PDA

View Full Version : Απροσάρμοστοι σπόροι

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

L1sy
20.09.2011, 13:37
Καλησπερα... αχ βρε θα σας μαλωσω ολο κακες σκεψεις κανετε ...δεν εχει χρηστες και δεν εχει χρηστες ... εχει προβλημα ο internet explorer μολις οι τεχνικοι της εταιρειας, που ειναι παιδια τζιμανια , το φτιαξουν θα δειτε τα νουμερα να απογειωνονται ....αντε γιατι δεν θελω να κανετε κακες σκεψεις ,
Wallas. σε παρακαλω να μην εχεις αρνητικη ενεργεια γιατι θα επηρεασεις τους τεχνικους :D

@επισημη απαντηση μοντ σε παιχτη ,περα απο καθε σχολιασμο ..

ναι παρα πολυ ωραιο. η καρτουλα που πηρες δεν ειναι και αυτη μια γλύκα?

Wallas.
20.09.2011, 13:50
^ Και που να έβλεπες ένα μήνυμα από χρήστη χθες το βράδυ. :eek:

Μαϊμούδες ξεμαϊμούδες, εγώ τα έδωσα τα υλικά και τα αγαθά, απαιτώ νέα πόλη και νέο όχημα. Το γρουσουζέψαμε με τον stef χθες και χτύπησε κινητήρα, ούτε λόγος για επισκευή (από εργαλεία έχω στεγνώσει και θέλω να φτιάξω και ένα πορτοκαλί ακόμη :p).

Πιστεύω μετά από 2-3 errors θα δούμε τη νέα πόλη, κακώς μετράνε με αστεράκια και χρήστες. :D

L1sy
20.09.2011, 13:52
Εμενα παντως μου αρεσει για υπογραφη ισως το βαλω :cool: αυτο θα πει να αγαπας την δουλεια σου :p

asimeniah1
20.09.2011, 14:35
πριν ακόμα αλλάξει η πόλη, απέκτησα αστεράτο γείτονα. φαντάζομαι τι θα γίνει μετά την αλλαγή :(
ίσως να φταίνε τα μύρια των παιχτών:rolleyes:

stefroditis
20.09.2011, 15:00

Μαϊμούδες ξεμαϊμούδες, εγώ τα έδωσα τα υλικά και τα αγαθά, απαιτώ νέα πόλη και νέο όχημα. Το γρουσουζέψαμε με τον stef χθες και χτύπησε κινητήρα, ούτε λόγος για επισκευή (από εργαλεία έχω στεγνώσει και θέλω να φτιάξω και ένα πορτοκαλί ακόμη :p).

Πιστεύω μετά από 2-3 errors θα δούμε τη νέα πόλη, κακώς μετράνε με αστεράκια και χρήστες. :D
αφου θελαμε καγκουρεμενα αγροτικα καλα να παθουμε, τωρα θα πηγαινουμε στην νεα πολη με τους γαιδαρους:D
εγω παντως το καθηκον μου το επραξα τελειωσα τις αποστολες και πουλησα δλδ τι πουλησα τα χαρισα τα χρυσοφυλλα που μου περισεψαν με 199χτ/τεμαχιο μονο.

-Kikko11-
20.09.2011, 15:19

αφου θελαμε καγκουρεμενα αγροτικα καλα να παθουμε, τωρα θα πηγαινουμε στην νεα πολη με τους γαιδαρους:D
εγω παντως το καθηκον μου το επραξα τελειωσα τις αποστολες και πουλησα δλδ τι πουλησα τα χαρισα τα χρυσοφυλλα που μου περισεψαν με 199χτ/τεμαχιο μονο.

Να ρωτήσω κάτι βρε παιδιά που ήθελα από χθες? Ψάχνω κάποιους σοβαρούς ειδικούς στις "βελτιώσεις" αγροτικών γιατί πήγα το δικό μου για τσιπάρισμα (καλά το λέω?) και κοιτάξτε πως μου κάνανε το αγροτικό!
Σας παρακαλώ, μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε τώρα που θα έχουμε νέα πόλη? Ντρέπομαι να κυκλοφορήσω.. :(:D

http://img24.imageshack.us/img24/8687/easycapture2t.png http://img13.imageshack.us/img13/4223/easycapture1pp.png

mara_libra
20.09.2011, 15:41
Καλησπέρα σας!:)
Ε, όχι και ξεχάσαμε να γκρινιάζουμε...Είμαστε ειδικοί!!:p
Πείτε τα ρε παιδιά, χρειαζόμαστε χώρο και όχι εντυπωσιακά γραφικά!
Χώρο για όλα αυτά που κάθονται τώρα στη μπάρα...
Όχι νέα φυτά, αλλά ΤΟ φυτό! Κάτι με σημαντικά π.ε σε λογικό χρόνο θερισμού...;)Κάτι καλύτερο του τριαντάφυλλου!
Λύσεις χρειαζόμαστε και όχι πασαλείματα...

beliza
20.09.2011, 15:49
καλησπερα σας σποροι,
λιγες μερες απουσιας και ατελειωτες οι σελιδες για διαβασμα,αυτο που προσεξα ιδιαιτερα ειναι οτι μαλλον πρεπει να προσεχουμε πολυ για το τι λεμε και τι κανουμε για να μη παρασυρουμε κατα καποιο τροπο τους μικρους μας φιλους (τα πτυχια μου της ψυχολογου, δεν κοσμουν κανενα τοιχο στο γραφειο μου,αρα δεν γινεται σαν ανθρωπος να προσεχω τοσο πολυ)και εδω θα μου επιτρεψετε να διαφωνησω μ ολη αυτη την προσοχη που θα πρεπει εγω να δινω σ ενα φορουμ και οχι απαραιτητα οι γονεις στο σπιτι.παρ ολο που ποτέ δεν εχω ανεβασει φωτο ή δεν εχω αναφερθει αναλυτικα σε αποστολες κλπ κλπ. δεν καταλαβαινω καποια πραγματα, το.παιγνιδι απευθυνεται σε ολους, σ αυτους που διαθετουν καποια χρηματα σε αλλους που δεν διαθετουν κλπ.προς τι ολος αυτος ο σνομπισμος και η απαξιωση σ αυτους που χρησιμοποιουν φι?(ενοχες δεν θα μου δημιουργησει κανείς και για τιποτα).σε παλιοτερο ποστ εχω αναφερει οτι δεν γνωριζουμε τι κρυβεται πισω απο τις οθονες μηπως λοιπον να ειμαστε λιγο πιο διακριτικοι?.δεν εχω ρωτησει ποτέ κανενα αν χρησιμοποιει χρηματα ή οχι, δεν με αφορα καθολου κι ο καθενας παιζει οπως καταλαβαινει.οι απροσαρμοστοι μ αρεσαν γιατι ειχαν διαφορετικες αποψεις στον τροπο του παιγνιδιου κι εκαναν φοβερες αναλυσεις(γεια σου δια με τα ωραια σου)σε καμια περιπτωση ομως δεν θα μου αρεσουν μελλοντικα αν χρειαστει να βαλω φιμωτρο με τον (φοβο)των ειρωνικων σχολιασμων ή τον φοβο μη παρασυρω καποιο μικρο (ξεκαθαριζω οτι κατα καιρους χρησιμοποιω και τους δυο τροπους ειτε με φι ειτε χωρις)στην περιπτωση αυτη θα προτιμουσα να μην ξαναγραψω περα απο καλησπερα ή καλημερα πως ειστε κλπ επανερχομαι με την γνωστη απροσαρμοστη ατακα,(ειμαστε μεγαλα παιδια)και πρεπει να παραμεινουμε νομιζω.συγνωμη αν σας κουρασα και επισης συγνωμη αν επαναφερω ενα θεμα προηγουμενων ημερων

nikexad
20.09.2011, 16:13
Ε, όχι και ξεχάσαμε να γκρινιάζουμε...Είμαστε ειδικοί!!:p
Πείτε τα ρε παιδιά, χρειαζόμαστε χώρο και όχι εντυπωσιακά γραφικά!

Προς το παρόν φοβήθηκα ότι γίναμε ..... φλούφληδες (δεν ξέρω ποιο είναι το θηλυκό του "φλούφλης")

Λες όμως με την νέα σούπερ ανανεωμένη και φτιασιδωμένη πόλη να μας βάλουν και καμιά πινακίδα που να γράφει ... προς 2ο κήπο?
Λέω τώρα εγώ

@beliza
Για πες μας βρε Ελένη.... φυσάει εκεί ψηλά στο 88? :D

serelis
20.09.2011, 16:19
kalispera
ti kanete ?
ti fagate simera??

L1sy
20.09.2011, 16:23
καλησπερα βρε προεδρε ...εγω φακες εφαγα αλλα δεν ειχα ρεγγουλα , μα το κερατο του φλογερου ταυρο πολυ θα την ηθελα .... :d

nikexad
20.09.2011, 16:24
γιάννη εγώ ακόμα δεν έφαγα.
αν θες σου λέω τι έκανα στο σχολείο (πριν 537 χρόνια που πήγαινα)

rapunzel2
20.09.2011, 16:24
Καλησπέρα παιδιά, Γιάννη! :)

Εγώ είμαι καλά. Εσύ? Δεν έφαγα ακόμα τίποτα, είμαι στο γραφείο. Πήρα μαζί μου μια σαλάτα το πρωί αλλά βαρέθηκα να την φάω. Μόνο καφέ έχω πιεί και γάλα επίσης. Εσύ?

Νίκο, το θηλυκό μήπως είναι φλούφλισσα? :p Μπορεί και να μην έχει θηλυκό αυτή η λέξη όμως ... :p :p

Ελένη κοπέλα μου, έχεις γίνει άπιαστο όνειρο. :) Μπράβο για το 88 ... τι άλλο να πω? :)

L1sy
20.09.2011, 16:29
Παιδια θελω να μιλησουμε σοβαρα :rolleyes: εμεις τωρα τι περιμενουμε 3εκατ παιχτες η αστερια :confused: γιατι εχω ψιλοχοντρομπερδευτει η γυναικα :o

beliza
20.09.2011, 16:30
μαλιστα, μαλιστα, προεδρε τσιμπησαν! αντε μας απροσαρμοστοι!!
χαχαχ γεια σου νικο, λιζυ και βασουλα!

φυσα, φυσα νικο κι ελπιζω να μη με παρασυρει προς τα κατω;) (γκρινια, γκρινια αλλα το ατιμο το κερατο του ταυρου της λιζυ, μ αρεσουν οι απροσαρμοστοι και χαρηκα που εγραψα ξανα μετα απο τοσες μερες):d

L1sy
20.09.2011, 16:32
μαλιστα, μαλιστα, προεδρε τσιμπησαν! αντε μας απροσαρμοστοι!!
χαχαχ γεια σου νικο, λιζυ και βασουλα!

φυσα, φυσα νικο κι ελπιζω να μη με παρασυρει προς τα κατω;) (γκρινια, γκρινια αλλα το ατιμο το κερατο του ταυρου της λιζυ, μ αρεσουν οι απροσαρμοστοι και χαρηκα που εγραψα ξανα μετα απο τοσες μερες):d

Ελενη μου εγω νομιζω πως αν ποτε εχω την τυχη να πατησω εκει επανω θα ειμαι σαν το αβαταρ του Νικολα :eek:

nikexad
20.09.2011, 16:32
Παιδια θελω να μιλησουμε σοβαρα :rolleyes: εμεις τωρα τι περιμενουμε 3εκατ παιχτες η αστερια
3 εκατ. παίκτες που είναι αστέρια.
Μην αγχώνεσαι L1sy.

Οταν θα είναι έτοιμη η μπιπι, θα είναι και οι παίκτες.

Πάντα μιλάμε σοβαρά. :p
Ακόμα κι όταν σαχλαμαρίζουμε.

beliza
20.09.2011, 16:33
λιζυ εννοεις τον πηγασο φανταζομαι ε?:d

L1sy
20.09.2011, 16:36
Χα χαχχαχαχα τιρια επαναλαμβανω τιρια εκατουμυρια παιχτρονια :confused: εεεε μα το κερατο του φλογερου μου ταυρου αυτο ειναι το πιο καλο αστειο που εχουμε δει μεχρι τωρα εδω μεσα .........

http://i180.photobucket.com/albums/x235/piporel/movie/1194222266941.gif

nikexad
20.09.2011, 16:36
λιζυ εννοεις τον πηγασο φανταζομαι ε?:d
Προς στιγμή νόμισα ότι εννοούσε ημίγυμνη..... χαχαχα

Σόρυ ρε παιδιά, νηστικός είμαι ακόμα και στη δουλειά. Τι περιμένετε?

L1sy
20.09.2011, 16:39
Καλα βρε παιδια δεν ειπα πως θα εχω αυτη την εμορφη πλατη ...θα κραταω και μαγκουρα εκει ειναι το θεμα ? αλλα τελος παντων καπως ετσι με φανταζομαι ...:cool:

evieva
20.09.2011, 16:48
kalispera
ti kanete ?
ti fagate simera??

Τι ζώδιο είμαστε δεν θα μας ρωτήσεις ? ;)

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTYh3x9ps0SnP_-hXGOXiwUHW8j1qGKQd47wQAtbKeVIHE89clk

επειδή σου αρέσουν τα πουλιά ..

nikexad
20.09.2011, 16:54
ο γιάννης που πήγε?
ρώτησε τι φάγαμε για ν'ανταλλάξουμε απόψεις για το φαγητό σήμερα ή γιατί θέλει τώρα να πάει να φάει και θέλει ν'αποφασίσει τι να βάλει στο πιάτο?

ολο με μπερδεύει αυτό το παιδί....

serelis
20.09.2011, 17:00
Τι ζώδιο είμαστε δεν θα μας ρωτήσεις ? ;)

alithia nee
ego parthenos (sto zodio) :p:D
esis???

Φριφρι1
20.09.2011, 17:06
Δεν ξερω τι του κανατε του παρεδρουλη αλλα εγω θελω τον παλιο παρεδρουλη πισω!!! Ακουτε; :eek:

beliza
20.09.2011, 17:08
φριφρι1, τι θες να πεις? οτι δεν τον θες παρθενο?:)

skorpina29
20.09.2011, 17:11
Θειουλη γλυκε....τι μαθαινω?!

πεθυμησες τα παλια σου λιμερια...!?:p

τι θα μας φτιαξεις αποψε...?!εχεις κανονισει μενου!?:p'

χωρις πλακα...σας διαβασα...ολους μα ολους...δεν χρειαζεται να εκφερω γνωμη...αλλωστε με καλυψαν πολλα παιδια...αλλα βρε Θειε, βρε Θειε...δεν το εχεις ακουσει που λενε...ο καλος ο καπετανιος στη φουρτουνα φαινεται!?;)

να και το παιδι...θελει τον παλιο προεδρο θα σου κανει και κερκιδα οριστε...αντε Γιανναρε ξεκολλα...:)

Φριφρι1
20.09.2011, 17:14
Ελενη θελω τον παρεδρουλη μου πισω! Δε με νιαζει αν ειναι "παρθενος" η ταυρος, οφιουχος να μην ειναι! :p Σκορπινα, οχι παιδι, κοριτσι!

serelis
20.09.2011, 17:22
skorpina29 (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/member.php?u=24351)
se liges meres sto limeri mas kseris esi
meta tis 2.00 to proi ;)

beliza
20.09.2011, 17:22
εδω που τα λεμε ο προεδρος εχει το κοινο του!:)

ζηλευω!!

αιντε βρε, βγες απο την κρυψωνα! (σχολαστικε παρθενε), μια χαρα ειναι η φαρμα, μην την παιδευεις αλλο!

nikexad
20.09.2011, 17:30
αααα και πού'σαι πρόεδρε.
σταμάτα να φυτεύεις λυκίσκο ....

αλλαξαν τα κόλπα φέτος.
βγήκε ανακοίνωση.

μας την έσκασαν οι γερμανοί χαχαχα
πονηροί, ε πονηροί.

evieva
20.09.2011, 17:30
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRsxdSLmWwXMhncuesomsaoGLRtHeQrP ThlhDvSV-vrvgqEmAc7Ag

Εεε πες το ντε και εγώ μια από τα ίδια είμαι παρθενάκι ;)

Τι Δ.Ν.Τ., τι κρίση, τι μιζέρια, αυτά είναι για εσάς τα εξέχοντα χαρακτηριστικά να σηκώσετε τα μανίκια και να ριχθείτε στην δουλειά. Πρωτεύον στοιχείο άλλωστε της ιδιοσυγκρασίας και της ψυχοσύνθεσης σας!
Αν και οι άλλοι ίσως εκνευρίζονται με την σχολαστικότητα και εκείνη την ιδιαίτερη λεπτολογία που –η αλήθεια είναι εξουθενώνει τους άλλους αλλά εσάς δεν ιδρώνει το αφτί σας, – εντούτοις καθώς με την επιμονή σας να φέρεται το καθετί εις πέρας, αποθεώνεστε ενώ εκείνοι, αχ εκείνοι, είναι ευγνώμονες που ευτυχώς υπάρχετε σε αυτό το πλανήτη!

φαΐ οκ
υγεία οκ
ζώδια οκ
τα καλύψαμε όλα ?

L1sy
20.09.2011, 17:43
Βρε παιδια Χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν σημερα ...μιλαγα με το αδελφακι μου στην Ελλαδιτσα ...εχει γιορτη γενεθλια τα παντα ολα :p Χρονια πολλα λοιπον σε οσους εχουν αγαπημενα προσωπα που γιορταζουν ...:)

fenia75
20.09.2011, 17:54
καλησπερα σπορακιδες ! κεφια βλεπω σημερα ! :)

ελενη σε χασαμε ! συγχαρητηρια για την ανοδο ! εχει κρυο εκει πανω ? :D

L1sy χρονια πολλα για τον αδερφουλη σου! παραλιγο θα ξεχναγα εγω την αδερφουλα μου ! :o να τους χαιρομαστε ..

α, προεδρε εγω σημερα εφαγα κοτοπουλακι ! :cool:

L1sy
20.09.2011, 17:57
Ευχαριστω Φενια και εσυ το ιδιο ...

Τι ιβεντ παλι ??? ελεοςςς :eek:

beliza
20.09.2011, 17:58
καλησπερα και σε σενα χρηστο, δεν με χασατε, μαλλον εσεις χαθηκατε αλλα αυτα στην αλλη ενοτητα:d, να χαιρεστε τους εορταζοντες σας!!

fenia75
20.09.2011, 18:10
ελενη, για μια στιγμη νομιζα οτι ειμουν στο λογαριασμο του χρηστου :confused: χαχαχα ! νομιζω πως λιγο πολυ ολοι χαθηκαμε , αλλα αυτα οπως ειπες στην αλλη ενοτητα !

με την ευκαιρια να συστηθω και στους σπορους, με λενε ρουλα ! :)

εχασα κατι με τα event? :confused: πειτε το γιατι ξημεροβραδιαζομαι να φυτευω λυκισκο :eek:

L1sy
20.09.2011, 18:14
Κατι μου λεει πως δεν θα χρειαστεις τπτ ...θα ειναι οπως τα σκουλικομαζεματα...:p

nikexad
20.09.2011, 18:17
ελενη, για μια στιγμη νομιζα οτι ειμουν στο λογαριασμο του χρηστου :confused: χαχαχα ! νομιζω πως λιγο πολυ ολοι χαθηκαμε , αλλα αυτα οπως ειπες στην αλλη ενοτητα !

με την ευκαιρια να συστηθω και στους σπορους, με λενε ρουλα ! :)

εχασα κατι με τα event? :confused: πειτε το γιατι ξημεροβραδιαζομαι να φυτευω λυκισκο :eek:

Γειά σου Φένια? Χρήστο? Ρούλα? Με μπέρδεψες... :p

Κοίτα εδω... http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?p=1232269#post1232269

Φέτος θα χτυπάμε με βαριοπούλες. Σημαδεύετε καλά ε?

Τσάμπα τόσος λυκίσκος.

ΔΙΑΚΟΣ
20.09.2011, 18:20
Φοβου τους...Γερμανους και δωρα φεροντες;):p
καλησπερα σε ολους...κοριτσια να τους χαιρεστε.:)

L1sy
20.09.2011, 18:22

Κοίτα εδω... http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?p=1232269#post1232269

Τσάμπα τόσος λυκίσκος.

Να βαραμε με βαριοπουλες δεν πειραζει ...μη βαραμε το κεφαλι μας στον τοιχο ειναι το θεμα ...:eek:

@ Ευχαριστω Γιαννη !

rapunzel2
20.09.2011, 18:22
... Τσάμπα τόσος λυκίσκος.

Άσε απογοητεύτηκα. Έχω πάρα πολύ λυκίσκο ... καλά να πάθω, τίποτα δεν μένει ίδιο ... :p Μας την σκάσανε οι φίλοι μας στην Γερμανία δεν λέτε τίποτα.

Ρούλα καλησπέρα. :)

fenia75
20.09.2011, 18:28

Τσάμπα τόσος λυκίσκος.

εδω νομιζω οτι ταιριαζει η ατακα της L1sy ''μα το κερατο του φλογερου ταυρου'' :D τι αλλο θα κανουμε.. και σταματησα και το γυμναστηριο, πως θα σηκωσω τωρα τη βαρια :(

nikexad σε ευχαριστω που μου ανοιξες τα ματια :)

βασιλικη μου την καλησπερα μου ! ειμαι σε αναμονη της mikey city

L1sy
20.09.2011, 18:32
Νικολααααα μα το κερατο του φλογερου μου ταυρου θα αρχισω τα μαθηματαααα :D :D
Ρουλα οπως βλεπω ο φλογερος ταυρος (και τα κερατα του φυσικα ) ηρθε για να μεινει :cool:

ΔΙΑΚΟΣ
20.09.2011, 18:33
Άσε απογοητεύτηκα. Έχω πάρα πολύ λυκίσκο ... καλά να πάθω, τίποτα δεν μένει ίδιο ... :p Μας την σκάσανε οι φίλοι μας στην Γερμανία δεν λέτε τίποτα.

Ρούλα καλησπέρα. :)

Βασω απ'οτι καταλαβει ως τωρα τιποτα δεν παει τσαμπα..το θεμα ειναι ..αντε παλι με τις ωρες ον..να μαζευουμε τα αμαζευτα για να γεμισουμε απυθμενες μπαρες:(

oikon4
20.09.2011, 18:40
Καλησπέρα.

Μας την έσκασαν λοιπόν οι Γερμανοί...

Κοίταγα πάντως τι ακριβώς ζήταγε πέρσυ το event.... 7000 σιτάρια και 12000 λυκίσκους...Και έδινε..

14!!:eek: 14 μέρες...Τότε όμως δεν υπήρχε ο περιορισμός στην αγορά σπόρων μπορούσες να τα αγοράσεις και να το τελειώσεις πολύ εύκολα φαντάζομαι...Λέω φαντάζομαι γιατί δεν ήμουν παίκτρια τότε...

Και άλλα event που γίνονται τώρα ζητάνε χιλιάδες προιόντα αλλά δίνουν ελάχιστο χρόνο...Πόσο άλλαξαν οι ισορροπίες του παιχνιδιού από τότε...

Φριφρι1
20.09.2011, 18:43
να πω κατι.....τι ακριβως εχει γινει στο θεμα μας; εμπαινα μεσα για να χαλαρωσω να γραψω κανενα κουλο κ να περασω καλα. τωρα διακρινω μια ενταση μια παγωμαρα,ενα κατι τελος παντων! θελει καποιος να μου πει για ποιο ακριβως λογω δινετε ραντεβου σε αλλο θεμα; μια απαντηση...προεδρε;

beliza
20.09.2011, 18:53
φριφρι, λαθος καταλαβες,χαχχαχ γραφω και σε αλλο θεμα και δεν ηθελα να χαλασει εδω το κλιμα με τα του αλλου θεματος, συγνωμη αν σε μπερδεψα.

ρουλα προς στιγμην νομιζα κι εγω οτι μου εγραφε ο χρηστος απο την δικη σου φαρμα:d

kostas019
20.09.2011, 19:06
Θυμάσαι το χαριτωμένο χάμστερ στο κύπελλλο της μπίρας την περασμένη χρονιά; Εκτός από τα υπέροχα νέα αντικείμενα της γιορτής του Oktoberfest, το χάμστερ θα συμμετάσχει στη γιορτή και αυτόν τον χρόνο. Δώρισέ το αυτήν την φορά στους γείτονές σου!

Είναι δωρεάν :rolleyes::rolleyes::confused:

Πέρασα για ένα ''γεια'' :):)

MrJohn
20.09.2011, 19:11
Καλησπέρα.

Μας την έσκασαν λοιπόν οι Γερμανοί...

Κοίταγα πάντως τι ακριβώς ζήταγε πέρσυ το event.... 7000 σιτάρια και 12000 λυκίσκους...Και έδινε..

14!!:eek: 14 μέρες...Τότε όμως δεν υπήρχε ο περιορισμός στην αγορά σπόρων μπορούσες να τα αγοράσεις και να το τελειώσεις πολύ εύκολα φαντάζομαι...Λέω φαντάζομαι γιατί δεν ήμουν παίκτρια τότε...

Τότε όμως δεν έβγαζες τόσο εύκολα χρήματα. Δεν υπήρρχαν ζώα εκτροφής,βιοτεχνικά αγαθά κλπ.
Όλα επίσης ήταν ξεφτίλα τιμές.Το μαρούλι θυμάμαι κόστιζε 0.50...Σε άλλους πάγκους λιγότερα (γιατί πήγαινες από πάγκο σε πάγκο)...Ο μεγαλύτερος παίχτης ήταν στο 40-50 επίπεδο...Οπότε δεν ήταν τόσο εύκολο ;)

Edit: Εγώ την έχω μυριστεί την δουλειά..Σαν το πασχαλινό εβεντ θα ειναι ή σαν το shaun the sheep.Έτσι τουλάχιστον κατάλαβα...

Φριφρι1
20.09.2011, 19:11
φριφρι, λαθος καταλαβες,χαχχαχ γραφω και σε αλλο θεμα και δεν ηθελα να χαλασει εδω το κλιμα με τα του αλλου θεματος, συγνωμη αν σε μπερδεψα.

ρουλα προς στιγμην νομιζα κι εγω οτι μου εγραφε ο χρηστος απο την δικη σου φαρμα:d
Ελενη μου, εισαι σιγουρη οτι εχω καταλαβει λαθος; Προεδρε επιμενω κ περιμενω!

rapunzel2
20.09.2011, 19:13
Βασω απ'οτι καταλαβει ως τωρα τιποτα δεν παει τσαμπα..το θεμα ειναι ..αντε παλι με τις ωρες ον..να μαζευουμε τα αμαζευτα για να γεμισουμε απυθμενες μπαρες:(

Αλήθεια είναι αυτό Γιάννη. Δεν στεναχωριέμαι για τον λυκίσκο. Έτσι κι αλλιώς στόχος μου είναι να πάω όλα τα φυτά στις 20.000. Τώρα για το με τις ώρες on ... δεν το μπορώ άλλο αυτό νομίζω. Είναι πολύ κουραστικό. Φθινοπωριάζει, δεν είναι για μέσα. :)

Σας καληνυχτίζω παιδιά. Καλή συνέχεια. Καλό βράδυ. :)

serelis
20.09.2011, 19:15
Ελενη μου, εισαι σιγουρη οτι εχω καταλαβει λαθος; Προεδρε επιμενω κ περιμενω!
asto vre afroditoula min to psaxis asto;)

asto min sou poun oti ise ke esi stin klika mou

alithia esi ti efages simera??

Kolokythosporos
20.09.2011, 19:25
Καλησπερα σποροι. σποροσ και εγω ειμαι.

θα βγαλετε και το αυριανο μενου φαγητων :confused::eek::confused::eek::confused:

Θεοδόσης61
20.09.2011, 19:32
την καλησπερα μου σ΄ολους.
αν το ιβεντ ειναι με μπαρες και η μια ειναι τα κουλουρια γιατι η δευτερη να μην ειναι με λυκισκο?ε?

Φριφρι1
20.09.2011, 19:32
asto vre afroditoula min to psaxis asto;)

asto min sou poun oti ise ke esi stin klika mou

alithia esi ti efages simera??
Οχιιιιιι, εγω το ψαχνω κ ξερω τι εχει γινει, χαζη δεν ειμαι, κ σαν προεδρος πρεπει να το παρεις αλλιως κ να επανελθεις! Δε με νοιαζει τι θα πουν, δεν ξερω απο κλικες ουτε θα μπω σ αυτο το τρυπακι, ο καθενας παιζει οπως γουσταρει κ δεν δινει αναφορα παρα μονο στον εαυτο του, κ οποιος παλι θελει λεει τη γνωμη του κ αυτο δε σημαινει οτι συμφωνουμε ολοι μεταξυ μας. Ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι με διαφορετικα βιωματα κ εμπειριες κ απλα γιναμε "γνωστοι" μεσω μιας κοινης μας απασχολησης. Μιας εικονικης πραγματικοτητας. Απο εκει κ περα απαιτω κ τονιζω απαιτω, να βαλεις τον χοντρο φιλο μου της υπογραφης σου πισω στη θεση του. Αμεσα! Οσον αφορα την τελευταια σου ερωτηση θα σου απαντησω με τον δικο μου τροπο. Εφαγα λοιπον στο φουρνο το ζωο του επιπεδου 38 κ συνοδευτικο λαχανικα που ξεκλειδωνουν στα επιπεδα 18, 9 ,65 ! :p

L1sy
20.09.2011, 19:48
Καλησπερα σποροι. σποροσ και εγω ειμαι.

θα βγαλετε και το αυριανο μενου φαγητων :confused::eek::confused::eek::confused:

Φιλε αμα φυτρωνεις εκει που δεν σε σπερνουν θα σε φανε "ασαπ" οι κοτες και θα σε πατησουν οι φλογεροι ταυροι , τσαο :cool:

serelis
20.09.2011, 19:48
Οχιιιιιι, εγω το ψαχνω κ ξερω τι εχει γινει, χαζη δεν ειμαι, κ σαν προεδρος πρεπει να το παρεις αλλιως κ να επανελθεις! Δε με νοιαζει τι θα πουν, δεν ξερω απο κλικες ουτε θα μπω σ αυτο το τρυπακι, ο καθενας παιζει οπως γουσταρει κ δεν δινει αναφορα παρα μονο στον εαυτο του, κ οποιος παλι θελει λεει τη γνωμη του κ αυτο δε σημαινει οτι συμφωνουμε ολοι μεταξυ μας. Ειμαστε διαφορετικοι ανθρωποι με διαφορετικα βιωματα κ εμπειριες κ απλα γιναμε "γνωστοι" μεσω μιας κοινης μας απασχολησης. Μιας εικονικης πραγματικοτητας. Απο εκει κ περα απαιτω κ τονιζω απαιτω, να βαλεις τον χοντρο φιλο μου της υπογραφης σου πισω στη θεση του. Αμεσα! Οσον αφορα την τελευταια σου ερωτηση θα σου απαντησω με τον δικο μου τροπο. Εφαγα λοιπον στο φουρνο το ζωο του επιπεδου 38 κ συνοδευτικο λαχανικα που ξεκλειδωνουν στα επιπεδα 18, 9 ,65 ! :p

http://img97.imageshack.us/img97/9341/75791013.jpghttp://img696.imageshack.us/img696/7829/trelo.png

kalisas nixta

Vagia34
20.09.2011, 20:47
Γεια χαρα σε ολους παλιους και νεους απροσαρμοστους και μη σπορους :)
Χαθηκαμε ε ? Ε ετσι ειναι οι κομητες . Πανε και ερχονται αναμεσα στα αστερια και στο υπερπεραν ;)
Λοιπον μπορει να μην συμμετεχω στις συζυτησεις σας αλλα παντα σας παρακολουθω ανελλειπως. Ευτυχως τις περισσοτερς φορες με ενα χαμογελο (με την καλη εννοια) με αυτα που γραφεται
Διαβαζοντας τα προηγουμενα ποστ ειδα απορεις σχετικα με το "εβεντ" τις πολης και την περιβοητη μπαρα. Εριξα μια ματια σε ξενο φορουμ και διαβασα οτι μολις συμπληρωθουν 3.000.000 "αστερακια" θα γινει η αλλαγη στο γραφικο τις πολης. Κοντευουμε. Αντε να δουμε τι σχεδια ειχαν οι Γερμανοι σχετικα με το νεο look της πολης
Τωρα σχετικα με το εβεντ τις μπυρας . Ελπιζω να μην εχει καμμια σχεση με τα προηγουμενα εβεντ του τυπου "Χασαμε την μπαλα στοπ!" .
Τριτη συνεχομενη φορα να χρειαζεται να κανουμε login καθε λιγο και λιγακι για να μαζευουμε τα απαραιτητα "υλικα" δεν λεει !

Αυτα τα ολιγα για την ωρα. Καλες συγκομηδες σε ολους ολες και μην αγχωνεσται για τιποτα.

Φριφρι1
20.09.2011, 20:48
σας καληνυχτω ολους σπορηδες κ ευχομαι η αυριανη μερα, που ειναι μια καινουρια μερα, να ειναι πιο φωτεινη! λιζυ μου εγω συμφωνω με την προταση σου κ παρεδρουλη....αυτο ειναι το θεμα που διμιουργησες κ οτι φτιαχνουμε ειναι παιδι μας κ οφειλουμε να το προστατευουμε! φιλικα παντα! ;) καλο ξημερωμα!

L1sy
20.09.2011, 20:53
Vagia θα σε μαλωσουν οι ΒΑ μη λες μπυρα εχουμε "ποτοαπαγορευση" αχ αχ προσεχεεεε:rolleyes:

@ Καληνυχτα Αφροφιτη μου νασαι καλα ...

@ ναι εγω το εκανα ...λετε αν το εκανε αλλος θα ημουν ηρεμη ?? δεν νομιζω ,δεν ειναι του στυλ μου αλλωστε ...

Vagia34
20.09.2011, 21:00
Οκ. Την επομενη φορα αντι τις απαγορευμενης λεξης θα φωτο το χαμστερ που μπεκρουλιαζει μεσα στο ποτηρη τις μπυρ.... εμμμ! του χυμου ηθελα να πω
Γραφικο τις εταιριας ειναι. Επιτρεπεται ε ? ;)

Καληνυχτα Φριφρι και sereli

stefroditis
20.09.2011, 21:05
εγω προτινω κατα τη διαρκεια του εβεντ το ακατανομαστο ποτο να το αποκαλουμε ή φυσικο χυμο λυκισκου (απο τον φυσικο χυμο βρυσης) ή το κιτρινο νερο που αφριζει
( απο το νερο της φωτιας) :cool:

L1sy
20.09.2011, 21:09
Βαγια σε θελω σοβαρη και ασε οτι ηξερες ...ααα ολα και ολα εδω μονο χυμους πινουμε απο βρομη απο γλυκανισο (εγω ) το αγαπημενο μου , δλδ ολα τα λεφτα δως μου γλυκανισο τζους και παρε μου την ψυχη ...αλλα οχι μπυ...μπυ... θα μας μαλωσουν αν πουμε κατι τετοιο ...........:cool:

@ τλκ ρε Στεφανε ποσο μπορουμε να κοροιδευουμε τους ισκιους μας ??? ελεος και ημαρτον μαζι

Alida#
20.09.2011, 21:14
Θα σας παρακαλέσω να είστε λιγοτεροι ειρωνικοι, οσο μπορείτε, σε αυτα που γραφετε κατα καιρους. όποιος θελει να πιει μπορει να το κάνει εκτος φορουμ χωρις να χρειάζεται η, σε μονιμη βαση, αναρτηση εικονων με ποτα και τα διαδικτυακα τσουγκρισματα που δεν εχουν νοημα.

Το event αφορά το παιχνιδι και οχι το ελληνικο φορουμ. Νομιζω πως είμαστε σαφεις και το εχουμε πει και αλλη φορα. Αν παρόλα αυτα θέλετε να ειστε μονιμως αντιδραστικοι και να δημιουργουνται εντυπωσεις τοτε μπορειτε να συνεχισετε να κάνετε αυτο που επιθυμειτε και εμεις αυτο που επιβάλλεται απο τους κανονες:)

Καλο σας βραδυ απο μενα :)

L1sy
20.09.2011, 21:17
το ιβεντ αφορα το ελληνικο φορουμ αμεσα θα κρυφτουμε πισω απο το δακτυλο μας ??? θα παρακαλεσω τουλαχιστον να μας αντιμετωπιζεται σαν ενιληκες ... ευχαριστω

Αυτο το ιβεντ δεν αφορα το ελληνικο φορουμ ... θα το γραψω και στα αλλα φορουμ ...απορω που ζουμε ? στην σαουδικη αραβια ? γιατι μονο εκει θα ηταν απαγορευμενο αυτο το ιβεντ ...μιλαμε για ολα τα ιβεντ αλλα για το ιβεντ μπυρας δεν θα μιλησουμε ... εχουμε η δεν εχουμε ιβεντ μπυρας ???αλλα μετρα αλλα σταθμα ?? τελικα ειμαι πολυ χαζη δεν καταλαβαινω τιποτις

Vagia34
20.09.2011, 21:36
Συγνωμη αλλα που ειναι η ειρωνια σε μια αναφορα που εχει να κανει με το γραφικο του παιχνιδιου ?
Για το γραφικο με το χαμστερ αναφερθηκα.
Και δευτερον καλο θα ειναι ορισμενα ποστ με καποια δοση χιουμορ να μην θεωρουνται "αντιδραστικα" .
Η αν υπαρχει και αυτος ο κανονας να καλυπτει ολους τους παιχτες και οχι μονο μια μεριδα απο αυτους.
Επισης αν η αναφορα και μονο τις λεξης ενος ποτου εγινε αφορμη να μπητε στον κοπο να μας επαναφερετε στην ταξη καλο θα ειναι και ορισμενα ποιο "σκληρα" γραφικα η επεξηγησεις (βλ. Hotel αναπαραγωγης και επεξηγησεις αποστολης Αγελαδες & ΣΙΑ) του ιδιου του παιχνιδιου να διορθωθουν
Εντυπωσεις αλλοι θελουν να δημιουργησουν
Αυτα απο εμενα καλη σας νυχτα

vassilis66
20.09.2011, 21:50
Θα σας παρακαλέσω να είστε λιγοτεροι ειρωνικοι, οσο μπορείτε, σε αυτα που γραφετε κατα καιρους. όποιος θελει να πιει μπορει να το κάνει εκτος φορουμ χωρις να χρειάζεται η, σε μονιμη βαση, αναρτηση εικονων με ποτα και τα διαδικτυακα τσουγκρισματα που δεν εχουν νοημα.

Το event αφορά το παιχνιδι και οχι το ελληνικο φορουμ. Νομιζω πως είμαστε σαφεις και το εχουμε πει και αλλη φορα. Αν παρόλα αυτα θέλετε να ειστε μονιμως αντιδραστικοι και να δημιουργουνται εντυπωσεις τοτε μπορειτε να συνεχισετε να κάνετε αυτο που επιθυμειτε και εμεις αυτο που επιβάλλεται απο τους κανονες:)
Καλο σας βραδυ απο μενα :)

Όταν προκαλείς ειρωνίες, θα έχεις ειρωνίες.
Όταν γράφεις κανόνες στο πόδι, μην απορείς αν δεν τηρηθούν.
Δηλαδή το ελληνικό φόρουμ ποιο παιχνίδι αφορά, για να ξέρω. Τα εικονίδια στην επίσημη ανακοίνωση τι δείχνουν και σε ποιο φορουμ βρίσκονται;

Δώσε τωρα και μια κάρτα στη -snorkel- για να μάθει να τηρεί τους κανόνες. Όχι, δώσε άμα μπορείς.

edit
Ενταξει, μπορεί να είχατε τις χίλιες καλές προθέσεις, αλλά το περσινο εβεντ το ξεχάσατε; Ήταν να μη ξαναγίνει, τώρα ελπίζω να είστε προετοιμασμένες με καλύτερα επιχειρηματα από αυτά του τύπου "δεν αφορά το ελληνικό φόρουμ". Καληνύχτα σας.

L1sy
20.09.2011, 22:04
οτι δινεις λαμβανεις ... παλαια γραφτα αθανατα ... μας κοροιδευετε και μας απειλειτε και με καρτες ... εχετε την δυναμη να μας αποκλεισετε απο το φορουμ και νιωθετε μικροι θεοι ολη η δυναμη που εχετε ειναι αυτη ... μια κοκκινη καρτα ενα μπαν ... μικροι θεοι σε μια εικονικη κοινωνια ...τι να πω , χαρτινος πυργος ,τραπουλοχαρτα ,ξεχασατε τι ειναι να εισαι παιχτης να ζεις το παιχνιδι τη χαρα του την αγωνια του , τωρα εχετε το μαστιγιο θεες και θρονοι ,

αν νιωθετε πως σας προσβαλα αναρωτιεμαι τι πρεπει να πω εγω με τον τροπο που μας αντιμετωπιζετε ....με προσβαλετε αλλα δυστηχως εγω δεν εχω την δυναμη να σας δωσω πυρινη καρτα ..οχι απλα κοκκινη

Alida#
20.09.2011, 22:17
οτι δινεις λαμβανεις ... παλαια γραφτα αθανατα ... μας κοροιδευετε και μας απειλειτε και με καρτες ... εχετε την δυναμη να μας αποκλεισετε απο το φορουμ και νιωθετε μικροι θεοι ολη η δυναμη που εχετε ειναι αυτη ... μια κοκκινη καρτα ενα μπαν ... μικροι θεοι σε μια εικονικη κοινωνια ...τι να πω , χαρτινος πυργος ,τραπουλοχαρτα ,ξεχασατε τι ειναι να εισαι παιχτης να ζεις το παιχνιδι τη χαρα του την αγωνια του , τωρα εχετε το μαστιγιο θεες και θρονοι ,

Λυπαμαι αλλα δεν μου αφησες αλλα περιθωρια. Τοση ωρα διαβαζω και οριο δεν εχετε. Προσβαλετε και ειρωνευεστε χωρις λογο. Ειμαι εδω για να συντονιζω και να κραταω ισορροπιες. Αν καποιοι δεν το καταλαβαινουν δυστυχως θα πρέπει να δωθουν ποινες. Αυτο δεν σημαινει ουτε οτι ειμαστε θεοι, ουτε εξουσιαζουμε. Και για να πω την αληθεια υπηρετες ειμαστε ολη μερα οπως βλεπεις. Ναι ειμαι και παικτρια και απολαμβάνω το παιχνιδι χωρις να κυνηγαω να φτασω στα ουράνια. Παιζω για να παιζω και δεν αγχωνομαι για κατι. Εδω μεσα τουλάχιστον. Τα αγχη μου τα κραταω για τα σοβαρα.

Σε παρακαλω αλλαξε την υπογραφη σου. Βλεπεις οτι στην διαγραφω τοση ωρα. Μην πεις πάλι πως θα φταιω.

Καλο βραδυ απο μενα!!

ΔΙΑΚΟΣ
20.09.2011, 22:18
οποιος σπερνει κεραυνους θεριζει θυελες κα αλιντα.πρεπει ολοι να μαθουμε να μην εθελοτυφλουμε σε οτι δεν μας ειναι αρεστο αλλα να το αντιμετωπιζουμε με ρεαλισμο.παμε για ιβεντ μπυρας αλλα απαγορευεται η λεξη μπυρα;αν ειναι δυνατον.και ολα τα υπολοιπα που γινωνται ειναι καταλληλα δια ανηλικους;καταπινετε την καμηλο και δηυλιζετε τον κωνωπα.

L1sy
20.09.2011, 22:22
πεστε μου γιατι να την αλλαξω ??? δεν σας αρεσει ο νιτσε η η σελια ?

θελετε καλυτερα καθε ποστ μου να εχει το πριντ απο την απαντηση της σελια σε ενα μικρο παιδι ???γιατι το εχω και σε πριντ ...
υπερετες? πεστε μου ποιος σας σκλαβωσε να ειστε βα θα καθαρισω ειστε εκει με το ζορι δεν μπορειτε να φυγετε να πειτε αι στα κοματια και το παιχνιδι και η καθε τρελη λιζυ ? τα παραταω βρε αδελφε ... ελα και δεν μπορω και μετα μου λετε πως εγω ειρωνευομαι ??

serelis
20.09.2011, 22:35
kalo ksimeroma se olous
?????:(

douko
20.09.2011, 22:37
καλησπερα.
τις τελευταιες μερες μπαινω βιαστικα σας διαβαζω και φευγω.αποψε ομως δεν γινοταν να μη σταματησω .κα αλιντα με τα τελευταια σας ποστ δεν κρατατε τις ισσοροπιες στο φορουμ και στους παιχτες το αντιθετο θα ελεγα.διαβαζοντας ολα τα ποστ δε διεκρινα ουτε ειρωνεια ουτε προσβολη απο την πλευρα κανενος παιχτη απο τη δικη σας ομως ναι και μαλιστα χαλασατε και εναν ομορφο-χαριτωμενο διαλογο παιχτων και τη διαθεση μας.μπαινουμε στο φορουμ να χαλαρωσουμε οχι να γινουν τα νευρα μας κουδουνια.επισης γνωριζουμε ολοι την προσφορα σας στο φορουμ, και σας εχουμε ευχαριστησει ολοι αλλοι περισσοτερο αλλοι λιγοτερο, δεν χρειαζεται να το αναφερετε καθε φορα που ερχεστε σε δυσκολη θεση.
οσον αφορα το εβεντ μπυρας και την απαγορευση τι να πω τα ειπαν αλλοι και καλιτερα απο μενα.
δεκτη οποια καρτα.
καλη σας νυχτα.

nik6419
20.09.2011, 22:40
Εγραψε ο κ βαρναλης και τραγουδησε ο ν ξυλουρης Δεν λυγάνε τα ξεράδια και πονάνε τα ρημάδια
κούτσα μια και κούτσα δυο στης ζωής το ρημαδιό
Μεροδούλι ξεροδούλι δέρναν ούλοι οι αφέντες δούλοι
ούλοι δούλοι αφεντικό και μ' αφήναν νηστικό
και μ' αφήναν νηστικό

Ανωχώρι κατωχώρι ανηφόρι κατηφόρι
και με κάμα και βροχή ώσπου μου 'βγαινε η ψυχή
Είκοσι χρονώ γομάρι σήκωσα όλο το νταμάρι
κι έχτισα στην εμπασιά του χωριού την εκκλησιά
του χωριού την εκκλησιά

Aιντε θύμα άιντε ψώνιο άιντε σύμβολο αιώνιο
αν ξυπνήσεις μονομιάς θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς
θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς

Και ζευγάρι με το βόδι άλλο μπόϊ κι άλλο πόδι
όργωνα στα ρέματα τα φεδό σας στρέμματα
Και στον πόλεμο όλα για όλα κουβαλούσα πολυβόλα
να σκοτώνονται οι λαοί για τ' αφέντη το φαί
για τ' αφέντη το φαί

Aιντε θύμα άιντε ψώνιο...

Koίτα οι άλλοι έχουν κινήσει έχει η πλάση κοκκινίσει
άλλος ήλιος έχει βγει σ' άλλη θάλασσα άλλη γη

(όχι σ' αυτήν εδώ τη γή
φοβάμαι πως ποτέ του δε θα βγεί
γιατί παραμιλάει ο γαϊδαράρος

L1sy
20.09.2011, 22:47
τωρα που αλλαξα την υπογραφη και καταλαβα δεν ενοχλει ο νιτσε αλλα η μοντ νομιζετε θα αλλαξει κατι ???

η μηπως θα απαγορευτει και το πριντ ποστ ??

εγω ειδα την "αληθεια σας " και την αρνουμε ...........

Vagia34
20.09.2011, 22:53
σας ειναι ευκολο να μου δειξετε ενα ποστ με προσβλητικο περιοχομενο ? ενα, μονο ενα
αν καποιος προσβαλει με εμμεσο τροπο ειστε εσεις με το παραπανω ποστ σας για δυο λογους
1) μας αντιμετωπιζεται σαν μειονοτητα και σαν παιδακια προσπαθοντας να μας πεισεται οτι καναμε κατι κακο και 2) εμμεσως πλην σαφως προσβαλεται καθε παικτη που πληρωνει και θελει να "φτασει στα ουρανια". ο οποιος παικτης (και καλα κανει) δινει εσοδα στην εταιρια που εσεις αντιπροσωπευεται.
αρα οποιος πληρωνει ειναι "χαζος" και αγχονεται για μη σοβαρα πραγματα , κοινως παιδιαριζει ανεξαρτητως ηλικια.
αυτο ειναι η οχι προσβολη ? αν δεν ειναι προσβολη και δεν το καταλαβα καλα ζηταω συγνωμη αρκει να καταλαβεται και εσεις το νοημα των δικων μας αναρτησεων.
τα υπολοιπα που ηθελα να πω τα αναφερε με καλυτερο τροπο ο συνομιλητης διακος
αν μια καρτα σας ικανοποιηση θα την δεκτο με ευχαριστηση αλλα πιστευω οτι ζουμε σε στον τοπο που γεννηθηκε η δημοκρατια και σαν ελευθερος ανθρωπος εκφερω την γνωμη μου

serelis
20.09.2011, 23:00
http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1232917&postcount=9307

orfeas777
20.09.2011, 23:02
καλησπέρα σε όλους
δυστυχώς κάποιοι αντί να κρατούν τις ισορροπίες τις χαλάνε κάνοντας άστοχα ποστ
όσο για την πότο απαγόρευση ας μας δείξουν πρώτα την εξουσιοδότηση από τους γονείς που δίνουν το ελεύθερο σε ανήλικο να μπει και να παίξει στο παιχνίδι αλλά και στο φόρουμ
άρα όλοι εδώ μέσα είναι ενήλικοι

L1sy
20.09.2011, 23:04
Προεδρε κλειστο το ριμαδι ενοχλουσε ενοχλει και θα ενοχλει αλλα δεν θα τελειωσουμε ετσι απλα .... εξαλου εκλεισαν και το προηγουμενο εμας θα αφηναν ....

http://i180.photobucket.com/albums/x235/piporel/Untitled.png

Wallas.
20.09.2011, 23:08
Μπήκα να πω μια (τελευταία?) καληνύχτα, από αυτές που έχουν πολύ πέραση τις τελευταίες μέρες.

Είμαι πολύ κουρασμένος για να μπω στην κουβέντα, ένα έχω μόνο να πω, δεν υπάρχει περίπτωση να συμμετάσχω στο event μπύρας αν είναι αυτό που νομίζω. :eek:

Όσο για την επίμαχη λέξη, σε αντίθεση με τα μακρινάρια που πρότεινε ο stef :p, προτείνω τη λέξη μποίρα, μπήρα, γιατί όχι και μπίρρα.

Το σίγουρο είναι πως υπάρχει ένα conflict με το συγκεκριμένο event και το forum και πρέπει να βρεθεί μια λύση.

Kikko μια χαρά σε βλέπω με το... όχημα, βάλε και 2-3 μαρουλάκια μπροστά για να μην φαίνεσαι όμως :p, η επόμενη αναβάθμιση είναι στην μηχανή... μια λευκή αγελάδα (σε highland θα σου κοστίσει, έχει πολλά τέλη :D).

Καλό βράδυ σπόρια.

serelis
20.09.2011, 23:17
Προεδρε κλειστο το ριμαδι ενοχλουσε ενοχλει και θα ενοχλει αλλα δεν θα τελειωσουμε ετσι απλα .... εξαλου εκλεισαν και το προηγουμενο εμας θα αφηναν ....

lipon pros apofigi paraksigiseon
ego tha lipo avrio ke tha mpo arga to vradi

ke epidi ektos apo to 1o post aftou tou tematos pou ine diko mou

to ipolipo thema aniki se esas kanteto oti thelete aniki stous sporous
kante oti katalavenete avrio vradi tha do tis apofasis sas

nikexad
20.09.2011, 23:22
Ρε παιδιά, ρε παιδιά....

Δεν μπορεί να λείψει κανένας παραπάνω από δυο ώρες σ'αυτό το θέμα.

Κατ'αρχήν έχει γίνει παρεξήγηση.

Παιδιά το φετινό δεν είναι "event μπύρας". Αυτό ήταν last year που έλεγε και μια διαφήμιση.
Φέτος είναι το event του Oktoberfest.
Είναι πιο politically correct που λένε και στο χωριό μου.

Γίνεται στη Βαυαρία. Μαζεύνται εκεί πέρα κάτι χιλιάδες Γερμανοί με περίεργα κοντά παντελονάκια και τρώνε λουκάνικα και πίνουν το κίτρινο-ποτό-με-τον-πολύ-αφρό που το σερβίρουν ξανθιές σερβιτόρες με κοτσίδες (όχι δεν είναι η rapunzel)
Για περισσότερα θα δημοσιεύσει εικόνες (screenshots, δεν πιστεύω να υπάρχει πάλι πρόβλημα) η rapunzel2 (η δική μας όχι καμιά γερμανίδα) που είναι υπεύθυνη επί των πολιτιστικών.
Ετσι είχε κάνει και με την πολωνέζα marzanna και ξεστραβωθήκαμε λίγο.
Πάει αυτό....

Βρε Λίζυ.... Νίτσε στο φαρμεράμα???
Αμάν... τι σου φταίει ο καημένος ο Φρειδερίκος? Αστον στην τρέλα του...
Τι τον ανακατεύεις με τα πίτουρα? Για να τον φάνε οι κότες?

Βάλε κάτι πιο λάιτ. Ξέρω 'γω...βάλε κανένα στιχάκι, κανένα έξυπνο τσιτάτο από τοίχο των Εξαρχείων... κάτι άλλο ρε παιδί μου.
Βάλε κάτι για την ασημαντότητα του ανθρώπου μπροστά στο σύμπαν..
Να μαθαίνουμε και κάτι. Αυτό που έβαλες (τη φώτο) το γνωρίζουμε ήδη.

Με κάνατε και γράφω πάλι βραδυάτικα και αφήνω νηστικά τα ζωντανά μου....

Ακόμα να φτιαχτεί αυτή η Μίκυ Σίτυ (χαχαχα γειά σου Βασιλική).
Με lego τη φτιάχνουν?

beliza
20.09.2011, 23:26
ενα εχω να πω,

νικο εισαι απαραδεκτος! δεν μπορεις να μου το κανεις αυτο 1.25 μετα τα μεσανυχτα, εν ολιγοις ωρα κοινης ησυχιας, επιτελους κοιτα λιγο την ωρα οταν ποσταρεις!

powerranger91
20.09.2011, 23:28
καλησπέρα καταρχάς.επειδή είμαι πτώμα,δε θα πω πολλά.
μόνο να σκεφτείτε πολύ πριν να παρθεί η οποιαδήποτε απόφαση αναφορικά με την τύχη του θέματος.:(
καληνύχτα και καθαρό μυαλό να έχετε;)

ΔΙΑΚΟΣ
20.09.2011, 23:29
δεν ξερω τι θα γινει και τι οχι,θελω απλα να υπενθυμησω κατι που ειχε γραψει καποιος ''απροσαρμοστος''δεν θυμαμαι ποιος και ας με συγχωρεσει-νομιζω ο διας-οταν πρωτομπηκε το νημα στην ''γωνια''.''καταφεραν και μας μαντρωσαν σε ενα θεμα και ετσι μπορουν και μας επιβλεπουν''η καπως ετσι.φανταστητε ολοι οι σποροι να ειναι διασπαρτοι στο φορουμ και να αλωνιζουν με τις γκρινιες,τις αναλυσεις και τους προβληματισμους τους...ειναι ενδιαφερον:rolleyes::(
καλη σας;νυχτα.......-

Vagia34
20.09.2011, 23:46
Γίνεται στη Βαυαρία. Μαζεύνται εκεί πέρα κάτι χιλιάδες Γερμανοί με περίεργα κοντά παντελονάκια και τρώνε λουκάνικα και πίνουν το κίτρινο-ποτό-με-τον-πολύ-αφρό που το σερβίρουν ξανθιές σερβιτόρες με κοτσίδες

Νικο το πας φιρι φιρι και εσυ να θεωρηθη το ποστ σου ακαταληλο για "ανηλικους" :D
Μας φτανουν οι εξηγησεις στην λαχαναγορα για τα αποτελεσματα τις νυχτας μεταξη του επιβητορα ταυρου Αμορε και της αγαπημενης του αγελαδας Ροζαλιας .

Υ.Γ. Ηρθα να πω ενα γεια μετα απο τοσο καιρο και κοιτα τι εγινε. Ελπιζω να μην θεωρηθω οτι προκαλω αναστατωσεις και "επαναστασεις". Καλυτερα να μην ξαναγραψω παρα να χαθει ενα θεμα το οποιο αξιζει να το διαβαζει κανεις

Υ.Γ.2 Σωστος ο Διακος !

L1sy
20.09.2011, 23:50
Λυπαμαι αλλα δεν μου αφησες αλλα περιθωρια. Τοση ωρα διαβαζω και οριο δεν εχετε. Προσβαλετε και ειρωνευεστε χωρις λογο. Ειμαι εδω για να συντονιζω και να κραταω ισορροπιες. Αν καποιοι δεν το καταλαβαινουν δυστυχως θα πρέπει να δωθουν ποινες. Αυτο δεν σημαινει ουτε οτι ειμαστε θεοι, ουτε εξουσιαζουμε. Και για να πω την αληθεια υπηρετες ειμαστε ολη μερα οπως βλεπεις. Ναι ειμαι και παικτρια και απολαμβάνω το παιχνιδι χωρις να κυνηγαω να φτασω στα ουράνια. Παιζω για να παιζω και δεν αγχωνομαι για κατι. Εδω μεσα τουλάχιστον. Τα αγχη μου τα κραταω για τα σοβαρα.

Σε παρακαλω αλλαξε την υπογραφη σου. Βλεπεις οτι στην διαγραφω τοση ωρα. Μην πεις πάλι πως θα φταιω.

Καλο βραδυ απο μενα!!

Δεν αφησα περιθωρια για να με πατε στο κρεματοριο ? ειρωνευτηκα εσας προσωπικα ? σας προσβαλα εσας ? δυστηχως θα δωθουν ποινες?
Εδω γελαει και το ουρανιο κοτοπουλο που απο την μια απογορευετε να μιλαμε για αλκοολ και στο καπακι εχουμε ιβεντ μπυρας ...και μας λετε "δεν αφορα το ελληνικο φορουμ " δεν εχω λογια ....
επειδη κανουμε χιουμορ για οτι γινετε το θεωρητε προσβολη ... ειδα ατομα σημερα να μιλανε που ουτε ηξερα οτι υπαρχουν στο φορουμ ...λετε να ειναι δικα μου ακαουντ ?? δεν νομιζω , μηπως πρεπει να αναθεωρησετε τα πραγματα λιγακι ....
Θα ηθελα να δω την "κουβεντουλα" για το ιβεντ ... "κουβεντουλα για τσαι " ενα πραγμα , τωρα θα πειτε ειρωνευομαι ... οκ πειτε μου πως να το πω ...
Ειστε και παιχτρια ??? και δλδ οτι γινετε στο παιχνιδι ειναι για εσας τελειο γιατι δεν εχω δει καμια σας διαμαρτυρια .... με κανετε να νιωθω στα 43 μου αναρχικο ατομο ο Ξηρος ειναι μικυ μαους σε σχεση με μενα
Να αλλαξω την υπογραφη μου ...ετσι απλα γιατι το λετε εσεις ? εγω τωρα πως θελετε να το παρω ? Ειδικα οταν η υπογραφη μου δεν ειναι με προτασεις δικες μου ,αλλα με αποδειξεις τα εχουν πει αλλοι ...
και ρωτω τι να αλλαξω και απαντηση δεν παιρνω ,δλδ ποιο κομματι να αλλαξω Νιτσε η Σελια
εχω λιγοοο μυαλο ,καταλαβα σελια ... μπαι δε γουει ...πηρε καρτα η σελια για ειρωνια σε παιχτη ? ... Τουλαχιστον πειτε το στα ισα "ρε μας ενοχλειτε δεν σας γουσταρουμε " παω για υπνο γιατι πρεπει να παω στη δουλεια αυριο να πληρωσω το "αφεντικο" σας μπαι δε γουει αντε τσαοοοο

nikexad
20.09.2011, 23:51
avrio vradi tha do tis apofasis sas
Εγώ προσωπικά τη δική μου απόφαση την έχω πάρει έδώ και καιρό.
Οταν άρχισα να γράφω σε φόρουμ πριν αρκετά χρόνια.

Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω τον λοβοτομημένο μπαμπουίνο.

Από κει και πέρα ότι βρέξει ας κατεβάσει.

@ ΔΙΑΚΟ-ΓΙΑΝΝΗΣ (πως σου το κόλλησαν αυτό?) :p
Σιγά μην αλωνίζω όλη την ώρα το φόρουμ. Για να πέφτω πάνω σε καλημέρες και κοψίδια?
Ασε που απαγορεύετε.

Θ'ανοίξουμε άλλο θέμα
"Απροσάρμοστοι σπόροι Νο2. Η επιστροφή"

Κι άμα πάει καλά θα ετοιμάσουμε και πρίκουελ.
"Η γέννηση των απροσάρμοστων σπόρων"

Σιγά μην το αφήσουμε έτσι....

alexandros1970
20.09.2011, 23:51
δεν ξερω τι θα γινει και τι οχι,θελω απλα να υπενθυμησω κατι που ειχε γραψει καποιος ''απροσαρμοστος''δεν θυμαμαι ποιος και ας με συγχωρεσει-νομιζω ο διας-οταν πρωτομπηκε το νημα στην ''γωνια''.''καταφεραν και μας μαντρωσαν σε ενα θεμα και ετσι μπορουν και μας επιβλεπουν''η καπως ετσι.φανταστητε ολοι οι σποροι να ειναι διασπαρτοι στο φορουμ και να αλωνιζουν με τις γκρινιες,τις αναλυσεις και τους προβληματισμους τους...ειναι ενδιαφερον:rolleyes::(
καλη σας;νυχτα.......-

http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1041800&postcount=221

evieva
21.09.2011, 00:09
Καταρχήν θα ήθελα να πω ότι το παιχνίδι το είχα παρατήσει αρκετό καιρό και το φόρουμ ακόμη πιο πολύ καιρό (υπάρχει συμπαίκτης σε αυτό το θέμα που το γνωρίζει αυτό)
Αυτό το θέμα με βοήθησε να συνεφέρω την φάρμα μου με τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες και να περνάω ευχάριστα διαβάζοντας τις έξυπνες αναρτήσεις πολλών συμπαικτών.
Τον Γιάννη serelis δεν τον έχω γείτονα ούτε καν φίλο και δεν έχουμε ανταλλάξει ούτε πμ ποτέ, αλλά σήμερα από το πρωί μπήκα στα παπούτσια του και πραγματικά παιδιά ήταν πολύ στενά.
Πείτε μου με τη ψυχή να γράψει στο θέμα που ο ίδιος άνοιξε και είδε να το σχολιάζουν και να το κατακρίνουν μέχρι και επικίνδυνο χαρακτηρίστηκε :eek:
Κάποιοι αγοράζουν τον επενδυτή για να τον διαβάσουν, εδώ τον βρίσκετε δωρεάν και δεν τον θέλετε ? γυρίστε σελίδα βρε παιδιά, στην επομένη έχει και κόμικς όλα τα έχει !!
Αυτά φυσικά (ηθελημένα η άθελα δεν το γνωρίζω) προκάλεσαν και την πρωινή παρέμβαση της Χαράς και εδώ να πω για όσους δεν ξέρουν ότι είχα την μεγαλύτερη κόντρα μαζί της αλλά δεν μπορώ να μην αναφέρω ότι ως ba έπρεπε να κάνει τυπική παρέμβαση, εφόσον έβλεπε παίκτες να παραπονιούνται.
Και η συνέχεια γνωστή.. αφορμές να υπάρχουν και ουυ

Δεν σας φτάνουν τόσοι κανόνες του φόρουμ θέλατε και αυτοαπαγορεύσεις ?
Θέλατε να βάλετε και εσείς κανόνες και μέτρα ?
Βάζω τα χεράκια μου και βγάζω τα ματάκια μου σας λέει κάτι ?

Καληνύχτα και γνώμη μου όταν κάτι δεν με ενδιαφέρει το προσπερνάω, δεν συμμετέχω και φυσικά δεν κατακρίνω και δεν υποδεικνύω διότι σε άλλους αρέσει !

beliza
21.09.2011, 00:10
αυτη την γωνια την θελουμε και την χρειαζομαστε, ειναι ανησυχα ησυχη, αντιπαραθεσεις παντα θα υπαρχουν και μεταξυ μας και μεταξυ εμας και των μοντ, ξαναλεω δηλωνουμε μεγαλα παιδια παιξτε λοιπον το οποιο παιγνιδι μεχρι να κλεισει το θεμα γιατι αυτο βολευει καποιους αν δεν το χετε καταλαβει, εμπρος λοιπον, συνεχιστε!!

απαντησεις υπαρχουν πολλες, υποτιμητικες, ειρωνικες, με χιουμορ κλπ ενα κακο σ αυτο το φορουμ μονιμως πρεπει να σκεφτομαι τι θα πω μην παρεξηγηθω απο τις μοντ μας, δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολη η γη γυριζει εναντιον τους παντα και λειτουργουν ακριβως μ αυτο το σκεπτικο, κριμα παντως

Wallas.
21.09.2011, 00:10
(σιγά μην κοιμόμουν)

Θα τα πω γρήγορα για να μην με πάρει ο ύπνος

Nik συμφωνώ, αλλά πιο περιληπτικά μετά τη 1 (evieva επίσης). :eek:

Κι άμα πάει καλά θα ετοιμάσουμε και πρίκουελ.
"Η γέννηση των απροσάρμοστων σπόρων"

Την γέννηση προτείνω σε ασπρόμαυρο εποχής. http://www.cosgan.de/images/smilie/figuren/a045.gif

Η Vagia34 φταίει για όλα. :p

Ο powerranger91 αμφιβάλλω αν έφυγε (όσο έφυγα κι εγώ). :p

Vagia34
21.09.2011, 00:21
Μιας και μου αρεσει το συστημα με τα στιχακια θα καταθεσω και εγω τον "οβολο" μου (μπορειται να το πειτε και το εισητηριο για τον βαρκαρη του Αχερωντα. Θα δειξει)

The time has come to scorch the earth
And to start again clean
Bend the people to our will
With propaganda machines

Reconstruct the hierarchy
Revolution starts right here
Nihilistic anarchy
Obedience achieved through fear

This is our democracy
It's one for you and two for me
Just trust in us, we know what's best
Violence and civil unrest
Infiltrate the battle zone
Lost soldiers coming home
Be a king or be a slave
Honor lies in an unmarked grave

Υ.Γ. Σχετικα με το Vagia34. Αυριο αν "ζω" θα σας συστηθω για να γελασουμε και λιγο. Τωρα νυσταζω και πρεπει να μαζεψω και τα ζα απο το λιβαδι

Υ.Γ2 Το "τραγουδακι" δεν εχει να κανει με επαναστασεις, διαδηλωσεις , ξεσηκωμους κτλ . Οι στιχοι ειναι αλιγορικοι . Οχι δεν κοιμαμαι ακομα :p

nikexad
21.09.2011, 00:23
Νικο το πας φιρι φιρι και εσυ να θεωρηθη το ποστ σου ακαταληλο για "ανηλικους" :D
Μας φτανουν οι εξηγησεις στην λαχαναγορα για τα αποτελεσματα τις νυχτας μεταξη του επιβητορα ταυρου Αμορε και της αγαπημενης του αγελαδας Ροζαλιας
Ακατάλληλο γι'ανηλίκους? Γιατί βρε Vagia?
Βασικά ήθελα να γράψω .... "και πίνουν το-ίδιο-ποτό-που-κρατάει-στα-χέρια-του-το-πρόβατο-που-έφτιαξαν-οι-προγραμματιστές-της-bp"
Αλλά θα μου έπαιρνε όλο το βράδυ και θα κοιμόμουν μέχρι να το γράψω. (Τώρα πια μου έφυγε η νύστα).
Οπότε άνοιξα το ελληνο-ινδιάνικο λεξικό και τη βρήκα τη λέξη που ήθελα.

Nik συμφωνώ, αλλά πιο περιληπτικά μετά τη 1
Μα ...δεν ποστάρουμε για το βράδυ.
Για το αυριανό-πρωινό φύλλο γράφουμε.
Εχουμε και μια υπόληψη.
Με τον αυριανό καφέ πρέπει να έχει ο κόσμος να διαβάζει.Και μερικοί κάνουν και ώρα να πιουν τον καφέ.

Elsa_Tsi
21.09.2011, 01:17
Παιδιά και εγώ λιγα θα πω ενω έχω πολλά να σχολιάσω, γιατι πάλι ξεκινησα να σας διαβάζω και πέρασε η ώρα, το θέμα δεν θέλω να κλείσει τέλος.

αλλά....ούτε θα ήθελα να σκεφτόμαι καμια ώρα πριν ποστάρω.

Μωρέ ας βάλουμε κωδικό στο θέμα και να μπαίνουμε μόνο οι ενήλικες ξέρω και εγώ...:D

Μόνο μη χαθούμε, το πολύ πολύ απροσάρμοστοι φτιάχνουμε κανένα blog αυστηρώς ακατάλληλο:D:p:cool:

oikon4
21.09.2011, 01:18

Να κλείσει το θέμα?? ΟΧΙ!!

Ξεκίνησα να παίζω farmerama από το Δεκέμβρη όπως βλέπετε. Μέχρι την δημιουργία αυτού του θέματος ,το φόρουμ για μένα ήταν μόνο για event και σ.ε.(άντι και κανένα παιχνίδι...).Όλα αυτά τα θέματα με τις καλημέρες-καληνύχτες,τι κάνεις,τι έφαγες-τι θες να φας τα θεωρούσα ανούσια και χωρίς ενδιαφέρον.

Περνάω καλά σ'αυτό το θέμα! Μπορεί να υπάρχουν αντιπαραθέσεις,αλλά δεν με νοιάζει. Αντιμετωπίζουμε πολύ χειρότερα πράγματα στην πραγματική ζωή..

Όταν όμως θίγουμε και προσβάλουμε τον άλλο ζητάμε συγνώμη...

Έχω να πω...Πόσοι από εσάς δεν αφήσατε την φάρμα σας για να διαβάζετε με τις ώρες τις ατελείωτες σελίδες των απροσάρμοστων??Πόσοι δεν κλαψατε απο τα γέλια και ακουστήκατε σ'όλοι τη γειτονιά??Πόσοι δεν τρέξατε εδώ για να κάνετε και να δείτε οικονομικοτεχνικές αναλύσεις??

Θεωρώ αυτό το θέμα απόλυτα ολοκληρωμένο και από θεματολογία,αλλά και από τα άτομα που συμμετέχουν.Ο καθένας είναι ένας και ένας...

Όσο για τα σημερινά..Θεώρω τη γελεία και χωρίς κανένα νόημα την ύπαρξη ποτοαπαγόρευσης(φωτο) στο φόρουμ όταν παράλληλα γίνεται ολόκληρο event ''μπύρας'' στο παιχνίδι!!(Κάνει να λέμε τη λέξη??). Η αντίδραση που έγινε από πλευράς μοντ, ήταν απόλυτα υπερβολική και τάραξε τα πάντα στους απροσάρμοστους.Ήμασταν που ήμασταν με τα προχθεσινά γίναμε χειρότερα..
.

Ένα τελευταίο έχω να πω και βγαίνω..

Το ότι είμαστε μια εικονική κοινωνία δεν σημαίνει ότι δεν ήμαστε αληθινοί άνθρωποι...Όσο μπορούμε θα μιλάμε....Το χειρότερο που μπορούμε να πάθουμε είναι να πάρουμε κάρτες...Στην αληθινή ζωή είναι το πρόβλημα....

Υ.Γ.: Όποια κάρτα για το ποστ απόλυτα δεκτή.

asimeniah1
21.09.2011, 06:29
http://img600.imageshack.us/img600/7129/kindynos.jpg

στηρίζω τους απροσάρμοστους και δεν θέλω να κλείσουν! :eek:
πριν από αυτό το θέμα ελάχιστη συμμετοχή είχα στο φόρουμ, όχι γιατί σνόμπαρα τα υπόλοιπα θέματα, απλά γιατί μόνο εδώ εκθέτονταν σοβαρά και μη θέματα, σημαντικά και ασήμαντα με τέτοιο χιούμορ και τέτοια ποικιλία απόψεων που με εξέφραζε.
αν το θέμα κλείσει, το φόρουμ θα χάσει το ενδιαφέρον του για μένα και υποψιάζομαι και τη συμμετοχή πολλών. νομίζω πως δεν έχει περάσει απαρατήρητο το γεγονός πως πολλοί απροσάρμοστοι δεν μετείχαν πριν, αλλά και πολλοί από αυτούς που δεν θέλουν να μετέχουν διαβάζουν αυτό το θέμα καθημερινά!

την καλημέρα μου σε όλους!

-snorkel-
21.09.2011, 07:48
καλημέρα. Νομίζω ήρθε η στιγμή να παρέμβω. :p

Θα απαντήσω πρώτα στα υπόλοιπά θέματα και θα έρθω. ;)

---------------------------

Μετα λύπης μου βλέπω πάλι άσχημες καταστάσεις.

Είμαστε εδώ, οχι για να σας μαλώνουμε ουτε να δίνουμε κάρτες. Είμαστε εδώ για να τηρούνται οι κανόνες.

Αρκετές φορές το θέμα έχει ξεφύγει μέχρι τώρα αλλά πάντα είμασταν εδώ για να σας επαναφέρουμε και πάντα να δεχτούμε την επίθεση σας. Κάθε φορά που σας κάνουμε παρατήρηση. Δεν θα αναφέρω μία μία περίπτωση. Οι περισσότεροι τις γνωρίζετε ήδη.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί ΠΑΝΤΑ μετά από κάθε παρατήρηση μας θα πρέπει να τσακώνεστε και οι μισοί να δηλώνουν αποχώρηση και μετά από 3-4 μέρες επιστρέφεται όλοι στους κανονικούς σας ρυθμούς. Νομίζω οτι είναι λίγο ανώριμο αυτό. Μακάρι να κάνω λάθος.

Και πάμε στο θέμα μας τώρα...

Στην Ελλάδα ψηφίστηκε πρόσφατα νόμος για την γνωστή "Ποτοαπαγόρευση",
δεχτήκαμε πολλά παράπονα από γονείς σχετικά με το ασύστολο σερβίρισμα ποτων σε όλα τα θέματα. Και ειλικρινά θα ήθελα την γνώμη σας. Δεν νομίζετε οτι υπήρχε αυτή η υπερβολή σε όλα τα θέματα; Οποιο θέμα και να άνοιγες έβλεπες ντουζίνες τα ποτά.. μέρα - νύχτα... η ίδια ιστορία. "Πιες αυτό που σου εφτιάξα" , "αχ τέλειο" , "Θα πιεις αλλο ένα;"
Πες τε μου. Αυτό δεν παρακινει τα παιδιά στην κατανάλωση αλκοόλ; Το να βλέπουν τους μεγάλους 24 ώρες το 24ωρό να "καταναλώνουν" (εικονικά) δεκάδες λίτρα ποτών.

Τωρα θα μου πείτε για την μπύρα και το event. Ναι εχετε δίκιο αλλα στην Γερμανία είναι εθνική εορτή. Εκεί δεν υπάρχει ποτοαπογευση. Είναι ένα event απλό. Δεν νομίζω τα 3-4 γραφικά αυτά να σε παρακινούν τα καταναλώσεις ποτά ή οτιδήποτε αλκοολούχο.

Θέλετε να κάνουμε αρση της απογορευσης; και να βλέπετε σε κάθε πόστ παρέλαση από σφηνάκια και μαργαρίτες; Θα είναι αυτό ωραίο για εσάς; θα ανεβάσει το επίπεδο του forum;

θα ηθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό ωστε να βρεθεί μια κοινή λύση. Θα σας παρακαλούσα τα ειρωνικά σχόλια και οι επιθέσεις να παραμείνουν εξώ από την συζητήση μας. Οποιος δεν εχει διάθεση να συζητήσει δημοκρατικά να μην κάνει ανάρτηση.

douko
21.09.2011, 08:17
καλημερα σας.
δεν ξερω αν κανω καλα που απαντω εγω πρωτη μετα την παρεμβαση σας κα σνορκελ ισως καποιοι αλλοι τα καταφερνουν καλιτερα στο γραπτο λογο,αλλα δεν εχω πολυ χρονο για να περιμενω αλλες απαντησεις.
πολλες φορες εχει αναφερθει οτι ο γραπτος λογος ειναι δυσκολος και παρεξηγησιμος και αυτο πιστευω πως συμβαινει εδω.το θεμα μας δεν ειναι η ποτοαπαγορευση αλλα η χιουμοραπαγορευση,ετσι το αντιλαμβανομαι εγω.καθε φορα που το χιουμορ των σπορων αγγιζει την εταιρια ή τους μοντ εχουμε παρεξηγησεις και απαγορευσεις απο σας.δεν θα παω μακρια ,τα τελευταια ποστ για το εβεντ της μπυρας πριν την παρεμβαση της αλιντα δεν ηταν χιουμοριστικα?γιατι θεωρηθηκαν προσβλητικα?το ιδιο συμβαινει θα μου πειτε και με την απαντηση της σειλιας.απαντησε με χιουμορ και παρεξηγηθηκε.αυτο γιατι να το δεχτω οταν εσεις δε δεχοσαστε το δικο μας χιουμορ?μηπως η λιζη εχει δικιο και ενοχλει?
οσον αφορα τις μεταξυ μας παραξηγησεις υπαρχουν για να μενει το νημα ζωντανο και να μη κουραζει,σπανε τη μονοτονια και βοηθανε και στο παιχνιδι γι'αυτο κρατανε 1-2 μερες.
σερελη-γιαννη αν τιθεται θεμα "ψηφοφοριας"για το κλεισιμο του νηματος ψηφιζω οχι.για τους λογους που ηδη εχουν αναφερει αλλοι σποροι πιο πανω.
καλη συνεχεια σε ολους.

καλημερα γειτονισσα.μιας και μου θυμισες το θεμα που δημιουργηθηκε με τις σουπερ τροφες θα ηθελα να πω τη γνωμη μου.την παρεξηγηση την προκαλεσατε εσεις κα χαρα και κακως δοθηκε τοσο μεγαλη διασταση στο θεμα με το δικιος τους καποιοι σποροι θιχτηκαν.τοσο καιρο βαζουμε εικονες και αναφερουμε τις επιτυχιες μας με καμαρι αυτη τη φορα γιατι ηταν κακο?μονο στους σπορους υπηρξαν τετοιες εικονες?στην κουβεντουλα για τις αναπαραγωγες δεν ειπε κανεις για τις τροφες του και τις επιτυχιες-αποτυχιες του? γιατι παντα οι σποροι δινουν το κακο παραδειγμα?ξεχναμε οτι οι σποροι ως μεγαλοι ανθρωποι συμβουλευουν και παρακινουν τα μικροτερα παιδια να ζησουν την πραγματικη τους ζωη και να προσεχουν το χαρτσιλικι τους?και εφοσον υπαρχου γονεις που διαβαζουν τους σπορους και διαμαρτυρονται για τα οσα γραφονται γιατι δεν απαγορευουν στα παιδια τους να τους διαβαζουν αντι αν απαγορευουν στους σπορους να εκφραζονται?
σταματω εδω γιατι πηρα φορα-φορα κατηφορα-και θα πω πολλα....

Φριφρι1
21.09.2011, 08:25
καλημερα σε ολους μας. το θεμα της γκρινιας χαρα εχει ξεκινησει πριν απο το θεμα ποτα που θιγεις τωρα. μεσα στο σ/κ εγινε θεμα με την αγορα σουπερ τροφων κ την αναρτηση τους. μια διαφωνια που κατα τη γνωμη μου ηταν απλη διαφωνια κ πηρε τεραστια εκταση κ κακως. ο καθενας διαθετει τα ευρω του οπου θελει κ την τσεπη του την ελεγχει αυτος κ μονον! παει αυτο. τωρα με το θεμα της ποτοαπαγορευσης, οι γονεις που παραπονιουνται ας αφηνουν τα παιδια τους 1 ωρα στον υπολογιστη ωστε να μπαινουν να θεριζουν κ να βγαινουν χωρις να σερφαρουν 10 ωρες ανεξελενκτα στο φορουμ κ να "σκανδαλιζονται απ τα ποτα"! αλκοολικοι δε θα γινουν απ τους σπορους αλλα απ το ιδιο το οικογενειακο περιβαλλον αδιαφοριας που τα τυλιγει! κ για να μη γινομαι ακραια, ας φτιαχθει στο φορουμ ενα θεμα που να μπορουν να μπαινουν μονο σε αυτο κ να μην παρασυρονται! θεματα σαν τους σπορους να ειναι απαγορευμενα για τα παιδακια. σας εχω ιδιαιτερη εκτιμιση κ σε σενα χαρα κ στην αλιντα. θεωρω οτι κανετε το καλυτερο δυνατο στα πλαισια που σας αφηνει να κινηστε η εταιρια αλλα δε θεωρω οτι το θεμα μας ειναι "κακο" θεμα κ κανει ζημια στους μικρους. κ οπως ειχε πει κ ο διας η ζωη ειναι εκει εξω για τους μικρους μας φιλους κ οχι σε 12ωρα στους υπολογιστες! αυτα απο μενα κ καλη συνεχεια!

vassilis66
21.09.2011, 08:34
καλημερα,
επειδή πολλοί εργάζονται αυτή τη στιγμή και δε μπορούν ούτε να διαβάσουν, πόσο μάλλον να συμμετέχουν, πιστεύω οτι επι της ουσίας μένουν πολλές απαντήσεις να δωθούν ξεκινώντας με "καλησπέρα", οπότε θα παρακαλούσα να μη παρθούν βιαστικές αποφάσεις. :)

beliza
21.09.2011, 08:52
καλημερα σας σποροι,

καλημερα χαρα, επετρεψε μου κι ευχομαι για μια φορα να με διαβασεις και να καταλαβεις κι απο την πλευρα σου καποια πραγματα, θελω να πιστευω οτι εχω δειξει δειγματα καλης πιστης οταν μπορουμε να συζητησουμε αλλα αλιμονο ενα κακο ειναι οτι δεν μπορουμε να κανουμε κανονικο διαλογο λογω δυσκολιας συστηματος, διαβασα το ποστ σου και ειλικρινα δεν σου ριχνω αδικο απαραιτητα, δεν ειναι χαρα και πρεπει καποια στιγμη να το καταλαβεις η απαγορευση που φερνει ολες αυτες τις αντιδρασεις, ειναι ο τροπος καμμια φορα μη πω τις περισσοτερες που γινονται ολα αυτα.αποτομος παρα πολλες φορες ακομη κι αν κανουμε χιουμορ, στα προηγουμενα ποστ αυτα με τα ποτα τα παιδια εκαναν χιουμορ, μ εκαναν και γελασα πραγματικα, μπηκε η αλιντα μεσα και εγιναν τα γνωστα, μα πως να δεχτω τωρα τις αποτομες αντιδρασεις για τα ποτα απο την αλιντα οταν τοσο καιρο μαζι πιναμε τα διαφανα? και καλα, εγω να το δεχτω ισως γιατι εχω καλη θεληση (λεμε τωρα) αλλα εκνευριστηκαν αυτοι που τα ειπε με τοσο αποτομο τροπο, χαθηκε ενα καλο ξεκαθαρισμα? χαθηκε ενα (παιδια σας παρακαλω, ερχομαστε σε δυσκολη θεση) μα τοσο αδιαλλακτη? ποιος θα πιστεψει οτι στην πραγματικη μας ζωη αυτα δεν τα κανουμε? αρα δεν τα πιστευουμε ουσιαστικα, αρα εδω ετσι τα λεμε, ας τα πουμε λοιπον λιγο πιο γλυκα, σταθηκα πολυ στο θεμα των ποτων, ομως ειναι κι αλλα νομιζω, γενικα ολες αυτες οι απαγορευσεις, μη κανετε αυτο ή εκεινο, μα γιατι? ποιον ενοχλουμε? ξεκαθαρα πραγματα με αιτιολογιες χρειαζομαστε, σαφως και οι σποροι δεν θα κλεισουν, αυτα ελειπε, ομως αφου θα συνεχισουν και αφου δηλωνουν απροσαρμοστοι καλο θα ηταν να εχουν περισσοτερο αερα να αναπνεουν και να γραφουν ολα αυτα τα υπεροχα παντα στα ορια της ευπρεπειας.

mara_libra
21.09.2011, 08:53
Καλημέρα σας!
Με τη λήξη σχεδόν του event διδύμων και με αφορμή τα τελευταία ποστ, θα ήθελα να πω και εγώ την άποψή μου:
Μου έχει λείψει πάρα πολύ η εποχή εκείνη που δεν υπολογίζαμε τα πάντα βάση του πόσες κότες, αυγά και γάλατα έβγαζε ο καθένας...
Είπαμε ν'ανταλλάσουμε εμπειρίες αλλά όχι κι έτσι...
Το θέμα μας τείνει να βαλτώσει και πως να το πω...να γίνει βαρετό -για να μην πω και επικίνδυνο...
Προτείνω να ελαφρύνουμε λίγο, να θυμηθούμε την παρεϊστική μας διάθεση και να χαλαρώσουμε.
Πάντα με φιλική διάθεση, σας επισημαίνω πως κοντεύουμε να γίνουμε η <<εφημερίδα του επενδυτή>>...
Μη βιαστείτε να με κράξετε, άλλωστε βλέπω πως και κάποιοι από σας έχετε τις ίδιες ανησυχίες...
Τα πάντα είναι προς συζήτηση και όλα μπορούμε να τ'αναλύουμε -εφ'όσον μας προβληματίζουν- αλλά με μέτρο!
Τον τελευταίο καιρό με τόσους έχοντες, φοβάμαι πως θα εμφανιστεί η εφορία ή το ΔΝΤ. Τελικά κοντεύουμε να γίνουμε διαφήμιση του <<πάρε>> και <<αγόρασε>> προκειμένου να πετύχεις...
Ταπεινή μου γνώμη πάντα αλλά...
Αν δεν συμφωνείτε, πείτε το, αλλά με επιχειρήματα.

Πείτε μου με τη ψυχή να γράψει στο θέμα που ο ίδιος άνοιξε και είδε να το σχολιάζουν και να το κατακρίνουν μέχρι και επικίνδυνο χαρακτηρίστηκε :eek:
Κάποιοι αγοράζουν τον επενδυτή για να τον διαβάσουν, εδώ τον βρίσκετε δωρεάν και δεν τον θέλετε ? γυρίστε σελίδα βρε παιδιά, στην επομένη έχει και κόμικς όλα τα έχει !!
Αυτά φυσικά (ηθελημένα η άθελα δεν το γνωρίζω) προκάλεσαν και την πρωινή παρέμβαση της Χαράς και εδώ να πω για όσους δεν ξέρουν ότι είχα την μεγαλύτερη κόντρα μαζί της αλλά δεν μπορώ να μην αναφέρω ότι ως ba έπρεπε να κάνει τυπική παρέμβαση, εφόσον έβλεπε παίκτες να παραπονιούνται.
Και η συνέχεια γνωστή.. αφορμές να υπάρχουν και ουυ
Καληνύχτα και γνώμη μου όταν κάτι δεν με ενδιαφέρει το προσπερνάω, δεν συμμετέχω και φυσικά δεν κατακρίνω και δεν υποδεικνύω διότι σε άλλους αρέσει !

Kαλημέρα σας!
Κατ'αρχήν, τι έκπληξη, ενώ η συζήτηση είχε στραφεί αλλού -ένα πισωγύρισμα!
Πάμε παρακάτω...και έχουμε και λέμε...
Έκανα παράθεση του ποστ μου για να τονίσω, πως όταν γίνεται επιλεκτική χρήση λέξεων, συνήθως το νόημα αλλάζει και γίνεται κάτι διαφορετικό...
Αγαπητή evieva, ούτε εμείς γνωριζόμαστε... πιστεύω όμως ότι δεν υπήρχε τίποτα επικριτικό ή άσχημο στο πόστ μου.
Η λέξη "επικίνδυνο" που τόνισες τόσο έντονα :eek:, κάλυπτε την εικόνα που και άλλοι είδαν και υπογράμμισαν, και έχει να κάνει με μια άνευ ορίων κατάθεση εικόνων και επιτευγμάτων...
Όσο για την εφημερίδα του επενδυτή που και πάλι τόνισες, έχω να πω ότι ναι είναι ποικίλης ύλης αλλά επιμένω πως αν ήθελα να τη μελετήσω θα την αγόραζα...Αυτή την ποικιλία ζήτησα και όχι να δημιουργήσω πρόβλημα...
Αν διάβασες όλο το ποστ, θα πρόσεχες και τη λέξη <<βαρετό>> και τη λέξη <<μέτρο>>...
Γενικά είμαι άνθρωπος χαμηλών τόνων...Οι εντάσεις δεν μου ταιριάζουν, με αποτέλεσμα πολλές φορές να έχω χαρακτηρισθεί υποτονική έως χαλαρή...
Εδώ όμως θα πω, ότι και η χαλαρότητα αν χρειασθεί αλλάζει...Γνώμη και άποψη έχω και ειδικά για ένα θέμα στο οποίο συμμετέχω από την πρώτη στιγμή...Θα την πω λοιπόν και ...
...σίγουρα δεν θα προσπεράσω , καθώς όλοι έχουμε το δικαίωμα να εκφραστούμε!

*Για το θέμα της <<ποτοαπαγόρευσης>> τώρα πιστεύω, ότι και εδώ χρειάζεται μέτρο και δυστυχώς είναι τόσο δύσκολο...
Συνήθως όμως το μη και το όχι, φέρνει τα αντίθετα αποτελέσματα και έχει να κάνει με τη λεγόμενη αντίστροφη ψυχολογία...Όσο αρνούμαστε να δώσουμε και να επιτρέψουμε κάτι τόσο αυτό το θελουν και το ζητάνε οι άλλοι...
Εφ'όσον είναι παράδοση στη Γερμανία, ας το αφήσουμε λίγο πιο χαλαρό και ας προσπαθήσει ο καθένας μόνος του να μην το παρακάνει...

ΥΓ: Λυπάμαι για το μεγάλο μέγεθος, αλλά δεν γινόταν διαφορετικά...

ΔΙΑΚΟΣ
21.09.2011, 08:55
το μέτρο κα χαρα, το μέτρο.αυτο ειναι νομιζω το οποιο εχει χαθει.η υπερβολη δεν αρεσει σε κανενα.οπως ειναι υπερβολικη η αλογιστη χρηση ποστ με ποτα δεξια και αριστερα,ετσι ειναι υπερβολικη και η δικη σας αντιδραση στην αναφωρα και μονο της λεξης οποιοδηποτε ποτου.ολο αυτο δημιουργει στην συνεχεια τις παρεξηγησεις.μην ξεχνατε παρακαλω οτι αυτο ειναι ενα θεμα στο οποιο ποσταρουν κυριως ενηλικοι και ως τετοιοι θα επρεπε να αντιμετωπιζονται και οχι με την απειλη η την χρηση καρτας.απο μερους μας υπαρχη πληρης κατανοηση προς το δυσκολο ομολογουμενος εργο σας, απο την δικη σας πλευρα;
ενα αλλο ερωτημα ειναι η απορια μου ως το κατα ποσο οι γερμανοι ανηλικοι ειναι ωριμοτεροι των ελληνων ανηλικων δηλ. εκει ειναι εθνικη εορτη με τονους αλκοολουχων και φωτογραφιων
και εδω η χρηση και μονο φωτο της ιδιας της εταιριας επισυρει ποινη;στο κατω κατω οι ιδιοι οι χρηστες θα πρεπει να επιτηρουν τι διαβαζουν οι ανηλικοι;αυτοι ειναι οι αρμοδιοι;ουτε αυτοι ,ουτε οι εκαστοτε μοντ.καταλληλωτεροι και αρμοδιωτεροι ολων ειναι οι ιδιοι οι γονεις.το θεμα ομως δεν ειναι αυτο,το θεμα μηπως ειναι οντως πως οτι λεγεται και γραφεται εδω στάληθεια

ενοχλει;και ετσι καταληγουμε και παλι στο μέτρο.παν μετρον αριστον ..απόλους προς ολους..

μαρα με προλαβες για το μετρο;)

fenia75
21.09.2011, 09:16
Κα Χαρα καλημερα !
εγω δεν ανηκω «ουσιαστικα» στους σπορους , αλλα πιστεψτε με θα το ηθελα πολυ γιατι ειναι μια ομορφη παρεα και εκτος απο τις επισημες ανακοινωσεις και τα τεχνικα προβληματα ειναι ενας απο τους λογους που μπαινω στο φορουμ !
Τον τελευταιο καιρο που διαβαζω τους σπορους , δεν εχει πεσει στην αντηληψη μου καμια αναρτηση εικονας με ποτα και καμια ειρωνια, ολα κινουντε στα πλαισια του χιουμορ!
Η χθεσινη παρεξηγηση προεκυψε μετα απο την αναφορα στο event της μπυρας (οπως κι εσεις η ιδια αναφερατε). Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να το ‘’τραβαμε το θεμα απο τα μαλλια’’ ! απαγορευεται η αναφορα σε αυτο το event? Εγω δεν κανω τον δικηγορο κανενος και φυσικα, συμφωνω με την απαγορευση αναρτησης ατελειωτων ποστς με φαγοποτια, πρωτον γιατι ειναι κουραστικο και δευτερον γιατι ειμαι κι εγω μητερα !
Αλλα το συγκεκριμενο event ειναι κομματι του παιχνιδιου και η αναφορα μας σε αυτο δεν θα πρεπει να μας κανει να νιωθουμε ενοχες! Οπως πολυ σωστα ειπατε το octoberfest ειναι εθνικη γιορτη της γερμανιας και το να αναφερει κανεις τη λεξη μπυρα δεν ειναι απαγορευμενο (σημειωτεον οτι στην πραγματικη ποτοαπαγορευση ο νομος της γερμανιας ειναι πολυ πιο αυστηρος!) ειναι σαν να γινει event 28ης οκτωβριου και να απαγορευεται να αναφερουμε τη λεξη τουφεκι ! Τα παιδια μας ειναι αρκετα εξυπνα και θα συμμετασχουν σε αυτο το event χωρις να περιμενουν την πραγματοποιηση του για να επηρεαστουν απο κατι..
Σεβομαι τη δουλεια ολων σας σε αυτο το φορουμ οπως σεβομαι και ολους τους συμπαικτες ανεξαρτητου ηλικιας!
Νομιζω οτι θα επρεπε τουλαχιστον στη συγκεκριμενη περιπτωση να εισαστε λιγο πιο χαλαροι, ειμαστε εδω για να περναμε ευχαριστα ! ας μην το ξεχναμε αυτο ! ;)

marili_tav
21.09.2011, 09:32
Καλημέρα απροσάρμοστοι σπόροι!!!
Δεν έχω γράψει ποτέ στο θέμα σας, μπαίνω όμως και σας διαβάζω κάθε μέρα !!!! Σχεδόν από την αρχή που δημιουργήθηκε!!!
Πίνοντας τον πρωινό καφέ μου, όπως είπε και ο Νίκος (Nikexad), μου κρατάτε υπέροχα συντροφιά!!
Δεν θα ήθελα να το χάσω αυτό!!!
Αν τίθεται λοιπόν θέμα ψηφοφορίας για την παραμονή του... ψηφίζω και γω να μείνει ανοικτό!!!
Όσο αφορά το θέμα "παιδιά" που συζητήθηκε αρκετά και θα θα εξακολουθεί να απασχολεί αρκετούς εδω στο φόρουμ, θέλω να πω το εξής. Τα παιδιά, μετά την γέννηση τους, φοιτούν πρώτα στο σχολείο που λέγεται "οικογένεια". Εκεί θα μάθουν να τρώνε, να περπατούν, να μιλάνε... ακόμη και να παίζουν και πως να αντιδρούν στα διάφορα ερεθίσματα. Αν λοιπόν εμείς οι γονείς θεωρήσουμε ότι ο υπολογιστής και η τηλεόραση είναι καλές... νταντάδες, χάσαμε!!!
Μην ξεχνιώμαστε λοιπόν, την εποπτεία των ανηλίκων την έχουν οι γονείς, αυτοί και μόνον αυτοί!!!
Ο νόμος μέχρι τα 18 χαρακτηρίζει τον άνθρωπο "ανήλικο", που σημαίνει ότι χρειάζεται καθοδήγηση και προστασία!!!
Και επειδή... κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια και δεν θέλω να σας τρώω ούτε τον χρόνο σας ούτε τον χώρο σας...
ψηφίζω (το λέω ξανά) δαγκωτό ΝΑΙ !!!
Θέλω να σας διαβάσω και αύριο και μεθαύριο και κάθε μέρα!!!
Ευχαριστώ!

υ.γ. Και επειδή η γιαγιά μου μου έλεγε πως ποτέ δεν πάμε πρώτη φορά σε ένα σπίτι με άδεια χέρια.... σας έφερα και το κατιτίς μου!!!

http://img843.imageshack.us/img843/2343/unledlqhn.png

alexandros1970
21.09.2011, 09:37
Καλημέρα ..
Επειδή βλέπω και συνεχίζει να γίνεται αναφορά στις πρόσφατες διαφορετικές απόψεις κάποιων συμπαικτών για το πως θα γινόταν καλύτερο το νήμα , μεταξύ των οποίων ήμουν και εγώ , θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι . Δεν δέχομαι ούτε ότι υπήρξε ''επανάσταση'' , ούτε ότι μάλωσε κανείς να κανέναν ...ο διάλογος και οι αντίθετες απόψεις μόνο καλό μπορούν να προσφέρουν σε μια κοινότητα .
Μην προσπαθείτε λοιπόν να συνδέσετε τη μια περίπτωση με το θέμα που δημιουργήθηκε χθες βράδυ .

Ποτοαπαγόρευση και φόρουμ ...
Θεωρώ ότι ήταν πολύ σωστή η απόφαση να μην γίνονται πλέον αναρτήσεις τέτοιων εικόνων .
Εξηγώ ... όχι μόνον για να μην παρασυρθούν κάποιοι ανήλικοι στον αλκοολισμό , αυτό είναι αρχικά ευθύνη των γονέων που επιτρέπουν στα παιδιά τους να ''σερφάρουν'' και φυσικά η πιο λαιτ κατάσταση στο διαδίκτυο είναι το αλκοόλ . Υπάρχουν άλλοι 1000 κίνδυνοι και προφανώς σοβαρότεροι αν όπου μπαίνουν δεν τους ελέγχει κάποιος ενήλικας .
Μόνο και μόνο από άποψη ''αισθητική'' και προσφοράς σε ένα διάλογο , δεν βλέπω το λόγο να ''σερβίρονται'' e- ποτάκια , ενίοτε παγωμένα , ενίοτε χρωματιστά και ενίοτε διάφανα .
Την ιδία άποψη έχω και για τα κάθε λογής ''κοψίδια'', ''σπαλομπριζόλες'', ''σπληνάντερα'' και λαδερά .
Άντε κανένα ζεστό καφεδάκι τώρα που χειμωνιάζει , αρκεί να μη κάψουμε τη γλώσσα μας .

Το χιούμορ είναι αυτό που πιστεύω ότι δεν πρέπει με τίποτα να εκλείψει από εδώ μέσα , αν εκλείψει αυτό τότε δεν έχει κανένα νόημα η παρουσία , τουλάχιστον των ενηλίκων .
Μην ξεχνάμε ότι είναι το φόρουμ ενός παιχνιδιού και πέρα από ''στρατηγικές'' και ''κόλπα'', πρέπει να μιλάμε και με κάποιο τρόπο ...το χιούμορ νομίζω είναι η καλύτερη ''διέξοδος''.
Τώρα μέσα στα πλαίσια του χιούμορ πιθανόν να γίνεται κάποια στιγμή μια παρεξήγηση , κάτι τέτοιο πιστεύω ότι έγινε χθες βράδυ και ξεκίνησαν όλα , ας το συζητήσουμε παιδιά .
Είμαστε μεγάλοι πλέον για να νοιώθουμε , ή να χρειαζόμαστε τον ''μπαμπούλα '' πάνω από το κεφάλι μας .... παίκτες και ομάδα δεν χρειάζεται να τραβάμε κανένα ''σχοινί'' .
Το συζητάμε και βρίσκουμε την άκρη .
Αυτό που γίνεται τώρα δηλαδή είναι ότι καλύτερο πιστεύω . Όλα τα προβλήματα μπορούν να λυθούν έτσι .
Κατανόηση και καλή θέληση χρειάζεται και από τις δυο πλευρές .

ΔΙΑΚΟΣ
21.09.2011, 09:53
συγνωμη που επεμβαινω και δευτερολογω ,την στιγμη που τοσοι αλλοι θελουν να πουν την γνωμη τους ,αλλα δειτε βρε παιδια κ εσεις κα χαρα,αυτη την στιγμη πως αντιμετωπιζεται παικτης στα παραπονα..διετε τα επιχειραματα κ τις εξηγησεις των δυο πλευρων κ κρινετε μονοι σας.η μια πλευρα τεκμηριομενη και συνεπης κ η αλλη με υπεκφυγες και αοριστολογια.τα συμπερασματα δικα σας.

@κατι για μικρους θεους ελεγες λιζυ;

@οσο καλοπροαιρετος και να ειμαι.που ειμαι στ'αληθεια,κατι τετοια με κανουν καπως.

L1sy
21.09.2011, 10:57
Την καλημερα μου η καλησπερα οπως θελετε παρτε το ...
Εγω δεν θα κανω καμια κουβεντα για το θεμα και τα δημοκρατικα αισθηματα κανενος ΒΑ ...
εγω νιωθω καλα με τον εαυτο μου , οπως και τοσα παιδια που ειδαν πως οτι εγινε εχτες ηταν απλα χιουμορ.

Γιαννη μου νομιζεις οταν ελεγα για θρονους και μικρουςς θεους το ελεγα ετσι για να περασει η ωρα η να ειρωνευτω ? οχι καλε μου εχω κατσει και εγω σε θρονο τετοιου ειδους και ξερω πως νιωθει κανεις , απλα δεν μου παρει σαν χαρακτηρας και σηκωθηκα και εφυγα πολυ γρηγορα και BA ημουν και GA ...

by the way ακομα περιμενω απαντηση γιατι πρεπει να αλλαξω την υπογραφη μου ... :rolleyes:

rapunzel2
21.09.2011, 11:00
Kαλημέρα παιδιά ... καλά λέει ο Νίκος, δεν είναι να λείψει κανείς μερικές ώρες, επιστρέφει και βρίσκει ... πολλές σελίδες για διάβασμα. Και σκέψη. Είπα η καημένη να αρχίσω γυμναστήριο εν όψει και του επερχόμενου δρώμενου για την γιορτή της μπύρας, να έχω δύναμη να χτυπάω την βαριά ... και ... :)

Να ξεκινήσω από τα τσιγάρα, τα ποτά και τα ξενύχτια ... :p Είναι σίγουρο ότι δεν είμαι / δεν είμαστε άμεσα υπεύθυνοι για τα παιδιά που περιδιαβαίνουν στο φόρουμ μας με τις ώρες και μέχρι αργά. Έχουν γονείς και κηδεμόνες να τα ελέγξουν και το κατά πόσο κάνουν καλή δουλειά ή όχι είναι μια άλλη κουβέντα. Που έχει ξαναγίνει. Από την άλλη, κατά την γνώμη μου, σαν ενήλικες, είμαστε έμμεσα υπεύθυνοι για τα παιδιά του κοντινού μας περιβάλλοντος. Με την έννοια του ότι μας βλέπουν, μας ζουν (στην προκειμένη περίπτωση μας διαβάζουν) και θέλουμε δεν θέλουμε είμαστε γι αυτά παράδειγμα προς αποφυγή ή προς μίμηση. Εδώ στο φόρουμ έχουμε πολλά παιδιά στο κοντινό μας περιβάλλον που διαβάζουν όχι μόνο τους σπόρους αλλά και άλλα θέματα στα οποία γράφουμε ή γράφαμε. Οι μικροί σε ηλικία άνθρωποι έχουν επίσης την τάση να μιμούνται, να έχουν ινδάλματα ...

Αν δούμε δηλαδή στο δρόμο ένα παιδί να κακοποιείται δεν θα κάνουμε τίποτα? Αν δούμε ένα παιδί μεθυσμένο? Φέτος το καλοκαίρι, ένα βράδυ στην παραλία, είχαμε μαζευτεί μεγάλη παρέα για βραδινό μπάνιο και μπυρίτσες. Λίγο αργότερα, ήρθαν τρεις ντόπιοι πιτσιρικάδες, με μια σακούλα μπύρες κι αυτοί. Μικροί ... ίσως 10, 12 χρονών. Τους πήρα τις μπύρες και τους έκανα παρατήρηση. Οι μισοί από την παρέα διαφωνούσαν σ’ αυτό, οι άλλοι μισοί συμφωνούσαν. Πιθανόν ... όχι πιθανόν, σίγουρα, οι πιτσιρικάδες έκαναν το ίδιο την άλλη μέρα, όταν θα είχαν πάλι χαρτζιλίκι ... αλλά εκείνη την στιγμή στράβωσα πολύ. Για το ακατάλληλο της ώρας και για τις μπύρες σε σχέση με την ηλικία τους ... θα έφαγα και το βρίσιμο της ζωής μου χωρίς αμφιβολία, παρά το ότι έφυγαν με κατεβασμένο το κεφάλι. Δεν γίνεται όμως να βλέπεις κάτι τόσο ανάποδο και να μην κάνεις τίποτα, ακόμα κι αν δεν είσαι άμεσα υπεύθυνος ...

Εμένα προσωπικά δεν με ενόχλησε καθόλου η ποτοαπαγόρευση στο φόρουμ. Πιστεύω ότι η διαχείριση του φόρουμ μας, "απαγόρευσε" τα ποτά (τα ξενύχτια των μικρών μας φίλων δεν μπορεί να τα απαγορεύσει δυστυχώς :() για δύο λόγους. Για να ησυχάσει το φόρουμ από την μία (δεν είμαι σίγουρη ότι πέτυχε αυτό βέβαια ...) και να πάψουν οι μικροί σε ηλικία παίκτες να βλέπουν συνέχεια "εικονική κατανάλωση οινοπνευματωδών". Η επανάληψη είναι μήτηρ μαθήσεως ... Έχω διασκεδάσει πολλές φορές με τα διάφανα του Δημήτρη στο θέμα των πλούσιων χωρίς δεύτερες σκέψεις, οι φωτογραφίες που διαλέγει είναι τέλειες, με χρώμα και κίνηση ... όμως όταν το σκέφτηκα θεώρησα ότι η κίνηση που έγινε είναι σωστή. Να πω επίσης ότι η ποτοαπαγόρευση του φόρουμ δεν θα με έκανε να αποφεύγω να πω την λέξη μπύρα, ή κρασί ή ότι άλλο ... εφόσον το έφερνε η κουβέντα. Παν μέτρον άριστον είπε πιό πάνω ο φίλος και συμπαίκτης Γιάννης και έχει δίκιο.

Στο δρώμενο για την γιορτή της μπύρας τώρα ... Έρχεται σε αντίθεση με την ποτοαπαγόρευση του φόρουμ? Το σκέφτηκα να σας πω την αλήθεια και τότε, ότι δηλαδή θα έλθει η ώρα για την γιορτή της μπύρας και πάλι ... και τότε θα γίνει θέμα στο φόρουμ. Εμείς οκ να προσπαθήσουμε να ... καταπνίξουμε την ανάγκη μας για ποτό :p για χάρη των παιδιών, η μαμά bp τι κάνει όμως? (Δεν αναφέρομαι ... στις συνευρέσεις των ταύρων και των αγελάδων για χάριν συντομίας ... :p) Αν ήθελα να υποστηρίξω την bp θα μπορούσα να πω ότι είναι άλλο πράγμα να έχεις ένα δρώμενο μια φορά τον χρόνο για μια εθνική γιορτή, για ένα έθιμο ... και άλλο να κερνάς 24 ώρες το 24ωρο σφηνάκια ... και είναι έτσι. Από την άλλη, έχουμε ένα γραφικό, να το βλέπουμε όλη μέρα, όλο το χρόνο, με το χαμστεράκι να γίνεται γκολ και να πέφτει με τα μούτρα ξερό απ’ το μεθύσι ... Κι αυτό είναι έτσι. Να το πούμε λοιπόν, εφόσον πιστεύουμε ότι είναι λάθος από την πλευρά της εταιρίας (δεν εγγυώμαι αν θα εισακουστούμε βέβαια ...). Όχι συγκρίνοντας το φόρουμ με την εταιρία, παρά το ότι το φόρουμ ανήκει στην εταιρία ... οι διαχειριστές του όμως πήραν μια σωστή απόφαση για μένα και μπράβο τους.

Και για τα περί χιούμορ ... εφόσον δεχτούμε ότι η απάντηση της Selia για την κάρτα (χρησιμοποιώ αυτό το παράδειγμα γιατί η συγκεκριμένη απάντηση της αναφέρθηκε αρκετές φορές πιό πάνω) ήταν χιουμοριστική, θα πρέπει να δεχτούμε ότι και οι αναρτήσεις των παιδιών εδώ είναι το ίδιο χιουμοριστικές. Γίνονται παρεξηγήσεις συχνά πυκνά. Δεν ξέρουμε τον "τρόπο" του κάθε ανθρώπου πίσω από τα νικ μας, ούτε τις προθέσεις τους. Λίγη καλή πίστη χρειάζεται, και καλή θέληση επίσης και από τις δύο πλευρές. Συζητώντας ένα πρόβλημα, ή μια παρεξήγηση βρίσκεις την άκρη. :)

ΥΓ Ψηφίζουμε για το κλείσιμο ή όχι του θέματος? Γιάννηηηη δεν σε πιστεύω ... :( :) Που θα γράφω τα κατεβατά μου όταν μου ρχεται η όρεξη? :p Δεν γίνεται αυτό ... :)

http://img841.imageshack.us/img841/3708/sporoireworked2sm.jpg

L1sy
21.09.2011, 11:11
Δλδ να καταλαβω πως θα εχουμε απαγορευση και σε print screen ? θα μπορουσατε τουλαχιστον να μας κανετε μια λιστα τι μπορουμε να βαζουμε ?? τετοια δημοκρατια θελετε ?
Και δωστε μου και μια καρτα ακομα ...γιατι το πως αντιλαμβανετε ο καθενας τα γραπτα του αλλου ειναι υποκειμενικο , οποτε θα πειτε οτι σας ειρωνευομαι ....

-snorkel-
21.09.2011, 11:14
Δλδ να καταλαβω πως θα εχουμε απαγορευση και σε print screen ? θα μπορουσατε τουλαχιστον να μας κανετε μια λιστα τι μπορουμε να βαζουμε ?? τετοια δημοκρατια θελετε ?
Και δωστε μου και μια καρτα ακομα ...γιατι το πως αντιλαμβανετε ο καθενας τα γραπτα του αλλου ειναι υποκειμενικο , οποτε θα πειτε οτι σας ειρωνευομαι ....

Συγνώμη αλλα σου αρέσει το θέμα που υπήρχε στο forum πριν αρκετές εβδομάδες.. από το πρωί ως το βράδυ παντού ποτα; Οχι αυτό ήταν ακραίο και δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει ξανά κάτι τέτοιο.

L1sy εχεις επισκεφτεί άλλα ξένα forum της Bigpoint;

L1sy
21.09.2011, 11:20
Συγνώμη αλλα σου αρέσει το θέμα που υπήρχε στο forum πριν αρκετές εβδομάδες.. από το πρωί ως το βράδυ παντού ποτα; Οχι αυτό ήταν ακραίο και δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει ξανά κάτι τέτοιο.

L1sy εχεις επισκεφτεί άλλα ξένα forum της Bigpoint;

-snorkel- εχετε διαβασει δικο μου ποστ να λεω οτι θελω την αρση ??? εχτες ειδατε πουθενα να βαζω φοτο για ποτα ... εχετε μπερδεψει νομιζω το χιουμορ που καναμε εχτες ...

οσο για αλλα φορουμ της εταιρειας εχω γραψει κιολας μπορω να το αποδειξω ... τοτε που δεν μπορουσαμε εδω να κανουμε ανθρωπινη κουβεντα για το TGC και ο εκει Game admin μου απαντησε ανθρωπινα χωρις να μου πεταξει μια ΕΑ στη μουρη και να με "ξεφορτωθει" και φυσικα τον ευχαριστησα και δεν ενιωσα να τον ενοχλω....

Vagia34
21.09.2011, 11:24
Καλημερα και απο εμενα.
Κα Χαρα ειλικρινα χαιρομαι ως προς το υφος της αναρτησης σου και την καλη διαθεση για κουβεντα.Σαν γονιος 2 παιδιων ( ενος ανηλικου και ενος ενηλικου ) συμφωνω με την αποφαση σας ως προς την "ποτοαπαγορευση" αν και πιστευω οτι πρωτο λογω σε αυτο παιζει η οικογενεια και οχι ενα φορουμ.Και βεββαια συμφωνω οτι η αναρτηση εκατονταδων φωτογραφιων με e-ποτα κτλ ειναι κουραστηκο αλλα (οπως και εσυ αναφερες τα 2-3 γραφικα) ετσι και η αναφορα τις λεξης "μπυρας" δεν θα οδηγησει κανεναν στο αλκοολισμο.
Αν ειναι ετσι να κλεισουμε αυτια και ματια σε οτι βλεπουμε και να πεταξουμε τις τηλεορασεις μας απο το παραθυρο γιατι εχει διαφημησεις με ποτα ανα 10λεπτο και αλλες πολλες χειροτερες.
Αναρωτιεμαι ποσοι γονεις πηρανε τηλεφωνο στα καναλια και παραπονεθηκανε για αυτο.
Βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος ?
Τωρα σχετικα με ολα οσα προηγηθηκαν το βραδυ δεν πιστευω να αναρτηθηκε πουθενα καμμια εικονα ουτε ξεκινησαμε με την Lisy κανενα μεταμεσονυχτιο παρτυ. Καναμε μια κουβεντουλα με χιουμορ αναφερωμενοι στο επερχωμενο εβεντ.
Τα υπολοιπα ειναι πλεον ιστορια και ολοι οι προηγουμενοι συνομηλητες μου δωσανε πολλα και καλυτερα τεκμηριωμενα παραδειγματα και απαντησεις.

Τωρα οσο αφορα το κλεισιμο η οχι του συγκεκριμενου νηματος ενα μεγαλο ΟΧΙ και απο εμενα. Μακαρι και αλλα φορουμ να ειχαν νηματα σαν αυτο με τοσα αξιολογα ατομα σαν τους συνομιλητες μου να γραφουν καθε μερα και να προσθετουν το αλατοπιπερο σε ενα ψυχρο (με την καλη εννοια) φορουμ.

-snorkel-
21.09.2011, 11:25
-snorkel- εχετε διαβασει δικο μου ποστ να λεω οτι θελω την αρση ??? εχτες ειδατε πουθενα να βαζω φοτο για ποτα ... εχετε μπερδεψει νομιζω το χιουμορ που καναμε εχτες ...

Τοτε γιατι πρέπει να δημιουργούμε εντάσεις αφού δεν υπάρχουν; Σας απαγόρεψε κανέις να αναφέρεται την λέξη μπύρα; Σας απαγόρεψε κανείς να συζητήσετε για το Oktoberfest;

Δεν νομίζω. ;)

Vagia34
21.09.2011, 11:36
Με το συμπαθειο κιολας αλλα ποιος δημιουργησε την ενταση ?
Μηπως σας διεφυγε καποιο ποστ απο τα προηγουμενα ? Με τη Lisy καναμε χαβαλε και ξαφνικα επεσε ενα ποστ κατηγορωντας μας για αντιδραστικες γεματες ειρωνιες αναρτησεις, εικονικα τσουγκρισματα και αλλα πολλα

Θεοδόσης61
21.09.2011, 11:40
το θεμα με τα ποτα θα μπορουσε να λυθει με μια προτροπη απο τους μοντ(οπως εχει γινει πολλες φορες) και οχι με το "απαγορευεται" .σε αυτη τη λεξη πολλοι μεταξυ αυτων και εγω βγαζουμε σπυρια.
οσο αφορα τους "αγανακτησμενους " γονεις θα ηθελα να ξερω τι κανουν που η τηλεοραση μας απο το πρωι μεχρι το βραδυ κατακλυζεται απο διαφημησεις ποτων.κλεινουν την τηλεοραση και παιρνουν τηλεφωνο στα καναλια να διαμαρτηρηθουν?οταν πηγαινουν σε μια γιορτη και υπαρχουν ποτα παιρνουν τα παιδια τους και φευγουν?
ενα αλλο προβλημα ειναι οτι εχουμε διαφορετικη αισθηση του χιουμορ(απολυτα λογικο)
αυτα τα λιγα απο μενα .

υ.γ δεν εχω "ανεβασει" καμμια φωτο με ποτα(απ' οτι θυμαμαι)

nikexad
21.09.2011, 11:42
καλησπέρα κι από μένα...

Ολο το θέμα ήταν νομίζω παρεξήγηση.
Με αφορμή το φεστιβάλ του Oktoberfest τα παιδιά υπερβάλλοντας (απαραίτητο συστατικό του χιούμορ είναι η υπερβολή) δεν έγραφαν τη λέξη "μπύρα" συνδέοντας το με την ποτοαπαγόρευση.
Το ίδιο έκανα κι εγώ μετά.

Δεν είπε κανένας να επαναφέρουνε τα ιντερνετικά ποτά και τα διαδικτυακά τσουγκρίσματα και κακώς το κατάλαβε έτσι η Alida.
Ηταν μια άτυχη στιγμή της πιστεύω.
Οπως άτυχη στιγμή ήταν και το "μονίμως αντιδραστικοί" που αναφέρθηκε. Πάντα εξηγούμε τους λόγους που γκρινιάζουμε και αντιδράμε.
Κι όχι για να δημιουργήσουμε εντυπώσεις.

Καλώς απαγορεύθηκαν τα ιντερνετικά ποτά ούτως ή άλλως. Οχι τόσο για την προστασία των μικρών μας φίλων αλλά για την προστασία της επικοινωνίας του φόρουμ.

Οσο αφορά τις παρατηρήσεις των συντονιστών.... φυσικά τις δεχόμαστε.
Κι άλλες φορές όταν "ξεφύγαμε" κάπως, τις δεχτήκαμε και ήρθαμε στα ίσα μας.
Αλλά σαν μεγάλα παιδιά που είμαστε πρέπει να γνωρίζουμε ή να καταλαβαίνουμε και το λόγο.

Αλλά αυτό δεν είναι ένα ζωντανό και υγιές φόρουμ?
Με τις γκρίνιες, τις διαφωνίες μας, τις συζητήσεις, τον αυτοσαρκασμό και το χιούμορ μας (καλό ή κακό δεν έχει σημασία.Προσπαθούμε πάντως)

Και κάτι ακόμα...

Βρε σεις σπόροι και αγαπητοί επισκέπτες...

ποιος σας είπε ότι ψηφίζουμε για κλείσιμο του θέματος?

Τι βάλατε στον καφέ σας το πρωί? Ουίσκι ? (ουπς... την έκανα την γκάφα)

Οχι τίποτα άλλο. Τον κακομοίρη τον Πρόεδρο λυπάμαι που θα μπει το βράδυ και θα πρέπει να διαβάσει 50 σελίδες με καμιά 500ριά δημοσιεύσεις

L1sy
21.09.2011, 12:05
Με το συμπαθειο κιολας αλλα ποιος δημιουργησε την ενταση ?
Μηπως σας διεφυγε καποιο ποστ απο τα προηγουμενα ? Με τη Lisy καναμε χαβαλε και ξαφνικα επεσε ενα ποστ κατηγορωντας μας για αντιδραστικες γεματες ειρωνιες αναρτησεις, εικονικα τσουγκρισματα και αλλα πολλα

Αυτη η απαντηση με καλυπτει απολυτα ...

-snorkel- λυπαμε αλλα αν δεν ειχε μπει σφηνα η αλλη ΒΑ τπτ απο ολα αυτα δεν θα ειχαν γινει ... καταφερατε να μας χαλασετε την βραδυα ,εγω προσωπικα δεν πηγα στην δουλεια ειμαι σπιτι (εχω αυτη την πολυτελεια ) γιατι το κεφαλι μου παει να σπασει . Αν ειδατε αντιδραση η ειρωνια μεχρι και πριν το ποστ της Alida# να μου το δειξετε και μενα ... αλλα μετα ανθρωποι ειμαστε ,δλδ εσας αν σας κατηγορησουν αδικα θα πειτε ευχαριστω ?? δεν νομιζω ...

-snorkel-
21.09.2011, 12:20
Για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας, μια αίσθηση ειρωνίας και μία βαριά ατμόσφαιρα στο θέμα αυτό υπήρχε από νωρίς από το απόγευμα. Δεν θα μπω στην διαδικασία να σας αναλύσω ένα ενα post. Οπως είπα και το πρωί είμαστε εδώ για να επιβάλλουμε όρια όπου και όταν χρειάζεται.

εδώ και δύο μέρες βλέπω ειρωνικά σχόλια ή να πω καλύτερα επικριτικά σχόλια για την προχτεσινή μου παρατήρηση. Σε όλα υπάρχουν όρια όμως, τα οποία όλοι μας παρασυρόμαστε και τα ξεπερνάμε. Μια παρατηρηση από εμάς θα πρέπει να την αποδέχεστε. Δεν θέλουμε - οπως ακούστηκε - ουτε να σας τιμωρήσουμε, ουτε να σας κλείσουμε το θέμα. Και ειλικρινά θα ήθελα να μάθως ποιος διαδίδει τέτοια πράγματα. Εαν θέλαμε είχαμε πολλές ευκαιρίες να το κάνουμε. Ειδικά στην αρχή. Δεν το κάναμε όμως και απεναντίας σας δώσαμε χώρο να εκφραστείτε.

Αυτό δεν σημαίνει όμως οτι θα γίνονται τα πάντα, θα λέτε τα πάντα χωρίς έλεγχο. Λυπάμαι αλλα θα πρέπει να γίνεται αυτό μέσα στα πλαίσια σωστής λειτουργίας του forum.

L1sy
21.09.2011, 12:38
Για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δαχτυλό μας, μια αίσθηση ειρωνίας και μία βαριά ατμόσφαιρα στο θέμα αυτό υπήρχε από νωρίς από το απόγευμα. Δεν θα μπω στην διαδικασία να σας αναλύσω ένα ενα post. Οπως είπα και το πρωί είμαστε εδώ για να επιβάλλουμε όρια όπου και όταν χρειάζεται.

εδώ και δύο μέρες βλέπω ειρωνικά σχόλια ή να πω καλύτερα επικριτικά σχόλια για την προχτεσινή μου παρατήρηση. Σε όλα υπάρχουν όρια όμως, τα οποία όλοι μας παρασυρόμαστε και τα ξεπερνάμε. Μια παρατηρηση από εμάς θα πρέπει να τον αποδέχεστε. Δεν θέλουμε - οπως ακούστηκε - ουτε να σας τιμωρήσουμε, ουτε να σας κλείσουμε το θέμα. Και ειλικρινά θα ήθελα να μάθως ποιος διαδίδει τέτοια πράγματα. Εαν θέλαμε είχαμε πολλές ευκαιρίες να το κάνουμε. Ειδικά στην αρχή. Δεν το κάναμε όμως και απεναντίας σας δώσαμε χώρο να εκφραστείτε.

Αυτό δεν σημαίνει όμως οτι θα γίνονται τα πάντα, θα λέτε τα πάντα χωρίς έλεγχο. Λυπάμαι αλλα θα πρέπει να γίνεται αυτό μέσα στα πλαίσια σωστής λειτουργίας του forum.

Επικριτικα , ναι αυτο μπορω να το δεχτω και να κανουμε κουβεντα ,αλλα εαν θα μου πειτε ειρωνικο θα αντιδρασω και μετα θα χασουμε το παιχνιδι ... γιατι ειλικρινα δεν ειχατε λογο να γραψετε κατι τετοιο ... θεωρω πως αν κατι δεν προσβαλει την εταιρεια η τους μοντ (οπως τα φοτο- ποστ τοτε ) δεν εχετε λογο να μπειτε στον κοπο να μας υποδειξετε κατι και εξηγουμε γιατι το λεω , γιατι η θεση σας εχει ειδικο βαρος και οταν λετε κατι πολλοι μπορουν να το παρουν λαθος . Αν ζητατε απο εμας να μετραμε τα λογια μας εσεις πρεπει να το σκεφτεστε πολυ περισσοτερο θαρρω ...
Το να εισαι ΒΑ θελει γερο στομαχι , ξερω πως εχετε δουλεψει εσεις προσωπικα παρα πολυ για το φορουμ αλλα η γραμμη ειναι λεπτη κοι ισοροπιες επισης . Το οτι το νημα εδω διαβαζετε απο τοσο πολυ κοσμο δεν ειναι τυχαιο ...το νημα δεν ειναι υποθεση ενος η δυο ατομων ειναι μερακι χιουμορ πολλων...
Ξερω ποσο καλο κανει στο πρεστιζ σας να εχετε ενα ζωντανο φορουμ ας μη γελιομαστε,
ομως αν θεωρητε την λεξη "απαραδεκτο" (οπως εχω διαβασει στην σελιδα σας) προσβολη νομιζω πως δεν εχουμε και τοσα πολλα να αναλυσουμε ...

Αυτα απο μενα ....

-snorkel-
21.09.2011, 12:46
L1sy σου άρεσε το θέαμα με 20 screenshots η κάθε σελίδα με αγελάδες και πρόβατα; Για εμένα ήταν εντελώς κουραστικό και το θέμα είχε αρχίσει να "χαλάει"

Συμμετείχα και εγώ στο babyboom. Αλλά θα ήταν ωραίο να ερχομουν κάθε 5 λεπτά και να σας εδειχνα τα επιτεύγματα του;

Δεν θα λέγατε... "Πάει αυτή... Την ψώνισε...";;;

Γιατί να υπάρχουν άλλα ορια στους παίκτες και άλλα στους ba; Δεν είμαστε και εμείς παίκτες;

Δεν βρίσκω το λόγο να γεμίζετε ένα θέμα με screenshot σε κάθε post που στην ουσία να δείχνουν το ίδιο. Γιαυτό έκανα και παρατήρηση προχτές. Εσύ το βλέπεις αλλιώς αλλα έλα στην θέση κάποιου που είναι απέξω από όλα αυτό. :rolleyes:

Vagia34
21.09.2011, 12:55
ξεκινησατε την συζητηση για να λυθει μια "παρεξηγηση" με ηρεμο και δημοκρατικο τροπο και τωρα βαζεται και τον εαυτο σας στην μεση. και με αλλιωτικα επιχειρηματα μας ξανα αποκαληται ειρωνες .
τελικα ολοι πισω απο καποιο δακτυλο κρυβομαστε εδω μεσα. σαν τις στρουθοκαμηλους που χωνουν το κεφαλι τους στην αμμο για να μην φαινονται.
χωρις να θεωρηθη επιθεση προς εσενα η σε κανεναν αλλον αυτο μοιαζει σαν προκαταληψη . σαν να περιμενετε με το δικανο στην γωνια μην τυχον και πουμε κατι. σαν να περιμενετε την ευκαιρια να μας βαλετε στην θεση μας και να ασκησετε επανω μας την εξουσια που διαθετεται . ο λαος το λεει "οποιος εχει την μυγα , μυγιαζεται"
το ξαναλεω οτι δεν επιτηθωμε σε κανεναν.
πιστευω ειμαστε και οι δυο ενηλικα ατομα και μπορουμε να καταλαβουμε την ειρωνια κτλ.
συνεχιστε να κανετε την δουλεια σας αλλα αφηστε την προκαταληψη στην ακρη . την παρατηρηση σας την δεχομαστε και την σεβομαστε οπως αναφερε και ο νικ μερικα ποστ πισω. αλλα την ανευ λογω παρατηρηση, συγνωμη αλλα δεν την δεχομαι.
δεν προσπαθω να δικαιολογησω τον εαυτο μου ουτε να απολογηθω για κατι σχετικα με τα χθεσινοβραδινα.
τυψεις και ενοχες δεν νιωθω για τιποτα και ουτε προκειται !
αν το χιουμορ θεωρηται προσβολη και ειρωνια να θυμησω οτι οι αρχαιοι προγονοι μας το λατρευαν και το ελεγαν σατυρα

L1sy
21.09.2011, 12:55
L1sy σου άρεσε το θέαμα με 20 screenshots η κάθε σελίδα με αγελάδες και πρόβατα; Για εμένα ήταν εντελώς κουραστικό και το θέμα είχε αρχίσει να "χαλάει"

Συμμετείχα και εγώ στο babyboom. Αλλά θα ήταν ωραίο να ερχομουν κάθε 5 λεπτά και να σας εδειχνα τα επιτεύγματα του;

Γιατί να υπάρχουν άλλα ορια στους παίκτες και άλλα στους ba; Δεν είμαστε και εμείς παίκτες;

Δεν βρίσκω το λόγο να γεμίζετε ένα θέμα με screenshot σε κάθε post που στην ουσία να δείχνουν το ίδιο. Γιαυτό έκανα και παρατήρηση προχτές. Εσύ το βλέπεις αλλιώς αλλα έλα στην θέση κάποιου που είναι απέξω από όλα αυτό. :rolleyes:

Πρωτον λυπαμαι αλλα οχι δεν σας βλεπω σαν παιχτρια και θα επρεπε η εταιρεια να κλεισει τους λογαριασμους σας ,αλλα αυτο ειναι απλα η γνωμη μου .
Δευτερον ουτε εγω εβαλα φοτος τοτε γιατι να πω την αληθεια μου βαριεμε ολο αυτο το "ανεβασμα" ομως ηταν καλο να τα βλεπω για να περναει η ωρα μου , τωρα αν με ενοχλουσε απλα θα πηγαινα να δω τηλεοραση ,.
Το εχω ξαναπει και μπορειτε να το δειτε σε παλαιοτερα ποστς μου οτι οταν εχουμε κουβεντα εδω που δεν μου αρεσει η δεν την βρισκω ενδιαφερουσα απλα απεχω ,δεν μπορω να σκεφτω τον εαυτο μου να απαγορευσω σε καποιον να κανει το κεφι του ειδικα οταν εδω ειναι ενα φορουμ χαλαρωσης και οταν δεν με προσβαλει ...

biribibom
21.09.2011, 12:58
Καλησπέρα σας
Ειλικρινά προσπαθώ να καταλάβω γιατί ξαφνικά άρχισε η συζήτηση περί αναρτήσεων αλκοολούχων. Από την πρώτη αρχή σ’ αυτό το νήμα δεν έχουν υπάρξει κάποιες αντιδράσεις στην απαγόρευση ανάρτησης φωτογραφιών ποτών. Θα έλεγα κιόλας πως λίγο πολύ όλοι ανακουφιστήκαμε από το αντιαισθητικό του θέματος. Τι καλά να μην βάζαμε και άπειρα μεζεκλήδια και γλυκά. Μην ξεχνάμε πως η παιδική παχυσαρκία είναι σε υψηλά επίπεδα και είναι το ίδιο βλαβερή και σε σωματικό και σε ψυχολογικό επίπεδο όπως και ο αλκοολισμός. Από εκεί και πέρα μια κόσμια, έξυπνη και κυρίως χιουμοριστική προσέγγιση σε σχέση με ένα event που θέμα του έχει κάποιο αλκοολούχο δεν βρίσκω να είναι ανάρμοστο ή ότι προσβάλλει. Tο αντίθετο θα έλεγα. Το βρήκα εύστοχο και καθόλου ειρωνικό. Και ειλικρινά το χαίρομαι και το αποδέχομαι όταν το χιούμορ γίνεται και από την μεριά των διαχειριστών/συντονιστών. Και σ’ ένα νήμα σαν και αυτό που ασκείται και έντονη κριτική στο τρόπο διεξαγωγής του παιχνιδιού οι mods είχαν και έχουν την συμπάθεια των περισσότερων. Ακόμα και σε λάθη τους, που δεν είναι και λίγα, όχι μόνο δεν επικρίθηκαν αλλά και σε μια περίπτωση υπήρξε αμέριστη συμπαράσταση ακόμα κι όταν επηρέασαν τον τρόπο που παίξαμε και χάσαμε σημαντικούς π.ε . Σίγουρα κανείς δεν μπορεί να τους προσάψει πως θέλησαν ή θέλουν να κλείσουν το θέμα. Μάλιστα θα έλεγα και πως κάποιες φορές έχουν δείξει μια συμπάθεια με την σειρά τους. Τώρα αν είναι να ξεκινήσουμε παραθέσεις ειρωνικών και αγενών post μάλλον θα χάσουν. Συν του ότι αν τους προσβάλει κάποιος ρίχνουν και μια καρτούλα και κλείσιμο θέματος ενώ οι χρήστες το ρίχνουν στα αλκοολούχα για να ηρεμήσουν.
Για το θέμα των ανηλίκων που πολύ συχνά θίγεται στο forum. Βασικά έχω μια ερώτηση/απορία καθώς δεν είμαι νομικός. Ως μητέρα ξέρω ότι πρακτικά όπου χρειάστηκε να δώσω συναίνεση ως νόμιμη εκπρόσωπος των παιδιών μου έπρεπε να είχε την υπογραφή μου και μάλιστα για να είναι έγκυρη και επίσημη έπρεπε να πιστοποιείται από δημόσια αρχή και το γνήσιο της υπογραφής μου. Η εταιρεία πως πιστοποιεί την συναίνεση; Με το απλό πάτημα ενός κουμπιού; Ίσως στο «διαδικτυακό δίκαιο» τα πράγματα να είναι διαφορετικά. Την απορία όμως την έχω. Σαφώς και ο γονιός είναι υπεύθυνος να γνωρίζει τι κάνει το παιδί του αλλά αυτό δεν απαλλάσσει και την άλλη πλευρά.
Το αν πρέπει να συνεχίσει αυτό το νήμα ή όχι είναι θέμα των ατόμων που το δημιούργησαν. Εγώ ως φανατική αναγνώστρια θα στεναχωρηθώ αν συμβεί κάτι τέτοιο αλλά οκ. Σημασία έχει να αισθάνονται καλά και αυτοί που το κρατούν ζωντανό.

ΔΙΑΚΟΣ
21.09.2011, 13:03
καλησπερα σε ολους
ανεστη χρονια σου πολλα,και καλα,και καλη προοδο παντου.

εγω με μολις 604 σκουλικια δεν το βγαζω με τιποτα.απλως θελω να ξαναεπισημανω το ακαιρο του χρονου εναρξης του ιβεντ -παραλληλα με τα δεντρα-αλλα και τις υπερβολικες απαιτησεις σε προιοντα και σκουλικια σε λιγο χρονικο διαστημα-σε συγκριση με το μουντιαλ.αυτο τωρα ειναι λαθος της εταιριας;η εξυπνη κινηση απο μερους της για αυξηση των κερδων της ,αφου με τσιμα ,τσιμα τους χρονους ολο και καποιο φ.ι. θα πεσει.εστω και αν δυσαρεστουνται οι πελατες .θα δειξει.

να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας λετε κα χαρα.με την ανωθεν παραθεση σας δειχνω ποιος και γιατι κρυβετε πισω απο το δαχτυλο του.αφου η κοινη διαπιστωση ολων για τα πεπραγμενα της εταιριας,κρινετε απο κο μαντζορε ως ποινη κοκκινης καρτας.η ειρωνια του πραγματος απο ποιον προερχεται και σε ποιον αποσκοπει;

glouki
21.09.2011, 13:11

Στο συγκεκριμένο θα ήθελα να τοποθετηθώ.

Συμφωνώ ότι είναι κουραστικό να βλέπουμε όλες αυτές τις εικόνες, από την άλλη βέβαια είναι και ο μοναδικός τρόπος επίδειξης των επιτυχιών μας.

Προσωπικά όμως το θεωρώ ακόμα πιο κουραστικό στις κουβεντούλες που είναι γεμάτες από τέτοιες επιδείξεις. Εκεί νομίζω έχει ξεφύγει από την αρχική ιδέα της ύπαρξης της κουβεντούλας.

Να θυμίσω ότι στην κουβεντούλα υποχρεώνουμε το κάθε χρήστη να πάει για να βρει περισσότερες πληροφορίες για οτιδήποτε νέο. Ποιος όμως έχει το χρόνο να διαβάσει τόσες άσχετες αναρτήσεις που δεν έχουν κανένα όφελος. Το αποτέλεσμα αυτού λοιπόν είναι να το υποχρεώνουμε να κάνει spam στο υπόλοιπο forum.

Αναρτήσεις λοιπόν στη γωνία συνομιλητών που μοναδικό σκοπό έχει να γράφει ό.τι θέλει ο καθένας σχετικά με το παιχνίδι δε νομίζω ότι δημιουργούν κανένα πρόβλημα.

Θεωρώ λοιπόν ότι πρέπει να βελτιωθούν οι κουβεντούλες που αποτελούν σημαντικό εργαλείο του forum και να ελευθερωθούν από την οποιαδήποτε λογοκρισία οι γωνίες.

L1sy
21.09.2011, 13:12
να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας λετε κα χαρα.με την ανωθεν παραθεση σας δειχνω ποιος και γιατι κρυβετε πισω απο το δαχτυλο του.αφου η κοινη διαπιστωση ολων για τα πεπραγμενα της εταιριας,κρινετε απο κο μαντζορε ως ποινη κοκκινης καρτας.η ειρωνια του πραγματος απο ποιον προερχεται και σε ποιον αποσκοπει;

Εσενα τουλαχιστον δεν σου εσβησε το ποστ ... εμενα οταν μου εριξε κοκκινη το εσβησε κιολας
Τωρα αν πουμε πως εχει παρει "ζεστα " τα νεα του καθηκοντα θα ειρωνευτουμε η θα λεμε αληθεια ...υποκειμενικη η απαντηση :cool: αντε και χρονια μας πολλα βρε ...Γιαννη:rolleyes:

-snorkel-
21.09.2011, 13:19
σας παρακαλώ μην ξεφευγουμε απο το θέμα μας. νομίζω οσα ειπώθηκαν είναι αρκετά για να λυθούν οι "παρεξηγήσεις" ;)

douko
21.09.2011, 13:42
nikexad μιλησα πρωτη για "ψηφοφορια"βαση αυτουhttp://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1232940&postcount=8333 θεωρωντας οτι ο προεδρος ως συντακτης αυτου του θεματος θελει και τη δικη μας γνωμη για το αν θα κλεισει το θεμα ή οχι.πριν απο αυτο το ποστ ο προεδρος ενοχλημενος με οσα γραφονται,και με το δικιο του,ζητησε στο θεμα της αλιντας να κλεισει.αν καταλαβα λαθος ζητω συγνωμη.

biribibom
21.09.2011, 13:57
μμμ ωραία τα γραφικά της νέας πόλης. σου αλλάζει την διάθεση.
κι έτσι όπως άλλαξε η διάθεση μου μπήκα στην λαϊκή. η ίδια μαυρίλα. μετά έριξα μια ματιά στην αγορά σπόρων (πάλι όριο των 100), στο ροδανί (πάλι νερό πήρα). όλα ίδια. την κοίταξα καλά και την έκλεισα με την ίδια διάθεση που είχα και με την παλιά πόλη.

rapunzel2
21.09.2011, 14:07
Εγώ πάλι όχι, δεν έχω την ίδια διάθεση που είχα με την παλιά πόλη ... δεν προσανατολίζομαι και καλά γενικά, όλο χάνομαι ... να δω πως θα βρίσκω τον δρόμο για την λαική ... όταν ανοίξει ... :p

Το λέγαμε με ένα φίλο πρόσφατα και γελούσαμε ... δεν σας θυμίζει κάτι από Μίκυ Σίτυ ... από Λιμνούπολη έστω ... Είμαι σίγουρη ότι στην τράπεζα ο Σκρούτζ έχει όλες τις θυρίδες δικές του ... :p Και σαν να μου φαίνεται ότι όπου νάναι θα εμφανιστεί η Νταίζη με ομπρελίτσα για τον ήλιο, να κάνει βόλτα στα γεφυράκια ... :p

Καλησπέρα σε όλους. :)

L1sy
21.09.2011, 14:10
βασιλικη το παγκακι διπλα στην λαικη ειναι για τον προεδρο και τον αντιπροεδρο αυτο δεν μπορει να το ακουμπησει κανεις ... θα καθοντε εκει να περιμενουν τα προιοντα πριν αυτα φτασουν στους παγκους ...:d

nikexad μιλησα πρωτη για "ψηφοφορια"βαση αυτουhttp://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1232940&postcount=8333 θεωρωντας οτι ο προεδρος ως συντακτης αυτου του θεματος θελει και τη δικη μας γνωμη για το αν θα κλεισει το θεμα ή οχι.πριν απο αυτο το ποστ ο προεδρος ενοχλημενος με οσα γραφονται,και με το δικιο του,ζητησε στο θεμα της αλιντας να κλεισει.αν καταλαβα λαθος ζητω συγνωμη.

Δεν καταλαβες λαθος ...εγω παντως δηλωνω απλα "παρουσα"

rkatia
21.09.2011, 14:10
Καλησπέρα σε όλη την απροσάρμοστη παρέα...:)
Επιτέλους η νέα πόλη είναι πια γεγονός.
Πολύ ωραία γραφικά...μου φέρνει στο μυαλό μνήμες από καρτουν...:D
Μια ένσταση έχω μόνο...
Όλα τα κτήρια είναι πολύ ωραία, και με το που τα βλέπεις μπορείς να καταλάβεις σε τι μπορεί να χρησιμεύει το κάθε ένα...αυτό που με προβλημάτισε μόνο είναι η λαχαναγορά.

http://img708.imageshack.us/img708/4531/laxanagora.jpg

Δηλαδή βρε παιδιά εσείς όταν ακούτε λαχαναγορά κάτι τέτοιο σας έρχεται στο μυαλό?:confused:
Κάτι από εκκλησία και καζίνο μαζί μου κάνει αυτό το κτήριο...:p:D
Ίσως κρίνω ξέροντας μόνο τις ελληνικές λαχαναγορές.
Μπορεί στο εξωτερικό να είναι διαφορετικά τα πράγματα...:rolleyes::cool:

athanasia789
21.09.2011, 14:30
Καλησπέρα σε όλη την απροσάρμοστη παρέα...:)
Επιτέλους η νέα πόλη είναι πια γεγονός.
Πολύ ωραία γραφικά...μου φέρνει στο μυαλό μνήμες από καρτουν...:D
Μια ένσταση έχω μόνο...
Όλα τα κτήρια είναι πολύ ωραία, και με το που τα βλέπεις μπορείς να καταλάβεις σε τι μπορεί να χρησιμεύει το κάθε ένα...αυτό που με προβλημάτισε μόνο είναι η λαχαναγορά.

http://img708.imageshack.us/img708/4531/laxanagora.jpg

Δηλαδή βρε παιδιά εσείς όταν ακούτε λαχαναγορά κάτι τέτοιο σας έρχεται στο μυαλό?:confused:
Κάτι από εκκλησία και καζίνο μαζί μου κάνει αυτό το κτήριο...:p:D
Ίσως κρίνω ξέροντας μόνο τις ελληνικές λαχαναγορές.
Μπορεί στο εξωτερικό να είναι διαφορετικά τα πράγματα...:rolleyes::cool:

ε ενταξει μη τα θελουμε κι ολα δικα μας. γι αυτο που ανησυχω εγω ειναι η λαικη. πιστευα πως η αλλαγη που φημολογειται θα γινοταν με το ανοιγμα της καινουριας πολης αλλα τζιφος... οψόμεθα....:)

rapunzel2
21.09.2011, 14:30
Για κάτσε βρε L1sy ... μόνο ο πρόεδρος και ο αντιπρόεδρος ... είναι κι άλλοι που έχουν ένα κάτι με την λαική ... αν πάω κι εγώ, λες να μην μας χωράει το παγκάκι? :p :p

Γειά σας κορίτσια! :)

beliza
21.09.2011, 14:54
κατια μου στην λαχαναγορα εχει καποια σημασια το ρολοι και οι καρτες, στην ολλανδια ας πουμε για να αγορασεις κατι στο εκει παζαρι χτυπας το ρολοι, καπως ετσι φανταζομαι το εχουν κανει:) κατα τα αλλα ομορφη η πολη, βασω την ομπρελα μου να ξερεις στην νταιζη δεν την δανειζω που να χτυπιεται κατω:)
κατα τα αλλα περαν της εμφανισης πολυ σωστα ολα ιδια ειναι

Elsa_Tsi
21.09.2011, 15:12
Μη ξεχαστείτε και δεν γράψετε τον κωδικό bonus (city) για το διακοσμητικό, το λέω γιατί την έχω πατήσει μερικές φορές.

Ωραια η νέα πόλη αν και στην αρχή θα χάνομαι...αλλά όπως είπατε ουσιαστικά τιποτα δεν άλλαξε.

serelis
21.09.2011, 16:34
kalispera

den exo na po tipota gia ta pota
exo dexti tin potoapagorefsi ke tin tiro

Είπαμε ν'ανταλλάσουμε εμπειρίες αλλά όχι κι έτσι...
Το θέμα μας τείνει να βαλτώσει και πως να το πω...να γίνει βαρετό -για να μην πω και επικίνδυνο...
me exi stenoxorisi afto

μια καλημερα σε ολους και καλη βδομαδα,φυσικα! :)

με αφορμη το ποστ της φιλης μαρας,θα θελα να πω τη γνωμη μου
κ'γω.
φυσικα ειμαι συμφωνη με οσο γραφει η μαρα!
παιδια αυτο το θεμα εχει δημιουργηθει θεωρω οχι μονο για αναλησεις επι των αναλησεων...εχει αρχισει να κουραζει..τοσες φωτο με τα ''λαφυρα'' ..ποσα εχω,ποσα εχεις,κοιτα τι αγορασα,κοιτα τι ειδα στη λαικη ,ποσο πουλησε αυτος γενικα μια μονοτονια..δεν ξεκινησε ομως ετσι το θεμα αυτο!...καπου το χασαμε..λεω εγω τωρα!!
ολα χρειαζονται αλλα με μετρο!!
μια γνωμη εκφερω απολυτα φιλικα...
afto. san antilalos mou akougete

προσωπικα..και το κλεινω εδω...δεν ανηκω σε καμια κλικα και ουτε ποτε θα το κανω...

afto. den nomizo na exo kalesi kapion na kanoume klika

Καταρχήν θα ήθελα να πω ότι το παιχνίδι το είχα παρατήσει αρκετό καιρό και το φόρουμ ακόμη πιο πολύ καιρό (υπάρχει συμπαίκτης σε αυτό το θέμα που το γνωρίζει αυτό)
Αυτό το θέμα με βοήθησε να συνεφέρω την φάρμα μου με τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες και να περνάω ευχάριστα διαβάζοντας τις έξυπνες αναρτήσεις πολλών συμπαικτών.
Τον Γιάννη serelis δεν τον έχω γείτονα ούτε καν φίλο και δεν έχουμε ανταλλάξει ούτε πμ ποτέ, αλλά σήμερα από το πρωί μπήκα στα παπούτσια του και πραγματικά παιδιά ήταν πολύ στενά.[FONT=&quot][SIZE=3]

ke me exi kalipsi afto den exo na prostheso kati alo
oso afora to thema den ine diko mou ke den apofasizo ego an tha klisi i oxi

peggy1977
21.09.2011, 16:54
πραγματικα δεν μπορω να πιστεψω το ποσο σε εχει ενοχλησει γιαννη μια διατυπωση οσο αφορα τα screenshot.!!
μιλησαμε για ''μετρο'' οκ??
μαλλον τελικα πως εγω ειμαι το προβλημα...ο αντιλαλος οπως ειπες!
δεν ειχα προθεση να γραψω ξανα εδω,γιατι κατανοητη δεν προκειται να γινω,τουλαχιστον απο σενα!
αλλα λεω αλλα καταλαβαινεις..
μιλαω απλα κ δεν χειριζομαι κανενα ''ξυλινο λογο''...για να γινω το οσο το δυνατοτερο κατανοητη!
να ξερεις λοιπον πως δεν εφτασα στα 35 για να με πουν..''αντιλαλο''
εχω τη γνωμη μου και το αναποσπαστο δικαιωμα της ελευθεριας λογου!
εγινα κατανοητη,ελπιζω!
αυτα απο μενα,καλη συνεχεια στο νημα σας παιδια!

powerranger91
21.09.2011, 16:57
δεν ανηκω σε καμια κλικα και ουτε ποτε θα το κανω...
αυτό πραγματικά είναι ό,τι χειρότερο και απαξιωτικότερο έχω διαβάσει για το νήμα από <<σπόρο>>(=άτομο που να γράφει στο θέμα).ποιος μίλησε για κλίκα?ούτε εγώ υπήρξα ποτέ ούτε και θα υπάρξω σε κλίκα.πού κολλάει όμως αυτό?για να το πω αυτό,θα πρέπει να υπάρχει και το κατάλληλο περικείμενο.ένα γλωσσικό περιβάλλον που να έχει χώρο για μια τέτοιου είδους τοποθέτηση.είναι το νήμα αυτό το κατάλληλο περικείμενο?(ρωτάω την πέγκυ).αν επρόκειτο για κλίκα,τώρα θα μιλούσα για προδοσία.εφόσον όμως δε θεωρώ το νήμα κλίκα,θα το εκλάβω ως απαξίωση ενός νήματος από άτομο που μετείχε(=πόσταρε) ενεργά μέχρι πρότινος[και μάλιστα με υπουργείο(για να γελάσουμε και λίγο)].:(

peggy1977
21.09.2011, 17:04
αυτό πραγματικά είναι ό,τι χειρότερο και απαξιωτικότερο έχω διαβάσει για το νήμα από <<σπόρο>>(=άτομο που να γράφει στο θέμα).ποιος μίλησε για κλίκα?ούτε εγώ υπήρξα ποτέ ούτε και θα υπάρξω σε κλίκα.πού κολλάει όμως αυτό?για να το πω αυτό,θα πρέπει να υπάρχει και το κατάλληλο περικείμενο.ένα γλωσσικό περιβάλλον που να έχει χώρο για μια τέτοιου είδους τοποθέτηση.είναι το νήμα αυτό το κατάλληλο περικείμενο?(ρωτάω την πέγκυ).αν επρόκειτο για κλίκα,τώρα θα μιλούσα για προδοσία.εφόσον όμως δε θεωρώ το νήμα κλίκα,θα το εκλάβω ως απαξίωση ενός νήματος από άτομο που μετείχε(=πόσταρε) ενεργά μέχρι πρότινος[και μάλιστα με υπουργείο(για να γελάσουμε και λίγο)].:(

powerrager91 ...οταν εγραψα κλικα...το εγραψα για μενα και οχι για κανεναν σας εδω μεσα!! γιατι ορισμενοι νομιζαν πως κατα καποιο τροπο το νημα αυτο δεχεται ''επιθεση''....εε λοιπον,απαντησα προς αυτο!!αλλα τι να εξηγω τωρα ? οποιος καταλαβε καταλαβε!
σε παρακαλω να ανακαλεσεις τα περι απαξιωσης και προδοσιας ! λυπαμαι πραγματικα και για το υφος του ποστ σου και για την ειρωνια !! δεν εχω να πω κατι περισσοτερο...

powerranger91
21.09.2011, 17:07
σε παρακαλω να ανακαλεσεις το περι απαξιωσης!
άμα ανακαλέσεις τα περί κλίκας,θίγοντας κι εμάς που ποστάρουμε εδώ επί καθημερινής βάσεως,τότε το συζητάμε.

peggy1977
21.09.2011, 17:11
άμα ανακαλέσεις τα περί κλίκας,θίγοντας κι εμάς που ποστάρουμε εδώ επί καθημερινής βάσεως,τότε το συζητάμε.

καλα δεν διαβαζεις τι γραφωωωω?
σου ειπα κ πριν...το περι κλικας το ειχα γραψει για μενα και μονο για μενα!
δια βα σε πριν απαντησεις και σταματα να διαστρεβλωνεις τα γραφομενα μου !

powerranger91
21.09.2011, 17:17
ο κόσμος έχει μάτια και βλέπει κι ο καθένας έχει τη δική του κρίση κι εξάγει τα δικά του συμπεράσματα..δεν έχει ανάγκη από κάποια διαστρέβλωση.
αυτό που έγραψες το είδα,όπως είδα και τα περί κλίκας.οπότε δε νομίζω πως είμαι εγώ αυτός που ειρωνεύεται.πόσταρα μόνο και μόνο για να δεις πως με στεναχώρησε η στάση σου κι η αποχώρησή σου με τέτοιον τρόπο.καλή συνέχεια σε ό,τι κι αν κάνεις.
piglet??
μεγιές,μεγιές:p

-snorkel-
21.09.2011, 17:18
Ωπα...

Τι πάθατε πάλι; Αμα κάνω και πάλι παρατήρηση θα πείτε οτι θέλω να κλείσω το θέμα; :p

Για να ηρεμήσουμε λιγάκι.... :)

peggy1977
21.09.2011, 17:27
χαρα, εγω οτι ειχα να πω το ειπα,εξαλλου ο καθενας οπως ειπε και ο συναγροτης,βγαζει τα συμπερασματα του!
εξηγησα δυο πραγματακια ντομπρα και σταρατα οπως μου υπαγορευει η αγωγη μου και εχω μαθει να κανω παντα στη ζωη !

ευχομαι σε ολους σας παιδια καλη συνεχεια και να'στε ολοι καλα..

L1sy
21.09.2011, 17:32
τι ειναι ελευθερια ?
η ελευθερία είναι, για έναν άνθρωπο, η δυνατότητά του να δρα κατά βούληση. η καθολική ελευθερία, με τα σημερινά δεδομένα, είναι το σωρευτικό αποτέλεσμα της ατομικής, της κοινωνικής και της πολιτικής ελευθερίας.

πως μπορουμε να αφαιρουμε την ελευθερια εκφρασης απο καποιον συνανθρωπο μας ,οταν μαλιστα αυτο που κανει δεν μας προσβαλει κατα κανενα τροπο αλλα απο την αλλη να κανουμε "σημαια " την ελευθεια σε οτι μας αφορα προσωπικα ??

αν κατι ασημαντο μας ενοχλει αισθητικα αλλα μπορει να δινει χαρα σε καποιον φιλο γιατι δεν το προσπερναμε αλλα θελουμε να το αλλαξουμε ?
δεν μπορουμε να ακουσουμε λιγη μουσικη να δουμε μια ταινια κατι βρε αδελφε ...πρεπει να το καυτηριασουμε ???
κριμα κριμα και 10 φορες κριμα ...
εγω εχω την δικη μου κλικα που ειναι "εγω και ο εαυτος μου"

beliza
21.09.2011, 17:44
αποψε σε μας εβρεξε, σουρουπο πια η ατμοσφαιρα υγρη, μυρισε το χωμα, φθινοπωρο υπεροχο, μπροστα στον υπολογιστη, πριν λιγο ειχαμε μια πολυωρη διακοπη ρευματος, κατεβασα τους διακοπτες κι εμεινα μονο με το φως του υπολογιστη, απο το παραθυρο μου βλεπω το βουνο (ο γιουχτας) επιβλητικος η κορυφη του τυλιγμενη στον καθαρο ουρανο σ αυτο το σημειο με το φως του απο το σουρουπο και γυρα γυρα απιθανα σχεδια απο συννεφα, ας εισασταν σποροι εδω, στριμωγμενοι ολοι στο δωματιο μου να θαυμασετε τα υπεροχα της φυσης και να γαληνεψετε μαζι μου!
(οχι δεν τρελαθηκα ξαφνικα κι αρχισα την συγγραφη ποιηματων και πεζων, μια σκηνη γαληνια απο τις εικονες μου σας περιεγραψα για να γλυκανουν λιγο οι ψυχες μας)

Φριφρι1
21.09.2011, 19:04
Καλησπερα σε ολους μας. Ειναι λυπηρο ολο αυτο που συμβαινει! Πως γιναμε ετσι; Μπαιναμε στο φορουμ κ γελαγαμε διαφωνουσαμε διασκεδαζαμε....τωρα; Θεωρω οτι σε μια τοσο δυσκολη φαση για την Ελλαδα κ γενικα για ολες τις ελληνικες οικογενειες, το χιουμορ κ το γελιο ειναι αυτο που χρειαζομαστε ολοι μας κ οχι η γκρινια! Ειρηνη ημιν! Κ εγω εχω διαφωνησει με αποψεις συμπαιχτων, πολλες φορες εχω εκνευριστει, αλλα μεχρι εκει! Δεν το κουβαλαω ουτε μεσα μου, ουτε στην οικογενεια μου. Το προσπερναω κ κραταω μονο τα καλα κ συνεχιζω! Μπορουμε λοιπον ολοι να κανουμε ενα βημα πισω, μια προσπαθεια για να ξαναγινουμε οπως πριν; Πεγκυ; Εισαι απ τα πρωτα ατομα που με καλοδεχτηκαν στο θεμα, εισαι κ πατριωτισσα, χιλια δικια κ αν εχεις, μηπως να αναθεωρισεις; Δε μπορω να σε πιεσω απλα σου λεω να το ξανασκεφτεις! Το παρτυ στο θεμα της Αλιντα το ξεχασες; Θα ερουν κ αλλα τετοια! Με σουμαδα μονο! Σποροι;;;; Ανασυνταχθητε! :eek:

rapunzel2
21.09.2011, 19:58
Εγώ είμαι εδώ Αφροδίτη. Καλησπέρα! :)

rkatia
21.09.2011, 19:58
Είδα ότι οι σπόροι χάθηκαν...:rolleyes:
Εγώ δηλώνω παρούσα και απροσάρμοστη :p από τότε που γεννήθηκα.:D

http://3.bp.blogspot.com/_AgGdi8LtJ38/TTX4DCuDv4I/AAAAAAAAA3k/bBCkFvW7vz4/s1600/seed_sprout.jpg

buenakias
21.09.2011, 19:59
Κι εδώ είναι το Καφενείο της Βουλής. :)
Καλησπέρα...

Elsa_Tsi
21.09.2011, 20:02
Καλά εε έχετε μπερδέψει τα μπούτια σας εδώ μέσα...:D:D, όσες φορές έγραψα πετούσα άσχετα θεματάκια μπας και ξεχαστείτε αλλά απ' ότι βλέπω η κατάσταση δεν εκτονώθηκε ακόμα... sorry που θα πάρω θέση μιας και δεν συμμετέχω πολύ καιρό στους σπόρους αλλά σας διαβάζω πολύ καιρό και πιστεύω πως μπορώ να κρίνω (και το κάνω εν μέρη και από συμφέρων γιατί είστε η εφημερίδα μου πρωινή, απογευματινή, βραδινή και δεν θέλω να αλλάξει)...ΤΣΑΜΠΑ ΔΙΑΦΩΝΗΤΕ.. στην ουσία αυτά που λέτε έχουν το ίδιο νόημα άσχετα αν οι απόψεις σας είναι διαφορετικές, δεν ξέρω αν θα γίνω κατανοητή (γιατί στον γραπτό λόγο δεν το ‘χω) αλλά τέλος πάντων, θα τα πω με λίγα λόγια και όποιος κατάλαβε κατάλαβε όταν ζητάμε ελευθερία ζητάμε ελευθερία για όλους και σε όλα όχι μόνο για πάρτι μας, πρέπει να δεχτείτε και να σεβαστείτε: τον τρόπο που παίζει κάποιος το παιχνίδι πληρώνει, δεν πληρώνει, αν κάποιος γουστάρει να βάζει screenshoots να το δεχόμαστε, ελευθερία δεν θέλουμε να έχουμε? ο καθένας ότι ευχαριστιέται, αλλά να δεχόμαστε και αν κάποιος πει τη γνώμη του ότι δεν του αρέσει η συγκεκριμένη φάση και θέλει να το πει, δημοκρατία δεν θέλουμε να έχουμε? εεε εγώ πιστεύω ότι όλοι αυτό θέλουμε, χωρίς να επιβαλλόμαστε , γι αυτό λέω ότι τσάμπα γίνονται όλα αυτά και για τελευταίο και όχι λιγότερο σημαντικό είναι ότι πολλές φορές (μη μου πείτε σε όλους έχει τύχει) ότι παρεξηγούνται τα λόγια μας όταν είμαστε face to face που μπορείς να δεις το πρόσωπο του αλλού, πόσο μάλλον εδώ! που ο τρόπος επικοινωνίας είναι ο γραπτός λόγος, μην πιάνεστε από τις λέξεις, πόσες φόρες μου έχει τύχει να παρεξηγηθώ με φίλους από κοντά δηλαδή, πάνω σε μια αντιπαράθεση μπορεί να πεις κάποια πράγματα που δεν εννοείς η τα εννοούσες αλλιώς και εκτός αυτού εδώ επειδή αποθηκεύονται τα μηνύματα δεν σημαίνει ότι με την πάροδο του χρόνου δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξεις γνώμη όπως γίνεται και στην ζωή μας έξω από το παιχνίδι και το φορουμ, μην παρεξηγιέστε τόσο εύκολα ή αν το κάνετε να μην το κρατάτε όπως κάνουν όλοι οι φίλοι, γι αυτό πιιιισσ μεν και γουμεν, εγώ νόμιζα τόσες μέρες ότι είχατε απλές διαφωνίες αλλά εσείς παρεξηγηθήκατε στ’ αλήθεια:confused:!!! Ντροπής πράγματα εεε τόσο καιρό λέμε ότι ειμαστε ενηλικες θα σας ζητησω ταυτότητες:cool:!!! Απευθύνομαι σε όλους και σε όλα που ειπώθηκαν από προχθές μέχρι και τώρα.

nikexad
21.09.2011, 20:07
καλησπέρα, καλησπέρα.....

Ολα στη θέση τους ευτυχώς. Δεν αντέχω να γυρνάω το φόρουμ να ψάχνω νήμα να γράφω....

@ serelis+powerranger

Γιάννη στο είπα και και χτες.
Η peggy1977 αυτό ακριβώς που λέει εννοούσε.
Οτι εκείνη δεν ανήκει σε καμιά κλίκα και όχι ότι ο Γιάννης (ή οποιοσδήποτε άλλος) έχει κάνει κλίκα.

Παρόλο που κι εγώ ήμουν αποδέκτης αυτών που τα "έχωσε" η peggy (και καλά έκανε αφού το ένιωθε) σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να αδικηθεί. Ούτε και κανένας άλλος φυσικά.

Ούτε δικηγόρος της είμαι ούτε τίποτα.
Αλλά συνέχεια παρεξηγήσεις χωρίς λόγο και αιτία γίνονται.
Καλό είναι να ηρεμήσουμε όλοι.

@douko
Εσύ τώρα τι συγνώμη ζητάς βρε συ? :p
Εγραψα ότι δεν ψηφίζουμε για το κλείσιμο του θέματος γιατί προκλήθηκε ένας πανικός, καταλαβαίνεις. Θέλουν τους σπόρους τους κάθε πρωί...
Ασε που πάλι εμένα θα έχωναν για εφορευτική επιτροπή, καταμέτρηση, λευκά
άκυρα, κλπ.

Λοιπόν αντε ν' αρχίσει το γερμανοφεστιβάλ να ξεδώσουμε λίγο, να μαζεύουμε και τα κουλούρια μας (πρέτσελ δεν λέγονται?) κάθε 5 λεπτά.

Παρεξηγιάρηδες....

Τελικά εγώ σ'αυτή τη Μίκυ Σίτυ, Λιμνούπολη πως τη λέτε... χάνομαι.
Σαν τον επαρχιώτη που πάει στην Νέα Υόρκη νιώθω.
Ακόμα δεν μπορώ να τη συνηθίσω....

asimeniah1
21.09.2011, 20:12
συμφωνώ, επαυξάνω και έχω όλη μέρα μια σοβαρή ερώτηση να κάνω, μα με τα μούτρα σας δε μ' αφήνετε :mad:
όμως εγώ θα την κάνω:
που είναι τα γουρουνάκια από την λαϊκή οεο; τα φάγατε όλα;:p
http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-ash2/71115_58616671797_5687040_n.jpg

παρακαλώ μόνο σοβαρές απαντήσεις:D

rapunzel2
21.09.2011, 20:16
Να μην κάνω παράθεση ... αν και το κείμενο της Έλσας την αξίζει την παράθεση ... για να διαβαστεί και να ξαναδιαβαστεί ... :)

Μένια ... σαν τον Νίκο κι εγώ ... δεν την βρίσκω την λαική που είναι ακόμα ... και δεν έχω πάρει χαμπάρι τι γίνεται με τα γουρουνάκια ... :p

asimeniah1
21.09.2011, 20:22
λοιπόν θα σας δώσω μερικά tips :
η λαϊκή ξεχωρίζει λόγω γαλαζοκιτρινομπορντωκόκκι νης τέντας
και η λαχαναγορά με λίγη καλή διάθεση φέρνει στην αγορά των χανίων:p:D

rapunzel2
21.09.2011, 20:25
Αααα την βρήκα ... μπράβο Μένια, καλές οι οδηγίες σου. :) Λοιπόν, στην δική μου λαική τα γουρουνάκια τα τρώνε μεν αλλά έχω και μερικούς που κάνουν δίαιτα ... :p 37 προσφορές αυτή την στιγμή.

nikexad
21.09.2011, 20:32
λοιπόν θα σας δώσω μερικά tips :
η λαϊκή ξεχωρίζει λόγω γαλαζοκιτρινομπορντωκόκκι νης τέντας
και η λαχαναγορά με λίγη καλή διάθεση φέρνει στην αγορά των χανίων:p:D
Δεν ξέρω πως είναι η αγορά των Χανίων, αλλά έγω όλη μέρα σήμερα όποτε θέλω να κάνω αποστολές μπαίνω στο ταχυδρομείο και βλέπω τα μηνύματα και όποτε θέλω να στείλω κανένα πμ σε φίλο μπαίνω στο εμπορικό κέντρο κι αγοράζω σταύλο.
Απόλυτη παράνοια...

Το πιο χρήσιμο κτήριο θα ήταν ένα περίπτερο να ρωτάμε "από που πάμε ρε πατριώτη για το ταχυδρομείο?"

Εσάς σας φαίνεται για εμπορικό κέντρο αυτό αριστερά?
Σαν το καφενείο του χωριού μοιάζει.

Εξαφανίστηκαν τα γουρούνια ε?
Με τα σούρτα φέρτα πάνω κάτω στην πόλη δεν πήγαμε και λαϊκή. Αυτά που έλεγα.

asimeniah1
21.09.2011, 20:36
νίκο, όλα τα ζώα σχεδόν, πλην ελαχίστων, κάτι έπαθαν και μειώθηκαν πολύ οι προσφορές τους.
φταίνε τα δίδυμα που πλούτισαν κάποιους και με λίγη καθυστέρηση σήκωσαν πολλά ζώα ή είναι κάτι άλλο; αναρωτιέμαι.
αν μπεις στη δική σου λαϊκή κάνε ένα τσεκάρισμα, έτσι να μου φύγει η απορία;)

douko
21.09.2011, 20:49
ασημενια
εχει μερες που μειωθηκαν τα ζωα στη λαικη αλλα τα γουρουνια σημερα ,το μεσημερι νομιζω,εξαφανιστηκαν τωρα υπαρχουν προσφορες στην ανωταη τιμη.τι συμβαινει?
νικο,
για να μη χανεσαι να εχεις μαζι σου κιμωλια σε καθε στροφη βαζε ενα χ ,το εκανε ενας θειος μου πριν πενηντα χρονια οταν πρωτοπηγε στην αθηνα και δεν χαθηκε.υπαρχει και η εναλακτικη του κοντορεβυθουλη, οπως βολευεσαι:p

nikexad
21.09.2011, 20:50
αν μπεις στη δική σου λαϊκή κάνε ένα τσεκάρισμα, έτσι να μου φύγει η απορία

Κάτσε να τη βρω πρώτα.... α, νάτη τη βρήκα.

Λοιπόν τα νεώτερα.
Αλογο, πεταλούδα, πάπια, γουρούνι, σκίουρος έβγαλαν φτερά και πέταξαν.
(ναι, ναι το άλογο έγινε επιτέλους Πήγασος)

Μην ρωτήσετε για κότες, αγελάδες, λαγούς, νυχτερίδες.
Εχουν καιρό που εξαφανίστηκαν από τη λαική.

Τώρα ή είναι κρίση νεοπλουτισμού του στυλ "αγοράζω ότι βρω μπροστά μου τώρα που έχω λεφτα" ή ποντάρουν στο επόμενο ζώο αναπαραγωγής (από τώρα?) ή σκέφτονται ότι μπορεί το φεστιβάλ να ζητάει και ζώα.
Η όλα αυτά μαζί.

edit....
douko αν αρχίζω να μουτζουρώνω την πόλη θα μπερδευτώ με τα μουτζουρώματα της rapounzel. Κι εκείνη χάνεται...
Κι αν αρχίζω να πετάω μπιζέλια και ψιχουλάκια θα μου τα παίρνουν αυτοί που αγοράζουν. Αυτοί αγοράζουν τα πάντα !!!

serelis
21.09.2011, 20:50
aparadekto
lipon exo pou exo ta kantilia mou simera :p:p:D
ipa na pao na do tin laiki :eek: e am de
reee pate kala ?? ti ime ego re kanas tixeos?? ego otan psonizo psonizo den pezo thelo 1000 kremidia 1000 ntomates 1000 manitaria gia to kathimerino mou tsanti
pos tha ta kouvaliso re:D:p sta xeria ?? pou tha parkaro to fortigo mou??
thelo na paro 20 galata gia tin apostoli mou lete pos tha peraso to gefiri me tosa skalia??:p:mad: an ine dinaton me ta galata sta xeria:eek: na perasete esis :p
diladi na psoniso 30 aloga apo pou tha ta peraso?? apo ta monopatakia sas :p:p

lipon fevgo pao na pouliso to fortigo :cool:
tha paro maouna ke tha erxome apo to potami tha rixno akgira apo ekso eftixos i laiki ine konta sto potami ;);)

ante pali sas vrika lisi na min kouvalate sta xeria oriste
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSV9EAhYyBfRxwQ55YRVSCIRP0UXRHkV fZNBX_DXUjgBpU4h7nrF7eDWw2XHA

stefroditis
21.09.2011, 20:51
Σκεφτομαι απο που να ξεκινησω, ετσι που εγινε το θεμα με στεναχωρει
ας ξεκινησω απο το φλεγον θεμα συγνωμη αν σας στεναχωρησω (δηλαδη οποιον το διαβασει)
αλλα οι Γ.Ο.Χ στην παραγραφο 1.1.2 το αναφερουν ρητα και κατηγορηματικα το περι ηλικιας
Δικαίωμα χρήσης έχουν άτομα, τα οποία, είτε κατά τη στιγμή της εγγραφής τους ως χρήστες έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους
Πιστευω οτι ζω σε ευνομουμενη πολιτεια και οτι υπαρχουν νομοι για ολα
για οσους δεν ξερουν υπαρχει και η PEGI (Pan European Game Information) οποτε η εταιρεια BP πολυ σωστα επραξε και εγραψε την παραγραφο 1.1.2
επισης και το Συμβουλιο Ελεγχου Επικοινωνιας αναφερει την σχετικη νομοθεσια.
Αρα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να γινομαστε βασιλικοτεροι του βασιλεως και να δημιουργουμε νεους νομους, κανονες, εγκυκλιους ή οτι αλλο απο την στιγμη που τα παντα εχουν προβλεφθει.
Το δευτερο θεμα δεν με ενοχλει καθολου ποσες σουπερ τροφες πηρε ο Γιαννης ή ποσες ο Ακτινιδιος ή ο Χουτς ή οποιοσδηποτε ο καθενας χαλαει οσα γουσταρει (να το πω λαικα)
για την διασκεδαση του, ουτε με ενοχλουν προσωπικα τα screen shot οτι δεν μου αρεσει το προσπερναω και σε οτι βρισκω εξυπνο συμμετεχω (αυτο περι κλικας).

υγ. δεν εχω ποσταρει εικονες αλκοολ αμα θελω βαζω ενα ποτηρι διπλα στο pc και πινω οτι θελω.

Φριφρι1
21.09.2011, 20:54
σας καληνυχτω ολους. πολλα μουτς κ εις αυριο με υγεια κ συνεση! (α! τα γουρουνακια κανουν βολτα στη δικη μου λαικη κατα δεκαδες. παπιες αγελαδες κοτες κατσικες λαγοι σκιουρια κ φυσικα πεταλουδες, τα μονα αφαντα! ) αντε ξανα γεια σας τωρα.-

rkatia
21.09.2011, 20:55
Μένια δεν ξέρω το γιατί αλλά και στην δική μου λαϊκή τα ζώα είναι εξαφανισμένα.
Πέρα από τις μέλισσες και τα γαϊδούρια που έχουν πάνω από 100 προσφορές, όλα τα άλλα είναι λιγοστά ως ανύπαρκτα.
Για τα γουρούνια η εξήγηση είναι η χτεσινή αποστολή για την αλλαγή της πόλης, που τα ζητούσε.
Ωραία η νέα πόλη το είπα και νωρίτερα.
Απλά αποφεύγω να πηγαίνω για να μην πάθω τα καλά τα δικά σας και ψάχνομαι..:D
Αν θέλω να πάω λαϊκή το κάνω μέσω του χωριατόσπιτου...και στο ταχυδρομείο μέσω των γειτόνων...
Από ότι καταλάβατε αποφεύγω τις άσκοπες μετακινήσεις.:p:D

asimeniah1
21.09.2011, 21:03
δεν πιστεύω πρόεδρε, να θέλεις και εισιτήριο για να χρησιμοποιήσουμε τη μαούνα σου;:eek::D

oikon4
21.09.2011, 21:03
μετά τη χθεσινή αποστολή οι προσφορές για πάπιες και γουρούνια έχουν σχεδόν εξαφανιστεί σιγά-σιγά πιστεύω θα επιστρέψουν.

κατσίκες και άλογα ζητούνται μεγάλες ποσότητες στην αποστολή ετήσια αγορά. μπορεί εμείς να τις έχουμε τελειώσει,αλλά οι υπόλοιποι και νέοι παίκτες??

νυχτερίδες για βράκουλα και πεταλούδες λόγω έλλειψης σταύλων..

τα υπόλοιπα είναι ζώα αναπαραγωγής,οπότε...άντε γειά!!

καλησπέρα είπα???

asimeniah1
21.09.2011, 21:08
σε μένα έχει και: προσφορές 50 ψάρι, 48 στρουθοκάμηλοι, 26 παγόνι
αυτά να υποθέσω ότι έφυγαν λόγω του επερχόμενου φεστιβάλ; :confused:
έχει μια βάση η σκέψη του νίκου...

menios8300
21.09.2011, 21:11
Δεν ξέρω γιατί το όλο θέμα που συζητάμε σήμερα πήγε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις. Ο καθένας εκφράζει τη γνώμη του και λέει αυτό που έχει να πει. Άμα συμφωνούσαμε όλοι σε όλα τότε θα ζούσαμε σε έναν ιδανικό κόσμο που δε θα υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα και θα ήμασταν όλοι ευτυχισμένοι.
Πάλι όνειρο βλέπω ε ; για να ξυπνήσω και να έρθω στην πραγματικότητα.

Όλοι μας αυτό κάνουμε άλλωστε , γράφουμε αυτά που σκεφτόμαστε , εκφράζουμε τη γνώμη μας , και για μια ακόμα φορά χαίρομαι πάρα πολύ που έχουμε πολλές και διαφορετικές γνώμες.

Αυτά τα είχα γράψει πριν 2 μέρες. Όλα όσα διάβασα από τότε μέχρι και σήμερα απλά επιβεβαιώνουν αυτά που είχα γράψει.
Ο καθένας μας έχει το δικαίωμα να καταθέτει τη γνώμη του και τα πιστεύω του και να τα υποστηρίζει αλλά πρέπει να δέχεται και τη γνώμη και τα πιστεύω του άλλου
Ο γραπτός λόγος βέβαια πολλές φορές δημιουργεί μπερδέματα και παρεξηγήσεις γιατί απλά δεν έχεις τη δυνατότητα να ακούσεις τον άλλον και να τον δεις για να καταλάβεις τον τόνο και το ύφος σε αυτά που λέει
Λογικό λοιπόν να συμβαίνουν όλες αυτές οι παρεξηγήσεις.
Μακάρι να μπορούσαμε να καθίσουμε όλοι μαζί σε ένα μεγάλο τραπέζι και να κάνουμε την ίδια συζήτηση . Σίγουρα τότε πολλές από τις παρεξηγήσεις αυτές δε θα είχαν γίνει. ( άμα είχαμε κιόλας και καλά μεζεδάκια και τα κατάλληλα συνοδευτικά αφεψήματα – «λεμονάδες» , «σουμάδες» , «τσαγάκι του βουνού» «τίλιο» ).
Δε θέλω να μακρηγορήσω άλλο ( λες και έχω γράψει λίγα ) και θα κλείσω με μια προτροπή.
Ότι έγινε , έγινε , αφήστε το πίσω και ας συνεχίσουμε το θέμα αυτό στο παλιό καλό κλίμα των απροσάρμοστων σπόρων . ένα κλίμα για το όποιο όλοι μας είμαστε εδώ και συμμετέχουμε στην μεγάλη απροσάρμοστη παρέα

Πρόεδρε δεν είναι καιρός για να αφήσεις την κυβέρνηση σου ακέφαλη
Δεν είναι καιρός για εκλογές. Άλλωστε την ψήφο εμπιστοσύνης την πηρές από όλους αυτές τις δυο μέρες
Και μην τολμήσεις να κάνεις κάνα ανασχηματισμό , οι υπουργοί είναι όλοι πολύ καλοί και κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους.
Μακάρι να ήταν σαν και εσάς η κυβέρνηση της χώρας μας
Άντε έχουμε και καινούργιο προεδρικό μέγαρο στη πόλη .
Πρέπει να έρθεις να κάνεις τα εγκαίνια μαζί με όλο το υπουργικό συμβούλιο.

Κι εδώ είναι το Καφενείο της Βουλής.
Καλησπέρα...:o

buenakias άμα χρειαστείς κανέναν βοηθό (γιατί θα πέσει πολύ δουλειά τώρα στα εγκαίνια) , βαλε μια φωνή και έρχομαιιιιιι

έτσι , έτσι μπράβο , ο πρόεδρος είναι για να βρίσκει πάντα τις σωστές λύσεις , άξιος

serelis
21.09.2011, 21:37
na oriste piga na paro gala gia tin parakgelia :p
ke mou xithikan apapa den volavi:p

http://img29.imageshack.us/img29/1268/galae.png

vassilis66
21.09.2011, 21:43
na oriste piga na paro gala gia tin parakgelia :p
ke mou xithikan apapa den volavi:p

Αντε ρε Γιάννη επιτέλους και είχα αρχίσει να ανησυχώ! Αμάν πιά!
Φόρτωνε ImageShack, φορτωνε! Τόσα Giga ανεκμετάλλευτα, ε όχι!:D:D:D

evieva
21.09.2011, 21:47
lipon fevgo pao na pouliso to fortigo :cool:
tha paro maouna ke tha erxome apo to potami tha rixno akgira apo ekso eftixos i laiki ine konta sto potami ;);)

Από αγρότες γίναμε βιοτέχνες και τώρα μας βάζεις να ασχοληθούμε και με την ναυτιλία:eek:
Πόσα να αντέξουμε πια :D

Πάντως στην δίκη μου λαϊκή όλο και κάτι βρίσκω παράπονο δεν έχω..

http://img24.imageshack.us/img24/4175/laiki.png

Γίνονται μετεγραφές με το ανάλογο αντίτιμο, φυσικά κάτω από το τραπέζι;)

asimeniah1
21.09.2011, 21:47
αχ γιάννη, δε σου έστειλα υπηρεσιακό σημείωμα για να σε ενημερώσω, πως για το γάλα έχουμε ειδικές πτήσεις;
http://www.bynature.gr/components/com_eshop/product_thumbnails/001033.jpg
κρίμα και πήγε στράφι τόσο γάλα:D

καλό ξημέρωμα από μένα!

evieva
21.09.2011, 22:10
επειδή τώρα την ψάχνω την πόλη, λείπει κάτι η εγώ δεν το βλέπω ?
το γραφείο τουρισμού καταργήθηκε ?
το μέρος που βγάζαμε φωτογραφίες την φάρμα μας με τις κορνίζες εννοω

evieva
21.09.2011, 22:22
το βρήκα ευχαριστώ.
όμως έχω μείνει πίσω, πρέπει να πάρω μαθήματα φωτογραφίας ..

πως διαλέγω το μέρος που θέλω και λέει 1 φωτογραφία κάθε δυο ώρες ?
μα αν είναι δυνατόν, μπαίνουν περιορισμοί στους καλλιτέχνες? :d

menios8300
21.09.2011, 22:22
αεροπλάνα και ελικόπτερα βλέπω
μια απορία έχω όμως
αφού αεροδρόμιο δεν έχουμε , πως πάνε και έρχονται αυτά ; :p

beliza
21.09.2011, 22:23
και καπου εδω, βγαινω εγω, καλησπερα στους νυχτερινους!

γιαννη μου το,
γιαννη μ.
γιαννη μου το, ο,
μαντηλι σου, ου

stefroditis
21.09.2011, 22:24
επειδή τώρα την ψάχνω την πόλη, λείπει κάτι η εγώ δεν το βλέπω ?
το γραφείο τουρισμού καταργήθηκε ?
το μέρος που βγάζαμε φωτογραφίες την φάρμα μας με τις κορνίζες εννοω

δεν καταργηθηκε συστεγαζεται με το ταχυδρομειο, τωρα εβγαλα με τρομακτικη κορνιζα
http://img97.imageshack.us/img97/9849/taxydromio.jpg
αλλα επειδη απαγορευονται τα screen shot το θεμα παρακολουθειται απο ΣΔΟΕ:(
δεν μπορω να κανω screen shot της φαρμας μου μονο με πμ στο last_round

evieva
21.09.2011, 22:30
δεν καταργηθηκε συστεγαζεται με το ταχυδρομειο, τωρα εβγαλα με τρομακτικη κορνιζα

αλλα επειδη απαγορευονται τα screen shot το θεμα παρακολουθειται απο ΣΔΟΕ:(
δεν μπορω να κανω screen shot της φαρμας μου μονο με πμ στο last_round

οκ αυτό το κατάφερα και σε ψήφισα κιόλας, αν θέλεις μου λες πως διαλέγεις το μέρος (είδα έχεις το δάσος;))
πω πω σαν πρωτάκι νιώθω.. χαχαχα

stefroditis
21.09.2011, 22:36
evieva
απο το μερος που θελεις να φωτογραφισεις πας απ'ευθειας στην πολη (χωρις ενδιαμεσο σταθμο) ;)
edit: τωρα ειδα την εξωτικη σου νησο με καμμια 20αρια πιταχαγιες

αυτος ο wallas που ειναι σημερα παλι κανει μετατροπες (καγκουριες) στο αγροτικο οχημα :confused:
μαλλον κατι θα προετοιμαζει:D

Wallas.
21.09.2011, 22:42
Μα τι πράγματα είναι αυτά, καινούρια πόλη σου λέει μετά. :mad:

Αντί να χαράξουν καμιά λεωφόρο με 5-6 λωρίδες, φτιάξανε καλντερίμια και γεφύρια. Που θα παρκάρουμε τον αγρότη να ξεφορτώσουμε τα σιταροκαροτομάρουλα; Άσε που δεν έχει και κυκλικό κόμβο (εκεί στη λαχαναγορά έχει λίγο χώρο για αγώνες δεξιοτεχνίας). :p

Φρέσκια πόλη λοιπόν, έχουμε και κίνηση στον ουρανό πλέον (στη λαϊκή πάλι όχι, άπνοια εκεί). Νομίζω πως θέλει λίγη δουλειά ακόμη, αντικατάσταση των παλιών εικονιδίων ας πούμε (τα αφήνω σαν links); :rolleyes:

http://img94.imageshack.us/img94/2728/segrhdfyg.png
http://img684.imageshack.us/img684/7999/eswrdfg.png

Καλημέρα σπόρια. :)

ΥΓ stef ξεκίνησα να γράφω πριν ποστάρεις αλλά μου έχει ανέβει η πίεση με τη ρυμοτομία, βάρκα έπρεπε να πάρω τελικά, το Sάκι στο ποταμάκι είναι καλούτσικο. :D

evieva
21.09.2011, 22:52
evieva
απο το μερος που θελεις να φωτογραφισεις πας απ'ευθειας στην πολη (χωρις ενδιαμεσο σταθμο) ;)
edit: τωρα ειδα την εξωτικη σου νησο με καμμια 20αρια πιταχαγιες

Ήταν δοκιμαστικη φωτογραφια αυτη..
Άσε μην μου τις θυμίζεις τις πιταχαγιες:mad: 21 το σύνολο, πονεμένη ιστορία
Είχα κατεβάσει όταν είχε πρωτοβγεί το toolbar στα γερμανικά ( εγώ γρι γερμανικά εντωμεταξύ) και μπήκα μια μέρα για να πάρω τους πε και λέω δεν μαζεύω κιόλας και να φυτέψω ?
Πάω στο νησί μαζεύω αλλάζω επίπεδο και νομίζοντας οτι είμαι στους σπόρους λέω ωραία άνοιξε νέο φυτό, αγοράζω να φυτέψω και καταλαβαίνω ότι αγόρασα 21 πιταχάγιες το κερατο του φλογερού ταύρου της Λιζυ :mad:
χαχαχαχα

serelis
22.09.2011, 00:34
kalo ksimeroma se olous
ke avrio exi proini doulia ta leme avrio vradi

http://lh5.ggpht.com/-UTE9xsH-2f8/R6T7KtbuSKI/AAAAAAAAA68/oFJAVETCyQg/prosefxi.jpg

Ελλάδιος
22.09.2011, 01:01
Λοιπόν, ευκαιρία να ανανεώσουμε τη ψυχολογία μας τώρα που
κατασκευάστηκε η νέα πόλη.
Ωραία τα γραφικά και η διαρύθμιση του χώρου. Είναι ευχάριστο
που η λαχαναγορά είναι σε τόσο κεντρικό σημείο, γιατί μου αρέσουν
πολύ οι αποστολές. Βέβαια θα περίμενα να βρίσκεται δίπλα η λαϊκή
και όχι η τράπεζα, αλλά μάλλον η εταιρία προσπαθεί να μας
βοηθήσει να τελειώνουμε τις αποστολές γρηγορότερα !!!

Προτείνω λοιπόν να κάνουμε ένα μεγάλο πάρτι εγκαινίων
με μπόλικα ποτά ( ή τσάι καλύτερα) , γλυκά (ή έστω ψωμί βρόμης) ,
και πολλά ψητά κοτόπουλα και κότες για σούπα ( αυτά εγκρίνονται
άνετα από την εταιρία ). Προτεινόμενος χώρος διεξαγωγής
του πάρτι είναι το εκτροφείο με guest star τον ταύρο Αμόρε
και την αγελάδα Ροζαλία καθώς και το πρόβατο Shaun
στο οποίο θα πετάμε όσες τούρτες και γλυκά περισσεύουν
από τις βιοτεχνίες μας σε ένα ολοκαίνουριο σύντομο event.
(συνίσταται να βάλετε όσα screen shots επιθυμείτε ! )

Πάντως έχω την αίσθηση πως καθυστερήσαμε τραγικά
να φτιάξουμε την πόλη. (Δηλαδή έπρεπε να κάνουμε
πάνω από δύο μέρες για να ολοκληρώσουν 100.000 χρήστες
μια πανεύκολη αποστολή ; )
Μήπως άραγε πήραμε όλοι το φορτηγάκι της kikko για την πόλη
ενώ μάλλον έπρεπε να χρησιμοποιήσουμε κανένα ποταμόπλοιο ;
(έλειπε και ο πρόεδρος και δε μας έδωσε τη σχετική συμβουλή του ) .

Ίσως πάλι να διαβάζαμε εντατικά όλες τις πρόσφατες εξελίξεις
στους απροσάρμοστους σπόρους και να ξεχάσαμε να ασχοληθούμε
με την ανάλογη αποστολή.

Τουλάχιστον ελπίζω να μη μας βάλουν κανένα Τέλος Ακίνητης
Περιουσίας για να βγάλουν τα έξοδα κατασκευής της πόλης,
γιατί πολλούς φόρους πληρώνουμε τελευταία.

Vagia34
22.09.2011, 01:25
Καλησπερα-καλημερα απροσαρμοστα σπορακια .
Βλεπω ολοι και ολες ξεκινησατε εκδρομουλες στην νεα πολη και ψαχνεται νεους τροπους να τα κονομησετε!
Γιαννη και απο το ποταμακι κερδος θες να βγαλεις βρε αθεοφοβε ?:eek:
Τουλαχιστον χρησιμοποιησε το συστημα "γονδολα". Δεν ρυπαινει το περιβαλον και μπορεις να χρεωνεις και περισσοτερο την μεταφορα γιατι εχει και ενα ρομαντικο στοιχειο :p
Αντε να ξημερωσει και η αυριανη μερα . Εχει να πεσει πολυ κρεπαλη με τα πανηγυρια των Γερμανων.
Κατι σε Λαγανα (Ζακυνθο), Μαλια (Κρητη) ενα πραγμα εχει να γινει. Τωρα ποιος θα κανει την Δημοτικη Αστυνομια ειναι αλλο θεμα αφου και η ιδια θα συμμετεχει στο πανηγυρι :D
Αλλα ειναι αδιαφθοροι και παντα θα εχουν ενα ορθανοιχτο ματι απανω απο το φορουμ

Καλο ξημερωμα σε ολους και ολες και η αυριανη μερα ας ειναι καλυτερη και ομορφοτερη

Υ.Γ. Λες τα γουρουνακια στην αγορα να εξαφανιστικαν λογω των λουκανικων στο αυριανο εβεντ ? :eek:

ΔΙΑΚΟΣ
22.09.2011, 04:24
νίκο, όλα τα ζώα σχεδόν, πλην ελαχίστων, κάτι έπαθαν και μειώθηκαν πολύ οι προσφορές τους.
φταίνε τα δίδυμα που πλούτισαν κάποιους και με λίγη καθυστέρηση σήκωσαν πολλά ζώα ή είναι κάτι άλλο; αναρωτιέμαι.
αν μπεις στη δική σου λαϊκή κάνε ένα τσεκάρισμα, έτσι να μου φύγει η απορία;)

Λιγο.καθυστερημενα....:pΜενι μου ..αλλα τωρα μπηκα μεσα..χθες 5.30-7.00γινοταν το μεγαλο πανηγυρη στην λαικη μας με τα ζωα.ειδικα τα γουρουνια;)κανανε παρτυ τα ζωντανα.εβλεπες προσφορες σε ολη την γκαμα της...τιμολογικης κλιμακας:Dοι οποιες εξαφανιζοταν αμεσως. οποιος προλαβε τον κυριο ειδε.:rolleyes::):cool:

asimeniah1
22.09.2011, 06:13
καλημέρα στην όμορφη παρέα:)!
έφτιαξα ένα καφεδάκι με πλούσιο άρωμα, βούτηξα το λαπιτοπι, βγήκα στο μπαλκόνι και απολαμβάνω την μυρωδιά της βροχής και τη δική σας παρέα! τι άλλο να ζητήσει κανείς; απλά καθημερινά πράγματα που όμως τελικά, σου φτιάχνουν την διάθεση και σου δίνουν δύναμη για να βγάλεις την υπόλοπη μέρα! (όχι από τη δύναμη του προέδρου-αυτή ανοίγει κεφάλια:D)
όσοι δε δουλεύετε...ορίστε, καθίστε στην καρέκλα και πάρτε καφεδάκι, να το απολαύσουμε παρέα!
http://images.inews.gr/97/kata-tis-kyttaritidas-o-ellinikos-kafes.jpg

http://scrat.hellocotton.com/img/mini/yassir-s-urban-balcony-oasis-closeup-493317.png

powerranger91
22.09.2011, 06:33
καλημέρα στην όμορφη παρέα:)!

όσοι δε δουλεύετε...ορίστε, καθίστε στην καρέκλα και πάρτε καφεδάκι, να το απολαύσουμε παρέα!
καλημέρααα στην απανταχού απροσάρμοστη αγροτιά:):)
αχχχ,τι τέλεια βροχερή μέρα:p
πήρα έναν φρέντο και κάθισα κι εγώ στο σκαμπό να τον απολαύσω σιμά σας.
σήμερα πανεπιστήμιο γιοκ.
εκτός του ότι έφτιαξε η μέρα μου βλέποντας πως το νήμα πήρε τη συνηθισμένη του ροή,γέλασα και με τα πόστινγκς σας.να'στε καλά,βρε παιδιά:D
πολύ χαίρομαι που πήραμε πάλι τα πάνω μας,γιατί πολύ είχα ανησυχήσει.
τέλος καλό,όλα καλά(θέλω να πιστεύω) κι άλλο κακό να μη μας βρει;)

asimeniah1
22.09.2011, 06:44
απαπαπαπα! δημήτρη μου! μας ματιάσανε μου φαίνεται, γι΄αυτό κι εγώ θα κρεμάσω ματάκι...
http://photos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/223725_248665955146323_225535014126084_1054904_190 9314_s.jpg

και σκόρδα από την φάρμα μου:D
http://blogs.funiber.org/salud-y-nutricion/files/2010/02/garlic_carbonnyc-150x150.jpg

για να μη μας ξαναπιάσει;)
διάκοοοο, πες κι εσύ καμιά προσευχή!:p

powerranger91
22.09.2011, 06:57
απαπαπαπα! δημήτρη μου! μας ματιάσανε μου φαίνεται
μην το γελάς καθόλου:eek:
μας μάτιασαν,δε λες τίποτα:mad:
σε πειράζει να πάρω δυο κοτσίδια σκόρδα(πλεξούδες,πώς τα λένε;:D);

athanasia789
22.09.2011, 07:01
παιδια καλημερα κι απο μενα.:) λεγομαι αθανασια και σας γραφω απο εβρο. εχουμε πολυ κρυο. σας διαβαζω ανελιπως και καθε μερα ωστοσο δεν εχω γραψει ποτε και γι αυτο δεν μπορω να δηλωθω απροσαρμοστη. δεν πειραζει ομως...μου αρκει η παρεα σας. η εικονα που περιγραφετε με τη βροχη και τον καφε ειναι οτι πιο ομορφο για σημερα. επιτελους φθινοπωρο:p απολαμβανω κι εγω λοιπον το καφεδακι μου και ετοιμαζομαι να αρχισω διαβασμα για το μαθημα που χρωσταω στο πανεπιστημιο.... καλη μερα λοιπον σε ολους:)

Φριφρι1
22.09.2011, 07:08
Καλημερα κ απο μενα! Ευχομαι να στρωσουν τα πραγματα, γιατι ναι μεν επεστρεψαν οι σποροι αλλα βλεπω καποιες σημαντικες απουσιες! Περιμενουμε λοιπον! Θα ηθελα να σας στειλω κ εγω καποιες φωτο με καφεδακι η πρωινο αλλα δυστυχως ειμαι πρωτογονη στα του υπολογιστη! :( Κατι σα την Ζουμπουλια του "παρα πεντε" στα Αγγλικα! Παιδια την προχθεσινη ατακα το "How bo you bo" την ακουσατε; ( ελληνικα, χαου μπου γιου μπου). Ακομα γελαω! :D Αθανασια καλη σου μερα κ καλη επιτυχια στο μαθημα σου! :)

asimeniah1
22.09.2011, 07:10
πάρε, πάρε, έχω σχεδόν έτοιμη την επόμενη σοδειά, δε θα μου λείψουνε. μόνο να...καθώς θα τα παίρνεις...άσε και τίποτα ... http://img04.imagenavi.jp/database/images-film/20/24/71/20247123_T2.jpg ψιλά, όχι για μένα, για τη φουκαριάρα τη μάνα μου που τα ποτίζει:D

αθανασία, καλημέρα και καλή επιτυχία! καλώς ήρθες στην παρέα μας!

φριφριδούλα, καλημέρα! κι εγώ εδώ τα έμαθα όλα! να τι σου κάνει ένα καλό φόρουμ, σου παρέχει τις πληροφορίες που χρειάζεται για να εκσυχρονίζεσαι

L1sy
22.09.2011, 07:11
Καλημερα σας ,Μενια μου νασαι καλα για το καφεδακι το απολαμβανω και διαβαζω την "εφημεριδα" μας :)
Προεδρε χαλαρα με την μαουνα γιατι εισαι και αμαθητος ,τοσο καιρο με το φορτηγο προσεχε μην εχουμε ατυχηματα εχε κανενα σωσηβιο εκει διπλα ...:D
Δημητρη και ενα σκορδο φτανει μην κανεις σπαταλες ειναι ακριβα ;)

αντε καλη συνεχεια ...ειμαι στην δουλεια αλλα θα ριχνω ματιες εδω:p

ΥΓ Καλημερα Αφροδιτουλα ...
Αθανασια καλως ορισες και καλο διαβασμα ...

powerranger91
22.09.2011, 07:28
Δημητρη και ενα σκορδο φτανει μην κανεις σπαταλες ειναι ακριβα ;)
Αθανασια καλως ορισες και καλο διαβασμα ...
έχεις απόλυτο δίκιο.όπως είδες,ακόμη κι η μένια μου το κότσαρε το 50ευρω τάχα μου δήθεν για τη φουκαριάρα τη μάνα της,ενώ θέλει να το τσεπώσει η ίδια.ούτε στους δικούς σου ανθρώπους δε μπορείς να στηρίζεσαι πια:mad:
βρε,εμένα τόσο καιρό δε βρέθηκε ένας(1)-ένας λέω-να μου πει μια καλή επιτυχία,ένα κάτι.ξεραϊλα και της Αθανασίας(που παρεμπιπτόντως(αυτό είναι το σωστό;)) καλωσόρισε)αμέσως με τη μία <<καλό διάβασμα>>;:( γκρρρ:mad:
πάρε, πάρε, έχω σχεδόν έτοιμη την επόμενη σοδειά, δε θα μου λείψουνε. μόνο να...καθώς θα τα παίρνεις...άσε και τίποτα ... ψιλά, όχι για μένα, για τη φουκαριάρα τη μάνα μου που τα ποτίζει:D
εσύ θα΄πρεπε να ντρέπεσαι :eek: αντί να μου δώσεις όλες τις πλεξούδες τζαμπέ-μαζί με τις δικές σου:p

asimeniah1
22.09.2011, 07:54
τι λες δημήτρη μου! ξέρω εγώ τι χαράτσι θα μου ζητήσει η bp για την καινούρια πόλη; πως θα επιβιώσω η καημένη αν δε με στηρίξουν οι πλούσιοι φίλοι μου:D;
εγώ το έχω δηλώσει και παλιότερα πως έχω μπει οικονομικά μέσα. όλο επενδύσεις κάνω κι όλο μείον βγαίνω:p
και διαμαρτύρεσαι εσύ, ενώ θα 'πρεπε να γκρινιάζω εγώ; (ωχ! άλλος έχει αυτό το υπουργείο :eek: συγνώμη λιζυ, μπήκα σε ξένα χωράφια:D)
άντε βρε, επειδή είμαι μεγαλόψυχη θα στα χαρίσω αλλά τις δικές μου δε τις κόβω!:mad: να τις κόψει η ραπουνζέλ που τις έχει και πλούσιες

υ.γ.εννοείτε πως οι ευχές μας, αφορούν όλους σας, ξέρουμε τον αγώνα σας ;)

(μ' αρέσει που μας υπενθυμίζεις τη σωστή γραφή των λέξεων, γιατί πολλές φορές την ξεχνάω και τις γράφω με γνώμονα την προφορά τους, όπως π.χ. τη λέξη συγγνώμη ;) )

powerranger91
22.09.2011, 08:09
τι λες δημήτρη μου! ξέρω εγώ τι χαράτσι θα μου ζητήσει η bp για την καινούρια πόλη; πως θα επιβιώσω η καημένη αν δε με στηρίξουν οι πλούσιοι φίλοι μου:D;
άντε βρε, επειδή είμαι μεγαλόψυχη θα στα χαρίσω αλλά τις δικές μου δε τις κόβω!:mad: να τις κόψει η ραπουνζέλ που τις έχει και πλούσιες
υ.γ.εννοείτε πως οι ευχές μας, αφορούν όλους σας, ξέρουμε τον αγώνα σας ;)
τι να πω?έχεις κι εσύ τα δίκια σου.αλλά δανεικά δε σου δίνω.αντιθέτως,θα αρπάξω τις πλεξούδες με τα σκόρδα(θα πάρω παραμάζωμα και τις πλεξούδες της Βασιλικής) και όπου φύγει,φύγει:p:D
ευχαριστώ,λοιπόν και για τις ευχές και για τα σκόρδα :)

edit
τα υπενθυμίζω βασικά και σε μένα,για να μη σπουδάζω άδικα και το αντικείμενο.να φανώ και κάπου χρήσιμος εδώ μέσα ;)
edit στο edit
αν και τη λέξη <<συγγνώμη>> θα πρέπει να μάθουμε να τη λέμε συχνότερα,παρά να μάθουμε να τη γράφουμε ;)

Φριφρι1
22.09.2011, 08:17
Ασχετο... αλλα καπου θελω να το πω, ανοιξα στο δεντρο της σοφιας τις αναπαραγωγες. Εδωσα 160 απ τα 320 φυλαγμενα αστερακια μου! Τωρα εμεινα με αλλα 160. Μηπως, λεω μηπως, εκανα μεγαλη βλακεια για να μην το πω αλλιως;;; :p

asimeniah1
22.09.2011, 08:27
αν και τη λέξη <<συγγνώμη>> θα πρέπει να μάθουμε να τη λέμε συχνότερα,παρά να μάθουμε να τη γράφουμε ;)

σωστός!!!:)

αφροδίτη μου, εγώ δεν έχω μετανιώσει για τους ρούνους που ανοίγω γιατί ο καθένας προσθέτει κι ένα παραπάνω θετικό στοιχείο στην κάθε εργασία που κάνω! έτσι κι αλλιώς αστεράκια όλο και κάπου θα μαζέψουμε.;)

fenia75
22.09.2011, 08:28
καλημερα σπορακια!!
χαιρομαι που επιστρεψατε στους παλιους ρυθμους σας! :)
με τη σειρα μου να ευχηθω κι εγω καλο διαβασμα σε σας που διαβαζετε! :)

φριφρι, εκανα κι εγω αυτη τη ''βλακεια'' προχθες με τα γεννητουργια, αλλα δεν αγχωνομαι ! μια - δυο ρουνες θα τις ανοιξουμε ! ;) μετα ..εχει ο θεος!

beliza
22.09.2011, 08:30
καλημερα φριφρικα, καλημερα σποροι,

νομιζω δεν εκανες βλακεια, αποστολες γινονται συνεχως, κλαδια αργουν αρα θα μαζευτουν παλι. εγω εχω παρει τα παντα απο το δεντρο εκτος διακοπες και ροδακινια που εχω πολλες,μ αρεσει να τα τελιωνω ολα, και τωρα εχω γυρω στα 296 αστερακια παλι, οποτε μην ανησυχεις, οτι παιρνεις καλο ειναι

powerranger91
22.09.2011, 08:38
καλημερα σπορακια!!
χαιρομαι που επιστρεψατε στους παλιους ρυθμους σας! :)
με τη σειρα μου να ευχηθω κι εγω καλο διαβασμα σε σας που διαβαζετε! :)

φριφρι, εκανα κι εγω αυτη τη ''βλακεια'' προχθες με τα γεννητουργια, αλλα δεν αγχωνομαι ! μια - δυο ρουνες θα τις ανοιξουμε ! ;) μετα ..εχει ο θεος!
καλημέρα κι ευχαριστούμε.:)
εμένα μου φούσκωσαν τα μυαλά τα σποράκια που έλεγαν κι έλεγαν και την ξεκλείδωσα μια μέρα πριν τα γεννητούρια και το μετάνιωσα,γιατί η διαφορά που είδα σε ημέρα ιβέντ με ξεκλειδωμένη τη ρούνα ήταν ανάξια αναφοράς.κι όχι τίποτα,αλλά εκτός του ότι έμεινα με 244 αστεράκια,έπρεπε να ξεκλειδώσω και τις άχρηστες προηγούμενες ρούνες του δεξιού κλαδιού(βλ.προβατόφιλος και τούρμπο εκτροφέας):(

L1sy
22.09.2011, 08:45
Καλημερα Ελενη και Ρουλα αν θυμαμε καλα το ονομα :)

Λοιπον η γνωμη μου για τις ρουνες δεν ειναι κακη αλλααα εγω αυτο που παρατηρησα στο τελευταιο babyboom ολα τα καλα ηρθαν στο πρωτο μαζεμα ....μετα εκανε "κοιλια" και κατι εγινε αργα το βραδακι παλι ....παντως δεν το μετανιωσα που τις ανοιξα ;)

fenia75
22.09.2011, 08:52
καλημέρα κι ευχαριστούμε.:)
εμένα μου φούσκωσαν τα μυαλά τα σποράκια που έλεγαν κι έλεγαν και την ξεκλείδωσα μια μέρα πριν τα γεννητούρια και το μετάνιωσα,γιατί η διαφορά που είδα σε ημέρα ιβέντ με ξεκλειδωμένη τη ρούνα ήταν ανάξια αναφοράς.κι όχι τίποτα,αλλά εκτός του ότι έμεινα με 244 αστεράκια,έπρεπε να ξεκλειδώσω και τις άχρηστες προηγούμενες ρούνες του δεξιού κλαδιού(βλ.προβατόφιλος και τούρμπο εκτροφέας):(

για να ειμαι ειλικρινης κι εγω στα γεννητουργια δεν ειδα και καμμια τρελη διαφορα , το μονο καλο οτι επερνες πισω τα ζωα σου! οσο για τα αστερακια..ετσι κι αλλιως τωρα δεν εμεινε και κατι αξιολογο στο δεντρο (διακοπες, ροδακινια, λαγουδακιας) για να ξεκλειδωσω, οποτε θα συμφωνησω με την ελενη, αποστολες παντα θα γινονται και τα αστερακια θα μαζευτουν παλι ! ;) για να δουμε τωρα τι θα δουμε αυριο... :confused: θα ειναι κατι σαν το προβατο.. η θα εχουμε και μπαρες ..? :confused:

athanasia789
22.09.2011, 09:00
για να ειμαι ειλικρινης κι εγω στα γεννητουργια δεν ειδα και καμμια τρελη διαφορα , το μονο καλο οτι επερνες πισω τα ζωα σου! οσο για τα αστερακια..ετσι κι αλλιως τωρα δεν εμεινε και κατι αξιολογο στο δεντρο (διακοπες, ροδακινια, λαγουδακιας) για να ξεκλειδωσω, οποτε θα συμφωνησω με την ελενη, αποστολες παντα θα γινονται και τα αστερακια θα μαζευτουν παλι ! ;) για να δουμε τωρα τι θα δουμε αυριο... :confused: θα ειναι κατι σαν το προβατο.. η θα εχουμε και μπαρες ..? :confused:

για πειτε μου τη γνωμη σας τι απο τα δυο προτειματε; ανα μια ωρα 5 αυγα, τουρτες η οτι αλλο φανταστουν ή τα αντικειμενα να μαζευονται απο τη σοδεια;

demon071998
22.09.2011, 09:06
καλημερα σε ολους κι απο μενα! δεν μπορουσα να ποσταρω τις προηγουμενες μερες γιατι με στεναχωρουσε παρα πολυ αυτη η ατμοσφαιρα που ειχε δημιουργηθει και που ναι, ηταν ματιασμα! χαιρομαι πολυ που εστρωσαν τα πραγματα και μπορουμε ολοι να ξαναγινουμε οπως πριν! διαφωνιες ειναι υγειές να εχουμε αλλα αντιδικιες και παρεξηγησεις δεν χωρανε εδω μεσα! προχωραμε μπροστα λοιπον! παμε απο αυριο να ταϊζουμε τον χοντρο γατο! ταίσαμε τουρτες το χοντροπροβατο, τωρα πρεπει και τον χοντρογατο! κανα event να ταϊζουμε τον Τασο? και δεν εχω ιδιαιτερες προτιμησεις, παμφαγο ειμαι:eek:! παμε μπροστα παιδια, το χθες το αφηνουμε πισω!

καλη επιτυχια στον Δημητρη και στην Αθανασια που γραφουν αλλα και σε οποιον αλλον δινει εξετασεις
υ.γ. προσωπικα εγω αν ποτε στεναχωρεσα καποιον:( ζητω συγνωμη, μονο να μου το πει τι ηταν ακριβως για να προσεχω να μην το επαναλαβω.

fenia75
22.09.2011, 09:09
Καλημερα Ελενη και Ρουλα αν θυμαμε καλα το ονομα :)

Λοιπον η γνωμη μου για τις ρουνες δεν ειναι κακη αλλααα εγω αυτο που παρατηρησα στο τελευταιο babyboom ολα τα καλα ηρθαν στο πρωτο μαζεμα ....μετα εκανε "κοιλια" και κατι εγινε αργα το βραδακι παλι ....παντως δεν το μετανιωσα που τις ανοιξα ;)

καλημερα κι απο εμενα ! :) σωστα θυμασαι :D !
εννοειτε οτι δεν μετανιωνουμε για τπτ ! ;) εχεις δικιο μονο στα πρωτα μαζεματα ειχε καλη ''σοδεια'' , δυστυχως εγω λογω ''εργασιων συντηρησης'' μπορεσα να μπω μετα απο 3 ωρες :mad: οποτε τα πρωτα τα εχασα ! το ειδα ομως στον αντρα μου που στα πρωτα μαζεματα τα πηγε ποολυυ καλα !

demon071998
22.09.2011, 09:16
πανω σ' αυτο που λετε για τα γεννητουρια στο event, εγω παρατηρησα και κατι αλλο. στην αρχη που εβαζα τεσσερα-τεσσερα τα αρωματα εβγαιναν πολυ καλα αποτελεσματα! μετα ομως που τελειωσαν τα αρωματα και τα εβαζα δυο-δυο επεσε η αποδοση! δεν ξερω αν ηταν η ιδεα μου ή τυχαιο, αλλα πιστευω πως επιρρεασε την ολη γεννοκατασταση

Φριφρι1
22.09.2011, 09:25
μαλιστα! οποτε μαλλον καλα εκανα κ τις ανοιξα, λεω να ασχοληθω λιγο, μπας κ προχωρησω λιγο τις αποστολες με τις εκτροφες που τις εχω σταματισει στο 5 βημα! μονο οι κοτες ειναι στο 7. δαιμονακο; καλως ηρθες παλι! κ εγω ημουν πολυ στεναχωρημενη αλλα το προσπαθησα! δε μ αρεσει να εγκαταλειπω ποτε, μ αρεσει να μαχομαι, εχω τιναξει 2 φορες τη ζωη μου στον αερα κ την εχω φτιαξει παλι απ το μηδεν, με πολυ αγωνα! κ τωρα ειμαι καλα κ το σημαντικοτερο...δεν το εχω μετανιωσει! το μονο που με στεναχωρει ειναι οτι καποια καλα παιδια, βλεπε πεγκυ αποχωρησαν! ειναι κριμα μεγαλο για μια παρεξηγηση να γινονται αυτα! φιλεναδα πεγκυ, σε περιμενω πισω! :(

powerranger91
22.09.2011, 09:29
κανα event να ταϊζουμε τον Τασο?
καλη επιτυχια στον Δημητρη και στην Αθανασια που γραφουν αλλα και σε οποιον αλλον δινει εξετασεις
ευχαριστούμεεε,φιλαράκι ;) εγώ δίνω πάλι την άλλη τετάρτη.ας ξεκουραστώ και λίγο.:(
κι άλλο ιβέντ θες?πότε ήταν που σε παντρέψαμε,βρε καψούρη Τάσο,με τη συναισθηματική (τρομάρα της)Γκόλφω?που παρφουμαριζόσασταν κιόλας?το ξέχασες?μετά μας αφήσατε αμανάτι και τα αρώματα και τα χρησιμοποιήσαμε(οι έξυπνοι) στις αναπαραγωγές:D

ΔΙΑΚΟΣ
22.09.2011, 10:08
καλημερα σε ολους κι απο μενα.
μενια δεν ξερω αν διαβασες το 8440 ποστ. αλλα δεν πρεπει, γιατι μαλλον δεν το χωρουσε.απλα σου ελεγα οτι χθες στις 05.30 με 07.00 το απογευμα παιχτηκε το μεγαλο πανηγυρι στην λαικη μας οσον αφωρα τα ζωα αλλα και γενικα ολη την λαικη.δεν ξερω αν αυτο συμβαινει και σε αλλες λαικες,αλλα εχω παρατηρησει πως αυτη την ωρα πανω κατω υπαρχει εντονη κινητικοτητα στην λαικη.μαλλον τοτε μπαινει ο πολυς λαος ον και πουλαει την παραγωγη της ημερας.να το εχεις υποψην σου.

demon071998
22.09.2011, 10:09
εχω τιναξει 2 φορες τη ζωη μου στον αερα κ την εχω φτιαξει παλι απ το μηδεν, με πολυ αγωνα!

μπραβο σου ηρωικο Αφροδιτακι! ετσι πρεπει να ειμαστε ολοι, αλλα εγω οταν ειμαι στεναχωρημενος δεν μπορω να λειτουργησω σωστα:(! και απο το να κανω καποιο λαθος προτιμω να απεχω, νομιζω οτι αυτο ειναι σοφοτερο..

Δημητρη επιμενω οτι θελω να γινει ενα event να ταϊζετε τον Τασο:Dθα σας δινω και δωρακια:pκαι ξαναλεω οτι δεν εχω ιδιαιτερες προτιμησεις, ολα τα τρωω:D

asimeniah1
22.09.2011, 10:23
... εχω παρατηρησει πως αυτη την ωρα πανω κατω υπαρχει εντονη κινητικοτητα στην λαικη...

μμμ! ενδιαφέρουσα παρατήρηση
δεν το είχα αντιληφθεί, γιατί τις περισσότερες φορές, αυτές τις ώρες είμαι εκτός φάρμας. θα το παρακολουθήσω! ;)

demon071998
22.09.2011, 10:49
μμμ! ενδιαφέρουσα παρατήρηση
δεν το είχα αντιληφθεί, γιατί τις περισσότερες φορές, αυτές τις ώρες είμαι εκτός φάρμας. θα το παρακολουθήσω! ;)

μονο μην πιασεις το παγκακι-πολυθρονα που εχει απ'εξω διπλα στο γεφυρι.το εχει αγκαζαρει ο προεδρος για να παιρνει μια ανασα ο ανθρωπος:D

Φριφρι1
22.09.2011, 11:18
[quote=demon071998;1234754]μπραβο σου ηρωικο Αφροδιτακι! ετσι πρεπει να ειμαστε ολοι, αλλα εγω οταν ειμαι στεναχωρημενος δεν μπορω να λειτουργησω σωστα:(! και απο το να κανω καποιο λαθος προτιμω να απεχω, νομιζω οτι αυτο ειναι σοφοτερο..

Δεν ειναι θεμα ηρωισμου Τασο-δαιμονακο! Ειναι σταση ζωης, η για να το πω καλυτερα, ενστικτο αυτοσυντηρισης. Αυτο ειναι. Τωρα για τη λαικη, εγω τη βρισκω σχετικα γεματη τις πρωινες ωρες. Γυρω στις ΄8:00. Για δοκιμαστε το κ αυτο! ;)

ΔΙΑΚΟΣ
22.09.2011, 11:33
δεν μπορω να βγαλω την παραθεση με τιποτα:mad::mad:

kostas019
22.09.2011, 14:15
Καλησπέρα :):)

Οι στάβλοι-έκπληξη και ένας καινούριος :)

http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1235107&postcount=3

STASA...
22.09.2011, 14:31
Kωστα ειχα σκευτη την ιδεα με των σταυλο πυγολαμπιδων αλλα δεν την εγραψα :mad: αλλα δεν πειραζει...σε λιγα χρονια θα εργαζομαι στην bigpoint...:)πλακα κανω αλλα το φανταζεσε :D

serelis
22.09.2011, 15:58
kali speraa sxolasa :)
xalia keros oti prepi itan gia emas omos ksepline olo to inopiio mas ixan fai oi melises
kolagame apo tin moustia ta ekane i vroxoula lampiko omos ;) ke glitosame tin fasina tis alanas apo ta fortiga :D opeo pragma

mistirioi stavloi e??
adiaforo (o tonos sto a)to event , kontevi na ksexilosi i mpara
tha mou pite ke oi pigolampides ??e ke??
ke me tis petaloudes diladi ti egine?? mono stis parakgelies tis zitai 20-20 ke dini psixoula exo varethi na zvino

demon071998
22.09.2011, 16:13
προεδρε οντως η βροχη ειναι βαλσαμο σε πολλες περιπτωσεις! ομως δεν σε αναγνωριζω χωρις την υπογραφη σου..:( που πηγε? κανουν πισω τα παληκαρια ωρε?

serelis
22.09.2011, 16:17
προεδρε οντως η βροχη ειναι βαλσαμο σε πολλες περιπτωσεις! ομως δεν σε αναγνωριζω χωρις την υπογραφη σου..:( που πηγε? κανουν πισω τα παληκαρια ωρε?

tha tin valo vre taso katse na valo mia mpoukia sto stoma mou ;)

demon071998
22.09.2011, 16:25
που πηγε ο σπυρος να μας προσφερει τιποτα? παει 6.30 η ωρα! αντε να παρουμε λιγο τα πανω μας...

evieva
22.09.2011, 16:34
Γιάννη αν θυμάμαι καλά είχες στην υπογραφή σου προσοχή σκύλος ?
Ετοιμάζομαι να βάλω Προσοχή Δαγκώνει :D

http://img829.imageshack.us/img829/8768/24608243.jpg

το παλιό σύστημα που βάζαμε την υπογραφή δεν δουλεύει ?

demon071998
22.09.2011, 16:38
:eek:Ευη μη μου πεις οτι εχεις μονιμα στη βασικη φαρμα ολα αυτα τα μαντροσκυλα?!:confused:

serelis
22.09.2011, 16:39
Γιάννη αν θυμάμαι καλά είχες στην υπογραφή σου προσοχή σκύλος ?
Ετοιμάζομαι να βάλω Προσοχή Δαγκώνει :D
το παλιό σύστημα που βάζαμε την υπογραφή δεν δουλεύει ?

doulevi ;)den thimame pos smos gia kita kapou to exi stis S.E nomizo se kapio thema tou gasper

lazos95
22.09.2011, 16:39
Καλήσπερα στους σπόρους:)
Τάσο μην τον περιμένεις τον Σπύρο του έπεσε βαρύ το πολύ διάβασμα:D
http://www.polispress.gr/wp-content/uploads/2011/01/homework2.jpg
Όχι πως εγώ πάω πίσω:rolleyes:πολύ βαρος παιδιά αυτές οι ασκήσεις:mad::D
http://2.bp.blogspot.com/_Qv3j8HtdDE0/SjTU2vR5PMI/AAAAAAAAACM/dK0LUPVjqK8/s320/Homework.gif
Καλή συνέχεια παιδιά:)Καλο Φθινόπωρο (άρχισε απο χτες να μυρίζει:))
Καλές απροσάρμοστες σοδειές!!:)

buenakias
22.09.2011, 16:40
που πηγε ο σπυρος να μας προσφερει τιποτα? παει 6.30 η ωρα! αντε να παρουμε λιγο τα πανω μας...

Ο Σπύρος ετοίμαζε ένα ποστ ν΄ανεβάσει και από... γκαντεμιά πατήθηκε διπλό κλικ, μετά ένα πλήκτρο και "πέταξε" το ποστ ... Το θέμα ήταν μυστήρια-event μπύρας, και για τα 2 παράπονα :mad: (:D)

http://img217.imageshack.us/img217/4928/209096dreamstimecupofco.jpg
Ορίστε το καφεδάκι...Ζεστό, που ταιριάζει και με την βροχερή μέρα. Ωραία εποχή :)

edit: Λαζζζζζ (:D), μαζί γράφαμε ...

demon071998
22.09.2011, 16:44
να 'σαι καλα βρε Σπυρο! το πηρα το καφεδακι (πριν με προλαβουν) και το πινω στην υγεια ολων των σπορων:)

serelis
22.09.2011, 16:45
kalos ton kafetzi:D tsakisou xamomili ke paksimadia grigora

taso evala tin ximoniatiki logo doulias ;)
to kalokeri taiza tous plousious giafto ixa tin ali ;)

demon071998
22.09.2011, 16:48
προεδρε μας αυτη η φωτο ειναι 1000 λεξεις! αλλα..."οι απροσαρμοστοι σποροι" που ειναι? μηπως να το εβαζες κι αυτο? που ειναι ο wallas να στο φτιαξει? εκτος κι αν δεν θελεις πια..

Φριφρι1
22.09.2011, 16:49
Πολυ καλησπερα σας σπορουλια! Τι εχουμε; Ιβεντ σταυλακων; Μετα το φιασκο των δεντρακηδων, ουτε ενας αυγουλης, θα παρω 105 φι με 3 μνμ απο κινητο, κ πολλα ειναι μη σου πω! Ποσοι σταυλοι βγαινουν; 7; Μια χαρα ειναι. Την προηγουμενη φορα ειχα παρει καμμια 40 σταυλους κ κερδισα 7 σκιουρια κ 5 νυχτεριδες. Καγκουρο κ πεταλουδες; Ουτε για πλακα! Οσον αφορα τις πυγολαμπιδες το γραφικο ειναι τοσο μαυρο που παει ασορτι με τις νυχτεριδες. Παρεδρουλη; Εχεις πεταλουδες κ δεν τις πουλας; Ειναι σπανιες! Θα πεσουν σαν τα κορακια πανω τους αν τις βγαλεις μια γυρα στη λαικη! Εγω εχω αγορασει 55 κ ουτε ξερω πως τις βρηκα κ αυτες! Μηνες τις κυνηγαω! :eek:

ΔΙΑΚΟΣ
22.09.2011, 16:53
αιντε βρε προεδραρα γιγαντα..να βλεπω στα ποστς σου την φατσουλα να χαμογελα και τι στον κοσμο...:)

demon071998
22.09.2011, 16:54
φριφριδουλα "της πυγολαμπιδας" θα γινει παλι! ο,τι ειχε γινει και στο προηγουμενο με τη γυαλα πεταλουδας! παλι γκρινια και γκρινια και γκρινια και μονο γκρινια. παραπονα του στυλ "αγορασα τοσους σταβλους και ουτε μια πυγολαμπιδα" κλπ κλπ κλπ. γνωστο το στορυ πια. ο ελληνας τη γκρινια την εχει μεσα του!

edit
πεστα μεγαλε διακογιαννη!

serelis
22.09.2011, 16:55
Παρεδρουλη; Εχεις πεταλουδες κ δεν τις πουλας; Ειναι σπανιες! Θα πεσουν σαν τα κορακια πανω τους αν τις βγαλεις μια γυρα στη λαικη! Εγω εχω αγορασει 55 κ ουτε ξερω πως τις βρηκα κ αυτες! Μηνες τις κυνηγαω! :eek:

lefta iparxon pleon ime ok;) exo enan stavlo petaloudas stin mpara ke 100 mpater flai:p stok
ti na tis kano??

gdim65
22.09.2011, 17:04
lefta iparxon pleon ime ok;) exo enan stavlo petaloudas stin mpara ke 100 mpater flai:p stok
ti na tis kano??
Πουλα τωρα που εχουν τιμη γιατι υποψιαζομαι οτι το Σαββατο θα εχουν πολλοι.Συνηθως τη δευτερη φορα βρισκονται ευκολοτερα, οπως εγινε με το αρωματικο την δευτερη φορα.Με το που βγηκε η ανακοινωση μουδωσε μια το ροδανι, και δεν ειχα καμια.
Κατι μου λεει οτι μεθαυριο θα γινει ο πολεμος της πυγολαμπιδας, εδω κωλοφωτιά εκει κωλοφωτια πουθενα κωλοφωτια:p

demon071998
22.09.2011, 17:05
βρε σπορια μηπως πρεπει η μπι-πι να αξιοποιησει καπως και τα παγονια? κανα εργαστηριο ισως? τσαμπα τα ταϊζουμε?

Φριφρι1
22.09.2011, 17:06
φριφριδουλα "της πυγολαμπιδας" θα γινει παλι! ο,τι ειχε γινει και στο προηγουμενο με τη γυαλα πεταλουδας! παλι γκρινια και γκρινια και γκρινια και μονο γκρινια. παραπονα του στυλ "αγορασα τοσους σταβλους και ουτε μια πυγολαμπιδα" κλπ κλπ κλπ. γνωστο το στορυ πια. ο ελληνας τη γκρινια την εχει μεσα του!

edit
πεστα μεγαλε διακογιαννη!
Κ εγω θα γκρινιαζω Δαιμονακο κ εγω! Πρωτον γιατι ειμαι γυναικα κ δευτερον γιατι το αδικο δεν ευλογηται βρε παιδι μου! Να σου δινουν σταυλους αναλογικα με το τι ξοδευεις! Οχι να ακουω θεμα τυχης κ θεμα τυχης! Παρεδρουλη αμα ξαναβγαλες φραγκα κρατα τις πεταλουδες αν παλι σου πιανουν χωρο, αντε, δωστες σε μενα! να εξυπηρετισω βρε παιδι μου! Α! Ας μου ξαναπει καποιος πως κανεις πολλαπλες παραθεσεις! Νικο;;; Ακους; Ψαχνω να το βρω που το ειχε ξαναγραψει κ δεν το βρισκω! Σνιφ! :(

demon071998
22.09.2011, 17:11
φριφριδουλα δεν γινεται να μας δινουν αναλογα με το ποσους αγοραζουμε, ασε που πιστευω πολυ στην "τυχη του πρωταρη"! ολα τα καλα τυχαινουν με την πρωτη αγορα!

για πολλαπλες παραθεσεις πατας κατω απο καθε ποστ που θες το συννεφακι με το + και γινεται - . μετα πατας "απαντηση" και σου εμφανιζονται ολα μαζι

nikexad
22.09.2011, 17:15
γεια σας απροσάρμοστοι...
Α! Ας μου ξαναπει καποιος πως κανεις πολλαπλες παραθεσεις! Νικο;;; Ακους; Ψαχνω να το βρω που το ειχε ξαναγραψει κ δεν το βρισκω! Σνιφ! :(
Πατάς κάτω δεξιά το "+" στα ποστ από αυτούς που θέλεις να κάνεις παράθεση.
Αν θέλεις να μικρύνεις τα κείμενα πρόσεχε μην πειράξεις το αρχικό και τελικό "quote"

Ωραία η πυγολαμπίδα αλλά δυστυχώς φαλίρησα από φιορίνια.
Τα έσπρωξα όλα στις αγελάδες.

Πάντως, ωραίος "σκοτεινός" σταύλος.
Οι λάτρεις του gothic θα ενθουσιαστούν.

serelis
22.09.2011, 17:18
afroditoula makari na mporoua na sou daniso esto ton stavlo

gdim65 iparxoun tosa gia poulima;) astes tis petaloidites mou tha tis kano kadro;):p

kati alo vre pedia me ta aneta xorafia ixe vgi anakinosi 2 mines prin ke ta perimename san tin anavathimisi tou eona:p
aftin me tin kenouria rouna ?? lete na exi tin idia varitita??:rolleyes:

xaxa les??? stefaneee pou ise more???

gdim65
22.09.2011, 17:29
γιαννη μαλλον ανεκαμψες οικονομικα για να κανεις καδρο 50 χιλιαρικα. και γω μολις φτιαξω λιγο αποθεμα θα τις στειλω να κανουν παρεα τα σκιουρακια και τους ταρανδους στη μπαρα.
για τη ρουνα τωρα μαλλον εχεις δικιο, θα την παθουμε οπως με τα χωραφια, "ωδινεν ορος και ετεκεν μυν"

serelis
22.09.2011, 17:43
γιαννη μαλλον ανεκαμψες οικονομικα για να κανεις καδρο 50 χιλιαρικα. και γω μολις φτιαξω λιγο αποθεμα θα τις στειλω να κανουν παρεα τα σκιουρακια και τους ταρανδους στη μπαρα.
για τη ρουνα τωρα μαλλον εχεις δικιο, θα την παθουμε οπως με τα χωραφια, "ωδινεν ορος και ετεκεν μυν"

ela toraaa:cool:
an me toses super trofes den mazovomoun ikonomika tha ithela skotoma:D

oso gia tin rouna diskoli gena:p les na ine didima me ta xorafia??:rolleyes:

demon071998
22.09.2011, 17:52
βρε παιδες μεχρι να βγει η ανακοινωση για νεα ρουνα (αν γινει τελικα..) και μετα μεχρι να πραγματοποιηθει εχουμε να φαμε πολλα ψωμια ακομα. μεχρι τοτε ας ασχοληθουμε με τα δρωμενα που θα μας βαζουν να μαζευουμε αστερια και βλεπουμε αν και ποσα θα χρειαστει

L1sy
22.09.2011, 18:17
Καλησπερα σε ολους ...
Παρατηρησα κατι τις τελευταιες μερες ,αλλα λογω των γεγονοτων απο προχτες ηταν το τελευταιο που με ενοιαζε, τωρα ομως θα το αναφερω ...
Εχετε δει στην λαικη στις τροφες ζωων οτι οταν ανεβαινουν οι τιμες "πεφτουν" πολλες προσφορες με 1-3 τεμαχια και "τρεχουν" οι σελιδες και πεφτουν και οι τιμες ???
Αυτο γινετε ολη την εβδομαδα στην δικη μου λαικη :rolleyes:

Φριφρι1
22.09.2011, 18:18
φριφριδουλα δεν γινεται να μας δινουν αναλογα με το ποσους αγοραζουμε, ασε που πιστευω πολυ στην "τυχη του πρωταρη"! ολα τα καλα τυχαινουν με την πρωτη αγορα!

για πολλαπλες παραθεσεις πατας κατω απο καθε ποστ που θες το συννεφακι με το + και γινεται - . μετα πατας "απαντηση" και σου εμφανιζονται ολα μαζι
Ευχαριστω Τασουλη!
γεια σας απροσάρμοστοι...

Πατάς κάτω δεξιά το "+" στα ποστ από αυτούς που θέλεις να κάνεις παράθεση.
Αν θέλεις να μικρύνεις τα κείμενα πρόσεχε μην πειράξεις το αρχικό και τελικό "quote"

Ευχαριστω Νικολακο! Τα καταφερα κ μπραβο σας κ μου!

Vagia34
22.09.2011, 18:22
Καλησπερα σε ολους τους τρελαμενους , απροσαρμοστους σπορους!
Μυστηριους σταυλους βλεπω . Πυγολαμπιδες ε ? Χμμμ καλο ακουγεται .
Θα φωτιζουν και την φαρμα οταν δεν θα εχουμε ρευμα λογω κακοκαιριας.
Αντε μετα να ερθουν και οι εξωγηινοι να εχουμε και τσαμπα Wifi και τα στρουμφακια για Αγροτικοι βοηθοι και ειμαστε κο-μπλε !!!:D

vassilis66
22.09.2011, 18:26
Καλησπέρα απροσάρμοστη αγροτιά,

Αυτόν τον τύπο ρε Γιάννη πολύ τον αντιπαθώ, ήθελα να τον είχα στο αγρόκτημα της evieva νυχτιάτικα και τα σκυλιά νηστικά μια βδομάδα να δει για πότε αδυνατίζει... Χώρια που το προκοίλι έχει το ίδιο περίγραμμα με ενός άλλου που έκραζε τις προάλλες "όλοι μαζί τα ήπιαμε" -ή κάπως έτσι- πελάτης σου μαλλον... :D:D:D

Καλή επιτυχία με τους μυστηριώδεις στάβλους... αν και λέω να μην αυτη τη φορά, βλέπω το ίδιο μοτίβο να επαναλαμβάνεται, στάβλοι , δεντρα, άντε κάθε φορά και 1-2 νέα είδη για να αναζωπυρώνεται το ενδιαφέρον... μπά, όταν αλλάξει το 90% των ειδών θα το ξανασκεφτώ...