PDA

View Full Version : Απροσάρμοστοι σπόροι

Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 [53] 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65

Φριφρι1
27.11.2011, 10:03
τι έγινε βρε παιδιά ? γάμους έχουμε ?
προεδρούλη άμα χρειαστείς κουμπάρα εδώ γύρω θα είμαι...:p

καλημέρα σπόριααα!
Αν ψαχνετε για παρανυφακι.....εδω ειμαι εγω! Μη με ξεχασετε!!!!!! :p

george-eyh
27.11.2011, 10:15
Αν ψαχνετε για παρανυφακι.....εδω ειμαι εγω! Μη με ξεχασετε!!!!!! :p

εγω κουμπαρος.αν θελετε σφυριξτε:D

Φριφρι1
27.11.2011, 10:18
εγω κουμπαρος.αν θελετε σφυριξτε:D
Απ της νυφης την πλευρα Γιωργο,ε; Γιατι απ του γαμπρου προλαβε η Λιτσα! :p........Αραγε θα μου παει το ροζ;;;;;

countryburg71
27.11.2011, 10:22
άντε γαμπρέ και σου παράγγειλα έναν στολισμό... κουφέτο...!!!! :p

george-eyh
27.11.2011, 10:26
Απ της νυφης την πλευρα Γιωργο,ε; Γιατι απ του γαμπρου προλαβε η Λιτσα! :p........Αραγε θα μου παει το ροζ;;;;;

δεν με πειραζει.θα προτιμουσα ομως απο τον γαμπρο.λιτσα αλλαζουμε???

countryburg71
27.11.2011, 10:31
γιώργο σ΄αγαπάω σ΄εκτιμάω αλλά... συγνώμη ανταλλαγές δεν κάνω!:d

serelis
27.11.2011, 10:39
re pedia iste sigouroi??
gia dite kalitera ime ego gia gamous???:p

pia tha me pari??

http://img59.imageshack.us/img59/4452/oldmanfunnyface.jpg

ΔΙΑΚΟΣ
27.11.2011, 10:40
Καλημερα σπορακια
ειδικοτητα μας οι γαμοι!ανοιξαμε και σας περιμενουμε!το μαγαζι μας ειναι ευαερο!ευηλιο!με ολα τα κομφορ!!(ψαλτες,πολυελαιους ,μανουαλια κτλ!)το σλογκαν μας ειναι:οπου κι αν ψαξεις για να βρεις ,για γαμο;στου διακου το μαγαζι θα μπεις!! ΔΙΑΚΟΣ Ε.Π.Ε.-γαμοι,βαφτησεις ,κηδειες κ ολα τα συναφη!!(ειδικα για το τελευταιο,οποιος ερχεται κερδιζει και μια κηδεια δωρεαν!1+1 βρε!http://www.egolpion.com/img/gamos_5.jpg προλαβαιτε!!)

countryburg71
27.11.2011, 10:42
ήρθε και ο παπάς μας!
βρε προεδρούλη η αγάπη είναι τυφλή και χρόνια δεν κοιτά, δεν το ήξερες?:p

powerranger91
27.11.2011, 10:45
κοίτα τώρα που θα πρέπει να πεθαίνουμε δυο-δυο για να μας έρχεται πιο οικονομικά η κηδεία :d

Elsa_Tsi
27.11.2011, 11:00
Αφου τα έχετε όλλαααα έτοιμα κουμπάρους, νύφη, γαμπρο, παπά, γλυκά, δώρα κλπ κλπ εγώ θα φέρω τα πιάτα για το γλέντιιιι μιας και έχουμε το κονε θα τα σπάσουμε όλα σε κεφάλια προσοχή το πιάτο το σπας από την ανάποδη γιατι αν το σπάσεις απο την καλή αυτό που θα σπάσει είναι το κεφάλι...

http://img11.imageshack.us/img11/7583/218181462.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/11/218181462.jpg/)

countryburg71
27.11.2011, 11:08
παρακαλώ προσοχή!!!
ο γάμος του προέδρου θα γίνει στο χώρο του πανηγυριού της φάρμας! όλα τα παιχνίδια εκείνη τη μέρα θα διατίθενται δωρεάν για όλους τους καλεσμένους! :d

tilmad13
27.11.2011, 11:16
Γάμους κ χαρές στους σπόρους :p:p
Απ'οτι είδα έχετε απ'ολα !! Απλα να προσθέσω το μεταφορικό μέσο του γαμπρού !!!http://img854.imageshack.us/img854/4773/dsc00880v.jpg

ΔΙΑΚΟΣ
27.11.2011, 11:17
προεδρε!!!
και μην ακουω για δημαρχεια και αηδιες!!!πρεπει να μαζεψω π.ε.!
θελω ακομα 3 επιπεδα για μητροπολιτης!!!

evieva
27.11.2011, 11:47
Αμάν βρε Γιάννη, καλά σε κρύβαμε
Τι την ήθελες την φωτογραφία?
Την είδε η νύφη και φοβήθηκε
http://1.bp.blogspot.com/_H1S59SDrlYQ/SvKir_oZdhI/AAAAAAAAEKU/QOZpwsxuY3o/s320/20090813145943.jpg

Κοίτα τι έχασες
Μια κούκλα :D:D
http://img703.imageshack.us/img703/1315/nyf.png

Που θα βρούμε τώρα άλλη να δεχτεί ε ???

.Μάριος2001.
27.11.2011, 11:52
αν μπορείς ουπεις το όνομα σου)eviava καλά λες τετοία ευκαιρία δεν χάνεται:Dόταν βρείτε μία πείτε το μου για να ετοιμάσω τα φαγητά όλα τα υλίκα θα είναι φρεσκότατα από τη φάεμα μου

STASA...
27.11.2011, 11:55
Αυτη evieta κανει εμετο την φρεσκαδα :D

nikexad
27.11.2011, 12:08
Τι έγινε ρε Πρόεδρε, σε παντρολογούνε?
Τέτοιο άχτι σε έχουν?

Οργάνωσα κι εγώ τα απαραίτητα πριν τον γάμο...

http://img3.imageshack.us/img3/5487/bachelorpartyc.jpg

Τύπωσα και τα μπλουζάκια... Ολα έτοιμα ...

http://img805.imageshack.us/img805/4800/bachelorparty3.jpg

Αντε κι απ'τα δικά μας οι ανύπαντροι...

maraki85
27.11.2011, 12:28
συγνωμη βρε παιδια επειδη δεν καταλαβα καλα ...γι τετοιου ειδους προσφορες μιλατε?
http://img269.imageshack.us/img269/8205/maroylia.jpg
σταρι ειναι και εχει 3 σελιδες απο 9999
δηλ 18 προσφορες με 9999
δηλ 179982σταρια ....
εχει κανεις απο σας τοσα σταρια φυτευοντας ?εγω ειμαι ανικανη?18 μηνες να φυτευα σταρι που παιζω φαρμεραμα ... και παλι αν αφαιρεσω σταρια για ιβεντ και να ταισω τα ζωα δεν θα με περισευαν να πουλησω κι ολας ...
θα χαζεψω ...:mad:

nikexad
27.11.2011, 12:38
συγνωμη βρε παιδια επειδη δεν καταλαβα καλα ...γι τετοιου ειδους προσφορες μιλατε?

σταρι ειναι και εχει 3 σελιδες απο 9999
δηλ 18 προσφορες με 9999
δηλ 179982σταρια ....
εχει κανεις απο σας τοσα σταρια φυτευοντας ?

Αφροδίτη , το στάρι αυτή τη στιγμή με το τσατνι καροτο-μήλο και το ψωμί βρώμης είναι εύκολο πια να μαζευτεί σε ποσότητες.

Κι εγώ 130.000 στάρια έχω αλλά μόνο για τάισμα των ζώων. Βαριέμαι να εμπορεύομαι στάρι.
Η συζήτηση ήταν για τις μεγάλες ποσότητες σε διάφορα είδη φυτών πριν τις μαρμελάδες και τα ψωμιά (4-5 μήνες πριν)

Κι επειδή είχαμε μια νυχτεριδοσυζήτηση... πήγα να σπρώξω μερικές πριν πέσει κι άλλο η τιμή, αλλά δεν πρόλαβα.
Δε βαριέσαι.. τά'χει αυτά το εμπόριο.

buenakias
27.11.2011, 12:38
Καλησπέρα σε όλους!!
Χθες ανέφερα στην υποστήριξη τον παίκτη που πουλούσε εκατομμύρια καλαμπόκια στην αρχ.τιμή (μόνο εγώ είχα αγοράσει 755,000 τμχ) και μου απάντησαν ότι ο λογαριασμός είναι πλέον ανενεργός :eek:
Μήπως όντως τελικά......!? ;)

Νίκο, θ΄ανέβει η τιμή τους στο επόμενο χάλοουιν κι ακόμα πιο πολύ στα γεννητούρια... Υπομονή θέλει..

maraki85
27.11.2011, 12:43
Αφροδίτη , το στάρι αυτή τη στιγμή με το τσατνι καροτο-μήλο και το ψωμί βρώμης είναι εύκολο πια να μαζευτεί σε ποσότητες.
εσυ το εχεις ψαξει ...και θα εχεις δικιο Νικο..
αρα εγω δεν τα καταφερνω και δεν εχω τα μεσα να αποκτησω τοσο μεγαλες ποσοτητες .
τσικι τσικι με το ποντικι δουλεια δεν γινεται.:(

nikexad
27.11.2011, 12:44
Νίκο, θ΄ανέβει η τιμή τους στο επόμενο χάλοουιν κι ακόμα πιο πολύ στα γεννητούρια... Υπομονή θέλει..

Ναι Σπύρο δεν σκάω...
Και να μην πουληθούν άμεσα και χάσω την προμήθεια το κέρδος από τις νυχτερίδες είναι τόσο μεγάλο ( τιμή αγοράς τους 300-400 χτ) που όποτε και να πουληθούν κερδισμένος θα είμαι...

edit....
Τρώγε ψωμί βρώμης Αφροδιτομαράκι. Ψωμί βρώμης +25% στο στάρι. Το βρίσκεις και εύκολα στη λαϊκή...
Την επόμενη φορά που θα φας και τσάτνι καροτο-μήλο σε κανένα event, φάε κι ένα ψωμί βρώμης, αφιέρωσε λίγη ώρα στο στάρι και θα γεμίσεις αποθήκες.
Μετά ούτε που θα ξανασχοληθείς μ'αυτό...

maraki85
27.11.2011, 12:53
Τρώγε ψωμί βρώμης Αφροδιτομαράκι. Ψωμί βρώμης +25% στο στάρι. Το βρίσκεις και εύκολα στη λαϊκή...
Την επόμενη φορά που θα φας και τσάτνι καροτο-μήλο σε κανένα event, φάε κι ένα ψωμί βρώμης, αφιέρωσε λίγη ώρα στο στάρι και θα γεμίσεις αποθήκες.
Μετά ούτε που θα ξανασχοληθείς μ'αυτό...
φουρνο εχω Νικο ,τα φταχνω μονη μου ...οσο για τσαντι ολο και κανενα ''φιλαρακι ''με θυμαται.;)
τελειωσα και απο την λαχαναγορα τις αποστολες με τους βοηθους...:(
σ ευχαριστω ..θα δω τι θα κανω.

eeeelena
27.11.2011, 14:10
φουρνο εχω Νικο ,τα φταχνω μονη μου ...οσο για τσαντι ολο και κανενα ''φιλαρακι ''με θυμαται.;)
τελειωσα και απο την λαχαναγορα τις αποστολες με τους βοηθους...:(
σ ευχαριστω ..θα δω τι θα κανω.
Αφροδίτη να συμπληρώσω κι εγώ κάτι σε όλα αυτά για να σε βοηθήσω, ακόμα και τσαντί να μην έχεις, ακόμα και βοηθούς μπορείς να βάλεις Σ.Χ και να μαζεύεις ανά 39 λεπτά άνετα.

Φριφρι1
27.11.2011, 17:55
Καλησπερα μας! που πηγατε ολοι καλε παιδια;;;; Αφροδιτομαρακιιιιιι;;;;; Ελα να τους κρατησουμε μουτρα! μπας κ εμφανιστει κανεις τους! :p

maraki85
27.11.2011, 18:10
Καλησπερα μας! που πηγατε ολοι καλε παιδια;;;; Αφροδιτομαρακιιιιιι;;;;; Ελα να τους κρατησουμε μουτρα! μπας κ εμφανιστει κανεις τους! :p
μουτραααα φριφρι μου ..:(

oikon4
27.11.2011, 18:23
Καλησπέρα!!

STASA που είσαι? Πήρα το τηλεσκόπιο!! Στις ανταλλαγές στο στέλνω για φωτογραφία...

http://img404.imageshack.us/img404/8508/57789947.jpg

STASA...
27.11.2011, 19:06
ορε τυχαια ηρθα...:) ευχαριστω πολυ οικον !!! :d δεν πειραζει κρατα το και την μεθεπομενη αμα ειναι θα σου πω.εισαι πολυ καλη !!! παιδια θελω ενα λινκ που ειδα οτι επαιζες σφυριες :)

Φριφρι1
27.11.2011, 19:27
μουτραααα φριφρι μου ..:(
Μουτραρεεεεεεεεεες! ποιος σε μαλωσε πες μου εμενα! Πες μου! κ θα στον φτιαξω εγω! Αμ πως!

maraki85
27.11.2011, 19:29
Μουτραρεεεεεεεεεες! ποιος σε μαλωσε πες μου εμενα! Πες μου! κ θα στον φτιαξω εγω! Αμ πως!
ξερω ξερω ...μονο εσυ μπορεις να τους βαλεις σε ταξη τελικα !!
οποτε θα με μαλωσουν σε σενα θα ερθω :)

evieva
27.11.2011, 19:53
Μια ιστοριούλα που μου αρέσει
έτσι για να περάσει η ώρα :)

Μια μέρα συγκεντρώθηκαν σε κάποιο μέρος της γης όλα τα συναισθήματα και όλες οι αξίες του ανθρώπου.
Η Τρέλα αφού συστήθηκε 3 φορές στην Ανία της πρότεινε να παίξουν κρυφτό.
Το Ενδιαφέρον σήκωσε το φρύδι και περίμενε να ακούσει ενώ η Περιέργεια χωρίς να μπορεί να κρατηθεί ρώτησε:
'Τι είναι το κρυφτό;'
Ο Ενθουσιασμός άρχισε να χορεύει παρέα με την Ευφορία και η Χαρά άρχισε να πηδάει πάνω κάτω για να καταφέρει να πείσει το Δίλημμα και την Απάθεια -την οποία δεν την ενδιέφερε ποτέ τίποτα- να παίξουν κι αυτοί.
Αλλά υπήρχαν πολλοί που δεν ήθελαν να παίξουν:
Η Αλήθεια δεν ήθελε να παίξει γιατί ήξερε ότι ούτως ή άλλως κάποια στιγμή θα την αποκάλυπταν, η Υπεροψία έβρισκε το παιχνίδι χαζό και η Δειλία δεν ήθελε να ρισκάρει.
'Ένα, δύο, τρία, άρχισε να μετράει η Τρέλα.
Η πρώτη που κρύφτηκε ήταν η Τεμπελιά. Μιας και βαριόταν κρύφτηκε στον πρώτο βράχο που συνάντησε.
Η Πίστη πέταξε στους ουρανούς και η Ζήλια κρύφτηκε στην σκιά του Θριάμβου ο οποίος με την δύναμη του κατάφερε να σκαρφαλώσει στο πιο ψηλό δέντρο.
Η Γενναιοδωρία δεν μπορούσε να κρυφτεί γιατί κάθε μέρος που έβρισκε της φαινόταν υπέροχο μέρος για να κρυφτεί κάποιος άλλος φίλος της οπότε την άφηνε ελεύθερη. Και έτσι η Γενναιοδωρία κρύφτηκε σε μια ηλιαχτίδα.
Ο Εγωισμός αντιθέτως βρήκε αμέσως κρυψώνα ένα καλά κρυμμένο και βολικό μέρος μόνο για αυτόν.
Το Ψέμα πήγε και κρύφτηκε στον πάτο του ωκεανού.
Το Πάθος και ο Πόθος κρύφτηκαν μέσα σε ένα ηφαίστειο.
Ο Έρωτας δεν είχε βρει ακόμη κάπου να κρυφτεί. Έβρισκε όλες τις κρυψώνες πιασμένες, ώσπου βρήκε ένα θάμνο από τριαντάφυλλα και κρύφτηκε εκεί.

....1000, μέτρησε η Τρέλα και άρχισε να ψάχνει.
Την πρώτη που βρήκε ήταν η Τεμπελιά αφού δεν είχε κρυφτεί και πολύ μακριά.
Μετά βρήκε την Πίστη που μίλαγε στον ουρανό με τον Θεό για θεολογία.
Ένιωσε τον ρυθμό του Πόθου και του Πάθους στο βάθος του ηφαιστείου και αφού βρήκε την Ζήλια δεν ήταν καθόλου δύσκολο να βρει και τον Θρίαμβο.
Βρήκε πολύ εύκολα το Δίλημμα που δεν είχε ακόμη αποφασίσει που να κρυφτεί.
Σιγά-σιγά τους βρήκε όλους εκτός από τον Έρωτα.
Η Τρέλα έψαχνε παντού, πίσω από κάθε δένδρο, κάτω από κάθε πέτρα, σε κάθε κορφή βουνού, μα τίποτα.
Όταν ήταν σχεδόν έτοιμη να τα παρατήσει βρήκε ένα θάμνο από τριαντάφυλλα και άρχισε να τον κουνάει νευρικά ώσπου άκουσε ένα βογκητό πόνου.
Ήταν ο Έρωτας που τα αγκάθια από τα τριαντάφυλλα του είχαν πληγώσει τα μάτια.

Η Τρέλα δεν ήξερε πως να επανορθώσει, έκλαιγε, ζήταγε συγνώμη και στο τέλος υποσχέθηκε να γίνει ο οδηγός του Έρωτα.
Κι έτσι από τότε ο Έρωτας είναι πάντα τυφλός και η Τρέλα πάντα τον συνοδεύει...:)

Φριφρι1
27.11.2011, 20:00
ξερω ξερω ...μονο εσυ μπορεις να τους βαλεις σε ταξη τελικα !!
οποτε θα με μαλωσουν σε σενα θα ερθω :)
Μπαααα! Δε μου δινουν σημασια....μονο επειδη βαζω τις φωνες........κ για να γλυτωσουν....κανουν πισω! Αλλιως.....αστα! Στην ιδια μοιρα βρισκομαστε! Παντως οτι μπορω θα κανω για σενα!!! :) Μονο......να με ενημερωσεις!!!!

evieva
27.11.2011, 23:14
αχ βρε Νίκο αχ
και μετά θέλεις να μην σε πειράζουν οι νέοι ε ??
σου θυμίζει κάτι αυτός ?
(γράψτε στην μηχανή αναζήτησης "πιάσε την μύτη")
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRlsZALQm4HQFO0I0qrI8yrGWSmedtF9 1kHRYel0PEi-f8611uD

χαχαχαχαχα
με το ποντίκι είπαμε όχι έτσι :D:D

http://img42.imageshack.us/img42/3375/myth.png

nikexad
27.11.2011, 23:23
χαχαχα μου το χρωστούσες ε?

Νά'ναι καλά η μηχανή αναζήτησης που έβαλα και το παρακάτω, γιατί άμα περίμενα από σας να μου λέγατε..

νουμπάς
Ο αρχάριος που βιάζεται να μάθει και επιδεικνύει τις λίγες του γνώσεις στους άλλους. Συνήθως συνταντιέται μεταξύ των gamers και των κομπιουτεράδων

New boy --> newbie--> nOOb,noob-->newb,nab,nap,nub,nooblet..--> Νουμπάς

Αστείρευτη πηγή γνώσεων αυτοί οι σπόροι...

eeeelena
28.11.2011, 07:11
Kαλημέρα :)
Ααχχ!!! evieva (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/member.php?u=52836) μ' έκανες και γέλασα πολύ :D
Ευχαριστώ
Έτσι κάπως μου φαίνονται τα παιχνιδάκια που μας έβαλαν στο τσίρκο, άπιαστο το 10κάρι...
Μένει να μας βάλουν κάτι τέτοιο, για να μας σπάσουν τελείως τα νεύρα.

Elsa_Tsi
28.11.2011, 07:27
καλημέρα στη σποροπαρέα!!!! νίκο θα σου κάνει ιδιαίτερα μαθήματα η νεολαία, δεν θέλω να μου αγχώνεσαι δεν θέλω να μου αγχώνεσαι είσαι σε κρίσιμη ηλικία και πρέπει να προσέχεις κάτσε στο παγκάκι σου παρέα με τον προεδρούλη και άσε τα κασκαντεριλίκια!!

παιδιά πήγα να μαζέψω τη φαρμούλα μου και τι βλέπω??? τσουπ με πετάει έξω!! για εργασίες συντήρησης!!! βρε λες λέω!!!! πρώτη φορά χαίρομαι που δεν μπορώ να μπω στη φάρμα, ε ε ε έρχονται, μακάρι να είναι οι ρούνες άντε!!!! φτουυυ και σήμερα θα γυρίσω κατά τις 5 από την σχολή ανυπομονώ ελπίζω όταν έρθω να έχουν μπει κ να διαβάσω σχολιασμούς! τελικό σύνολο στα αστεράκια 360 για να δούμε θα φτάσουν? έχω ακόμα να παραδίδω γκουανό ούτε στο 3 βήμα δεν είμαι πέντε πέντε τα δίνω αργά αργά εμμ με ένα εργαστήριο τι περιμένεις, έχω ακόμα να τελειώσω μαλλια προβάτου, λαγού , γάλατα και εκεί είχαν πάει τα εργαλεία εργαστηρίων.

παιδιααα τα λέμε έφυγααααα!!!

υ.γ. παιδιά έχω τελειώσει τον πίνακα με τις μαρμελάδες συγκεντρωμένο, απλά είναι πολύυυ πίσω σε σχέση με του δια και οι τιμές πλέον δεν ισχύουν αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πως στο καλό θα βάζουμε τώρα τις αξίες των προϊόντων. θα βοηθάει ίσως στο να βλέπουμε σύμφωνα με τις παλιές τιμές τι συμφέρει να αγοράσεις και πότε. μόνο μια ερώτηση έχω πως στο καλό θα το κάνω εξαγωγή από το εξέλ για να το ανεβάσω?? όποιος γνωρίζει θέλω τα φόντα του!

Φριφρι1
28.11.2011, 08:20
Καλημερα κ καλη εβδομαδα σε ολους μας σπορακηδες! Ειναι μια υπεροχη ηλιολουστη μερα...... τελειωνει κ ο μηνας κ μπαινουμε στον ωραιοτερο μηνα του χρονου!!! Πολυχρωμοι λαμπιονηδες στους δρομους, μαγαζια στολισμενα Χριστουγεννιατικα, τι κ αν δεν μπορουμε να ψωνισουμε, τουλαχιστον τα βλεπουμε να ανοιγει η καρδια μας κ να γεμιζουνε τα ματια μας φως! Φως χαρας....λυτρωτικο φως! Ολες οι κακες σκεψεις....ξου...στα ορη στ αγρια βουνα, η διαθεση στο limit up κ οι γκρινιες η απαισιοδοξια κ η στεναχωριες....βαθια θαμενες στο χρονοντουλαπο!!!! Μεσα βαθια σας λεω....γιατι μονο ετσι παμε εμπρος!!!! Αντε κ καλη συνεχεια να εχουμε! :)

minaogre
28.11.2011, 08:25
Φριφρι και duko... την βγάλαμε και απόψε... άντε να δούμε και σήμερα ! :D

Αφροδιτομαράκι ο καφές μόνο για σένα με αγάπη...
http://www.inthevip.gr/wp-content/themes/ultimate-showbiz-single-pro/scripts/timthumb.php?src=http://www.inthevip.gr/wp-content/uploads/kafes.jpg&w=50&h=50&zc=1&cropfrom=topleft

Εvieva ... δε παίζεσαι , εύχομαι να είσαι καλύτερα !

nikexad
28.11.2011, 08:59
καλημέρα απροσάρμοστα....

ελσα ευχαριστώ βρε που νοιάζεσαι... αν μου έλεγες και τι είναι τα "κασκαντεριλίκια" ....
ασε κατάλαβα ... που πάτε και τις βρίσκετε αυτές τις λέξεις...

να κι ένα αισιόδοξο ποστ... μπράβο φριφριδούλα... δεν ανοίγεις και κανένα γραφείο ψυχολογικής υποστήριξης? σκέψου το...

μίνα ευχαριστώ για τον καφέ που δεν κέρασες.. μας υποχρέωσες βρε...

σπόρια, πείτε καμιά ιδέα.... 420 μάρκες κι εχουμε ακόμα 2-3 μέρες ...
τι κάνουμε? τις δίνουμε για αυγουλόδεντρο+σπηλιά νυχτερίδας ή τις φυλάμε για το επόμενο πανηγύρι να πάρουμε τον δρακούλη?

ναι, ναι υπάρχουν ακόμα κάποιοι που παίζουν χωρίς ευρώ...

ο τζάμπας ζει....

demon071998
28.11.2011, 09:03
καλημερα και καλη εβδομαδα σε ολη τη σποροπαρεα. φρουφρου μου εφτιαξες τη διαθεση με το αισιοδοξο ποστ σου! μηνα ωραια εισαι εσυ! καφε για μας δεν εχει? ελσα γι αυτο που ρωτας εχεις πουλακι;)

rapunzel2
28.11.2011, 09:19
Καλημέρα, καλημέρα σε όλους! Καλή μας βδομάδα!

Φριφριδούλα, Φριφριδούλα, τι ωραία που τα λες! Την πήγα βόλτα την ανάρτησή σου και αλλού, μου άρεσε πολύ.

Νίκοοο μη μου πεις ότι θέλεις σπηλιά νυχτερίδων, μη μου το πεις ... :p :) Αν έχεις αυγουλόδεντρο και τα βγάζεις πέρα με τα αυγά, μπορείς να περιμένεις την επόμενη φορά για να πάρεις το αυγό του δράκου. Αν δεν έχεις, το αυγουλόδεντρο είναι καλή περίπτωση, όχι ίσως για κέρδη από την λαική πιά γιατί θα γεμίσει ο κόσμος αυγουλόδεντρα, αλλά γιατί θα παίρνεις τα φρέσκα αυγουλάκια σου κάθε μέρα χωρίς κόπο, βρέξει χιονίσει ... :p

Θέλετε μια φωτό στο πνεύμα της εποχής? Ταιριάζει με τα χρώματα της ανάρτησης της Φριφρί ...

http://img140.imageshack.us/img140/2413/hollytree2.png

annita68
28.11.2011, 10:02
Kalimera se olous:)
Frifridoula,kai emena mou aresei o dekemvris giati einai ta xristougenna,nomiso oti einai i kaliteri giorti tou xronou kai erxete kai o agios vasilis,

elpisontas na mas ferei dora giati oli tin xronia prospahtoume na eimaste kala paidia…:p
Elsa,den ksereis oti oso pio megalos einai o anthropos toso pio diskola mathenei !!!
Mina,mpravo vre …mono sto afroditomaraki kaneis kafe? Emeis tipota?
Niko,nomiso oti aksisei na perimeneis ligo na pareis to drako,an exeis to augoulodentro kai ton stavlo vixteridas ,kai ego auto tha kano !
vasiliki,pou na vroume tetia ora ton kalo mas na ton filisoume kato apo to gki???xaxaxa

maraki85
28.11.2011, 10:03
καλημερα σε ολους!
Ολες οι κακες σκεψεις....ξου...στα ορη στ αγρια βουνα, η διαθεση στο limit up κ οι γκρινιες η απαισιοδοξια κ η στεναχωριες....βαθια θαμενες στο χρονοντουλαπο!!!! Μεσα βαθια σας λεω....γιατι μονο ετσι παμε εμπρος!!!! Αντε κ καλη συνεχεια να εχουμε! :)
φριφρι μου αυτο θελει να το γραψω σ ενα χαρτονι και να το κολλησω στην ντουλαπα να το βλεπω μολις ανοιγω τα ματια μου .... γιατι τωρα τελευταια ειμαι για μπατσες.:o

Αφροδιτομαράκι ο καφές μόνο για σένα με αγάπη...
σ ευχαριστω....για ολα ;)

μίνα ευχαριστώ για τον καφέ που δεν κέρασες.. μας υποχρέωσες βρε...

ναι, ναι υπάρχουν ακόμα κάποιοι που παίζουν χωρίς ευρώ...

ο τζάμπας ζει....
τι να πω για σενα,... θα με τρελλανεις παλιοσπορακι...
σε κανω εγω καφεδακι ..
http://4.bp.blogspot.com/_GIFuGgiMJE8/S5G1W1TZMPI/AAAAAAAAFPo/xIHJbwTcPWs/s400/87.jpgμε δρακακι ...χαχα
και ναι θελω να το ομολογησω...ειμαι κι εγω τζαμπατζου...:p

Φριφρι1
28.11.2011, 10:14
κ συνεχιζω......ολοι μας...ολοι μας τονιζω, εχουμε ενα βουνο προβληματα! κ μονο οτι ειμαστε τοσες ωρες μεσα σε ενα παιχνιδι.....που ειναι ουτοπικο....που εχει υπερβολες....κ πολλες φορες ξεπερναει τη λογικη, με ολα αυτα τα περιεργα ζωα κ φυτα, σημαινει πολλα! ομως ειμαστε εδω για να περναμε καλα! για να ξεχνιομαστε! για να ζουμε με τα ματια της φαντασιας μας....μεσα σε λιβαδια με σπαρτα, δεντρα, φρφρφρ, μποιγκ, σκουικκκκ κ ολα αυτα τα ωραια! τα προβληματα στην κανονικη ζωη συνεχιζουν να υπαρχουν......αλλα εδω μεσα ειμαστε ολοι καλα! εχουμε παρα πολλα φανταστικα λεφτα καλλιεργουμε σε τελειες συνθηκες, οπου ουτε χιονι ουτε χαλαζι μας καταστρεφουν τα φυτα, ταιζουμε τα ζωα μας....κ αν δεν εχουμε τροφη.....τα βαζουμε στη μπαρα κ........δεν ψοφανε!!!!! γιατι να προσπαθουμε να κανουμε τη ζωη μας δυσκολη.....κ μεσα στο παιχνιδι;;; γιατι ξαναρωταω!!!!!! αυτο ηθελα να πω εγω χθες....αλλα το αντιληφθηκε κανεις;;;; οεο; τωρα μπαινουμε στην καλητερη εποχη του χρονου....χαρα, γελαστες φατσουλες παιδιων, χρωματα......μα πανω απ ολα.....αναγεννηση! ξανα γεννημα....στα ονειρα.....στην ελπιδα.....στη ζωη γενικοτερα!!!!! αυτα τα ολιγα σαν συνεχεια του πρωινου ποστ.....ματσ κ μουτς...καταμουτρως!

minaogre
28.11.2011, 10:14
Αμάν...τι έπαθα? Βρε όλους σας αγαπώ... απλά έχουμε και αδυναμίες ;)

Ορίστε ορίστε για όλους με πολύ αγάπηηηηηη !

http://www.epikaira.gr/content/data/multimedia/images/charoula/kafes46475.jpg

demon071998
28.11.2011, 10:21
Μηνα τον πηρα και τρεχω μην με προλαβουν! αληθεια το αλατοπιπερο διπλα τι ρολο παιζει?:D

φρουφρουδιτσα να τα ποσταρεις πιο συχνα αυτα τα ωραια! που τα εκρυβες τοσο καιρο? δες μηπως στην προηγουμενη ζωη ησουν κανας φιλοσοφος:eek:

annita68
28.11.2011, 10:23
Αμάν...τι έπαθα? Βρε όλους σας αγαπώ... απλά έχουμε και αδυναμίες ;)

Ορίστε ορίστε για όλους με πολύ αγάπηηηηηη !

aaa ... an einai etsi o.k.:)
euxaristo poli mina,ton xriasomouna !

powerranger91
28.11.2011, 10:25
καλημερίζω γλυκά πέρα ως πέρα την απροσάρμοστη αγροτιά.:)

ήρθα με απορία.άλλες δύο φορές θα πάρουμε από 10 εισιτήρια ή άλλες τρεις; γιατί μπερδεύτηκα. :confused:

minaogre
28.11.2011, 10:27
Μηνα τον πηρα και τρεχω μην με προλαβουν! αληθεια το αλατοπιπερο διπλα τι ρολο παιζει?:D

Τι να πω? χα χα χα Τελικά είσαι Τάσαρος ! ζάχαρη και κανέλλα είναι βρε....

Φριφρι....Το θέμα είναι ότι αγαπιόμαστε...τ ακούς Νίκο ??? Αντε βρε ...μουσακά θα σου φτιαξω το μεσημέρι , αααα και θα κάνω και το σίδερο ! :p

Edit
Και κάτι σοβαρό τώρα...Λέω να κάνω ένα κέικ πόσα αυγά να βάλω ? 3 κουκουβάγιας , 2 δράκου ή 4 κοράκου ??? χα χα χα χα

Φριφρι1
28.11.2011, 10:30

φρουφρουδιτσα να τα ποσταρεις πιο συχνα αυτα τα ωραια! που τα εκρυβες τοσο καιρο? δες μηπως στην προηγουμενη ζωη ησουν κανας φιλοσοφος:eek:
Αχ βρε Δαιμονακο...θα σε μαλωσω!!! Εσυ επρεπε να με ξερεις καλυτερα! Εχουμε πει κ πεντε κουβεντες παραπανω ;) ! Το οτι ειμαι συνηθως χαρουμενα Χριστουγεννα δε σημαινει οτι ειμαι κουκουρουκος ανθρωπας!!!! Κ τα λογοτεχνικα βλιβλια μου τα εχω διαβασει.....κ την ποιηση μου την εχω διαβασει......κ τα αρλεκιν μου τα εχω διαβασει!!!! Αμ πως! Ολα τα βλιβλια!!!!! Εσυ εισαι παμφαγος κ εγω βλιβλιοφαγα!!!!! ( το βλιβλια δεν ειναι ορθογραφικο λαθος....ετσι το λεμε εμεις οι λογιοι μεταξυ μας το βιβλιο ! ) Χαχαχα.....Αφροδιτομαρακι!!!! Για να παιρνουμε τα πανω μας!!!!! Αντεεεεεε!

demon071998
28.11.2011, 10:34
φρουφρου μου σε πειραζω και το ξερεις οτι μου αρεσει να πειραζω.. σου εχω αδυναμια

Μηνα κεικ με αυγα δρακου θελω να φαω οπως και δηποτε αν φτιαξεις:D

Δημητρη power καλυτερα να ρωτησεις στην κουβεντουλα για σιγουρη απαντηση

powerranger91
28.11.2011, 10:56
αν υπολόγισα σωστά,δύο φορές ακόμα θα τα πάρουμε.

ΔΙΑΚΟΣ
28.11.2011, 10:58
καλημερα σε ολους κι'απο μενα!και καλη εβδομαδα,αντε να δουμε τι θα δουμε κι'απο αυτη!

βρε νικολα μια χαρα βλεπω τα πας με τις σφυριες!(και μετα λενε για τα ματια των γερων!τα παλιοπαιδα!δεν κοιτανε τα δικα τους καλυτερα! χαχα)-πλακα κανω ετσι;-.εγω να μην σου πω!ψιλοχαλια!αλλα τι περιμενεις! οταν θυμαμε οτι πρεπει να ριξω τις σφυριες και εχει παει ηδη 11.30 το βραδυ!αντε να συγκεντρωθεις μετα και να σημαδεψεις!

φριφρι ετσι μωρε!λιγη χαρα και αισιοδοξια βρε! μερες που ερχονται!οχι οτι δεν ησουν παντα χαρουμενη και αισιοδοξη εσυ!παντα μας δινεις κουραγιο και μας ανεβαζεις!......την διαθεση ετσι; να μην παρεξηγηθουμε! χαχα!

ααα! και μια ερωτηση προς την εταιρια και τους μοντ!βρε παιδια ναι!καταννοω την μεγαλη προσπαθεια που γινεται απο ολους για την καλυτερευση του παιχνιδιου!αντιλαμβανομαι τον κοπο και το χρημα που εχει δωθει γ'αυτο τον σκοπο!αλλα λεω μηπως..μηπως θα ηταν καλυτερα ολες αυτες οι αλαγες της λαικης ,να γινοταν πανω στην παλια λαικη;ναι!οι αλαγες στις τιμες εχουν δωσει αλλο αερα στην λαικη!αλλα το ολο πραγμα εχει γινει τοσο χρονοβορο,αντιλειτουργικο, και απωθητικο που πολλοι παικτες λατρεις της λαικης την αποφευγουν πια!(κρινοντας απο τον εαυτο μου,μια απο τις μεγαλυτερες χαρες και ασχολιες μου στο παιχνιδι ηταν η ενασχοληση μου ακριβως με την λαικη!περιμενα πως και πως να μπω και να απασχοληθω με αυτη ωρες ολοκληρες!!και τωρα;απιστευτα κουραστικο!εκει που τα εβλεπες ολα με την μια ,πρεπει να γυρισεις τοσες σελιδες!ο χρονος που τρως απο σελιδα σε σελιδα (με την ατιμη την μαργαριτα)εντελως χαμενος και αντιπαραγωγηκος!ο χρονος επισης να βαλεις την τιμη το ιδιο!(εστω κ με τις αλαγες που καπως εστρωσε το πραμα!....ελαχιστα!).η ολη δυσκολια και αργοπορια στην εναλαγη απο προιον σε προιον!ειναι μονο μερικα απο τα μειονεκτηματα της εναντι της παλιας!σιγουρα και η εταιρια και εσεις θελετε το καλο του παιχνιδιου και των παικτων!-θα ηταν παραλογο και αδιαννοητο το αντιθετο!-αλλα για σκεφτητε αν αυτες οι αλαγες των των τιμων που εχουν γινει τωρα να γινωταταν ακριβως πανω στο στησιμο της παλιας!με ολα τα πλεονεκτηματα που ειχε εναντι της νεας!παραδεισος!)
συγνωμη που αναρτω εδω αυτο το θεμα ενω υπαρχει αντιστοιχη κουβεντουλα!αλλα νομιζω το υφος και η διαθεση για προβληματισμο του συγκεκριμενου θεματος(με την πραγματικα καλη διαθεση για αλλες ιδεες αλλα και κρισεις προς το καλυτερο παντοτε!συναδουν παραγωγικοτερα με το υφος και το πνευμα των απροσαρμοστων σπορων!

minaogre
28.11.2011, 11:00
αν υπολόγισα σωστά,δύο φορές ακόμα θα τα πάρουμε.

Αχχχχ...τι να κάνεις και εσύ ?Μια στατιστική με δυσκολία την πέρασες ! :D
Λοιπόν το ρολόι λέει 53 δια του 24 (ώρες την ημέρα )= 2,20 που σημαίνει άλλες 2 μέρες άρα θα πάρουμε σήμερα και αύριο :p

demon071998
28.11.2011, 11:09
αλλα για σκεφτητε αν αυτες οι αλαγες των των τιμων που εχουν γινει τωρα να γινωταταν ακριβως πανω στο στησιμο της παλιας!με ολα τα πλεονεκτηματα που ειχε εναντι της νεας!παραδεισος!)

διακογιαννη ολη η αναρτηση σου ειναι τοσο σωστη! και ειναι ο λογος που δεν παω πια λαικη! ομως ολο το ρεζουμε ειναι στο παραπανω κομματι που ξεχωρισα! θα ηταν οντως ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ!

evieva
28.11.2011, 11:19
Νά'ναι καλά η μηχανή αναζήτησης που έβαλα και το παρακάτω, γιατί άμα περίμενα από σας να μου λέγατε..

που πάτε και τις βρίσκετε αυτές τις λέξεις...
Άστα Νίκο είπα και εγώ να ψάξω την γλώσσα των κομπιουτεράδων και δες τι βρήκα
Γυναίκα WINDOWS : όλοι παραδέχονται ότι δεν λειτουργεί καλά αλλά δεν μπορούν να κάνουν χωρίς αυτή...
Γυναίκα netmod : Στη φορτώσανε με προξενιό.
Γυναίκα VIRUS : γνωστή και ως σύζυγος, έρχεται εκεί που δεν την περιμένεις, εγκαθίσταται και καταναλώνει όλα τα αποθέματα. Αν επιχειρήσεις να την απεγκαταστήσεις, αναγκαστικά θα χάσεις κάποια αρχεία, αν δεν προσπαθήσεις θα χάσεις τα πάντα ...
Γυναίκα trojan : Μεταμφιέζεται σε μια γλυκιά και καλή κοπέλα για να τη βάλεις σπίτι σου. Μόλις μπει δείχνει τον πραγματικό της εαυτό.
Γυναίκα E-MAIL : τα 9 στα 10 από αυτά που σου λέει, είναι εντελώς άχρηστα.
Γυναίκα firewall : Δεν ανταποκρίνεται σε οποιαδήποτε προσπάθεια επικοινωνίας μαζί της.
Γυναίκα HARD - DISK : θυμάται τα πάντα Για Πάντα.
Γυναίκα laptop : Σε ακολουθεί όπου πας.

Βρε τι πάθαμε…
Κορίτσια μας κακολογούν επανάστασηηη

Δεν σας προλαβαίνω σήμερα, μπράβο μπράβο

demon071998
28.11.2011, 11:24
καλο Ευη! ομως ολες οι γυναικες ειναι hard disk και laptop :D:p

george-eyh
28.11.2011, 11:29
καλησπερα σπορια.τα κεφια σας εχετε βλεπω...με αργηγο την συνηθη υποπτο φριφριδουλα.χαχαχα.φριφρι σε ευχαριστω για την νοτα αισιοδοξιας.μου ηταν,μας ηταν απαραιτητη.στο ταχυδρομειο μου δεν υπαρχεις,γιατι??αν θες στειλε κατι για να υπαρξεις.θα το ηθελα..αυτα τα λεμε...:);):d α κατι ξεχασα φριφρι τα σηκωσα ολα στον αερα.ταρανδουλης χχλ.τα ακους φανη.

ΔΙΑΚΟΣ
28.11.2011, 11:33
διακογιαννη ολη η αναρτηση σου ειναι τοσο σωστη! και ειναι ο λογος που δεν παω πια λαικη! ομως ολο το ρεζουμε ειναι στο παραπανω κομματι που ξεχωρισα! θα ηταν οντως ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ!

ναι βρε τασο!εγω απο αποθεματα φυτων και ζωων ειμαι ενταξει!τις τελευταιες μερες αγοραζω μονο τους 100 μου σπορους ,των μικρων φυτων!ως τον μαραθο!και αφου ειμαι πληρης τους πουλαω!ε λοιπον σε πληροφορω οτι να ελεγχω τις τιμες και να βαλω προς πωληση αυτα τα 9-10; φυτα με κουραζει αφανταστα!ποιον εμενα που εκανα δεκαδες επι δεκαδων αγοραπωλησιες την ημερα!!!που να χρειαστει σε καποιο σημειο του παιχνιδιου να γινει αυτο το πραγμα με ταχυτητα και σε παραπανω προιοντα!(φυτα,ζωα,εργαστηρ ιακα,βιομηχανικα!)τοτε εχει να γινει χαμος απο ολους προς ολα!και καλα θα ηταν να προβλεφθει αυτο απο την εταιρια!

Φριφρι1
28.11.2011, 11:43
καλησπερα σπορια.τα κεφια σας εχετε βλεπω...με αργηγο την συνηθη υποπτο φριφριδουλα.χαχαχα.φριφρι σε ευχαριστω για την νοτα αισιοδοξιας.μου ηταν,μας ηταν απαραιτητη.στο ταχυδρομειο μου δεν υπαρχεις,γιατι??αν θες στειλε κατι για να υπαρξεις.θα το ηθελα..αυτα τα λεμε...:);):d α κατι ξεχασα φριφρι τα σηκωσα ολα στον αερα.ταρανδουλης χχλ.τα ακους φανη.
Καλησπερα Γιωργο!!! Κ ταρανδουλη χχλ;;; Ηηηηηη....μαρτον! Πηρα κ εγω αλλους 7, θα βγουν κατα τις 4 το μεσημερι.....κ αν ο χρου παει μαμουλα....θα σας πω τι ηταν! Δεν ελπιζω να βγει κατι καλο...αλλα λεμε!!! Γιωργο θα σου στειλω πμ να με εχεις να με θυμασαι....κ κατι ακομα....τα ποστ που εγραψα το πρωι....να τα διαβασεις κ να τα εμπεδωσεις!!!! Ακους; Θα σε εξετασω συντομα....θελω να τα μαθεις απ εξω κ ανακατωτα! Ξανα - ακους;Αντεεεεε κ συ!

-fenia1-
28.11.2011, 11:54
την καλημερα μου στους σπορους...δν εχω ξανα ερθει απο εδω...:(

καλη εβδομαδα να εχετε

nikexad
28.11.2011, 12:11
Νίκοοο μη μου πεις ότι θέλεις σπηλιά νυχτερίδων, μη μου το πεις ... Αν έχεις αυγουλόδεντρο και τα βγάζεις πέρα με τα αυγά, μπορείς να περιμένεις την επόμενη φορά για να πάρεις το αυγό του δράκου. Αν δεν έχεις, το αυγουλόδεντρο είναι καλή περίπτωση, όχι ίσως για κέρδη από την λαική πιά γιατί θα γεμίσει ο κόσμος αυγουλόδεντρα, αλλά γιατί θα παίρνεις τα φρέσκα αυγουλάκια σου κάθε μέρα χωρίς κόπο, βρέξει χιονίσει ...
χαχα Το θυμάσαι τι έγινε ε?
Δεν μετανιώνω Βασιλική που την έδωσα την σπηλιά. Εχω ήδη 2 σπηλιές και ένα αυγουλόδεντρο. Μου αρκούν να ταϊζω τα εργοστάσια μου για το γκουάνο. Ελεγα να την έπαιρνα γιατί αυτό αξίζει από τα δώρα.
Αλλά όπως λέει και η Αννα παρακάτω...

Niko,nomiso oti aksisei na perimeneis ligo na pareis to drako,an exeis to augoulodentro kai ton stavlo vixteridas ,kai ego auto tha kano !

... μάλλον θα περιμένω κι εγω το επόμενο πανηγύρι για τον Δρακουλάκο.

.... γιατι τωρα τελευταια ειμαι για μπατσες.:o
....
τι να πω για σενα,... θα με τρελλανεις παλιοσπορακι...
σε κανω εγω καφεδακι ..
με δρακακι ...χαχα

Δεν θέλουμε τέτοια Αφροδιτομαράκι... Οχι τέτοια. Μπάτσες σε γυναίκα? Ποτέ!!
Ξαναδιάβασε το ποστ της Φριφρις.
Κι ευχαριστώ για τον καφέ. Και για όλα...

τ ακούς Νίκο ??? Αντε βρε ...μουσακά θα σου φτιαξω το μεσημέρι , αααα και θα κάνω και το σίδερο ! :p

Ωραια. Κάνε παραπάνω μερίδες να τρώω ένα κομμάτι κάθε πρωί διαβάζοντας τους σπόρους.
Με το σιδέρωμα πάει σετάκι και η ποδιά. Μην το ξεχνάς.

αλλα τι περιμενεις! οταν θυμαμε οτι πρεπει να ριξω τις σφυριες και εχει παει ηδη 11.30 το βραδυ!αντε να συγκεντρωθεις μετα και να σημαδεψεις!

Μα..... εγώ μετά τις 12 το βραδυ κι έχοντας κατεβάσει 2-3 ποτήρια ... χαμομήλι ;) (το πιάσατε το υπονοούμενο) , έχω κάνει τα καλύτερα σκορ.

rapunzel2
28.11.2011, 12:26
Μετά τις 12 το βράδυ? :eek: Καλά πας Νίκο, μια χαρά! Εγώ μετά τις 2 τα ξημερώματα ... χαχα, δεν ξέρω τι είναι αυτό αλλά νωρίτερα δεν δουλεύει το πράγμα ... όσες φορές το δοκίμασα σε ώρα μέσα σε ... φυσιολογικά πλαίσια να το πω ... πήγαν χαμένες οι σφυριές. Κι όχι τίποτα άλλο, είναι κρίμα, γιατί έχω πιά καλό σκορ ...

http://img191.imageshack.us/img191/5338/highscorefull.png

nikexad
28.11.2011, 12:33
@ evieva+rapunzel

Κορίτσια... η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά με σας τις δύο.
Δεν υπάρχετε λέμε... 10χίλιαρο στην τρίτη προσπάθεια του σφυρογατούλη ???

Αυτό δεν θα το πέτυχαν ούτε στα γραφεία της μπι-πι στα test που θα έκαναν...

maraki85
28.11.2011, 12:56
Κορίτσια... η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά με σας τις δύο.
καμια φορα τα σηκωνει και για τα αγορια .
Νικο ... κατσε φρονιμα και οπου να ναι τελειωνουν τα χαπια μου ..το επομενο ραντεβου στο ΙΚΑ με το εβαλαν μετα τα χριστουγεννα ..
κανονισε ...:o

powerranger91
28.11.2011, 13:06
Αχχχχ...τι να κάνεις και εσύ ?Μια στατιστική με δυσκολία την πέρασες ! :D
Λοιπόν το ρολόι λέει 53 δια του 24 (ώρες την ημέρα )= 2,20 που σημαίνει άλλες 2 μέρες άρα θα πάρουμε σήμερα και αύριο :p
τη στατιστική την πέρασα μετά κόπων και βασάνων(επιστράτευσα τα μεγάλα μέσα,τα μπράτσα μου) με 8άρι.καθόλου άσχημα.και να σκάσεις...και να σκάσεις...και να σκάσεις απ'τη ζούλεια σου :mad:
πρόσθεση κι αφαίρεση δεν ξέρω,τι να κάνω;; :o :(
αύριο και μεθαύριο θα πάρουμε.πας να μου κάνεις κι υποδείξεις τρομάρα σου:D

minaogre
28.11.2011, 13:14
τη στατιστική την πέρασα μετά κόπων και βασάνων(επιστράτευσα τα μεγάλα μέσα,τα μπράτσα μου) με 8άρι.καθόλου άσχημα.και να σκάσεις...και να σκάσεις...και να σκάσεις απ'τη ζούλεια σου :mad:
πρόσθεση κι αφαίρεση δεν ξέρω,τι να κάνω;; :o :(
αύριο και μεθαύριο θα πάρουμε.πας να μου κάνεις κι υποδείξεις τρομάρα σου:D

Αυτό για σένα .....
http://www.telemarketing.gr/files/images/products/spro0001.jpg

Και ας είσαι κακός μαζί μου....εγώ σου έφερα δωράκι ....:(

powerranger91
28.11.2011, 13:16
Αυτό για σένα ....
Και ας είσαι κακός μαζί μου....εγώ σου έφερα δωράκι ....:(
με συγκίνησες :(
α να χαθείς :eek:

countryburg71
28.11.2011, 13:20
καλησπέρα σπόριαα!

βλέπω τα κορίτσια σκίζουν από τα αποτελέσματα, αγγίζουν την τελειότητα...,:)

...όμως αυτό που είδα χτες από τον αντρούλη μου δύσκολα θα το ξαναδώ...
29800 high score με σφυριές 9900 η πρώτη, 9900 η δεύτερη και... 10.000 η τρίτη!!!:mad: δηλαδή έλεος! χάθηκε ο κόσμος να βάραγε τις δικές μου σφυριές? ε? ε? ε?:mad:
κατά τα άλλα, μπράβο ρε παιδιά μου πήγατε το κέφι στο τσακίρ! χαχαχα:p

minaogre
28.11.2011, 13:31
Βρε παιδιά...ο πρόεδρος πήγε στο Πεκίνο να φέρει από κείνο ;)...

ΕΛΑ Πρόεδρε...μην αργείς ήρθε η ώρα του γαμπρούhttp://www.vlahoi.net/ARXEIA/dir/untitled_i000006.jpg !

evieva
28.11.2011, 13:43
Για αυτό το κορίτσι τι να πω, 84 ??

http://img338.imageshack.us/img338/8927/fenia.png
καλεεε γιατί βιάζεσαι να μεγαλώσεις ??
θέλεις να καθίσεις και εσύ στο παγκάκι μαζί με τον Γιάννη και τον Νίκο ?? :D:D

Υ.Σ.Γιάννη ή λάθος μαρμελάδες τρως ή κάτι ξεχνάς χαχαχαχα

douko
28.11.2011, 14:31
καλησπερα καλησπερα καλησπερα περα ως περα.
φριφριδουλα μπραβο και ξανα μπραβο.το εκανες το θαυμα σου.ειδες μωρε ποσο σε υπολογιζουν και σε ακουνε ολοι?παντα τετοια.
μινα μου και σημερα θα τη βγαλουμε τη μερα.μας σταματαει βρε κανεις εμας?στην αναγκη θα επιστρατευσουμε τα τσουρεκακια της ελσας οχι με παπαρουνοσπορο τα αλλα τα χαλαρωτικα.
μονο πουχθες εγω την πατησα "πανε για υπνο κι ερχομαι"αμ δε ,με πηρε ο υπνος με το χερι στο ποντικι και ειχε μια ικανοποιηση το πρωι αλλο πραγμα ,γελουσαν τα μουστακια του,εγω παλι την κινεζα....
φριφρι μου στη μανουλα μονος του?τυχερη.
και εν οψη χριστουγεννων κερναω μελομακαρονα φρεσκα φρεσκα μοσχοβολησε ο φουρνος για να μελωθειτε να γλυκαθειτε να μη ξαναπικραθειτεhttp://4.bp.blogspot.com/_-37_cjWn2PQ/TQepUXAkKUI/AAAAAAAABEU/bPYl8hKoI4U/s400/DSCN2375.JPG

maraki85
28.11.2011, 14:45
βρε παιδια...σημερα απ το πρωι δεν εκλεισα το παιχνιδι .καποια στιγμη με πεταξε και οταν ξαναμπηκα ειδα φαρδια πλατια την ανακοινωση για τ αυγο του κορακιου.
τι διακριτικη πινακιδα!!!!

minaogre
28.11.2011, 14:47
βρε παιδια...σημερα απ το πρωι δεν εκλεισα το παιχνιδι .καποια στιγμη με πεταξε και οταν ξαναμπηκα ειδα φαρδια πλατια την ανακοινωση για τ αυγο του κορακιου.
τι διακριτικη πινακιδα!!!!

Βρε ..βρε θα σε μαλώσω...έχουμε και πρεσβύωπες εδώ...το ξέχασες ??? :D

maraki85
28.11.2011, 14:53
Βρε ..βρε θα σε μαλώσω...έχουμε και πρεσβύωπες εδώ...το ξέχασες ??? :D
λες?
[να γραφουμε με την παραπανω γραμματοσειρα τοτε ...κριμα ειναι καποιοι να μην μπορουν να διαβασουν...:o]

countryburg71
28.11.2011, 15:35
τα γυαλιά μου βρε παιδί μου... έχασα και τον μεγενθυντικό φακό... αλλά ευτυχώς φροντίζουν άλλοι για μένα...

serelis
28.11.2011, 16:23
kalispera

popo o amaxos (ginekios) plithismos skizi simera :p mprasvo koritsia

niko tora sta geranata mathe gero gramata:D

frou frou apla ise o logos pou emis oi antres prepi na latrevoume tis ginekes mas:)
se efxaristo ta diavasa ta post sou stin orsalitsa mou

pao na mazepso tin farma mou ta leme

menios8300
28.11.2011, 17:06
Καλησπέρα πέρα ως πέρα και ακόμα παραπέρα ,
στα όρη , στα άγρια βουνά , στα λαγκάδια , στις ρεματιές ,
και τέλος πάντων όπου ζουν και βασιλεύουν απροσάρμοστοι σπόροι.
Αυτοί οι απροσάρμοστοι σπόροι είναι που κάνουν τη διαφορά,
γιατί απλά δεν θέλουν να προσαρμοστούν σε κάθε τι που τους σερβίρουν
έτοιμο στο πιάτο και φωνάζουν , αντιδρούν , ζητώντας το κάτι άλλο.
Αυτό που πιστεύουν δίκαιο και σωστό.Αυτό για το οποίο θα προσπαθήσουν να το κερδίσουν με κάθε κόπο και θυσία.Αυτό που είναι η αιτία να γίνουν απλά απροσάρμοστοι.
Κάπως έτσι ξεκίνησε και το θέμα αυτό, με μια απλή διαμαρτυρία, μια φωνή για την αδικία και τον αγώνα για το δίκιο.
Στην πορεία οι φωνές ηρέμησαν, σίγασαν , αλλά δεν σώπασαν.
Ακούγονται και θα ακούγονται , άλλες στιγμές μακριά στο βάθος και άλλες στιγμές δυνατά , μπροστά από κάθε τι άλλο που προσπαθεί να μπει μπροστά τους και να τις σκεπάσει εντελώς , να τις κάνει να σωπάσουν και να μην ακουστούν ξανά ποτέ.Δε θα σταματήσουν ποτέ και με τίποτα , ακόμα και αν βρίσκονται μακριά , στα όρη , ίσως και στα άγρια βουνά. Ακόμα και από εκεί μέσα θα βρουν διέξοδο και θα φτάσουν στα αυτιά που πρέπει.
Θα δώσουν το βροντερό παρών όπου και όταν πρέπει.
Με όλα αυτά θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στην αρχική παρέα των απροσάρμοστων σπόρων που ξεκίνησε το θέμα αυτό και που άνοιξε την αγκαλιά της σε εμάς που ήρθαμε μετά και δηλώσαμε και εμείς απλά απροσάρμοστοι. Το έχουμε πει και άλλες φορές , αλλά θα το πω μία ακόμα. Μας λείπουν πολύ , πάρα πολύ όλοι οι προτεργάτες του θέματος αυτού που δεν τους διαβάζουμε εδώ και καιρό.
Ίσως να έχουν σοβαρούς λόγους και να μην μπορούν να συμμετέχουν άλλο. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να ξεπεράσουν τα οποιαδήποτε προβλήματα υπάρχουν και να τους δούμε ξανά εδώ μαζί μας.
Φάνης - Είμαι και εγώ ένας απροσάρμοστος σπόρος.
(τρόπος του λέγειν σπόρος , αν και πολύ θα το ήθελα να ήμουν)

Elsa_Tsi
28.11.2011, 18:13

ελσα ευχαριστώ βρε που νοιάζεσαι... αν μου έλεγες και τι είναι τα "κασκαντεριλίκια" ....
ασε κατάλαβα ... που πάτε και τις βρίσκετε αυτές τις λέξεις...

Νίκο να σου πω την αλήθεια αυτή η λέξη δεν υπάρχει χεχε μου βγήκε κ την είπα τώρα δεν θυμάμαι αν την άκουσα πουθενά και μου έμεινε ή την δημιούργησα από το πηγαίο ταλέντο που έχω στη γλώσσα φυσικά...:p υποθέτω ότι είναι από το κασκαντέρ άνθρωπος που κάνει επικίνδυνα πράγματα και από το ιλίκια που βγαίνει απο το μασκαρ-ιλίκια:D:D

Και μιας και αρχίσαμε τις λέξεις θα σας πω έτσι για να γελάσουμε τι μάθαμε στη σχολή σήμερα θα σας το πω αλλά γαλλικά όπως ακριβώς μας το είπε και η καθηγητρια, μάθαμε που λέτε για την λα σκατολοζύ πρόέρχετε από την ελληνική λέξη σκ@@@λογία (εεε μη μου το σβήσετε, όλοκληρο λογοτεχνικό εργαλείο είναι, έχουν γίνει διδακτορικά πάνω σε αυτό παρακαλώ), που λέτε η λα σκατολοζύ είναι είδος χούμορ που χρησιμοποιούν οι συγγραφείς στη παιδική λογοτεχνία...όχι για να μη με λέτε για τις κακές μου λέξεις αντεεεε όλο πιπέρι κ πιπέρι μου είστε :(. Και μια που το έφερε η κουβέντα για παιδική λογοτεχνία κάποια στιγμή θα σας φτίαξω ένα άρθρο λίστα για παιδικά και εφηβικά βιβλία γιατί ξέρω ότι οι περισσότεροι από εσάς έχετε παιδάκια, είναι πολύ σπουδαίο να εξοικειώσετε τα παιδιά σας με το βιβλίο, όσο το δυνατόν πιο μικρά είναι τόσο το καλύτερο, πιο πολύ όμως θα βοηθήσει εσάς να μιλήσετε μαζί τους για θέματα που ίσως σας δυσκολεύουν, γράψτε τα σε μια βιβλιοθήκη δεν κοστίζει τίποτα! Θα το ετοιμάσω και θα σας το αναρτήσω στη σποροεφημερίδα χεχε στα γρήγορα πάντως μια συμβουλή αποφεύγετε όσο μπορείτε την κλασική παιδική λογοτεχνία. Στο επόμενο μάθημα θα σας μάθω να προστατεύετε τα δικτυά σας χαχαχα έχουμε και τέτοιο μάθημα έχω κάνει ολόκληρη εργασία πάνω σε αυτό, με επιθέσεις και προστασία ρουτερ και άλλων, αφήστε όλο κάτι κουλά για εργασίες διαλέγω στη σχολή μέχρι και για γνωστή παιχνιδομηχανή έχω κάνει εργασία, εδώ σήμερα σκέφτηκα να κάνω πτυχιακή την λα σκατολοζυ χαχαχα. ουφφφ κρατήστε με , με έπιασε η πάρλα πάλι.

Εύη μέ έκανες και γέλασα χαχαχα
Φριφρι σήμερα η αισιοδοξία σου χτύπησε κόκκινο μας χρειάζεται όλους!
Δούκο τέλεια τα μελομακάρονα γειας τα χεράκια σου!!
Φάνη τι να πω τα είπες όλα...συμφωνώ και επαυξάνω!!

edit : ααα και εκεί που γυρνάω σήμερα και περιμένω να δω τις ρούνες βγαίνει ένα κοράακιιιι νααααα τέτοιοο τεράστιο και μου λέει ότι αν το πάρω θα κερδίσω 5% εμπειρία...χμμμμ δεν διευκρινίζει σε τι θα την πάρουμε την εμπειρία...χμμμμ σκέφτομαι να το πάρω.. :-D

Φριφρι1
29.11.2011, 07:46
......Τοκ τοκ......τοκ τοκ....τοκ ! Μπα δεν ανοιγει κανεις!!!!! Ε.....καλημερα σπορακηδες! Ειναι κανεις εδω; Καλε παιδια που πηγατε ολοι; Καλημερα.........μπα! Τι γινεται; Να πηγαν για ψωνια; Θα δουλευουν μαλλον.......! Κ εγω; Κ εγω που θελω καφε κ κουτσομπολιο; ! Τι θα κανω μονη μου; :eek: Καλε ελατε καποιοςςςςςςς!!!!! Καλημερα λεω!!!!

nikologos
29.11.2011, 10:30
seminţe BUNĂ DIMINEAŢA (= καλημερα σποροι)

ρουμανικο event? χεχεχεχε
ειμαστε ετοιμοι να μαζεψουμε πολλα αστερακια? τα κλαδια φτανουν συντομα!!!!!!

ελπιζω στο διαστημα των 4 ημερων να μην εμφανιστει ο Κυριος Κομης....

demon071998
29.11.2011, 10:41
καλημερα σε ολους! εφοδιαζομαστε τσατνι καροτου-μηλου (στα υψη πηγε το ατιμο!) και τις απαραιτητες κολοκυθομαρμελαδες για να το συντηρουμε κι ετοιμαζομαστε να υποδεχτουμε τα κουνουπιδια (μπλιαχ) και τα κιτρινολουλουδα (αυτα ειναι για να σπαει λιγο η μποχα της κουνουπιδιλας:p) τωρα, αν σκασει μυτη και ο κομης που λεει κι ο Νικος...:o πρωτη φορα θα ειναι? δυο δυο δεν πανε τον τελευταιο καιρο? ειδωμεν...

eeeelena
29.11.2011, 11:16
καλημερα σε ολους! εφοδιαζομαστε τσατνι καροτου-μηλου (στα υψη πηγε το ατιμο!) και τις απαραιτητες κολοκυθομαρμελαδες για να το συντηρουμε κι ετοιμαζομαστε να υποδεχτουμε τα κουνουπιδια (μπλιαχ) και τα κιτρινολουλουδα (αυτα ειναι για να σπαει λιγο η μποχα της κουνουπιδιλας:p) τωρα, αν σκασει μυτη και ο κομης που λεει κι ο Νικος...:o πρωτη φορα θα ειναι? δυο δυο δεν πανε τον τελευταιο καιρο? ειδωμεν...
Τάσο να συμπληρώσω ότι μάλλον θα χρειαστούμε και κολοκυθομηλόπιτα με συμπλήρωμα ψωμάκια καρότου. Γιατί αν θυμηθούμε τα προηγούμενα παρόμοια ιβέντ, είχαν και αναδυώμενα αντικείμενα.
Τι είναι ο κόμης;;; :eek:

elen1965
29.11.2011, 11:19
Kαλημερα παιδια!
Εχω σοβαρα προβληματα..
Με τα ορνεα και τ αυγα τους εχω μπλεξει..τους μηρους μου..
τη κουκουβαγια την καπελωσα και ειμαι σιγουρη,θελει 10 λεπτα φορτιση..
Τον δρακο τον καπελωσα..δεν ξερω ποσο θελει να φορτισει..
Το κορακι θελει καπελωμα;και ποση φορτιση;
Ολα μαζι ασκαρδαμυκτι,κρατανε παραπανω;;;
πειτε τι εχετε καταλαβει εσεις...
:confused::(:confused::)

demon071998
29.11.2011, 11:22
Τι είναι ο κόμης;;; :eek:

http://img855.imageshack.us/img855/4829/coollogocom547110032.png:D

nikexad
29.11.2011, 11:29
καλημέρα απροσάρμοστα...
Kαλημερα παιδια!
Εχω σοβαρα προβληματα..

Τον δρακο τον καπελωσα..δεν ξερω ποσο θελει να φορτισει..

Ολα μαζι ασκαρδαμυκτι,κρατανε παραπανω;;;
πειτε τι εχετε καταλαβει εσεις...

Γιατί, ρωτάς αν έχουμε καταλάβει το "ασκαρδαμυκτί"?

Δεν είμαι εγώ για τα κοράκια και τις κουκουβάγιες. Τον Δρακούλη κυνηγάω για την επόμενη φορά.
168 ωρες (γιατί δεν έγραφαν 7 ημέρες?) θέλει για να φορτίσει μπαταρία εκτός κι αν πάρεις το σκουφάκι και τον κάνεις τούρμπο σε μια ωρίτσα.

Ρουμανία... Τρανσυλβανία... Καρπάθια Ορη.... Ρε μπας?
Ο Κόμης μπορεί να έρθει. Σε τι μορφή θα έρθει δεν ξέρουμε...

eeeelena
29.11.2011, 11:34
Τάσο δεν κατάλαβα :o
Αααχχχ!!! παιδιά πείτε μου τι είναι ο κόμης.

demon071998
29.11.2011, 11:40
Τάσο δεν κατάλαβα :o
Αααχχχ!!! παιδιά πείτε μου τι είναι ο κόμης.

βρε δες την εικονα που εβαλα:D εσυ τωρα πες μου κατι που δεν καταλαβα εγω. ειπες για την κολοκυθομηλοπιτα γιατι θα εχουμε ισως αναδυομενα αντικειμενα. μα η κολοκυθομηλοπιτα δινει +60% πε στα χωραφια. πως βοηθαει στα αναδυομενα? κατι δεν εχω καταλαβει καλα ε?:o

Φριφρι1
29.11.2011, 11:42
ελεος κ ημαρτον! δε φτανει που με αφηνετε εξω στο κρυο.....κ δε μου ανοιγει κανενας που χτυπαω......να πιουμε καφε μαζι.......μου φερνετε κ τον κομη!!!! κ οχι τιποτα αλλο....σερνει κ την κυρια επι των τιμων μαζι του! απαπα....πα μεσημεριατικα! καλα κανω κ κραταω εγω μουτρα σε καποια ψυχη! ;)

nikexad
29.11.2011, 11:42
. ειπες για την κολοκυθομηλοπιτα γιατι θα εχουμε ισως αναδυομενα αντικειμενα. μα η κολοκυθομηλοπιτα δινει +60% πε στα χωραφια. πως βοηθαει στα αναδυομενα? κατι δεν εχω καταλαβει καλα ε?

Αχ Τασο. Αχχ

Με ποιο τρόπο πέφτουν τα υλικά? Ανάλογα με τους π.ε.

Αν υπάρχουν υλικά που πέφτουν. Ακόμα δεν το ξέρουμε

elen1965
29.11.2011, 11:45
χαχαχαχαχα!
Ασκαρδαμυκτι = big word for .... τουρλουμπουκι,ανασουμπουρ α, ανακατεμενα...
ευχαριστω!

L1sy
29.11.2011, 11:47
Καλημερα απροσαρμοστα ..

Ελεν οι πε θα προστηθοντε δεν πιστευω και οι χρονοι τους ...

Νικολα θελεις τπτ μαθηματα για κομητες ?:rolleyes:

demon071998
29.11.2011, 11:53
βρε σποροδιακογιαννη για 2 δευτερολεπτα εμεινε εδω η φωτογραφια του κατσικοποδαρου που εβαλες (πριν σου τη σβησουν) τι ηθελα και την ειδα? γυρισε πισω η γαλαξιακη που ειχα βαλει για πουλημα κι εχασα απ το φορο που ειχα πληρωσει 200.000 χτ!:mad: τα κανουν αυτα τα λαθη? θα σου χρεωσω τη ζημια γιατι εσυ φταις!:D

elen1965
29.11.2011, 11:53
χαχαχαχα!
ασκαρδαμυκτι = τουρλουμπουκι,ανασουμπουρ α,ανακατα,ολα..
ευχαριστω!

nikexad
29.11.2011, 11:56
Καλημερα απροσαρμοστα ..

Νικολα θελεις τπτ μαθηματα για κομητες ?:rolleyes:
χαχαχα

Στην αρχή νόμιζα πράγματι ότι εννοούσαν κανέναν κομήτη. Οπότε έλεγα να σου στείλω πμ να βοηθήσεις την κατάσταση.
Μετά σκέφτηκα ότι θα έλεγαν για κανέναν μακρυμάλλη χίπι.
Αλλά ούτε κι αυτό ταίριαζε.

Μετά κατάλαβα ότι εννοούσαν Κόμη .... Η verdana φταίει που τα κεφαλαία τα κάνει μικρά.

Μ'εχετε μπερδέψει με τις λέξεις σας... κι ήρθε και η Ελένη1965 με το ασκαρδαμυκτί και με αποτελείωσε... χαχαχα

eeeelena
29.11.2011, 12:16
βρε δες την εικονα που εβαλα:D εσυ τωρα πες μου κατι που δεν καταλαβα εγω. ειπες για την κολοκυθομηλοπιτα γιατι θα εχουμε ισως αναδυομενα αντικειμενα. μα η κολοκυθομηλοπιτα δινει +60% πε στα χωραφια. πως βοηθαει στα αναδυομενα? κατι δεν εχω καταλαβει καλα ε?:o
Την είδα την εικόνα, είναι ο κόμης δράκουλας, αλλά και πάλι δεν κατάλαβα τι σχέση έχει με το farmerama :o

H κολοκυθομηλόπιτα βοηθάει στο να έχεις παραπάνω πε από τα ειδικά φυτά που θα φυτεύουμε (μπρόκολο). Αυτά συνήθως δεν τα βάζουν στην αρχή να δίνουν πολλούς πε στα χωράφια, πόσο μάλλον αν στήσεις τη φάρμα σου με μεσαία χωράφια για να βγάλεις γρηγορότερα τα πολλά φυτά που ζητάει.
Αν λοιπόν καταναλώσεις μία τέτοια, μία τριαντάφυλλο και μία πασχαλινή, θα έχεις κάθε χωραφάκι και αναδυώμενο αντικείμενο.
Τώρα κατάλαβες;

nikologos
29.11.2011, 12:18
κανονικα επρεπε ο Κος Κομης να ειναι η νυχτεριδα τελευταιας γενειας, με προτελευταιο το μπατμαν.
αλλα ας οψονται τα διαπλεκομενα συμφεροντα.

πιστευω οτι με ενα τσατνι και 10 κολοκυθομαρμελαδες θα ειμαστε οκ. εξαλλου νομιζω συνορευουν πολωνια-ρουμανια.

λιζυ παντα με κανεις να γελαω. γραφεις λιγα αλλα πετυχαινεις κεντρο. (οχι δεν ειναι το νεο παιχνιδι του τσιρκου)

ελπιζω το κουνουπιδι να το πανε μετα το τελος του event στο επιπεδο 89 γιατι και μονο που το γραφω ανακατευομαι. μπλιαααχχχ

ασκαρδαμυκτι (staringly για οσους δυσκολευονται http://el.board.bigpoint.com/farmerama/images/_games/farmerama/smilies/tongue.gif)δεν ειναι η λεξη που ελεγαν για το "ιδιαιτερο" (ολα μαζι) τουμπεκι που εβαζαν στον ναργιλε? μπορει να ειπα και βλ****α

nikexad
29.11.2011, 12:22
Την είδα την εικόνα, είναι ο κόμης δράκουλας, αλλά και πάλι δεν κατάλαβα τι σχέση έχει με το farmerama

Αν εξαιρέσεις τα σκόρδα, πράγματι δεν έχει σχέση με φυτά.
Δεν τον κόβω για χορτοφάγο.

Αλλά με τη Ρουμανία?

Το προσπέρασες γρήγορα το #13088 (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1359739&postcount=13088)

Φριφρι1
29.11.2011, 12:36
τελικα βλεπω......οτι εχουμε εναν μεγαλοοοοο κηπο με ολων των ειδων τα φυτα δεντρα κ ζωακια.....κατι φορες επισης αισθανομαι να χανω το χιουμορ μου! αν το βρει καποιος.......να μου το φερει πισω! παρακαλω πολυ!

douko
29.11.2011, 13:13
καλησπερα καλησπερα.
φρι φρι μου απαγορευεται να χασεις το χιουμορ σου .ακους?διαφορετικα θα ερθει η κυρια επι των τιμων(πολυ καλο) χωρις τον κομη.

Φριφρι1
29.11.2011, 13:23
καλησπερα καλησπερα.
φρι φρι μου απαγορευεται να χασεις το χιουμορ σου .ακους?διαφορετικα θα ερθει η κυρια επι των τιμων(πολυ καλο) χωρις τον κομη.
καλως την! Ευτυχως...ειχα αρχισει να πιστευω...οτι κανεις δε με καταλαβαινει Δουκο μου! :o

nikologos
29.11.2011, 13:31
φριφρι ανοιξες το μαγαζι χωρις να μας βαλεις καφε. σου κραταμε μουτρα.......
ουτε καν ενα φαγωσιμο να ξεχαστουμε απο την ελλειψη καφεινης.
αν το κανεις και το σ/κ αυτο, θα φορεσω σκουφακι στο χρυσο προβατο μου και θα μεταμορφωθει (σε μια ωρα) σε κομη και θα ερθει στη φαρμα σου να σου φαει τα κουνουπιδια

douko
29.11.2011, 14:31
βρε σπορακιδες που ειστε?μαζευτητε σιγα σιγα και ερχεται και ο καφες ,ετσι δεν ειναι φρι φρι μου?
αντε βρε μαζοχτητε ο διακογιαννης εθεσε θεμα συζητησης τη λαικη απο χθες ,μονο εγω καιγομαι που απο θαμωνας που ημουν ουτε απεξω δεν περναω πια?εκτος κι αν τη συνηθισατε και δεν ξεκολατε απο κει.

eeeelena
29.11.2011, 16:12
Καλησπέρα,
παιδιά διαβάστε ΕΔΩ (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=90773) και να έχετε τα μάτια σας πάντα ανοιχτά.
Επίσης όποιος θέλει να μου πει, πού έχω άδικο;;:eek:

STASA...
29.11.2011, 16:22
Για εμενα ελενα ναι αλλα δεν θελω να επεκταθω περισσοτερο γιατι θα υπαρξουν προβληματα και εντασεις..αυτα απο εμενα.κριμα παντος..μην στεναχωριεσε ομως :(

eeeelena
29.11.2011, 16:30
Για εμενα ελενα ναι αλλα δεν θελω να επεκταθω περισσοτερο γιατι θα υπαρξουν προβληματα και εντασεις..αυτα απο εμενα.κριμα παντος..μην στεναχωριεσε ομως :(
όχι Στάσα μου, δεν στενοχωριέμαι, έχω μία ελπίδα ότι θα μπορούμε να το ανταλλάξουμε στο ιβέντ δώρου.
Πώς γίνεται όμως να είμαι πάντα εγώ η παράλογη.... αυτό είναι που με στενοχωρεί.:(
τέσπα περιμένω να δω τι θα μου πει και η υποστήριξη.

-snorkel-
29.11.2011, 16:31
Καλησπέρα,
παιδιά διαβάστε ΕΔΩ (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?t=90773) και να έχετε τα μάτια σας πάντα ανοιχτά.
Επίσης όποιος θέλει να μου πει, πού έχω άδικο;;:eek:

Τωρα θα μεταφέρουμε Link από θέμα σε θέμα; Νομίζω οποιος θέλει το εχει δει ήδη. Δεν χρειάζεται διαφήμιση. ;)

STASA...
29.11.2011, 16:32
όχι Στάσα μου, δεν στενοχωριέμαι, έχω μία ελπίδα ότι θα μπορούμε να το ανταλλάξουμε στο ιβέντ δώρου.
Πώς γίνεται όμως να είμαι πάντα εγώ η παράλογη.... αυτό είναι που με στενοχωρεί.:(
τέσπα περιμένω να δω τι θα μου πει και η υποστήριξη.

Καλα κανεις και ρωτας...;) πως να μαθει κανεις αμα δεν ρωτησει ?? :)

eeeelena
29.11.2011, 16:36
Τωρα θα μεταφέρουμε Link από θέμα σε θέμα; Νομίζω οποιος θέλει το εχει δει ήδη. Δεν χρειάζεται διαφήμιση. ;)
Συγνώμη αν και αυτό είναι παράβαση, αλλά δεν το διάβασα κάπου στους κανονισμούς να απαγορεύονται εσωτερικοί σύνδεσμοι, και το έχω δει κατα κόρον να το κάνουν άλλοι πρώτα.

Φριφρι1
29.11.2011, 16:38
βρε σπορακιδες που ειστε?μαζευτητε σιγα σιγα και ερχεται και ο καφες ,ετσι δεν ειναι φρι φρι μου?
αντε βρε μαζοχτητε ο διακογιαννης εθεσε θεμα συζητησης τη λαικη απο χθες ,μονο εγω καιγομαι που απο θαμωνας που ημουν ουτε απεξω δεν περναω πια?εκτος κι αν τη συνηθισατε και δεν ξεκολατε απο κει.
Εκει που μας χρωστουσανε.....μας πηραν κ το βοδι!!!!! Ακους Δουκο μου! Ο Νικος μου κραταει κ μουτρα!!!! Ακουτε Χριστιανοι!!!!.....Φανταστικη μου Δουκο......σημερα μονο εσυ μ αγαπας.....:(

george-eyh
29.11.2011, 16:43
εκει που μας χρωστουσανε.....μας πηραν κ το βοδι!!!!! ακους δουκο μου! ο νικος μου κραταει κ μουτρα!!!! ακουτε χριστιανοι!!!!.....φανταστικη μου δουκο......σημερα μονο εσυ μ αγαπας.....:(

καλησπερα σπορια.οχι μονο η δουκο.εμεις τι κανουμε εδω???

serelis
29.11.2011, 16:56
kalisperaa

:p:eek:
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSA3dgnHv9AwPWnD7oSfErep6RSrLy6i SKxJBIHgVDho1JP-Aks

than_silvi126
29.11.2011, 17:22
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSA3dgnHv9AwPWnD7oSfErep6RSrLy6i SKxJBIHgVDho1JP-Aks

οχι φρι φρι μου κ εγω σ'αγαπαω..:p
κ αμα θελεις συμπαρασταση στα μουτρα, εγω μαζι σου!!
μαζι θα κανουμε μουτρα κ στον προεδρουλη θα κανουμε διπλα μουτρα!!!
κοιτα τον... εγω τον ψαχνω ποσες μερες τωρα κ αυτος μου ξημεροβραδιαζεται, σκνιπα στα καφενεια!!!!
γκρρρρρ προεδρουληηηηη σε τσακωσα!!!! :D

καλησπερα δεν ειπα στα παπαρουνοσπορακια μου απο τη συγχυση που πηρα... καλησπερα σας σπορακια μου!!!!

nikologos
29.11.2011, 18:11
φριφρι ολοι σε αγαπαμε. και οταν ερθει ξανα η ωρα των ανταλλαγων θα στο δειξουμε!!

πως το λενε εκεινο??
χμμμ

η γυναικα θελει 4 ζωα
μια τζαγκουαρ στο γκαραζ
μια αλεπου στη ντουλαπα
μια τιγρη στο κρεβατι
και ενα βοδι να τα πληρωνει ολα αυτα

Εκει που μας χρωστουσανε.....μας πηραν κ το βοδι!!!!!
οχι το βοδι!!!!! διαλεχτε καποιο αλλο ζωο!!!!!!:D

menios8300
29.11.2011, 18:50
Καλησπέρα σε όλη την απροσάρμοστη παρέα
Χέρομαι πολύ που σας βλέπω κεφάτους και ορεξάτους
Πάντα έτσι , πάντα τέτοια , φτου σας , μη σας ματιάσω , φτου σας

κοιτα τον... εγω τον ψαχνω ποσες μερες τωρα κ αυτος μου ξημεροβραδιαζεται, σκνιπα στα καφενεια!!!!
γκρρρρρ προεδρουληηηηη σε τσακωσα!!!!
Σύλβια κράτα τον γερά μη φύγει πάλι για τη Κίνα.
Πεθύμησε τον καλό "λεμονοχυμό" και για αυτό τον βλέπεις να καταβάζει ποτηράκια γεμάτα. Εμ που να βρει τέτοιο χυμό σπέσιαλ εκεί με τους σχιζομάτηδες. Αλλά τώρα αν φύγει πάλι θα πάρει προμήθειες μαζί του να έχει για πολύ καιρό. Για αυτό σου λέω κράτα τον γερά.

Νίκο αυτό το βόδι ζητάνε όλες οι γυναίκες και όταν το βρουν δεν το αφήνουν με τίποτα , μα με τίποτα , εκτός αν σταματήσει να είναι βόδι και μεταμορφωθεί ξαφνικά σε φλογερό ταύρο , οπότε μετά θα το θέλουν αλλά όχι συνέχεια γιατί θα γίνει κουραστικό το άθλημα και θα εμφανιστούν οι καθημερινοί ξαφνικοί πονοκέφαλοι.:cool:

geru1975
29.11.2011, 19:17

Νίκο αυτό το βόδι ζητάνε όλες οι γυναίκες και όταν το βρουν δεν το αφήνουν με τίποτα , μα με τίποτα , εκτός αν σταματήσει να είναι βόδι και μεταμορφωθεί ξαφνικά σε φλογερό ταύρο , οπότε μετά θα το θέλουν αλλά όχι συνέχεια γιατί θα γίνει κουραστικό το άθλημα και θα εμφανιστούν οι καθημερινοί ξαφνικοί πονοκέφαλοι.:cool:

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια εκ μέρους όλων των γυναικών της σποροπαρέας!!!

Ούτε που φανταζόμουν πόσο πολύ μας εκτιμάτε!!

KOSTASALEXB
29.11.2011, 19:23
γιατι δεν μπορουμε να αγορασουμε περισσοτερουσ απο 100 σπορουσ στην αγορα

nikologos
29.11.2011, 19:31
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια εκ μέρους όλων των γυναικών της σποροπαρέας!!!

πλακιτσα κανουμε. εξαλλου αν το καλοσκεφτεις το ολο αστειο ειναι εις βαρος των ανδρων.

Φριφρι1
29.11.2011, 19:32

Σοφιααααααα;;;;;; Βρε; Δεν δινουμε σημασια βρε! Αστα κ αυτα να λενε! Εμεις εχουμε τις φρφρφρ....φρου μας! Αγορακια ειναι.....αστα! :p

geru1975
29.11.2011, 19:37
Σοφιααααααα;;;;;; Βρε; Δεν δινουμε σημασια βρε! Αστα κ αυτα να λενε! Εμεις εχουμε τις φρφρφρ....φρου μας! Αγορακια ειναι.....αστα! :p

Μωρέ δίκιο έχεις, αλλά τόσο που γέλασε ο άντρας μου οταν διάβασε τα ποστ τους δεν... αντεξα στον πειρασμό!!!

Και δες πως έτρεξαν να τα μαζέψουν!!! χαχαχα!!!

πλακιτσα κανουμε. εξαλλου αν το καλοσκεφτεις το ολο αστειο ειναι εις βαρος των ανδρων.

nikexad
29.11.2011, 19:39

Παντρεμένοι άνδρες. Είναι εκπαιδευμένοι να το κάνουν εδώ και χρόνια.
Είμαστε δηλαδή.

serelis
29.11.2011, 19:44
Είμαστε δηλαδή.
ti na po ke go pou exo gineka magirisa

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRrRF_c7EKR2TSwfovt_1CMNZ_VoREGF 5sdRuaY3APRwn3IPfPIfw

Φριφρι1
29.11.2011, 19:46
Μωρέ δίκιο έχεις, αλλά τόσο που γέλασε ο άντρας μου οταν διάβασε τα ποστ τους δεν... αντεξα στον πειρασμό!!!

Να σου πω......μεταξυ μας αυτο....μην το δουν αυτοι....οι αντρες λεω......οχι μονο ετρεξαν να το μαζεψουν.......αλλα κ τις επομενες μερες θα κανουν τους ψοφιους κοριους.....οτι θελουμε θα μας κανουν.......ολα τα χατηρια......ακου που σου λεω! ;) ......εσυ παρεδρουλη.....αντε δες το Λακη! Αντεεεεεεε.....!

than_silvi126
29.11.2011, 19:53

δεν ξερω τι λεει η υπολοιπη κοριτσοπαρεα των σπορων... αλλα εγω αγαπαω πολυ νικο κ φανη κ δε με πειραζει ο,τι κ να πει το "γλυκο" τους στοματακι!!!
κ στην τελικη αν το καλοσκεφτουμε αυτα τα ζωακια που ονομαζονται βοδια.. ειναι τοσο γλυκα... κ με ενα αξιαγαπητο βλεμμα, ζαβλακωμενο.. καθονται στη γωνιτσα κ δεν ενοχλουν καθολου... ο,τι τους πεις!!! ε! νικο? ετσι δεν ειναι? κατι θα ξερεις εσυ καλυτερα απο εμας, μιας κ το ανεφερες!!!:eek:
για τον φλογερο δε λεω τιποτα φανη μου... ασε καλυτερα, καλα ειμαι χωρις παρασημα τοσο καιρο!!!:p

geru1975
29.11.2011, 19:58
Να σου πω......μεταξυ μας αυτο....μην το δουν αυτοι....οι αντρες λεω......οχι μονο ετρεξαν να το μαζεψουν.......αλλα κ τις επομενες μερες θα κανουν τους ψοφιους κοριους.....οτι θελουμε θα μας κανουν.......ολα τα χατηρια......ακου που σου λεω! ;) ......εσυ παρεδρουλη.....αντε δες το Λακη! Αντεεεεεεε.....!

Κατι άκουσα για μια αλεπου στην ντουλάπα...

Είμαστε δηλαδή.

Κάτι έχω ακούσει και γι'αυτό... "δεν το εννοούσα έτσι... τόσα χρόνια με ξέρεις,θα έλεγα κάτι τέτοιο;" χαχαχα!!!

Φριφρι1
29.11.2011, 19:58
δεν ξερω τι λεει η υπολοιπη κοριτσοπαρεα των σπορων... αλλα εγω αγαπαω πολυ νικο κ φανη κ δε με πειραζει ο,τι κ να πει το "γλυκο" τους στοματακι!!!
κ στην τελικη αν το καλοσκεφτουμε αυτα τα ζωακια που ονομαζονται βοδια.. ειναι τοσο γλυκα... κ με ενα αξιαγαπητο βλεμμα, ζαβλακωμενο.. καθονται στη γωνιτσα κ δεν ενοχλουν καθολου... ο,τι τους πεις!!! ε! νικο? ετσι δεν ειναι? κατι θα ξερεις εσυ καλυτερα απο εμας, μιας κ το ανεφερες!!!:eek:
για τον φλογερο δε λεω τιποτα φανη μου... ασε καλυτερα, καλα ειμαι χωρις παρασημα τοσο καιρο!!!:p
Σιλβι; Που εισαι εσυ; χορευω πανω στο τραπεζι.......κ τα αγορια αυτα που συμπαθεις.......ειναι απο κατω, καθονται στο τραπεζι....κ κοιτανεεεεε! Ελα να τα διωξεις!!!!! :eek: Γρηηηηγοραααα!

than_silvi126
29.11.2011, 20:04
Σιλβι; Που εισαι εσυ; χορευω πανω στο τραπεζι.......κ τα αγορια αυτα που συμπαθεις.......ειναι απο κατω, καθονται στο τραπεζι....κ κοιτανεεεεε! Ελα να τα διωξεις!!!!! :eek: Γρηηηηγοραααα!

μα! καλα δεν ντρεπεστε καθολου???:mad:
φυγετε τωρα αμεσως απο εκει!!!! κ εσυ βρε φρι φρι μου γιατι σκαρφαλωσες εκει επανω..? τις πεταλουδιτσες σου θα τις κοιτας απο κατω.. δε θα προσπαθεις να τις πιασεις.. ειδες τι παθαινεις!!!:p
σιγα μη με ακουσουν ομως κοροιδα ειναι??:D
λιζυυυ η φρι φρι μας χρειαζεται.. ελα να καθαρισουμε!!!!

nikexad
29.11.2011, 20:05
Κάτι έχω ακούσει και γι'αυτό... "δεν το εννοούσα έτσι... τόσα χρόνια με ξέρεις,θα έλεγα κάτι τέτοιο;" χαχαχα!!!

Ετσι, έτσι.

ή μπορεί να βάλει το κλασικό και διαχρονικό "δεν είναι αυτό που νομίζεις αγάπη μου"

Πες αλήθεια... είναι μαζί σου ο άντρας σου, τα διαβάζει και γελάει...
Ολοι λίγο πολύ τα έχουμε χρησιμοποιήσει. Γι'αυτό γελάει.

nikologos
29.11.2011, 20:05
γιατι να μας διωξει??? εχει ωραια θεα απο εδω.
μα
ΜΑ
ΜΑ!!!

δεν ηξερα οτι βγαινουν εσωρουχα και με πεταλουδες!!!!!!

Φριφρι1
29.11.2011, 20:13
μα! καλα δεν ντρεπεστε καθολου???:mad:
φυγετε τωρα αμεσως απο εκει!!!! κ εσυ βρε φρι φρι μου γιατι σκαρφαλωσες εκει επανω..? τις πεταλουδιτσες σου θα τις κοιτας απο κατω.. δε θα προσπαθεις να τις πιασεις.. ειδες τι παθαινεις!!!:p
σιγα μη με ακουσουν ομως κοροιδα ειναι??:D
λιζυυυ η φρι φρι μας χρειαζεται.. ελα να καθαρισουμε!!!!
Αχ τι επαθα Σιλβι μου τι επαθα! Αχχχχχ οι φρφρφρ.....φρου πηγαν πολυ ψηλα.......θα τις πιασω ομως που θα παει!!!!!! Μετα θα κατεβω.......:p Κοιτα τι λεει ο Νικος; Βλεπεις τι σου λεω!!!!!!
μα
ΜΑ
ΜΑ!!!

than_silvi126
29.11.2011, 20:14
μα
ΜΑ
ΜΑ!!!

φρι φρι μου, οπως καταλαβαινεις κατι ηξερε παραπανω για τα βοδια κ το ειπε!!! κ οπως καταλαβαινεις επισης τα βοδια ειναι γλυκα κ αξιαγαπητα... "ζωακια", αλλα δεν παυουν να ειναι βοδια!!! κ το βλεμμα τους τελικα βλεπει πολλα παραπανω απ'οσα νομιζα... γι'αυτο κατεβα κατω αμεσως!!!! αλλιως θα φωναξω τον χρου χρου να καθαρισει!!!:p

nikologos
29.11.2011, 20:20

συλβια το ζωο που περιγραφεις ειναι ο αρκουδος που σου εκαναν δωρο σε καποια επετειο.

το βοδι ειναι αυτο που εχει απλωσει στην πολυθρονα με το τιραντε φανελακι που πεταει εξω τη μιση κοιλια, τις τριχες στην πλατη, τηλεκοντρολ στο ενα χερι και μπυρα στο αλλο.

δεν διαφωνω οτι μπορει να ειναι συμπαθητικο. περι ορεξεως τσατνι καροτου-μηλου

than_silvi126
29.11.2011, 20:30
το βοδι ειναι αυτο που εχει απλωσει στην πολυθρονα με το τιραντε φανελακι που πεταει εξω τη μιση κοιλια, τις τριχες στην πλατη, τηλεκοντρολ στο ενα χερι και μπυρα στο αλλο.

αχ! νικο μου... τι μου θυμιζει.. τι μου θυμιζει αυτη η "εικονα" που περιγραφεις?? αχ! εδω το εχω.. εδω το εχω!!! α! θυμηθηκααααααα....νικο!! σου εχω πει ποσο σ'αγαπαω??:p
μουαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!! σμουτς!!!:D

Φριφρι1
29.11.2011, 20:31
πω πω!!!! Τι λεει ο στομας σου για το " βοδι " ! Απαπα πα! Ασε κατεβαινω απ το τραπεζι......γιατι αυτο με την τριχα στη πλατη που πινει μπυρα........με ανατριχιασε!!!! Απαπα πα πα! Ξαναλεω! :o Σοφια......η αλεπου στη ντουλαπα μπορει να ειναι κ αρσενικια.....αλεπουρας δηλαδη!!!!

don_carlos1
29.11.2011, 20:35
Θέμα επίκαιρο...

Η διαχρονική εξέλιξη της συζύγου ανά τους αιώνες!!!:p

http://27.media.tumblr.com/tumblr_l4emx1KpQh1qzxzwwo1_500.jpg

Την καλησπέρα μου παιδιά!

geru1975
29.11.2011, 20:39
Ετσι, έτσι.

ή μπορεί να βάλει το κλασικό και διαχρονικό "δεν είναι αυτό που νομίζεις αγάπη μου"

Πες αλήθεια... είναι μαζί σου ο άντρας σου, τα διαβάζει και γελάει...

Εννοείται...

than_silvi126
29.11.2011, 20:42
δεν ξερω τι λετε εσεις... αλλα η συζυγος του μελλοντος εμενα μου αρεσει πολυ!!! κυρια!! :d

nikologos
29.11.2011, 21:24
το κλασικό και διαχρονικό "δεν είναι αυτό που νομίζεις αγάπη μου"

θα ηθελα να κανω την (μαλλον ρητορικη) ερωτηση::

αν μας απαντησει ενταξει δεν ειναι αυτο που ναμιζω. τι ειναι? τι απανταμε???? http://el.board.bigpoint.com/farmerama/images/_games/farmerama/smilies/tongue.gif

καληνυχτα σας

maraki85
30.11.2011, 08:54
καλημερα.
http://www.artinoi.gr/forum/upload-9/food1.jpg

demon071998
30.11.2011, 09:15
καλημερα! αχ βρε αφροδιτομαρακι αν δεν ησουν κι εσυ...περιμενα απ τις γυναικες-σπορινες να σερβιρουν πρωινο για να μπω να τσιμπησω το κατιτις μου, αλλα μαλλον ειναι βαρυ το παπλωμα...

Φριφρι1
30.11.2011, 09:28
Καλημερα σαςςςςςς! Κριμα ειμαι! Ειμαι κρυωμενη! Γι αυτο δεν ηρθα πρωι - πρωι να περιμενα απ εξω παλι κ να μη μου ανοιγει κανεις......:o ! Απο χθες που εμεινα απ εξω.....χειροτερεψα!!! Αφροδιτη μου....ευχαριστουμε παρα πολυ! Θα πιω τον χυμο πορτοκαλι εγω κ...... θα τσιμπισω κ λιγη φρουτοσαλατα! Τα αλλα τα χλαπακωσε ο Δαιμονακος! Πηγα να παρω ενα κρουασαν....κ μου τσιμπησε το χερι με ενα πιρουνι!!!! :eek: Με τρελλανε στο πονο σου λεω!!!!!! Θελω βιταμινες.....c παρα πολλες να διωξω το κρυωμα....ξου κρυωμα! Ξου!

demon071998
30.11.2011, 09:32
περαστικα στο μικρο φριφριδακι μας που ψηφισε και παραμυθοχωρα λογω μικρης ηλικιας:p δεν τα εφαγα ολα τα κρουασαν φρουφρου μου, σου αφησα μισο να δοκιμασεις κι εσυ:o! γινε γρηγορα καλα γιατι εχουμε δρωμενο αυριο!

maraki85
30.11.2011, 09:49
περιμενα απ τις γυναικες-σπορινες να σερβιρουν πρωινο για να μπω να τσιμπησω το κατιτις μου, αλλα μαλλον ειναι βαρυ το παπλωμα...
:oαγορακι ειμαι εγω?:o

demon071998
30.11.2011, 09:56
:oαγορακι ειμαι εγω?:o

οχι βρε αφροδιτακι, αμεσως να παρερμηνευσεις:o εννοουσα οτι εισαι η μονη σπορινα γυναικα που μπηκες να μας σερβιρεις! σ' εμαθε η φρουφρου να μουτραρεις?:D:p

Φριφρι1
30.11.2011, 10:01
περαστικα στο μικρο φριφριδακι μας που ψηφισε και παραμυθοχωρα λογω μικρης ηλικιας:p δεν τα εφαγα ολα τα κρουασαν φρουφρου μου, σου αφησα μισο να δοκιμασεις κι εσυ:o! γινε γρηγορα καλα γιατι εχουμε δρωμενο αυριο!
Πας να τα μπαλωσεις τωρα που μου καρφωσες το χερακι μου;;; Ε;;;; Γι αυτο με λες πιτσιρικα κ καλα;;;; Ε; Παραμυθοχωρα βεβαια! Πες μου δεν ειναι; Που αλλου υπαρχουν.....αυγουλοδεντρα; Σε ποια χωρα του κοσμου; Για πες! Για πες! Που αλλου υπαρχει πελαργος να φερνει στα εκκολαπτηρια.....αυγουλακια; Οχι πες! Που αλλου τριγυρνανε δρακοι......κ δινουν μπονους στους εργατικους αγροτες;;; Οχι πες! Για ολα αυτα κ για ακομα περισσοτερα.....παραμυθοχωρ ....δαγκωτο! Λογικη θελει Δαιμονακοοοοοοοοοο :eek:

maraki85
30.11.2011, 10:04
σ' εμαθε η φρουφρου να μουτραρεις?:D:p
τζαμπα να πανε τοοοοσα μαθηματα?κριμα ... θα με πουνε και ξεροκεφαλη,..:D

demon071998
30.11.2011, 10:26
λοιπον σπορινες αφηστε την πλακιτσα κι αντε στην λαϊκητσα που περναει περιοδο ανθησης! απο χθες κονομισα μερικα μυριακια!;) ζωντανεψε για τα καλα μιλαμε!

edit
θα μας τρελλανει εντελως-τελειως η selia

http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1360805&postcount=905

Φριφρι1
30.11.2011, 11:53
Αμμμμμ ειναι πιπινακι η Selia δαιμονακο! Δεν ειναι γεροξουρο κ γερομπαμπαλο σαν κ εμας!!! Εχει αλλα αντανακλαστικα λεμεεεεεε! Αχχχχχ!!!! Που ηταν πριν 15 χρονια το φαρμεραμα.......τοτε θα σας ελεγα εγω!!! 15 μαρκες....οχι 12 θα μαζευα εγω!!!!! :D

Elsa_Tsi
30.11.2011, 12:03
παιδιααααααααα παιδιάαα καλημέρα καταρχήν καλησπέρα μάλλον μου λείψατε είχα τρεχάματα αυτές τις μέρες...να σας πω τι ανακάλυψα τυχαία, δεν ξέρω μπορεί να το ξέρετε και εγώ να είμαι πίσω πάλι και τώρα να το κατάλαβα , έτσι πως είμαστε στη λαική και βλέπουμε τις σελίδες με τα προϊόντα αντί να πατάμε το βελάκι από τη μια σελίδα στην άλλη δοκιμάστε το με τον τροχό του ποντικιού (σκρόλ) πηγαίνει πηγαίνει γρήγορα!!!!!

than_silvi126
30.11.2011, 12:14
καλησπερααα παπαρουνοσπορακιαααα μου!!!
ελσα εχθες που σε εχασα παιδι μου?? ενα δικιο το εχεις.. εγω δεν το ηξερα!!! καλο παντως.. βολευει!!
βρε φρι φρι μου.. δε φτανει που σε ειχαν κλεισει απ'εξω εχθες.. μου σκαρφαλωνες κ στα υψομετρα βραδιατικα να πιασεις κ τις φρφρφρφρου σου.. πως να μην αρπαξεις κρυο μετα??? :p
σμουτς σμουτς σε ολους... παω στο ζουζουνι μου τωρα, που δε σταματαει να τρεχει!!!! :confused:

buenakias
30.11.2011, 15:10
Καλησπέρα σε όλους
edit
θα μας τρελλανει εντελως-τελειως η selia

http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1360805&postcount=905

Σιγά βρε Τάσο... Αυτό το σκορ το έκανα όταν έπαιξα για πρώτη φορά :cool:
http://img832.imageshack.us/img832/4048/kaloskor.jpg
Δεν ήθελα να σας το δείξω όμως μην απογοητευτείτε :p

Πέρα απ΄την πλάκα, πιστεύω ότι συμφέρει να παίζεις αυτό το παιχνίδι (έχω μέσο όρο 11 μάρκες και απ΄όταν μπήκε μόνο 2 φορές χτύπησα λαγό) γιατί στο άλλο για να βγάλω 2 συνεχόμενα 30χίλιαρα είναι αδύνατον!!! :eek:

kostas019
30.11.2011, 15:14
Καλησπέρα σε όλουςΠέρα απ΄την πλάκα, πιστεύω ότι συμφέρει να παίζεις αυτό το παιχνίδι (έχω μέσο όρο 11 μάρκες και απ΄όταν μπήκε μόνο 2 φορές χτύπησα λαγό) γιατί στο άλλο για να βγάλω 2 συνεχόμενα 30χίλιαρα είναι αδύνατον!!! :eek:[/SIZE][/FONT]

Συμφωνώ, εγώ πάντως δεν χτύπησα κανέναν λαγό :p:rolleyes::)

New High Score; Μπράβο(εγώ χθες έκανα high score :()! :)

Ελλάδιος
30.11.2011, 17:33
Το πανηγύρι είχε ποικιλία δώρων, αλλά απαιτούσε χρήση φιορινιών.
Ευτυχώς μετά τα αρχικά λάθη και τα επιπλέον δωρεάν εισιτήρια
που δόθηκαν, ήταν προσιτό και στους παίκτες που παίζουν δωρεάν
(και είναι αρκετά εύστοχοι) .

Προσωπικά χάρηκα α) γιατί ήμουν αρκετά εύστοχος και
έβγαλα όλα τα απωθημένα μου με το γατούλη (σκορ 29800)
και β) γιατί μου δόθηκε η ευκαιρία να παίξω πολλά επιπλέον
παιχνίδια όπως πχ. το α μπε μπα μπλομ κάθε φορά
που διάλεγα ποιο browser θα χρησιμοποιήσω.

Μάλιστα το παιχνίδι με τους τυφλοπόντικες μου θύμισε εμάς
σε πολλά προηγούμενα events, όπου κάποιοι προσπαθούσαν
με συνεχόμενα bugs να μας σπάσουν τα νεύρα.
http://sharedimages.bigpoint.net/support/cmt/1123/d2e65d596e54b7cc2e625692096b8b0c4ecc8e2d.gif?proj= CMTool_FileUpload
Πάντως στο συγκεκριμένο event πέτυχαν ομολογουμένως
εντυπωσιακό σκορ !

Ελπίζω ωστόσο στο μέλλον το πανηγύρι να επανέλθει με τα ίδια λάθη
για να αποκτήσουμε περισσότερα δωρεάν εισιτήρια ! :rolleyes:

serelis
30.11.2011, 18:21
kalispera

ti egine pali re pedia???
apo 40 kimata pername tora giana mpoume stin farma???:o

piga na mpo prin ligo ke.. naaa mia tampela pare 300 fi kerdizis ena avgo to pira:o

pao piso na ksana mpo na ke ali tampela pare 300 fi kerdizis +25% pira:o

pao piso na ksana mpo na tampela ta nea pare paketo pistis kerdizis kankgouro pira:otelika mpika efera mia volta ine i sira mou na vgalo tampele:mad:
i laiki tha ftiaxti??? 5 mines perimeno
oi rounes tha mpoun 4 mines perimeno??
ta ergastiria mou pou eftiaksa me agorastes ergaliothikes tha ta vgalo apo tin mpara???5 mines perimeno
ego kano oti mou lete.....
esis????

.Μάριος2001.
30.11.2011, 18:30
τι να κάνεις και συ γιάννη και εμείς τα ίδια τραβάμε όλα λένε πως θα γίνουν γίνονται μετά από....

minaogre
30.11.2011, 18:38
τι να κάνεις και συ γιάννη και εμείς τα ίδια τραβάμε όλα λένε πως θα γίνουν γίνονται μετά από....

Να πω...πως έχετε άδικο ???? Τι να πεις ??? Και γω περιμένω τον Αγιο Βασίλη ,αλλά μάλλον θα αργήσει και αυτός φέτος ! :(

demon071998
30.11.2011, 18:40

ποσο δικιο εχεις! πεστα βρε μαριε! μας δουλευουν?

serelis
30.11.2011, 18:42
Να πω...πως έχετε άδικο ???? Τι να πεις ??? Και γω περιμένω τον Αγιο Βασίλη ,αλλά μάλλον θα αργήσει και αυτός φέτος ! :(

ee oso ke na argisi mina mou kapia stigmi tha erthi ti diaolo 5 mines den tha kani;)

L1sy

Καλησπερα απροσαρμοστα!

Μην μου στεναχωριεσαι Μινα θα του μιλησω εγω να σου φερει ενα τηλεσκοπιο να κοιτας τους κομητες που περνουν απο διπλα μας :rolleyes:

tilmad13

Άστα Μινα το έμαθα κ εγώ ο ενός Ταρανδουλης εχει πυρετουλη κ δεν μπορεί να πετάξει :(:(

.Μάριος2001.
30.11.2011, 18:45
τουλάχιστον τα βλέπουμε κάποία στιγμή αυτά που υποτίθεται θα βγουν γρήγορα αλλά δεν πειράζει και όσο πολύ

powerranger91
30.11.2011, 18:52
παιδιά,συγγνώμη που θα σας στεναχωρήσω,αλλά ο Άγιος Βασίλης είναι ο μόνος που θα έρθει σίγουρα.για όλα τα υπόλοιπα,μη βάζετε το χεράκι σας στη φωτιά.μην το κάψετε.κρίμα είναι χρονιάρες μέρες.;)
http://www.allproducts.com/gift/valco/02-animated_santa_claus-l.jpg

serelis
30.11.2011, 19:02
den variese ipa na po ke ego kati ala den...
i afelia ton mikron ke to xioumor ton megalon to skepasan
mia ali fora isos ... elpizo na min perasoun ke edo 5 mines:(

.Μάριος2001.
30.11.2011, 19:28
τι ενοείς Γιάννη;;;:confused:

menios8300
30.11.2011, 19:38
Διακόπτουμε τη ροή των αναρτήσεων για να σας μεταφέρουμε μία έκτακτη είδηση που μόλις μας λάβαμε στο δημοσιογραφικό μας κέντρο.
Εν αναμονή των νέων ρούνων , εκατοντάδες αγρότες μαζεύτηκαν στο ξέφωτο του δάσους και χαζεύουν με τις ώρες, με το ένα μάτι τους, το δέντρο της σοφίας. Το άλλο μάτι τους είναι καρφωμένο στις επίσημες ανακοινώσεις για να προλάβουν να διαβάσουν την πολύ αναμενόμενη ανακοίνωση για τις νέες ρούνες, έτσι ώστε να κάνουν τάχιστα ανανέωση σελίδας, για να αντικρύσουν πρώτοι τις νέες ρούνες στο δέντρο της σοφίας.
Ειδικά συνεργεία πρώτων βοηθειών βρίσκονται στο χώρο και παρέχουν πλήρως ιατρική βοήθεια στους αγρότες οι οποίοι άρχισαν να παρουσιάζουν διάφορα προβλήματα από την πολυήμερη εξαντλητική ορθοστασία. Επιπλοκές παρουσιάστηκαν στην όραση των αγροτών.
Γιατροί που εξέτασαν τους άνωθεν αναφερόμενους αγρότες , διέγνωσαν οξεία αλιθωρίαση η οποία έχει επέλθει λόγο της εστίασης των ματιών σε δύο διαφορετικές ενότητες του παιχνιδιού. Οι γιατροί εκφράζουν φόβους γενίκευσης του φαινομένου όσο περισσότερο αργούν να γίνουν οι αλλαγές στο δέντρο της σοφίας.
Για να αποσπάσουν την προσοχή των αγροτών και να τους δελεάσουν να απομακρυνθούν από τον συγκεκριμένο χώρο , έτσι ώστε να επέλθει η πολυπόθητη αποσυμφόρηση , η ΒΡ προχώρησε σε συνεχείς παροχές προσφορών πακέτων φιορινιών , σούπερ τροφών , σούπερ λιπασμάτων και πολλών νέων διακοσμητικών που προσφέρουν αθρόα συλλογή πόντων ανά τακτά χρονικά διαστήματα.
Παρόλα αυτά όμως το αδιαχώρητο παραμένει στο συγκεκριμένο χώρο. Για το λόγο αυτό οι τεχνικοί του παιχνιδιού σχεδιάζουν έναν νέο χώρο ο οποίος θα χρησιμοποιηθεί σαν προθάλαμος για το ξέφωτο και θα είναι αρκετά μεγάλος έτσι ώστε να επέλθει αποσυμφόρηση του ξέφωτου για την αποφυγή λιποθυμιών και τυχόν τραυματισμών τη στιγμή κατά την οποία θα γίνουν οι πολύ αναμενόμενες αλλαγές στο δέντρο της σοφίας.
Για οποιαδήποτε νέα εξέλιξη , θα επανέλθουμε με νέο έκτακτο δελτίο.

serelis
30.11.2011, 20:39
τι ενοείς Γιάννη;;;:confused:
tipota vre marie tipota
aplos leo an episkiazese apo tin mia ke mountzouronis apo tin ali;)
kala ine na kathese se mia akri ke na min milas katholou:(

geru1975
30.11.2011, 21:23
Μεγάλη απογοήτευση πρόεδρε....

nikexad
30.11.2011, 22:00
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος που πήγε ο σκύλος του Προέδρου?
Τρόμαξα να τον γνωρίσω...

Ρε Γιάννη, τι διάθεση είναι αυτή?

kala ine na kathese se mia akri ke na min milas katholouhttp://el.board.bigpoint.com/farmerama/images/_games/farmerama/smilies/frown.gif

Ακρη να κάθεσαι? Ποια άκρη?
Το καλό με το παγκάκι είναι ότι βρίσκεται μες στη μέση. Βλέπεις και παρατηρείς τα πάντα.

Κι όταν φθάσει η ώρα... μιλάς.

serelis
30.11.2011, 22:22
kalispera

ti egine pali re pedia???
apo 40 kimata pername tora giana mpoume stin farma???:o

piga na mpo prin ligo ke.. naaa mia tampela pare 300 fi kerdizis ena avgo to pira:o

pao piso na ksana mpo na ke ali tampela pare 300 fi kerdizis +25% pira:o

pao piso na ksana mpo na tampela ta nea pare paketo pistis kerdizis kankgouro pira:otelika mpika efera mia volta ine i sira mou na vgalo tampele:mad:
i laiki tha ftiaxti??? 5 mines perimeno
oi rounes tha mpoun 4 mines perimeno??
ta ergastiria mou pou eftiaksa me agorastes ergaliothikes tha ta vgalo apo tin mpara???5 mines perimeno
ego kano oti mou lete.....
esis????

Κι όταν φθάσει η ώρα... μιλάς.
ti na po niko ??ke pios tha akousi ??edo exi gini pediki xara ipame den to vlepis??
ke apo apo tin ali (bp) pios exi xrono na akousi metrane tis ispraksis nikooooo:( oute afto to vlepis????

nikexad
30.11.2011, 22:43
ti na po niko ??ke pios tha akousi ??edo exi gini pediki xara ipame den to vlepis??
ke apo apo tin ali (bp) pios exi xrono na akousi metrane tis ispraksis nikooooo:(

Κοίτα... μετοχές της μπι-πι δεν έχω, αλλά νομίζω ότι πρέπει να περιμένουμε λίγο...

Οι αλλαγές με τα φουρνομαρμελάδικα τελικά έδωσαν ενδιαφέρον. Δεν διαφωνεί κανείς.
Η δυναμική λαϊκή επίσης. Τα χορτοτάλιρα ανεβοκατεβαίνουν κατά εκατοντάδες χιλιάδες πια και σε λίγο καβαντζάρουμε την πρώτη δεκάδα εκατομμυρίων.

Οκ η εμφάνιση και οι τεράστιες ταμπέλες λες και είμαστε τυφλοί ήταν ατυχής ιδέα. Αλλά απ'ότι ξέρουμε ετοιμάζονται να την αλλάξουν.

Το πανηγύρι του ρένζο ήταν ευχάριστη έκπληξη που ξεφύγαμε από το φύτευε-μάζευε και απόκτησαν πολλοί παίκτες το πολυπόθητο αυγουλόδεντρο.
Ασε δε ο δρακούλης με το +20% στους π.ε.

Σε λίγο έρχονται οι ρούνες.. Εντάξει έκαναν 5 μήνες να έρθουν. Τι να κάνουμε... έρχονταν από την Κίνα.

Το ξαναείπα και σε άλλο ποστ... έχω την εντύπωση ότι η μπι-πι ακριβώς επειδή πάνε καλά οι εισπράξεις, αρχίζει και προσέχει περισσότερο τους παίκτες.
Γιατι ξέρει ότι έτσι μόνο θα συνεχίσει να εχει εισπράξεις.

Οσο για την παιδική χαρα.... χμμμμ Πρόεδρε ξεχνάς μου φαίνεται (καλά αυτό στο λένε όλοι χαχαχα)
Ξεχνάς μου φαίνεται τι γινόταν πέρσι το καλοκαίρι... έψαχνα με το φακό να βρώ κανένα νήμα που να ποστάρουν 3-4 ενήλικες παίκτες.

Εχουν απομακρυνθεί ή περιοριστεί οι μικροί σε ηλικία παίκτες γιατί ακριβώς έχει γίνει πολύ απαιτητικό το παιχνίδι. Εδώ δεν καταλαβαίνουμε εμείς τι παίζεται με τις μαρμελάδες και τα ψωμιά και γι'αυτό τα τρώμε όλα μαζί...

Ελα... έρχονται και Χριστούγεννα.
Θα μας βάλουν και σινεμά βρε... να βλέπουμε το Baywatch και να σχολιάζουμε τα ταλέντα τους.

Τα υποκριτικά φυσικά... τι νομίζατε?

ΔΙΑΚΟΣ
30.11.2011, 22:54
ke apo apo tin ali (bp) pios exi xrono na akousi metrane tis ispraksis nikooooo:( oute afto to vlepis????

γιαννη το βλεπουν πολλοι αυτο!και το ξερεις..οπως επισης ξερεις οτι αυτοι που το βλεπουν ειναι αυτοι που πραγματικα καταλαβαινουν τι ακριβως θελεις να πεις..και ολοι αυτοι που πραγματικα στεκονται διπλα σου!γιατι εκφραζεις ακριβως τις σκεψεις και τους προβληματισμους ολων μας και με το μελλον αν θελεις γενικα του παιχνιδιου!ολοι οι με απλη λογικη σκεπτομενοι παικτες ,ζουν ακριβως τις ιδιες καταστασεις,επιπλοκες και ατελειωτες υποσχεσεις!και ολοι μαζι φωναζουν μαζι σου.....ως ποτε πια!ως ποτε θα περιμενουμε τα αν..θα...και ισως!ως ποτε θα βλεπουν μονο κερδη και δεν θα βλεπουν τους ανθρωπους που τους δινουν αυτα τα κερδη!

τελικα ισως σκεφτει κανεις πως για τους ανθρωπους που το βλεπουν πραγματικα αυτο..ειναι το μονο που αξιζει να παραμενει κανεις σ'αυτο το μπαχαλο που καποτε ηταν ενα αληθινα ομορφο και πολυ περισοτερο αφιλοκερδες παιχνιδι!!....κριμα!!!

Ελλάδιος
01.12.2011, 00:30
τελικα ισως σκεφτει κανεις πως για τους ανθρωπους που το βλεπουν πραγματικα αυτο..ειναι το μονο που αξιζει να παραμενει κανεις σ'αυτο το μπαχαλο που καποτε ηταν ενα αληθινα ομορφο και πολυ περισοτερο αφιλοκερδες παιχνιδι!!....κριμα!!!

Προσωπικά τελευταία έχω προβλήματα όρασης στη φάρμα μου
και τα βλέπω όλα μαύρα. Δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει κάτι
τέτοιο, αφού δεν έχω αποκτήσει το γνωστό τηλεσκόπιο.

Αρχικά εκτός από το εκτροφείο (που έχει σκότος σχεδόν
όλο το μήνα), έπεσε σε σκοτάδι ο μύλος μου, μόλις έγιναν
οι αλλαγές στις τροφές, οπότε όλη η φάρμα μου άρχισε
να υπολειτουργεί επικίνδυνα.
Κατόπιν ήρθαν οι αλλαγές στη δυναμική λαϊκή, όπου φάνηκε
αρχικά ότι το μαύρο χρώμα της εξαφανίστηκε (ή έγινε γκρίζο),
αλλά σύντομα αποδείχτηκε πως πρόκειται για μια κατάμαυρη
λαϊκή , ιδανική για μαύρη αγορά και αισχροκέρδεια.

Και ξαφνικά εμφανίστηκε άλλο ένα μαύρο κοράκι !
Μετά το κοράκι του halloween και το κοράκι γίγαντα
του δάσους (από την Πολωνία),
έφτασε και το κοράκι Renzo με το πανηγύρι του
και ο τρίτος του ξάδερφος με το ακριβό αυγό κορακιού,

οπότε κι εγώ άρχισα εύλογα να αναρωτιέμαι :

Τι στον κόρακα συμβαίνει τελευταία
με το παιχνίδι;

Γιατί πρέπει να είναι όλα τόσο ακριβά και να περιστρέφονται
γύρω από τα φιορίνια;
(Νομίζω πως και το λαγουδάκι με τη φιορινοπροσφορά ήταν συνεργάτης
του κορακιού Renzo από το παιχνίδι με τους τυφλοπόντικες.

Υ.γ Πάντως δεν αγόρασα κανενός είδους αυγό, γιατί σκοπεύω πλέον
να ξοδεύω τα χρήματά μου μόνο για αληθινές τροφές.
Βέβαια πρέπει να σημειώσω πως χάρηκα επειδή απέκτησα το πρώτο μου
αυγουλόδεντρο, έστω και αν ξεστραβώθηκα μέχρι να τα καταφέρω
μέσα σ' αυτή τη μαυρίλα της φάρμας μου.
(Μάλλον είχα πολλά απωθημένα από το γατούλη και ευτυχώς
μεγάλη ευστοχία) .

Το μόνο που ελπίζω είναι να μην αποκτήσω ποτέ I.Q κορακιού !!!

Φριφρι1
01.12.2011, 07:41
καλημερα σπορηδες! μπαινω κ εγω το πρωι να διαβασω σπορους κ με πιανει μαυρη απογοητευση. ολα μαυρα.....απ τη διαθεση των παιχτων κ απο το κορακοποστ του φιλτατου ελλαδιου. που ειναι ολη αυτη η χαρα κ η θετικη ατμοσφαιρα που επικρατουσε; που ειναι προεδρε; μου φαινεται οτι τα πραγματικα προβληματα της αληθινης ζωης καταφεραν....κ εχωσαν τη μουσουδα τους κ στο θεμα μας......δυστυχως! εγω ειμαι της αποψης....οτι οποιος μπορει να δινει φι....ειναι καλο γι αυτον.....κ για την εταιρεια! οποιος παλι δεν μπορει.....ακολουθει τους υπολοιπους......κ βλεπει απο μακρια τα τεκτενομενα. αυτο υπηρχε κ παλιοτερα οχι ομως σε τετοιο βαθμο! ομως παντα υπηρχε! οσον αφορα....την παιδικη χαρα......με την απουσια των ενηλικων....ολων εμας δηλαδη....τα ποντικια...εεεεε τα παιδια εννοω, χορευουν. αυτο το τελευταιο ειναι στο χερι μας νομιζω! να διαφυλαξουμε το νημα μας! ακουτε ολοι εσεις....που με την απογοητευση σας το εχουμε κανει εδω...μπαστε σκυλοι αλεστε!!! ακουτε; αντε να μη βαλω τις φωνες πρωινιατικα!!! αντεεεεεεε............α! καλο μηνα.......μου κοψατε κ τη διαθεση να σας πω παλι για φωτεινους λαμπιονηδες......αντε! :(

Θεοδόσης61
01.12.2011, 08:14
καλημερα σπορηδες! μπαινω κ εγω το πρωι να διαβασω σπορους κ με πιανει μαυρη απογοητευση. ολα μαυρα.....απ τη διαθεση των παιχτων κ απο το κορακοποστ του φιλτατου ελλαδιου. που ειναι ολη αυτη η χαρα κ η θετικη ατμοσφαιρα που επικρατουσε; που ειναι προεδρε; μου φαινεται οτι τα πραγματικα προβληματα της αληθινης ζωης καταφεραν...

Καλημερα
Ετσι ειναι φριφρι τα προβληματα της αληθινης ζωης............
Σημερα λοιπον ημερα γενικης απεργιας.
Αφιερωμενο σε ολους.
Ειναι ενα πολυ μικρο δειγμα.
Στίχοι: Τασος Λειβαδιτης
Μουσική:
Πρώτη εκτέλεση: Το παιδι με την μεγαλη μυτη
Κύριε, μάρτησα ενώπιόν σου, ονειρεύτηκα πολύ
"μια μικρή ανεμώνη." έτσι ξέχασα να ζήσω.
Μόνο καμιά φορά μ' ένα μυστικό που το 'χα μάθει από παιδί,
ξαναγύριζα στον αληθινό κόσμο, αλλά εκεί κανείς δε με γνώριζε.
Σαν τους θαυματοποιούς που όλη τη μέρα χάρισαν τ' όνειρα στα παιδιά
και το βράδυ γυρίζουν στις σοφίτες τους πιο φτωχοί κι απ' τους αγγέλους.
Ήτανε πάντοτε αλλού.

Και μόνο όταν κάποιος μας αγαπήσει, ερχόμαστε για λίγο
κι όταν δεν πεθαίνει ο ένας για τον άλλον είμαστε κιόλας νεκροί.

"Επιλογος" λεγεται για οποιον θελει να το ακουσει ολο.

elen1965
01.12.2011, 08:31
Καλημερα παιδια και χρονια πολλα σ οσους γιορταζαν χθες.
Ελλαδιε, (αντε, σιδεροκεφαλος)ολα περιστρεφονται γυρω απ τα φιορινια γιατι δεν ειναι φιλανθρωπικος οργανισμος,αλλα μια εταιρεια που θελει να κερδισει, να πληρωσει τους υπαλληλους της κλπ..
Δεν ειναι αθεμιτο..Απασχολει και τοσους προγραμματιστες που κανουν τη ζωη μας ..ενδιαφερουσα αν μη τι αλλο..Προσφερει απασχοληση και εργασια σε κοσμο που με τη σειρα του δημιουργει,και προσφερει διασκεδαση.
Το χρημα ειναι κινητηριος δυναμη,πως να το κανουμε..Δειτε τι εγινε με τις Δισκογραφικες που μαραζωσαν και σαν συνεπεια δεν εχουμε πια παραγωγη μουσικης..
Σαν πελατης αυτο που προσδοκω, ειναι καλυτερη σχεση τιμης - προιοντος (πχ να μην ξεπερναει
το ετησιο κοστος του συγκεκριμενου,ενος αλλου παιχνιδιου που θα αγοραζα απ το ραφι),
καλυτερη μεταχειρηση (ο πελατης εχει ΠΑΝΤΑ δικιο)-αυτος ειναι απαραβατος κανονας του εμποριου αααχχμμμ, και να εισακουγομαι περισσοτερο στο πως διαμορφωνεται το παιχνιδι(ή στο πως να μην)..
Δουλιτσα να υπαρχει,για ολο τον κοσμο,κλεισανε και τους κεντρικους σταθμους στον ηλεκτρικο,αλλα Νikexad αν θελεις οφθαλμολουτρο σ ενα νεο βιντεοκλιπ με το ονομα girls,
απο κατι κουρασμενα παλληκαρια, το ατελειωτο ποδι καταληγει απ ευθειας στο μπουστο..
Μενιο μετρας!!!

eeeelena
01.12.2011, 08:38
καλημέρα, καλημέρα :d
παιδιά κάντε μια βόλτα στη γυάλινη σφαίρα.
τωρααααααααααααα!!!!!!!!!!!

areti1971
01.12.2011, 08:53
καλημερα και καλο μηνα σπορακια:)

Αγαπημενη μου φριφριδουλα μην χανεις το κεφι σου... τι να σου ταξω για να ξαναρχισεις τις χαρουμενες πτησεις? Εναν ακομη σταυλο πεταλουδας για να ενισχυσεις τον ιπταμενο στολο και να διωξεις μακρυα τα κορακια? Ενα μονοκινητηριο (σαν της ζωζως) για να μας ψεκαζεις αισιοδοξια και καλη διαθεση? (δυστηχως δεν κατεχω την αναρτηση φωτο αλλα οσοι πιστοι επιθυμουν να ξανα ανεβασουν την φριφριδουλα στους ουρανους μπορουν να βοηθησουν με φωτογραφικες προτασεις!):p

Τους τελευταιους μηνες το παιχνιδι αρχισε να μου θυμιζει την καταναλωτικη εποχη που ζησαμε οι Ελληνες την τελευταια εικοσαετια. Οπου πλεον μια επισκεψη στο σουπερ μαρκετ ειναι full time job και προυποθετει πτυχια πανεπιστημιου και κομπιουτερακι προκειμενου να επιλεξεις το οικονομικοτερο, το πιο υγιεινο, το πιο οικολογικο, το πιο πολιτικα ορθο κτλ (αναμεσα σε δεκαδες προιοντα του ιδιου ειδους), και να καταληξεις σπιτι (μετα απο ωρες) να αναρωτιεσαι τι στο καλο τα ηθελες ολα αυτα οταν μπορεις να κανεις τη δουλεια σου πολυ πιο απλα. :eek:(ειναι γνωστο αλλωστε οτι η διαφημιση δημιουργει αναγκες, δεν τις καλυπτει!)

Προσωπικα, μετα απο ολο αυτο το πανηγυρι (κυριολεκτικα και μεταφορικα) "προσφορων" στο παιχνιδι, και μετα απο ολα αυτα τα ευρω που εχω ξοδεψει (δεν θελω καν να υπολογισω ποσα), αποφασισα πλεον να το δω σαν ασκηση zen για να ενισχυσω την εγκρατεια, την υπομονη και την αποχη απο πειρασμους (λετε η επομενη σταση να ειναι κανενα μοναστηρι?:o)

Θαυμαζω απεριοριστα τους παικτες που παιζουν χωρις φιορινια (εχω ιδιαιτερα καποια στο μυαλο μου), βρισκονται σε μεγαλο επιπεδο, και το κυριοτερο διασκεδαζουν (περισσοτερο απο εμενα που τα βρισκω ετοιμα) ισως γιατι η προσπαθεια και η επιβραβευση των κοπων σου ειναι αυτο που μετραει τελικα σ'αυτο το παιχνιδι;)

Συγνωμη για τη μεγαλη αναρτηση αλλα το θεμα ειναι σοβαρο (συμφωνω προεδρε).

Φιλια σε ολους :)

dias19751
01.12.2011, 09:02
Αν κουράζουν και μόνο βλέποντας τα σε μια εικόνα, πόσο πολύ μπορεί να κουράζουν όταν τα συναντάς καθημερινά σε ένα παιχνίδι ;

(Μερικά μόνο, γιατί θα είχαμε πρόβλημα χώρου)
http://img263.imageshack.us/img263/7057/fiorinia.png

paultsaf
01.12.2011, 09:34
Kαλημερα σας και καλο μηνα.

Δυστυχως κανενα παιγνιδι δεν ειναι ικανο να λυσει τα καθημερινα μας προβληματα, αλλωστε αυτα δεν λυνονται οταν τα ξεχνας. Πρεπει να σταθεις απεναντι τους και να τ' αντιμετωπισεις, αλλιως θεριευουν και σε πνιγουν. Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει ν' αφηνουμε ενα παιγνιδι να χαλαει την ηδη ταλαιπωρημενη μας διαθεση, ή να μας αποπροσανατολιζει απο τον πραγματικο αγωνα για τη ζωη.

Για να ξηλωνουμε σιγα σιγα χωραφια, δεντρα, σταβλους και εργαστηρια προκειμενου να χωρεσουν δρακοι, κορακες, κουκουβαγιες, καρακαξες κι οτι αλλο φιλοτιμηθει να μας "προσφερει" η μαμα εταιρεια.:D:D

Καλη επιτυχια σε ολους στο δρωμενο.

nikologos
01.12.2011, 09:45
καλημερααααα!!!

αν και εκτός κλιματος, θα γραψω.

το ρουμανικο μας ζηταει 475 φυτα παραπανω απο το πολωνικο. αν εχουμε σαν βαση υπολογισμου τις επιδοσεις μας στο πολωνικο και προσθεσουμε τη διαφορα των 2 ωρων απο το ενα φυτο θα εχουμε μια εικονα απο το ρουμανικο.

ΔΙΑΚΟΣ
01.12.2011, 09:56
καλημερα και απο μενα

να σας κανω κιέγω ενα συγκεντρωτικο προιοντων του ιβεντ για να ξερουμε που βαδιζουμε

κουνουπιδι=4.075
λουλουδι=5.500
---------------------
βρομη=400
ανθ.αλευρου=200
αχλαδι=45
κερασι=30
καρυδι=90
πυγολαμπιδες=25
σανο=1250
κατσικες=50
τα προιοντα εκτως των δυο νεων φυτων ειναι ευκολα για οσους εχουν ενα σχετικα καλουτσικο αποθεμα!εκτως ισως των πυγολαμπιδων που ως σπανιος σταυλος ισως δυσκολεψει μερικους!
με τα νεα φυτα ειναι λιγακι πιο δυσκολο απο το πολωνικο!αφου ειναι κατι παραπανω ως ποσοτητα και χρειαζονται αρκετη ωρα ωριμανσης!ειδικα το κουνουπιδι!ας μην ξεχναμε οτι σε λιγο δεν θα βρισκουμε απλο λιπασμα στην λαικη ουτε με σφαιρες!

συγνωμη αν ξεχασα κατι απο τα προιοντα!

Φριφρι1
01.12.2011, 09:59
Kαλημερα σας και καλο μηνα.

Δυστυχως κανενα παιγνιδι δεν ειναι ικανο να λυσει τα καθημερινα μας προβληματα, αλλωστε αυτα δεν λυνονται οταν τα ξεχνας. Πρεπει να σταθεις απεναντι τους και να τ' αντιμετωπισεις, αλλοιως θεριευουν και σε πνιγουν. Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει ν' αφηνουμε ενα παιγνιδι να χαλαει την ηδη ταλαιπωρημενη μας διαθεση, ή να μας αποπροσανατολιζει απο τον πραγματικο αγωνα για τη ζωη.

Για να ξυλωνουμε σιγα σιγα χωραφια, δεντρα, σταβλους και εργαστηρια προκειμενου να χωρεσουν δρακοι, κορακες, κουκουβαγιες, καρακαξες κι οτι αλλο φιλοτιμηθει να μας "προσφερει" η μαμα εταιρεια.:D:D

Καλη επιτυχια σε ολους στο δρωμενο.

Ειδατε τι σας λεω; Αυτος ειναι ο ανθρωπος μου......κ η φωνη μου.....οταν ειμαι στα σοβαρα μου......γιατι ασχετως την πλακιτσα που κανω...εχω κ τις δικες μου στιγμες που προβληματιζομαι! Αρετουλα.....δεν θα χασω τη διαθεση μου....τωρα ειδικα που μπηκε ο Δεκεμβρης.....απλα καποια πραγματα....μου καθονται βαρια.....αλλα μετα απο λιγοοοοοοο............κ ξανα προς τη δοξα τραβα τραβα τραβα....κ ξανα προς τη δοξα τραβα! Καλη συνεχεια κ απο μενα!

maraki85
01.12.2011, 10:21
καλημερα.καλο μηνα.
ωραια! χιονισε .... αλλα γιατι να εχουμε νυχτα βρε παιδια νταλα μεσημερι?
ψυχοπλακωθηκα
μονιμο θα ειναι σε ολο το ιβεντ αυτο?:(

Φριφρι1
01.12.2011, 10:35
καλημερα.καλο μηνα.
ωραια! χιονισε .... αλλα γιατι να εχουμε νυχτα βρε παιδια νταλα μεσημερι?
ψυχοπλακωθηκα
μονιμο θα ειναι σε ολο το ιβεντ αυτο?:(

ωραια ειναι!!!! Ρομαντικα.....χουχουλιαρικα! Εχει κ κερακια αναμενα Χριστουγεννιατικα........χιον ακι....ομορφουλικα ειναι βρε! Ελα Αφροδιτουλα μου.....δες το αλλιως! Πηγαινε κ βαλε κ τον κωδικουλη να παρεις αγροτικους βοηθουληδες να χαρεις! Αντε Αντε! Γηγορρρρρραααα!

maraki85
01.12.2011, 10:45
ωραια ειναι!!!! Ρομαντικα.....χουχουλιαρικα! Εχει κ κερακια αναμενα Χριστουγεννιατικα........χιον ακι....ομορφουλικα ειναι βρε! Ελα Αφροδιτουλα μου.....δες το αλλιως!
:mad:και σε σενα ....:D
κι εγω αντι για καφε με τοσα χιονια.....
http://www.pame.gr/images/koinonia-kosmos/salepitzides.jpg

nikexad
01.12.2011, 11:28
καλημέρα απροσάρμοστα...

ο σκοπός που οφείλουμε σαν παίκτες να έχουμε σχετικά με το παιχνίδι, δεν είναι για να αποκτήσουμε περισσότερα χορτοτάλιρα ή π.ε. ή φιορίνια και δεν ξέρω τι άλλο.

είναι να κρατήσουμε το χαμόγελο, την πλάκα και τον καλώς εννοούμενο χαβαλέ που κάνουμε.αυτά ακριβώς που δύσκολα πια μπορούμε να τα έχουμε στην πραγματική μας ζωή. αλλοι άνθρωποι τα έχουν χάσει ήδη.

αν τα χάσουμε όλα αυτά μέσα σε ατελείωτη γκρίνια, μουρμούρα, καθημερινού χωσίματος, ξυνίλας για κάθετι που γίνεται ή δεν γίνεται, τότε το έχουμε χάσει το παιχνίδι.
η εταιρεία και η πολιτική της θα μας έχει ήδη νικήσει.

δεν θα παίζουμε πια. θα καταναλώνουμε ώρες, φιορίνια, ευρώ, μαζεύοντας εικονικά λεφτά απαιτώντας η εταιρεία να μας ικανοποιεί όλο και περισσότερο τις ανάγκες μας που η ίδια μας δημιουργεί.
και η λέξη "εταιρεία" σημαίνει κέρδη. πόσα κέρδη και με ποιο τρόπο τα αποκτάει εκείνη ξέρει. η δική μας δουλειά είναι να κρίνουμε και να επιλέγουμε αν θα "ψωνίσουμε"

και βλέπω ότι ο χαβαλές και το χαμόγελο αρχίζει και λιγοστεύει όλο και πιο πολύ. ισως βέβαια να μην φταίει το ίδιο το παιχνίδι. η καθημερινότητα μας ακολουθεί παντού.
δηλαδή θα ξαναβρούμε το χαμόγελο μας αν η εταιρεία μας προσφέρει όλα όσα ζητάμε? αυτό είναι το θέμα?
καλύτερη λαϊκή? λιγότερα φιορίνια? περισσότερα έπαθλα? να γίνει εντελώς δωρεάν το παιχνίδι?

τι θα μας κάνει ρε παιδιά να το διασκεδάζουμε το παιχνίδι τελικά?

εχω αρχίσει και νιώθω άβολα γιατί έχω την εντύπωση ότι είμαι πια στην μειοψηφεία που τα βλέπει έτσι τα πράγματα...

nikologos
01.12.2011, 11:28
πολυ μου αρεσουν αυτα τα event. αγορασα πριν μια εβδομαδα λιγα τσατνια καροτου μηλου (μεχρι 100,000χτ), και τα μοσχοπουλησα χτες και σημερα. το ακριβοτερο 233,000χτ

ή αλλιως:
ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΟΡΑΣΕ ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΜΕ 233,000χτ. :p

μαλλον θα ειναι ο ιδιος που αγοραζει τροφη ανακοντα με 1000χτ για να φτιαξει ανακοντα και να το πουλησει 450χτ.

δεν ξερω τι να πω. ποτέ μου δεν θα καταλαβω το εμποριο.....

eeeelena
01.12.2011, 11:32
Παιδιά εμένα αυτό που με απασχολεί πολύ, είναι η άνιση ενημέρωση μεταξύ των χορών-φόρουμ.
Ήρθα το πρωί για να δώσω εσωτερικό σύνδεσμο της Βp από κάποιο άλλο φόρουμ για να ενημερώσω εσάς για την ώρα έναρξης του ιβέντ (αυτό έγινε στη γυάλινη σφαίρα, μιας και δεν υπήρχε ΕΑ σ' αυτό το φόρουμ και το ιβέντα θα άρχιζε σε λίγα λεπτά)
Δυστυχώς το ποστ το βρήκα αργότερα διεγραμμένο, και μπήκε ΕΑ μόνο όταν το ιβέντ άρχισε.
Γιατί οι άγγλοι πχ να είναι έτοιμοι για όλα;; και δεν νομίζω να έφταιγε ο σύνδεσμος που έβαλα γιατί την έχουμε ξανακάνει αυτή τη συζήτηση και εσωτερικοί σύνδεσμοι έστω κι αν είναι από ξένο φόρουμ επιτρέπονται.
Αμ το άλλο;; αυτή τη στιγμή εγώ πλουτίζω πουλώντας κατσίκες και πιγολαμπίδες, γιατί ψάχτικα λίγο και βρήκα πίνακες, που με έκαναν να τρέξω στη λαϊκή πρωί πρωί και να αγοράσω όλες μα όλες τις κατσίκες και όλες τις πιγολαμπίδες.

Αυτά είναι :(

Elsa_Tsi
01.12.2011, 12:13
καλημέρα απροσάρμοστα...

ο σκοπός που οφείλουμε σαν παίκτες να έχουμε σχετικά με το παιχνίδι, δεν είναι για να αποκτήσουμε περισσότερα χορτοτάλιρα ή π.ε. ή φιορίνια και δεν ξέρω τι άλλο.

είναι να κρατήσουμε το χαμόγελο, την πλάκα και τον καλώς εννοούμενο χαβαλέ που κάνουμε.αυτά ακριβώς που δύσκολα πια μπορούμε να τα έχουμε στην πραγματική μας ζωή. αλλοι άνθρωποι τα έχουν χάσει ήδη.

αν τα χάσουμε όλα αυτά μέσα σε ατελείωτη γκρίνια, μουρμούρα, καθημερινού χωσίματος, ξυνίλας για κάθετι που γίνεται ή δεν γίνεται, τότε το έχουμε χάσει το παιχνίδι.
η εταιρεία και η πολιτική της θα μας έχει ήδη νικήσει.

δεν θα παίζουμε πια. θα καταναλώνουμε ώρες, φιορίνια, ευρώ, μαζεύοντας εικονικά λεφτά απαιτώντας η εταιρεία να μας ικανοποιεί όλο και περισσότερο τις ανάγκες μας που η ίδια μας δημιουργεί.
και η λέξη "εταιρεία" σημαίνει κέρδη. πόσα κέρδη και με ποιο τρόπο τα αποκτάει εκείνη ξέρει. η δική μας δουλειά είναι να κρίνουμε και να επιλέγουμε αν θα "ψωνίσουμε"

και βλέπω ότι ο χαβαλές και το χαμόγελο αρχίζει και λιγοστεύει όλο και πιο πολύ. ισως βέβαια να μην φταίει το ίδιο το παιχνίδι. η καθημερινότητα μας ακολουθεί παντού.
δηλαδή θα ξαναβρούμε το χαμόγελο μας αν η εταιρεία μας προσφέρει όλα όσα ζητάμε? αυτό είναι το θέμα?
καλύτερη λαϊκή? λιγότερα φιορίνια? περισσότερα έπαθλα? να γίνει εντελώς δωρεάν το παιχνίδι?

εχω αρχίσει και νιώθω άβολα γιατί έχω την εντύπωση ότι είμαι πια στην μειοψηφεία που τα βλέπει έτσι τα πράγματα...

Νίκο δεν ξέρεις πόσο μα πόσο συμφωνώ με το ποστ σου και το έκανα ολόκληρη παράθεση, παιδιά προσπαθήστε να διασκεδάσετε με ότι έχει ο καθένας, είναι ένα παιχνίδι και κακά τα ****** μπορούμε να το παίξουμε δωρεάν, τι μας ωθεί να αγοράσουμε φι? οι στάβλοι που δεν έχουμε και θα τους έχουν οι διπλανοί μας? θα ζητήσουν πυγολαμπίδες για εβεντ καλή ώρα και δεν έχουμε τα χ.τ. να αγοράσουμε ε και? δεν θα τελειώσουμε ένα βήμα από τις αποστολές ε και? τι θα χάσουμε? γιατί το χαβαλέ μας το κάνουμε, απολαμβάνουμε ο ένας την παρέα του άλλου,διαφωνούμε,τι μας λείπει?, τα πραγματικά προβλήματα είναι έξω και ξέρω θα γίνω γραφική αλλά πόσα άτομα έρχονται στη δουλειά μου και ζητάνε ένα ψωμί πόσο τραγικό μπορεί να είναι αυτό? και εμείς καθόμαστε και σκάμε για κάτι που πρέπει να το διασκεδάζουμε, εδώ είναι μια έξτρα χαρά, γιατί και έξω υπάρχουν χαρές δεν μπορώ θα το αναφέρω πήρα μια τεράαααααααστια χαρά χτες απο την ομάδα μου δε λέγεται τύφλα να χουν οι πυγολαμπίδες που δεν έχω και τις χρυσοπλήρωσα 175000χ.τ., και να λέμε και τα καλά δεν πλήρωσα φι στον ρεντζουλι και πολύ το διασκέδασα και το αυγολοδεντρο μου πήρα και τις νυχτερίδες μου και 25 σουπερ τροφή, και πολύυυυ μου άρεσε το φόντο της φάρμας σήμερα, το είδα και ένιωσα Χριστούγεννα και τα δωράκια καλοδεχούμενα!! Σαν τους γκρινιάρηδες των Χριστουγέννων κάνουμε ώρες ώρες πρέπει να μας επισκεφτούν τα 3 πνεύματα .:D

Οφείλω να ομολογήσω όμως ότι αν και λίγες οι φορές που έχω πληρώσει, μπαίνω πάρα πολλές φορές στον πειρασμό να αγοράσω, προσπαθώ να κρατιέμαι αλλά τι κάνει το άτιμο το μάρκετινγ αχ αχ και παραδέχομαι ότι αν μου περίσσευαν παραπάνω, περισσότερες φορές θα υπέκυπτα.

rapunzel2
01.12.2011, 13:22
... Δεν ειναι αθεμιτο..Απασχολει και τοσους προγραμματιστες που κανουν τη ζωη μας ..ενδιαφερουσα αν μη τι αλλο..Προσφερει απασχοληση και εργασια σε κοσμο που με τη σειρα του δημιουργει,και προσφερει διασκεδαση.
Το χρημα ειναι κινητηριος δυναμη,πως να το κανουμε..Δειτε τι εγινε με τις Δισκογραφικες που μαραζωσαν και σαν συνεπεια δεν εχουμε πια παραγωγη μουσικης..
Σαν πελατης αυτο που προσδοκω, ειναι καλυτερη σχεση τιμης - προιοντος ...

Δυστυχως κανενα παιγνιδι δεν ειναι ικανο να λυσει τα καθημερινα μας προβληματα, αλλωστε αυτα δεν λυνονται οταν τα ξεχνας. Πρεπει να σταθεις απεναντι τους και να τ' αντιμετωπισεις, αλλοιως θεριευουν και σε πνιγουν. Σε καμια περιπτωση δεν πρεπει ν' αφηνουμε ενα παιγνιδι να χαλαει την ηδη ταλαιπωρημενη μας διαθεση, ή να μας αποπροσανατολιζει απο τον πραγματικο αγωνα για τη ζωη.

...

....

Γειά σας, γειά σας! Καλό μήνα να έχουμε όλοι ... όμορφος μήνας ο Δεκέμβρης, Χριστούγεννα! Τα λατρεύω τα Χριστούγεννα!

Χρόνια πολλά σε όσους γιόρταζαν χτες, να χαίρομαι κι εγώ την μητέρα μου και την μια από τις δίδυμες. Δύο Αντριάνες στην οικογένεια και το αποτέλεσμα ... θυμάμαι ότι έφαγα μόνο ένα κομμάτι τούρτα, κράτησα χαρακτήρα ... αλλά για το πόσα μελομακάρονα δεν είμαι σίγουρη ... πουφ ... τουλάχιστον κράτησα χαρακτήρα εν μέρει ... κάτι είναι κι αυτό ... :p

Να μην ζητήσω κι εγώ συγνώμη για την μεγάλη παράθεση ... αλλά έτσι τα βλέπω τα πράγματα. Δεν βρίσκω τις προσπάθειες της εταιρίας για μεγαλύτερο κέρδος αθέμιτες, δίκιο έχει η Ελένη, δεν είναι φιλανθρωπικός οργανισμός. Όταν νομίζω ότι μπορώ να μιλήσω για κακώς κείμενα που έχουν περιθώριο διόρθωσης κατά την γνώμη μου το κάνω, προσδοκώντας ακριβώς αυτό, καλύτερη σχέση τιμής-προιόντος. Φτάνει να έχω και διάθεση για γκρίνια ε? Δεν έχω πάντα ... μερικές φορές τυχαίνει να είμαι στις καλές μου ... :p

Παύλο, δεν έχω να συμπληρώσω τίποτα. Έτσι ακριβώς ... σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει ν' αφήνουμε ένα παιγνίδι να χαλάει την ήδη ταλαιπωρημένη μας διάθεση, ή να μας αποπροσανατολίζει από τον πραγματικό αγώνα για τη ζωή. Σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει το παιχνίδι να γίνει πιό σημαντικό από τα πράγματι σημαντικά ... κι αν γίνει μπροστά μας θα το βρούμε γιατί τα πραγματικά προβλήματα εκεί είναι, δεν φεύγουν, που να πάνε? Περιμένουν να τα λύσουμε ...

Πολλοί τα βλέπουν έτσι τα πράγματα Νίκο ... δεν ανήκεις στην μειοψηφία. Το παιχνίδι, παρά τα στραβά του, με διασκεδάζει ακόμα ... στον αγώνα λοιπόν, κουνουπίδι και κιτρινολούλουδο έχει το μενού σήμερα ... καλή επιτυχία σε όλους.

Έλσα, κι εγώ αν μπορούσα να διαθέσω περισσότερα χρήματα θα υπέκυπτα μάλλον στον πειρασμό πιό συχνά, όπως ακριβώς θα αγόραζα ίσως περισσότερα παπούτσια ή θα πρόσφερα στους γύρω μου περισσότερα από ότι προσφέρω τώρα ... απλώνω το καλαθάκι μου ως εκεί που φτάνει το χεράκι μου ...

Φριφρι1
01.12.2011, 13:28
νικο;;;;; κ εγω μαζι σου ειμαι! κ εγω ακριβως ετσι σκεφτομαι! κοιταω να το διασκεδαζω οσο μπορω! αν εχω κ τα απαραιτητα χρηματα παιρνω κ καμμια προσφορα κ γινομαι πιο δυνατη στο παιχνιδι.....αλλιως προσπαθω με οτι εχω να διασκεδαζω! το παιχνιδι εχει κ θετικες οψεις! ξεχναμε ολοι την ανταλλαγη δωρων; που μας εδωσε τη δυνατοτητα να αποχτησουμε καποιοι απο εμας κ πραγματα που δε μας ειχαν τυχει! ξεχνατε ποση χαρα μας εδωσε; ουτε εκει πληρωσαμε κατι αν θυμαμαι καλα! κ συμφωνω κ με την ελσα...αν κ εχω μια ενσταση για τον....ρεντζουλη τον ειπε;;; ε οχι ο παλιο ρεντζουλας...... ρεντζουλης ελσα!!! ε οχιιιιι!!!!! κ τελικα ναι οι ανθρωποι που συμμετεχουν στο παιχνιδι, εχουν σημασια παιδια μου! η παρεα! γνωρισα εγω 10 ατομα που περναω καλα κ με κανουν να χαμογελαω κ εστω για λιγο ξεφευγω απ την ρουτινα μου; γνωρισα! γνωρισατε κ εσεις εμενα; με γνωρισατε! τι αλλο καλυτερο; παρεδρουλη;;; γκρινιαρουλη κ μουρμουρα; παρε το βρε λιγο πιο χαλαρα.......κ ολα θα ειναι πιο καλα! ακουει;;;;;; κ κατι ακομα παρεδρουλη......ο καπετανιος....τελευταιος εγκαταλειπει το πλοιο! ετσι ξερω εγω!

eeeelena
01.12.2011, 14:21
έχω ακόμα αρκετές πυγολαμπίδες για πούλημα, τις αφήνω λίγο... είμαι περίεργη πού θα φτάσει η τιμή τους :confused:

nikos_2008
01.12.2011, 14:59
Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα!

έχω ακόμα αρκετές πυγολαμπίδες για πούλημα, τις αφήνω λίγο... είμαι περίεργη πού θα φτάσει η τιμή τους :confused:

Στη δική μου λαική δεν υπάρχει καμία προσφορά!
Ευτυχώς έχω 96 πυγολαμπίδες στον αχυρώνα μου!;)

eeeelena
01.12.2011, 15:29
Καλησπέρα σε όλους και καλό μήνα!

Στη δική μου λαική δεν υπάρχει καμία προσφορά!
Ευτυχώς έχω 96 πυγολαμπίδες στον αχυρώνα μου!;)

Νίκο κράτατες κι εσύ, και στη δική μου λαϊκή δεν έχει καμία και η τιμή έφτασε τα 8683,10 :confused:
Σκέψου αν τις πουλήσεις αύριο μεθάυριο με τη ζήτηση που έχουν.

anestis375
01.12.2011, 15:32
Νίκο κράτατες κι εσύ, και στη δική μου λαϊκή δεν έχει καμία και η τιμή έφτασε τα 8683,10 :confused:
Σκέψου αν τις πουλήσεις αύριο μεθάυριο με τη ζήτηση που έχουν.
καλησπερα..

εγω πουλησα και τις 39 πυγολαμπιδες μου για 9.000...
μια χαρα εισπραξεις..ετσι κι αλλιως δεν ασχοληθω τοσο με το ιβεντ..
σχεδον καθολου να μην σου πω...

Φριφρι1
01.12.2011, 16:12
καλησπερα σε ολους μας! βασουλα μου....να χαιρεσαι τις γυναικες τις ζωης σου!χιλιοχρονες! κ κατι ακομα..........οσον αφορα το θεμα για τις πυγολαμπιδες κ τους πυγολαμπιδοπωλητες....υπαρχ ει θεμα σχετικα με το ιβεντ....κ καλο θα ηταν να ποσταρετε εκει! ευχαριστω πολυ!

nikologos
01.12.2011, 16:19
το καλυτερο σημερινο ποσταρισμα δεν βρισκεται στο θεμα μας. απροσαρμοστοι πρεπει να βελτιωσουμε το χιουμορ μας. τελευταια δεν παμε καλα.....
http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1362692&postcount=21
:D:D

countryburg71
01.12.2011, 16:23
καλησπέρα σπόρια μου! τι κάνετε?

δεν είναι να λείψει κανείς από την ενότητα, τρόμαξα να σας γνωρίσω! νόμιζα πως έχασα τον δρόμο! :p
δυο φορές μπήκα και βγήκα νομίζοντας ότι έχω μπει σε άλλη ενότητα :eek:

χρόνια πολλά στους χθεσινούς εορτάζοντες, άντε καλά θερίσματα να έχουμε και μην ξεχνάμε πως ο γιατρός συστήνει πάντα χαλλλλαρά....;)

eeeelena
01.12.2011, 17:11
οσον αφορα το θεμα για τις πυγολαμπιδες κ τους πυγολαμπιδοπωλητες....υπαρχ ει θεμα σχετικα με το ιβεντ....κ καλο θα ηταν να ποσταρετε εκει! ευχαριστω πολυ!
Καλησπέρα Φριφρί, θα σου απαντήσω εγώ, διότι η σπόντα πήγαινε και σε μένα όπως και σε άλλους συμπαίκτες μου που μίλησαν για πυγολαμπίδες.

Κατ' αρχίν έκανα μία βόλτα τυχαία λίγο πιο πίσω, για να δω πώς κινείται το νίμα. Και συνάντησα αυτά #12014 (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1327154&postcount=12014) (κανονικά ανήκει στην κουβεντούλα του halloween) όπως και αυτά #12017 (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1327237&postcount=12017) #12020 (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1327255&postcount=12020) που ήταν από το προηγούμενο ιβέντ της πολωνίας που εσύ έχες πεταλούδες και τις πουλούσες.
Έχουμε που έχουμε του μοντ να μας λένε συνέχεια spam & spam γιατί να χαλάμε τις καρδιές μας και μεταξύ μας;;
Το ότι είπαμε για την τιμή της πυγολαμπίδας που μας φάνηκε περίργη η τόση άνοδός της, δεν νομίζω να έχει να έχει να κάνει με το ιβέντ. Κουβέντα κάνουμε μεταξύ μας.
Ο καθένας λέει την άποψή του και τη συμβουλή του σύμφωνα με αυτά που έχει.
Εκτώς και σαν γνήσιος απροσάρμοστος σπόρος, δεν θέλεις να μπαίνουν στο θέμα σου και να το διαβάζουν / ποστάρουν νέοι παίκτες, κι εσύ να καθήσεις να γινηγάς τις πεταλούδες φρρρρ & φρρρρ.

Μην Χαλάμε τις καρδιές μας. Χριστούγεννα έρχονται..

serelis
01.12.2011, 17:33
eeeelena (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/member.php?u=268995)
av thimame kala se kalesa edo na mathis kapia tips ke texnikes den se kalesa oute na kanis aspopa post oute na kanis kritiki stous simpextes ok???

efxaristo kali sou sinexia

george-eyh
01.12.2011, 17:34
Καλησπέρα Φριφρί, θα σου απαντήσω εγώ, διότι η σπόντα πήγαινε και σε μένα όπως και σε άλλους συμπαίκτες μου που μίλησαν για πυγολαμπίδες.

Κατ' αρχίν έκανα μία βόλτα τυχαία λίγο πιο πίσω, για να δω πώς κινείται το νίμα. Και συνάντησα αυτά #12014 (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1327154&postcount=12014) (κανονικά ανήκει στην κουβεντούλα του halloween) όπως και αυτά #12017 (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1327237&postcount=12017) #12020 (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1327255&postcount=12020) που ήταν από το προηγούμενο ιβέντ της πολωνίας που εσύ έχες πεταλούδες και τις πουλούσες.
Έχουμε που έχουμε του μοντ να μας λένε συνέχεια spam & spam γιατί να χαλάμε τις καρδιές μας και μεταξύ μας;;
Το ότι είπαμε για την τιμή της πυγολαμπίδας που μας φάνηκε περίργη η τόση άνοδός της, δεν νομίζω να έχει να έχει να κάνει με το ιβέντ. Κουβέντα κάνουμε μεταξύ μας.
Ο καθένας λέει την άποψή του και τη συμβουλή του σύμφωνα με αυτά που έχει.
Εκτώς και σαν γνήσιος απροσάρμοστος σπόρος, δεν θέλεις να μπαίνουν στο θέμα σου και να το διαβάζουν / ποστάρουν νέοι παίκτες, κι εσύ να καθήσεις να γινηγάς τις πεταλούδες φρρρρ & φρρρρ.

Μην Χαλάμε τις καρδιές μας. Χριστούγεννα έρχονται..
καλησπερα σπορια.εεελενα καλησπερα.επειδη η φρι φρι λειπει θα σου απαντησω εγω.:)καταρχηνθα σου προτεινα καποια στιγμη να ξεκινησεις να διαβαζεις τους απροσαρμοστους σπορους απο το πρωτο ποστ μεχρι και σημερα.καλο θα ηταν, για να εχεις μια ολοκληρωμενη αποψη.επισης απο τα τελευταια 20 ποστ που μιλαμε για την εταιρεια και τα φιορινια και γενικοτερα τι γινεται τον τελευταιο καιρο εσυ την τιμη της πυγολαμπιδας βρηκες να σχολιασεις?τελος επειδη ερχονται χριστουγεννα και για να μην χαλαμε τις καρδιες μας,ασε την φρι φρι μας να κυνηγαει πεταλουδες.;):cool:προεδρε συγνωμη δεν ειχα δει το ποστ σου

Φριφρι1
01.12.2011, 17:42
δεν προκειτε να απολογηθω σε κανεναν για τα λεγομενα μου ουτε για την ευχαριστηση που μου δημιουργηθηκε....λογω των πεταλουδων που μου χαριστηκαν! ομως επειδη ειμαι δικαιος ανθρωπος, ανατρεξα στα ποστ που ειπες κ ακομα απορω με την συγκριση που εκανες! ειδες πουθενα να μιλαει κανεις......για τιμες κ προσφορες κ πωλησεις κ να μπαινουν κ στο θεμα παιδακια κ να ψαχνονται για την τιμη της.....πεταλουδας!!!; το υφος των σπορων μαλλον δεν το εχεις αντιληφθει ουτε τη διαθεση των παιχτων......κ τελος.....φρφρφρ.....φρου......πα ω στη φωλια μου τωρα......αμεεεεεεεεε!

serelis
01.12.2011, 17:45
προεδρε συγνωμη δεν ειχα δει το ποστ σου

den pirazi giorgo den tha me gnorises gia fto eee?? ine pou mazepsa to skili min dakgosi kanenan meres pou ine;)http://img593.imageshack.us/img593/9148/avatar9210611.png

eeeelena
01.12.2011, 17:50
γιάννη την κριτική δεν την έκανα εγώ, αλλά η συμπαίκτριά μου, διόχνωντάς μας ευγενικά.
επίσης αν γυρίσεις τα λίγα ποστ που έχω κάνει, είναι για τιπς και γενικά όλα μιλάνε για το παιχνίδι.
σε κανένα μου ποστ γενικά μέσα στο φόρουμ δεν έχω πει κάτι πέρα από το φαρμεράμα.
ευχαριστώ.

than_silvi126
01.12.2011, 17:51
καλησπεραααα σπορακια μου!!!
μα καλα δεν ντρεπεσαι καθολου??? τοσα μουτρα πια για την πρασινη μουτζουρα?? :mad:προεδρουληηηηης απαραδεκτος!!! απαραδεκτος ομως!!!
φρι φρι μου ελα να κρατησουμε μουτρα κ εγω θα σε βοηθησω να κανουμε μαζι ξου ξου!! ενταξει??:D
προεδρουληηηηηηη σου ειπα πως εισαι απαραδεκτος???:p

george-eyh
01.12.2011, 17:52
den pirazi giorgo den tha me gnorises gia fto eee?? ine pou mazepsa to skili min dakgosi kanenan meres pou ine;)http://img593.imageshack.us/img593/9148/avatar9210611.png

εκεινη την ωρα εγραφα για αυτο δεν ειδα το ποστ σου.μπορεις σε παρακαλω να λυσης το σκυλι και βγαλτου το φιμωτρο.;):)

L1sy
01.12.2011, 17:55
γιάννη την κριτική δεν την έκανα εγώ, αλλά η συμπαίκτριά μου, διόχνωντάς μας ευγενικά.
επίσης αν γυρίσεις τα λίγα ποστ που έχω κάνει, είναι για τιπς και γενικά όλα μιλάνε για το παιχνίδι.
σε κανένα μου ποστ γενικά μέσα στο φόρουμ δεν έχω πει κάτι πέρα από το φαρμεράμα.
ευχαριστώ.

εεεελενα εγω θελω να μου πεις ενα τιπ .. εκτος και αν δεν θες να ξαναγραψεις εδω .. μπορω να σε ρωτησω ??

countryburg71
01.12.2011, 17:57
επέστρεψα να πω "καλό μήνα" γιατί προηγουμένως το ξέχασα και ένιωσα σαν να μπήκα σε δημοτικό σχολείο:confused:

θεωρώ αγενές όταν βλέπω να γίνεται κατάχρηση φιλοξενίας και ειδικά όταν προσβάλλουν τον οικοδεσπότη, τουλάχιστον έτσι με μεγάλωσαν και με άφησαν να πιστεύω, δεν ξέρω, ίσως και να είμαι λάθος, όμως λυπάμαι πολύ όταν διαβάζω τέτοια απαράδεκτα ποστ, κρίμα...:(
εμένα αυτό μου έμαθαν πως είναι θράσος και οι τρόποι μου δεν θα μου επέτρεπαν να το κάνω ποτέ, :o
καλό βράδυ σε όλους!

serelis
01.12.2011, 17:58
προεδρουληηηηηηη σου ειπα πως εισαι απαραδεκτος???:p
ama moliso tin linta tin evapses sto leo :pexi fai 5-6 apo to proi ke den exi xortasi akoma:D:D

respa ixame den ixame ksefigame pali apo tin epikerotita

tixeo?? den nomizo;)

L1sy
01.12.2011, 18:17
εεελενα δεν υπαρχει σχετικη "κουβεντουλα" για οτι θελω να σε ρωτησω ...:(

menios8300
01.12.2011, 19:23
Καλησπέρα πέρα ως πέρα σε όλη την απροσάρμοστη παρέα
Πήρατε πάλι φόρα σήμερα , τον αμάζευτο είχατε πάλι.
Χέρομαι πολύ όταν μπαίνω και βλέπω ότι έχω πολλά να διαβάσω
και ας παραπονιέμαι ότι δεν προλαβαίνω.
Δεν έχω να σχολιάσω κάτι από ολα όσα διάβασα γιατί απλά τα έχουμε πει πολλές φορές και δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι. Το μόνο που θα σχολιάσω είναι το παρακάτω :
το καλυτερο σημερινο ποσταρισμα δεν βρισκεται στο θεμα μας. απροσαρμοστοι πρεπει να βελτιωσουμε το χιουμορ μας. τελευταια δεν παμε καλα.....
http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1362692&postcount=21 (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1362692&postcount=21)
Αχ Νίκο αχ , και εσύ οφθαλμίατρο χρειάζεσαι.
Καλά δε βλέπεις τι γίνεται στη φάρμα σου σήμερα ; Όλο το φαρμεράμα γιορτάζει για τη νίκη-πρόκριση. Φόρεσε ασπρόμαυρα από σήμερα το φαρμεράμα ( Άσπρη η κεντρική φάρμα - μαύρη νύχτα στον ουρανό - ολόκληρο νέο δρώμενο με δωράκια ντυμένο και αυτό στα ασπρόμαυρα )
Ε τι άλλο να ζητήσουμε ; Μην είμαστε και άδικοι.:cool:
Όσο για τα τελευταία γεγονότα στο θέμα μας θα ήθελα να αλλάξω τους τόνους με ένα ανέκδοτο που θυμήθηκα , και κολάει γάντι σε όλα αυτά.
Λοιπόν πάει κάποιος σχεδόν φαλακρός ( 5 τρίχες μετρημένες είχε στο κεφάλι του ) σε ένα κομμωτήριο. Μπαίνει μέσα , στογγυλοκάθεται μπροστά στον καθρέφτη και φωνάζει τον κομμωτή,
- Να σου πω μικρέ ,θέλω να αλλάξω χτένισμα , τι μου προτείνεις ;
Ο κομμωτής ήθελε να γελάσει αλλά από την άλλη δεν ήθελε να φανεί και αγενής στο νέο πελάτη του και έτσι του απαντάει ,
- Θα σας πρότεινα να βάλουμε 2 τρίχες δεξιά , 2 αριστερά και μία στη μέση για εφέ
- Ναί μου αρέσει η ιδέα σου , φτιάξτα γρήγορα , γιατί έχω ραντεβού απόψε και θέλω να είμαι στην τρίχα
Του τις φτιάχνει τις τρίχες ο κομμωτής και ο πελάτης καταευχαριστημένος του δίνει 100 ευρώ και του λέει να τα κρατήσει γιατί του έκανε φοβερό χτένισμα. Κάγκελο ο κομμωτής.
Μετά από ένα μήνα περίπου ξαναεμφανίζεται ο ίδιος πελάτης , ξανά ο ίδιος διάλογος , μόνο που τώρα είχαμε έλλειμα μίας τρίχας , 4 τρίχες λοιπόν.
Οπότε ο κομμωτής του λέει να βάλουνε 2 από δεξιά και 2 από αριστερά.
Πάλι καταευχαριστημένος ο πελάτης αφήνει ξανά 100 ευρώ.
Για να μην σας κουράζω να πω ότι συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό και τους επόμενους μήνες ώσπου φτάσαμε να έχει μείνει μόνο μία και μοναδική τρίχα στο κεφάλι του πελάτη.
Ο κομμωτής έψαχνε να βρεί τι θα του πει για να μην χάσει τα 100 ευρώ και αφού πέρασε 10 λεπτά δήθεν σκεφτόμενος σοβαρά και περιεργαζόμενος τη μία και μοναδική τρίχα ξαφνικά λέει στον πελάτη του ,
- Σήμερα λέω να τα αφήσουμε εντελώς ανακατεμένα και ατημέλητα για να κάνουμε εντύπωση

Elsa_Tsi
01.12.2011, 19:33
http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1362692&postcount=21

Πεςςςςςςςς τα έτσιιιιιι τί κιτρινολούλουδα είναι αυτά ασπρόμαυρη έπρεπε να είναι η φάρμα!!! Ιστορική νίκη σας λέω....πάντως σαν κυρία που είμαι με τα ούλα μου και εγώ προετοιμάστηκα κατάλληλα για χτες...

http://img41.imageshack.us/img41/7230/dsc08975l.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/41/dsc08975l.jpg/)

Υ.Γ: Το 4 στον μέσο μου βγήκε λίγο ανάποδα ρε @@ φτού...

Φριφρι1
02.12.2011, 07:17
Καλημερα σπορακηδες!!!! Κ ναι.....μπορει να μη σας το ειπα χθες....με αυτα κ με τ αλλα....αλλα ναι ναι ναι μπηκαμε στον ωραιοτερο μηνα του χρονου!!!! Απο εδω κ στο εξης καθε μερα ειναι γιορτη...κ κυριολεκτικα κ μεταφορικα! Σας μεταφερω κ παλι την εικονα της πολης.......λαμπιονηδες στολισμενοι κοκκινοι κ κιτρινοι....αγγελακηδες φωτεινοι στις πλατειες......φρφρφρφρ...φρου. .....για καθηστε να πεταξω κ προς το κεντρο της πολης..........ααααααα......μουσι κοι που παιζουν στη μεση του δρομου.........πολυχρωμα καρουζελ να κανουν γυρω γυρω.....σοκολατενια χωρια! Κ........μεγααααλααααα τεραστια δεντρα Χριστουγεννιατικα στολισμενα!!!!! Αχχχχχχ τι ανακουφιση.....τι ωραια που ειναι!!!! Ακουτε ολοι; Αφηνουμε τις γκρινιες κ τις εννοιες.....τα κακα που μας μαυριζουν την ψυχουλα.....την ακριβεια κ την οικονομικη δυσκολια.....κ κανουμε μια βολτα! Τιποτα αλλο......να δουμε φως....χρυσο φως.....τα υπολοιπα ειπαμε.....στο χρονοντουλαπο,ε; Θα σας εξετασω αυριο παλι να δω αν το εμπεδωσατε; Ακουτε;;;; Κ Αφροδιτομαρακι μου......ασε τα νευρακια σε μενα, απο χθες λεω, εγω θα πιω το ......κοριοζουμι που εφερες.....θα μας φερεις κ ενα καφεδακι ομως;;;;; Ε;;;; Ε;;;; Φανταστικο μου Αφροδιτομαρακι; :p

elen1965
02.12.2011, 07:32
Καλημερα!
Μη μη μη ,φριφρι 1 πινεις αυτο που σου δινει..
Το σαλεπι ειναι φτιαγμενο απ τις ριζες της ορχιδεας.
Θεωρειται Αφροδισιακο για τους αντρες,και το επιναν οι εγκυες γυναικες για να κανουν αγορια.
Αν τα προσθεσεις ολα αυτα,καταληγεις στο συμπερασμα οτι μαλλον αυξανει τα επιπεδα τεστοστερονης..
Οχι καλε κοριτσια, αφηστε καλυτερα..
φριφρι1 εισαι το πνευμα των Χριστουγεννων..
Μην καταληξεις Αη- Βασιλης απ την τριχοφυια με τα σαλεπια..
Καφες και παλι καφες..
:o:)

Φριφρι1
02.12.2011, 07:47
Αχχχχχ....βρε Ελενη μου με εσκιαξες....απαπα πα! δεν το πινω! Ακου εκει να γινω τριχου....στα καλα καθουμενα! Ειμαι τωρα για αποτριχωσεις!!!!! Απαπα πα! Γι αυτο μου το προσφερε λες;;;; Κ εγω νομιζα επειδη ηθελε να με ζεστανει.......απαπα πα! :eek: Οσον αφορα το πνευμα των Χριστουγεννων.....αυτο ειναι ουδετερο βρε! θα μπορουσε να ειναι κ κοριτσι......κ φρφρφρ...φρου να πεταει με τα φτερακια του μεσα στα σοκολατενια χωρια....κ να χλαπακιαζει σοκολατιτσες! :p

elen1965
02.12.2011, 08:18
ναι ναι!λατα λατα τσοκολατα, που λεει και η μικρη εξερευνητρια..
βγηκε και μια γνωστη παιδικη μισο χιλιομετρο,θα την βαλω εδω διπλα μου,θα παιζω
θα φυτευω, και θα βλεπω χριστουγεννιατικα μελο,θα τρεχουν τα δακρυα μου στα μελομακαρονα,και μεχρι να περασουν οι γιορτες θα εχω γινει σαν ντουλαπα!!

demon071998
02.12.2011, 08:54
πολυ καλημερα σας! λοιπον αφηστε το event κι ολες αυτες τις αηδιες, κι ανασκουμπωθειτε για χαρτοκοπτικη:D! παρτε ψαλιδακι, κολλες, φορεστε ποδιτσα σχολικη, σηκωστε τα μανικακια και ξεκινηστε να κοβετε χαρτακια για να φτιαξετε μια κουκουβαγιτσα!:p:D τι στο καλο σπορια ειμαστε αν δεν αξιοποιησουμε στο επακρο τις καλλιτεχνικες μας ιδιοτητες με την σουπερ ευκαιρια του σημερινου σουπερ δωρου της εταιριας? καποιος σουπερ εξυπνος ανθρωπος σκεφτηκε αυτη την σουπερ ιδεα για μας! γρηγορα ολοι πισω στα νηπιαγωγικα μας χρονια! γρηγορααα!!!

antzella
02.12.2011, 09:10
καλημερα σποροφιλαρακια μου!!
ηρθε αποψε μια φιλη απο τα παλια..
τι κανετε παιδουλακια μου?? που με ξεχασατε...κλαψ..
απο οτι σας βλεπω παντως εισαστε ολοι καλα και μεσα στο πνευμα το γιορτινο.. και το χαιρομαι αφανταστα να σας βλεπω ετσι. ακομα και οταν καποιοι περνουν αναποδες κατα καιρους, τοτε τους χαιρομαι ακομα πιο πολυ που τα λενε ολα(οσα μπορουν δηλαδη)και δεν τα καταπινουν.
φριφρι, ελσα, ελπιδα, κατερινα, και γενικα ολο η γυναικοκρατια εδω,δινετε ρεσιταλ κεφιου.
εγω παντως γελασα πολυ οταν το βραδυ κατα τις 2 που ξυπνησα και ανοιξα το γιορτινο ημερολογιο της φαρμας το νουμερο 2 σημερα.αυτο που ειδα μου θυμισε αυτο..και σχολικα χρονια χειροτεχνιας..και παιχνιδιου.
και ανεμελιας πανω απο ολα..
http://www.freeweird.com/wp-content/uploads/2010/12/alfavitario.jpg
πχ ο γιαννουλης,ο νικος,που ειναι μικρουλια ακομη,καταλαβαινουν τι λεω..
και θα χαρουν πολυ με την σημερινη εργασια!! χαχαχα
αυτες οι μερες ειναι κυριως για τα παιδια,που μας μεταδιδουν ομως την χαρα τους και σε μας.οπως ο ανεστης αλλα και η φριφριδουλα μας...http://el.board.bigpoint.com/farmerama/images/icons/icon12.gif
ευχομαι σε ολη την παρεα εδω και σε ολους να εχετε καλες γιορτες και να προσπαθησετε οσο γινετε να νιωσετε για λιγο ανεμελοι οπως οταν ειμασταν παιδια!!
πολλα φιλακια σε ολους!

Φριφρι1
02.12.2011, 09:24
Αντζελουναααααααα;;;;;; που εισαι βρε;;;;;; Σε ψαχνουν ολοι! Αληθεια στο λεω! Τους ειπα οτι νομιζες οτι σου κραταμε μουτρακια.....κ μου ειπαν να σου πω....να μη λες χαζα! Ετσι μου ειπαν! Πως κ πως περιμενα να ποσταρεις για να στο πω! Αληθεια λεω! :eek: Κ να σου πω.....τοσο που που με ανεβαζεις...κατι φορες!!!!! Βρε αντε ο Ανεστακος....καλα...ειναι παιδι! Εγω παιδι; χαχαχα! Τι καλα! Εγω βρε περναω τη χρυση δεκαετια της γυναικας! Ποια ειναι αυτη; 29 - 30. !!! (ξερεις ολες λενε 29,5 μεχρι να γινουν 40! ) Χαχαχαχα! Αλλα ειμαι καλα με μενα....πειραζει; Μηπως κανει τους....."αλλους" να ανησυχουν;;;;;; Ασε τον κοσμο να ασχολειται γλυκια μου! Α! Κ κατι ακομα.......μη ξαναχαθεις! Ακουει; ;)

minaogre
02.12.2011, 09:25
Τι βλέπουν τα ματάκια μου ??? Τελικά ήρθε ο Άγιος Βασίλης και μάλιστα νωρίτερα... :)
Το πνεύμα των Χριστουγέννων όμως ?... :(

Ήρθανε και οι κουκουβάγιες , τα κοράκια , οι δράκοι ... :)

Οι κουΡΟΥΝΕΣ ??? όμως ...:(

Και εν τέλη για όλους εσάς με πολλή αγάπη σας αφιερώνω !

http://www.disneyanaexchange.com/Photobin/Con-Scrooge.T.jpg

demon071998
02.12.2011, 09:50
Τι βλέπουν τα ματάκια μου ??? Τελικά ήρθε ο Άγιος Βασίλης και μάλιστα νωρίτερα... :)
Το πνεύμα των Χριστουγέννων όμως ?... :(

Ήρθανε και οι κουκουβάγιες , τα κοράκια , οι δράκοι ... :)

Οι κουΡΟΥΝΕΣ ??? όμως ...:(

Και εν τέλη για όλους εσάς με πολλή αγάπη σας αφιερώνω !

http://www.disneyanaexchange.com/Photobin/Con-Scrooge.T.jpg

καλημερα Μινα-σπορινα. για τις κουρουνες που ρωτας

http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1364553&postcount=2

maraki85
02.12.2011, 09:53
Καλημερα.
Αν και με πληγωσατε....:(
εφερα καφεδακι.
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRWnIy8nXnoSLWxxXtCOJmSQX4W2Nxe-nAmtUL0dBgT5q1GBgk5d8iVRR5T
http://kritikessintages.files.wordpress.com/2009/04/p9300224.jpg?w=246&h=194 http://www.piroski-georgitsis.gr/images/products/1261660436-023.jpg

minaogre
02.12.2011, 09:55

Βρε Τάσο...βρε Τάσο :D , από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα ! Εμμμ...ειναι μακριά η Λαπωνίααααααα

Ποιος σε πλήγωσε Αφροδιτομαράκι ??? εεεεε ??? Να τον μαλώσω !

maraki85
02.12.2011, 10:05
Ποιος σε πλήγωσε Αφροδιτομαράκι ??? εεεεε ??? Να τον μαλώσω !
η ελενη ...βαζει φυτιλια στην φριφρι και δεν πηρε χθες να πιει σαλεπι να ζεσταθει γιατι της ειπε οτι θα βγαλει τριχες .... :o

Φριφρι1
02.12.2011, 10:14
η ελενη ...βαζει φυτιλια στην φριφρι και δεν πηρε χθες να πιει σαλεπι να ζεσταθει γιατι της ειπε οτι θα βγαλει τριχες .... :o
Φυτιλιες; Ψεματα ειπε;;;;; Εγω δεν ηπια γιατι λεω......πως θα κανω φρφρφρ....φρου μετα; Δε θα ειμαι πια πεταλουδα!!!!! θα κανω....τρτρτρ.....τρου! Θα γινω τριχαλουδα!!!!!! Κ με επιασε τρομαρα μεγαλη σου λεωωωωω!!!!! :eek:

minaogre
02.12.2011, 10:23
Κορίσιαααααα....τη βρήκα τη λύση ! Ελάτε να αγκαλιαστούμε να ζεσταθούμε ! Που θες να το ξέρει το σαλέπι η Φριφρι...βρε Αφροδιτομαράκι ??? Εδω βορράς εκεί χαμουτζού :D

Ελάτεεεεεε http://i37.abimg.gr/ha/hariste_toys_megali_agkalia_1400328_b.jpg

maraki85
02.12.2011, 10:25
Φυτιλιες; Ψεματα ειπε;;;;; Εγω δεν ηπια γιατι λεω......πως θα κανω φρφρφρ....φρου μετα; Δε θα ειμαι πια πεταλουδα!!!!! θα κανω....τρτρτρ.....τρου! Θα γινω τριχαλουδα!!!!!! Κ με επιασε τρομαρα μεγαλη σου λεωωωωω!!!!! :eek:
:o:oμουτρααα. εμεις στην θεσσαλονικη το εχουμε για να ζεσταινομαστε .ολοι αντρες και γυναικες .....
γιαυτο ειμαστε ''πολυ φιλικοι''φαινεται ο ενας στον αλλο .:pμας επηρεαζει..?.:Dλες???

πες τα μινα να μην τα λεω εγω και με παρεξηγουν
ναι για......

demon071998
02.12.2011, 10:28
φρουφρου μην τις ακους! προσοχη! το σαλεπι βγαζει τριχες! μου εδινε η μανα μου στην εφηβια που ηθελα να βγαλω γενια!:D :p σε βρηκανε μικρουλα, ομορφουλα κι αθωα και θελουν να σε κανουν τριχωτη:D

minaogre
02.12.2011, 10:34
φρουφρου μην τις ακους! προσοχη! το σαλεπι βγαζει τριχες! μου εδινε η μανα μου στην εφηβια που ηθελα να βγαλω γενια!:D :p σε βρηκανε μικρουλα, ομορφουλα κι αθωα και θελουν να σε κανουν τριχωτη:D

:oΝαι βρε Τάσο καλά τα λες ,άλλη δουλεία δεν είχαμε...να θέλουμε να κάνουμε την πεταλούδα ...μαϊμού ! :DΑφροδιτομαράκι....θα σε κατηγορήσουν για σαμποτάζ καφέ και μόνο καφέ !!! Από γκουρμέ δεν ξέρουν αυτοί εκεί χαμ! :p

maraki85
02.12.2011, 10:39
δεν φταιει κακεις...εγω φταιω που σ εβαλα σαντουιτσακια γιατι μονο με τα κουλουρακια το παιδι ειπα δεν θα χορτασει....:(
Αφροδιταμαράκι....θα σε κατηγορήσουν για σαμποτάζ καφέ και μόνο καφέ !!! Από γκουρμέ δεν ξέρουν αυτοί εκεί χαμ! :p
εχεις δικιο
καφε σκετο και χωρις ζαχαρη .... ετσι κι αλλιως οτι και να φανε πικρα λογια με λενε ....:p

Φριφρι1
02.12.2011, 10:56
Τι γνεται εδω βρε παιδια.......;;;;;; Ελειψα λιγο να παω να ετοιμασω το κοκκινιστο για τον χρου.....κ εγινε το ελα να δεις! Τι χαμουτζου με ειπανε....τι τριχες να βγαλω προσπαθουν......τι πικρο καφε κερνανε......ααααααα!!!! μουτρα!!!!!! Δαιμονακο μου σε ευχαριστω για την προειδοποιηση.......τριχωτη θελουν να με κανουν,ε; Αληθεια ελεγε η Ελενη ε; Μουτραααααα! Κ να σου πω δαιμονακο....ασε τα σαντουιτσακια.....κ ελα να σου κανω το τραπεζι.....να φατε με τον Χρου, γιατι εγω Παρασκευη σημερα δεν τρωω κρεας......ενα κοκκινιστοοοοοο!!!! γιαμ γιαμ σου λεω! Α! Κ διωχνει κ την γριπη! ξου η γριπη λεμε! :p

maraki85
02.12.2011, 11:04
Κ να σου πω δαιμονακο....ασε τα σαντουιτσακια.....κ ελα να σου κανω το τραπεζι.....να φατε με τον Χρου, γιατι εγω Παρασκευη σημερα δεν τρωω κρεας......ενα κοκκινιστοοοοοο!!!! γιαμ γιαμ σου λεω! Α! Κ διωχνει κ την γριπη! ξου η γριπη λεμε! :p
μονο λογια εισαι ...πραξεις μηδεν :D
http://www.yumm.gr/assets/media/PHOTOS/RECIPES/933.jpg
οριστε ..αυτο ειναι κοκκινιστο !

Φριφρι1
02.12.2011, 11:07
μονο λογια εισαι ...πραξεις μηδεν :D
http://www.yumm.gr/assets/media/PHOTOS/RECIPES/933.jpg
οριστε ..αυτο ειναι κοκκινιστο !
Τι να σε κανω που δεν ξερω να βγαζω φωτο! Τι να σε κανω! Το δικο μου ειναι πιο κοκκινο, κοκκινιστο! Κ δεν εχει κ 2 δαχτυλα λαδια! Αρπα την! :p

minaogre
02.12.2011, 11:08
Βρε κορίτσια ...για να καταλάβω...διαγωνισμό μαγειρικής κάνουμε ???Ποια θα δελεάσει τον Τάσο ???? Να τον πάρει με το μέρος της ??? :D
Τάσαρεεεεεε πάρε και από μένα γιατί δε σε βλέπω καλά...αυτές θα σε σκάσουνε !!! :D

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQHXiqu5OUlwz3Axc8ljxpmBqWQ8z39C Hgi7A4DPIEQANZzxBluOKbj7vh-

elen1965
02.12.2011, 11:24
πω πω κοριτσια.. συγνωμη!
συγνωμη μαρακι 85 δεν ηθελα να χαλασω τη φιλια σας..βρε φωτιες που αναψα..
ηρεμησε φριφρι, αποκλειεται να τα ξερει αυτα το μαρακι...
ερχεται εδω ενας φιλος μας πυροβολημενος με τη υγιεινη διαστροφη:)
και αυτο τα φυκια και εκεινο το ιπποφαες και ετσι η θεοβρομινη,να τα τωρα..!!
οχι μαρακι μην πληγωνεσαι..
πω πω ντρεπομαι..παω να κατσω μεσα στη ντουλαπα να αυτοτιμωρηθω:(

maraki85
02.12.2011, 11:25
Το δικο μου ειναι πιο κοκκινο, κοκκινιστο! Κ δεν εχει κ 2 δαχτυλα λαδια! Αρπα την! :p
απεδειξε το :D
ναι ελενη στην ντουλαπα ...γρηγορα :D

nikologos
02.12.2011, 12:54
χαιρετω τους απροσαρμοστους!!!!

δεν θελω να χαλασω το ομορφο κλιμα με οικονομοτεχνικες αναλυσεις για μαρμελαδες. ισως το απογευμα.

εχω πληροφοριες για το δωρακι της τριτης!!! δωθηκαν μονο σε μενα και στον νικο λογω ονομαστικης εορτης. αλλα εγω σαν γνησιος δώστης σας το φανερωνω:

προκειται για μια συνταγη. αλλα κανονικη συνταγη. θα βαλουμε τα υλικα στο μπολ και μετα θα φτιαξουμε ενα ωοειδες σχημα. θα το βαλουμε στο φουρνο για 30' στους 350 βαθμους. οταν βγει θα το αφησουμε στον καταψυκτη για 2 ωρες.

αφου το βγαλουμε λοιπον, θα περιμενουμε να εκκολαφθει. και οταν επιτελους ανοιξει θα μας δωσει ενα μπονους κωδικο που μπορουμε να τον βαλουμε στη φαρμα μας και θα μας επιτρεπει με την επομενη αγορα 600 φι να στειλουμε 2 δωρα σε γειτονες για μια βδομαδα!

κατα τα αλλα, ειναι γνωστο οτι το σαλεπι προκαλει τριχοφυια. αλλα στην πλατη:d. προσοχη λοιπον στην καταναλωση περιεργων σκευασματων. ας μεινουμε σε αυτα που ξερουμε καλυτερα. γνησιος πατροπαραδοτος φραπες!!!!

υγ: νομιζω οτι το τελος ειναι κοντα........

minaogre
02.12.2011, 13:00
Και για να λυθεί κάθε παρεξήγηση :

Όπλο στην έξαρση των εποχικών ιώσεων μπορεί να αποτελέσει το σαλέπι Φτιάχνεται από τις ρίζες ενός φυτού, που ήταν γνωστό πολλούς αιώνες πριν στον Ελλαδικό, αλλά και στον ευρύτερο χώρο της ανατολικής Μεσογείου, με το όνομα Όρχις (Orchis mascula, της οικογενείας των Ορχιδωδών). Του αποδίδονταν ιδιότητες αφροδισιακές, γι’ αυτό και πέρασε στη λαϊκή παράδοση ως Σερνικοβότανο. Το βότανο που χάριζε στις γυναίκες αρσενικά παιδιά! Στις ρίζες αυτού του φυτού αναπτύσσονται κόνδυλοι που αποξηραίνονται, αλέθονται και από τη σκόνη τους γίνεται το θαυμάσιο αυτό αφέψημα, που «ευφραίνει και το στόμα και την ψυχή», όπως έλεγαν οι παλιοί. Και γνώριζαν με την απλοϊκή τους σοφία ότι και στο σώμα προσφέρει θαυμαστά οφέλη.
Το Σαλέπι είναι ένα ρόφημα θερμαντικό, (εξαιτίας και των μπαχαρικών που περιέχει), προληπτικό του κρυολογήματος και της γρίπης, φτιάχνει το κρυωμένο στομάχι. Καταπραΰνει τα νεύρα, διώχνει το άγχος και την κούραση, χαρίζοντας ευεξία και εγρήγορση ταυτόχρονα. Είναι πλούσιο σε άμυλο και πολύτιμα μεταλλικά άλατα: φώσφορο και ασβέστιο. Γι’ αυτό τονώνει όλο το σώμα, «από τα νύχια ως την κορυφή». Βοηθά εξασθενισμένους από αρρώστιες οργανισμούς να ανακάμψουν και να αναρρώσουν γρηγορότερα. Περιέχει μια κολλώδη ουσία, την βασσαρίνη, που όταν βράσει με νερό, δίνει αυτό το άριστο μαλακτικό κατά του βήχα και όλων των παθήσεων του θώρακα, αλλά και του στομάχου και των εντέρων. Υπάρχουν μαρτυρίες για ασθενείς από βαριάς μορφής δυσεντερίες, χωρίς ελπίδα να επιζήσουν, αφού δε μπορούσαν να δεχτούν καμιά τροφή. Δοκίμασαν να κρατηθούν στη ζωή, πίνοντας μόνο Σαλέπι για μήνες. Και όχι μόνο επέζησαν, αλλά σταδιακά ανάρρωσαν τελείως!!! Όσο για τις τονωτικές και αφροδισιακές του ικανότητες; Αυτές φαίνεται ότι εντείνονται χάρη στην προσθήκη και των μυρωδικών (κανέλας, γαρύφαλλου, πιπερόριζας).

Για να βγάλεις μαλλιά πρέπει να λουστείς ...όχι να το πιεις !!! χα χα χα

maraki85
02.12.2011, 13:20
Και για να λυθεί κάθε παρεξήγηση :
Όπλο στην έξαρση των εποχικών ιώσεων μπορεί να αποτελέσει το σαλεπι
Το Σαλέπι είναι ένα ρόφημα θερμαντικό, (εξαιτίας και των μπαχαρικών που περιέχει), προληπτικό του κρυολογήματος και της γρίπης, φτιάχνει το κρυωμένο στομάχι. Καταπραΰνει τα νεύρα, διώχνει το άγχος και την κούραση, χαρίζοντας ευεξία και εγρήγορση ταυτόχρονα. Είναι πλούσιο σε άμυλο και πολύτιμα μεταλλικά άλατα: φώσφορο και ασβέστιο. Γι’ αυτό τονώνει όλο το σώμα, «από τα νύχια ως την κορυφή». Βοηθά εξασθενισμένους από αρρώστιες οργανισμούς να ανακάμψουν και να αναρρώσουν γρηγορότερα. Περιέχει μια κολλώδη ουσία, την βασσαρίνη, που όταν βράσει με νερό, δίνει αυτό το άριστο μαλακτικό κατά του βήχα και όλων των παθήσεων του θώρακα, αλλά και του στομάχου και των εντέρων.
Για να βγάλεις μαλλιά πρέπει να λουστείς ...όχι να το πιεις !!! χα χα χα
μπραβο βρε μινα !!
αυτο ακριβως ηθελα ..να την βοηθησω που ειναι αρρωστη ...αλλα τιποτα μονο την ελενη και τον τασο ακουει ..:mad:

buenakias
02.12.2011, 13:24
Καλησπέρα σε όλους

http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1364553&postcount=2

χαχα
Τάσο, δες τι βγήκε πριν λίγο :D
http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1364890&postcount=10
ο μι τζι και άπειρα λολ :cool:

nikologos
02.12.2011, 13:30
To Σαλέπι...!

Orchis italica Poiret

Orchidaceae

Ορχιδέα η ιταλική

ΕΒΓΑΛΑ ΤΗ ΦΩΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ

Η όμορφη αυτή ορχιδέα είναι ίσως η πιο διαδεδομένη στα Κύθηρα. Από τα τέλη Μαρτίου η χαριτωμένες ρόδινες κορφούλες γεμίζουν τα χέρσα χωράφια, τις άκρες των δρόμων φυτρώνουν ανάμεσα σε θάμνους και αγκάθια. Το λουλούδι της μοιάζει με μικρό αρσενικό ανθρωπάκι εξ ου και το αρχαίο ελληνικό όνομα: “ σατύριον”, αναφορά στους γυμνούς σατύρους, συνοδούς του θεού Διονύσου. Όπως και οι περισσότερες ορχιδέες η ανθοφορία αρχίζει από τη βάση και προχωρά σταδιακά στην κορυφή δημιουργώντας έναν όμορφο κώνο.
Η ρίζα της μετά από επεξεργασία δίνει λευκή σκόνη, το σαλέπι.
Στην Τουρκία, που το σαλέπι ήταν δημοφιλές αυτή και άλλες ορχιδέες έχουν σχεδόν εξαφανιστεί, λόγω της υπερσυλλογής βολβών. Στην Ελλάδα η συλλογή του φυτού σε άγρια μορφή είναι απαγορευμένη καθώς οι περισσότερες ελληνικές ορχιδέες θεωρούνται σπάνια και απειλούμενα είδη και προστατεύονται από το νόμο.

εχετε δει τα ποδια και την πλατη των σατυρων? εκτος αν το ματι μας παει μονο στο ιδιαιτερο χαρακτηριστικο τους....

τα κερατα εννοω. ποιο πονηρο μυαλο σκεφτηκε κατι αλλο?????
:D

edit
πηγη floracytherea
μη μας σβηστει κανενα μνμ και ψαχνομαστε μετα γιατι......

Φριφρι1
02.12.2011, 13:35
Δεχομαι λοιπον.....κατοπιν ωριμου σκεψεως.......τις ευγενης προθεσεις.....της φιλτατου κ αξιαγαπητου.....συναγροτισα ....Αφροδιτομαρακι.......αλλα παρολα αυτα.....Νικοοοοοοοοο.....εχει ς τοοοσο δικιο! Οι σατυροι ηταν παρα πολυ τριχαδες!!!!!! Καρατριχαδεςςςςς!!!! Ααααααααα......δε θελω σαλεπιιιιιιι!!! Μονο τσαγακι του βουνουουουουουουυυυυυυυ.... ..ξου σαλεπι......ξου!!!!! :eek:

nikologos
02.12.2011, 14:54
μεσα στις υπερβολες της νεας δυναμικης λαικης γινονται τελειως μα τελειως λανθασμενες κινησεις απο αρκετους παικτες. θα ηθελα να μοιραστω τις σκεψεις μου και τους υπολογισμους μου σε αυτο το θεμα

πασχαλινη μαρμελαδα vs τσατνι ντοματας

ας δουμε το οφελος απο τις παραπανω μαρμελαδες και ας τα συγκρινουμε για να δουμε τι αξιζει να αγορασουμε

ας υποθεσουμε οτι εχουμε μια απλη φαρμα με 42 μεγαλα χωραφια στο χωρο της βασικης φαρμας και 42 στο αγριο λιβαδι και τα φυτευουμε ολα ενα μεγαλο φυτο που γινεται κατω απο 12 ωρες πχ φουντουκι.
στο δασος εχουμε τα δεντρα μας (εχουμε και μηλιες και αμυγδαλιες. αλλα για τον υπολογισμο θα βαλω ενα μεσαιο δεντρο) 70 κυδωνιες. εχουμε και εργαστηρια και σταβλους. για τον υπολογισμο θα βαλω 10 εκκολαπτηρια και 10 σταβλους προβατων.

τρωμε την πασχαλινη μαρμελαδα. αρα εχουμε 30% πε σε ολα.

φουντουκι 84πε Χ(42+42)84 χωραφια 7056πε Χ2 σπορες 14112 Χ30% 4233,60 πε οφελος

κυδωνια 60πε Χ70 δεντρα 4200πε Χ30% 1260πε οφελος

εργαστηρια 159πε Χ10 1590πε Χ30% 477πε οφελος

σταβλοι 50πε Χ10 500πε Χ2 μαζεματα 1000πε Χ30% 300πε οφελος

συνολικο οφελος απο καταναλωση πασχαλινης μαρμελαδας 6270,60πε

κοστος αγορας πασχαλινης μαρμελαδας 200,000χτ

τρωμε 10 τσατνι ντοματας.
συνολικο οφελος απο καταναλωση τσατνι ντοματας 10Χ4500 45.000πε

κοστος αγορας τσατνι ντοματας 20,000Χ10 200,000χτ

με τα ιδια λεφτα λοιπον που μπορουμε να αγορασουμε πασχαλινη μαρμελαδα ή τσατνι ντοματας βλεπουμε μια τεραστια διαφορα στο οφελος απο το καθενα.

καταληγει η αυθαιρετη αυτη αναλυση σε πληρη απαξιωση της πασχαλινης αφου μπορουμε με το τσατνι να εχουμε 7πλασιο αποτελεσμα στα ιδια λεφτα.

1) δεν εχω υπολογισει τους ιδιαιτερους παικτες που εχουν στο 80% δεντρα.
2) η αναλυση δεν αλλαζει ιδιαιτερα αν φαμε μαζι με την πασχαλινη και αλλη μαρμελαδα. το οφελος απο την πασχαλινη θα αυξηθει 10% στις φαρμες με το ψωμι καροτου επι παραδειγματι, δηλαδη απο 4233,60 θα ειναι 4656,96
3) δεν εχω υπολογισει το οφελος στο νησι

οπου θελετες αντικαταστηστε το τυχαιο μου παραδειγμα με τα δικα σας δεδομενα για να φτασετε σε αποτελεσμα που ανταποκρινεται στη φαρμα σας.

ευχαριστω για το χρονο σας!!!

than_silvi126
02.12.2011, 15:05
καλησπεραααααααα σας!!!
τελικα ειχε δικιο ο nikexad οτι καποιον (http://el.board.bigpoint.com/farmerama/showpost.php?p=1298528&postcount=10695) θυμιζεις!!!:D
βαριεμαι να το διαβασω.. αλλα σε αγαπω πολυ!!! χαχαχαχα :p

powerranger91
02.12.2011, 15:15
καλησπέρα,απροσαρμοστόσπο ρα.;)
τι μου κάνετε;;
από αναβολή σε αναβολή τις πάνε αυτές τις καημένες τις ρούνες,που αν είχαν στόμα,δε θέλετε να ξέρετε τι θα'λεγαν...πφφφ...το ιβέντ ρουμανίας μια απ'τα ίδια.ε ,και τι έγινε?τέλος πάντων.δεν κακό.:p ή μαλλον...έχουμε δει και χειρότερα...
καλά,εεε??έκανα σήμερα μια χειροτεχνία με τη χαρτοκοπτική...μούρλια η κουκουβάγια σας λέω.:D
φωνάζει και κουκουβα-κουκουβα-κουκουβαβαβαβαβαααα.:D
θα ξετρελαινόταν η δίχρονη ανηψιά μου,αν ήταν Ρόδο.
σ/κ προ των πυλών και....φιορινοϊβέντ.τι άλλο?
και εις άλλα με υγεία.;)

nikexad
02.12.2011, 15:23
καλησπέρα απροσάρμοστα...

Το τι έμαθα πάλι από σας δεν λέγεται...

Τι για σαλέπια διάβασα, τι για σάτυρους (συγνώμη αυτοί δεν ήταν που ... αυτό... τέλος πάντων... άστο μην αρπάξω καμιά αδέσποτη), τι μαρμελάδες...

Νικόλα βαριόσουν σήμερα ε?
Συλβί άμα τον βλέπεις να κάνει οικονομοτεχνικές μελέτες για εικονικές μαρμελάδες, δώς του να κάνει καμιά δουλειά στο σπίτι.
Σκούπισμα, σφουγγάρισμα, τάισμα το μωρό, σούπερ μάρκετ...
Προσοχή.. όχι όλα αυτά μαζί, ταυτόχρονα, γιατί μπερδευόμαστε....
Ξέρω τι λέω.

Η πασχαλινή και γενικά οι μαρμελάδες που δίνουν +% π.ε. συμφέρουν όταν τρέχει κανένα event που χρειάζεται να μαζεύουμε υλικά που πέφτουν.
Αμα είναι για τους π.ε. για ν'ανεβαίνουμε επίπεδα, συμφέρουν να αγοράζουμε μαρμελάδες και γλυκά με πολλούς π.ε. (ούτε καν να τις παράγουμε) και να τα τρώμε.

Αυτό με την ντουλάπα ρε παιδιά δεν το κατάλαβα....
Ελενη1965 γιατί μπήκες παιδάκι μου στην ντουλάπα?
Εγώ ήξερα ότι σε άλλες περιπτώσεις κρυβόμαστε στην ντουλάπα...

Τι έγινε? Το τρένο με τις ρούνες πάλι έχει καθυστέρηση ε?

than_silvi126
02.12.2011, 15:34
συλβια το βοδι ειναι αυτο που εχει απλωσει στην πολυθρονα με το τιραντε φανελακι που πεταει εξω τη μιση κοιλια, τις τριχες στην πλατη, τηλεκοντρολ στο ενα χερι και μπυρα στο αλλο.

μην ανησυχεις νικο δε χρειαζεται να του βρω εγω ασχολια, εχει βρει απο μονος του ποιος ειναι ο ρολος του μες στο σπιτι... ("του".. μην παρεξηγηθουμε κιολας) οταν δεν κανει οικονομοτεχνικες μελετες!! :p
βοιδισιο τερατακιιιιιιιιι μου!!!!!! :D

nikologos
02.12.2011, 15:56
βοιδισιο τερατακιιιιιιιιι μου!!!!!!

ωχχχχχχ

μεχρι τον προηγουμενο μηνα με ελεγες τιγρη.
αλεπου δεν σου εχω κανει δωρο. ουτε τζαγκουαρ. €χω €ξοδα τ€λ€υταια.
μαλλον βρηκα το ρολο μου στο ζωικο βασιλειο. ειμαι το βοδι τελικα.
και μεχρι τωρα οταν με ελεγες σατυρο χαμογελουσα πονηρα. που να σκεφτω οτι εσυ σχολιαζες τις τριχες μου απο το σαλεπι και το κερατο μου!!!

με τον καλυτερο μου φιλο?????
EINE ADIKOOOOOOO

ειδες βρε νικο τι τραβαμε? χαλαρη μερα σημερα, οτι πρεπει για καμια μαρμελαδοαναλυση. αλλα αι γυναικαι ειναι απισται (πηγη ζηκος)

than_silvi126
02.12.2011, 16:02
ωχχχχχχ

μεχρι τον προηγουμενο μηνα με ελεγες τιγρη.
μαλλον βρηκα το ρολο μου στο ζωικο βασιλειο. ειμαι το βοδι τελικα.
και μεχρι τωρα οταν με ελεγες σατυρο χαμογελουσα πονηρα. που να σκεφτω οτι εσυ σχολιαζες τις τριχες μου απο το σαλεπι και το κερατο μου!!!
ειδες βρε νικο τι τραβαμε? χαλαρη μερα σημερα, οτι πρεπει για καμια μαρμελαδοαναλυση. αλλα αι γυναικαι ειναι απισται (πηγη ζηκος)

οικολογε μου.. εκει που εβλεπες απλωμενος τηλεοραση.. με τη φανελιτσα σου.. το τηλεκοντρολ.. κ τη μπυριτσα σου.. νομιζω πως εγειρες λιγο κ σε πηρε ο υπνος!!!! ξυπνα βρε ονειροπαρμενο κ ελα στην πραγματικοτητα... ονειρο ηταν θα περασει κ θα θυμηθεις πως εγω σε λεω μονο τεραααααααααςςςςς!!!!!!:D