Αγαπητέ αναγνώστη και αναγνώστρια του φόρουμ,

αν θέλεις να συμμετέχεις ενεργά στις συζητήσεις του φόρουμ ή να δημιουργείς τα δικά σου θέματα, θα πρέπει πρώτα να συνδεθείς στο παιχνίδι. Αν δεν έχεις ήδη λογαριασμό παιχνιδιού, κάνε εγγραφή. Ανυπομονούμε να σε καλωσορίσουμε στην ομάδα μας στο φόρουμ! ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!
Επιστροφή   Farmerama > Αρχείο > Αρχείο 2010 > Η γωνία χρηστών
Βοήθεια Λίστα χρηστών Αναζήτηση Σημερινά μηνύματα Επιλογή των forum ως διαβασμένα

Επιλογές θεμάτων Εμφάνιση
Παλιά 04.12.2010, 17:13   #1
ranpas
Living Forum Legend

Το avatar του χρήστη ranpas

Εγγεγραμμένος από: 27.05.2010
Προεπιλογή χριστουγεννα!

καλησπερα τα χριστουγεννα πλησιαζουν! ημερες γιορτης,χαρας,αγαπης και συμφιλιωσης! οι μερες προετοιμασιες ειναι γεγονος! δωρα,μελαμακαρονα,κουραμπι εδες,χιονισμενο τοπιο και πολλα αλλα μαγευουν μικρους και μεγαλους τα χριστουγεννα!
επισης το χριστουεγεννιατικο δεντρο ειναι στοιχειο των χριστουγεννων στολισμενο με διαφορα χρωματα παιχνιδια και φωτακια φερνουν μια λαμψη ενα φως αισιοδοξιας,χαρας με την ιδεεα οτι καθε χριστουγεννα ειμαστε πιο αισιοδοξοι χαρουμενοι και καθε χρονια θα τα παμε καλυτερα απο την προηγουμενη!
για αυτο αποφασισα να ανοιξω αυτο το θεμα και να συζηταμε περι των χρισουγεννων μπορουμε να βαζουμε διαφορες εικονες που να στηριζονται στους κανονες να λεμε διαφορα για τα χριστουγεννα ηθη εθιμα αν θα παμε καπου και διαφορα!
τη ημερα των χριστουγεννων αυτο το θεμα νομιζω οτι θα γεμισει απο χαρες αγαπη και αισιοδοξια

λοιπον καλη διασκεδαση καλα χριστουγεννα
δεν απομενει πολυς καιρος!

τηρουμε τους κανονες του φορουμ!

Last edited by ranpas : 04.12.2010 at 18:01.
Ο/Η ranpas είναι offline  
Παλιά 04.12.2010, 17:18   #2
FayKalymnos7
Commander of the Forum

Το avatar του χρήστη FayKalymnos7

Εγγεγραμμένος από: 12.07.2010
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από ranpas Εμφάνιση δημοσιεύματος
καλησπερα τα χριστουγεννα πλησιαζουν! ημερες γιορτης,χαρας,αγαπης και συμφιλιωσης! οι μερες προετοιμασιες ειναι γεγονος! δωρα,μελαμακαρονα,κουραμπι εδες,χινισμενο τοπιο και πολλα αλλα μαγευουν μικρους και μεγαλους τα χριστουγεννα!
επισης το χριστουεγεννιατικο δεντρο ειναι στοιχειο των χριστουγεννων στολισμενο με διαφορα χρωματα παιχνιδια και φωτακια φερνουν μια λαμψη ενα φως αισιοδοξιας,χαρας με την ιδεεα οτι καθε χριστουγεννα ειμαστε πιο αισιοδοξοι χαρουμενοι και καθε χρνια θα τα παμε καλυτερα απο την προηγουμενη!
για αυτο αποφασισα να ανοιξω αυτο το θεμα και να συζηταμε περι των χρισουγεννων μπορουμε να βαζουμε διαφορες εικονες πουνα στηριζπνται στους κανονες να λεμε διαφορα για τα χριστουγεννα ηθη εθιμα αν θα παμε καπου και διαφορα!
τη ημερα των χριστουγεννων αυτο υο θεμα νομιζω οτι θα γεμισει απο χαρες αγπη και αισιοδοξια

λοιπον καη διασκεδαση καλα χριστουγεννα
δεν απομενει πολυς καιρος!

τηρουμε τους κανονες του φορουμ!

ωραια..!μου αρεσει το θεμα σου σοφακι..!εγω δεν θα παω πουθενα θα μεινω εδω..!τα χριστουγεννα ειναι μια πανεμορφη γιορτη..!τι νομιζεις εσυ?μου αρεσουν παρα πολυ ολα..!για τα εθιμα θα σας ετοιμασω κατι...!
Παλιά 04.12.2010, 17:22   #3
ranpas
Living Forum Legend

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από FayKalymnos7 Εμφάνιση δημοσιεύματος
ωραια..!μου αρεσει το θεμα σου σοφακι..!εγω δεν θα παω πουθενα θα μεινω εδω..!τα χριστουγεννα ειναι μια πανεμορφη γιορτη..!τι νομιζεις εσυ?μου αρεσουν παρα πολυ ολα..!για τα εθιμα θα σας ετοιμασω κατι...!
κι εμενα μου αρεσουν! πολυ! οι προετοιασιες το δενρο που το στολιζουμε ολα!
ερχομαστε πιο κοντα με τους κοντινους μας ανθωρωπους! ειναι ωραιες μερες!
χαρας! κατα την γνωμη μου ειναι η καλυτερη γιορτη του χρονου

εγω δεν ξερω ακομα!

ειναι ωραια αν χιονιζει να βλεπει μικρα παιδια να παιζουν στους δρομους ειναι μια αλλη αισθηση!

Last edited by ranpas : 04.12.2010 at 18:02.
Ο/Η ranpas είναι offline  
Παλιά 04.12.2010, 17:24   #4
Elenh,Elenaki!
Emperor of the Forum

Το avatar του χρήστη Elenh,Elenaki!

Εγγεγραμμένος από: 09.07.2010
Προεπιλογή

Anamfivola my favourite celebration!!!!

Πάνω απ'όλα ΕΛΛΑΣ.

Β<3 (για πάντα)

Λατρεύω Βασουλίνιιι<3

Ο/Η Elenh,Elenaki! είναι offline  
Παλιά 04.12.2010, 17:25   #5
ranpas
Living Forum Legend

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από Elenh,Elenaki! Εμφάνιση δημοσιεύματος
Anamfivola my favourite celebration!!!!
καλησπερα! εχεις διαφορετικη γνωμη;
Παλιά 04.12.2010, 17:25   #6
FayKalymnos7
Commander of the Forum

Το avatar του χρήστη FayKalymnos7

Εγγεγραμμένος από: 12.07.2010
Προεπιλογή

Παράθεση:
κι εμενα μου αρεσουν! πολυ! οι προετοιασιες το δενρο που το στολιζουμε ολα!
ερχομαστε πιο κοντα με τους κοντινους μας ανθωρωπους! ειναι ωραιες μερες!
χαρας! κατα την γνωμη μου ειναι η καλυτερη γιορτη του χρονου

εγω δεν ξερω ακομα!

ειναι ωραια αν χιονιζει να βλεπει μικρα παιδια να απιζουν στους δρομους ειναι μια αλλη αισθηση!
ναι ειναι τελεια..!το δεντρο ειδικα..!και εγω το νομιζω αυτο..!δεν ειναι ομως τοσο ωραιο για ολους τους ανθρωπους..!ειδικα για αυτους που εχουν προβληματα(οικονομικα) αλλα και για τα φτωχα παιδια..
Παλιά 04.12.2010, 17:26   #7
DrHouse98
Living Forum Legend

Το avatar του χρήστη DrHouse98

Εγγεγραμμένος από: 19.07.2010
Προεπιλογή

φυσικά η αγαπημένη μου γιορτή!!!!

Κάντε κλικ εδώ για το μπάνερ της παρέας του φόρουμ !!
DrHouse98/L:71/Ι:12/S:17/B:2
Ο/Η DrHouse98 είναι offline  
Παλιά 04.12.2010, 17:27   #8
Elenh,Elenaki!
Emperor of the Forum

Το avatar του χρήστη Elenh,Elenaki!

Εγγεγραμμένος από: 09.07.2010
Προεπιλογή

Παράθεση:
καλησπερα! εχεις διαφορετικη γνωμη;
kalhpera...dn diavase ti grafw???

Παράθεση:
ναι ειναι τελεια..!το δεντρο ειδικα..!και εγω το νομιζω αυτο..!δεν ειναι ομως τοσο ωραιο για ολους τους ανθρωπους..!ειδικα για αυτους που εχουν προβληματα(οικονομικα) αλλα και για τα φτωχα παιδια..
nai faih mou...gi afto prepei na voh8ame tous an8rwpous p t xreiazontai!!!

Πάνω απ'όλα ΕΛΛΑΣ.

Β<3 (για πάντα)

Λατρεύω Βασουλίνιιι<3

Ο/Η Elenh,Elenaki! είναι offline  
Παλιά 04.12.2010, 17:28   #9
ανδριανναιωαννου
Forum Overlooker

Εγγεγραμμένος από: 05.04.2010
Προεπιλογή

καλές γιορτές σε όλους!!!!!!!!!!!

Η Προέλευση της Χριστουγεννιάτικης κάρτας
Σύμφωνα με την εγκυκλοπαίδεια Britannica Online, αν και οι ξυλοχαράκτες κατασκεύαζαν αντικείμενα με θρησκευτικά θέματα κατά τη διάρκεια του Μεσαίωνα, η πρώτη Χριστουγεννιάτικη κάρτα, με τη σημερινή της έννοια, πιστεύεται ότι σχεδιάστηκε από τον Callcott Horsley στην Αγγλία το 1843.Λέγεται ότι την δημιούργησε για τον φίλο του Sir Henry Cole. Μία έκδοση 1.000 καρτών βγήκε προς πώληση στο Λονδίνο. Λιθογραφήθηκε σε χοντρό χαρτόνι, 5 1/8 επί 3 1/4 inches, σε σκούρα σέπια και ζωγραφίστηκε με το χέρι. Το κέντρο της κάρτας έδειχνε ένα οικογενειακό πάρτι σε εξέλιξη, κάτω από το οποίο υπήρχαν οι λέξεις «Χαρούμενα Χριστούγεννα και Ευτυχισμένο το Νέο Έτος». Στη μία πλευρά υπάρχει μία σκηνή που ταΐζουν κάποιον πεινασμένο και στην άλλη μία σκηνή που ντύνουν τους φτωχούς. Στις ΗΠΑ, ο κύριος Pease, ιδιοκτήτης ενός καταστήματος στο Albany της Ν. Υόρκης, κατασκεύασε στα μέσα του 19ου αιώνα μία κάρτα με «Χριστουγεννιάτικες ευχές από το μεγάλο κατάστημα του Pease, το ναό της μόδας».
Ο/Η ανδριανναιωαννου είναι offline  
Παλιά 04.12.2010, 17:28   #10
ranpas
Living Forum Legend

Προεπιλογή

Παράθεση:
οντως!μερικα παιδια ενω εμεις διασκεδαζουμε αυτα πεινανε και ειναι λυπημενα!
μερικοι εχουν και οικονομικα σαφως πρεπεινα νοιαζομαστε για αυτα! και καλο ειναι να συμμμτεχουμε σε τετοιες οργανωσεις για να τους ενισχυσουμε οικονομικα!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα από DrHouse98 Εμφάνιση δημοσιεύματος
φυσικά η αγαπημένη μου γιορτή!!!!

επισης! ευτιχισμενα χριστουεγεννα σε ολους!

Οι ιστορικές πηγές υποδεικνύουν ότι ο εορτασμός των Χριστουγέννων άρχισε να τηρείται στη Ρώμη γύρω στο 335[2], αν και κάποιοι ερευνητές βασιζόμενοι σε αρχαίους ύμνους με χριστουγεννιάτικη θεματολογία[3] θεωρούν ότι τα πρώτα βήματα που οδήγησαν στον εορτασμό αυτό έγιναν μέσα στον 3ο αιώνα. Η παράδοση θεωρεί ότι η αρχαιότερη ομιλία για τη γιορτή των Χριστουγέννων εκφωνήθηκε από τον Μέγα Βασίλειο στην Καισάρεια της Καππαδοκίας το έτος 376 μ.Χ.[4].
Επί Πάπα Ιουλίου Α' (336-332) τα Χριστούγεννα σταμάτησαν να γιορτάζονται μαζί με τα Θεοφάνεια και θεσπίσθηκε ως επέτειος η 25 Δεκεμβρίου κατόπιν έρευνας των αρχείων της Ρώμης, όπως πιστεύεται, επί της απογραφής που έγινε επί αυτοκράτορα Οκταβιανού Αυγούστου, σε συνδυασμό με υπολογισμό ρήσης του Ευαγγελίου (το οποίο και συνέτεινε) του Προδρόμου λεχθείσα περί τον Χριστόν:"Εκείνος δει αυξάνειν, εμέ δε ελατούσθαι" (Ιωάνν. γ'30). Με βάση αυτή την υποθετική πηγή, η Γέννηση του Χριστού ορίσθηκε κατά το χειμερινό ηλιοστάσιο όπου και αρχίζει η αύξηση των ημερών. Στον καθορισμό της 25ης Δεκεμβρίου ως ημερομηνίας εορτασμού συντέλεσαν προφανώς η μεγάλη εθνική εορτή του "ακατανίκητου" θεού Ήλιου (Dies Natalis Solis Invicti) και ο εορτασμός των γενεθλίων του Μίθρα που ήταν διαδεδομένα σε όλη την επικράτεια της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας με την έννοια ότι η επιλογή αυτής της ημέρας ως ημέρας γέννησης του Χριστού είχε να κάνει με την προσπάθεια αντικατάστασης των παγανιστικών (μη χριστιανικών) γιορτών που τηρούνταν εκείνον τον καιρό, όπως τα Σατουρνάλια και τα Μπρουμάλια[5]
Συνεπώς, όταν ο Χριστιανισμός έγινε η επίσημη θρησκεία της αυτοκρατορίας, προσπάθησε να απορροφήσει και να δώσει νέα διάσταση και νέα σημασία σε πανάρχαια λατρευτικά έθιμα και λατρευτικές συνήθειες αιώνων. Πάντως, παρά τις απαγορεύσεις της εκκλησίας για πολλές από τις εκδηλώσεις[6] που τελούνταν στην αντίστοιχη του Δωδεκαημέρου περίοδο ή τις νομοθεσίες[7], αυτές διατηρήθηκαν κυρίως στην ύπαιθρο[8] καθ' όλη την διάρκεια των ρωμαϊκών αυτοκρατορικών χρόνων, μέχρι τον 5ο μ.Χ. αιώνα. Σε μεταγενέστερη εποχή πολλά από τα έθιμα τους (ανταλλαγή δώρων, γλέντια, χαρτοπαίγνια κ.ο.κ.) μεταβιβάστηκαν στον εορτασμό τής Πρωτοχρονιάς[9].
Στη Ρώμη το καλεντάρι των Φιλοκαλίων (354 μ.Χ.) περιλαμβάνει στην ημερομηνία της 25ης Δεκεμβρίου, απέναντι από την παγανιστική Natalis invicti, δηλ. "γέννηση του ακατανίκητου (ήλιου)", την φράση "VIII kaalitan nattis Christus in Bethleem Iudea".
Από τη Δύση ο εορτασμός της Γεννήσεως στις 25 Δεκεμβρίου πέρασε και στην Ανατολή γύρω στο 376. Το 386 ο Αγ. Ιωάννης ο Χρυσόστομος παρότρυνε την εκκλησία της Αντιόχειας να συμφωνήσει στην 25η Δεκεμβρίου ως ημέρα εορτασμού της Γέννησης. Τον καιρό του Αγ. Αυγουστίνου (354-430) η ημερομηνία της Γιορτής της Γέννησης είχε καθοριστεί, πάντως ο Αυγουστίνος την παραλείπει από τον κατάλογό του με τις σημαντικές χριστιανικές επετείους (PL 33.200).
Με τον χρόνο επεκράτησε σε όλο τον χριστιανικό κόσμο εκτός της Αρμενικής Ορθόδοξης Εκκλησίας που συνεχίζει τον συνεορτασμό με τα Θεοφάνια.
Το 529 ο αυτοκράτορας Ιουστινιανός απαγόρευσε την εργασία και τα δημόσια έργα κατά τη διάρκεια των Χριστουγέννων και τα ανακήρυξε δημόσια αργία. Ως το 1100, καθώς είχε επεκταθεί η δράση των ιεραποστολών στις παγανιστικές ευρωπαϊκές φυλές, όλα τα έθνη της Ευρώπης γιόρταζαν τα Χριστούγεννα. Εντούτοις, αργότερα, εξαιτίας της Μεταρρύθμισης απαγορεύτηκε ή περιορίστηκε κατά περιόδους η τήρησή του εορτασμού τους σε διάφορες χώρες της Ευρώπης και στην Αμερική, καθώς θεωρούνταν ότι περιλάμβανε σε μεγάλο βαθμό ειδωλολατρικά στοιχεία[10].

Last edited by ranpas : 04.12.2010 at 17:36.
Ο/Η ranpas είναι offline  

Επιλογές θεμάτων
Εμφάνιση
Γραμμική εμφάνιση Γραμμική εμφάνιση

Κανόνες του forum
Δεν Μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
Δεν Μπορείτε να απαντήσετε δημοσιεύματα.
Δεν Μπορείτε να ανεβάσετε συνημμένα αρχεία.
Σας Δεν επιτρέπεται, να επεξεργαστείτε τα δημοσιεύματά σας.

O BB Κωδικός είναιΕνεργό.
Τα Smileys είναι Ενεργό.
[IMG] Ο κωδικός είναι Ενεργό.
Ο κώδικας HTML είναι Ανενεργό
Προς

Όλες οι ώρες είναι GMT +1. Η ώρα τώρα είναι 08:14.