτων , δεύτερο λόγω χώρου μια και είχαμε μόνο την βασική φάρμα και τρίτο αν ήθελες να τον αφαιρέσεις μετά χανόταν για πάντα.

serelis
21.08.2011, 20:13
http://sharedimages.bigpoint.net/el/customavatars/avatar55977_3.gif?project=bpboard4&default=

akou na dis
ego simera ime se 10 diaforetikes laikes ke prospatho na mazepso kati asterakia
apo ta polixroma
kafe provatokotes, ke oti vro ala ke stis 10 den iparxi apolitos tipota;)
ara den exoun zvisti;) exoun agorasti opoteee:):)

opios katalave katalave;)

dias aare epoxes !!!!!

kostas019
21.08.2011, 20:14
1 τα πρόβατα είναι πολλά και σε μεγάλη τιμή λόγω των 2 ρούνων του δέντρου

2 τις αγόρασαν

stefroditis
21.08.2011, 20:19
λοιπόν....
η ερώτηση είναι....

οι προσφορές εξαφανίστηκαν γιατί αγόρασαν οι παίκτες ή γιατί διαγράφηκαν επειδή πέρασαν οι 7 ημέρες?
και αν αγόρασαν οι παίκτες γιατί δεν αγόρασαν και ζαχαρένια και χρυσά?
το παρατηρησα και εγω και το συμπερασμα μου ειναι οτι λογω νεων αποστολων μαζεψαν τα αστερακια και ανοιξαν ολο το δεξι κλαδι και δοκιμαζουν μηπως τους δωσει παραπανω γενιας, τουλαχιστον αυτο κανω και εγω, αλλα αν αγορασεις ζαχαρενιο ή χρυσο τι παραπανω να σου δωσει?;)

anestis375
21.08.2011, 20:20
νικο λογικα υπαρχει ζητηση...ισως με τα λεφτα που βγαζουν με τα βιοτεχνικα αγαθα..γιατι εχω δει πολλους να πουλανε μαρμελαδες και ψωμια και να τα κοναμανε..
ισως δεν αγορασαν ζαχαρενια η χρυσα λογω της υψηλης τους τιμης...ηθελαν κατι καλο αλλα και οικονομικο:)

εγω αυτο νομιζω...

Omgroflme
21.08.2011, 20:21
E3afanistikan giati kaneis den asxoleite pleon..
Perasan oi meres tous gia auto kai e3afanistikan kai apo tis 10 laikes pou eides gianni.Siga min ta agorazan pantou..
Se kana dio mines de tha iparxei prosfora se xrwmatisto oute gia deigma.. tha iparxoun mono twn pio prosfatwn eidwn

E3 allou oloi pleon asxolounte (kai dinoun ta fiorinia tous) me tous fournous-zaxaroplasteia.. siga min asxolounte kai me super trofes..

nikexad
21.08.2011, 20:26
[IMG]apo ta polixroma
kafe provatokotes, ke oti vro ala ke stis 10 den iparxi apolitos tipota;)
ara den exoun zvisti;) exoun agorasti opoteee:):)

opios katalave katalave;)

Γιάννη οτιδήποτε μέχρι σγουρόμαλλο-σκιερ-σούπα (για πρόβατο-λαγό-κότα) είναι εξαφανισμένο εδω και καιρό γιάτί είναι σχετικά φθηνά και μπορούν ν'αγοραστούν για να δοθούν στις αποστολές για τ'αστεράκια.
Από κει και πάνω αρχίζουν τα ζόρια επειδή τα λεφτά είναι πολλά.

Εγώ λέω ότι έγιναν και τα δύο ταυτόχρονα.

Πρώτα έγιναν οι διαγραφές λόγω του επταημέρου και μετά μερικοί αγόρασαν γιατί πιστεύουν ότι κάτι θα παιχτεί στα χρωμοπρόβατα.

Το λέω γιατί παρακολουθώ αρκετά τις προσφορές στα χρωμοπρόβατα αφού έχω να δώσω κατιτις....

stefroditis
21.08.2011, 20:27
Θανο, διαφωνω (με στοιχεια) στη λαικη μου σημερα το απογευμα πουλαγε ενας τυπος 10-10 μαυρα και καφε και τα αγοραζαν αμεσως καμια εκατοστη ζωντανα, αγορασα και εγω οπως ειπα πιο πριν να δοκιμασω με το δεξι κλαδι τι θα παρω, ισα- ισα που με τους φουρνους/ζαχαροπλαστεια βαριεμαι λιγο και ειπα να το ριξω στην εκτροφη:D

peggy1977
21.08.2011, 20:27
μια καλησπερα στην αντροκρατουμενη παρεα!!
που πηγαν οι αγροτισσες του υπουργειου ??

ζωα αναπαραγωγης δεν υπαρχουν στη λαικη παιδια...τελος!
τουλαχιστον τα πιο ''οικονομικα''...
εγω που δεν ασχολουμαι με τις αναπαραγωγες και προσπαθω να αγορασω κοτουλες ψητες και προβατακια με πουλοβερακια...ματαια..

serelis
21.08.2011, 20:29
http://sharedimages.bigpoint.net/el/customavatars/avatar186250_4.gif?project=bpboard4&default=
thimase pou legame oti den tha paroume anasa
ego pistevo afto poules oti varethikan ta 3 polixroma ;)
keros gia to 4o lipon ke mipos erthi me didima???:cool:

gia na erthi ke i douko afti ta parakolouthi

dias19751
21.08.2011, 20:32
νίκο αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι έπεσε πολύ χρήμα σε κάποιους παίχτες λόγω των υψηλών τιμών σε πούπουλα παπαγάλου , φυστικοβούτηρα , ελέφαντες , βιοτεχνικά προϊόντα κ.τ.λ. επομένως αγοράζουν ότι βρούνε για να φτιάχνουν επεκτάσεις και να είναι σε ετοιμότητα όταν θα γίνουν πάλι τα γεννητούρια με την σέσουλα.

Omgroflme
21.08.2011, 20:34
H alitheia Gianni einai oti plisiazei i periodos gia gennitouria me ti sesoula.. mias kai ginontousan (toulaxiston mexri simera) apo 25-30 kathe mina.. opote an mpei tha mpei to epomeno S-K (proswpiki ektimisi einai auto..)

Einai logiko na agorazei o kosmos ta mikra ftina "enxrwma" zwakia.. alla ta akriva? to vriskw kommataki diskolo..

Kai mi nomizete oti oloi einai "plousioi" apo x.t.. periousies e3afanistikan apo tis teleutees apostoles

Stef emena olo auto to skiniko me ta polixrwma mou fenete fiasko.. De ginete na vazoun kathe mina "event" gia to "pusharoun".. Kai elpizw na mi to sinexisoun..

nikexad
21.08.2011, 20:34
το παρατηρησα και εγω και το συμπερασμα μου ειναι οτι λογω νεων αποστολων μαζεψαν τα αστερακια και ανοιξαν ολο το δεξι κλαδι και δοκιμαζουν μηπως τους δωσει παραπανω γενιας,
Λογικά θα έπρεπε να περιμένουν την επόμενη ημέρα με διπλά γεννητούρια.
Αυξάνονται θεαματικά οι πιθανότητες..

νικο λογικα υπαρχει ζητηση...ισως με τα λεφτα που βγαζουν με τα βιοτεχνικα αγαθα..γιατι εχω δει πολλους να πουλανε μαρμελαδες και ψωμια και να τα κοναμανε..

Η ζήτηση προκαλείται από συγκεκριμένα γεγονότα.
Events, αποστολές τέτοια πράγματα.
Δεν μπορεί η αγορά ενός προιόντος να είναι σταθερή τόσο καιρό και ξαφνικά να εκτιναχθεί.

Θανο, διαφωνω (με στοιχεια) στη λαικη μου σημερα το απογευμα πουλαγε ενας τυπος 10-10 μαυρα και καφε και τα αγοραζαν αμεσως καμια εκατοστη ζωντανα, αγορασα και εγω οπως ειπα πιο πριν να δοκιμασω με το δεξι κλαδι τι θα παρω, ισα- ισα που με τους φουρνους/ζαχαροπλαστεια βαριεμαι λιγο και ειπα να το ριξω στην εκτροφη:D
Παιδιά, τα καφέ-μαύρα-γυμνά-σγουρόμαλλα είναι ανάρπαστα εδώ και καιρό.
Είναι σχετικά φθηνά.
Στα παραπάνω είναι το πρόβλημα...

καλησπέρα peggy

serelis
21.08.2011, 20:35
νίκο αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι έπεσε πολύ χρήμα σε κάποιους παίχτες λόγω των υψηλών τιμών σε πούπουλα παπαγάλου , φυστικοβούτηρα , ελέφαντες , βιοτεχνικά προϊόντα κ.τ.λ. επομένως αγοράζουν ότι βρούνε για να φτιάχνουν επεκτάσεις και να είναι σε ετοιμότητα όταν θα γίνουν πάλι τα γεννητούρια με την σέσουλα.

etsi akrivos

niko ton skier sta 118.000 esi ton pires??den ton prolava:mad:

dias19751
21.08.2011, 20:42
γεια σου βρε πέγκυ. έλα να ομορφύνεις την παρέα μας. ;)

εγώ αυτό που πιστεύω είναι ότι θα παίξει η αγελάδα στην επόμενη αναπαραγωγή. για δύο λόγους. παίζει πολύ το γάλα αγελάδας σε αποστολές και στον φούρνο αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι χωρίς να τις ζητάνε οι καινούργιες αποστολές αυτές έχουν πάει στα ύψη.

L1sy
21.08.2011, 20:43
καλησπερα και απο μενα ... στην δικη μου λαικη κανεις δεν παιρνει τις μεγαλες εκτροφες το παρακολουθω γιατι εβαλα και εγω κοτοπουλο πολυχρωμο και μου γυρισε πισω οπως και ολων των αλλων ... 1 πουληθηκε στις 800 χιλιαδες ...μαζευουν τα μικρα για επομενο ιβεντ με γεννητουρια .... δεν πιστευω ομως πως τραβηχτηκαν απο τις εκτροφες γιατι ολοι χρειαζοντε χωρο στην φαρμα απο σταβλους οποτε θελουν αναβαθμησεις ...
το θεμα ειναι πως θα το χειριστει η εταιρεια ...γιατι αν κανει συντομα γεννητουρια για φιορινια ειναι δικοπο μαχαιρι ... και ολοι καταλαβαινουμε το γιατι ...

-Kikko11-
21.08.2011, 20:44
Εδώ είναι Peggy και τα κορίτσια!
Σχετικά με τα χρωματιστά, αγόρασα και εγώ 1 πουλόβερ σήμερα, μη φανταστείτε, απλώς εκμεταλλεύτηκα την ανάγκη των συμπαικτών μου σε αλογοτροφές 350/τμχ (αν το διαβάσουν αυτό ο Θάνος και η Lisy..)
Νομίζω ότι είχαν και άλλοι την ίδια ιδέα με μένα και θα συμφωνήσω με τον Stef ότι οι εκτροφές είναι πιο ενδιαφέρουσες από τα επαγγέλματα και δεν το κρύβω αγοράζω σούπερ τροφές όταν βγει προσφορά.

Δία, καταπληκτική η νέα σου υπογραφή! Πολύ χαίρομαι που βλέπω το χοντροπρόβατο κεραυνοβολημένο.. Θα μου άρεσε ακόμα περισσότερο αν έβγαζε και καπνούς.. (χαρ χαρ!):D

kostas019
21.08.2011, 20:45
dias19751 το έχω σκεφτεί και εγώ για την αγελάδα σίγουρα θα είναι η η επόμενη ή η μεθεπόμενη

φαντάζεστε διαστημική αγελάδα :eek::D:confused:

stefroditis
21.08.2011, 20:45
συμφωνω με τους κυριους προεδρους και υπουργους, αλλα θα πω και το αλλο εγω προσωπικα δεν βρισκω πολυ excitment (συγκινηση) στις μαρμελαδες και ειπα να το ριξω στην εκτροφη, με το δεξι κλαδι μπορει να πιασεις και κατι συν οτι μπορει να βρεις καμμια ευκαιρεια στη λαικη, προετοιμαζομαι και για τα γεννητουρια οποτε γινουν.
Η αποστολη " ετησια αγορα" μου αφησε ενα διδαγμα οτι το παιχνιδι απαιτει αναβαθμισεις εργαστηριων γιατι και εργαλεια να εχεις ποσα θα εργαστηρια να φτιαξεις? και μετα που θα φυτευεις?

nikexad
21.08.2011, 20:51
Το χρήμα έχει πέσει εδώ και μέρες στους παίκτες που ήταν έτοιμοι εδώ και καιρό με τα φυστικοβούτυρα και τα πούπουλα.
Επίσης επεκτάσεις φτιάχνεις και με ζαχαρένιο. Αυτά γιατί δεν τα πήραν?
Και κάτι ακόμα.... αν θέλεις ν'αγοράσεις περιμένεις μετά την ημέρα με τα διπλά γεννητούρια όταν θα έχουν παράγει αρκετά χρωματιστά.
Τότε υπάρχουν πολλές προσφορές και η τιμή είναι πολύ χαμηλότερη.
Στο ενδιάμεσο πουλάς γιατί η τιμή είναι ψηλή....
Εβγαλα και φωτο...
Τα ζαχαρένια και τα χρυσά είναι εδώ και μέρες οι ίδιες.

http://img28.imageshack.us/img28/7922/71879339.jpg

Επίσης κάτι μου λέει ότι πρέπει να κάνουμε οικονομία στα χτ και στις σούπερ τροφές.
Δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει αύριο...

etsi akrivos

niko ton skier sta 118.000 esi ton pires??den ton prolava:mad:
Με τους λαγούς και τις κότες Γιάννη δεν πολυασχολούμαι.
Δεν συμφέρουν και τόσο πολύ.
Μην ξεχνάς ότι σκέφτομαι την σούπερ τροφή γιατί την φτιάχνω μόνος μου.

Επιμένω στη θεωρία της διαγραφής προσφορών (συν λίγες αγορές) και όχι στη θεωρία της μαζικής αγοράς.
Επαναλαμβάνω ότι μιλάω για τ'ακριβά (πουλόβερ-λαμπερά-ζαχαρένια-χρυσά)

Κι όλα αυτά γιατί έχω ένα ζαχαρένιο που θέλω να το σπρώξω ....

edit...
@stefroditis
Εννοείται ότι η εκτροφή (και η αγοραπωλησία τους) είναι που ανεβάζει την αδρεναλίνη...
Έιδικά όταν μιλάμε για ποσά ανω των 500χιλ. χτ που φτάνουν και τα 4-5 εκατομμύρια για το χρυσό.

Με το ψωμί και την μαρμελάδα, τι να σε εξάψει?

anestis375
21.08.2011, 20:55
γεια σου βρε πέγκυ. έλα να ομορφύνεις την παρέα μας. ;)

εγώ αυτό που πιστεύω είναι ότι θα παίξει η αγελάδα στην επόμενη αναπαραγωγή. για δύο λόγους. παίζει πολύ το γάλα αγελάδας σε αποστολές και στον φούρνο αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι χωρίς να τις ζητάνε οι καινούργιες αποστολές αυτές έχουν πάει στα ύψη.
εγω λεω οτι θα ειναι το γουρουνι!!
γιατι εχει παμπολλες προσφορες για ζωα(1000+) και για τροφες(200+) ενω για τρουφες εχει μερικες..:)

Σποροι βγαινω!!
Θα ερθω αυριο για την εξεταση μου..

Καληνυχτα:)

dias19751
21.08.2011, 21:07
Το χρήμα έχει πέσει εδώ και μέρες στους παίκτες που ήταν έτοιμοι εδώ και καιρό με τα φυστικοβούτυρα και τα πούπουλα.
Επίσης επεκτάσεις φτιάχνεις και με ζαχαρένιο. Αυτά γιατί δεν τα πήραν?
Και κάτι ακόμα.... αν θέλεις ν'αγοράσεις περιμένεις μετά την ημερά με τα διπλά γεννητούρια όταν θα έχουν παράγει αρκετά χρωματιστά.
Τότε υπάρχουν πολλές προσφορές και η τιμή είναι πολύ χαμηλότερη.
Στο ενδιάμεσο πουλάς γιατί η τιμή είναι ψηλή....
Εβγαλα και φωτο...
Τα ζαχαρένια και τα χρυσά είναι εδώ και μέρες οι ίδιες.

Θα σου μιλήσω για τον εαυτό μου. Εγώ επειδή πήρα αρκετό χρήμα αυτό τον καιρό κυνηγάω τα ζώα εκτροφής όποτε τα βρίσκω. Τα μικρά τα κυνηγάω για να τα έχω όταν θα παίξουν τα δίδυμα. Τα πιο μεγάλα τα κυνηγάω για επεκτάσεις. Στα πρόβατα η μόνη επέκταση που συμφέρει είναι η κόκκινη -λαμπερά- (το έχω εξηγήσει και στο παρελθόν) . Επομένως ή αγοράζω λαμπερά ή με πουλόβερ ώστε στο event των διδύμων να τα βάλω να γίνουν λαμπερά με πιθανότητα να φτιαχτεί και ζαχαρένιο για να το πουλήσω. Τα ζαχαρένια δε με απασχολούν ακόμα και αν είχα 100.000.000 χ.τ. Διότι φτιάχνουν στάβλο και όχι εργαστήρι και αν τα βάλεις στα γεννητούρια δεν έχεις καμιά πιθανότητα να πάρεις μεθεπόμενης γενιάς. Τα χρυσά δίνουν εργαστήρι , αλλά αν υπολογίσεις το κόστος να φτιάξεις το εργαστήρι και το κέρδος που θα έχεις τότε δεν αξίζει. Άρα καταλήγουμε ότι κάποιος που ασχολείται κυνηγάει τα πρόβατα μέχρι και το λαμπερό. Μετά δεν έχουν και μεγάλη αξία.

nikexad
21.08.2011, 21:26
Σωστή η ανάλυση και το σκεπτικό σου dias...
Εγώ πάλι ακολουθώ την τακτική "πούλα μικρά-αγόραζε (αν χρειάζομαι) μεγάλα".
Και αναπαραγωγή μόνο σε ημέρα με διπλά γεννητούρια.

Το ποσοστό κέρδους μέχρι το γυμνό είναι θετικό ενώ από κει πέρα είναι συνεχώς αρνητικό σε σχέση με τα κανονικά πρόβατα και μιλώντας για τις μέγιστες τιμές.

Οι προσφορές συνεχίζουν να παραμένουν ίδιες όπως στη φώτο που ανέβασα.
Αρα δεν έχουμε μαζικές αγορές οπότε το ζαχαρένιο μου θα περιμένει άλλη μέρα για να πουληθεί....

L1sy
21.08.2011, 21:35
Βρε παιδια κατι ασχετο με οτι κουβεντιαζουμε τωρα...γιατι εχω την αισθηση πως οι τιμες διαμορθωνονται αναλογα με το τι εχουμε εμεις η καλυτερα με τις αναγκες μας:confused:

-kostas019-1
21.08.2011, 21:36
απλως τέλεια!

Εγω χθες πηγα στο 2ο επιπεδο του μαρμελαδοποιείου!!!
εσυ ποτε προλαβες??

ευχαριστώ :)

Συγχαρητήρια! :)

Στο μαρμελάδικο ακόμη να μπω χρειάζομαι εργαλειοθήκες πολλές :(

Από τη λαϊκή και από 2 φίλους... επίσης τα ΧΤ μου είναι πολύ λίγα ίσα ίσα που κάτι κάνω βλέπεις εκτός φίλων έχω πρόβλημα μόνο 3 μου στέλνουν... στο mundial χάρις κάποιον από εδώ δεν θα είχα πάρει ούτε τον αλκέτα λιονταρούλια, από εργαστήρια πάλι χάλια :(:(

Edit: μπήκα από λάθος Account μπερδεύτηκα :eek:

Alida#
21.08.2011, 21:38
Κωστα να μπαίνεις απο διαφορετικούς browser για να μην μπερδευονται οι λογαριασμοι σου

nikexad
21.08.2011, 21:40
@ L1sy
Με τις ανάγκες μας L1sy.
Και οι ανάγκες αυτές δεν είναι καν δικές μας.
Η εταιρεία μας τις δημιουργεί.
Αν κάτι δεν υπάρχει σε καμιά αποστολή και event, είναι φθηνό.
Αν ναι .... δεν υπάρχει καν στην λαϊκή.

Αλλά τώρα τελευταία η εταιρεία φρόντισε να δημιουργήσει τέτοια ψυχολογία στους παίκτες, που μαζεύουν (και γι'αυτό δεν υπάρχουν στη λαϊκή) τα πάντα από ζώα, φυτά και προιόντα, άσχετα αν δεν ζητούνται ακόμα πουθενά.

kostas019
21.08.2011, 21:45
Κωστα να μπαίνεις απο διαφορετικούς browser για να μην μπερδευονται οι λογαριασμοι σου

σωστά ευχαριστώ :)

douko
21.08.2011, 21:54
καλησπερα κι απο μενα.
θανο ασχολουμε με τις αναπαραγωγες αλλα μονο με καφε προβατα βαζω ασπρα και περνω καφε αντε και κανα μαυρο που και που.αν και σημερα σε 5 αναπαραγωγες με ασπρα προβατα πηρα 1 γυμνο 3 μαυρα και 2 καφε(διδυμα) και επειδη (λογω μετακομισης)δεν καθομαι με τις ωρες στον υπολογιστη καποια στιγμη νομισα πως κατι συμβαινει με τις αναπαραγωγες .
πουλοντας τα αγορασα τα υπολοιπα και εκανα τις αποστολες μεχρι το ογδοο βημα παραπερα δε λεει.τα υπολοιπα τα παρακολουθω αν τυχει κατι φτηνο το βουταω και το ξαναπουλαω(ανεστη μελετησε το λιγο κι αυτο)
η λαικη μου ειναι εντελως αδεια απο χρωματιστα 2 λαμπερα και 4 ροζουλι προβατακια που εχουν κατασκηνωσει εδω και μερες και μερικα πουλοβερακια που αυξομειωνωνται συνεχως.
οι προσφορες σε χρωματιστα εδω και καιρο ειναι ελαχιστες μαλλον λογω βιοτεχνικων προιοντων που οι προσφορες τους στη λαικη αρχιζουν και αυξανονται ,το καρβελι στη λαικη μου εφτασε τις 250 προσφορες με κατωτερη τιμη 650 χτ.,οσοι εχουν χρημα αγοραζουν ψωμι με μαρμελαδα αν θελουν να εχουν αποθεμα διαφορετικα δεν θα γεμισει ποτε το ραφι.
θεωρω ποιο πιθανο να μπουν διδυμα στις βιοτεχνιες γιαυτο κραταω τις αλατοζαχαρες και αγοραζω βιοτεχνικα προιοντα να εχω.διδυμα στις αναπαραγωγες θα μπουν μετα το τεταρτο ζωο που κι εγω πιστευω πως θα ειναι η αγελαδα καθως εχει εξαφανιστει απο τη λαικη εδω και καιρο χωρις λογο.το ερωτημα ειναι ποτε θα μπει.

serelis
21.08.2011, 21:55
ego pantos to vatomouro to mazevo sta 14-15 x.t
leo na ftiakso kana gliko ;)kani oreo gliko;)
ke marmelada kani:cool::cool:

L1sy
21.08.2011, 22:06
@ L1sy
Με τις ανάγκες μας L1sy.
Και οι ανάγκες αυτές δεν είναι καν δικές μας.
Η εταιρεία μας τις δημιουργεί.
Αν κάτι δεν υπάρχει σε καμιά αποστολή και event, είναι φθηνό.
Αν ναι .... δεν υπάρχει καν στην λαϊκή.

Αλλά τώρα τελευταία η εταιρεία φρόντισε να δημιουργήσει τέτοια ψυχολογία στους παίκτες, που μαζεύουν (και γι'αυτό δεν υπάρχουν στη λαϊκή) τα πάντα από ζώα, φυτά και προιόντα, άσχετα αν δεν ζητούνται ακόμα πουθενά.

Νικολα εγω τους τελευταιους μηνες που πηρα πιο σοβαρα το παιχνιδι παρατηρησα αυτο το φαινομενο...δλδ ειδα διαφορες τιμες ζητησης στην λαικη αναλογα με το τι ειχε αναγκη η καθε φαρμα μου και καμια φαρμα μου δεν ηταν στην ιδια λαικη .. στις τιμες πωλησης τροφων , δλδ οταν ειχα πολυ τροφη εγω σε καποιο ειδος η τιμη ηταν χαληλη σε σχεση με μια αλλη λαικη που σε αλλον λογαριασμο δεν ειχα τοσο πολυ προιον να πουλησω ...τωρα πες μου εσυ να μη σκεφτω βρωμικα :confused:

dias19751
21.08.2011, 22:12
Δία, καταπληκτική η νέα σου υπογραφή! Πολύ χαίρομαι που βλέπω το χοντροπρόβατο κεραυνοβολημένο.. Θα μου άρεσε ακόμα περισσότερο αν έβγαζε και καπνούς.. (χαρ χαρ!):D

Κυριακή , μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτό το χοντρό πρόβατο και επειδή δε μπορώ να το πιάσω στην πραγματικότητα να το σουβλίσω , αποφάσισα να το τιμωρήσω εικονικά :D:D

Έτσι είναι Νίκο, μετά τα απανωτά event και τα νέα δεδομένα του παιχνιδιού έχει δημιουργηθεί τέτοια ψυχολογία στους παίχτες που και έναν χρόνο να κάνει να έρθει το επόμενο event οι τιμές πάλι θα είναι υπερβολικά υψηλές.

ego pantos to vatomouro to mazevo sta 14-15 x.t
leo na ftiakso kana gliko ;)kani oreo gliko;)
ke marmelada kani:cool::cool:

Από τα μεγαλομεσαία φυτά , ο κρίνος και το βατόμουρο (καλά για το τριαντάφυλλο δε λέω τίποτα) είναι τα μοναδικά που έχουν χαμηλές τιμές. Όλα τα άλλα έχουν ξεφύγει. Και εγώ Γιάννη μαζεύω κρίνο με 9-10χ.τ. και βατόμουρο με 13-14χ.τ. Σίγουρα κάποια στιγμή θα εκτοξευτούν και αυτά.

Καληνύχτα και καλή συνέχεια σε όλους.

nikexad
21.08.2011, 22:27
...τωρα πες μου εσυ να μη σκεφτω βρωμικα :confused:
Τι να σου πω...
Καταλαβαίνω μεν τι λες αλλά δεν νομίζω να υπάρχει τίποτα το ύποπτο σ'αυτό.
Οι τιμές διαμορφώνονται ανάλογα με το πόσες προσφορές "πέφτουν" στη λαϊκή. Και φυσικά για πόσο χρόνο μένουν.
Για τις τιμές των τροφών, πέρα από το γεγονός ότι είναι υπερβολικά μεγάλες (πιο ακριβές από τα ζώα που τις τρώνε) δεν έχω παρατηρήσει άλλο περίεργο...

Από τα μεγαλομεσαία φυτά , ο κρίνος και το βατόμουρο (καλά για το τριαντάφυλλο δε λέω τίποτα) είναι τα μοναδικά που έχουν χαμηλές τιμές. Όλα τα άλλα έχουν ξεφύγει. Και εγώ Γιάννη μαζεύω κρίνο με 9-10χ.τ. και βατόμουρο με 13-14χ.τ. Σίγουρα κάποια στιγμή θα εκτοξευτούν και αυτά.

Καλά, το βατόμουρο το καταλαβαίνω να το κάνουμε γλυκό. Κι εγώ το αγοράζω όποτε το θυμάμαι.
Τον κρίνο ρε παιδιά τι θα τον κάνουμε?
Θα μας βάλει η εταιρεία να παντρολογούμαστε κάθε μέρα σε event για να πάρει αξία?

serelis σταμάτα ν'αγοράζεις βατόμουρο. Στα 18 χτ το εφθασες....

Καληνύχτα σπόροι και σπορίνες...
Ωραία η κουβεντούλα.
Καλό ξημέρωμα ....

oikon4
21.08.2011, 22:35
σας βλέπω που συζητάτε για τα ζώα εκτροφής και για τις αγελάδες... θυμάμαι που πριν λίγο καιρό λέγαμε ότι μπορεί το επόμενο ζώο που θα έρθει για εκτροφή ήταν οι κατσίκες και τελικά δεν μπήκε σε εκτροφή,αλλά σε αποστολή...μπορεί να συμβεί και εδώ το ίδιο ή και όχι...;)

τώρα με τα βιοτεχνικά τα ψωμιά στη δικιά μου λαική έχουν κατώτερη τιμή 950 χτ. εγώ περιμένω να μπει επιτέλους κανά νέο κλαδί για τα επαγγέλματα γιατί αλλιώς δεν ασχολούμαι...

κρίνος και βατόμουρα έχουν ανεβάσει λίγο τις τιμές τους λόγω χοντροπρόβατου, όπως και τα υπόλοιπα...

καληνύχτα...

L1sy
21.08.2011, 22:37
Νικολα αυτο που ειπα δεν ειναι μια ματια της στιγμης ...ειναι παρατηρηση των 3-4 τελευταιων μηνων ... και τωρα πιανομαι στο αλλο που ειπες και εσυ και εχω πει και εγω πιο παλια εδω ... πως " ιν δε νεημ οφ χελ" γινεται να ειναι πιο ακριβη η τροφη απο το ζωο ... και φυσικα δεν μιλαω τι μπορει να γινετε στην λαικη απο προσφορα και ζητηση ...αλλλα απο εκκινηση τιμης δλδ απο προκαθορισμενη τιμη απο την ΕΤΑΙΡΕΙΑ δλδ μας κοροιδευουν και εμεις λεμε "αχ τι ωραια" :mad: και μα την Παναγια δλδ κανουμε εδω και μηνες μια κουβεντα σοβαρη θελω να πιστευω (εκτος απο καποιες στιγμες πλακας ) και μακαρι να μπορουσα να ηξερα αν τα σοβαρα που λεμε πανε και πιο "πανω" η τα λεμε μεταξυ μας και συγνωμη αν εχω καποιο "υφος" αυτην τη στιγμη αλλα εσπασε 1 ριμαδι δοντι μου και τα εχω παρει ασχημα ... και να φανταστεις εχω διπλα μου οδοντιατρο αυτη τη στιγμη που γραφω............

-Kikko11-
21.08.2011, 23:12
Νικολα εγω τους τελευταιους μηνες που πηρα πιο σοβαρα το παιχνιδι παρατηρησα αυτο το φαινομενο...δλδ ειδα διαφορες τιμες ζητησης στην λαικη αναλογα με το τι ειχε αναγκη η καθε φαρμα μου και καμια φαρμα μου δεν ηταν στην ιδια λαικη .. στις τιμες πωλησης τροφων , δλδ οταν ειχα πολυ τροφη εγω σε καποιο ειδος η τιμη ηταν χαληλη σε σχεση με μια αλλη λαικη που σε αλλον λογαριασμο δεν ειχα τοσο πολυ προιον να πουλησω ...τωρα πες μου εσυ να μη σκεφτω βρωμικα :confused:

Δεν είσαι μόνο εσύ που σκέφτεσαι βρώμικα.. Αν θυμάσαι όταν είχε κολλήσει ο καινούριος φλας συνέβαιναν πολύ περίεργα πράγματα στην φάρμα μου.. Κάποιος μου είχε πει ότι ο φλας είναι "μαρτυριάρης" και δεν πιστεύω ότι το παιχνίδι δεν μπορούσε να συνεργαστεί με την νέα έκδοση του μετά από τόσες μέρες..
Για παράδειγμα είχα πρόβλημα με τα μέλια μου στον αχυρώνα (είμαι μαρμελαδοποιός) και μου στέλνει 1 πμ ένας γείτονας και με ρωτάει τι γίνεται με τα γάλατα στον αχυρώνα (είναι φούρναρης). Και ας μην αναφέρω τα παράξενα παράθυρα που άνοιγαν μέσα στην φάρμα μου από το πουθενά τα οποία έδιναν περίεργες πληροφορίες. Δεν ήξερα, ρώτησα και σταματώ εδώ.
πως " ιν δε νεημ οφ χελ" γινεται να ειναι πιο ακριβη η τροφη απο το ζωο ... και φυσικα δεν μιλαω τι μπορει να γινετε στην λαικη απο προσφορα και ζητηση ...αλλλα απο εκκινηση τιμης δλδ απο προκαθορισμενη τιμη απο την ΕΤΑΙΡΕΙΑ δλδ μας κοροιδευουν και εμεις λεμε "αχ τι ωραια" :mad:

Ναι οι τροφές είναι πιο ακριβές από το ζώο και προσωπικά τις πουλάω τρελά. Η τιμή σαφώς και καθορίζεται από την εταιρεία. Το γιατί δεν το ξέρω.

Συγγνώμη αν σου έκοψα το κείμενό σου αλλά δεν ήθελα να κάνω μεγάλη παράθεση.

L1sy
21.08.2011, 23:16
Δεν είσαι μόνο εσύ που σκέφτεσαι βρώμικα.. Αν θυμάσαι όταν είχε κολλήσει ο καινούριος φλας συνέβαιναν πολύ περίεργα πράγματα στην φάρμα μου.. Κάποιος μου είχε πει ότι ο φλας είναι "μαρτυριάρης" και δεν πιστεύω ότι το παιχνίδι δεν μπορούσε να συνεργαστεί με την νέα έκδοση του μετά από τόσες μέρες..
Για παράδειγμα είχα πρόβλημα με τα μέλια μου στον αχυρώνα (είμαι μαρμελαδοποιός) και μου στέλνει 1 πμ ένας γείτονας και με ρωτάει τι γίνεται με τα γάλατα στον αχυρώνα (είναι φούρναρης). Και ας μην αναφέρω τα παράξενα παράθυρα που άνοιγαν μέσα στην φάρμα μου από το πουθενά τα οποία έδιναν περίεργες πληροφορίες. Δεν ήξερα, ρώτησα και σταματώ εδώ.

Ναι οι τροφές είναι πιο ακριβές από το ζώο και προσωπικά τις πουλάω τρελά. Η τιμή σαφώς και καθορίζεται από την εταιρεία. Το γιατί δεν το ξέρω.

Συγγνώμη αν σου έκοψα το κείμενό σου αλλά δεν ήθελα να κάνω μεγάλη παράθεση.

Τωρα δως μου μια λογικη εξηγηση γιατι ειναι πιο ακριβες απο τα ζωα ... μπορεις :confused: εγω δεν μπορω ...μπορει να μας πει ενας Μοντ:confused: οχι δεν μπορει ... μας δουλευει η εταιρεια :confused: ΝΑΙ μας δουλευει!!!!

antonis130
21.08.2011, 23:23
L1sy, το εχω παρατηρησει κι εγω αυτο που λες για τις λαικες.
οπως επισης πειραγμενες ειναι και οι παραγγελιες.ετσι και ξεμεινω απο κανθαρελο για παραδειγμα, θα μου ερθουν 3 παραγγελιες που θα τον ζητανε, απανωτες!τυχαιο;
και κατι τελευταιο.εσεις πιστευετε οτι τοσο καιρο δεν μπορουσαν να διορθωσουν το bug με το μυλο;εγω, παντως, εχασα πολλες τροφες βλεποντας τον να κουνιεται περα δωθε.;)
στα ηλεκτρονικαδικα που παιζαμε παλια, σε αντιστοιχες περιπτωσεις λεγαμε:"εχει τριχα";)
οι μεγαλυτεροι θα το θυμουνται...καλο ξημερωμα σε ολους!

-Kikko11-
21.08.2011, 23:25
Τωρα δως μου μια λογικη εξηγηση γιατι ειναι πιο ακριβες απο τα ζωα ... μπορεις :confused: εγω δεν μπορω ...μπορει να μας πει ενας Μοντ:confused: οχι δεν μπορει ... μας δουλευει η εταιρεια :confused: ΝΑΙ μας δουλευει!!!!

Ίσως για να δώσει το κίνητρο να φυτεύεις άρα πολλές ώρες online και να αναγκαστείς να βάλεις περισσότερα μικρά δέντρα με σκοπό να φρενάρει την άνοδο επιπέδων. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο προς το παρόν.
Αν νομίζουμε ότι είμαστε μόνοι μας και φυτεύουμε ότι θέλουμε.. ;)

edit τίποτα δεν είναι τυχαίο Αντώνη..

L1sy
21.08.2011, 23:30
Βρε Κυριακη μου ποσο πιο πολυ να φυτευω μετα απο το 100 σποροι καθε μερα:confused: ελεος δεν υπαρχει ΠΙΟ πολυ απλα δεν υπαρχει .....................................

douko
21.08.2011, 23:36
αντε να πει καποιος οτι ειναι ακριβες λογω των καρπων που χρειαζονται,τον μυλο που γυριζει τοση ωρα...η απορια η δικη μου ειναι γιατι να απαιτουνται τοσοι καρποι για την παρασκευη μιας τροφης και να την καθιστα πιο ακριβη απο το ζωω που την τρωει?και μηπως πρεπει να μας πει καποιος γιατι οι τιμες στις τροφες των εξωτικων ζωων ειναι τοσο φθηνες σε σχεση με τα προιοντα που απαιτουνται?
μα τι ηταν νατο πω..οι προσφορες στα ψωμακια επεσαν στις 30 και η τιμη τους ειναι ξανα 1100.τελικα ολοι ψωμομαρμελαδες αγοραζουν.

L1sy
21.08.2011, 23:43
αντε να πει καποιος οτι ειναι ακριβες λογω των καρπων που χρειαζονται,τον μυλο που γυριζει τοση ωρα...η απορια η δικη μου ειναι γιατι να απαιτουνται τοσοι καρποι για την παρασκευη μιας τροφης και να την καθιστα πιο ακριβη απο το ζωω που την τρωει?και μηπως πρεπει να μας πει καποιος γιατι οι τιμες στις τροφες των εξωτικων ζωων ειναι τοσο φθηνες σε σχεση με τα προιοντα που απαιτουνται?

Απαντηση ... Καλα Κρασα ... μην περιμενεις επισημη απαντηση απο εδω, θα πουν δεν ειναι το καταλληλο τοπικ δλδ αλλα λογια να αγαπιομαστε ...με συνχωρεις αλλα οταν ημουν απλος υπαλληλος οτι παραπονο ειχε ο πελατης το ελεγα στο αφεντικο και δεν ελεγα στον πελατη πες το οταν δει το αφεντικο ... συμπερασμα ? οι τυπηκοτητες δεν βοηθουν παντα... αν δεν εχεις πρωτοβουλια να πιανεις το προβλημα του πελατη γεια χαρανταν ..... τες πα παω για νανι δεν ειμαι και στα καλυτερα μου αποψε ,συγνωμη κιολας .... καλο ξημερωμα σε ολους :)

douko
21.08.2011, 23:58
καλο ξημερωμα σε ολους

serelis
22.08.2011, 00:15
Ίσως για να δώσει το κίνητρο να φυτεύεις άρα πολλές ώρες online και να αναγκαστείς να βάλεις περισσότερα μικρά δέντρα με σκοπό να φρενάρει την άνοδο επιπέδων. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο προς το παρόν.
Αν νομίζουμε ότι είμαστε μόνοι μας και φυτεύουμε ότι θέλουμε.. ;)

edit τίποτα δεν είναι τυχαίο Αντώνη..

em ela omos pou den prepi na tsimpisoume pira to 9o ke online telos tha paro vathies anases tha anevo epipedo ke vlepoume den tha pethanoume kiolas
gia dite as ine kala to primium
http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1161174&postcount=5142

kalispera antoni xathikes:)

-Kikko11-
22.08.2011, 00:27
em ela omos pou den prepi na tsimpisoume pira to 9o ke online telos tha paro vathies anases tha anevo epipedo ke vlepoume den tha pethanoume kiolas
gia dite as ine kala to primium
http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1161174&postcount=5142

kalispera antoni xathikes:)

Κάντο τώρα που μπορείς..
Πάντως μόλις ξεκλειδώσω το σφενδάμι θα το καθιερώσω 2 μέρες τον μήνα να κάνω σφενδαμοθεραπεία στην φάρμα μου. θα αδειάζω το δάσος και θα το γεμίζω σφενδάμια. Αρκεί να βρω χτ να τα αγοράσω.. ;)

serelis
22.08.2011, 00:46
Κάντο τώρα που μπορείς..
Πάντως μόλις ξεκλειδώσω το σφενδάμι θα το καθιερώσω 2 μέρες τον μήνα να κάνω σφενδαμοθεραπεία στην φάρμα μου. θα αδειάζω το δάσος και θα το γεμίζω σφενδάμια. Αρκεί να βρω χτ να τα αγοράσω.. ;)

e den ine ke akrivo apla ta dentra apodidoun me primium
den xriazete na se troi to klik klik
http://img811.imageshack.us/img811/5266/sfendami.png

powerranger91
22.08.2011, 00:48
την καλησπέρα μου στα απανταχού σπόρια:)
μη νομίζετε ότι σας ξέχασα.απλώς αναγκάστηκα για προσωπικούς λόγους να λείψω δυο βδομάδες κι επέστρεψα.
και τι να δω?
νέες αποστολές,σούπερ(μάπα το καρπούζι)χωράφια,δρακουλοϊ βέντ(το έχασα:(),<<πουλημένες>> συνταγές(δελεάστηκα αρχικά,αλλά δεν τσίμπησα τελικά)
και δρώμενο που θυμίζει το βασανιστήριο του πάσχα(κανονική σταύρωση σας λέω μες στη ζέστα:eek:).όλα μαζί έπεσαν για μένα.
και το αποκορύφωμα:confused:
είχα να διαβάσω και τόοοοοσες δεκάδες σελίδες.λογοδιάρροια σας έπιασε?? :p
δε λέω...για ακόμα μία φορά γέλασα,αλλά και προβληματίστηκα,δε σας κρύβω.
τώρα συνήθισα.

σας έχω πιθανή απάντηση(χωρίς να είμαι μοντ ή μπα) για την απορία σας σχετικά με την υψηλότερη τιμή εκκίνησης των τροφών συγκριτικά με αυτήν των ζώων που τις μασαμπουκώνουν :p
εικάζω,λοιπόν,πως οι τροφές είναι τόσο ακριβές,γιατί εκτός από το τάισμα των ζώων,μια άλλη τους αξιοποίηση είναι και η χρησιμοποίησή τους στα εργαστήρια,όπου οι τιμές των προϊόντων είναι αρκετά υψηλές σε γενικές γραμμές.
τώρα όσον αφορά τις μηδαμηνές τιμές των τροφών του νησιού,ούτε εγώ υποψιάζομαι τίποτα,απλά μας δουλεύουν.
λάθος πρέπει να'ναι(που δε λένε να το διορθώσουν-για να μας κάνουν τη ζωή πιο δύσκολη,αφού δε μπορούμε να τις βρούμε στη λαϊκή,οπότε πρέπει να τις παράξουμε οι ίδιοι,αν θέλουμε εργαστήρια και ζώα νησιού),όπως λάθος ήταν κι η αρχική τιμή εκκίνησης των βιοτεχνικών αγαθών,των οποίων οι τιμές άλλαξαν.

μια γλυκιά καληνύχτα σε όλους :cool:

anestis375
22.08.2011, 07:25
καλημερα σε ολους τους σπορους!!

διαβασα τωρα την χθεσινη συζητηση για τις τροφες και τα λοιπα και πραγματικα συμφωνω απολυτα...
τελευταια εχει αυξηθει η τιμη εκκινησης τροφων..
τωρα ειδα οτι η τροφη ψαριων κοστιζει περισσοτερο απο την τροφη παγονιων και οτι η τροφη στρουθοκαμηλων περισσοτερο απο την τροφη γαιδουριων...
ποτε θα πεσουν οι τιμες??
θελω να αγορασω χουρμαδες να αναβαθμισω το κυπελλο μου αλλα η τιμη εχει αυξηθει..
θυμαμαι παλια πριν τις αλλαγες στο νησι ενας χουρμας μπορει να κοστιζε μεχρι και 5 χτ ενω τωρα 9χτ..
καλα δεν εχω πολλα λεφτα αλλα οταν βγαλω..

kostas019
22.08.2011, 08:34
καλημερα σε ολους τους σπορους!!

διαβασα τωρα την χθεσινη συζητηση για τις τροφες και τα λοιπα και πραγματικα συμφωνω απολυτα...
τελευταια εχει αυξηθει η τιμη εκκινησης τροφων..
τωρα ειδα οτι η τροφη ψαριων κοστιζει περισσοτερο απο την τροφη παγονιων και οτι η τροφη στρουθοκαμηλων περισσοτερο απο την τροφη γαιδουριων...
ποτε θα πεσουν οι τιμες??
θελω να αγορασω χουρμαδες να αναβαθμισω το κυπελλο μου αλλα η τιμη εχει αυξηθει..
θυμαμαι παλια πριν τις αλλαγες στο νησι ενας χουρμας μπορει να κοστιζε μεχρι και 5 χτ ενω τωρα 9χτ..
καλα δεν εχω πολλα λεφτα αλλα οταν βγαλω..

άσε το νησί και βλέπε το βασικό ;)

http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1163233&postcount=5221

anestis375
22.08.2011, 08:43
άσε το νησί και βλέπε το βασικό ;)

http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1163233&postcount=5221

Καλημερα Κωστα!!:)

το ειδα αυτο..εγω νομιζα οτι ειχες ετοιμο τα μαρμελαδοπειο και τον φουρνο και ειχες παει και στο 2ο επιεπδο και των δυο...
ασε που νομιζα οτι ησουν και TGC επειδη ειχες μια τουρτα με ξινη κρεμα...:D:D

kostas019
22.08.2011, 09:29
Καλημερα Κωστα!!:)

το ειδα αυτο..εγω νομιζα οτι ειχες ετοιμο τα μαρμελαδοπειο και τον φουρνο και ειχες παει και στο 2ο επιεπδο και των δυο...
ασε που νομιζα οτι ησουν και TGC επειδη ειχες μια τουρτα με ξινη κρεμα...:D:D

Καλημέρα

στην αρχή το φούρναρη ήθελα αλλά τα προϊόντα δυστυχώς λίγα για αυτό σου λέω κανείς εκτός από 3 άτομα μου στέλνουν :(

Όχι δεν είμαι παρόλο που παίζω κάθε μέρα χωρίς κανένα δώρο θα ήμουν πιο πίσω :(

Ναι έχω 1 τούρτα με ξινή κρέμα και 2 μαρμελάδες λαγοκέρασο :)

anestis375
22.08.2011, 12:00
οκ κωστα....

παντως για να γινεις καλος φουρναρης πρεπει να εχεις τουλαχιστον απο 4 εκολαπτηρια,γαλακτοκομεια και γαλακτοκομεια κατσικιων:(:(
εαν τα φτιαξεις θα τα πας πολυ καλα...
ασε που πολυ πιο μετα θα χρειαστουν και αυγα στρουθοκαμηλων:(

kostas019
22.08.2011, 12:06
Μην κάνεις παράθεση σε αυτό το Post ;)

~~~~~~~~~~~~~

mara_libra
22.08.2011, 19:28
Καλησπέρα σπόροι!
Μα πού χαθήκατε όλοι σας;http://www.greensmilies.com/smile/smiley_emoticons_unknownauthor_weissnich.gif
Στην αναζήτηση της επόμενης τούρτας;http://www.sciroccocentral.co.uk/forum/images/smilies/Kick_Can_emoticon.gif:D

peggy1977
22.08.2011, 19:44
καλησπερα σε ολους !!

ναι μαρα...ελα και ειμαι στη πηγη σε λεω...οχι ακριβως δηλαδη..
θελω κανενα ''χιλιομετρο'' :d αλλα τρεχω και γκαζωνω και νομιζω πως το'χω...;)

mara_libra
22.08.2011, 20:08
http://i301.photobucket.com/albums/nn61/Ambel_Photos/Smilies/smiley-lol.gif
Mπράβο Peggy...μετά θα σε κεράσω, σουβλάκι με καλαμάκι!
Η δουλειά θέλει επιβράβευση!:p